Jaarbeurs te Leipzig bracht geen verrassingen OM HET GELUK VAN PETER KAPPIE en c/e Luijewierder bankrovers LEZERS SCHRIJVEN COEBERGH'S 4 middelen in 1 tablei doen wonderen Chefarine 4 J Kunt U niet slapen rubber laarzen gymschoenen pantoffels 4 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952. IJZEREN GORDIJN TERZIJDE GESCHOVEN Nuchtere feiten logenstraffen propaganda (Van onze correspondent). LEIPZIG, September. Duizenden en nog eens duizenden personen z(jn de afgelopen veertien dagen naar Leipzig gestroomd om een bezoek aan de jaarbeurs 1952 te brengen. Het grootste gedeelte kwam uit Oost- Duitsland zelf, maar ook het buitenland was In sterke mate vertegen woordigd, al moet hieraan onmiddellijk worden toegevoegd, dat de be langstelling uit de landen vóór het ijzeren gordijn geringer was dan in voorafgaande jaren. Eensdeels was dit te wijten aan slechte ervaringen uit het verleden, andersdeeis aan niet helemaal gemotiveerde angstcom plexen voor reizen naar gebieden, die onder Sowjet-Russisehe controle staan. Wat dit laatste betreft, wordt de handigheid der Sowjet-Russen dikwijls onderschat. Z\j zijn geen mensen, die bij gebeurtenissen van internationale betekenis de bagage van buitenlanders doorsnuffelen, deze door agenten laten schaduwen of maatregelen met een Siberische bijsmaak nemen. De Sowjets zijn daarvoor te gevoelig om bij buitenlanders een goede indruk te wekken. Daarom hadden zy ook ditmaal het ijzeren gordijn aan de Elbe fors terzijde geschoven en ieder visa verstrekt, die In Leipzig eens wilde kijken, wat de Sowjet-Unie en de volksdemocratieën op economisch gebied zullen te bieden hebben. Zo streng en onvermurwbaar de Sowjets anders zijn, zo gul waren zij ditmaal. De controles op net reizigers verkeer waren tot een minimum be perkt. Visitaties vonden niet plaats, terwijl zij aan „vergrijpen", die zoals het lezen van een West-Duitse krant anders met tien jaar tuchthuis wor den gestraft, in het geheel geen aan dacht schonken. Aan de grens werd het vertreksignaal voor de treinen binnen de vastgestelde tijd gegeven, ook al hadden de beambten geen ge legenheid gehad alle passen te con troleren Klaar of niet, de trein ver trok stipt op tijd. De meeste buitenlanders, die dit jaar naar Leipzig waren getogen, kenden deze stad reeds uit andere jaren. Uiteraard waren zij benieuwd te zien. hoe Leipzig zich sinds hun laatste bezoek ontwikkeld had. Wel nu. min of meer teleurgesteld zijn zy vrijwel allen geweest. De stations- overkapping is nog even zwaar be schadigd als zeven jaar geleden. In het centrum der stad werd veel puin geruimd, maar aan opbouwwerk werd vrijwel niets verricht. Rondom het marktplein staan ook nu nog de hou ten barakken van jaren geleden. Er Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, hevige pijnen hebt, doet 'n enkel tabletje Chefarine „4** wonderen. Door de samenwer king van 4 beroemde genees middelen, in één tablet ver enigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. u 'nAfije doet wonderen.' Amsterdamse Beurs Sept. 23 Sept. Bank v. Ned. Gem. 4% 1003,4 ioo% Bank v. Ned. Gem. 0-5-10 104% Nederland 1951 (3%) 96% Nederland 1948 (3%) 893,4 89% Nederland 1947 3%3 90% 90% Nederland 1937 3 90% 90% Dollarlening 1947 3 pet. 94% 94% Investeringscertificaten 3 92% 92% Nederland 1962-64 z.b. 3 92 92 Nederland 1962-64 m.b. 3 92% 92 Nederland N.W.S. 2V& 75 75% Ned. In die 1937 A 3 90% 90% Grootboek 1946 3 91% 91% Nat. Handelsbank 94 94% Ned. Handelmij. 14434 144% A.C.U. 154 154% Bergh's en Jurgens 240% 240% Calvé-Delft 112% 112% Centrale Suiker 153% 155 Kon Ned. Hoogovens 154 1543/2 Unilever 174% 173% Ned. Kabelfabriek 190% 191% Philips 155% 154% Wilton-Feijenoord' 1573,4 158 Billiton 184% 182 Kon. Petroleum Mij. 315% 314% Amsterdam Rubber 723/, 72 Holland Amerika Lijn 144 146 Kon. Paketvaart 101 100% Rotterdamse Lloyd 118 117% Ned. Scheepvaart Unie 1203,4 120% Stv. Mij, Nederland 132 1323,4 H.VA. 87?4 87% Deli-Batavia Mij. 89 86% Deli Mij. 66% 65% Baltimore-Ohio 203,4 21 New York Central 18% Pennsylvania 19% 19% Anaconda 40% 403,4 Bethlehem Steel 48% 48% General Motors 583/4 58% Intern. Nickel 46 453% Kennecott 74% 74% Republic Steel 38»4 38% U.S. Steel 38 37% North American Cy. 22 Midcontinental 63% 62% Shell Union 72% 72% Tide Water 22 213,4 De lusteloze stemming op de beurs, ging gisteren vergezeld van kleine verliezen. WISSELKOERSEN. Off. noteringen van De Ned. Bank N.V. Valuta's (schrift, en t.t.) New York t.t. 3,791/2(schriftelijk) 3,78%; Londen 10.63; Brussel 7.59; Zurich 86.71; Kopenha gen 54,86; Oslo 53,05; Stockholm 73,25; Pa rijs 1.084; Bankpapier. Dollars 3,77; Zwitserse fr. is een nieuw, modern ingericht reis bureau verrezen, doch dit alleen is niet in staat de indruk te wekken, dat het woord „herstel" of „opbouw in Leipzig met grote letters wordt feschreven. Op het Augustusplein. at nu Karl Marx-plein heet, werd een nieuw gebouw met tien verdiepin gen opgetrokken, waarin de bureau's L. J. Mi v. d. BERK. van de communistische vakbeweging zyn gevestigd. Er werd echter nog geep steen be schikbaar gesteld om net historische raadhuis van zyn oorlogswonden te genezen. Blijkbaar heeft men dit toch wel wat" pynlyk gevonden, want vóór de beschadigde raadhuisgevel had met een geweldige stellage opgetrok ken met propagandistische leuzen, waarachter stuk geschoten muren en verweerd gesteente volkomen schuil gingen. VRIENDELIJK VOLK De bewoners van Leipzig zyn een vriendelijk volk. Het is alleen wat minder spontaan geworden dan enke le jaren geleden. Het is voorzichtiger, meer in zichzelf gekeerd. Er was vreugde over de lcomst van zoveel buitenlanders, maar er vonden geen verbroederingsfeesten plaats, zoals dit bijvoorbeeld in 1946 en 1947 het feval was. Men merkte overal een iepe sympathie, die echter met een even diepe terughoudendheid gepaard ging. De bewoners van Leipzig zijn intussen nuchtere realisten gewor den. Zij weten, dat de jaarbeursdagen slechts een oase zijn in een bestaan val volstrekte isolering. Zij blyven onder elkaar, omdat zij bang zyn door contact met buitenlandei's op te vallen. GEEN BEWONDERING Op de Leipziger jaarbeurs werd veel tentoongesteld, maar geen en kel product, dat opzien kon baren. Deze als prestatieshow der socialisti sche landen aangekondigde jaarbeurs toonde in de allereerste plaats, wat zij eigenlijk moest verbergen, name lijk dat de West-Europese landen en de Verenigde Staten technisch nog een heel stuk vooruit zijn. Men stelde bijvoorbeeld locomotieven ten toon die geen grotere snelheid dan honderd kilometer per uur kunnen bereiken. De Sowjet-Unie exposeerde in haar pompeus paviljoen 63 meter hoog is de met bladgoud bedekte toren auto's, die uitmuntten door slechte afwerking, doch geen enkel product, dat impulsief bewondering uitlokte. In de Sowjet-Russische expositie was duidelijk te zien, dat men daar een bruikbaar product vervaardigt, tege- lyk echter dat aan dit product iedere technische verfijning ontbreekt, waar door de internationaal erkende top klasse bereikt wordt. Dat de Sowjet- Unie horloges en Goudse kaas ten toon stelde, kan men slechts als een kinderlijke „Spielerei" waarderen. Advertentie. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoen de die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. By apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8. Economische betekenis in internatio naal verband kan men hieraan niet toekennen. De grootste exposant na de Sowjet- Unie, namelijk China, bewees, dat de Mansjoerijse industrie een behoorlijke ontwikkeling heeft bereikt. China ex poseerde op vry'wel alle gebied ma chines, die ook by de technicus be wondering uitlokken. Onbegrijpelijk is het echter, dat het grootste gedeelte der Chinese expo sitie uit producten bestond, die in Oost-Duitsland zelf in betere kwa liteit worden vervaardigd. Men denke in dit verband slechts aan ziekenhuis benodigdheden. motoren of naaima chines. Op dit gebied kan China niets tonen, wat in Oost-Duitsland nog be langstelling wekt. Men is daar reeds een behoorlijk stuk verder. De poging van China om groente en fruit in blik in Europa te verkopen kan men al leen zien als een uiting van opvattin gen, die met commercieel inzicht niets meer te maken hebben. De transport kosten zijn alleen groter dan het pro duct waard is. TEN ONDERGANG GEDOEMD Om deze reden alleen reeds is het duidelijk, dat" de jongste jaarbeurs van Leipzig zakelijk geen succes geweest. Zy was een niet geheel slaagde propaganda-show, waarbij het zakelijk element tamelijk sterk werd verwaarloosd. Daarom was men in buitenlandse kringen algemeen van mening, dat deze jaarbeurs in feite een diepe teleurstelling betekende. Propagandistisch werd een paradijs op aarde beloofd. In feite konden de simpelste transacties niet worden af gesloten, omdat daarvoor de econo mische voorwaarden ontbraken Er was een gebrek aan alles. Het is jam mer dit te moeten uitspreken, maar de eens wereldbekende jaarbeurs van Leipzig is ten ondergang gedoemd, indien men niet ten spoedigste zaken voor propaganda laat gaan. Wat nu in Leipzig werd gedaan, is nog slechts een schouderophalen waard! Bloedvergiftiging is vrees'iijkü Stelt U er toch niet aan bloot SNIJDT NIET in Uv> EKSTER OGEN. Het gevaar daarbij is groot Koopt een 90 ets. ian hebt ge 'l afdoend middel bij de handdat GEVAARLOOS EN ZONDER PIJNEN elke ekster oog verbant. Verkrijgb. bij Uw apoth. of drog. John C. Rigall, een klokkenmaker uit Seattle (Amerika), heeft een zeer kostbare klokkenvcrzameling, die bestaat uit 1000 exemplaren, en een even groot aantal horloges. Hy heeft o.a. een Zwitserse koekoeks-klok uit 1640, een ebonieten Franse staande klok uit 1650, die slechts eenmaal per maand behoeft te worden opgewonden, een Franse glazen klok (links op het gereedschapskastje) en een eeuwenoud miniatuurtje van een ,,groot- vaders klok". De pendule, met het mannetje aan de vliegende trapeze is van Duitse afkomst. Rigali's verzameling is ondergebracht in een werkplaats achter zyn vaders huis. Hij heeft elke week drie uur nodig om alle klokken op te winden. KITTY LBSSBLS 19 „Thuis gekomen". Daar viel niet op te antwoorden. Dat stond gelijk aan: „Jy bent aan alle kanten overbodig. Hij is waar hy hoort", 't Was afdoen de en beslissend; het sloot de zaak van Lynne Carrick tegen Beatrice Penda af. Een zaak, die berecht was lang voordat Lynne was aangekomen, 't Verhoor was beëindigd, 't pleidooi had gefaald: niet een pleidooi van Lynne voor zichzelf, maar van Lynne ten behoeve van haar zuster, die geen stem of woorden meer had om voor zichzelf te pleiten. Zij wendde zich van Peter af, liep door de kamer, stond voor Patricia Garron stil en zei; „Hy houdt niet van zout bij zijn gekookt eitje, net als Michael, en houdt wel van suiker in zijn pap, net als Lorna. Er zyn mensen die zeggen, dat zoiets als erfelykheid niet bestaat. Maar het bestaat wel en al probeert men nog zo hard, men kan het niet uitwissen. Het is net als een nerf in het hout: eeuwigdurend". Toen stak zy haar hand uit: „Vaarwel, mevrouw Gar ron". Patricia keek op, en ontdekte iets in de groen-blauwe ogen, iets dat het midden hield tussen smart en ver wijt. Haar veranderlijke geest, altijd vol gevoel, altijd zo gemakkelijk te beïnvloeden en te kneden, helde over naar een heftig: „Maar je komt hem toch dikwijls opzoeken, terwijl je in Panama bent, is het niet, kind?" „Graag", zei Lynne op een vreemde toon. „Maar het blijft toch vaarwel, is het niet?" Zij trok de hand terug, en liep door en ging de kamer uit, niet om kijkend naar Peter, maar met zijn beeld voor altyd bij zich: die laatste indruk van hem, overgeleverd in het bezit van Beatrice. Overgedragen met weerzin die niet voortkwam uit jaloersheid, maar uit een diepgeworteld wantrou wen. Zij ging door de hall en liep naar buiten op het terras: de hitte sloeg haar tegemoet en het was een won derlijk gevoel om van buiten zulle een warmte te voelen en van binnen zo koud te zijn. Haar voetstappen waren de enige e weerklonken op de stenen: zij liep de treden af en bleef op de laat ste staan. Door de boog van een wit stenen pergola kon zij een langwer pige safier-blauwe spiegel zien: het was een vijvertje met waterlelies, on beweeglijk als glas. Aan de opper vlakte van het water waren rose kel ken wijd naar de zon opengegaan; de platte saaie bladen dreven koel en loom en erboven vloog een ysvogel af en aan, als een gevleugelde edelsteen. Een veelkleurig rijstvogeltje kwam uit de struiken schieten. Er was onbeweeglijkheid in deze tuin. Toch kreeg men de indruk als van een eindeloze stilte, een wereld die verlamd was door de kracht van de zon; een bijna onwezenlijke wereld van gedurfde kleuren en eindeloze be tovering. En voor Lynne een eenzame wereld en dan opeens: een vijandige wereld, zij had het zachte geluid van wielen gehoord en toen zij achterom keek zag zij dat Beatrice door het open staande raam op het terras was ver schenen. Zij kwam tot boven aan de trap, zeggende: „Dit is een onneem bare hindernis in myn leven; een paar treden! De gehele wijdheid van de Oceaan kan geen onneembaarder hin dernis zyn, dan deze acht treden". Het werd niet gezegd met de opzet' om Lynne's medelyden op te wekken, daar toch kon geen tastbare winst uit gemaakt worden. Het was slechts het constateren van een feit. Zy voeg de erbij: „Ik dacht dat u het prettig zoudt vinden om te weten voor dat u vertrekt, dat Peter al aardig ge wend raakt. Ik liet hem achter sla pend als een roos in mevrouw Gar- ron's armen, terwijl hij er volmaakt tevreden uitzag". Zij zuchtte, haar gezicht was onbe wogen. Toen zei hy; „Hier, bij ons, zal hij erop vooruitgaan". „Erop vooruit gaan?" Lynne vatte het woord op als een uitdaging, wat het dan ook was, hoewel omwonden met dc sluier der vriendelijkheid. (Wordt vervolgd). De AR en de verkiesbaarheid van de vrouw Het centraal comité van anti-re volutionaire kiesverenigingen heeft enige tijd geleden een commissie in gesteld, die advies moest uitbrengen inzake de verkiesbaarheid van de vrouw voor de vertegenwoordigende politieke lichamen. In 1921 had een A.R.-deputatenvergadering namelyk als haar gevoelen uitgesproken, ,,dat bij verkiezingen voor Staten en Ra den door de bij het centraal comité aangesloten kiesverenigingen geen vrouwen candidaat behoren te wor den gesteld, zolang de A.R.-party niét in haar wettige vergadering van een tegenover gesteld gevoelen blijk geeft." Thans is het rapport gepubliceerd, dat de door het centraal comité in gestelde commissie in December 1949 heeft uitgebracht. In dit rap port komt de commissie tot de con clusie, dat de volstrekte uitsluiting van de vrouw van het lidmaatschap der vertegenwoordigende lichamen (door de A.R.-party tot dusverre ge handhaafd) behoort te worden ver vangen door de mogelijkheid, dat ook een vrouw candidaat wordt gesteld. ,,Een vrouw kan in bepaalde omstan digheden de aangewezen versterking van gehalte en schakering van onze vertegenwoordiging in Staten of Raad blyken", aldus de commissie, die er voorts de nadruk op legt, dat loslating van de volstrekte uitslui ting niet met Gods woord in strijd is. Het rapport van de commissie gaat vergezeld van een voorstel van het centraal comité aan de kiesvereni gingen, waarin het centraal comité als zyn oordeel uitspz-eekt, dat het besluit van October 1921 niet moet worden gehandhaafd. Lesvliegtuig maakte noodlanding bij Amersfoort. Een vliegtuig van de Rijkslucht vaartschool te Gilze-Rijen, kwam Dinsdagmiddag boven Amersfoort in moeilijkheden. De bestuurder, de leer lingvlieger Hamminga, slaagde er in even buiten Amersfoort het toestel aan de grond te krijgen, vrijwel zon der noemenswaardige schade. Ham minga bleef ongedeerd. Met brandende zorg Ik sla het dagblad open, Prov. Zw. Courant, 19.9.1952. Achtereenvolgens lees ik in Uw, zy het ook inderdaad voortdurend inte ressant blad, vier artikelen die mij de haren op het hoofd de bekende weg doen gaan. Door mij heen gingen de woorden van 'n pauselijke encycliek, die inderdaad geschreven konden worden boven het moreel van deze tijd: Met brandende zorg Wat nl. te zeggen van het interes sante berichtje dat ons naar aanlei ding van de gelanceerde raketten op Korea volgens Washington al dicht brengt bij de „druk-op-de-knop-oor- log". Vernietiging als in een abattoir! Mét een druk op de knop! Vergeet U niet dat het gaat om mensenle vens! Wat te zeggen over hetzelfde berichtje dat melding maakt dat een aantal raketten nog wel „met succes" gelanceerd zrjn geworden. Vergeten wij de verminkten, doden en verplet terden? De verwoesting en ellende? BESSEN JENEVER foor jfy'/r/oroei/ers f5.70 L nai/rat 25. De schurken trok ken de maat in de sloep en ze deden dit zo han dig, dat je kon zien, dat ze zulke dingen gewend waren. De benen van de maat trapten in de lucht en troffen geen doel. „Het is een zware kluif!" zei Handjeplak ruw. „Hy eet zeker teveel pap en erwten- De maat kon niets te gen deze beledigingen doen, maar in zyn ogen was te zien, dat hy het vreselijk vond. Op de baggermolen gekomen, sleepten Handjeplak en Plakjehand hem naar 't hok, waar ze Jelle eerst in opgesloten hadden ge had. „Hier kan hij eerst wat kalm worden!" zei Plakjehand. „Wy gaan intussen een paar andere dingen doen. Laten we voor de zeker heid die lap maar om zyn mond heen houden. Hg mocht eens gaan gillen en daar kan ik absoluut niet tegen!" Ze lieten de maat in het hok achter en begaven zich naar de tros, die ze samen los maakten. „Zo," zei Handje plak. „Dag sleepboot! Dag druktemaker van 'n kapitein! Ik hoop jullie nooit meer te zien!" Wat te zeggen van uw berichtje „Over luchtbescherming en atoom bommen". Atoombommen zyn niet zo gevaarlijk. Ze vallen misschien op Engeland of op een enkele grote stad hier. Maar velen komen er goed af. Noemt U dit verantwoorde volks voorlichting? Ik noem dit platweg misleiden van het volk! Is de schry- ver van dit artikeltje, dat kennelijk dient de gemoederen tot kalmte te brengen en de B.B. te entameren, de uitvoerige rapporten van de gezond heidsdiensten van Japan na Hiroshi ma e.d. vergeten en de rapporten der diverse buitenlandse commissies. Is men vergeten dat te Hirosjima bijna 300.000 inwoners van een stad van 400.000 inwoners het leven hebben verloren. Velen na vreselyk lyden. Dat thans nog inrichtingen bestaan waar de overlevenden behandeld wor den en „bekeken" worden naar aan leiding van dit ongevaarlyke spel. Het is krankzinnig om te durven beweren dat men tegen het atoom wapen al een afweermiddeltje heeft gevonden. Dat is onjuist. Een parate BB. moet de wens tot paraatheid niet met een onwaarheid toj- verwer kelijking zien te brengen. Een para te B. B. kan NIETS doen tegen een atoomaanval. Slechts hier en daar mogelyk lijden verlichten. Het Ma noeuvrevoorbeeld is wel zeer slecht gekozen. Is het U bekend dat prof. Joliot Curie de beroemde Franse atoomgeleerde, op een vergadering van de Wereldraad der kerken heeft gezegd: Myne heren, twee atoom bommen kunnen het menselijk leven vernietigen. Dat zeg ik U als weten schapsman!" Wat tenslotte te zeggen over: „De nieuwe man in Rusland". Malenkow. Ik wil er weinig van zeggen. Ik wil alleen vragen: Wat zouden WIJ er va.n zeggen als een van onze hoogste staatsleiders in het buitenland aldus werd betiteld: o.a. „Hy deinst voor geen enkele schurkenstreek terug! Waai'om gaat onze persvoorlichting zich hier in een belediging te buiten? Zyn wy al zover... gezakt? Het portret van Frank Pace, waar onder staat: De Amerikaanse minis ter van defensie, die verklaarde, dat het Amerikaanse leger in geval van Russische agressie van de atoombom gebruik zal maken is dat portret misschien bedoeld om er boven te zet ten: Opsporing en aanhouding ver zochtWant een mens, die dót zegt, klakkeloos en zonder meer, RE KENT NIET MET ZIJN MEDE MENS! Nu gaat het niet om Oost of West. Maar nu gaat het om MENS ZIJN of NIET-MEER-MENS-ZIJN. Kortom de atoombom én deze wijze van spreken in de materie van het wereldgebeuren, beiden zijn sympto men van het feit dat er geestelijk en moreel in deze wereld iets kapot is gegaan. Dit zal moeten hersteld worden of „la bete humaine" triomfeert!. Ds. W. S. HUGO VAN DALEN Colynsplaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6