1 ACHTTIEN AMBONEZEN IN EEN OUDE AMBACHTSSCHOOL Zeeuwse Almanak Ontbreekt het onze vrouwen aan zelfvertrouwen? DE LUCHTMACHT KOMT MET EXPOSITIE NAAR GOES DA H PO 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1952 SMEDEN EN BANKWERKEN Weer klinken de smidshamers in het sinds kort verlaten schoolgebouw te Oostburg. Sinds ongeveer een maand kan men in het oude, min of meer verval len gebouw van de ambachtsschool te Oostburg van tijd tot tiid weer de smidshamers horen weerklinken. Het lied van de arbeid, al is het dan een lied-in-studie, heeft er weer zyn intrede gedaan, zy het bezadigder, ernstiger, dan voorheen. Want liet is niet meer de jeugd van West Zeeuwsch-Vlaanderen, die er spelenderwijs een ambacht leert, maar het zijn volwassen mannen, die er thans ernstige pogingen doen om zich in een handwerk te bekwamen. Mannen van het verre Ambon, oud-miutairen, oud-politieagenten zijn het, die zich hier ver van hun vaderland een nieuwe toekomst zoe- ken. Achttien Ambonezen leren smeden Het is stil in het theorielokaal, dat wij betreden. Slechts de stem, van de leraar weergalmt in het oude lokaal Een stem, die in rap Maleis, in de officiële „Bahasa Indonesia", vertelt van vijlen, van boren en...... van tempo! „Tempo Europa" noemt de heer J. P. Ritter het en achttien donkere kroeskoppen knikken begrij pend. .jiEh, eh", tempo Europa Dat betekent aanpassen en aan pakken. Dat betekent „werken voor Advertentie. Iemand op mijn leeftijd zou vroeger niet meer aan motorrijden hebben kunnen beginnen, vertelde Mevr*. VAN WANNINGHEM uit K. ons. Maar nu is het zo dat ik dag in dag uit van mijn bromfiets geniet, al blijft voor zichtigheid mijn wachtwoord. Daar om heb ik ook persé een biromfiets met een Beckson Reddingsnaaf wil len hebben. Voor de bromfiets de enige, voor de gewone fiets de beste: de BECKSON REDDINGSNAAF. Zilveren jubileum bij Provinciaal Gasbedrijf. In de feestelijk versierde garage van het Provinciaal Gasbedrijf te Vlissin- gen, werd gisteren de heer P. B. v. d. Velde, districtsfitter te Domburg, op hartelijke wijze gehuldigd, in ver band met het feit, dat hij 25 jaar ge leden in dienst trad bij dit bedrijf. De jubilaris werd allereerst toegesproken door de waarnemend directeur, de heer P. L. Abrahamse, die als blijk van waardering, een fraai boekwerk aanbood. Tevens bracht de heer Abrahamse de gelukwensen over van het provinciaal bestuur, welke hij ver gezeld liet gaan van de .gebruikelijke enveloppe met inhoud. Mevrouw Abrahamse overhandigde aan de echt genote van de jubilaris bloemen.. Na mens het personeel bood de beer A. H. Ie Feber hierna onder gelukwen sen, een bijzettafel en eveneens bloe men aan. De heèr J. J. Houtekamer overhandigde tenslotte een bloemstuk namens de bond. Nadat ,.de heer Van de Velde in een korte toespraak had gedankt voor de gelukwensen en voor de geschenken, blèef men nog enige tijd gezellig bijeen. MASSA.... Als een veldheer overzag de chauf feur van de bus, welke ons van Breskens naar Oostburg zou voeren, de voor de ingang van zijn vervoer middel woedende slag.... De kleine menigte kende slechts één doel: „Er in, dan zitten!" Teneinde deze doelstelling verwe zenlijkt te zien, dróng men, doch dit scheen, gezien het beperkt aantal zit plaatsen, vergeefse moeite. Naarmate er echter schot in de gang van zaken kwam, klaagde de situatie op en tenslotte bleek het openbaar vervoermiddel over meer stoeltjes te beschikken, dan men aanvankelijk had gedacht Er behoof den slechts drie heren te staan. Zy deden het opgewekt. Als mdn- Een hunner weigerde zelfs gebruik te maken van een zitplaats, welke naderhand „achterin" nog onbezet bleek te zijn. Hij verklaarde, dat het staan hem best beviel. Hetgeen hij niet had moeten doen. Er is niets grilligers, dan een men senmassa, zelfs al is het een beschei den massa. Deze massa had het in al de haar toebehorende hoofden ge zet, dat de man moest zitten.... Er steeg een dreigend gemompel op, waaruit een goed verstaander kon distilleren, dat: a. de staander eigenwijs was b. hij een ieder in de weg stond; c. hij een ondankbare, d-sociale kerel was. En zelfs, toen na een halte, de lege plaats bezet werd door een dame, murmureerde de massa nukkig door. Over de vent, „die kon zitten en tóch bleef staan" „De vent" verliet in Oostburg de bus. Geestelijk een gebroken man. Maar een, die nooit meer blijft staan.... je broodje" en hard werken, anders val je uit. Tel je niet meer mee. Achttien Ambonezen uit kampen in Breskens, Aadenburg en Oost- burg leren smeden en machine-bank. wci-Kisn in de oude, onbruikbaar ver- Idaarde ambachtsschool van Oost burg en zy doen het, naar de oud- employe van de Bataafse Petroleum Maatschap'"" de heer Ritter, ons vertelde, met enthousiasme. Zy volgen een eenjarige opleiding, gebaseerd op de werkwijze van de Rijksherscholingsmethode en volgen een volledig lesrooster, van Maan dagmiddag tot Vrijdagmiddag, zes en half uur per dag. Hiervan wordt iy2 uur per dag aan theorie besteed en voor het overige wordt de praetjjk beoefend. De leerlingen zijn te oud om veel theorie te verwerken, gemid deld dertig jaar, en velen van hen zijn gehuwd. OOK DE LERAAR. De heer Ritter leert hen smeden en machine-bankwerken en het zijn waarlyk niet alleen de leerlingen, die enthousiast zijn. Hun leraar, 52 jaar oud, gepensionneerd en een le ven van hard werken achter de rug, heeft zich met bewonderenswaardi ge animo op zijn nieuwe taak ge worpen en vol trots toont hij ons de inrichting van „zijn school". In het leslokaal prijken 25' bankschroeven en in de theorielokalen laat de heer Ritter ons de gereedschappen zien. „Gloednieuw", zegt hij, „maar ik ben er dan ook zuinig op!" Het zijn fereedschappen, aangeschaft door et ministerie van unizaken en over zeese rijksdelen en zij worden met eerbied behandeld; een eerbied, die de heer Ritter er ook by zijn Ambo- nese leerlingen weet in te brengen. Leerlingen van gemiddeld dertig jaar oud, die niet aarzelen de school banken weer op te zoeken. Tijdens de middagpauze' verlaten wy het imnense gebouw, dat met zijn nu dunne bevolking van achttien zie len wat triest aandoet. De „concierge", een oudere Ambo- nese oppas, schuifelt door een holle gang. „Tabeh toean", groet bij eerbiedig Het klinkt wat vreemd, deze ook voor vele Nederlanders zo vertrouw de Oosterse groet, gebracht in het hartje van West Zeeuwseh-Vlaande- ren. Waar achttien Ambonezen leren smeden. Verzending suikerbieten uit Woensdagmorgen is de suikerbie- tencampagne in Middelburg full speed begonnen. Reeds vroeg ratel den de eerste hoog met „peeën" op geladen wagens door de stad, op weg naar de Loskade, waar de be kende jaarlijkse drukte heerste en waar met man en macht werd ge werkt aan het lossen van de vracht, auto's en boerenwagens en het *a" den van de schepen. Grote kranen grepen de met bieten gevulde net ten van de wagens af en stortten deze boven de scheepsruimen leeg. De in Middelburg aangevoerde suikerbieten zijn bestemd voor de Centrale Suikermaatschappij en de fabrieken in Dinteloord en Putters- hoek. Vermoedelijk zal het een week of tien duren voordat alle quanta verscheept zijn. Volgens een ruwe schatting zou de aanvoer ditmaal ongeveer 55 millioen kilo bedragen. GEEN 3-JARIGE CURSUS BIJ HANDELSAVONDSCHOOL. B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor niet over te gaan tot het vormen van een 3-jarige cursus aan de gemeentelyke middelbare handels avondschool met 5-jarige cursus. De minister van onderwijs had het wenselijk geacht om ook een 3-jarige cursus tè doen houden, maar B. en W. menen, in overeenstemming met het advies van de directeur der school, hiertoe niet te moeten overgaan. B. en W. zyn o.m. van mening, dat het bezit van een diploma van een 3-jari- ge cursus de gediplomeerden te wei nig aanspraken zou geven op een functie in hét bedrijfsleven. Advertentie. ENAVO AUTO-VEILING Iedere VRIJDAG VEEMARKTHALLEN 1 ROTTERDAM „St. Joanna'' te Goes krijgt nieuw zustershuis. Na lang wachten is het thans zo ver dat naast het St. Joanna zieken huis te Goes kan worden begonnen met de bouw van een nieuw tehuis voor de verpleegsters. Behalve 24 ka mertjes komen er in dit gebouw ver der o.m'. een eetzaal, ontvangkamer, recreatiezaal, linnenkamer en keu ken. Dinsdagmiddag heeft de voorzitter van het ziekenhuisbestuur, de heer Joh. Bos, na een kox*te toespraak, de eerste spade in de grond gestoken. Ook de Moeder-Overste leverde bij deze korte plechtigheid met de spade haar symbolische bijdrage aan de op bouw van dit tehuis. Meisje verdronken in zwem bad te Sluis. Woensdagmiddag na schooltijd ge raakte het bijna 4-jarige dochtertje van de heer J. P: F. M. uit Sluis in 't gemeentelyke zwembad spelender wijs te water in het diepe bassin. Doordat het kind met een vriendin netje van haar leeftijd speelde, dat na het ongeval naar huis liep, in- plaats van omwonenden te waar schuwen, kon niet tijdig genoeg af doende assistentie verleend worden. De wachtmeester der Rijkspolitie, de heer A. Baert paste onmiddellijk, nadat hij het kind uit het water had gehaald, kunstmatige ademhaling toe. Dokter P. A. Staal was spoedig aanwezig voor medische behande ling, doch ondanks het feit, dat twee uur lang getracht werd de levens geesten op te wekken, slaagde men er niet in de levensgeesten van het slachtoffertje weer op te wekken. Ter plaatse werd geestelijke bij stand verleend. Van de zy'de der Rijkspolitie wordt er na dit ongeluk nog eens op gewezen, dat het na het sluiten van het zwemseizoen zeer gevaarlijk is in het zwembad te spe len. Stoffelijk overschot A. J. Koppe ieraardebesteld. Zeer veel belangstelling op begraafplaats te Yerseke. Onder zeer grote belangstelling werd Woensdagmiddag op de be graafplaats te Yerseke het stoffelyk overschot teraardebesteld van de heer A. J. Koppe, in leven directeur van de Bank voor Zeeland. De rij van sprekers aan de groeve werd geopend door de heer L. M. A. Thole, voorzitter van de raad' van commissarissen, die namens de Bank voor Zeeland sprak. Hij noemde de overledene een voortreffelijk man en een groot directeur, die zyn stempel op het personeel en de zaken druk te. Hij eindigde met troostrijke woor den tot mevr. Koppe en de kinderen. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester A. C. Willemsen, die zijn waardering uitte voor hetgeen de heer Koppe als gemeenteraadslid deed. Ds. H. Pestman, Geref pred. uit Terneuzen voerde het woord voor de generale en provinciale deputaten'. Hij noemde de heer Koppe een blij moedig Christen en een niet. I® ver beten medewerker. Namens het cen traal comité van A.R. kiesvereni gingen en de plaatselijke kiesvereni ging sprak de heer J. Sinke. Ds. A. van Egmond sprak als vriend van de overledene woorden van troost tot de achtergeblevenen en memoreerde hoe de heer Koppe zich in het dage lijks leven niet door het zakelijke en materiële had .laten overwinnen. Ver volgens voer.de ds. J. de Vries het woord voor het bestuur van „Vré- derust", waarvan de heer Koppe tweede penningmeester was. Ds. de Vries zeide, dat de overledene altijd, voor anderen geleefd had, hetgeen mogelijk was door God's genade. Na mens het personeel van de Bank voor Zeeland richtte de heer P, Scheele-de Putter, gedelegeerd com missaris, woorden van deelneming tot de achtergebleven familie. De heer B. v. d. Berg, directeur van de Rot terdamse Bankvereniging te Goes roemde mede namens de Vereniging voor de Geld. en Effectenhandel te Goes de kameraadschap en kunde van de heer Koppe. Nadat de heer A. de Waal het woord gevoerd had na mens de N.V. Theodoor Gillissen te Amsterdam, werd het slotwoord ge sproken door de plaatselijk Geref. predikant, ds. J. E Booy. De oudste zoon van 'de overledene dankte voor de bewijzen van deelneming en de belangstelling bij de teraardebestel ling. Driejarig knaapje te Koek DE LENTE WEERSPIEGELEN! Wanneer een vrouw zich ongerust gaat maken over haar uiterlijk, dan wordt het hoog tijd, om haar eens goed in te lich ten. Val van wagen da oorzaak Op de Noorddijk te Hoek heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, dat «htcoi lil/ es am aan het ruim driejarig zoontje van de UW Uil tKLIJlV. IVAN familie T. het leven heeft gekost. Het knaapje zat op een wagen, bespannen met twee paarden en is op de straat gevallen toen de dieren, geschrokken van een passerende auto, op hol sloe gen. Toegeschoten omstanders troffen de jongen levenloos op de weg aan, met een betrekkelijk geringe verwon ding aan het hoofd. Tot heden is het niet duidelijk geworden, of de dood moet worden geweten aan de val van de wagen of aan het feit, dat het slachtoffertje een trap van een dei- verschrikte paarden heeft gekregen. De bestuurder van de auto, die toen het ongeval gebeurde, al uit het ge zicht was verdwenen, treft geen schuld. Ook de voerman, zekere W., die zijn paarden spoedig weer in be dwang wist te krijgen, gaat vrijuit. HERBENOEMING DOCENTEN. Bij beschikking van de minister van O., K. en W., zijn voor dë cursus 1952- 1953 opnieuw benoemd aan de afde ling R.H.B.S. van het Koningin Wil- helmina Lyceum te Oostburg, tot tij delijk leraar de heren: J. de Bruyn, J. Cramer, C.Scheen, C. Schijve, dr. J. P. M. L. de Vries en dr. P. J. Dob belaar en'tot tijdelijk lerares mevrouw A. Schijve—Risseeuw. Vast staat, dat er natuur lijke schoonheid sluimert in de huid van iedere ge zonde vrouw en dat al die ongerustheid overbodig is. Er zijn maar twee dingen i Toch kost zo'n stuk Cas- nodig. Zelfvertrouwentella, een ware schoon- en de toepassing van een heidsbron, U niet meer goede schoonheidszeep, dan 32 ct. Een mooie, zoals Castella. Het fijne,!frisse huid behoor!' na- zeer werlczame schuim' tuurlijk samen te gaan van Castella drenk», ont- met een glimlach, die smet en reinigt alle po- blanke, reine tanden riën. De huidweefsels, gesterkt door oliën, vei-- werkt in Castella, span nen zich weer en sluiten de volkomen gereinigde poriën. Binnen een week is zelfs een verwaarloos de huid glad, gaaf, stra lend en frisen geu rend naar jonge lente. Ook hier doet niemand vergeefs een beroep op Castella. Castella tand pasta (normale tube 47 ct.; grote tube 75 ct.) geeft U wittere tanden reeds na één enkele maal poetsen VOOR DE ZEEUWSE JEUGD Straaljager op de Beestenmarkt Zeeland zal van 3 tot en met 8 October a.s., uitgezonderd Zondag, gele genheid krijgen van meer nafoy kennis te maken met de Nederlandse lucht macht. Er zal n.l. een groots opgezette tentoonstelling worden gehouden in de zalen-Kryger te Goes. De jeugd zal hier in tal van stands zien, welke mogelijkheden de onderscheidene takken van dienst van de luchtmacht kunnen bieden, terwijl deze expositie mede beoogt, meer belangstelling voor de luchtvaart in het algemeen op te wekken. Vrydagmiddag 8 uur zal de Chef van de Luchtmachtstaf, luit-gen. vlieger I. A. Aler deze tentoon stelling officieel openen, welke plechtigheid zal worden opgeluisterd door de 60 man tellende Luchtmachtkapel. Des avonds zal deze kapel op de Grote Markt een concert geven. Op de Beestenmarkt, vóór de ten toonstellingszalen, zal men een Thunder jet-straal jager, die speciaal hiervoor van de vliegbasis Volkel naar Goes wordt vervoerd en daar ge monteerd, van nabij kunnen aan schouwen. In de zaal wordt o.m. een S-ll lestoestel van de basis Woens- drecht opgesteld, men zal er een straalmotor, parachutes en een schietstoel kunnen zien, terwijl in een ïihktfairféri'''döör" dë bezoekers' „droog" kan worden gevlogen. Voorts kómen er tal van stands die met fo to's en modellen de geschiedenis van de luchtmacht uitbeelden en een in zicht geven van het werk in de ver scheidene takken van dienst, als o.m. brandweer, Meteo, geneesk. dienst, luchtwachtdienst en de Welzijnszorg en de geestelijke verzorging. In een aparte zaal zullen dooiïopend films vertoond worden over de opleiding van vliegers en technisch personeel. Naast deskundige voorlichting zal verder o.m. majoor Flinterman, hou der van het snelheids- en hoogtere cord van zijn ervaringen komen ver tellen, en wellicht ook de heer Van Meel, de oudste vliegenier van Neder land. Er heeft, zich voor deze „Lumato" Perebloesemkever aclieh De waarschuwingsdienst uitgaande van de kring Zeeland der Ned. Fruit telers Organisatie meldt dat de pere bloesemkever weer actief is gewor den en zeer binnenkort eitjes af zal gaan zetten. Op bedrijven waar dit voorjaar schade ondervonden werd door optreden van dit insect (dode of afgevallen knoppen), dient daarom deze week een bespuiting met een DDT bevattend middel in het door de fabrikant aangegeven percentage uit gevoerd te worden. Bij rassen die nog niet geplukt zijn, kan men om hinderlijk spuitresidu op de vruchten zoveel mogelijk te ver mijden, het beste de emulsie of pasta- vorm van DDT gebruiken of een poe der van een hoog percentage. Eerste Kamerlidmaatschap van M. v. d. Himst te Goes. Beslissing ligt bij K.A.B Hoewel de heer M. v. d. Himst te Goes na de benoeming van de heer A. C. de Bruyn tot minister; offi cieel was benoemd tot lid van de Eerste Kamer, is hierover in de boe zem van de K.V.P. een verschil van opinie bestaan. Voor de Eerste Ka merverkiezing had de K.V.P. in Utrecht en Zeeland een gezamenlij ke candidatenlijst opgesteTd, waarop de heer de Bruyn als no. 1 en de heer Van der Himst als no, 2 voor kwam. Van Utrechtse zyde werd ech ter later verklaard dat een afspraak zou zyn gemaakt, dat by eventuele benoeming van de heer Van der Himst, deze. Zeeuwse candidaat zou bedanken ten gunste van de heer J. A. Middelhuis te Utrecht^ lan delijk secretaris van de K.A.B. Zeeland ontkent echter dat deze afspraak werd gemaakt en nadat Maandag te Goes nog een bespre king werd gehouden tussen de Sta tenfractie van de K.V.P. en de se cretaris van de K.V.P., dr. L. Albe- ring, werd besloten, dat de heer Van der Himst zijn benoeming kan ac cepteren. Hrj zal dat ook doen, mits hij toestemming krijgt van de K. A. B., waarvan hij bezoldigd districts bestuurder voor Zeeland is. Woensdag begint bouw Middelburgs zwembad Militairen verrichten in zes dagen al het graafwerk Zoals wij reeds hebben gemeld, zal een aantal militairen volgende week naar Middelburg komen om bij het begin van het Jaagpad het voor de bouw van het nieuwe zwembad nood zakelijke. graafwerk te verrichten. Wij vernemen thans, dat hiermede op 1 October een begin wordt ge maakt. Enkele dagen tevoren zullen, hetzy per spoor, hetzij over de weg, enige grote graafmachines naar Mid delburg worden getransporteerd. Het werk wordt verricht door een ploeg van ongeveer twaalf leerlingen van de School Mechanische Uitrusting te Wezep. Deze militairen worden tij delijk gehuisvest in de C.O.A.K.-ka- zeipie. Waar het werk vrijwel geheel mechanisch gebeurt, is het begrijpe lijk, dat hun aantal slechts gering is. Voorts vernemen wy, dat in de loop van zes dagen al het voor dè houw van het zo vurig gewenste nieuwe zwembad noodzakelijke graafwerk zal worden uitgevoerd. Voor de ge meente Middelburg betekent dit een enorme meevaller, aangezien daar door de kosten van het graafwerk, die een niet onaanzienlyk percentage van de totale kosten uitmaken, worden uitgespaard. Het nieuwe zwembad- plan zal op Dinsdag 7 October aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Afscheid burgemeester Funk. Maandag 29 September a.s., des mid dags half drie, zal de gemeenteraad van Heinkenszand in buitengewone vergadering bijeenkomen om afscheid te nemen van burgemeester B. Funk, in verband met zijn benoeming tot burgemeester van Oudenbosch. Burgemeester Funk zal in zijn nieuwe gemeente worden geïnstalleerd op Zaterdag 4 October, des middags 3 uur. een plaatselijk comité gevormd, be staande uit de heren mr. W. C. ten Kate, drs. D. Barends, C, J. Buurman, Overste W. K. de Feyter en C. Kui per, dlit o.m. pogingen in het werk stélt vooral de Zeeuwse schooljeugd in grote getale naar deze tentoonstel ling te trekken. Winkelweek Oostburg. De winkelweek te Oostburg, welke Zaterdag j.l. is begonnen met een wielerkoers en een concert door de muziekvereniging „Zeegalm" uit Knocke. belooft een goed succes te worden. Naar de secretaris va.n de winkeliersvereniging „Oostburg", de heer P. I. van Kampen, ons mede deelde, zullen de omzetten vermoede lijk groter zyn dan verleden jaar, hetgeen mede te danken is aan het feit, dat Oostburg meer en meer het karakter van centrumplaats voor West Zeeuwsch-Vlaanderen inneemt. De diverse attracties, waarvan het miniatuur stadstreintje een voornaam bestanddeel vormt, trekken goede belangstelling. De voor Zaterdag a.s. georgani seerde ballonnenwedstrijd voor de schooljeugd van West Zeeuwsch- Vlaanderen is door de jongens en meisjes met enthousiasme ontvangen, zodat het „eind goed, al goed" kan worden. Bovendien zullen Zaterdag twee Belgische muziekgezelschappen in Oostburg concerteren. Uiteraard hebben de circa 65 deel nemende winkeliers dezer dagen bij zondere aandacht aan de etalages ge schonken. VOORDETACHEMENT ADMINI STRATIEF KADER NAAR DE TROEP. Van de veertig leerlingen der C. O.A.K. te Middelburg, die werden ge ëxamineerd, zijn er dertig aangewe zen om op 1 October als voordeta- chement administratief kader naar de troep, waarbij zij zijn ingedeeld, te vertrekken. Pensiontehuis voor ouden van dagen te Kortgene Het bestuur van de Stichting Pen siontehuis Noord-Beveland kwam te Kortgene in vergadering bijeen. Het belangrijkste besluit was wel, dat in principe besloten werd tot de bouw van een pensiontehuis voor ouden van dagen. Zoals bekend ligt het in de bedoeling dit tehuis te bouwen op het terrein, gelegen in het nieu we uitbreidingsplan te Kortgene. Advertentie. Laatste avond van de Middelburgse modeshow. Gisteravond is in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal een herhaling gegeven van de mode-show, waarvan Dinsdagmiddag j.l. „de première ging." De medewerkenden aan de show hadden.op deze laatste avonid nogmaals hun beste beentje voorge zet en het publiek toonde daarvoor dan ook zijn erkentelijkheid, vooral bij de altijd spectaculaire bruidsstoet en bij de kleine, doch selecte serie avondjaponnen en bontmantels. Ook voor deze laatste avond was de be langstelling zeer groot. Advertentie. Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Restauratie van de toren te Sint Maartensdijk. De gemeenteraad van St. Maar- tensdyk besloot na langdurig beraad tot restauratie van de toren der .Ned Herv. Kerk te Sint Maartens dijk.' Een lening van 100.000 werd voor dit doel aangegaan. Getracht zal worden van rijk. provincie enz. een zo hoog mogelijke subsidie te krijgen. Eervelle benoeming voor prof. G. Brouwers. Voorzitter coördinatie-college voor economisch en militair hulpprogramma. Op 15 October a.s. zal dr. H. M. Hirsehfeld zyn (aak als regerings commissaris voor het economische en militaire hulpprogramma neerleg gen. Wij vernemen, dat het niet in de bedoeling van de regering ligt een nieuwe regeringscommissaris te benoemen. De werkzaamheden van zijn bureau zullen worden overgedragen aan een nieuw in te stellen directoraat-gene raal by het ministerie van buiten landse zaken, dat onder leiding komt van drs. E. H, v. d. Beugel, thans als president-directeur verbonden aan het commissariaat van dr. Hirsehfeld. Bovendien wordt een coördinatie college ingesteld waarin een klein aantal topfunctionarissen zitting zul len hebben. Dit coördinatiecollege zal onder voorzitterschap staan van prof. G. Brouwers, secretaris-generaal van het ministerie van economische za ken. Prof G. Brouwers zal tevens het voorzitterschap op zich nemen van de Nederlandse delegatie in de raad van presidenten in de Benelux (dit is de raad van voorzitters der hoog ste ambtelijke colleges, die bij de Benelux betrokken zijn), terwijl hij tenslotte dr. Hirsehfeld zal opvolgen als voorzitter van de interdeparte mentale centrale economische com missie. Dr. Hirsehfeld ving zyn ambtelijke loopbaan in December van 1931 aan als directeur-generaal van handel en nijverheid aan het de partement van economische zaken t« 's-Gravenhage. Tevoren werkte hij in het particuliere bedrijfsleven. In 1948 werd hij regeringscommissaris voor het Europees Herstel programma. In 1949 vervulde hij de functie van hoge commissaris in Indonesië om in 1950 zyn werkzaamheden te hervat* ten als regeringscommissaris van het economisch en militair hulpprogram ma. Prof. G. Brouwers, aan wie thans een zeer belangrijke taak toevalt, werd geboren te Vlissingen op 2 Aug. 1908. Hij bezocht de H.B.S, te Vlis singen en daarna de Economische Hogeschool te Rotterdam. In 1933 werd hy adjunct-secretaris van de economische raad, in 1935 medewer ker van het economisch instituut te Rotterdam, tevens leider van het stu dentenpracticum van de Ned. Eco nomische Hogeschool te Rotterdam. In 1937 werd hij benoemd tot chef van het bureau ordening op het de partement van economische zaken en in 1939 belast met de leiding dei- prijspolitiek. Vervolgens trad hij op als chef der afdeling secretariaat in het departement van economische zaken. In Mei 1945 volgde zyn be noeming tot directeur-generaal van de prQzen. Op 1 Jan. 1946 werd hij buitengewoon hoogleraar in de eco nomie te Rotterdam en 1 Jan. 1949 secretaris-generaal van het departe ment van economische zaken, tevens directeur-generaal van de prijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2