NAJAARSCOLLECTIES BEVATTEN VELE GESLAAGDE COMBINATIES BRESKENSE VISVENTER BESTAL ALLEENWONENDE DORPSGENOOT Zeeuwse Almanak SLEEP- EN BERGINGSBEDRIJF VESTIGT ZICH IN VLISSINGEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952. MIDDELBURGSE MODESHOW. Wie modern wil zijn, kieze grij». (Van onze speciale verslaggeefster) De recente Olympische Spelen hebben schijnbaar ook de mode-wereld niet onberoerd gelaten, want het eerste nummer dat gistermiddag op de modeshow in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal getoond werd, was „Helsinki" getiteld. Een jeugdige creatie In zwart, rood en geel, en een waardig begin van een collectie kledingstukken bü het aanschouwen waar van vele damesharten ongetwijfeld sneller zjjn gaan kloppen. Een collectie die in de volste zin des woords voor elk wat wils bevatte, zowel voor de slanke, als voor de minder slanke en de uitgesproken zware vrouw. Evenals in de Middelburgse voor jaarsshow van vijf maanden geleden, waren ook ditmaal vier Amsterdamse mannequins onder leiding van mevr. H. J. Ketelaar, die tevens als explica- trice optrad, naar Zeeland gekomen, om een duidelijk beeld te scheppen van de details, die de mode voor de komende winter zullen beheersen. Ook in deze show was een grote plaats ingeruimd aan de mantels, en het bleek dat voor de wintermantel de ruige stof nog steeds zeer geliefd is. Er waren stoffen met een z.g. an gora-effect en andere met astrakan- effect, hetgeen momenteel zeer modern is. Wanneer u voorliefde hebt voor kameelbruin, kunt u zich rustig een jas in deze kleur aanschaffen, want deze tint blijkt ook thans weer ge wild. Wie echter volgens de allerlaat ste mode gekleed wil gaan, kieze het nieuwe donkergrijs. Het kan uitste kend gecombineerd worden met rood en met geel, doch vooral met een be paalde kleur groen. Ook in teddy-stof wordt deze tint gebracht en in de ac cessoires heeft men reeds aanpassing bij het nieuwe grijs gezocht (en ge vonden) in z.g. staalkleurige materia len. VEEL DEUX-PIèCES. Het is opvallend hoe de deux-pièces zich blijft handhaven in het Neder landse modebeeld. Zowel in tricot (waaronder het fraaie ottoman-tricot) als in jersey, werden vele van deze practische en op verschillende manie ren te dragen pakjes getoond. Voor de zwaardere figuren was er een deux- pièces in 'n nieuwe kleur; het „noi sette", dat vooral bij oudere dames on getwijfeld opgang zal maken. Een a- symmetrische garnering blijkt nog steeds in zwang, terwijl ook geruite stoffen een plaats innemen bij de japonnen. Bij deze door de firma's „De Duif" en H. Meyer geleverde mantels en ja ponnen, werden hoeden gedragen van de fa. wed. C. Paterik. Een nieuw materiaal viel bij deze hoeden op, het z.g. „melusine". Dit wordt in verschil lende kwaliteiten vervaardigd en zal Advertentie. in de komende winter heel veel wor den toegepast. Ook worden thans hoe den vervaardigd uit kleine veertjes, die zich vooral voor het geklede gen re uitstekend lenen. De hoedjes zijn klein, doch hebben neiging om iets hoger te worden, enhet hoofd deksel kan de komende winter een tikje schever worden opgezet! De schoenencollectie, afkomstig uit schoenmagazijn „De Arend", bewees, dat de sportschoen, ondanks het stre ven van sommige modekoningen in Holland, nog een voorname plaats blijft innemen. De hoofdkleur: beige, in alle nuanceringen; het materiaal: leer, dikwijls met een crêpe-zool. Ook de „flat" blijft modern. Lederhuis Byou" toonde vele tassen van zuiver leer, hetgeen echter niet wegneemt, dat de plastics eveneens een voorname plaats zullen blijven innemen. De accessoires werden gecompleteerd door fraaie handschoenen van de fa. J. de Dreu. „COCKTAILS". Tenslotte waren daar de cocktail japonnen, die ook in ons land burger recht verkregen hebben en in vele ge vallen de lange avondjaponnen drei gen te verdringen. In dit genre ja ponnen is de nieuwe kleur grijs even eens reeds opgedoken. Het straples cocktail-toilet begint echter weer te verdwijnen. Ook deze show zou niet compleet geweest zijn, indien niet aan het slot een fraai verzorgde bruidsstoet zij het zonder bruidegom zou worden getoond. De heer Ab Lichtendahl zorg de voor sfeervolle pianomuziek bü dit mode-evenement, dat soortgelüke gebeurtenissen in de grote steden van ons land met succes naar de kroon kan steken. •s Avonds dood-op van Uw dagtaak? Dan 's morgens Ovomaltine nemen! Ovomaltine is: sma* kelijk, licht ver» teerbaar kracht* voedsel, uit de beste natuut* lijkevoedings» middelen be* ceidS POLITIERECHTER MIDDELBURG. Oneerlijke werkster liep in de val. Een jeugdige visventer uit Breskens, die op een avond in April op bezoek was bij een alleenwonende dorpsgenoot, zag in een onbewaakt ogenblik kan»; uit diens portefeuille een bedrag van ruim 200 weg te nemen. De bestolene wist de dief te bewegen, dit geld terug te geven en deze over handigde hem twee lapjes van 100, doch bemerkte even later buiten, dat hij nog een biljet van f 20 in zijn zak hadj'^dat eveneens nit de portefeuille afkomstig was. De visventer, zekere D. S., behield dit geld en zette het nog dezelfde avond in drank om. PUROL GENEEST jtuwe huid, ruwe handen, ruwe lippen Ininxm De Rheuma-bestrijding. Vervolg van pap. 1) NA DE OORLOG Pas na de tweede wereldoorlog is ook in Nederland de rheumabestrij- ding energiek aangepakt, door overal onderzoek- en behandelingsmogelijk heden te scheppen. Overigens mag niet uit het oog worden verloren, dat men er met de behandeling alleen niet is. Wil men blijvende resultaten be reiken, in de strijd tegen deze zo gro te offers eisende ziekte, dan zal men ook de voor- en nazorg en de gezins zorg krachtig ter hand moeten ne men. 40 van alle rheumapatiënten bestaat uit huisvrouwen, speciale rheumasoorten komen zelfs voor 70 bij vrouwen voor. Dat zegt vol doende. Voor de Kruisverenigingen ligt hier een belangrijke taak. Hoe de rheuma-situatie in Zeeland is, is onbekend. Gerekend naar het hiervoor genoemde cijfer van 6 pro mille, moeten in Zeeland echter rond 1500 blijvend invalide rheumapatiën ten zyn. De kans, dat het aantal gro ter is. is niet denkbeeldig, omdat het in Zeeland vochtig is en winderig, omdat de huizen op Walcheren en in Schouwen en Tholen in het water hebben gestaan. Voor Nederland zou den in ziekenhuizen minstens 2500 bedden ter beschikking moeten staan. Er zijn er 250... In Zeeland zouden naar verhouding tenminste 75 rheu- mabedden moeten komen. Hoeveel er zullen komen, weten we niet, maar in ieder geval wordt er nu zoveel mo gelijk aan gewerkt GROET. Het is ongetwijfeld een speling van het lot Nu, terwijl de herfstwind reeds over de Zeeuwse stranden huivert, brengt de zee ons een groet uit ver re, tropische landen, waar de zon haar weldadige kracht reeds eeuwen lang doet gelden. Waar men de kilheid van gure Sep temberdagen niet kent en wel nooit zal kennen en waar men niet weet hoezeer wij soms verlangen naar een sprankje zonneschijn. Het kan ook een plaagzieke bui van de zee zijn, welke ons juist nu, nu wij afscheid moeten nemen van de zomer, confronteert met de rijkdom van de tropen. Met de bananen, welke in grote hoeveelheden aanspoelen op het strand te Westen Schouwen Grote hoeveelheden door een wel dadige zon gekoesterde vruchten be reikten de Zeeuwse kxisten, bespoeld door het kille water van de Noord zee en huiverend in haar tropen- kleed. Bananen op Schouwen. Als een vreemde, wat spotzieke groet uit door de zon zo mild be deelde gebieden. Twee cocktailjaponnetjes, die gistermiddag en gisteravond te zien waren op de modeshow in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal, en hedenavond nogmaals getoond zullen worden door de beide mannequins, die op bovenstaande foto hun charmantste glimlach tonen. Nieuwe wending in zaak-Fonteijn Voor de negende maal zal de zaak- Fonteijn, het proces wegens smaad schrift tegen de thans. 53-jarige ex- sergeant-konstabel der Kon. Marine, A. H. F. Fonteijn, binnenkort ter ta fel van eeri'Véchtscollege komen en wel op Dinsdag14 October voor de Hoge Raad der Nederlanden. Toen de .zaak voor de achtste maal werd behandeldi (voor het Haagse Ge rechtshof), wees dit Hof veertien da gen na de behandeling vannis en veroordeelde - Fonteijn tot een voor waardelijke gevangenisstraf- Het proces heeft toen echter een nieuwe wending gekregen. Er is namelijk een tegenstrijdigheid ont dekt. De beide artsen Krul en Reilingh uit Den Helder, die als kroongetuigen werden gehoord, hebben tijdens de zitting van het Haagse Gerechtshof (achtste behandeling van de zaak) een andere verklaring afgelegd dan tij dens de behandeling van dit proces in eerste instantie voor de Amsterdamse rechtbank. Tn het vonnis, dat de rechtbank in eerste instantie tegen hem heeft ge wezen, staat letterlijk vermeld „De rechtbank is op grond van de verklaringen der artsen Reilingh en Krul, tot de overtuiging gekomen, dat genoemde artsen geheel te goeder trouw en overeenkomstig hun ambts plicht handelden, toen zij in 1935 ver dachte voor de militaire dienst afkeur den". In de overwegingen van het arrest, dat het Hof in Den Haag op 23 Mei j.l. heeft gewezen, staat echter als ge tuigenverklaring van de beide artsen te lezen, „dat zij tezamen de verdachte niet op 7 Januari 1935 geneeskundig hebben onderzocht, dat ?jj dat ook niet afzonderlijk hebben gedaan, dat zij nimmer tezamen al of niet met een derde in een keuringscommissie heb ben gezeten en dat zij nooit tezamen, al of niet met een derde, een genees kundig rapport aangaande verdachte hebben opgemaakt". Zoals men weet, wil de heer Fon teijn aantonen, dat hij in 1935 ten on rechte wegens asthma is afgekeurd voor de dienst. Dinsdag veroordeelde de politie rechter te Middelburg hem hiervoor tot zes maanden gevangenisstraf voor waardelijk, met drie jaar proeftijd. Drie maanden voorwaardelijk kreeg de werkster M*. P. uit Wolfaartsdijk, die evenmin eerlijk was geweest; zij had haar werkgever, de kolenhande laar P. uit Goes, voor een bedrag van f 475.bestolen. De vrouw wist, waar de beurs met het afrekeningsgeld van de kolen werd bewaard en van tijd tot tijd nam zij daar een biljet uit weg. P., die wel een vermoeden had, no teerde de nummers van de biljetten, welke zich in de beurs bevonden en toen hij onlangs weer f 100.miste, nam hij de politie in de arm. De da- deres kon toen weldra worden aange houden: zij verklaarde thans tot de diefstallen te zijn gekomen omdat zij met haar huishoudgeld niet rond kon komen. Inmiddels heeft de vrouw reeds f 300.terugbetaald. In een Julinacht zag een bewoner van de Oude Vismarkt te Goes, dat iemand een inbraak pleegde in een Belgische vishandelaren over de oesterprijs Te Den Haag hebben afgevaardig den van oesterkwekers en hande laars vergaderd met leden van- de Belgische Visfederatïe. Door de Bel gen werd o.m. voorgesteld, de prij zen voor de kleine oestersoorten te verlagen. Verder wilde men de exporteurs, die direct aan de klein handel leveren en niet de voor de groothandel gebruikelijke 10 procent korting mogen berekenen, de 10 pro cent cue zij méér ontvangen, doen storten in een 'fonds. Over deze aan gelegenheden zal onder meer nog nader overleg worden gepleegd met het Bedrijfschap. J. W. Schuurman afgetreden als afd. consul A.N.Y/.B. In de Zaterdagmiddag te Veere ge houden afdelingsvcrgadering van de A.N.W.B. heeft de afdelingsconsul voor Zeeland, de heer J. W. Schuur man uit Domburg, deze functie neer gelegd, na haar sedert 1940 te heb- jen vervuld. Zeer waarderende woor den voor de door hem verrichtte ai'- beid werden tot de heer Schuurman proken door de voorzitter van de A.N.W.B., de heer P. F. Zimmerman uit Rotterdam en dé heer D. F. P. Hoegen uit Middelburg. Tot opvolger van de heer Schuur man werd vervolgens benoemd de heer D. F. P. Hoegen, tot dusver waarnemend afdelingsconsul van de A.N.W.B. Onderzoek naar de brand in Kruiningen. Naar wij vernemen is door de rechter-commissaris te Middelburg Dinsdag nog een nader onderzoek ingesteld in verband met de brand, welke j.l. Zaterdagavond de boerde rij van de heer S. te Kruiningen in vlammen deed opgaan. Dit onderzoek heeft echter tot dusver geen enkele concrete aanwijzing opgeleverd, dat ten aanzien van deze brand enige onregelmatigheid in het spel zou zijn. Voorlichting over de bedrijfsbescherming. Op Woensdagmorgen 8 October wordt op initiatief van de Commissa ris der Koningin in de provincie Zeeland in de Concert- en Gehoor zaal te Middelburg een provinciale bijeenkomst belegd voor bedrijfs- hoofden en degenen, die leiding zullen hebben bij de bedrijfsbescherming. De inspecteur voor bedrijfsbescher ming van de Dienst Bescherming Bevolking, ir. V. P. Koster, zal spre ken over bedrijfsbescherming en be drijfszelfbescherming in oorlogstijd. NIEUW SLEEPBOOTSTATION. Verheugende aanwinst voor Zeeland De N.V. Maatschappij tot het uitvoeren van Scheepstransporten en Ber gingswerken „Holland" zal zich blijvend in Vlissingen vestigen! In de bui tenhaven te Vlissingen arriveerden de zeesleepboten „Oceanus" en ,,Elis" van deze maatschappy. Bij de aankomst waren onder meer tegenwoordig mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, de heren F. P. C. Mys, directeur van de N.V. Haven van Vlissingen, F. J. E. Krips, directeur van het Loods wezen en vele andere autoriteiten. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd en de directeur van de N.V. „Hólland", de heer B. C. A. van den Oever, die tevens kapitein is van de sleepboot „Oceanus", hartelijk welkom was geheten, werden beide schepen bezichtigd. Hierna werd aan boord van de „Oceanus" de lunch gebruikt. Dat Vlissingen de komst van een sleep- en bergingsbedrijf van harte toejuicht, werd niet onder stoelen of banken gestoken. „Wy hebben ons al dikwijls afgevraagd waarom een der- Mij. Zeeland verkoopt kadeterrein aan de Staat Bij terugkeer naar Vlissingen kan echter ander terrein teruggekocht worden Het ligt in de bedoeling van de stoomvaartraaatschappy „Zeeland" om haar kadeterrein op het „veer- plein" in Vlissingen te verkopen aan de Staat der Nederlanden, onder de voorwaarde, dat by terugkeer van de maatschappy Zeeland in Vlissingen, de Staat voor dezelfde prys per m2 een ander terrein aan de buitenhaven aan deze maatschappij zal verkopen. Dit is medegedeeld aan de gemeen te Vlissingen, in haar kwaliteit van aandeelhoudster van de N.V. Haven van Vlissingen. Om aan de genoemdé voorwaarde te kunnen voldoen heeft men een op lossing gevonden door in aansluiting aan de kade van de N.V. aan de bui tenhaven een nieuwe kade te doen bouwen, ter lengte van 196 m. welke ongeveer 29 m. zal inspringen ten op zichte van de voorzijde van eerstge noemde kade. Teneinde dit werk uit te voeren, zal het echter nodig zijn een oppervlakte van de buitenhaven, een gedeelte dus van het bij de N.V. in gebruik zynde watergebied te dempen. B. en W. van Vlissingen verzoeken de raad de aan de gemeente als aan deelhoudster gevraagde goedkeuring voor de te treffen voorzieningen te verlenen. Suikerbietencampagne begint deze week 1 friteskraam. Hij alarmeerde de politie, die spoedig de inmiddels verdwenen inbreker aanhield en een groot aantal stukken chocolade, rollen drop en pe permunt op hem aantrof. De man bleek de havenarbeider J. C. de P. uit Goes te zijn, die verklaarde vrij veel te hebben gedronken. Toen hij bij de kraam kwam, kreeg hij plotseling hon ger; hij wrikte een raam van de kraam los, drong naar binnen en eigende zich de lekkernijen toe. Het resultaat van deze klauterpartij was, dat De P. werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd en toe zicht. Zekere mevrouw De J. miste de laat ste tijd geregeld bankbiljetten, zilver bons en kleingeld uit haar huishoud- portemonnaie, die zij in de keuken kast had liggen. Na enige weken was het gestolen bedrag reeds opgelopen tot f 40. Een nauwkeurig politie-on- derzoek bracht aan het licht, dat de landbouwersknecht M. K. uit Burgh zich aan de diefstalletjes had schuldig gemaakt. Een paar maal was hij het huis binnengedrongen en had zijn slag geslagen. Het vonnis luidde één maand voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. MISHANDELINGEN. De politierechter kreeg zoals ge woonlijk ook weer enige mishande lingszaakjes te behandelen. Zo hadden twee ijscomannen uit Breskens ruzie gekregen, omdat de ene zijn ijs goed koper aan Belgische toeristen verkocht dan de. andere. Tijdens de woorden wisseling maakte J. J. S.zich zo kwaad, dat hij de andere ijscoventer enige harde schoppen gaf. Bij verstek werd hij veroordeeld tot f 25 of 10 dagen. De leerling-machinist R. V. uit Mid delburg fietste op een Zaterdag over de Middelburgse Markt, toen de mili tair S., eveneens op een fiets, hem door toevallige omstandigheden rake lings passeerde. V., die meende, dat de soldaat dit met opzet deed, riep hem terug en mishandelde hem op ernstige wijze. De verdachte, die ver klaarde in drift te hebben gehandeld, kreeg een boete van f 10 of vijf dagen. Teen de caféhouder De M. uit Oost burg de bezoeker P. G. uit Aardenburg uit zijn zaak wilde zetten, omdat deze herrie schopte, kreeg hij van de man een aantal -'geduchte "klappen. Het re sultaat was, dat G. veroordeeld^ werd tot f":50( "böètëk Daar _kwéih' nog f 50 bij, omdat hij ook zijft schoonzuster had mishandeld en met stenen en fles sen de ramen der woningen van zijn vader en zijn broer had bekogeld. De schilder J. de H. uit Breda was op een nacht in de Voorstad te Goes zo vreemd met zijn auto aan het ma noeuvreren, dat het de aandacht van een agent trok, die al spoedig be merkte, dat de man stomdronken was. Het bleek, dat De H. met een zaken relatie een café in Bergen op Zoom had bezocht en veel te veel had ge dronken. Hij wilde daarna terug naar Breda, maar was te veel onder invloed van de drank, om te bemerken, dat hij in de richting,Goes reed. Dit ont- gelijke maatschappy" niet eerder naar Vlissingen is gekomen", aldus merk te de burgemeester tegenover de heer Van den Oever op. „Dit bedryf p^st uitstekend in het karakter van Vlis singen als havenplaats". Vlissingen telt in zijn historie meer zeehelden dan Haarlem, zo zeide de heer Van den. Oever, daai-bij er op doelend, dat zijn maatschappij' uit Haarlem stamt. Bovendien, zo ver volgde hij. heeft Vlissingen een open verbinding met de zee, terwijl men in Haarlem steeds met sluizen rekening heeft te houden. Dat is dan ook één van de redenen, dat de N.V. „Hol land" Vlissingen als standplaats heeft uitverkoren". DE N.V. „HOLLAND". De N.V. „Holland", werd in Janu ari 1949 te Haarlem opgericht en be gon haar werkzaamheden met de zee sleepboot „Atlantis", die in Canada gebouwd is, de Oceaan overstak in dienst der Amerikaanse marine en bij de invasie in Normandië belangryk sleepwerk verrichtte. Na door de heer Van den Oever te zijn gekocht, werd het schip op de scheepswerf „Holland Nautic" te Haarlem geheel ver nieuwd. Het schip heeft een dieselmo tor van 1250 pk. op de schroef en meet 270 bruto ton. Het is uitgerust met een sleeplier, die een trekkracht heeft van 60 ton en een sleeptros van 500 meter, met een breeksterkte van 65 ton. De eerste reis van de „Atlantis" werd meteen een avontuurlijke: vyf dagen zoeken in woelige zee, naar een vermiste Amerikaanse sleepboot „Pa- tao", die met gesprongen ketel rond dreef, En toen de sleep eindelijk aan de iyn was, werden de sleepkabels in de mist voor de haven van Aruba overvaren door een 20.000 tons Ame rikaans passagiersschip. Desondanks was het eerste jaar van de N.V. „Holland" goed: de „At lantis" maakte 10 zeereizen binnen het jaar. In 1951 kon de vloot der N.V. uitgebreid worden met de in Honkong gekochte dieselelectrische sleepboot „Oceanus". 2500 pk. en 500 bruto ton en de bij de „Holland Nau tic" gebouwde motorsleepboot „Elis". De „Oceanus" werd op haar eerste reis van Honkong uit, ingezet bij de berging van het Griekse vrachtschip „Parthenon", dat in de Golf van Ben galen op de rotsbodem was vastgelo pen. Thans heeft de maatschappy met de „Walcheren" en de „Tholen" vyf zeesleepboten in bedryf. Ijl verband met de over het alge meen betere constructie van zeesche pen, verbeterde navigatie-hulpmidde- len, betrouwbaarder weerberichten en het feit, dat de gemiddelde leeftijd van dienstdoende vaartuigen lager is dan vóór de oorlog, is de veiligheid ter zee aanmerkely'k groter gewor den. Het gevolg daarvan is, dat het steeds moeilijker wordt bergings schepen en sleepboten lonend op hun stations te houden. Aan de andere kant achten echter reders en assura deuren het in stand houden van zulke stations van vitaal belang. „En nu", aldus de heer Van den Oever, „is het wachten op een sleep je". BROEDENDE LIJSTER. Men deelt ons mede, dat in de om geving van Brouwershaven nog een grauwe lijster zit te broeden. De po litie draagt er zoveel mogelijk zorg voor, dat het nest niet verstoord wordt. Het zijn dus niet slechts de kwartels, die laat broeden. De suikerbietencampagne, het sluit stuk van de landbouwoogst in dit sei-- v- zoen, is thans weer begonnen en deze dekte hij pas de volgende morgen, week zullen de eerste voorraden aan toen hij op het politiebureau in Goes de suikerfabrieken worden aange-1 zijn roes had uitgeslapen. Dinsdag voerd. Donderdag zullen de fabrieken van de Coöp. Suiker Maatsch Walcheren en Beveland en de le Beetwortelsuïkei'fabriek in Sas van Gent beginnen en Maandag de Ver enigde Coöp. Suikerfabrieken in Roo sendaal, Dinteloord en Zevenbergen, alsmede de Coöp. Beetwortelfabriek in Sas van Gent. Gedurende een periode van onge veer tien weken zullen weer millioe- nen kilo's aan bieten verwerkt wor den om in de nationale suikerbehoef te te voorzien. Momenteel is het nog niet mogelijk een zuiver oordeel over de resultaten te vormen, maar wel kan reeds worden vastgesteld, dat de kilo-opbrengst aan bieten uitgespro-» ken goed zal zijn. Bij het nemen van monsters op 8 September jl. werd een wortelgewicht van 7.81 kg. per tien bieten geconsta teerd. De opbrengst zal circa 13 boven het gemiddelde van de laatste zes jaren liggen. Het suikergehalte bedroeg op 8 September jl. rond 16 hetgeen niet ongunstig is. Woningbouw voor P.Z.E.M. te Vlissingen. B. en W. van Vlissingen stellen aan de raad voor 6 percelen grond aan de Zuidzijde van de Verkuyl Quakke- laarstraat nabij de Van Dishoeck- straat aan te kopen en samen met 13 m2 van een aangrenzend perceel te verkopen aan de N.V. P.Z.E.M. te Middelburg. Genoemde maatschappy wil op deze grond 9 woningen bou wen doch wenst de benodigde grond rechtstreeks van de gemeente te ko pen, B. en W. hebben nu onderhandelingen gevoei'd met de respectieve eigenaren van de percelen, die zich bereid heb ben verklaard hun grond voor 9.50 per m2 aan de gemeente te verkopen. De prijs welke de N.V. P.Z.E.M. voor de percelen aan de gemeente Vlis singen wil hetalen, bedraagt 10. per m2. Controleboot voor de mosselcultuur Te Yerseke is gearriveerd het mo torschip „Else Maria", dat met als schipper de heer Joh. Paauwe, en verder bemand met enkele ambte naren van de C.C.D. dienst zal doen bij de contróle van het mosselen los sen op de verwaterplaatsen, teneinde te voorkomen, dat meer mosselen ge lost worden dan die welke zijn aan gekocht vanwege het Aan- en Ver koopkantoor te Hergen op Zoom, werd de man veroordeeld tot één mnd. voorwaardelijk met twee jaar proef tijd en ontzegging van de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen voor de tijd van vier maanden voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd. KUNST „Het Woord". Het toneelspel „Het Woord" van Kaj Munk, dat in Denemarken voor het eerst in 1932 werd opgevoerd, heeït sindsdien niets, aan kracht in geboet. Dit" heeft het Nedei-lands Volksto neel, dat „Het Woord" sinds Maart van dit jaar weer in zijn repertoire heeft opgenomen, onomstotelijk be wezen en hiervan hebben zich de be zoekers van de voorstellingen in Zie- rikzee (Maandagavond) en in Goes (gisteravond) ten volle kunnen over tuigen. De strekking van dit drama werd reeds uitvoerig behandeld in onze rubriek „Stemmen uit de Kerken" van Zaterdag j.l., zodat wij volstaan kunnen met enkele opmerkingen over de wijze, waarop „Het Woord" werd vertolkt. Terecht wijst Johan Winkler, (de vertaler), er op, dat dit stuk geen hoofdrollen kent. „Elke rol is een hoofdrol", zo schrijft Winkler en on der regie van Ben Groeneveld werd elke rol als zodanig vertolkt. De le den van het Nederlands Volkstoneel hebben stuk voor stuk welhaast weergaloos zuiver de door Munk ge schapen karakters gestalte gegeven; onopgesmukt, gaaf en in de drama tische hoogtepunten met een bewon derenswaardige zeggingskracht. Op de planken leéfden de trotse boer Miltkel Borgen (Ben Groene veld) de dweepziek zoekende kleer maker Peter Skraedder (Hans van Meerten), de krankzinnige Johannes Borgen (Jack Dixon) en Inger de liefdevolle schoondochter (Emmy'Lo pes Dias) van de boer Borgen. Kaj Munks figuren leefden zó intens, dat de toeschouwers het dramatisch ge beuren veelal ademloos volgden, in welhaast serene aandacht. Ook de overige medewerkenden excelleerden door sterk, beheerst en overtuigend spel en zo werd Kaj Munks indrukwekkende schepping een waarlijk betekenisvol gebeuren Vanavond komt het Nederlands Volkstoneel naar Terneuzen, Donder dagavond naar Middelburg en Vrij dagavond naar Oostburg. V. B,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2