PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Nieuwe politieke storm over Cairo losgebroken De Rheuma- bestrijding komt in Zeeland op gang Kantlijn HET WESTEN HERHAALT ZIJN VOORSTELLEN OVER DUITSLAND Vandaag NEDERLANDS PROTEST TEGEN N.A.T.O.-PLANNEN 195e Jaargang-No 225 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., £r. p. p. f 5.70 per kW. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 24 Sept. '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie 13- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef 2475 (b.g.g. 1 Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. telef. 26. EEN MISVERSTAND Regering Naguib eist aftreden van Nahas als Wafd-leider Een nieuwe politieke storm is te Caïro losgebroken naar aanleiding van de verklaring van de regering, dat zU „bepaalde bezwaren" heeft tegen het aanblijven van de 70-jarige ex-premier Moestafa El Nalias als leider van de Wafd. Kort voordat de Wafd Maandagavond zijn nieuwe partijprogram zou publiceren, liet de regering weten dat Nahas „om gezondheidsredenen" diende af te treden „in het belang van het algemeen". Het partijbestuur heeft zich niet aan het advies van de regering ge stoord en is voortgegaan met de pu blicatie van het program. Dit houdt in, dat de Wafd zal blijven streven naar verwerkelijking van de nationa le verlangens: evacuatie van de Brit se troepen en Egyptische souvereïni- teit over Soedan. De partij is tegen elk gemeenschappelijk verdedigings plan, dat uitgaat van de Westelijke mogendheden. Zij steunt het rege ringsplan tot herverdeling van de grond. Een Wafdistische delegatie is naar premier Naguib gegaan om te trach ten het besluit ten aanzien van Nahas ingetrokken te krijgen. Naguib pleegt thans overleg met de vice-premier. Berichten als zou het „misverstand" over de persoon van Nahas zijn weg genomen. werden tot dusver nog niet bevestigd. Het Wafdistische dagblad „Al Mis- ri" stelt zich op het standpunt: geen Wafd zonder Nahas. Het blad voert aan, dat de meerderheid van het Egyptische volk achter Nahas staat. Als deze zou moeten verdwijnen, zou den ook de andere bestuursleden zich uit de politiek terugtrekken. Het Rotterdams Kamer-Orkest zal, zoals reeds bekend, met een subsidie der provincie een reeks concerten in Zeeland geven. Dit feit en met name het provin ciale subsidie heeft in Zeeuwse muzieklu-ingen enige deining veroor zaakt En dat is begrijpelijk. Het is thans reeds zo, dat de Zeeuwse muziekverenigingen reeds jaren moeite hebben om het hoofd boven water te houden. Het leden tal beweegt zich in vele plaatsen in dalende lijn, of wordt met moeite op peil gehouden. De publieke be langstelling is over het algemeen van die aard. dat een concert de ver enigingen geld kost in plaats van geld in de kas te brengen. Deze om hun naakte bestaan strq- dende verenigingen, die hoogstens twee concerten per jaar geven en daarbij de concurrentie ondervinden van dë door de Zeeuwse Volks Uni versiteit georganiseerde concerten, alsmede van de concerten, die door impressario's gearrangeerd worden, zien nu eensklaps naast zich een nieuwe concurrent opduiken. En wat voor een concurrent! Een concurrent, die in Zeeland maar even zeven concerten gaat ge ven nadat men nota bene oorspron kelijk aan vijftien concerten gedacht had! En die daartoe in staat wordt gesteld door een provinciaal subsi die Men kan zich voorstellen, dat de ontsteltenis in de Zeeuwse muziek wereld groot was. En dat allerlei bezwaren bij de leiders van het Pro vinciaal muziekleven rezen. De nieu we „concurrent" zal het bestaan der Zeeuwse concertgevende verenigin gen nóg hachelijker maken, dan het reed3 was. En dat met steun van de provinciale overheid, terwijl tot dusver als stelregel gold, dat de be staande verenigingen slechts in in cidentele gevallen op steun van ho gerhand een beroep konden doen... Nog legere zalen dus? En als ge volg daarvan een dalende animo bij de 'Zeeuwse muzïekamateurs en bij de jongelui, die muzieklessen plegen te nemen? Aldus de dood van het Zeeuwse muziekleven, ondanks de niet geringe mogelijkheid, dat na enkele jaren na het overlijden van de muzikaliteit in Zeeland ook de be langstelling voor deze gesubsidieerde concerten te gering zou blijken? Toegegeven moet worden, dat deze argumenten alleszins aannemelijk klinken. En dat. het te begrijpen is, dat de Zeeuwse muziekwereld ge schrokken is. Elke medaille heeft echter twee kanten. Het krioelt in Nederland, als gevolg van de hand over hand toenemende mechanische muziek- weergave, van de werkloze musici. In Rotterdam hebben zich 42 van deze musici verenigd in het Rotter dams Kamer-Orkest, onder leiding van Piet Ketting. Dit orkest ver overde zich blijkens ons ter inzage gegeven critieken in korte tijd een uitstekende naam. Als dit. orkest niet spelen kan, schieten de werkloze mu sici met hun initiatief niets op. Het is dus niet anders dan een daad van sociale rechtvaardigheid voor dit or kest mogelijkheden te scheppen. Het orkest geeft dit jaar welis waar zeven concerten in Zeeland, maar slechts één in elke plaats die bezocht wordt. Dat zijn: Middelburg, Vlissingen, Goes Terneuzen, Zierik zee, Hulst en Óostburg. Van deze zeven plaatsen vallen alleen in de drie eerstgenoemde regelmatig con certen te beluisteren en ook daar slechts zelden van goede beroeps orkesten. Is het dan niet nuttig in deze plaatsen, maar vooral daar, waar een concert hoge uitzondering is, de gelegenheid te openen om voor een geringe toegangsprijs goede mu ziek te genieten? Is het niet zo, dat het voorbeeld der professionals in kunst en sport de amateurs tot gro ter daden inspireert? Is dus van dergelijke concerten juist geen sti mulans te verwachten voor het Zeeuwse muziekleven? De plaatsen, waar de concerten van het Rotterdams Kamer-Orkest gegeven worden, zijn voorts zo geko zen, dat er tegelijkertijd jeugdconcer- ten gegeven kunnen worden. Een nieuwe mogelijkheid dus om de muzi kale belangstelling in onze provin cie te prikkelen En is bovendien het feit. dat wel iswaar eenvoudige, maar niettemin muzikaal verantwoorde programma's worden uitgevoerd, niet een middel tot dit laatste? Als blijkt, dat voor deze concer tenreeks, die thans nog een expe riment is, een blijvende belangstel ling bestaat, is het dan zo dwaas, te denken aan een Zeeuws-Rotter dams Kamer-Orkest, of zo men wil een Rotterdams-Zeeuws Kamer-Or kest? En zou het 20 onlogisch zyn om bij de concerten der bestaande verenigingen de hulpkrachten te re- cruteren uit de, kring dezer door de „Het leger zal zich niet mengen in interne kwesties van de politieke par tijen en niet eisen dat een of andere leidende persoonlijkheid wordt ont slagen. Dit is een zaak van de par tijen zelf, maar de partijen moeten die elementen verwijderen, die het constitutionele leven hebben gesabo teerd en de werkelijke bestaansreden van de partijen hebben aangetast". Deze verklaring van generaal Na guib is Dinsdagavond door de minis ter van staat voor propaganda en pers verstrekt naar aanleiding van het feit. dat de Wafd Nahas als partij voorzitter heeft gehandhaafd. Mossadeq wil Engeland drie weken de tijd geven. Volgens de laatst beschikbare aan wijzingen in Teheran zal premier Mossadeq Engeland en de Ver. Sta ten drie weken de tijd geven om te antwoorden op zijn tegenvoorstellen ter regeling van het oliegeschil, die Dinsdag zouden worden overgemaakt naar Engeland en waarschijnlijk ook naar de ver. Staten. In vroegere be richten was gesproken over een tijds limiet van vijf dagen. Naar het invloedrijke avondblad „Keihan" meldde, hebben Zondag de ambassadeurs van India en Turkije getracht premier Mossadeq over te halen een anireken van de betrekkin gen met Engeland te voorkomen. Politieke moord in Zuid-Afrika Maandag is het Zuid-Afrikaanse parlementslid Gay door een onbe kende opgebeld, die hem mededeel de dat KelleyPatterson, die sinds Woensdag jl. vermist wordt, is ver moord en dat, indien Gay niet da delijk uit de Zuid-Afrikaanse opposi tiepartij zou treden hem hetzelfde lot te beurt zou vallen. De onbeken de zeide. dat hij degene was die Kel leyPatterson doodde. Hij zou het lijk in een zuurbad hebben gedom peld en de resten in het riool heb ben geworpen. NiEUWE ANTWOORDNOTA AAN MOSKOU. Viermogendhedenconferentie moet in October gehouden kunnen worden De diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en Ame rika hebben Dinsdag in Moskou de Westerse antwoordnota over de Duitse kwestie overhandigd. De drie Westelijke mogendheden herhalen hierin hun voorstel tot het houden van een viermogendheden-conferentie over hereniging van Duits land met als eerste agendapunt het houden van vrije verkiezingen in ge heel Oost- en West-Duitsland. Het voorstel, dat de Sowjet-Unie 23 Augustus aan het Westen deed, na melijk om vóór het houden van verkiezingen in geheel Duitsland over een Duits vredesverdrag en de vorming van een regering voor geheel Duitsland te onderhandelen, wordt van de hand gewezen. Volgens de nieuwe nota, zou de viermogendhedenconferentie op de genoemde voorwaarden in October gehouden kunnen worden. De drie landen doen „na overleg met de Duitse federale regering en de Duitse autoriteiten in Berlijn" een beroep op de Sowjet-Russische rege ring terug te komen op haar weige ring zich bij de andere mogendheden aan te sluiten om met vereende krachten te pogen het vraagstuk van vrije verkiezingen in Duitsland aan te vatten. Met nadruk wordt ver klaard, dat de Westelijke regeringen het Russische standpunt, dat Duits- ke dienende kwesties door afgevaar digden uit de Sowjet-zöne en West- Duitsland vertegenwoordigd moet zijn, niet kunnen aanvaarden. Het Wqsten verwerpt ook het Sowjet- voorstel om de commissie van onder- nood tot de vorming van dit ensemble gedreven musici? Heeft elke medaille niet haar twee zijden? Het is nodig op deze twee gezichts punten een stellingname te la ten volgen. Zij kan kort zijn. Als het provinciaal bestuur een niet-Zeeuws orkest gaat subsidiëren, dan mag redelijkerwijs verwacht worden, dat zo spoedig mogelijk in tenminste dezelfde mate steun wordt verleend aan het Zeeuwse muziek leven. Gracieuzer zou het zelfs ge weest zijn als de steun aan wat er in Zeeland nog rest van een eens bloeiend muziekleven voor was ge gaan. Er is geen enkele provincie, die een ongelimiteerd aantal concerten kan verwerken. Het publiek is slecht bij kas in deze tijd, de belangstelling is dus beperkt. De subsidiërende in stantie zal er zorgvuldig voor dienen te waken, dat deze muzikale belang stelling niet dood geconcerteerd wordt. Vóórop dient te staan, dat het provinciaal-eigene in stand moet worden gehouden. Maar tenslotte: er is reden tot dankbaarheid, dat het provinciaal bestuur in Zeeland eindelijk beslo ten heeft subsidiërend op te treden tegenover het noodlijdende muziek leven Deze subsidie zal, daaraan twijfelen wij niet, weldra ook de Zeeuwse verenigingen steunen in hun strqd voor zelfbehoud. Daarom is het toe te juichen, dat hier ditmaal niet volstaan is met het geven van een raad, maar dat er gesproken kan worden van een daad. Een daad, die belangrijke conse quenties inhoudt, met welke men terdege rekening zal moeter^ houden. zoek inzake de mogelijkheid van het houden van vrq'e verkiezingen uit Oost- en West-Duitsers samen te stellen. Een uitsluitend uit Duitsers samengestelde commissie zal niet méér in staat zijn tot onpartijdigheid dan een viermogendheden-commissie. die de Westelijke mogendheden reeds verworpen hebben, aldus de nota. De Westelijke mogendheden ver klaren zich opnieuw bereid „alle practische en welomschreven voor stellen" over de vorming van de com missie van onderzoek te bespreken. Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen" Is bjj Noord Jutland in aanvaring geweest met de „Eagle", het grootste en nieuwste Britse vliegkampschip. De beide schepen werden slechts licht beschadigd. De „Eagle" biijft aan de oefeningen deelnemen, de „Van Galen" is op eigen kracht en zonder escorte naar Den Helder teruggekeerd. De ,,Van Galen" gemeerd in de haven van Den Helder. Onze foto toont de lichte beschadiging aan de oorlogsbodem. Vijftig atoomgeleerden naar Amsterdam. Nieuw laboratorium in Arnhem Begin October zullen rond vijftig Europese atoomgeleerden te Amster dam bijeenkomen, om de bouw van een groot atoom-laboratorium te be spreken. De bouw van zulk een super- cosmotron is mogelijk geworden, door recente vindingen van enkele Amerikaanse geleerden. Er zal ook worden gesproken over de plaats, waar dit laboratorium moet worden gebouwd. Als een der mogelijke plaat sen wordt Arnhem genoemd. De bouwkosten worden op rond honderd milïiöen geschat. Wanneer de plannen van de Europese Raad voor Kern- physisch Onderzoek werkelijkheid zouden worden, zou Europa, met dit uitsluitend op vredesdoeleinden ge richte onderzoekingsinstituut, in één slag de leiding van het atoomon derzoek in de wereld op zich nemen. Veertig Chinezen vermist na aardstorting in Hongkong. Het dorp Sai Bgoea Kok in de kroonkolonie Hongkong is in de nacht van Maandag op Dinsdag on der neerstortende aarde en stenen be dolven. Veertig Chinezen worden ver mist. Er zijn 500 daklozen. Sittardenaar ziet f 125.000 aan zijn neus voorbijgaan. De heer G. Laudy uit Sittard vul de verleden week een zogenaamde Prior-voetbalpool in tegen betaling van 20 francs. Hij raadde alle uit slagen van twaalf wedstrijden van clubs "uit de Belgische ere-divisie, le en 2e klasse goed. Zodoende dacht hij winnaar te zijn van 1.700.000 Belgische francs (ongeveer 125.000) De agent van de pool te Maaseijck heeft echter het minder prettige be richt ontvangen, dat hij geen recht heeft op het geld Volgens de agent is het door de heer Laudy inge stuurde formulier niet in overeen stemming met het door hem behou den duplicaat. Aan de hand van dit duplicaat was de heer Laudy tot de conclusie gekomen, dat hij het geld gewonnen had en, had hij het dupli caat in plaats van het origineel ge stuurd, dan was dit ook inderdaad zo geweest. Hij schijnt zich echter bij het copiëren te hebben vergist. Over een week zal de pool het ori- Etneel terugsturen, opdat de heer audy het met zijn duplicaat kan vergelijken. Arts veroordeeld wegens dood door schuld De Hoge Raad behandelde Dinsdag het cassatie-beroep van de Rijswrjkse arts A. L.. die te Zevenhoven op 1 November 1S50 in samenwerking met de plaatselijke arts aldaar een inwo ner van die gemeente de tanden en kiezen trok onder narcose. Om het bloed op te vangen stopte hij zijn pa tiënt een prop in de mond, die in diens keel schoot zonder dat de arts er iets van merkte. De patiënt is toen gestikt. Wegens dood door schuld werd L. door de rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf voorwaardelijk met" een proef tijd van 3 jaar en een geldboete van f 1000. Het Haagse gerechtshof heeft dit vonnis bevestigd. De advocaat-generaal zal op 7 October conclusie nemen. is het 100 jaar geleden, I dat de Zweedse componist Prins Gustav te Oslo overleed. TWEEDE RANGSLANDEN Zij zouden gebaseerd zijn op prijsgeven van een deel van ons land. Een scherp protest tegen strategische plannen van de N.A.T.O., die ge baseerd zouden zijn op het prijsgeven van deien van Nederland en West- Duitsland, die vóór de voornaamste verdedigingslinie liggen, wordt geuit in een uitvoerig rapport, dat de Nederlandse katholieke afgevaardigde J. J. Fens als rapporteur der politieke commissie aan de Europese Assemblee heeft uitgebracht. Tegengestelde verklaringen, die in de laatste dagen door zekere militai re bevelhebbers van de NATO wer den geuit naar aanleiding van be richten als zouden Noord-Nederland en Noord-West-Duitsland in geval van een aanval worden prijsgegeven, zullen er waarschijnlijk nauwelijks toe kunnen bijdragen de verwarring welke op dit punt neerst, te vermin deren, aldus de heer Fens. De com missie twijfelt er niet aan, dat even tueel bevredigende beslissingen zullen worden genomen bij komende bespre kingen der NATO. Zou het echter niet een gebaar van solidariteit zijn, indien de assemblee haar houding in deze kwestie onom wonden duidelijk zou maken, door te verklaren, dat er geen „tweede rangslanden" buiten de voornaamste Hij trouwde tweemaal. De 38-jarige koopman te water C. T. S. uit Rotterdam heeft voor de recht bank terechtgestaan, omdat hij ver dacht werd van bigamie. Op 11 Sep tember 1941 was hij in Engeland ge trouwd en hoewel dit huwelijk nooit ontbonden werd, trad hij op 20 Au gustus 1947 in het huwelijk met een Nederlandse vrouw. Verdachte gaf beide huwelijken toe. De officier, die een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand eiste, merkte op, dat het tweede huwelijk ontbonden moet worden. Hij meende, dat een strenge straf weinig zin had, omdat verdachte al genoeg gestraft is. verdedigingslinie bestaan, die slechts als voorterrein zouden zijn bestemd voor vertragingsacties teneinde de af tocht van de meer begunstigde part ners te dekken? Door te verklaren, dat al onze landen, die zich elke in spanning ten dienste der verdediging getroosten en de kleine landen blijven in deze niet ten achter ook een gelijk recht hebben om verdedigd te worden? ONVOLDOENDE VOORLICHTING. Het rapport neemt stelling tegen de onvoldoende voorlichting, die de NATO aan het grote publiek zou hebben gegeven. „Telkens opnieuw worden in Amerikaanse persconfe renties feiten onthuld, die zorgvuldig door de NATO geheim waren gehou den, evenals door de regeringen, zelfs voor haar parlementaire commissie. De tegenstrijdigheid van veiligheids maatregelen en onthullingen maakt een zeer slechte indruk op de openba re mening en ondermijnt het vertrou wen in de leiders". ONTSTELLENDE CIJFERS. Start, waar t.b.c.-bestrijding vijftig jaar geleden stond Aan de rheumabestrijding is tot voor kort in heel Nederland, en ook in Zeeland, slechts weinig gedaan. De aandacht van artsen en publiek was meer gericht op besmettelijke volksziekten, zoals t.b.c, of dodelijke ziekten, zoals kanker, of op ziekten, waar meer tegen te doen was dan tegen rheuma. Behandelingsmogelijkheden voor rheuma-patiënten ontbra ken dan ook veelal. Langzaam maar zeker begint hierin echter verande ring te komen, ook in Zeeland. Bjj de uitbreiding van het Gasthuis te Middelburg is rekening gehouden met de bouw van een rheuma-afdellng. Dat in Vlissingen, Terneuzen, Zierikzee en Goes aandacht aan de rheuma- bestrjjding zal worden geschonken is allerminst denkbeeldig, ligt in te gendeel in de lijn der verwachtingen. Men komt op gang. Dat dit geen overbodige luxe is, kan blijken uit de volgende nuchtere feiten. Statistisch is vastgesteld, dat van elke duizend mensen er zes ten gevolge van rheuma blijvend invalide zijn. In Nederland werd in 1950 ten behoeve van rheumapatiënten 70 millioen uitgegeven aan ziekengeld, invalidengeld en verpleging. Van de in totaal uitgekeerde ziekengelden gaat 20,6 naar rheumapatiënten, 10 naar grieppatiënten en 4,4 naar tb.c.-patiënten. Rheuma is dus een wel bij uitstek kostbare ziekte.' Veel meer dan t.b.c.! In Nederland heeft de Amsterdam se arts, dr. Jan van Breemen, pio nierswerk verricht op het gebied van de bestrijding van dit maatschappe lijk euvel. Reeds begin dezer eeuw begon hij daarmede en hoewel hij thans hoo .'bejaard is, moet het voor hem wel een grote voldoening ztfn, dat zijn streven nu met succes wordt bekroond. Vóór de tweede wereldoorlog had den de propagandisten het zover ge bracht, dat met de bestrijding een begin zou worden gemaakt. De oor log stuurde alle plannen in de war en toen zq daarna weer opgenomen wer den, was er een groot tekort aan artsen en wel speciaal aan medici, die in staat waren rheuma goed te onderkennen en de juiste behande lingswijze voor te schrijven. De rheu- matologische training ontbrak. ZWEDEN VOOROP Zweden is door al deze omstandig heden Men kan daar thans Nederland voorbij gestreefd. terugzien on f" circa dertig-jarige ervaring met een groots opgezette rheumabestrijding. Men heeft daar rheumatologen opge leid, men heeft aan de ziekenhuizen rheuma-afdelingen verbonden, men heeft zelfs rheuma-sanatoria gesticht. Het resultaat? Het aantal invali den tengevolge van rheuma is gehal veerd! En men geeft voor de comple te intensieve rheumabestrijding thans minder uit, dan vroeger aan zieken en invalidengeld! Dit succes kon men bereiken, door rheumapatiënten tijdig deskundig te behandelen. Tijdig: men moet er, pre cies als bij andere ziekten, vroeg bij zijn als men resultaat wil hebben. De deskundigheid is vereist, omdat rheuma in vele vormen voorkomt Zij tast niet alleen de gewrichten aan, maar ook de spieren, zenuwen enz. En dat niet alleen bij oudere mensen, maar op alle leeftijden! Bjj de behandeling staan twee we gen open. Nog altijd is phy3i3che the rapie de meest aangewezene. Zij be staat uit bewegingsoefeningen afge wisseld met rust, warme baden, be straling, massage en electriseren. Aan leefwijze, woning, voeding en kleding moet goede aandacht worden besteed. Daarnaast staat de bestrijding met behulp van geneesmiddelen. Wat een onverantwoordelijke lekenpers over de met de nieuwe middelen (Cortiso ne en A.C.T.H.) bereikte successen heeft gepubliceerd, is helaas overdre ven geweest De behandeling met de ze chemische producten verkeert nog in een experimenteel stadium, zjj opent perspectieven, maar is nog ver re van alleen zaligmakend. De oude middelen kunnen niet gemist worden. (Vervolg op pasr. 9 i „Rode Kruisman van de lucht" wilt het proberen. Aanbod om gestrande piloten te redden De bekende Noorse pooldeskundige Beint Balchen op het ogenblik ko lonel bij de Amerikaanse luchtmacht- in Thule, Noord-Groenland heeft zijn diensten aangeboden by de po- ging de twaalf gestrande piloten bin nen de Poolcirkel te redden. Kolonel Balchen staat bekend als de „Rode Kruisman van de lucht", vanwege het grote aantal reddingen dat hij ver richtte of poogde te verrichten. De kolonel is in 1927 beroemd ge worden toen hij als jongste van de bemanning op een vliegtocht over de A.tlant. Oceaan het stuur van schout bij-nacht Byrd overnam en een ge slaagde landing op zee voor de Nor- mandische kust maakte. Hierdoor werd het leven van de vier inzitten den gespaard. Byrd koos Balchen uit als piloot voor zijn vlucht over de Zuidpool in 1929 en ook voor zijn Zuidpool-expe- ditie van 1933 tot 1935. Met Amundsen vloog Balchen over de Noordpool. Gedurende de oorlog diende hij bij de Amerikaanse lucht macht en werkte vele geheime plan nen in Groenland en IJsland uit. Kapitein-luitenant ter zee Parker van de Britse vloot, de leider van de Londense afdeling van de weten schappelijke expeditie in Groenland, heeft verklaard, dat hij steeds in con tact is met de expeditie in Groenland, die berichten van de twaalf gestran de vliegers doorgeeft. Uit het laatste bericht bleek dat zij opgewekt zijn. Nader werd in de afgelopen nacht gemeld: Drie van de twaalf mannen, die een week geledc-n op de ijsvlakte van Groenland strandden door een noodlanding van hun vliegtuig, zijn door een Amerikaans ampnibie-vlieg- tuig opgehaald en overgebracht naar de Amerikaanse luchtbasis te Thule in West-Groenland. DE VERWACHT: VRIJ ZONNIG. Droog en op de meeste plaatsen vrij zonnig weer. Matige tot krachti- ~e wind tussen West en Zuidwest, 'ver het algemeen iets hogere tempe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1