z NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN Agenda NEDERLANDSE SOLDATEN IN DUITSLAND ONTEVREDEN MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952. PROVINCIALE ZE EUW SB COURANT Najaarsvergadering Chr. Besturenbonden. Zaterdagmiddag werd in het Schut tershof te Middelburg de najaars-ka- dervergadering gehouden van de Chr- Besturenbonden van Walcheren en West Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitter van de Chr. Bestu renbond te Middelhui g, de heer P. Meliefste, opende deze goed bezochte bijeenkomst met Schriftln— en ge bed, wa- secretaris van het C. N.V., de heer P. Tjeerdsma, sprak over het onderwerp „Betekenis van de vrijheid". Spreker zeide o.m., dat de geest van het defaitisme uitgebannen dient te worden en dat de chr-'-- activi teit moet worden opgevoerd. Het le dental van het C.N.V. zou 300.000 moe ten bedragen, in -laats van 180.000, aldus spreker, die er echter zijn vreug de over uitte, dat de invloed van de christelijke '-g groter is, dan 1 t lede-*-' dé komr^J^ win ter zal intensief propaganda gevoerd moeten worden. De he— Tjeerdsma besprak vervolgens het wer'- ma van het C.N.V. en —«es er op, dat ook 'orid een 'gt. met name in Duitsier In Indonesië en Car- -1- ch'-: vak beweging, aldus spre1-— ook op Nieuw-Guinea. T- '*te wees de heer Tjeerdsma op d° "°-a-'wo' welke de vrijheid in de keuze van organisatie - - meebrengt. Na een geanimeerd king, werd de verg-dering - Zeeuwse wandelsportveren'gingen vergaderden. Onder voorzitterschap van de heer W. P. Joziasse uit Middelburg hield de Ned. Wandelsport Bond, kring Zeeland Zaterdagmiddag een vergade ring in „De Landbouw" te Goes. Medegedeeld werd, dat tijdens de grote algemene ledenvergadering op 18 October a.s., het wandelprogramma voor het komende seizoen zal worden samengesteld, terwijl voorts nog de deze zomer te Kruiningen gehouden Kringtocht werd besproken. Het grootste succes van deze tocht is wel geweest, dat Kruiningen thans ook een vereniging heeft met niet minder dan 24 ledea In een bezielende rede besprak daarna ir. Milo uit Tilburg, voorzitter van de afdeling BrabantZeeland, de moeilijkheden doch ook het prachtige werk van de Bond. Voorts bracht hij nog. ter sprake de verhouding tussen de N.W.B. en de N.B.v.L.0. (Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding). Getracht zal worden om in het ko mende seizoen door meer intensieve propaganda, wandeltochten te orga niseren, waaraan ook andere dan Zeeuwse verenigingen kunnen deelne men. Hiervoor zal het echter nodig zijn,* .dat het wandelpr.ogramma vroeg tijdig wordt samengesteld. BEZOEK OORLOGSMUSEUM. Het oorlogsmuseum te Westka- pelie werd deze zomer bezocht door 4954 belangstellenden. Middelburg DIRECTIE HUIS VAN BEWARING TE MIDDELBURG. De heer W. F. B. van den Berge, directeur van het Huis van Bewaring te Middelburg, is benoemd tot aa- junct-directeur van de strafgevange nis Esserheem te Norg. Tot adjunct-directeur van het Huis van Bewaring te Middelburg is be noemd de heer G. J. Kamphuis, thans directeur van het Huis van Bewaring te Almelo. VLIEGERWEDSTRIJD. Zaterdagmiddag werd door de buurt vereniging 't Zand een vliegerwed strijd georganiseerd. De vliegers wer den opgelaten op het voetbalveldje aan de Lageweg. Er was van de zijde van de jeugd een goede belangstelling. De uitslag luidde als volgt: Mooiste vlieger: 1. Harry Teyn, Koninginne- laan; 2. Jenny v. d. Kuil, Vllss. Molen straat. 3. Mattie de Kam, Baarsjes straat. Hoogst staande vlieger: 1- Ben Wolf, Zanddorp; 2. Irma Minnaar, Poelen- daeleweg; 3. Karei de Kam, Baarsjes straat, resp. met 153, 153, en 136 me ter. Mooist stilstaande vliegers: 1. W. Minnaar,_ Poelendaelëweg2. Woutje van Hêljningen, "Langevielesingel; 3. Floren Montenari, Burgerweidestraat. Er waren 28 deelnemers. „JULIANA" MARCHEERDE Met slaande trom en dikwijls onder de opwekkende klanken, voortge bracht door de pijpers, trok Zaterdag middag het tamboer- en pijperscorps „Juliana" door de drukbevolkte stra ten van Middelburg. Deze mars werd gemaakt, ter on dersteuning van de collecte, gehouden bp initiatief van de samenwerkende Prot. Chr. Kinderbeschermingsorga nisaties. Ongetwijfeld zullen velen dit krani ge corps met genoegen hebben gade geslagen en bovendien hebben geno ten van de imponerende, streng- rhythmische klanken, welke de leden van „Juliana" voortbrachten. Op de Markt werden bovendien enige mar sen ten gehore gebracht. „EEN ZEEMAN GING PASSAGIEREN" Met het opvoeren van „Een zeeman ging passagieren", een blijspel in drie bedrijven van Koos Beswino, heeft de Middelburgse cabaret- en toneelver eniging „Groen-Wit" een goede aan vang gemaakt met haar toneel-sei zoen. Na een wat aarzelend begin, brachten de acteurs de talrijke aan wezigen humor van goed gehalte. De verwikkelingen, die ontstaan als Fer ry Moerhaven een passagierend ma troos voor een week In zijn flat huis vest, zijn velerlei, maar het komt al les toch tot een goed einde, hoewel het zich aanvankelijk niet zo laat aanzien. Wat dé bezetting van de rol len aangaat, niets dan lof, al hadden wij de butler graag wat natuurlijker gezien en al maakte de baron enkele foutjes, die de lachlust opwekten. De heer R. v. d. Made speelde echter op zeer verdienstelijke wijze de rol van j Ferry, de zoon van een schatrijke reder, en de heer P. Jellema bracht een kostelijke vertolking van een rondborstig zeeman. De dames ver overden niet vlot spel de harten van het publiek. Na afloop van het toneel stuk bleef men nog enige tijd dansen op de muziek van het ballroom-orkest van de heer W. M. J. Meeuse. Al met al, zoals gezegd, een geslaagde ope ning van het toneelseizoen. MIDDELBURG. Vandaag Electro: „Eva" (18 jaar), 7 ep 9.15 uur; Schouwburg: ,,De stad der verschrikking", (18 j.8 uur. Morgen Electro; „Road to Rio", (a. 1.), 7 en 9.15 uur; Concertzaal: Modeshow 2 .en 8 uur. VLISSINGEN, Vandaag Alhambra: „De grote speler", (18 j.), 7 en 9 uur; Luxor: „Papa Boem" (a.L), 8 uur; Cosy Corner: Ba by den Toonder, 36 en 811.30 uur. Morgen Alhambra: Als vandaag, 7 en 9 uur; Luxor: „Duel met de dood", (18 j.). 8 uur; Cosy Corner: Baby d'en Toonder, 3—6, 8—11.30 en 12—4 uur (Club), VERGADERING M.M.H.C. De Middelburgse Mixed Hockey club kwam in algemene vergadering bijeen. In de vacature ontstaan door het vertrek van het bestuurslid R. v. d. Velde, werd de heer K. de Vries Jr. gekozen. De overige bestuursle den werden allen herkozen, zodat het bestuur momenteel bestaat uit de he ren: D. A. Huysse, voorzitter; ir. G. Kranen, secretaris; L: Rivière, pen ningmeester; A. J. Haag en K. de Vries Jr. commissarissen. De elftalcommissie bestaat uit de heren B. Franke en Ch. Schenken- berg van Mierop, er zal nog een der de ud worden benoemd. Vlissingen OPBRENGST COLLECTE De te Vlissingen gehouden collecte van het t.b.c.-fonds „Draagt Elkan ders Lasten" en van het Prot. Inter kerkelijk sanatorium in Noord-Bra bant heeft 1295 opgebracht, NIEUW KANTOORGEBOUW VOOR A.N.M.B. Het nieuwe kantoorgebouw en ver gaderlokaal van de Algemene Neder landse Metaal-Bedrijfsbond afd. Vlis singen is in zoverre gereed gekomen, dat dit pand Zaterdagmiddag 4 Octo ber des namiddags om halt drie zal worden geopend. Dit gebouw, het eerste aan de nieuw geprojecteerde Nieuwe Markt, is een hoekhuis. In verband met een geringe ruimte zijn slechts een klein aantal uitnodigingen voor de ope ningsplechtigheid verzonden. Voor 1940 had de Metaalbewer- kersbond een eigen vergaderzaal aan de Paardenmarkt te Vlissingen maar deze zaal kon na de oorlog niet meer gebruikt worden. VERMAKELIJKHEIDS. BELASTING OP BIOSCOOP VOORSTELLINGEN B. en W. van Vlissingen stellen aan de gemeenteraad voor de verma kelijkheidsbelasting op de gewone amusements-bioscoopvoorstellingen te verlagen van 35% op 25%. Destijds is de vermakelijkheidsbelasting voor de bioscopen te Vlissingen verhoogd, maar deze verhoging mocht niet doorberekend worden in de toegangs prijzen. De thans voorgestelde verla ging waarom werd gevraagd door een bioscoopdirectie te Vlissingen zal in verband met de gestegen ex ploitatiekosten der bioscoopbedrijven geen verlaging van de entreeprijzen met zich brengen. RIJKSWATERSTAAT. Met ingang van 1 October 1952 is de heer A. van Beveren benoemd tot schrijver in raste dienst bij de Rijks waterstaat met standplaats Vlissin gen. R.K.T.V. VRIENDENKRING. Zondagavond opende de R.K. To neelvereniging „Vriendenkring" te Vlissingen haar winterseizoen met de opvoering van het blijspel „In een andere wereld", van Joh Blaaser Sr. en Jr. Het stuk geeft de geschiedenis van een porceleinfabriek-eigenaar, die door verkwisting van vrouw en dochter aan de rand van een bank roet komt. Via een advertentie wordt contact gelegd met een compagnon en dan komt een associatie tot stand, die tot allerlei vermakelijke en in teressante verwikkelingen leidt. Hoewel de leden van „Vrienden kring" beter zijn in het dramatische genre, hebben ze met de opvoering van dit blijspel getoond ook in het luchtige genre thuis te zijn. Vooral de vertolkers van de beide hoofdrollen, die van de geaffecteer de porceleinfabrikant en die van de compagnon bezitter van erfenis en vader van een keurige zoon - verdienen woorden van lof. Hun spel was af, Ook de echtgenoten van de beide zakenmensen hadden goede vertolksters gevonden. Van de jongere spelers en speel sters noemen we de jongeman, die de rol van Rob Koopman speelde afzonderlijk, omdat hij in moest val len voor een zieke tonelist en in twee dagen zijn rol onder de knie had!! Na afloop werd gezellig ge danst. Vermelden we nog even, dat de grime en de toneelaankleding keurig verzorgd waren. Jammer, dat de zaal maar voor twee derde be zet was. Diverse subsidies verleend Vrijdagavond vergaderde de ge meenteraad van Westkapelle onaer voorzitterschap van burgemeester mr. M. Tydeman. Afwezig was de heer H. Cijsouw. Na de notulen deed de voorzitter enkele mededelingen. De grond achter het Stenen Kamp. die thans wordt misbruikt voor het werpen van allerlei afval, zal worden opgeknapt en voor volkstuintjes wor den bestemd. Van de kappers en sïga- renhandel was in verband met de win kelsluitingswet een verzoek ontvan gen hun zaak later te sluiten. Toe stemming werd verleend tot half acht 's avonds. Het nieuw te bouwen ver enigingslokaal zal, indien mogelijk, worden gecombineerd met een gym nastieklokaal. Voorts werden de vol- fende subsidies verleend: aan de wee bibliotheken 5 cent per deel per jaar, aan het Westkapels dameskoor f 50.per jaar, aan de muziekvere niging O.K.K. f 100.per jaar. De rekening van de vleeskeuringskring over 1951 werd goedgekeurd. Bij de rondvraag wees de heer H. van Rooij- en op de slechte toestand van de oude consistorie bij de pastorie der Ned. Herv. kerk. Het kerkbestuur zal worden medegedeeld, dat afbreken dèr consistorie op prijs zal worden gesteld. Voorts drong hij aan op be spoediging van de bouw van een lij kenhuisje. Serooskerke MIDDENSTANDERS VERGADERDEN. Woensdagavond kwamen ten huize van de heer C. Joziasse te Serooskerke (W.), een aantal middenstanders uit deze gemeente bijeen, ten einde te ko men tot de oprichting van een winke liersvereniging. Alle 14 aanwezige middenstanders gaven zich als lid op. Tevens werd een bestuur gekozen- Dit werd als volgt samengesteld: C. Jo ziasse, voorzitter; J. Muizelaar, secre taris; D. J. Remeijn, penningmeester; B. de Jager, algemeen adjunct. Het doel der vereniging is, de belangen van de middenstanders te behartigen en in de naaste toekomst tot enkele ac ties over te gaan. Ook kwam de win kelsluitingswet ter sprake. OostkapeHe BLIKSEM INSLAGEN IN KERKTOREN. Tijdens het onweer van Vrijdag middag sloeg de bliksem in de toren van de Herv. Kerk te OostkapeHe, gelukkig zonder, brand te veroor zaken. Alleen de loden nokbedekking werd gedeeltelijk opgerold en de stróomleidingèn in de kerk werden stuk geslagen. De brokstukken lagen door de gehele kerk verspreid. Ook werd een gedeelte van het dorp'in het donker gezet. Het onweer ging gepaard met een geweldige regen wan hagelstenen. Officiële publicaties VLIS8INGEN. VERHINDERING SPRBEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat hij verhinderd is Woensdag 24 September a.s. spreekuur te houden. RAAD WESTKAPELLE LEZERS SCHRIJVEN... (Opname van ingezonden stukken be tekent-, niet, d'at de redactie met de in houd ihstemt. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid der redactie. De re dactie behoudt zich het recht voor inge zonden stukken te bekorten of plaatsing te weigeren. Over deze rubriek wordt geen correspondentie gevoerd. Stukken, waarvan naam en adres van inzender on bekend zijn, worden niet opgenomen. Niet geplaatste stukken word'en niet te ruggezonden). NOGMAALS: DE WATERLEIDINGTARIEVEN TE VLISSINGEN Met volle sympathie las ik in uw nummer van 19 September onder de rubriek „Lezers schrgveu" cft critiek van de heer Maas. Inderdaad: „In diepste wezen gaat het hier om de vrijheid van ons kleine bestaan". Maar moeten we ons deze dwang la ten welgevallen? De „vroede vade ren" van Vlissingen hebben ons in de steek gelaten. Is echter niets te be reiken langs andere weg, indien de gedupeerden zich aaneensluiten ter verkrijging van een rechtvaardige regeling? Abonné. .VAN "TOT WIN IJPE" De muziekvereniging „Cresendo" te OostkapeUe zal Zaterdag 27 September haar laatste zomerconcert in de tent ge ven. De collecte voor „Draagt Elkanders Lasten" en het Zuid Ned. Sanatoruim heeft in OostkapeHe f 85.08 opgebracht. De heer A. Jacobs te 's-Gravenhage, oud-leerling van de Machinistenschool te Middelburg is benoemd als Lloyd-sur- veyor met standplaats te Rotterdam. De collecte ten bate van „D.E1." en het Zuid-Nederlands Sanatorium heeft te Koudekerke f344,05 opgebracht. Mej. P. M. Z%vagerman te Middelburg werd benoemd tot onderwijzeres bij de O.L.S. te Waterlandkerkje. Op het perceel van de heer P. Kop- pejan te Biggelterke werd een aardappel gerooid, die 1520 gram bleek te wegen. De collecte voor de kankerbestrij ding bracht te Westkapelle ƒ244,61 op. Marktberichten VEILING „WALCHEREN". 19 Sept. Aardappelen: Drielingen 4,30— 5,70. Bintjes bonken 8,70—9,80. Idem grote 8,30—8,70. Koopmans blauwe grote 10. Idem bonken 9,80—10,10. Blauwe Eigen heimers grote 8,20. IJselster grote 7,90— 8,50. alles per 100 kg. Fruit: Appels: Cox Orange Pippin: 6 33. Transp. de Croncel 9—21. Laxton perbe 7—25. Groninger Kroon 3—14. Glo rie van Holland 7—13. Manks Codlin 7— 9. Jacq. Lebel 3—9. Allington Pippin 7— 9. Appels kroet 415. Tomaten 1623. Suikermeloenen 3—23. Netmeloenen 13— 27. Oranje ananasmeloenen 732. Groene ananasmeloenen 14—20. Peren: Bonne Rechtbank Middelburg. DRONKEN ACHTER HET STUUR Ph. van P„ loondorser te Zuiddor- Jie, had op 20 Juli 1952 op de Graaf- ansdjjk met zijn personenauto een wielrijder aangereden. Hg had eerst links van de weg en daarna op het trottoir gereden. De aangeredene, een oude baas van 79 jaar, moest enkele weken rust nemen. Hoewel verdachte verWaarde, slechts in één café te zijn geweest, bleken het er later drie te zgn, De Officier van Justitie eiste twee weken gevangenisstraf en 6 maanden ontzegging van de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen, om dat van P. onder zodanige invloed van alcoholhoudende drank verkeerde ,dat hjj niet in staat kon worden geacht, zijn auto naar behoren te besturen. UITSPRAKEN Door de Arrondissements-Rechtbank werd Vrijdag uitspraak gedaan in de navolgende op 5 September 1.1. be handelde strafzaken. De 27-jarige lasser Jacob de R. en zijn broer, de 26-jarige opperman Jan de R., beiden wonende te Vlis singen, werden beiden veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar en zes maanden met aftrek voorarrest. Deze straf hadden zij verdiend met verschillende kraakjes, die zij in de maanden Mei en Juni IJ. te IJzendg- ke hadden gepleegd. J. C. J. de S., smid te Vlissingen, stak op 14 April 1.1. te 's-Heer Arendskerke plotseling met zijn rij wiel de Rijksweg over, waardoor een aanrijding ontstond tussen hem en een motorrijder uit Breda. De S. kwam er ook niet zonder kleerscheu ren af. maar de motorrijder kwam in het ziekenhuis terecht waar hg we gens zijn zware verwondingen maan denlang moest blg'ven Thans werd de S. schuldig verklaard' aan: „Het aan zgn schuld te wijten zgn dat een an der lichamelijk letsel bekwam" en deswege veroordeeld tot een geldboe te van 50 of 20 dagen hechtenis. VOETBAL Verdiende zege van R.C.S. op Meto. De Souburgers hebben de verre reis naar Hoogerheide niet tevergeefs ge maakt. want het werd een verdiende zege (23) voor R.C.S. De wedstrijd had weinig om het lijf en goede momenten waren schaars. Tegen Meto, dat niet goed op dreef kon komen, hielden de vechtlustige Souburgers het best vol. Meto kwam goedkoop aan het eerste doelpunt, toen een scherp schot door de R.C.S.- doelman gestopt, maar de bal door een back toch nog in het doel ge werkt werd. (10). Vijf minuten la ter zette R.C.S. een mooie aanval op, de linksbuiten zond een schot in. dat gestopt werd door Hoeks, die echter niet kon verhinderen, dat de bal in het net tereehtkwam (1—1). Meto werd daarop in de verdediging terug gedrongen en spoedig daarop was het bij een mooie aanval van R.C.S. 1—2. Na de rust kwam er weinig veran dering in het spelbeeld. Zowel Meto als R.C.S. kregen enkele kansen en na een half uur benutte Verrezen een daarvan en zo was de stand weer ge lijk (22). Kort voor het einde werd een prachtige aanval van R.C.S. be loond met het winnende doelpunt, toen de rechtsbuiten de uitlopende keeper wist te passeren (2—3). Fikse nederlaag van De Zeeuwen tegen Vlissingen. In een sportieve wedstrijd is het Vlissingen gelukt om De Zeeuwen te gen de verwachting in? de puntjes te ontfutselen. De weastrg'd was van be gin tot einde uiterst spannend en hoewel een 40 overwinning voor Vlissingen misschien wat gegflatteerd aandoet, moet toch gezegd dat het Vlissingen-team en met name de ach terhoede er uitstekend in was. Uit blinkers bg Vlissingen waren doelman Baart en linksback Bode. Bg de Zeeu wen was W. Leynse zeer goed op dreef. De gladheid van het veld gaf aanleiding tot een paar ongelukjes, waardoor vóór de rust Struywigh door Hendrikse en na de rust Marg's door Wameling moest vervangen worden. Een golf van aanvallen, die de Zeeuwen direct na de aftrap lanceer de, leverde voor de Vlissmgen-ach- terhoede nog weinig moeilijkheden op en evenmin hielden de eerste aanval len van Vlissingen gevaar in voor de Zeeuwen. Ook toen de Vlissingen- voorhoede 't wat serieuzer ging aan pakken, had dit aanvankelijk weinig resultaat en eerst bij een kleine aar zeling in de Zeeuwen-verdediging, wist Vlissingen voor de eerste maal te doelpuntten (01). Van een direct overwicht kon echter nog niet gespro ken worden, want voor ae rust kwam in deze stand geen verandering meer. De tweede helft begon met de Zeeuwen opnieuw in de aanval en zelfs werd Vlissingen een ogenblik in de verdediging gedrongen. Toen echter een ongevaarlijke aanval Vlis singen toch een tweede doelpunt op leverde (02), was het met de weer stand van De Zeeuwen gedaan. Even later maakte Hendrikse er met een onhoudbaar schot 0—3 van. Van der Schraaf maakte tenslotte aan alle illusies van de Zeeuwen een einde door de voorsprong tot 40 op te voeren. Een tegenoffensief van De Zeeuwen bracht in deze stand geen verande ring meer, men slaagde er zelfs niet in de eer te redden. Louise d' Avranches 3—23. Beurré Hardy 16—20. Triumph de Vienne 16—19. Légi- pont 4—17. Kraaiperen 512. Conferen ce 3—10. William Duchesse 58. Maagde peer 6—7. Peren kroet 3—10. Druiven: Black Alicant 74—98. Frankenthaler 59— 92. Aardbeien per doos 37—60. Perziken per stuk 6—16. Groenten: Sla 4—14. Bloemkool A 22— 54. Idem B 13—34. Idem C 9—29. Idem D 816. Komkommers A 9—10. Idem B 8 —9. Idtem C 8—9. Idem kg. (krom) 8. Andijvie 5—11. Spinazie 1337. Kroten kg. 4—9. Rode kool 4—15. Witte kool 4 7.Snijbonen 36—71. Dubb. Princessebo- nen 42—66. Stokprlncessebonen 55—60. Pronkbonen 3742. Eospeen 1631. Bos- Icroten 58. Bosrachjs 36. Bosrammenas 7—8. Augurken 31—90. Postelein 6—37. Prei 10—21. Uien per kg. 1319. Savoye kool 4-14. Spruiten 20-37. OPERATIE „HOLD FAST". „Moesten wij daarvoor uit onze gezinnen en ons werk gehaald worden (Van een speciale A.N.P.-verslaggever). Na ongeveer een week In reserve gehouden te zijn, Is het Nederland se legercorps Zaterdag b(j de gevechtsacties ln operatie „Hold Fast be trokken geworden. De Nederlandse bataljons wisten hun posities over het algemeen tegen de stormloop van pantser- en Infanteriedivisies te handhaven en ook Zondag zag de „vijand" geen kans de linies van de on zen te doorbreken Maar zo vragen vele reserve-officieren en soldaten zich af „moesten wg om in Duitsland met onze duimen te gaan zit ten draaien'uit onze gezinnen en ons werk worden gehaald? Hadden wjj niet veel geld kunnen besparen door op de Veluwe te blyven oefenen?" Hoge officieren, die wg deze klach ten voorlegden, waren van oordeel, dat er een psychologische fout is gemaakt door militairen, die voor herhalingsoefeningen onder de wa penen zgn geroepen en uit deze categorie bestaat voor een belang rijk deel het Nederlandse legercorps te betrekken bij de voor de in fanterie zo weinig boeiende oefening „Hold Fast" Hoewel zij van oordeel waren, dat veel ontevredenheid voor komen had kunnen worden door een betere voorlichting aan de troep over de aard en het doel van de oe fening, meenden zij toch, dat de Ne derlandse legerleiding in deze geen blaam treft, omdat ae S.H.A.P.E. te Parijs de oefening heeft ontworpen. Een weigering van Nederlandse zijde KERKNIEUWS Ds. H. K. Wolfensberger te Utrecht overleden. In de ouderdom van 79 jaar is te Utrecht overleden ds. H. K Wolfens berger. emeritus-predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente te Tholen. Ds. Wolfensberger, van oorsprong Zwitser, werd geboren in 1873 en in 1897 door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Her vormde Kerk, Op 10 October 1897 verhond ds- Wol fensberger zich aan zijn eerste ge meente. Noordeloo in de classis Go- rinchem. In 1930 kwam hij naar Tho len en op 1 October 1940 ging ds. Wol fensberger, nabij na 43 dienstjaren, met emeritaat. Hij vestigde zich toen te Utrecht, waar zijn zoon, de tegenwoordige voorzitter van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk, ds. Joh. R. Wolfensberger, van 1939 tot 1945 pre dikant was. De begrafenis vindt hedenmiddag plaats op de Algemene Begraafplaats te Utrecht. Défilé langs „dodencel" in Oranje-hotel. Voor de zevende maal werd Zater dagmorgen het jaarlijkse défilé ge houden langs de „dodencel" in het Oranje-hotel en langs het monument dat in de buitenmuur aan de gevan genis aan de Van Alkemadelaan in Den Haag is aangebracht. Als elk jaar bestond er voor deze sobere, maar altijd aangrijpende plechtigheid een zeer grote belangstelling. Uit alle delen van het land waren de nabe staanden en oud-gevangenen weer naar het Oranje-hotel gekomen. Nadat de gevallenen door twee mi nuten stilte in acht te nemen waren herdacht, begon het défilé. In de ge vangenis speelde een kamerorkest stemmige muziek. Bij het monument werden vele bloemenkransen neerge legd.» In het Kurhaus, waar men zich ver enigd had voor een koffiemaaltijd, werden de reünisten o.m. toegespro ken door de heer G. Ritmeester, lid der Tweede Kamer en oud-burge meester van Den Helder. Deze herin nerde in zgn rede aan het bericht, dat de voormalige „Ortskommandant" van Hilversum aan die gemeente een bezoek heeft gebracht. Het wordt tijd, aldus spr., dat aan ae regering ge zegd wordt, dat dit uit moet zijn. Nieuws In een Notedop e Een felle brand in de Zwanenburger straat te Amsterdam heeft de tweede en derde étage van een breed perceel in dit nauwe straatje geheel in de as gelegd. Het wassenbeeldenkabinet In Parijs zal verrijkt worden met een nieuwe fi guur, namelijk die van Roland Lorbat, een slagersknecht, Lox-bat heeft déze eer te danken- aan het feit, dat hij de 24-mil- lioenste bezoeker sinds de opening in 1882 was. Raymond Marius Viacüeu, loco-burge meester van Toulouse, is Zaterdag tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens spionnage in Spanje. Op de Venrayse weg bij Horst heeft zich Zondag een ernstig auto.ongeluk voorgedaan, waarbij een der inzittenden op slag werd gedood. Twee andere inzit tenden werden ernstig gewond. e Zaterdag vertrokken uit Rotterdam de „Kota Baroe" en de „Kota Agoeng" naar Djeddah, om daar ongeveer 2000 pelgrims uit Indonesië, die een bedevaart naar Mekka hebben ondernomen, aan boord te nemen en naar huis terug te brengen. Zaterdagmiddag is te Terwolde, in de gemeente Voorst, een der mooiste koren molens van de ÏJsselstreek wellicht zelfs dé mooiste van ons gehele land opnieuw in bedrijf gesteld, nadat een paar jaren geleden de werkzaamheden werkzaamheden waren lam gelegd door het breken van een der molenroeden. Toen de heer G. te Venray door ge gons opmerkzaam werd gemaakt op de aanwezigheid van een zwerm bijen in de tuin achter zijn woonhuis, ontdekte hij, dat de diertjes zich een huis ln de open lucht hadden gebouwd en honingraten aan een tak hadden „gemetseld". om deel te nemen aan „Hold Fast" zou het aanzien van ons land geen goed hebben gedaan, zo dachten zij. Onze zegslieden wezen er echter op. dat de belangen, die op het ogen blik op het spel staan, van zo groot gewicht zijn, dat men eigenlijk niet gerechtigd is de S.H.A.P.E. verwijten te maken. Niet de Nederlandse sol daten, die zo graag hadden willen tonen in deze oefening dat ook zij van wanten weten, zullen bij een aanval op West-Europa in de eerste linies de vijand opwachten, maar de pantserdivisies van het Westen. Pas wanneer de tanks de vijandelijke aanval zo vertraagd hebben, dat de infanteriedivisies in het achterland haar stellingen hebben betrokken, zal de Infanterist aan het woord ko men. Precies deze gang van zaken vindt men weer in de oefening „Hold Fast." ZIEKEN EN GEWONDEN. Sedert de verplaatsing van het Ne derlandse legercozys naar Duitsland tot aan Zaterdag j.l. zijn door de ge neeskundige sectie 71 patiënten van het vliegveld Gütersloh per Dakota naar Nederland afgevoerd. Voor transport kwamen alleen diegenen in aanmerking, wier herstel langer dan een week zou duren. Bij ver keersongevallen, die voornamelijk veroorzaakt werden door het gladde wegdek, werden 18 militairen ge wond. Zes van hen werden ernstig gewond, maar verkeren buiten le vensgevaar. Landdag van „Steun Wettig Gezag" Duizenden trokken naar Rotterdam. Aan de landdag van „Steun Wettig Gezag" in de grote Ahoy-hal te Rot terdam hebben Zaterdag duizenden uit de provincie Zuid-Holland deelge nomen. De minister van Oorlog, ir. C. Staf, dr. J. Schouten, prof. mr. C. P. M. Eomme en J- J. Vorrink- voerden het woord. Een hoogtepunt van de landdag was het défilé van de geüni formeerde vrijwilligers voor het Rot terdamse stadhuis. Minister Staf betoogde in zijn ope ningsrede, dat het instituut en de re servediensten een vrijwel onmisbare schakel vormen in de opbouw van onze verdediging. Het is onze plicht, aldus spreker, er voor te zorgen, dat onze verdediging zo is ingericht, dat wij met enige zekerheid een vijand kunnen weerhouden om zjjn hand naar Nederland uit te strekken. Bij de op- en uitbouw van de verdedi ging neemt „Steun Wettig Gezag" een belangrijke plaats in. Op het ogenblik is er geen twijfel aan, of dit instituut kunnen wij op uit nemende wijze gebruiken, vervolgde ir. Staf. Wij komen nu op een totaal van 14.000, terwijl er 16.000 tot doel zijn gesteld. Wij zijn er dus bijna. Dr. Schouten hield een pleidooi voor innerlijke versterking van ons volks leven en het zich beschikbaar stellen om het wettig gezag daadwerkelijk te steunen. Spreker waarschuwde tegen angst en defaitisme. Prof. Romme noemde na het ge noeglijke van deze dag de belaging van onze vrijheid een ongenoeglijke werkelijkheid. Wij moeten ons in ge allieerd verband daartegen teweer stellen. De ontzaglijke lasten, die hier mee gepaard gaan, zullen wij ons te eerder getroosten naar mate wij aan den lijve ondervonden hebben wat het verlies van de vrijheid betekent. De heer Vorrink meende te mogen constateren, dat er in ons volk een geest wakker is geworden, die men vroeger tevergeefs heeft gezocht „Sunday Pictorial" onthult Stalin zou geen uitdagende stap doen. De „Sunday Pictorial" heeft een interview gehad met het Britse par lementslid Richard Crossman, waar in deze mededelingen heeft gedaan over het jongste bezoek van ae linkse Italiaanse socialist Pietro Nemn aan maarschalk Stalin. Nenni wilde niet, dat zijn woorden letterlijk werden weergegeven, doch het artikel is een samenvatting van de voornaamste indrukken, die Nen ni opdeed. Volgens Nenni is Stalin niet over matig onder de indruk van atoom- en waterstofbommen, omdat hij deze niet als beslissende wapens be schouwt. Indien de Amerikanen Mos kou vernietigen en de Russen New York, zou dit in de ogen van Stalin een catastrophe zgn voor beide lan den. Maar om een oorlog te winnen, moet niet alleen de hoofdstad van de vijand door bommen vernietigd, maar het land bezet worden, en aat is volgens Stalin iets wat de Ameri kanen noch de Russen tot stand kun nen brengen. Sommige leden van het Politbureau (maar niet Stalin) rekenen er vol. gens Nenni op, dat de herbewapening in het Westen een ernstige economi sche crisis zal veroorzaken. Stalin zal geen uitdagende stap doen, die een oorlog zou verwekken, maar hij zai ook geen van de communistische winsten in Oost-Europa laten varen om Amerika gunstig te stemmen", aldus Nenni volgens Crossman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3