z NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden zefuw^h-vï a anderen Wissel Zeeuws-Vlaanderen ££NSDAG 23 SEPTEMBER 1052 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koelen van fruit en aardappelen Het K.N.M.I. deelt mede: Het koelseizoen is weer begonnen en uiteraard gaat veler belangstelling uit naar het nachtelijke temperatuur- verloop. Koude nachten moeten wor den benut om de bewaarruimte zo spoedig mogelijk op de meest gewen ste temperatuur te brengen. Dezer dagen is het K.N.M.I. begon nen met in de weersverwachting, die om 12.30 des middags wordt uitge zonden, mededelingen te doen van de in de eerstvolgende nacht te ver wachten minimum temperaturen in de verschillende delen van het land. De ze verwachting wordt in het weer- praatje van 19 uur herhaald en zono dig aangevuld met de laatste gege vens. Nu geldt deze verwachting voor de normale waarnemingshoogte van 2.20 meter (in de tegen straling afge schermde meteorologische hut). Het heeft weinig zin om voor de verschil lende delen van het land een ver wachting te geven van de minimum temperatuur dicht bij de grond (b.v. op 10 cm. hoogte). Plaatselijke omstandigheden spelen daarbij immers een overheersende rol. Boven een lichte zandgrond kan de temperatuur in een heldere wind stille nacht tot veel lagere waarde dalen dan bijvoorbeeld boven klei grond. Dicht boven begroeide grond is het temepratuurverloop als regel feheel anders dan boven niet begroei- e grond, de aanwezigheid van water, ligging al of niet op tegen de wind beschutte plaatsen enz. zijn factoren die van grote invloed zijn. Men zal dus de verwachting van de minimum temperatuur als leidraad moeten zien en daaruit, met kennis van de plaatselijke omstandigheden, een schatting dienen te maken van de te verwachten minimum-tempera tuur op de hoogte, vanwaar de voor koeling gebruikte lucht wordt aan gezogen. Deze schatting is van het grootste belang als een heldere nacht met weinig wind wordt verwacht. Dan zijn namelijk de verschillen tussen de temperatuur op 2.20 m. en die dicht bij de grond het grootst. In dergelijke „stralingsnachten" kan de minimum temperatuur vlak bij het aardopper vlak 3 tot 5 graden lager zijn dan die op normale waarnemingshoogte. Wanneer de volgende verwachting Wordt uitgegeven: voor het Noorden van het land minimumtemperaturen tussen 2 en 5 graden Celsius, dan is het waarschijnlijk, dat dicht bij het aardoppervlak in heldere nachten het kwik op verschillende tegen de wind beschutte plaatsen tot onder 0 gra den Celsius zal dalen. ARBEIDER DOOR LIER GETROFFEN. Bij het vertrek van een der boten van de Provinciale Stoombootdiens ten uit Breskens is de heer A. F., een der employé's, die met lieren de boten de fuik intrekken, door de slinger van een lier getroffen. Het slachtoffer werd na medisch onder zoek met een verbrijzelde knieschijf naar het St. Anthonius-ziekenhuis te Oostburg vervoerd. OOFT- EN TUINBOUWCURSUST™ Bij voldoende deelname zal op initi atief van de Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen te Biervliet, een ooft- en tuinbouwcursus worden gegeven. Het einde van de cursus zal waarschijn lijk met enige feestelijkheden ge paard gaan, daar de organiserende maatschappij het volgende jaar zijn 75-jarig bestaan viert. Oostburg FILMCLUB VERGADERDE. De filmclub „Oostburg" kwam voor de eerste maal in ledenvergadering bijeen, onder voorzitterschap van de heer C. Fourdraine. De heer Four- draine herinnerde er aan, dat de Oost- burgse Filmclub de jongste in Neder land is en eind Juni van dit jaar toe gelaten werd tot de Nederlandse Fe deratie van Filmliga's. De ere-vooczitter, ma-. K. Hoekzema, burgemeester van Oostburg, bracht namens de commissie van toezicht dank aan' het, bestuur voor het ver richte werk, waardoor de club tot gro te bloei kwam. De club heeft 417 leden uit geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen- Mr. Hoekzema sprak de hoop uit, dat men het werk zou voortzetten in de zelfde geest als tot nu toe, zodat men in de gehele streek weerklank zal blij ven vinden. De commissie van toezicht werd her kozen, waarna deze commissie het be stuur in zijn geheel herbenoemde. Uit het verslag van de secretaris, ir. B. H. Mensink, bleek o.m., dat vooral het huren van filr-~ veelal grote moeilijk heden opleverde. Thans is bereikt, dat men de films drie maanden tevoren kan huren en met het oog op de fi nanciële consequenties, moeten de le den dan ook een opzeggingstermijn van drie maanden in acht nemen. Uit het financieel verslag van de penning meester, de heer L. W. Rosenkranz. bleek dat de contributies in de eerste helft van 1952 f 998.50 bedroegen en de recettes f 1318.een totaal inko men dus van f 2316.50. De uitgaven be liepen voor films f 567.27. voor zaal- huur f 526.30, belasting en rechten f 165.48. contributie filmliga f 37.60, acte van oprichting f 27-onkosten secretariaat f 169.81 en abonnementen filmbladen f 40.65. De verzendkosten voor de films be droegen f 21.15 en aan diversen werd uitgegeven f 123.92, zodat de uitgaven totaal f 1679,18 bedroegen. Het batig saldo is dus f 637.32. Er zijn tot op heden tien filmavon den gegeven, waarvan er drie gratis waren. De recettes, verminderd met de directe vertoonkosten, geven een batig saldo van f 54.45. Een reserve fonds van f 500.zal worden aange houden, waarna de overige reserve voor gratis films gebruikt kan wor den. In de pauze van de vergadering wer den twee smalfilmpjes gedraaid, na melijk „De schietstoel" en „Dit is Chi na". Daarna werd een schema bespro ken voor de te vertonen films in 1953. Er zullen documentaire films, speel films. muzikale films e.d. vertoond worden en ook zal men trachten eni ge goede, oude films te geven, zoals ,.Le Million" en „Potemkin". Voorts zal men de heer Charles Boost ver zoeken een lezing te houden en bin nenkort zal de filmclub met een eigen geïllustreerd maandblad verschijnen. Breskens OVERPLAATSING. De heer D. v. d. Laan, wachtmees ter le klasse 'en postcommandant van de Rijkspolitie te Breskens, is met ingang van 1 October a.s. over geplaatst naar Leiderdorp. TENNIS TENNISWEDSTRIJDEN AFGELAST De Gentse lawn-tennisclub was Zon dag bij de Terneuzense tennisclub „Animo" te gast. voo het spelen van een aantal wedstrijden. Kort na de •.anvang moesten deze echter, door Je slechte weersomstandigheden, worden afgebroken. De ontmoeting zal nu in het volgende seizoen plaats vinden. VOERMAN KWA3Ï ONDER DE WAGEN TERECHT. De voerman A. S. uit het gehucht No. Eén bij Breskens, die met een span paarden voor een met mest be laden wagen door Breskens reed, is onder dit voertuig terecht gekomen toen een van de wielen in een kuil gleed en de wagen omsloeg. De man moest met een ontwrichte schouder naar zijn woning worden vervoerd. De materiële schade was gering. WEDVLUCHT „NOG VLUGGER". De postduivenhoudersvbereniging „Nog Vlugger" te Breskens nam deel aan een wedvlucht uit Moescroen. Onderstaande eigenaren behaalden met hun duiven de volgende prijzen: 1 A. Bondewel; 2 en 4 L. Quaars: 3 en 7.M. Quaars 5 J. Pleyte; 6 I. de Jonge. 8 A. Hoogstad; 9 H. Ooster ling; 10 J. Vermeulen. De uitslag van het kampioenschap met jonge duiven luidt als volgt: 1 W. Fenijn 389 punten 2 Dierx Hartog 332 punten. 3 J. Faas 299 punten; 4 I. .de Jonge 288 punten; 5 J. v. Gijs 275 punten. De uitslag van' het kampioenschap 1952 van de Schoond'ijkse Concours- en Ver- zendingsbond luidt: Fond G. Dusai'duyn, Groede; Vitesse Th. de Smit, Breskens; jonge duiven .T. Faas Mzn., Breskens, Eerstgetoonde J. Faas Mzn., Breskens. Zondag a.s. organiseert de postduiven- houdersvereniging „Nog Sneller" een tijdvlueht uit Eede. Hieraan mag van elke eigenaar slechts door één dUif deelgeno men worden. Biervliet GOUDEN BRUILOFT. Onder grote belangstelling heeft het echtpaar FaasWïllemse te Bier vliet zijn gouden bruiloft gevierd. De kinderen van het gouden echtpaar waren uit geheel Nederland naar Biervliet gekomen, om samen met de gelukkige ouders de dag in feestelijke stemming door te brengen. AANBESTEDING. Door architect Jac. Faas te Biervliet werd aanbesteed het bouwen van een woning met schuurtje, voor de heer J. Martens, aan de Havenstraat te Biervliet- Er werd ingeschreven door: Fa. P. F. van Driessche en Zoon te Kuitaart voor f 23.950.F. L. en R. Haers te Philippine voor f 23.793. Bouwonderneming ..IJzendijke" voor f 23.450.J. A. Faas te Biervliet voor f 21.218.P. J. Faas te Biervliet voor f 21.100.Vïc- Verstraete te Hoofd plaat voor f 20.480.—; Begroting archi tect f 20.258.Het werk wordt aan de laagste inschrijver gegund. EINDLES BIJENTEELTCURSUS. In de O.L. school te Biervliet zal Zaterdag 27 September a.s. de eindles gehouden worden van de bijenteelt cursus, die de afgelopen zomer te Biervliet gehouden werd. Bij vol doende deelname zal er weer een nieuwe cursus georganiseerd worden. De docent is weer de heer A. J= van Willegen, assistent van de Rijksbïjen- teeltconsulent voor Zeeland. Sluis JAARVERGADERING ZONDAGSSCHOOL. In de te Sluis gehouden jaarvergade ring van de Zondagsschoolvereniging werd o.m. besloten over te gaan tot het aanschaffen van een flanelbord, waarop de verhalen uitgebeeld kunnen worden. De heer S. A. van Hal moest wegens drukke werkzaamheden als leider bedanken. Het plan om nog dit jaar een afzonderlijke Zondagsschool op te richten voor Sint Anna ter Mui den, moest worden uitgesteld. PRIJSBOLLING. Op de bolbaan van de boldersvereni ging „De Molen" te Sluis hielden de leden een prijsbollïng. Deze had het volgende verloop: 1 J. Hiel, 2 F. Loete, 3 P. Descamps, 4 G. de Meyer, 5 R. Wemaer. Waterlandkerkje „IN DEN KONING" HEROPEND. Het café „In Den Koning" te Wa terlandkerkje, dat tot voor kort werd geëxploiteerd door de heer L. Ver sprille, werd Zaterdag j.l. door de nieuwe eigenaar, de heer J. Neve- Tourné, op feestelijke wijze heropend. In de bijbehorende winkel ontvingen de huismoeders van Waterlandkerkje bij aankoop van vele huishoudelijke artikelen aardige geschenken, 's avonds werd in de danszaal van het café een bal gehouden. De belangstelling voor een en ander was bij de in- en omwonenden van Waterlandkerkje groot en ondanks het gure weer heerste er in het café de hele dag een gezellige drukte. Uitbreiding beplanting in het nieuwe Vlissingen. B. en W. van Vlissingen hebben aan de gemeenteraad goedkeuring gevraagd van een aantal beplantings plannen en wel voor: de President Rooseveltlaan (kosten voor de ge meente rond 7000), de Verlengde Paul Krugerstraat (kosten voor de gemeente 1150), de Schuitvaart- straat, Hendrik de Keyserstraat en Schuitvaartgrach^ (kosten voor de gemeente 485). B. en W. tekenen hierbij aan, dat de Stichting Nieuw Walcheren bereid werd gevonden ofschoon de ge meente Vlissingen het bedrag aan plantmateriaal, dat de Stichting wil de schenken, vrijwel heeft opgebruikt toch nog een bijdrage vqor plant materiaal te verlenen van maxi mum 9170, waarvoor B. en W. zeer erkentelijk zijn. Voor de Paul Krugerstraat ver leent de commissie van overleg voor het landschapsherstel een subsidie van 1500. Tenslotte hebben B. en W. ook een beplantingsplan aan de raad overgelegd voor het terrein bij de school aan de Pres. Rooseveltlaan. Dit plan, waarvoor de Stichting Nieuw Walcheren ook een bijdrage ten behoeve van het plantmateriaal geeft, komt de gemeente op 1170 te staan. Werkloosheid op Tholen nam aanzienlijk toe. In de werkloosheid op het eiland Tholen en St. Philipsland is er in Augustus een ongunstige keer geko men. Op 31 Augustus j.l. waren op het gew. Arbeidsbureau te Tholen 188 mannelijke werklozen ingeschre ven tegen slechts 47 op 31 Juli j.l. Op 31 Augustus 1951 waren er 54 ingeschreven. Voor deze omgeving moet gevreesd worden, dat in Sep tember de stijging zal voortduren. Op 31 Augustus waren er in Tholen 27 werklozen, in Poortvliet 12, in Scher- penisse 4, in St. Maartensdijk 37, in Stavenisse 18, in St. Annaland 37. in Oud-Vossemeer 24 en in Sint Philips land 29. Terneuzen VERGADERING KAPPERSBOND. Te Terneuzen vergaderde Maan dagavond de afdeling Terneuzen van de Ned. Kappersbond. Tijdens de ver gadering, die door een groot aantal kappers uit Oost-Zeeuwsch Vlaande ren werd bezocht, werd de door de bond ingeluide actie om te komen tot een grotere verkoop van toilet artikelen in de kappersbedrijven, welke actie van 1 October tot en met 31 December a.s zal worden fehouden, uitvoerig besproken. Hier- rj gaf de heer R. van Grimbergen een uiteenzetting. PROP AGANDA-A VOND RODE KRUIS. De afdeling Terneuzen van het Ned. Rode Kruis organiseert op 9 October a.s, in het Concertgebouw aldaar een propaganda-avond. waar bij door de leden der plaatselijke af deling zal worden opgevoerd de klucht „Professor Daantje." VERENIGING VOOR HUIS. VROUWEN 20 JAAR. De afdeling Terneuzen van de Ned Vereniging voor Huisvrouwen viert op Donderdag 16 October a.s. op feestelijke wijze haar 20-jarig be staan. Na een receptie in hotel Rot terdam. volgt een gezamenlijke kof fiemaaltijd, waarna des avonds de revue ,,Zo zijn de vrouwen", onder regie van mevr. De Koek en mevr. Spanjer wordt opgevoerd. Hoek PORTÉMONNAIE ONTVREEMD Door L. A. M. uit Hoek werd bij'de politie te Terneuzen aangifte gedaan, dat van hem een portemonnaie, in houdende 1.90, in een kermisinrich- ting was ontvreemd Het gelukte de Solitie de dader, een zekere P, C. van die btj genoemde inrichting werk zaam is, aan te houden. Na bekente nis wer,d Van O. wederom op vrije voeten gesteld. Axel DE POLEN HERDACHT. Het weer werkte op de herdenkings dag te Axel niet mee. De kou en de regen weerhielden velen ervan zich buiten te wagen. In de morgen werd de H. Mis opgedragen in de R.K. kerk ter nagedachtenis van de gevallenen. Toen de officiële kranslegging ge schiedde bij het Poolse monument, was de belangstelling ongeveer nihil. Deze kranslegging werd verricht door de wnd. burgemeester, de wethouder C. de Putter. Het gehele secretarie- personeel, alsmede de gemeenteraads leden waren tegenwoordig. Bij de graven van de gevallen militairen en burgers op beide begraafplaatsen, wer den door velen bloemen gelegd, als een stille hulde aan de gevallenen. Toen in de avonduren het weer iets beter werd, kwam er meer belangstel ling. Tijdens het laatste deel van het concert op de Markt door de plaat selijke muziekverenigingen, het Her vormd kinderkoor en „Mondaccor- deola", was er vrij veel publiek. Het Poolse monument in de Zee straat was in de avonduren verlicht door een grote electrische toorts en velen verwijlden in de avonduren even bij dit monument, in eerbiedige nage dachtenis aan de helden, die sneuvel den voor onze vrijheid. Bij het Poolse monument werd door het Hervormd kinderkoor onder lei ding van de heer Smies. het Poolse volkslied en het Wilhelmus ten ge hore gebracht Hierbij zongen tevens enkele leden mee van de pas opge richte R.K. zangvereniging „Thalia". In Axel wapperden vele Nederlandse vlaggen, hier en daar geflankeerd door de Poolse nationale vlag. Het geheel droeg weer het teken van een devo tievolle herdenking van de Polen, die volgens de inscriptie op het monu ment: „Op deze grond, voor onze vrij heid, tot den dood toe streden". Het was jammer, dat het weer velen noop te tot thuisblijven. Marktberichten VEILING TERNEUZEN. 22 September. Sla 6.90—8.20. Bloem kool 935. Witte komkommers 89. Meloenen 11—30. Peen 14—16. Kroten 7— 8. Andijvie 7—10. Prlncessebonen 47—58. Kroten 14. Rode kool 4—8. Savoye kool 8—11. Witte kool 4. Prei 22—27. Spinazie 15—25. Tomaten 22—33. Druiven 70—78. Appelen: Cox Oranje Pippin fabr. 4—10. Jacques Lebel fabr. 7—10. Laxton Su perbe 5—15. Manks Codlin 12.10—12.60. Sterappel 414. Peren: Bonne Louise 3 8. Durandeau 36. VISMIJN BRESKENS. 22 September. Export garnalen, aan voer 4008 kg., 70—108. Handels garnalen, aanvoer 106 kg.. 90—96. Schar, aanvoer 23 kg 69—70. Bot, aanvoer 161 kg.43— 60. Wijting, aanvoer 73 kg., 31—52. Tong, aanvoer 14 kg 170—200. Rog. aanvoer 10 kg.. 46 GRAANBEURS ROTTERDAM. 22 September. Binnenlandse granen (of ficieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam) tarwe zonder vochtconöi- tie constant f 25.1026.25 op vocht. conditie tot f 26.20. Voedergranen: zomergerst. vast, f 32— f 25.—: wintergerst, vast, f 31—33; rogge kalm, f 28—29; haver, kalm. f 27.75— f 29.75; blanke kwaliteit haver tot f 30.25 Peulvruchten: groene erwten, iets be ter. f 455250; schokkers, iets minder, f 4561; bruine bonen, iets minder, tot f 66. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 22 September kleiaardappelen 35 mm. opwaarts. Eigenheimers f 10; bintjes f 9.50; blauwe eigenheimers f 1010.50; IJselster f 8.25. Zanó'aardappelen 35 mm. opwaarts: Nieuwlandse eigenheimers f 9.50. Voeraardappelen f 3.50. Prijzen per 100 kg. en berekend op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. RADIODISTRIBUTIE WORDT UITGEBREID Het radiodistributienet te Axel, dat nog" steeds bovengronds is, zal bin nen afzienbare tÏÏd worden vervangen door een nieuw systeem, waarbij de verbindingen worden gelegd boven gronds via een loodkaliel langs de huizen. De ontsierende palen en dra den zullen ri---. PG-'in? verdwijnen. Het aantal stations zal van twee tot vier worden uitgebreid. DE JONGE KERK. Het „Jonge Kerk-Yv eek-End" te Axel werd met een kort woord ge opend door de neer C. J. Lammerink uit Terneuzen in hotel „Het Gulden Vlies", waarna, na het zingen van Ps. 65 1, Prof. dr. G. C. van Nif- trik uit Amsterdam Ef. 2 11 en volgende las. Hierna behandelde prof van Nif- trik het onderwerp „Mijn kerk, haar taak en haar opdracht". Na een uitvoerige en hoogst interessante be spreking werd de avondsluiting te half tien gehouden in de Ned. Herv. kerk door ds. P. J. Pennings. In de kei;. - -,st van Zond--*- was des ochtends door de vele deelnemers aan het week-end bijna geen plaats onbezet. Ook hiér ging prof. vr.n ÏMiftrlk'voor. In de middagbijeenkomst, die we derom in hotel „Het Gulden Vlies" werd gehouden, werd daarna uitvoe rig gedisputeerd over het onderwerp dat Zaterdag" was ingeleid. Aan het emd van deze bijeenkomst werd dank betuigd aan prof. van Niftrik. Te 19 uur ving de slotbij eenkomst aan onder leiding van ds. K. Verbeek uit Hontenisse. Het was een zeer geslaagd week-end. VAN "TOT WIN 1JPE" Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Brufnlsse werd benoemd mej. C. van der Kooy te Maasland. De opbrengst van de collecte ten bate van de kankerbestrijding bedtoeg te Ga- pinge f 37. Met ingang van 1 October a.s. is be noemd tot kleuteronderwijzeres aan de Ned. Herv kleuterschool „Eben Haëzer" te Yerseke, mej. S. Bol Jd., thans kleu teronderwijzeres te Goes. De collecte ten bate van het t.b.c.-be- strljdingsfonds D.E.L. bracht te Yerseke f 114.87 og. Onder leiding van haar directeur, de heer J. J. Rijnberg, gaf de muziekvereni ging „Concordia" te Krabbendijke haar laatste concert in dit seizoen. De collecte ten bate van het Konin gin Wilhelminafonds heeft te Zonnemalre f 58.46 opgebracht. Door ruim een dag werken met een drag-line is de Kerkgracht te Zonnemaire weer op de gewenste diepte gebracht. Het uitdiepen was vooral van belang voor een goede bluswatervoorziening in de kom van de gemeente. MOTORSPORT Zesdagenrenners met touwen tegen de helling op... Het heeft de rijders in de Inter nationale motorzesdaagse in oosten rijk ook op de vijfde dag van dit evenement niet erg meegezeten. De regen had er voor gezorgd dat ver schillende gedeelten van de route zelfs voor voetgangers onoegaanbaar waren laat staan voor mensen met zware' motorfietsenDaar alle deelnemers als gevolg van de onder vonden moeilijkheden ver na de vastgestelde tijd te Bad Aussee te rugkeerden, werd bij de wedstrijd leiding het verzoek ingediend het tra ject van Maandag als vervallen be schouwd te verkalren. Zou de jury dit verzoek niet inwilligen, dan be tekent dat het einde van de zesdaag se. Er is nl. nagenoeg geen rijder in staat gebleken zonder hulp van derden de finish te halen De Nederlandse zrjspanrrjders, die tussen Grünau en Steyrling een zwa re heuvel over moesten, haalden een paar touwen te voorschijn en in sa menwerking met Duitsers, Zweden en een Zwitserse combinatie hesen zij hun machines tegen de helling op. Dat zij daardoor met meer dan een uur vertraging over de eindstreep gingen, zal niet zo veel verwonde ring baren. Het staat thans wel vast. dat Tsjecho-Slowakije beslag zal leggen op de International Trophy. In de officieuse klassificatie nemen de Tsjechen met 5 strafpunten de eer ste plaats in en niet minder dan 455 punten scheidden hen van hun naas te tegenstanders. Voor de Duitse ploeg- zijn de pers pectieven op de Zilveren Vaas ook na de vijfde dag nog bijzonder gun stig. Het Nederlandse B-team staat derde met strafpunten. VOETBAL UITSLAGEN JUNIOREN- COMPETITIE. Groep A. I. VCK IArnemuiden I 0—1. Groep A n. Patrijzen IHansw. Boys I 22; Yerseke IRobur I 2-5. Groep B I. Walcheren IOostka- Waar zijn onze schepen Almkerk 21 te Genua. Altair 21 te Le Havre. Abbekerk 21 te Bremen. Alwaki 21 te New York. Axeldijk 20 te Port Arthur. Bandjennasin 22 te Singapore. Blitar 21 te Antwerpen. Boschfontein 21 te Hamburg. Blijdendijk 21 te New York. Boissevain 21 te Singapore. Cottica 21 te Barbados. Domburgh 22 te Londen. Eendracht 22 te Antwerpen. Graveland 21 te Rio de Janeiro. Hera 21 te Curagao. Hercules 22 te Piraeus. Iris 22 te Odense. Joh. v. Oldenbarhevelt 21 v. Sydney naar Soerabaja, Klipfontein p. 22 Kp. Verde rr. Tener. Kieldrecht 21 te Yokohama. Laagkerk 22 te Algiers. Limburg 21 te Soerabaja. Loosdrecht 21 te Hamburg. Meliskerk p. 22 Dahlac eil. (Rode zee). Oranjestad 21 te Antwerpen. Plancius 21 te Boeleleng. Pygmalion 22 te New Orleans. Ridderkerk 21 te Cochin. Salland 22 te Montevideo. Stad Arnhem 22 te Spezia. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Ameide en Tienhoven: H. N. van Hensbergen te Schalkwijk; te Kampen: G. H. van Kooten te Brandwijk. GEREF. KERKEN. Beroepen te Grotegast: C, Kamper te Bleiswijk. Aangenomen naar Harmeien: D. Groenendijk, candidaat te Amster dam. Rechtbank Middelburg. A. J B-, handelaar te Oostburg, was door de Kantonrechter aldaar, wegens overtreding van de Jachtwet, veroordeeld tot 10 of 5 dagen, met verbeurdverklaring van het door hem gebruikte jachtgeweer. In hoger beroep kon de Rechtbank zich echter niet verenigen met het vonnis van de Kantonrechter en daar om werd dit vernietigd en verdachte B. vrijgesproken. Wegens overtreding van de Drank wet, werd de caféhouder H. M. te Terneuzen in hoger beroep veroor deeld tot 40 of 20 dagen met beves tiging van het vonnis van de Kan tonrechter, ^fieutvs Jn een Op het perron te Amersfoort is een rangeerder van een treinstel gevallen en hekneld geraakt tussen de treeplank en het perron. Dank zjj zijn tegenwoordig heid van geest, wist hij zijn lichaam gro tendeels op het perron te werken, waar door alleen zijn been in de klem kwam. Overgebracht naar het ziekenhuis, bleek zijn toestand nogal mee te vallen. Het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft de ambassade te Moskou gevraagd1, bij de Sowjet-autoritelten een onderzoek in te stellen, naar de in de Noordelijke IJszee, door een Russische kanonneerboot, opgebrachte treiler Equerry". Ter gelegenheid van het afscheid van de commandant der Luchtvaarttroepen te Nijmegen, die zal worden toegevoegd aan de Shape te Parijs, deelde de burgemees ter van Nijmegen mede, dat hij, in over leg met lt.-gen. Aler, het initiatief had genomen gelden te verzamelen, voor de vervaardiging van parade-uniformen voor de muziekkorpsen van de L.S.K. Op 25, 29 en 30 September a.s., ver trekt de 103e compagnie van net corns Commandotroepen uit Roosendaal in ge deelten van Schiphol naar Suriname. 0 TTuffaut, historicus van de Franse Ke- nia-expeditie heeft gemeld, dat acht leden van deze expeditie de top van de Kilimnndjaro, het hoogste punt van equatoriaal Afrika hebben bereikt. 0 Woensdagmiddag is de 35-jarige steen- fabrieksarbeider J- Hemme uit Oot- marsum, tijdens zijn werkzaamheden in de leemgroeve van de steenfabriek Schol- ten te Oolmarsum, onder vallend zand en klei bedolven. Zijn mede-arbeiders slaag den er eerst na 20 minuten in hem uit te graven, doch toen was hij reeds over leden. De 24-jarige G. J. T. uit Does burg geraakte Maandagmiddag bij de melkfabriek te Angerlo. bekneld tussen een aanhangwagen en het bordes voor de fabriek. Hij werd zwaar gewond en over leed korte tijd later. Van officiële West Berlijnse zijde is medegedeeld, dat een garantiefonds van 25.000.000 mark is in gesteld voor het goederenvervoer tussen West-Duitsland en Berlijn. pelle I 3—2; Domburg I—Zeeuwen 1 0—0. Groep B H. EMM I—Breskens I 0 Groep B IV. Zierikzce I—Zierikzee II 130; Renesse IBurgh I 51. Groep B V. Hulst I—Chnge I 4—1: Vogelwaarde IAxel I 22; Steen I Hontenisse I 06. Groep B VI. Axel II—AZVV I 0—8; Corn Boys ITern. Boys I 01; Ter neuzen iTerneuzen II 130. De overige voor Zaterdag vastge stelde wedstrijden werden afgelast. VOORLOPIG NED. ELFTAL WOLVERHAMPTON WANDERERS De K.N.V.B heeft de Engelse eer ste divisie club Wolverhampton Wan derers uitgenodigd om op 8 October een wedstrijd te spelen tegen het voorlopig Nederlands elftal. Deze wedstrijd, die in Rotterdam of in Amsterdam zal worden gespeeld, is bedoeld als oefenwedstrijd voor de ontmoeting BelgiëNederland ln Antwerpen op 19 October a.s. SCHAKEN SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND. De wedstrijden om het schaakkam pioenschap van Zeeland hebben veel vertraging ondervonden, maar zullen nu toch worden afgewerkt. Voor het kampioenschap der eerste klassers heeft Niemarkt uit Souburg met 6'.2 punt de leiding en is reeds zeker van een plaats in de finale. Voor de bezetting van de tweede plaats is een spannende strijd gaande, waarin op het ogenblik L. J. YVoudstra uit Middelburg met 6 punten de toon aangeeft. Hij kan echter nog gepas seerd worden door Flissebaalje, terwijl van Belzen nog met hem gelijk kan komen. Vermoedelijk zal het op een beslissingswedstrijd uitdraaien. De partij tussen Flissebaalje en de Koning moest worden afgebroken. PAARDENSPORT Cross-couniry op Walcheren De lichte cross-country, welke Za terdag ten Noordoosten van Nieuw- en St. Joosland als oefening voor zwaar dere wedstrijden later in het seizoen was uitgezet, is zowel voor de orga nisatoren als voor de deelnemers een groot succes geworden. Het weer was voor deze wedstrijd goed geschikt en alle deelnemers kwamen rond, hoewel bijna allen tijd verloren bij een eigenaardig obstakel: een dubbele te lefoonpaal, waar men zijn paard als door een smal poortje tussen door moest rijden. De heer L. B. H. van der Slikke maakte met Terra Cotta de kortste tijd, maar daar hij hors concours meereed evenals mevrouw M. van den Bosch, instructrice van de rijvereniging werd de uitgeloofde medaille gewon nen door mej. A. van Strien met Sam- pre Avanti, die een tijd liet noteren ven 2 min. 40 sec. De tweede prijs werd gewonnen door de heer P. Reynoudt in 3 minuten 55 seconden, de derde prijs door de heer J. Crucq in 4 minuten 10 seconden. KORFBAL Kleine overwinning van Scampolo op Togo. De uitslagen van de voor de Z.K.B. gespeelde korf bal wedstrijden luiden: le klasse: ViosSwift 0ff. Togo— Scampolo 12. S-S.S.Zeelandia 2 5. 2e klasse: EendrachtSwift n 22. 3e klasse A: SVGBKC 1—6. Swift IV—Zuidwesters 4—2. KVl^-TOP afgel. 3e klasse B: Swift VI—KVL II 64. MadjoeAKC 64, 3e klasse C; EltoDios 5—3. Scampolo II—Volhar ding 22. Zeelandia IIODS 22. 3e klasse D: Elto IIKats 21. Olympia II—SSS H 11—0. Adspiranten B: Animo ASwift Kwiek 71. AtlasZuidwesters afg. Europese gemeenschap voor goederenwagons. In de afgelopen dagen is in Am sterdam een conferentie gehouden tussen afgevaardigden van 12 Eu ropese landen ter verdere bespre king van de plannen tot de vorming van een Europese goederenwagen- gemeenschap. Er werden uitstekende vorderingen gemaakt, zodat na af loop kon worden medegedeeld, dat het fundament voor de gemeenschap zonder enige twijfel reeds stevig is gelegd. De gemeenschap zal waar schijnlijk de beschikking krijgen over 160.000 wagons. Er komt een cen traal wagonbureau in Bern, dat de algehele contróle zai voeren. Geen enkele wagon zal langer dan drie jaar uit het land van nerkomst af wezig mogen zijn. De besprekingen zullen einde Oc tober in Bern worden voortgezet. Café diende als stembureau ,OfWONER VAN OUDE PEKELA VOND STEMMING NIET GEHEIM Onlangs heeft een inwoner van Ou de Pekela, terecht gestaan voor het kantongerecht te Winschoten, omdat hij bij de laatst gehouden verkiezin gen voor de Tweede Kamer niet had voldaan aan zijn verplichting zich aan het stembureau te melden en dus de kieswet had overtreden. De zaak werd aangehouden, aangezien de in woner van Oude Pekela tot zijn ver weer aanvoerde, dat de stemming in de daarvoor aangewezen lokaliteit een café niet geheim was geweest. De leden van het stembureau hebben kunnen zien op welk deel van het stembiljet een hokje rood gemaakt werd. Daser dagen hebben de kanton rechter en de ambtenaar van het O. M. een kijkje genomen in het café. dat voor deze gelegenheid precies zo was ingericht als het tijdens de ver kiezingsdag was geweest. Zowel de ambtenaar van het O.M. als de kantonrechter, kwamen tot dé conclusie, dat men zich in deze be perkte ruimte formeel wel gehouden had aan de letter van de wet, maar dat de practische oplossing niet zo buitengewoon mooi was geweest. Wat de stemming zelf betreft was de kantonrechter van oordeel, dat deze wel op zodanige wijze was geschied, dat zg beschouwd kon worden geheim te zgn geweest. De inwoner van Oude Pekela werd wel schuldig bevonden, maar hij kreeg geen straf ongeleed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11