Droom van Middelburgs meisje ging in vervulling BRITSE EN FRANSE MILITAIRE LEIDERS ZIJN TEVREDEN TIT0 ZAL ENGELAND BEZOEKEN KERKNIEUWS WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE CüURANl A ALS ACROBATE BIJ CIRCUS MIKKENIE. En nu naar Duitsland, België, Frankrijk, Amerika Duizenden jongens en meisjes, die een circus bezoeken, dromen ervan eenmaal hetzelfde daverende applaus te zullen oogsten, dat de artisten voor hun optreden beloont. Bitter weinigen worden later inderdaad circus- artist. Voor velen heeft het circusleven naderhand weinig aantrekkelijks en zij geven de voorkeur aan een burgerlijke loopbaan. Anderen deinzen terug voor de moeiten en de opofferingen, die het circusleven voor de „sterren" nu eenmaal eist. Maar vandaag kunnen wij melding maken van het feit, dat van een Middelburgs meisje, de 18-jarige Son ja (Saartje) van Wittene deze droom wel degelyk In vervulling is gegaan! Toen deze zomer Circus Mikkenie-Strassburger in Middelburg stond, zocht Sonja contact met de artisten, met name met de „Hungarians" een Hongaarse groep van grond- acróbaten, die geleid wordt door de Hongaar Dubslty en zjjn vrouw en in Zeeland zeer veel sucoes had. Sonja was niet by hen weg te slaan en kreeg de kans haar eigen kunnen te tonen. Het resultaat Sonja van Wittene is opgenomen in de groep der Hungarians. Zy is met Circus Mikkenie-Strassburger op tournee, treedt op! En gaat weldra met de familie Dubsky een wereldtournee maken! ACHILLES. De verklaring van dit alles Saartje van Wittene is vanaf haar tiende jaar een trouw lid van de Mid delburgse Gymnastiekvereniging Achilles geweest. Zij was van de meisjes altijd een hennetje de voorste en toen er een troep parterreacroba ten gevormd werd onder leiding van de heer Kooman Jr. meldde zij zich aan en was weldra een van de at tracties van deze frisse, overal enorm succes oogstende amateurstroep. Sonja droomde echter van méér. Zij wilde artiste worden, naar een circus Dat was de grote illusie van haar le ven en hierboven beschreven wij reeds, hoe zij, dank zy haar uitste kende prestaties en een behoorlijke dosis vrijmoedigheid er in slaagde, die droom tot werkelijkheid te maken. Waar een lidmaatschap van Achil les al niet toe leiden kan! EEN BRIEF. Dezer dagen kreeg nu het bestuur van Achilles de eerste berichten van Sonja van Wittene en wij laten die brief hier volgen. Hij luidt als volgt: Vandaag is het de 62ste dag dat ik by de Hungaria Truppe in het circus Mikkenie ben. Wie had dat ooit kun nen denken. Geheel onverwacht is al les gegaan. Eerst een week op proef, waarin hard gewerkt en getraind moest worden en daarna de beslissing „doorgaan of stoppen". Mijn besluit was gauw genomen, eerst nog een week met vacantie naar huis en dan de wereld der piste in. Het bevalt me uitstekend. Het leven hier is druk maar fijn. 's Morgens om 8 uur be- innen we te oefenen, steeds nieuwe oeren leren en oude herhalen. 't Is soihs erg moeilijk maar toch krijgen we alles onder de knie. Lukt de oefening niet. dan wprdt eenvou dig iets anders gedaan, want lenig en snel moeten we blijven. Lenigheid, snelheid en concentratie zijn de hoofdfactoren bij onze acrobatische nummers. Wat de ene dag oneindig moeilijk, ja zelfs onmogelijk lijkt, blijkt de andere dag veel "ïenvoudiger te zijn. Dat is in hoofdzaak het zich zuiver concentreren; wanneer je in je gedachten een bepaald nummer on der de knie hebt, is de uitvoering er van reeds voor 50 gedaan en is succes verzekerd. Als we zo aan het trainen zijn en ik zie onze leider bezig, dan gaan mijn gedachten dikwijls naar Achilles en de heer Bal, want daar en door de heer Bal is de grondslag gelegd voor mijn huidige loopbaan. Alle op Achil les geleerde oefeningen blyken voor mij van grote waarde te zijn, zonder Achilles was ik wel nooit gevraagd om op te treden met de miraculeus werkende Hongaren. Wanneer in October het wereld tournee voor ons begint, neem ik een stukje Achilles in m'n optreden mee. Wat we brengen zal goed moeten zijn, want in Duitsland, België, Frankrijk, Engeland, Ierland, Spanje en Ameri ka moet de naam „Hungaria Truppe" nog groter klank krijgen. Jammer dat geen der Achilles-le- den mijn optreden heeft kunnen zien, ik zou het erg leuk gevonden hebben. Thans wil ik dit stukje besluiten met een woord van dank aan Achilles en in 't bijzonder voor de heer Bal voor de opleiding welke ik kreeg, voor mij is het van grote waarde gebleken. S. v. WITTENE, Hungaria Truppe. Een mooie, prettige brief voor Achilles, zouden wij willen zeggen. En wij voegen erbij: Succes Son ja, in de wijde wereld. Houd de naam van Zeeland ook in het circus hoog! Conferentie voor een wereldregering. Te Londen zijn honderd afgevaar digden uit 25 landen, van wie de meeste parlementsleden, bijeengeko men om plannen op te stellen voor een wereldregering en een orgaan in te stellen voor ontwikkeling van eco nomische hulpbronnen. De conferen tie is georganiseerd door de Wereld vereniging van parlementsleden voor een wereldregering. Productie van rubber artikelen neemt toe Een van de eerste en ook een van de moeilijkste taken van de nieuwe Nederlandse regering is de bestrij ding van de werkloosheid. Het aantal werklozen is nog steeds te groot en dreigt zelfs weer toe te nemen. Het is daarom verheugend, dat ook eens een optimistisch geluid over de werkgelegenheid vernomen wordt. De N V. Verenigde Nederlandse Rub berfabrieken te Heveadorp (Gld.) namen dezer dagen de 1500ste werk nemer in dienst. Door de oorlog werd dit bedryf zwaar getroffen. De fa brieken te Heveadorp werden voor 80 procent verwoest, maar snel her bouwd na de oorlog De ontwikkeling is thans zodanig geweest, dat men het sinds enige tijd weer verantwoord heeft geacht om tot aanneming van nieuw personeel over te gaan, als gevolg waarvan thans een personeelsterkte van 1500 personen is bereikt. Zodra de mens tot ruil van waren overgaat, ontstaat de behoefte aan ma ten en gewichten die in de vorm van voeten, duimen en graankorrels in overvloed in de natuur voorhanden zijn. Maar omdat de een wel eens een aanzienlijk grotere voet kan hebben dan de ander en ook de grootte der graankorrels zeer gevoelig blijken voor wisseling van klimaat of landstreek, wordt het tenslotte als een noodzaak gevoeld deze maten en gewichten te standaardiseren, zodat twisten tussen koper en verkoper op redelijke wijze kunnen worden beslecht. Het verbaast ons dan ook geenszins dat in de ruïnes van Memphis dergelijke standaarden uit het oude Egypte der Pharao's zijn gevonden, noch dat de aanzienlijkste burgers van Athene met het toezicht op de standaarden belast waren of dat deze standaarden voor het Romeinse Rijk bewaard werden in de tempel van Jupiter. Wat ons slechts kan verwon deren is dat een dergelijke ordening van maten en gewichten eerst laat haar intrede in West-Europa deed. Maar dit geschiedde dan ook op ba sis van de nieuwe natuurwetenschap pen, die twee eeuwen geleden bezig waren de wereld te veroveren. Men nam het één-tienmillioenste deel van het meridiaankwadrant van het Pan théon van Parijs en vervaardigde een platina staaf, waarvan de eindvlakken bij een temperatuur van 0° C juist die lengte meter genoemd aangaven. Dat was in 1800. Maar reeds spoedig waren er aller lei op- en aanmerkingen, die we hier niet zullen opsommen, doch waarvan de belangrijkste wellicht was dat door vnjzigingen van de aardkorst een me ridiaan zelf geen constante waarde heeft. Hierdoor was de basis aan de standaardmeter ontvallen. Wat gaf het of men een nieuwe meter maakte van een platina-iridium legering, waarbij de maat niet door de eindvlakken, maar door twee op de staaf aange brachte strepen werd bepaald? Wat gaf het ook, of men al nieuwe meter definities opstelde als dit toch maar 'n tijdelijke oplossing betekende? Im mers, wanneer door welke oorzaak dan ook alle platina meters (de Nederland se is in Delft) vernietigd zouden wor den, zou het niet mogelijk zijn nog maals een meter van precies de zelf de lengte te vervaardigen. Gelukkig brachten de natuurkundi gen uitkomst. Men vond een nieuwe basis voor de meter in de golflengte van de rode cadmiumlijn, waardoor de meter voor altijd zo hopen we is vastgelegd. Maar daardoor is die golf lengte de eigenlijke standaard gewor - den en is de meter als zodanig verval len, al blijft de platina staaf natuurlijk de standaard voor het ijkwezen. O ja, we zouden ook nog vertellen waarom het kilogram te zwaar en de liter te véél is. Maar dat moet morgen dan maar gebeuren. H. Pétillon. NA DE OPERATIE „HOLD FAST". Aanzienlijke vorderingen gemaakt bij het opbouwen der geallieerde strijdkracht in West-Duitsland. Britse en Franse militaire leiders hebben Dinsdag een critisch overzicht gegeven van het verloop der geallieerde leger- en luchtmachtoefening „Hold Fast", welke een week heeft geduurd en Maandag jl. is beëindigd. Aan deze oefening in West-Duitsland werd deelgenomen door ruim 150.000 man Britse, Belgische, Nederlandse en Canadese troepen. Volgens generaal Harding, die de algemene leiding van de oefening had, zyn zeer aanzienlijke vorderingen gemaakt by het opbouwen der geallieerde strijdkracht in West-Duitsland. Hjj dankte de Britse, Belgische, Nederlandse en Canadese soldaten en vliegers voor de schitterende hulp, bemoediging en warme kameraadschap, die ik in het afgelopen jaar van IJ mocht ondervinden". De generaal verklaarde zeer ingenomen te zyn met de graad van ge oefendheid der militairen. Maarschalk Alphonse Jijin, opper bevelhebber van de geallieerde land strijdkrachten in Miaden-Europa, zei sinds verleden jaar een grote voor uitgang te hebben bespeurd in de strijdvaardigheid der Britse en ande re Atlantische strijdkrachten in Noord-Duitsland, speciaal bij de sa menwerking tussen de verschillende nationale eenheden en bij het ver band tussen land- en luchtstrijd krachten. Generaal Gale, de leider te velde van de oefening, had bij bepaalde eenheden grove fouten op het gebied der camouflage gezien, „waaronder enige die als onvergefelijk moeten worden beschouwd". LUCHTWAARNEMERS- DIENSTEN. Luchtmaarschalk Foster verklaar de, dat ,,Hold Fast" het belang had' aangetoond van het instellen van luchtwaarnemersdiensten in Neder land, België en West-Duitsland. „Er zijn, sinds de laatste oefening, aan zienlijke vorderingen gemaakt bij de organisatie van de luchtverdediging in Nederland en België. Wanneer het Nederlands-Belgische radio-verbin dingsstelsel in werking is getreden, zullen deze beide landen over een uiterst doelmatig werkende radio verbindingsdienst beschikken", zo zei hij. Foster zei verder, dat de oefening tevens „de beperkingen van de „Me- Boete van een ton gevorderd ZWARTE HANDEL IN HUIDEN EN LEER. Een boete van f 100.000 vorderde Dinsdag de procureur-generaal bij het Gerechtshof te Leeuwarden tegen de vijf gebroeders R., als genoten van de firma Th. R. en Zonen te Harlin- gen. Zij hadden terecht gestaan in hoger beroep wegens het kopen van huiden van runderen en schapen zon der daarvoor vergunning te hebben ontvangen van het Rijksbureau voor Huiden en Leder en voor het zwart verhandelen van het van die huiden gefabriceerde zeemleer. Verdachten bekenden zonder vergunning te heb ben ingekocht en voor zwarte prij zen te nebben verkocht, doch bestre den, dat deze zwarte handel zich zou hebben uitgestrekt tot een bedrag boven de f 100.000. De Leeuwarder rechtbank had verdachten veroor deeld tot een boete van in totaal f 59.000. Door de procureur-generaal werd tevens gevraagd verbeurdver klaring van ae in beslag genomen zwarte kas met een bedrag van f 18.600. teor" als jager-onderscheppingsvlieg tuig had aangetoond" en dat „de Bel gische en Nederlandse luchtmachten in de eerste plaats de beschikking moeten krijgen over nieuwe typen van dit soort gevechtsvliegtuigen „MAIN BRACE". Admiraal sir Patrick Brind, bevel hebber in het Noordelijke gebied van de Pactstrijdkrachten, heeft te Ko penhagen gezegd, dat de resultaten van „Main Brace" „goed" zijn. De admiraal zeide. dat men ge poogd had een zo realistisch mogelijk oorlogsbeeld te scheppen, teneinde de oefening de juiste achtergrond te verlenen. Hierin was men zeer wel geslaagd. Alleen het weer was ongun stig geweest, doch dit had de oefening niet onderbroken. Een foto van de auto van de Oostduitse delegatie op het vliegveld Lohau. sen in West-Duitsland. De Westduitse politie doet een poging de weg vrjj te maken voor de afgevaardigden. Demonstranten omringden de auto's toen zij van het vliegveld naar Bonn reden. THANS OFFICIEEL BEVESTIGD. Maar het kan wel volgend jaar zomer of nog later worden. Op een in het Joego-Slavische vacantieoord Bied gehouden persconferen tie heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, thans beves tigd, dat maarschalk Tito Engeland zal bezoeken. Het zal de eerste maal zijn dat Tito Joego-Slavië, na zijn onderhoud met maarschalk Stalin in de afgelopen oorlog, verlaat. Het bezoek zal vermoedelijk niet in de naaste toekomst plaats vinden. Er is nog geen datum vastgesteld. Volgens Reuter wordt het waarschijnlijk geacht, dat Tito Engeland niet veel eerder dan aan het einde van volgend jaar zomer of z.elfs in het daarop volgende jaar zal kunnen bezoeken. Britse en Joego-Slavische hoge ambtenaren zijn „zeer voldaan" over het verloop der besprekingen tussen Eden en Tito. Vele onderwerpen van gemeenschappelijk belang, die slaan op de Brits-Joego-Slavische betrek kingen en op de relaties tussen Joe- go-ölavië en zijn buurstaten, zijn be sproken. Ook is beraadslaagd over handelsaangelegenheden Dóch in officiële kringen acht men het belangrijker, dat ae besprekin gen tussen Tito en Eden inhouden, dat er voortaan meer contact tussen de Britse en Joego-Slavische regerin gen zal bestaan. Minister Eden wilde niets zeggen over het vraagstuk-Triëst, doch hij gaf wel te kennen dat het uitvoerig besproken was. In antwoord op een vraag of hij van mening was dat het De Gasperi had tweede onderhoud met Adenauer. De Italiaanse minister-president Alcïde de Gasperi, die een officieel bezoek van drie dagen aan Bonn brengt, heeft Dinsdag een tweede en laatste onderhoud gehad met kanse lier Adenauer. Volgens gewoonlijk be trouwbare bron beperkte hun ge sprek, dat twee uur duurde, zich tot een algemene beschouwing over de vraagstukken der Europese eenheid. Geen officieel onderzoek in de zaak-Nixoii. Wel onderzoek naar wettigheid van geldschenkingen Het Witte Huis heeft verklaard, dat president Truman de minister van justitie, Joseph McGranery, niet heeft verzocht om een onderzoek naar de zaak-NIxon. Nixon, de republikeinse candidaat voor het vice-presidentschap, heeft, zoals bekend, bedragen tot een totaal van 18.000 dollar van derden aange nomen tot dekking van onkosten. Het Amerikaanse departement van justitie stelt intussen een onderzoek in naar de wettigheid van „geldschen kingen tot dekking van onkosten" aan congresleden en andere ambtenaren, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. JAARVERGADERING FEDERATIE VAN DIACONIEËN. Te Utrecht werd onder leiding van dr. K. H. E. Gravemeyer de jaarver gadering gehouden van de Federatie van diaconieën in de Ned. Herv. kerk. In de plaats van dr. Gravemeyer, die binnenkort naar Zuid-Afrika ver trekt. werd gekozen ds. H. J. F. Wes- seldijk uit Eindhoven. Dr. Gravemey er hield daarna een inleiding over het onderwerp: „Diaconie en Zuid-Afri ka", waarin hij er op wees, dat het Zuid-Afrikaanse volk voor taken wordt gesteld, die het nauwelijks kan volbrengen. In verband met de ras senkwestie riep Spr. op tot meer ob jectieve beoordeling in Nederland van deze Zuid-Afrikaanse situatie. H|j meende, dat aldaar oprechte Christe nen naar een goede oplossing zoeken van het rassenvraagstuk en dat. in dien zij niet geneigd zyn de liquida tie van het blanke ras toe te laten, zulks geschiedt uit Christelijke ver antwoordelijkheid en bewogenheid. Het speet Spr., dat hieromtrent in Nederland dikwijls op onchristelijke en ook op ondeskundige wyze wordt gesproken. In de middagvergadering refereer de prof. dr. A. A. van Ruler, hoogle raar vanwege de Ned. Herv. kerk te Utrecht, over „Fundamenten en pers- fectieven van het diaconaat in onze yd". GENERALE SYNODE GEREF. KERK. De Generale Synode der Gerefor meerde kerken heeft in haar Dins dagmorgen te Rotterdam gehouden zitting zich uitsluitend beziggehou den met zaken betreffende de evan- gelisatiearbeid der kerken. De synode nam een voorstel aan om niet over te gaan tot de bouw van een kapel brj het instituut „De Nijenburgh" te Baarn. Voorts besloot zij zich niet nader uit te spreken over alle door deputaten gegeven richtlynen en voorstellen. Het schryven van ds. G. J. Pontier te Domburg in zake een apart depu- taatschap voor de arbeid onder de Rooms-Katholieken werd in handen gesteld van generale deputaten om daarover een volgende synode van rapport te dienen. In verband met een schryven van de kerkeraad van Winterswijk oor deelde de Synode geen genoegzame trond aanwezig om een uitspraak te oen in zake de verhouding tussen evangelisatie en diaconie. GEREF. GEMEENTE. Hedenavond treedt voor de Gere formeerde Gemeente te Hoek op ds. de Wit van Moerkapelle. NED. HERV. KERK. Beroepen te Wezep: L. Vroeginde- wey te Papendrecht. Benoemd tot vicaris te Hengelo (Ov.): F. van Raalte, candidaat te Amsterdam-Zuid. 'Benoemd tot vicaris te Vlaardin- gen: H. de Wolf. cand. te Utrecht. GEREF. KERKEN. Beroepen te Hillegersberg-Terbreg- ge: J. H. Baas, evangelisatie-predi kant te Noordwolde. Aangenomen naar Leens: J. S. v. d. Bos te Nieuwlande (Dr.). oorlogsgevaar thans geringer was dan een jaar geleden, antwoordde Eden dat dit gevaar afnam, naarma te de verdedigende kracht van het Westen toenam. IN WENEN. Dinsdag is Eden uit Joego-Slavië vertrokken en in Wenen aangeko men. Hier zal h|j besprekingen voeren met Oostenrijkse ministers. Kleine geschenken Maarschalk Tito en minister Eden hebben op een te Bied ge houden afscheidsreceptie ge schenken uitgewisseld. Tito bood minister Eden een mar meren beeldje, een fijn bewerkt kanten kleedje, een sigaretten doos en een schilderij in olie verf aan. Eden bood Tito een in 1808 te Sheffield vervaardigde zilveren houder voor wijnflessen en een lap stof voor een pak van het allerbeste Engelse „tweed" aan. Twee grootste arbeids organisaties voor Stevenson. De American Federation of Labor heeft op haar congres in New York besloten de democratische candidaat, Stevenson te steunen. Dit is de eerste maal, dat de A. F. L. zich voor een candidaat uit spreekt- De conventie gaf Stevenson een grote ovatie, toen hij Maandag mee deelde te zullen streven naar de her roeping van de wet-Taft-Hartley. Generaal Eisenhower zeide de vorige week voor de conventie wel enige veranderingen in de wet te wensen, doch niet voor een opheffing te zijn. Dé A.F.L. zegt. dat Eisenhower „beruchte reactionnairen als senator McCarthy" steunt. Ook het „omhel zen" van senator Taft was een schok geweest. „Door zulke candidaten te steunen kan "hy de republikeinse party niet op de weg van het libe ralisme terugvoeren", aldus de ver klaring van de vakbond. Reuter tekent hierbij aan, dat het C. I. O. reeds eerder zijn steun aan Stevenson heeft toegezegd. Thans staan de twee grootste Amerikaanse arbeids-organisaties achter de de mocratische candidaat. Voor het 29ste achtereenvolgende jaar is William Green Dinsdag her kozen als voorzitter van de A. F. L. Green is 79 jaar oud. EERSTE KAMER. Minister Suurhoff had het gemakkelijk. Wijziging van de voorlopige ouderdomsvoorziening aanvaard. (Van onze parlementaire r-edacteur.) De Eerste Kamer heeft het Dinsdag middag de nieuwe minister van So ciale Zaken, de heer Suurhoff, bij zijn eerste optreden bepaald niet lastig ge maakt. Alleen de heer Brandenburg (CPN) had enkele opmerkingen en vragen over de nadere wijziging van de noodwet ouderdomsvoorziening. Na een korte woordenwisseling werd het ontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Gelijk men zich zal herinneren be oogt bedoelde wijziging een uitbrei ding van de voorlopige ouderdoms voorziening tot nieuwe leeftijdsgroe pen, terwijl voortaan een bedrag van 100 gulden buiten de inkomensaftrek zal blijven. Voorts deed de Kamer nog enkele huishoudelijke aangelegenheden af: het verkiezen van leden van een drie tal vaste commissies. De datum van de eerstvolgende ver gadering zal nog nader worden vast gesteld. Hel Wereldgebeuren. „Die feindliche Brüder" De splitsing van Duitsland in 1945 in een Oost-Duitse en een West- Duitse staat is een van de zorg wekkendste problemen, waairneue Europa te maken heeft- West-Duits land ontwikkelt zich tot een demo cratie en legt langzaam maar zeker zijn contacten met het Westen, net vindt zyn plaats in de West Euro pese gemeenschap en slaa, daar de nodige munt uit. Oost-Duitsiand daarentegen staat onder Sowjet-hege- monie, verkeert in dezelfde posiue als Hongarye en Tsjecho Slowakye. De Duitsers hunkeren naar het herstel van hun eenheid. En van de vroegere geallieerden is het eigen lijk alleen Frankryk, dat een zekere beduchtheid koestert tegen deze her- eniging. Amerika zou een Duitse eenheid geen strobreed in de weg leggen, als die eenheid maar betekende, dat Oost Duitsland aan de Russische in- vioed zou worden onttrokken. De Russen op hun beurt hebben geen bezwaar tegen een Duitse eenheid, als West Duitsland maar een volksre publiek zou worden En dat alles betekent, dat Duits land vooralsnog geen schijn van kans heeft om zijn eenheid te her stellen. Het merkwaardige is, dat men de twee Duitse helften als twee elkaar vijandige broeders kan beschouwen. Men zal zich herinneren, dat dezer dagen een Oost Duitse parlementaire delegatie een bezoek heeL gebracht aan Bonn, de West Duitse hoofdstad. De afgezanten van Stalin hebben van dit reisje weinig plezier beleefd. Dr. Ehlers, de voorzitter van het West Duitse parlement, ontving de heren niet langer dan strikt noodzakelijk was. Een demonstrerende menigte, ge wapend met spandoeken met het op schrift „Mensenrovers!", „Weg met de boodschappenjongens van Sta lin!" en „Geen besprekingen met Kidnappers!", wachtte de afgevaar digden op. Pamfletten, die een vrije pers in Oost Duitsland en opheffing van de concentratiekampen eisen, werden uit de vensters over de Oost Duitsers uitgeworpen. Herman Ma tera. een leider van de Oost Duit se communisten, werd met tomaten bekogeld en de politie moest een waterkanon in actie brengen om de massa te verspreiden De verblijfsvergunning voor de Oost Duitsers, die Zondagavond afliep, werd ondanks een herhaald verzoek niet verlengd. Dies bliezen de afge zanten die avond de aftocht, hun leedwezen uitdrukkend, dat zij niet meer contacten hadden gehad. Ade nauer had geweigerd de Oost Duit sers te ontvangen Men ziet, dit alles ls sensationeel en wellicht vraagt men zich af, wat het te betekenen heeft. De Oost Duitsers kwamen toch ten slotte alleen maar om voorstellen te doen. die uiteindelijk tot unificatie van Duitsland zouden moeten leiden... Het zal duidelijk zijn, dat ook hier de tegenstelling democratie-Sowjet- dictatuur een rol speelt. De West Duitsers geven de voorkeur aan de Westerse democratie. Zij moeten van het communisme niet veel hebben. De Oost Duitsers zijn evenwel de handlangers van Stalin. Wie dat niet is, zou al lang weggezuiverd zijn. Deze twee zijn water en vuur. En daarmede houdt de koele ontvangst van de Oost Duitsers in het Westen ten nauwste verband Van een Sowjet-Düitsland ls West Duitsland niet gediend. Toch zyn de Oost Duitsers onder leiding van Matera niet eens on tevreden naar huis gegaan. Zij beschouwen hun bezoek aan het Wes ten als een „goede zet", omdat zy de actie tegen de Duitse herbewape ning en tegen de Conventie van Bonn nieuw leven hebben ingeblazen en de nodige onrust hebben verwekt. Dat is blijkbaar voldoende. Geen Nederlands meer op Indonesische scholen De Indonesische minister van on derwijs, de heer Bahader Djohan, heeft op een ontmoeting met een de legatie van de jeugdorganisatie ,Pe- moeda Rakjta" medegedeeld, dat met ingang van dit cursusjaar op alle scholen alleen het Indonesisch als voertaal gebruikt zal worden. Naast het Indonesisch zal op de middelbare en hoge scholen ook Engels gebezigd worden. ,De Nederlandse taal dient afgeschaft te worden om het Indone sisch zo ruim mogelyk gelegenheid te geven zich te ontwikkelen aldus de minister. EEN BOEK MET: NEDERLANDSE VERHALEN Hoe de fabel dat de Nederlandse auteurs geen korte verhalen konden (en kunnen) schryven ontstaan is, is niet gemakkelijk na te gaan, maar ons proza is nu eenmaal gedoodverfd als lang-ademig en de novelle is in discrediet, vooral by de lezer. Dat leert iedere leraar ieder jaar weer aan nieuwe kinderen, die het ook weer hun hele leven geloven. En het is lang niet helemaal waar: er be staan talloze voortreffelijke Neder landse novellen. Emmy van Lokhorst en C. J. Kelk zijn begonnen een verhalenreeks sa men te stellen uit allerlei landen. Als eerste deel van deze „Pauwestaart" kwam van de pers „Vertellers van Ned, Stam" (Stenvert Zoon, Mep- pel). Het is wel een interressante verzameling geworden, al is hij in de verste verte niet representatief voor de moderne Nederlandse letteren; men kan gerust zeggen dat vrywel al de besten er in ontbreken. De samen stellers excuseren zich daarvoor wat onbeholpen door te zeggen, dat ze het betreuren, dat niet steeds de vertel lers, die ze graag vertegenwoordigd hadden gezien, een ongepubliceerd verhaal konden beschikbaar stellen. Dat is te meer jammer, omdat de roem van de Ned. novelle door deze bundel stellig óók niet gevestigd zal worden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5