NIEUWS UIT ZEELAND Zioin Zijpe WISSEL BEVELANDEN ZUID-BEVELAND NEDERLANDSE SOLDATEN IN DUITSLAND ONTEVREDEN Landdag van „Steun Wettig Gezag" Stalin zou geen uitdagende stap doen. MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952. PROVINCIALE ZEETJWSE COURANT Na j aar sver gaderin g Chr. Besturenbonden. Zaterdagmiddag werd in het Schut tershof te Middelburg de najaars-ka- dervergadering gehouden van de Chr- Besturenbonden van Walcheren en West Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitter van de Chr. Bestu renbond te Middelburg, de heer P. Meliefste, opende deze goed bezochte bijeenkomst met Schriftle-" en ge bed, wa" secretaris van het Cl N.V., cfe heer P. Tjeerdsma, sprak over het onderwerp „Betekenis van de vrijheid". Spreker zeide o.m., dat de geest van het defaitisme uitgebannen dient te worden en dat de chr-"-- activi teit moet worden opgevoerd. Het le dental van het C.N.V. zou 300.000 moe ten bedragen, in -laats van 180.000, aldus spreker, die er echter zijn vreug de over uitte, dat de invloed van de christelijke -*-g groter is, dan. L ct-lede"4-"1 T- de komc-1-" win ter zal intensief propaganda gevoerd moeten worden. De he**- Tjeerdsma besprak vervolgens het wer'- ma van het C.N.V- en -vees er op, dat ook V>et bn;,-=-n1end een ':gt, met name in Duitsland. In Indonesië en Car- chr:-vak beweging, aldus spreid- 0ok op Nieuw-Guinea. T-- "-fe wees de heer Tjeerdsma op de ve^a-'wo' welke de vrijheid in de keuze van organisatie 1meebrengt. Na een geanimeerde king, werd de vergadering --'Wen. Zeeuwse wandelsportverervgingen vergaderden. Onder voorzitterschap van de heer W. P. Joziasse uit Middelburg hield de Ned. Wandelsport Bond, kring Zeeland Zaterdagmiddag een vergade ring in „De Landbouw" te Goes. Medegedeeld werd, dat tijdens de grote algemene ledenvergadering op 18 October a.s., het wandelprogramma voor het komende seizoen zal worden samengesteld, terwijl voorts nog de deze zomer te Kruiningen gehouden Kringtocht werd besproken. Het grootste succes van deze tocht is wel geweest, dat Kruiningen thans ook een vereniging heeft met niet minder dan 24 leden. In een bezielende rede besprak daarna ir. Milo uit Tilburg, voorzitter van de afdeling BrabantZeeland, de moeilijkheden doch ook het prachtige werk van de Bond. Voorts bracht hij nog ter sprake de verhouding tussen de N.W.B. en de N.B.v.L.O. (Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding). Getracht zal worden om in het ko mende seizoen door meer intensieve propaganda, wandeltochten te orga niseren, waaraan ook andere dan Zeeuwse verenigingen kunnen deelne men. Hiervoor zal het echter nodig zijn, dat het wandelprogramma vroeg tijdig wordt samengesteld. BEZOEK OORLOGSMUSEUM. Het oorlogsmuseum te Westka- pelle wex-d deze zomer bezocht door 4954 belangstellenden. Goes BEVELANDSE SMEDEN VERGADERDEN. Onder voorzitterschap van de heer Iz. Adriaanse kwam Zaterdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes de afdeling Zuid-Beveland van de B.S. C.M. Smedenbond in algemene ver gadering bijeen. Als hoofdbestuurders waren mede aanwezig de heren F. Hillebrand uit Sint Laurens en Iz. Schieman uit Middelburg. Tijdens de ze vergadering, waarin o a. een be schouwing werd gegeven over haar den en kachels in verband met de brandstof-positie, werd besloten een ciu-sus te geven in electrisch lassen. Deze cursus zal gegeven worden in een der Industrie-hallen te Goes en zal worden geleid door de heer A. Wagenvoorde uit Middelburg. Voorts werd de algemene economische toe stand onder het oog gezien en ver wachtingen t.a.v. de ijzer- en staal- voorziening besproken. Na deze uiteenzetting van de heer Hillebrand, gaf de heer Schieman nog een toelichting over de handel in tweede-hands machinewerktuigen. 's-GravenpoIder GEMEENTERAAD. De.^raacf' .van ^-.Gravenpolder- zal Dinsdag 23 September a.s., des avonds om half'acht, in openbare vergadering bijeengekomen. Op de agenda komen o.m. de volgende punten voor: Toela ting nieuw benoemd raadslid J. Lou- werse, benoeming leden huisvestings commissie, bespreking winkelsluitings wet 1951. B. en W- stellen voor, alle winkels, open te stellen tot 's avonds 7 uur én de kapperszaken van Maan dag t.m. Vrijdag tot 8 uur. Voorts Vrij dagsavonds koopavond met openstel ling tot 9 uur. Verder delen B. en W. nog mede, dat volgende week begonnen wordt met de werkzaamheden van riolering en bestrating van het Nazareth. 's Heer Arendskerke WEEKEND ZONDAGSSCHOOL. VERENIGING. De districtsraaa Zuid- en Noord- Beveland der Nederlandse Zondags- schoolvereniging, organiseerde Zater dag en Zondag een weekend voor Zondagsschoolleidsters en -leiders te 's Heer Arendskerke, in het vereni gingsgebouw. De circa 50 deelnemers werden welkom geheten door de voorzitter dei ontvangende Zondagsschoolver- eiuging, de heer J. J. de Schipper. De voorzitter van de distrietsraad, de heer C. J. de Jónge uit Yerseke open de het weekend. Nadat mej. M. Rot tier uit Goes enige liederen uit de bundel „Wie zingt mee" met alle aan wezigen had ingestudeerd, hield dr. A. P. J. Klijn, Hervormd predikant te Heinkenszand, een inleiding over het lied in de Bijbel. Uitvoerig benandelde spreker het ontstaan, de opbouw en de betekenis van het lied in de Bijbel, waarbij aan het Boek der c Psalmen tiizondere aandacht werd besteed. Na afloop ontspon zich een geanimeerde discussie, waartoe de vergadering in vier groepen werd verdeeld. De dag sluiting op Zaterdag werd gehouden door ds. J. A. Talma uit 's Heer. arendskerke, naar aanleiding van Samuel I, de geschiedenis van Hanna. Na een dagopening werd gezamen lijk de Zondagmorgendienst ir. de dorpskerk bezocht. In de middag werd de Zondagsschooldienst te 's H. Arendskerke bijgewoond, waarna het gehoorde onderling werd besproken. Na een test der parate BijbelKennis, v aarin alle deelnemers betiokken werden en een gezellige koffietafel, declameerde de heer C. J. de Jonge „Masscheroen" van W. A. P. Smit en eindigde het weekend. Nieuwdorp GESLAAGDE SPORTMIDDAG. Zaterdagmiddag werd op initiatief van de pas opgerichte gymnastiek vereniging te Nieuwdorp in deze ge meente, een sportmiddag gehouden, waaraan behalve de nieuwe vereni ging ook de sportvereniging „Atlas" uit Heinkenszand medewerkte. Na een rondwandeling door het dorp, worden de athleten op het voetbal veld toegesproken door de vice-voor- zilter van de nieuwe vereniging, de heer L W. Bakker, die in het bijzon der de leden van „Atlas" verwelkom de. Spreker wees er op, dat het niet in de eerste plaats gaat om de gele verde prestaties in de sport, maar dat de sport van het grootste belang is voer een harmonische ontwikkeling van het lichaam. Hierna gaven de le den van „Atlas" enige demonstraties, die bij het vrij talrijke publiek zeer in de smaak vielen. RAAD NISSE. Geldlening van 10.000. De gemeenteraad van Nisse ver gaderde onder voorzitterschap van .burgemeester J. D. Jansen. De raad besloot tot het' aangaan van een geldlening, groot 10.000 tegen een koers van 100 met een looptijd van 30 jaar, met N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Voorts werden diverse verordenin gen vastgesteld, in verband met de winkelsluitingswet, o.m. ten opzich te van het verrichten van kappers werkzaamheden van 18 tot 20 uur, waarbij het bepaalde in artikel 2 sub c niet geldt, evenmin als in het algemeen van 18 tot 19 uur. Tevens werd vastgesteld de veror dening, waarbij wordt bepaald, dat kapperswinkels op Maandag na 13 uur niet geopend mogen zijn en alle overige winkels niet op Dinsdag na 13 uur. De raad nam het voorstel tot wij ziging der begroting 1951-1952 van het burgerlijk armbestuur aan en be sloot tot het vaststellen van de na volgende straatnamen: het gedeel te van de grintweg naar Heinkens zand, gelegen in de bebouwde kom ..WilheTminastraat"de rijweg naar Heinkenszand- „Diaconjelaan"het: gedeelte van de grintweg naar 's- Heéi- Arendskerke „Paul Kruger- straat" en het plein „Dorpsplein". Tenslotte werd de gemeentebegro ting 1953 aangeboden. Kapelle „ÓNS GENOEGEN". Het bestuur van de muziekvereni ging „Ons Genoegen" te Kapelle, doet sinds geruime tyd moeite om geiden bijeen te zamelen voor het aanschaffen van uniformen. Ten bate van het uniformfonds zal binnen kort een bazar worden gehouden in een der veilingsgebouwen, waarby voor het eerst „De Kapelse Boeren Blaaskapel" zal optreden. OPENING „FLORALLA. Vrijdagavond werd te Kapelle de1 bloemententoonstelling, welke is ge organiseerd door „Floralia", door burgemeester H. G. van Suylekom officieel geopend. Het is thans voor de derde maal sinds de bevrijding, dat te Kapelle een bloemententoon stelling is georganiseerd. Thans heeft de tentoonstelling een dergelijke om vang aangenomen, dat men toevlucht moest zoeken in een der veilingge bouwen. In zijn openingswoord noem- het crescendo gaat, vooral ook wat de spr. het dan ook verheugend dat betreft de inzending van particulie ren. Doch boven alles moet men deze tentoonstelling zien als een methode om de kinderen te laten zien. het mooie wat de natuur te bie den heeft. Nadat de heer C. L. Duininck, hoofd der O. L. school allen dank gebracht had voor de medewerking tot het welslagen van deze tentoon stelling, wend overgegaan tot het be kendmaken van de prijzen. Gekweekte bloemen en planten leerlingen O. L. school. Ie klasse, jongens, Vlijtige Lies, le pr. C Hoo- gesteger Azn.; 2e pr. C. Schijf, Ie klasse meisjes, Begonia, le pr. Net tie Bruynzeel; 2e pr. Nellie Kramer. 2e klasse, jongens Chrysantium, le pr. Kees Nieuwdorp. 2e pr. Jac. Hengsdijk. 2e klasse, meisjes, Chry santium, le pr. Corrie Hoogesteger 2e jjr, Fransien v. d. Velde. 3e klas se jongens, Coleus, le pr. Levinus Eversdijk, 2e pr. Huib Burger 3e klasse meisjes, Coleus, le pr. Janny van Stel, 2e pr. Adri Lepoeter. 4e klasse jongens, Geranium, le pr. Govert Goedhart, 2e pr. Adri Kant. 4e klasse, meisjes, Geranium, le pr. Truus Veerhoek, 2e pr. Ina Bruyn zeel. 5e klasse jongens, Tros Fuxia, le pr. Bram Slabbekoorn, 2e pr. Adri Oele Pzn. 5e klasse, meisjes, Fuxica, le pr. Jopie Bruynzeel, 2e pr. Janny de Schipper. 6e klasse, jon- fens, Bladbegonia, le pr. Pief- van luis, 2e pr. Rinus Eversdijk Jaczn. 6e klasse, meisjes, Bladbegonia le pr. Marie Dommisse, 2e pr 'ina Ganseman. 7e klasse jongens,' Beth lehemster, le pr. Piet Hermes, 2e pr. Adri Oele Pzn. 7e klasse, meisjes, Bethlehemster, le pr. Adri Evers dijk Gd., 2e pr. Betsie Kruger. Ere prijs, extra medaille, mooiste ingezonden plant leerlingen: Bram Slabbekoorn met Fuxica. Ingezonden snijbloemen van uit gereikte planten der leerlingen; le prijs. Zinnia, Adri Oele Pzn., le pr. Asters, Leunis Niewdorp, le pr. Afri kanen, Adri Oele Lzn. Inzending particulieren, bloeiende kamerplanten, le pr. Bethlehemster, P. Oele, 2e pr. Vlijtige Lies, J. J. Ganseman. Niet bloeiende kamer planten le pr. Ficus, J. J. Ganse man, 2e pr. Jan Eversdyk.' Opgemaakte bloemenmanden en schalen, le pr. Joke Oele Pd., 2e pr. Jaantje Geluk. Mooiste ingezonden bloemenmand, Joke Oele Pd. met ere-medaille. Ingezonden snijbloemen uit eigen tuin, le pr. C. Hoogesteger Azn.,. extra medaille. Vermeldenswaardig is nog de in gezonden collectie dahlia's van de heer H. Slabbekoorn welke met een groot aantal variëteiten dahlia's een aparte stand heeft. WEDVLUCHT „O.W.T.B.". De postduivenlioudersvereniging „Oost- West, Thuis Best" te Kapelle nam deel aan een wedvlucht vanuit Arras (157 km). In de vlucht waren 20 duiven. Snel heid eerste duif 948.70 meter per minuut. Onderstaande eigenaren wisten met hun duiven een prijs te behalen. A. van Driel 1 en 4. P. van de Vliet 2, 3 en 5. LEZERS SCHRIJVEN (Opname van ingezonden stukken be tekent niet. abt de redactie met de in houd instemt. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid der redactie. De re dactie behoudt zich het recht voor inge zonden stukken te bekorten of plaatsing te weigeren. Over deze rubriek wordt geen correspondentie gevoerd. Stukken, waarvan naam en adres van inzender on bekend zijn. worden niet opgenomen. Niet geplaatste stukken worden niet te ruggezonden). GOES EN NOORD-BEVELAND. Dezer dagen werd te Goes een voorstelling gegeven van het bekende blijspel Potasch en Perlemoer door het Toneelgezelschap van Johan Kaart. Hiervoor werd ook in Noord- Beveland reclame gemaakt, en daar de gelegenheid om goed beroepstoneel te zien in Zeeland zeer beperkt is, bestaat er in N.-Beveland voor der gelijke voorstellingen in Goes steeds goede belangstelling. Evenwel kun nen wij, Noord-Bevelanders deze avonden alleen bezoeken .indien van te voren één of enkele mensen het initiatief nemen tot het aanvragen van een extra boot. Wanneer dit dan aan vrienden en kennissen wordt doorgegeven, zijn er altijd heel. wat personen, die van de geboden gele genheid gaarne gebruik maken. Blijft dit initiatief uit, zoals by de voorstel ling van Potasch en Perlemoer dan blijven de N.-Bevelandse bezoekers weg, daar het meestal onmogelijk is dergelijke voorstellingen tot het ein de bij te wonen. De enkelen, die het er toch op gewaagd hebben, waaron der ondergetekende, kwamen ook heden weer bedrogen uit, en moesten zeer tot hun spijt, reeds bij het begin van het, laatste bedrijf de zaal verla ten," om tijdig aan het veer te zijn. Nu geloof ik, dat er van de zijde der Goesse belanghebbenden niet vol doende rekening wordt gehouden met de belangen van het N.-Bevelandse publiek. Waarom by dergelijke voor stellingen niet een half uur eerder be gonnen, b.v. half acht? Met de boot van vijf voor zeven van Kortgene kunnen mensen per bus, auto en bromfiets goed op tijd aanwezig zijn, en behoeven geen half uur te wach ten zoals het geval is als de voor stelling om 8 uur aanvangt. Er is dan ook voldoende tijd om na afloop tijdig aan de boot te zyn van 11.25 uur. Als dan tegelijk aan het publiek van Goes en omstreken verzocht wordt ook tijdig aanwezig te zijn j.l. Dinsdag was er om kwart vóór 8 nog niemand) is de gelegenheid om de en kele malen dat het mogelijk is van goed toneel (of goede muziek) te ge nieten ook voor ons, Noord bevelan ders, aanwezig. C. W. VAN DAMME, Kortgene. Marktberichten VEILING ZUID-HÖLL. EILANDEN. 19 Sept. Fruit: Druiven 77122, Meloe nen 1936. Appelen export: Elison Orange 2333; B. Hardy 34—39, Appelen binnen land: Cox Orange 1843, Transp. de Cr. 9—21, Glorie van H. 1422; All. Pippin 15 —28, Manks C. 12—21, Peren export: R. Hardy 34—39. B. Lebrun 15—17, Peren binnenland: Triumph 15—21, B. Hardy 11 —23, Bonne Louise 12—22, alles per kg. of per stuk. Groenten: Bloemkool 1336, Snijbonen 55—96, Stamprincessen 40—59, Pronkbonen 39—54, Komkommers 8—30, Kroten 8—11, Rode kool 6—11, Gele kool 8—9, Bospeen 13—17, Waspeen 10—21, Prei 13—18, Andij vie 8—11, Stokprincessen 57—59, Groene kool 7. Seldterij 3.60—5.90 per 100 bos, Sla 3.50—10.70 per 100 krop, Spinazie 21—31, Tomaten A exp. 3236. idem B 3132, idem C 24—26, idem CC 16, Uien 9—13, Augurken 41—67, alles per kg., per stuk of per bos. Rechtbank Middelburg. DRONKEN ACHTER HET STUUR Ph. van P., loondorser te Zuiddor- pe, had op 20 Juli 1952 op de Graaf- jansdyk met zijn personenauto een wielrijder aangereden. Hij had eerst links van de weg en daarna op het trottoir gereden. De aangeredene, een oude baas van 79 jaar, moest enkele weken rust nemen. Hoewel verdachte verklaarde, slechts in één café te zyn geweest, bleken het er later drie te zyn. De Officier van Justitie eiste twee weken gevangenisstraf en 6 maanden ontzegging van de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen, om dat van P. onder zodanige invloed van alcoholhoudende drank verkeerde ,dat hy niet in staat kon worden geacht, zyn auto naar behoren te besturen. UITSPRAKEN Door de Arrondïssements-Rechtbank werd Vrijdag uitspraak gedaan in de navolgende, op 5 September 1.1. be handelde strafzaken. De 27-jarige lasser Jacob de R. en zijn broer, de 26-jarige opperman Jan de R., beiden wonende te VÏis- singen, werden beiden veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar en zes maanden met aftrek voorarrest. Deze straf hadden zij verdiend met verschillende kraakjes, die zij in de maanden Mei en Juni l.L te IJzendij- ke hadden gepleegd. J. C. J. de S., smid te Vlissingen, stak op 14 April 1.1. te 's-Heer Arendskerke plotseling met zijn rij wiel de Rijksweg over, waardoor een aanrijding ontstond tussen hem en een motorrijder uit Breda. De S. kwam er ook niet zonder kleerscheu ren af. maar de motorrijder kwam in het ziekenhuis terecht waar hy we gens zijn zware verwondingen maan denlang moest blijven Thans werd de S. schuldig verklaard' aan: „Het aan zijn schuld te wijten zijn dat een an der lichamelijk letsel bekwam", en deswege veroordeeld tot- een geldboe te van 50 of 20 dagen hechtenis. WALCHEREN Middelburg DIRECTIE HUIS VAN BEWARING TE MIDDELBURG. De heer W. F. B. van den Berge, directeur van het Huis van Bewaring te Middelburg, is benoemd tot ad junct-directeur van de strafgevange nis Esserheem te Norg. Tot adjunct-directeur van het Huis van Bewaring te Middelburg is be noemd de heer G. J. Kamphuis, thans directeur van het Huis van Bewaring te Almelo. VLIEGERWEDSTRIJD. Zaterdagmiddag werd door de buurt vereniging 't Zand een vliegerwed strijd georganiseerd. De vliegers wer den opgelaten op het voetbalveldje aan de Lageweg. Er was van de zijde van de jeugd een goede belangstelling. De uitslag luidde als volgt: Mooiste vlieger: 1. Harry Teyn, Koninginne- laan; 2. Jenny v. d. Kuil, Vliss. Molen straat.- 3. Mattie de Kam, Baarsjes straat. Hoogst staande vlieger: 1- Ben Wolf, Zanddorp; 2. Irma Minnaar, Poelen- daeleweg: 3. Karei de Kam, Baarsjes straat, resp. met 153, 153, en 136 me ter. Mooist stilstaande vliegers: 1. W. Minnaar, Poelendaeleweg; 2. Woutje van Heijningèn, Langevielesingel; 3. Floren Montenari, Burgerweidestraat. Er waren 28 deelnemers. „JULIANA" MARCHEERDE Met slaande trom en dikwijls onder de opwekkende klanken, voortge bracht door de pijpers, trok Zaterdag middag het tamboer- en pijperscorps „Juliana" door de drukbevolkte stra ten van Middelburg. Deze mars werd gemaakt, ter on dersteuning van de collecte, gehouden op initiatief van de samenwerkende Prot. Chr. Kinderbeschermingsorga nisaties. Ongetwijfeld zullen velen dit krani ge corps met genoegen hebben gade geslagen en bovendien hebben geno ten van de imponerende, streng- rhythmische klanken, welke de leden van „Juliana" voortbrachten. Op de Markt werden bovendien enige mar sen ten gehore gebracht. Burgerlijke Stand GOES. Bevallen: C. S. VroomeKoper, d.; L. van VelzenBoot, z.; P. de Jongede Winter, z,; J. Moerdijk—v. d. Berge, z.; C. BruelStroo, z.; G. J. van Frankenhuij- zenRietkerk, d.; J. J. PrudonWa genaar, z.; J. BoonmanWestdorp, z. Ondertrouwd: D. J. L. Speetjens, 24 j. en J. J. Holtzer, 22 j.; J. H. C. Linden- berg. 22 j. en M. Schijf, 17 j.; A. Braam- se. 27 j. en A. Cuveljé, 22 j.: F. van Ges- sel, 26 j. en M. F. Egter, 24 j.: F. Korstan- je, 21 3- en C. W. Zweedijk, 23 j. Overleden: J. C. E. Massee, 73 j„ we duwnaar van A. C. de Witt Hamer. Getrouwd: J. Weststrate, 32 j. en L, C. Korst an je, 32 j. VAN TOT De' collecte voor de kankerbestrijding ten bate van het Koningin Wilhelmina- fona's heeft te Kapelle opgebracht f 250,27. De T.B.C.-eoHecte bestemd voor het Zuid-Nederlands Sanatorium en het T. B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" bracht te Krabbendijke f256,53 op. De harmonie „Mozart" te Yerseke bracht het bruidspaar Was—Louwerse Kattendijke RAADSVERGADERING. Donderdag 25 September a.s. te 19.30 uur komt de gemeenteraad van Kattendyke in openbare verga dering bijeen. Op de agenda staan onder meer dé volgende punten: Ont werpen plan van uitbreiding, restau ratie toren Kattendyke, toekenning tegemoetkoming kosten schoolbe zoek, aanbieding begroting 1953 en rekening 1951. een serenade. De bruidegom is 'reeds Ja ren lang lid van „Mozart". Het zoontje van de familie De Koejjer uit de Mosselstraat te Yerseke viel uit boom en liep daarbij een hersenschudding op. De collecte ten behoeve van de kan kerbestrijding heeft in de gemeente Krui ningen f 319.14 opgebracht. De uitslag van de wedvlucht, welke de de pv. Kruiningen van Mons hield was: 1, 2 en 3 H. v. Koeveringe, 4 L. Openeer, 5 M. J. le Clercq. De heer G. v. d. Heijde te Kamperland heeft een zonnebloem gekweekt, die een middellijn heeft van niet minder dan 38 cm.; de lengte van de stam bedraagt 3.70 meter. De collecte voor „Draagt Elkanders Lasten" en het Zuid Neó'. Sanatorium heeft te Kamperland f 53.49 opgebracht. De collecte ten bate van het T.B.C.. fonds bracht te 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Hendrikskinderen samen f269,60 op. OPERATIE „HOLD FAST". „Moesten wij daarvoor uit onze gezinnen en ons werk gehaald worden V* (Van een speciale A.N.P.-verslaggever). Na ongeveer een week in reserve gehouden te zyn, is het Nederland se legercorps Zaterdag bij de gevechtsacties In operatie „Hold Fast" be trokken geworden. De Nederlandse bataljons wisten hun posities over het algemeen tegen de stormloop van pantser- en infanterie-divisies te handhaven en ook Zondag zag de „vijand" geen kans de linies van de on zen te doorbreken. Maar zo vragen vele reserve-officieren en soldaten zich af „moesten wy om in Duitsland met onze duimen te gaan zit ten draaien uit onze gezinnen en ons werk worden gehaald? Hadden wy niet veel geld kunnen besparen door op de Veluwe te biyven oefenen?" Hoge officieren, die wy deze klach ten voorlegden, waren van oordeel, dat er een psychologische fout is gemaakt door militairen, die voor herhalingsoefeningen onder de wa penen zyn geroepen en uit deze categorie bestaat voor een belang rijk deel het Nederlandse legercorps te betrekken bij de voor de in fanterie zo weinig boeiende oefening „Hold Fast" Hoewel zij van oordeel waren, dat veel ontevredenheid voor komen had kunnen worden door een betere voorlichting aan de troep over de aard en het doel van de oe fening, meenden zij toch, dat de Ne derlandse legerleiding in deze geen blaam treft, omdat de S.H.A.P.E. te Parijs de oefening heeft ontworpen. Een weigering van Nederlandse zijde KERKNIEUWS Ds. H. K. Wolfensberger te Utrecht overleden. In de ouderdom van 79 jaar is te Utrecht overleden ds. H. K. Wolfens berger. emeritus-predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente te Tholen. Ds. Wolfensberger, van oorsprong Zwitser, werd geboren in 1873 en in 1897 door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Her vormde Kerk. Op 10 October 1897 verbond ds. Wol fensberger zich aan zijn eerste ge meente, Noordeloo in de classis Go- rinchem. In 1930 kwam hij naar Tho len en op 1 October 1940 ging ds. Wol fensberger, nabij na 43 dienstjaren, met emeritaat. Hij vestigde zich toen te Utrecht, waar zijn zoon, de tegenwoordige voorzitter van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk, ds. Joh. R. Wolfensberger, van 1939 tot 1945 pre dikant was. De begrafenis vindt hedenmiddag plaats op de Algemene Begraafplaats te Utrecht. Défilé langs „dodencel" in Oranje-hotel. Voor de zevende maal werd Zater dagmorgen het jaarlijkse défilé ge houden langs de „dodencel" in het Oranje-hotel en langs het monument dat in de buitenmuur aan de gevan- Eenis aan de Van Alkemadelaan in 'en Haag is aangebracht. Als elk jaar bestond er voor deze sobere, maar altijd aangrijpende plechtigheid een zeer grote belangstelling. Uit alle delen van het land waren de nabe staanden en oud-gevangenen weer naar het Oranje-hotel gekomen. Nadat de gevallenen door twee mi nuten stilte in acht te nemen waren herdacht, begon het défilé. In de ge vangenis speelde een kamerorkest stemmige muziek. Bij het monument werden vele bloemenkransen neerge legd. in het Kurhaus, waar men zich ver enigd had voor een koffiemaaltijd, werden de reünisten o.m. toegespro ken door de heer G. Ritmeester lid der Tweede Kamer en oud-burge meester van Den Helder. Deze herin nerde in zijn rede aan het bericht, dat de voormalige „Ortskommandant" van Hilversum aan die gemeente een bezoek heeft gebracht. Het wordt tijd, aldus spr., dat aan de regering ge zegd wordt, dat dit uit moet zijn. Nieuws In een Nofedop Een felle brand in de Zwanenburger- straat te Amsterdam heeft de tweede en derde étage van een breed perceel in dit nauwe straatje geheel in de as gelegd. Het wassenbeeldenkabinet in 'Parijs zal verrijkt worden met een nieuwe fi guur, namelijk die van Roland Lorbat, een slagersknecht. Lorbat heeft deze eer te danken aan het feit, dat hij de 24-mil- lioenste bezoeker sinds de opening in 1882' was. 0 Raymond Marius Viadleu. loco-burge meester van Toulouse, is Zaterdag tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld we-1 gens spionnage in Spanje. Op de Venrayse weg bij Horst heeft zich Zondag een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij een der inzittenden op slag werd gedood. Twee andere inzit tenden werden ernstig gewond. 0 Zaterdag vertrokken uit Rotterdam de „Kota Baroe" en de „Kota Agoeng" naar Djeddah, om daar ongeveer 2000 pelgrims uit Indonesië, die een bedevaart naar Mekka hebben ondernomen, aan boord te nemen en naar huis terug te brengen. Zaterdagmiddag is te Terwolöe, in de gemeente Voorst, een der mooiste koren molens van de IJsselstreek wellicht zelfs cfe mooiste van ons gehele land opnieuw In bedrijf gesteld, nadat een paar jaren geleden de werkzaamheden werkzaamheden waren lam gelegd door het breken van een der molenroeden. 9 Toen de heer G. te Venray door ge gons opmerkzaam werd gemaakt op de aanwezigheid van een zwerm bijen in de tuin achter zijn woonhuis, ontdekte hjj, dat de diertjes zich een huis in de open lucht hadden gebouwd en honingraten aan een tak hadden „gemetseld". om deel te nemen aan „Hold Fast" zou het aanzien van ons land geen goed hebben gedaan, zo dachten zij. Onze zegslieden wezen er echter op, dat de belangen, die op het ogen blik op het spel staan, van zo groot gewicht zijn, dat men eigenlijk niet gerechtigd is de S.H.A.P.E. verwijten te maken. Niet de Nederlandse sol daten, die zo graag hadden willen tonen in deze oefening dat ook zij van wanten weten, zullen bij een aanval op West-Europa ln de eerste linies de vijand opwachten, maar de pantserdivisies van het Westen. Pas wanneer de tanks de vijandelijke aanval zo vertraagd hebben, dat de infanteriedivisies in het achterland haar stellingen hebben betrokken, zal de infanterist aan het woord ko men. Precies deze gang van zaken vindt men weer in de oefening „Hold Fast." ZIEKEN EN GEWONDEN. Sedert de verplaatsing van het Ne derlandse legercorps naar Duitsland tot aan Zaterdag j.L zijn door de ge neeskundige sectie 71 patiënten van het vliegveld Giltersloh per Dakota naar Nederland afgevoerd. Voor transport kwamen alleen diegenen in aanmerking, wier herstel langer dan een week zou duren. Bij ver keersongevallen. die voornamelijk veroorzaakt werden door het gladde wegdek, werden 18 militairen ge wond. Zes van hen werden ernstig gewond, maar verkeren buiten le vensgevaar. Duizenden trokken naar Rotterdam. Aan de landdag van „Steun Wettig Gezag" in de grote Ahoy-hal te Rot terdam hebben Zaterdag duizenden uit de provincie Zuid-Holland deelge nomen. De minister van Oorlog, ir. C. Staf, dr. J. Schouten, prof. mr. C. P. M. Romme en J- J. Vorrink voerden het woord. Een hoogtepunt van de landdag was het défilé van de geüni formeerde vrijwilligers voor het Rot terdamse stadhuis. Minister Staf betoogde in zijn ope ningsrede, dat het instituut en de re servediensten een vrijwel onmisbare schakel vormen in de opbouw van onze verdediging. Het is onze plicht, aldus spreker, er voor te zorgen, dat onze verdediging zo is ingericht, dat wij met enige zekerheid een vijand kunnen weerhouden om zijn hand naar Nederland uit te strekken. Bij de op- en uitbouw van de verdedi ging neemt „Steun Wettig Gezag" een belangrijke plaats in. Op het ogenblik is er geen twijfel aan, of dit instituut kunnen wij op uit nemende wijze gebruiken, vervolgde ir. Staf. Wij komen nu op een totaal van 14.000, terwijl er 16.000 tot doel zijn gesteld. Wij zijn er dus bijna. Dr. Schouten hield een pleidooi voor innerlijke versterking van ons volks leven en het zich beschikbaar stellen om het wettig gezag daadwerkelijk te steunen. Spreker waarschuwde tegen angst en defaitisme Prof. Romme noemde na het ge noeglijke van deze dag de belaging van onze wijheid een ongenoeglijke werkelijkheid. Wij moeten ons in ge allieerd verband daartegen teweer stellen. De ontzaglijke lasten, die hier mee gepaard gaan, zullen wij ons te eerder getroosten naar mate wij aan den lijve ondervonden hebben wat het verlies van de vrijheid betekent. De heer Vorrink meende te mogen constateren, dat er in ons volk een geest wakker is geworden, die men .vroeger tevergeefs heeft gezocht. „Sunday Pictorial" onthult De „Sunday Pictorial" heeft een interview gehad met het Britse par lementslid Richard Crossman, waar in deze mededelingen heeft gedaan over het jongste bezoek van dé linkse Italiaanse socialist Pietro Nenni aan maarschalk Stalin. Nenni wilde niet, dat zijn woorden letterlijk werden weergegeven, doch het artikel is een samenvatting van de voornaamste indrukken, die Nen ni opdeed. Volgens Nenni is Stalin niet over matig onder de indruk van atoom- en waterstofbommen, omdat hy deze met als beslissende wapens be schouwt. Indien de Amerikanen .Mos kou vernietigen en de Russen New York, zou dit in de ogen van Stalin een catastrophe zyn voor beide lan den. Maar om een oorlog te winnen, moet niet alleen de hoofdstad van de vijand door bommen vernietigd, maar het land bezet worden, en dat is volgens Stalin iets wat de Ameri kanen noch de Russen tot stand kun nen brengen. Sommige leden van het Politbureau (maar niet Stalin) rekenen er vol. gens Nenni op, dat de herbewapening in het Westen een ernstige economi sche crisis zal veroorzaken. Stalin zal geen uitdagende stap doen, die een oorlog zou verwekken, maai hij zaï ook geen van de communistische winsten in Oost-Europa laten varen om Amerika gunstig te stemmen", aldus Nenni volgens Crossman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9