DE VRIJE MIDDAG VAN DE VUSSINGSE WINKELIERS Zeeuwse Almanak VIJF WALCHERSE SCHILDERS EXPOSEREN IN MIDDELBURG HEROPENING VOLKSGEBOUW TE MIDDELBURG BOERDERIJ IN KRUININGEN GING IN VLAMMEN OP 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952. VOORSTEL AAN GEMEENTERAAD Keuze uit Maandag- en Dinsdagmiddag. In verhand met liet inwerking treden van de nieuwe winkelsluitings. wet op I October a.8. hebben B. en W. van Vllssingen een uitvoerig ad vies overgelegd aan d© gemeenteraad voor het vaststellen van een ver ordening op de halve winkeldagsluiting per week. Na overleg met de middenstand, Kamer van Koophandel, werkne mersorganisaties, grootwinkelbedrijf en coöperatie willen B. en W. een verordening, waarbij het verboden is voor het publiek geopend te hebben op Maandag n& 13 uur: een kapperszaak, een winkel, waar uitsluitend of in hoofdzaak ten ver koop in voorrraad zjjn: a. textielwaren, meubelen of deze beide soorten goederen tezamen; b, schoenen, laarzen en aanverwante artikelen; c. vlees en vleeswaren; d. vis; e. uurwerken, goud en zilver. Voorts voor het publiek geopend te hebben op Dinsdag na 13 uur: een winkel, waar uitsluitend of in hoofdzaak ten verkoop in voorraad zijn: a. kruidenierswaren; b, sigaren, sigaretten en tabak; c. boeken, kan- toor-, school-, teken- en of schrijf behoeften of deze beide soorten góe deren tezamen; d. bloemen en plan ten; e. drogisterij-artikelen, al dan niet tezamen met parfumerieën, cos metische artikelen en of toiletarti- UITBKEIDING. B. en W. vestige*» er de aandacht op, dat de midi liting door dit voorstel een uit ig ondergaat voor wat betrei. aantal zaken, dat daaraan wu ..-linemen. Voor de Maandagmiddag wordt de sluiting uitgebreid met horlogerieën, de schoenzaken en de viswinkels; slecht6 één schoenwinkelier en één viswin kelier verklaarden zich tegen slui ting. Voor de Dinsdagmiddag omvat de uitbreiding de bloemisten, de sigaren winkeliers, de drogisten en de boek en kanaoorboekhandelaren, die of eensgezind of in grote meerderheid voor halvedagsluiting waren. In verband met de eisen van het vreemdelingenverkeer zal de slui tingsbepaling niet gelden voor de si garen-, boek. en kantoorboek- en vishandelaren en drogisten in de maandén Juni, Juli en Augustus. Van de brood- en banketbakkers in Vlissingen spraken 14 zich uit tegen een middagsluiting en 11 waren daarvan voorstanders. De meerder heid van B. en W. wil geen slui tingsplicht opleggen, waarbij nadruk- kelijk de voorwaarde gesteld wordt, dat de vrije middag van het perso neel niet in het gedrang mag komen. De minderheid acht het aantal bak kers, dat handhaving van de thans bestaande siuitingsmiddag wenst, te aanzienlijk om tot volledige afschaf fing over te gaan Zij wil van Mei tot en met September de bakkers vrij laten maar buiten die maanden een verplichte sluitïngsmïddag vast stellen. Het grootwinkelbedrijf bleek voor stander van sluiting op Maandag ochtend, inplaats van op een middag. B. en W. bevelen de Maandagochtend niet aan en wijzen er op, dat het grootwinkelbedrijf numeriek verre In de minderheid is. De heer A. J. Koppe te Yerseke overleden. Sinds 1942 was hij directeur van de Bank voor Zeeland. Zaterdagmorgen fs ten zijnen huize te Yerseke plotseling de heer A. J. Koppe, directeur van de Bank voor J Goes. De heer Koppe, die de leeftijd van 48 jaar bereikte, begon in 1924 zijn loopbaan bij deze bankinstelling. In 1937 werd hij tot onder-directeur be noemd, waarna hem in 1942 de lei ding werd opgedragen. Ook heeft hij in verschillende an dere functies verdienstelijk werk ver richt. Zo is de heer Koppe o.a. vele Jaren ouderling geweest van de Geref. lerk in zijn woonplaats. Voorts had hij tot op heden voor de A.R. partij zitting in de gemeenteraad en was hij voorzitter van de A.R. kiesvereniging. In het bestuur van „Vrederust" te Bergen op Zoom beklaedde hij de functie van tweede penningmeester. De begrafenis zal Woensdagmiddag 1 uur plaats hebben op de begraaf plaats te Yerseke. EENHEID.... Wellicht hebt ge het reeds gelezen. Het artikel over de bevolking van Koudekerke, die in volle eensgezind heid aan het werk getogen is om de restauratie van de kerk voor te berei den. Welnu, ook al hebt ge het reeds ge lezen, dan nóg zult ge het ons niet euvel duiden, dat wij er nog even op terugkomen. Het verschijnsel is im mers verheugend genoeg om te memo reren'l Eén oproep van de kansel, zo schreef onze verslaggever, één oproep van de kansel was voldoende om vrijwel alle mannen van Koudekerke in het ge weer te brengen! Om de bakker, de slager, de postbode en de dominee er toe te brengen hun vrije tijd beschik baar te stellen voor een gemeenschap pelijk belang. In Koudekerke was het niet nodig om een actie te voeren, was het niet nodig om de mensen „om te praten". Spontaan werd er gereageerd, er wer den daden gesteld, zonder woorden. Het is een blijmakende gedachte, dat zulks mogelijk is. Dat er in deze grote, zo verdeelde wereld, toch nog eenheid wordt gevonden. Geen eenheid in woorden, maar in daden! Mocht de geest van de mannen uit Koudekerke eens varen in de geest van de mannen in Straatsburg,... eD door B. en W. voorgestelde verordening zal vrijstellingen bevat ten voor bepaalde bedrijven tgdens seizoen-opruimingen, de kermisweek en tijdvakken waarin feestdagen vallen. Er is ook overleg gepleegd met de vrouwenverenigingen te Vlissin- gen om de stem van de consument horen. Deze verenigingen Iconden zich met het voorstel van B. en W. verenigen. Eenzelfde mededeling kwam binnen van de Kamer van Koophandel. B. en W. hebben tenslotte geen aanleiding gevonden om voorstellen te doen tot het invoeren van een wekelijkse koopavond. Uitreiking van chauffeurs insignes. Door de A.N.W.B. In hotel „De Campveerse Toren" te Veere werd op Zaterdag 20 Sep tember de jaarlijkse vergadering van de afdeling Zeeland Kon. Ned. Toe ristenbond AJN.W.B, gehouden. De bijeenkomst stond onder pre sidium van de bondsvoorzitter, de heer P. F. Zimmerman die, over eenkomstig de traditie, bij deze ge legenheid weer een aantal chauf feurs-insignes met bijbehorende di ploma's, heeft uitgereikt. Deze A.N.W.B.-onderscheiding „Trouwe Dienst" wordt verleend aan chauffeurs, die gedurende 25 of 12% jaar onafgebroken in dienst van firma's, instanties of particulie- ren-bondsleden-zijn geweest. Het Insigne 25 jaar ontvingen de heren: A. van der Velde in dienst by autohandel R. R, Visser v/h A. A. de Zeeuw, Terneuzen; J. de Kam, P. Volkers en A. J. Verbeem in dienst by de Stoomtram „Walcheren, Het insigne 12% jaar werd 'uitge reikt aan de heren: P, van Breda, W. P, Kokelaar, G. Provoost, A. Louwerse, J. C. Machlelse, J. van den Broeke, P. Burgs, M. M. Does én M. Hoogesteger. allen eveneens in dienst bij de N.V. Stoomtram „Wal cheren" te Middelburg. Namens het gemeentebestuur wer den de A.N.W/B.-consuls door bur gemeester I F. den Beer Poortugael ontvangen. Gok de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot was als hoofdbestuurslid Van de A.N.W.B. aanwezig Te half twaalf werd onder leiding van de burgemeester een bezoek gebracht aan het stadhuis, het museum, de grote en de kleine kerk en andere gebouwen. De heer Gcldof gaf voor lichting tijdens het. bezoek aan de grote kerk. Tenslotte gaf de beiaar dier Jan Kwist een canllonconcert. Weeldebelasting blijft oesterafzet drukken. Voornamelijk doordat de weeldebe lasting van 30 op oesters gehand haafd is gebleven, is de afname van dit artikel op de binnenlandse markt uiterst gering. Er dient voor dit pro bleem spoedig een oplossing te wor den gevonden, daar anders de binnen landse markt voor de oesterkwekers waardeloos zal worden. A.R.-jongeren vergaderden in Goes. Zaterdagmiddag werd in hotel „Cen traal" te Goes de jaarvergadering gehouden van het Provinciaal Ver bond van A.R. jongeren studieclubs, onder voorzitterschap van de heer C. Mooiman uit Middelburg. Nadat het huishoudelijk gedeelte was' afgewerkt, kwamen twee voorstellen aan de oi de, namelijk één tot wijziging der statuten en één om het boekjaar in overeenstemming te brengen met het w erkseizoen. Beide voorstellen wer den met algemene stemmen aange nomen. Bij het punt bestuursverkiezing werd wegens het zich niet herkies baar stellen van de heer C. Mooiman, tot voorzitter gekozen, de heer D. J. Rouw uit Goes. De heren C. Balken ende en L. de Bruyn, werden resp. herkozen voor de centrales Goes en Vlissingen. Ingevolge de statutenwij ziging werden tot nieuwe bestuursle den gekozen mej. J. de Buck uit Veere en mej. K. den Hamer uit Temeuzen. De aanvullende begroting vooi het komende le halfjaar 1953 werd goed gekeurd, alsmede het werkprogram ma voor het komende seizoen. Nadat de heer Schout als voorzit ter van het Provinciaal Comité een: waarderend woord had gesproken tot cle scheidende voorzitter, werd met a'gemene stemmen besloten de heer Mooiman het erelidmaatschap van bet Prov. Verband aan te bieden. Na een dankwoord van de heer Mooi man, werd de vergadering door de lieer Schout met dankzegging geslo ten. Ooit last van Zuurbranden Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Henaies laten smelten op de tong. Ei «.yu mensen uie nemen Renmes te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Ren- nies bij de hand te hebben .voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bg Uw apotheker of drogist. Eerste steen voor nieuwe Boerenleenbank in Oostburg. Naar wij vernemen, zal Vrijdag 26 September a.s. te Oostburg de eerste steen worden gelegd voor net nieuwe gebouw van de Coöp. Boerenleenbank. Be plechtigheid zal verricht worden door de voorzitter van het bestuur van de bank, de heer J. Verhage uit Croede. Het nieuwe gebouw zal een frontbreedte krijgen van 14 meter. Waterfietsen op het strand van Vlissingen. Om het Vlissingse strand met een attractie te verrijken, stellen B. en W. van Vlissingen aan de raad voor te besluiten tot aanlcoop van twee waterfietsen, die samen 600 zullen kosten.'Het ligt» in de bedoeling de waterfietsen in het eerstvolgend bad seizoen1 in .exploitatie te nemen. ZIJ KENDEN ELKAAR NIET Mevrouw M. Evers-Keg opende tentoonstelling. Iu tegenwoordigheid van vele belangstellenden is Zaterdagmiddag te Middelburg een opmerkelijke expositie van schilderwerken geopend. „Op merkelijk", omdat ditmaal in de kunstzaal van de firma Van Benthem Jutting werk is bgeen gebracht van vijf kunstenaars, afkomstig uit Oosfc- kapelle en Domburg, die elkaar vrijwel niet kenden! Op dit merkwaardige feit wees ook de heer B. P. Carrière, die namens de kunsthandel Van Benthem Jutting een welkomstwoord sprak en o.m. opmerkte, dat het moeite had gekost om het materiaal voor deze expositie bijeen te zoeken. Niet verwonderlijk overigens, wanneer zelfs kunstenaars uit een toch kleine gemeenschap elk aar niet kennen! De heer Carrière achtte het echter verheugend, dat het toch mogelijk was gebleken we derom een expositie te houden van werken uit het eigen, Zeeuwse, land. Vervolgens voerde het woord me vrouw M. EversKeg, voorzitster van de Vereniging voor de Kunst. Mevrouw Evers herinnerde aan de onlangs gehouden Veerse expositie en gewaagde van de culturele activiteit, welke ook Domburg in het verleden heeft gekend. Zelfs Jan Toorop werk te in Domburg en lange ttjd bezat men een eigen tentoonstellingsge bouwtje, doch nadat dit verdwenen was miste men de gelegenheid tot het houden van tentoonstellingen. Te- Advertentie. Ceta-deu&i vleJfóWüfo «rvtevaC Veilingmeester van Kapelle- Biezelinge nam afscheid. De heer J. t. Eversdijk benoemd in Eist. Zaterdag heeft het' personeel en-het dagelijks bestuur vary de Veilingsver eniging „Kapelle-Biëzelinge en Om streken" afscheid genomen van de veilingmeester, de heer J. L. Evers- dijk, die per 1 October is benoemd tot directeur-veilingmeester van de veilingsvereniging :,;Qver-Betuwe" te Eist. De heer Eversdijk, thans. 40 jaar oud; is 23 jaar in dienst geweest van de veilingsvereniging „Kapelle-Bieze- linge en Omstreken". Hij begon zijn loopbaan als kantoorbediende en werd op 29-jarige leeftijd benoemd tot vei lingmeester. De voorzitter van de vei- Jingsvereniging, de heer P. J. J. Dek ker, bracht de. scheidende veiling meester dank voor de nauwgezetheid, waarmede hij zich steeds van AZijn taak heeft gekweten en wenste hem geluk met zijn benoeming. Namens 't bestuur werd de heer Eversdijk een vulpen aangeboden, waarna de vei lingmeester dankte voor de prettige wijze, waarop hij steeds had mogen samenwerken en voor het hem op de ze dag gebodene. Vandaag zal de heer Eversdijk voor de laatste maal zijn taak als veiling meester te Kapelle-Biezelinge vervul len en tevens afscheid nemen van de kooplieden, commissionnairs en kwe kers. LID BRANDWËERRAAD. Bij koninklijk besluit is benoemd tot lid van de brandweerraad, burgemees ter A. A. Schuit van Kortgene. NA DERTIEN JAAR. Bloemen, toespraken en giften Zaterdag was het voor de moderne arbeidersbeweging in Middelburg een gedenkwaardige dag. In de Wagenaarstraat heropende de vereniging „De Gouden Poorte" met een feestelijke bijeenkomst haar volksgebouw van ge lijkluidende naam, waarover 7,y dertien jaar lang niet heeft kunnen beschik ken. Talrijke bloemstukken versierden het podium, waarop het bestuur van „De Gouden Poorte" was gezeten. Niet minder talryk waren de goede wen sen en de giften, welke het bestuur sn ontvangst mocht nemen. De bijeenkomst werd gehouden in de grote achterzaal op de eerste ver dieping van het volksgebouw. Behal ve het gemeentebestuur waren o.m. aanwezig vertegenwoordigers van de bij de Middelburgse Bestuurdersbond aangesloten vakorganisaties, afge vaardigden van de P.v.d.A., zowel ge westelijk als plaatselijk en leden van de Vrouwenbond van de P.v.d.A. De voorzitter van de vereniging „De Gouden Poorte", de heer J. de Ruyter, herinnerde in zijn openingswoord aan het volksgebouw in de Nieuwstraat, dat Middelburg destyds rijk was en aan de aankoop van „De Gouden Poorte" in de Wagenaarstraat. Hy wierp een terugblik van hetgeen er met het gebouw in de oorlog en ook in de na-oorlogse jaren is gebeurd. De heer J. Mondeel uit Amsterdam, oud-secretaris van de vereniging, haalde eveneens herinneringen op uit de „oude tijd" en schetste vervolgens de betekenis van een eigen volksge bouw voor de moderne arbeidersbe weging. De burgemeester van Middelburg, mr. N. Bolkestein, die zoals hg zei- de nog een startschot had te los sen, sprak zijn vreugde er over uit, dat hét N.V.V. en de organisaties we derom de beschikking hebben gekre gen over een eigen „home". „Twee jaar hebben wij. aan de ver eniging van het volksgebouw een huisbaas gehad en hoewel de ver standhouding niets te wensen overliet geloof ik toch, dat wg allebei big waren, dat aan deze verhouding een eind kwam". Met de wens dat het mooie patriciërshuis „De Gouden Poorte" nog vele jaren het centrum zou mogen zgn van de organisaties besloot de burgemeester zijn toe spraak. LANGE RIJ SPREKERS. Na een korte pauze, waarin thee met gebak werd aangeboden, was het woord'aan een lange rij van spre kers. Achtereenvolgens werden felicita ties aangeboden door J. Landman uit Amsterdam, voorzitter van het NW- gebouwenfonds, M. J. van Poelje uit Vlissingen, gewestelijk voorzitter van de P.v.d.A., A. J. Berenpas, voorzit ter van de P.v.d.A. te Middelburg, J. Goossen, voorzitter van de Middel burgse Bestuurdersbond, E. Spron- kers uit Rotterdam, namens de direc tie van de Centrale Arbeiders verze- kerings- en depositobank J. Sloovers, namens de Bouwvakar'beidersbond. W. de Ruyter, namens de „Volks stem", J. Geljon, voorzitter van de alg. bond vanambtenaren, W. Rad- dér, voorzitter van de VARA, afd. Middelburg en H, J, Joziasse van de alg. Nederlandse metaalbedrijfsbond. Voorts spraken A, Jobse, oud-pionier van hgt volksgebouw, mevr. R. van BovenWoudstra, voorzitster van de Vrouwenbond van de P.v.d.A. en Frenks namens de Bond van ouden van dagen, afdeling Middelburg. De voorzitter van „De Gouden Poorte" beantwoordde elke spreker en bracht dank voor de vele goede wensen en giften. WEGVERBETERENG. Het bochtige gedeelte van de rijks weg tussen Schoondijke en Breskens, waar vooral by nat weer het slipge vaar groot is, zal worden geasphal- teerd en met steenslag bestrooid. Men hoopt hiermede het slipgevaar tot' een minimum te beperken. VEE JAMMERLIJK VERBRAND. Vrouw en negen kinderen ternauwernood gered. Zaterdagavond omstreeks half elf brak brand uit in een bouwvallige schuur met rieten dak, behorende by de in de kom van de gemeente Krui- ningen gelegen boerderij van de heer C. S. Het vuur greep snel om zicli heen en de brandweerkorpsen van Kruiningen en Wemeldinge stonden voor een schier hopeloze taak. De boerderij van de heer S. brandde geheel af en het gezin, bestaande uit man, vrouw en negen kinderen, kon slechts ter nauwernood aan de vuurzee ontkomen. Een aantal dieren kwam in de vlammen om en alle landbouwwerktuigen werden vernield. Van de inboedel kon vrywel niets gered worden. De brand werd ontdekt door de echtgenote van de heer S. Zg snelde onmiddellijk naar de bovenverdieping van dé "boerderij, óm haar negën, op dat tijdstip slapende kinderen, te alarmeren. Terecht vreesde zg, dat de brand zou- overslaan naar het woon huis. De schuur, waarin hooi en stro was opgeslagen, was namelijk tegen Reeds 5000 bijeen. Het geschenk voor Middelburgs kerken. Het Burgerlgk en Kerkelijk Comité, dat onder leiding van mevr. S. C. de CasembrootVan der Feltz gelden bgeen brengt vor een passend ge schenk voor de Middelburgse kerken, heeft wel succes! Reeds thans is de helft van het streefbedrag van 5000 bereikt, zodat het er wel naar uitziet, dat de 10.000 inderdaad binnen zul len komen. De vierde afrekening ver meldt 'n totaal-bedrag van ƒ4845,50, maar sedertdien zgn al weer nieuwe stortingen binnen gekomen. En nog steeds worden er bij de Amsterdamse Bank, het- Kerkbureau, de Prov. Zeeuwse Crt. en het Zeeuwsch Dag blad nieuwe formulieren afgehaald. Dat voorspelt alle goeds! De vierde afrekening luidt als volgt: v. A., f 2.50: A-, Delft f 1.—: Mevr. v. A., Oostkapelle, f 5.—; Houth. A„ f 100. B., f 1.—; B.. f 2.50; Mevr. v. d. B., f 5.—; B„ Den Haag, 10.—; B., f 1.50; B., 2.50; B.. f 5.—; B., £.250; B.. f 15.—; Dames B., f 3.50; M«yx. v. d. B.. f 5.—: B., 1.—; B., f 150; Mej. B„ f 2,50; Fam. d. C., 100.—Mej. C., I 5.—; Coöp. Zuivclfafcr.. f 50.C., 10.—: Fam. C., f 5.—: Dames D., 5.D., Aerdenhout, f 5.D, f 2.50; D.. f 2,50: Dames.E.. f 5.—; Fam. E., f 2.—; V. E., f 25.—; v. dl E., f 1.50; v. E.. 5.—; V. d. F., f 25.—; F.. Gorcum. f 10.—; F.. 5.—: F., f 2.50; F., f 5.—; G.. 2.50; G., f 2.50; G.. Arnhem, f 2.50: G., f 10.—; H., f 2.50; H., 50.—f.Apoth. v. d. H., f 10.—: H., f 5.—; v. 't H., f 10.—; dL H., Breda, 2,50; i. 't H., f 5 v. d. H., f 5.—; v. I„ f 5.—; Fam. J, 5.Fam. J„ 2,50; J., f 10.—; J. f 2.50; Fa, J.. f 25.—; d. J., f 5.—; Mevr. .T.. f 10.—; v. K., f 10.—; K., 2.50; K., f 10.—; Mevr. IC, 5.—; K., 2.50; K„ Wassenaar. 10.—; Fa. K. Zn., f 10.—; v. d. K., 3.Fam. K., Groningen, f 2.50; K.. 1.—K.. 2.50; Mevr. K., 10.Mevr. L., f 25.L., Oostkapelle, 10.L., f 1<d. L., f 2.—; v. L., Amersfoort, f 5.—; L., 2.50; L., 4.—; Me vrouw L., Amsterdam, 5.Bouwmat. M.. i 20.—; Mevr. M., i 10.—; Mej. M., 10.M., Amsterdam, f 5.M., Oost kapelle. f 10.—: M., f 5.—; d. M.. f 5.—; Ned. Herv. Kerkk., f 25.—; N.N., Zeist f 100.—; O-, 2,50; O., 5.—; O., 2.50; O., 5.—; v. d. P., f 2.50; Mej. P., f 5.—; P„ 25.—; P., 2.50; P., 1.—; Mej. v. d. P.. f 2.50; v. d. P, 5.v. R., Gorinchem, f 2.50; v. R., f 2.50; v. R.. f 20—; R.. f 2.50; Fam. R St. Laurens, f 2.50; R., 2.50; R.. f 250; Bloemenmag. S., f 10.S.. f 5. S., f 10.—; S., f 2.—; S., 1.—; S.. f 2.50: S. 12.50; S., f 2.50; Mej. S., 5.—; Mevr. v. S., 2.—; v. S„ f 5.—; v. S.. f 1.—; Mej. S„ 2.d S., Eindhoven, 1.50; v. S., 1 10.—; v. S„ 5.—; Faun. S.. f 25.—; T., 250; ST., 1.—; T„ 10.—; V., 1 5.—; V., 10.—; V., 5.—; Mevr. V., f 2.50; Mevr. d. V„ 5.—; Mevr. d. V., f 5.—; d. V.. f 250; d. V.. 5.—; Mej. v. d. V., Am sterdam, f 2,50; V., f 5.—; Mevr, W., 1.—; W„ 10.—; W„ Koudiekerke,10.—; d. W-, 25.—; W. f 2.50; d. W„ f 3,—; W„ Den Haag. f 5.—; v. W., f 2,50; Mej. Z., 5.—. 1244.50. Totaal le, 2e, 3e afre kening f 3601.Totaal f 484550. De gevers/geefsters, bij wie geei: woon plaats is vermeld, wonen te Middelburg. de boerderij aangebouwd. Het gezin was nog maar nauwelijks beneden, of ook de bovenverdieping stond in lichterlaaie. Met zeven stralen bestreden de brandweerkorpsen uit Kruiningen en Wemeldinge de vuurzee, maar er viel weinig meer te redden. De omliggen de percelen werden nat gehouden, zo dat uitbreiding van de brand; waar voor aanvankelijk groot gevaar be stond, voorkomen kon worden. De eveneens gealarmeerde korpsen uit Yerseke en Waarde behoefden geen dienst meer te doen. De nablus sing nam geruime tijd in beslag. VEE OMGEKOMEN. Twee paarden, een koe, een varken met negen biggen, twee geiten en een aantal konijnen zgn jammerlgk in de vlammen omgekomen. De gebouwen waren verzekerd, land bouwwerktuigen en de inboedel van de heer S. evenwel niet. Op het terrein van de, brand waren o.a. aanwezig de burgemeesters van Kruiningen en Wemeldinge. Mr. W. F. E. Baron Yan der Feltz lid van de Tweede Kamer. Naar wg vernemen heeft mr. W. F. E. baron van der Feltz, die door het centraal stembureau benoemd verklaard was tot lid van de Twee de Kamer in de vacature ontstaan door het bedanken van mr. H. Mul- derije, zgn benoeming aanvaard. Advertentie. LIKDOORNS WONOÉROUÉ Weg met onhandige likdoornrlngen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Beltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.S5 be spaart U veel ellende. Nieuwe Keersluisbrug te Vlissingen. Bouw begint Januari 1953. De raad van de gemeente Vlissin gen is bijeengeroepen tegen Donder dag 25 September a.s., des namid dags te twee uur. B. en W. hebben aan de raad medegedeeld, dat zg ln overeenstemming met het advies van de Commissaris van politie, ontraden een bord te plaatsen bg het bocht- kruispunt Wooldhuis, omdat daai een veikeersheuvel met richtingpyl en wegmarkeringen zijn. B. en W. hebben voorts aan de raad overgelegd een brief van de hoofdingenieur.directeur rykswater- staat Zeeland, betreffende de bouw van de nieuwe Keersluisbrug. In dit schrgven wordt medegedeeld, dat er naar wordt gestreefd, om met de bouw van de nieuwe Keersluis brug in Januari 1953 te beginnen, zodat de Baileybrug waarschgnlgk omstreeks die tgd in gebruik zal wor den gesteld. De bouwtijd van de nieuwe brug werdt op 13 maanden geschat. Ofschoon het dus niet te vermgden is, dat gedurende één zo merseizoen het verkeer ovei de hulp- biug zal moeten worden geleid, is de tgd voor het bouwen van de nieuwe brug ook al zou onverhoopt nog enige verlenging nodig blijken niet ongunstig gekozen, aldus merken B. en W. op. meer verheugde het spreekster, dat nu het tfe Vereniging voor de Kunst financieel niet meer mogelgk was de firma Van Benthem Jutting de taak tot het houden van exposities had overgenomen. Nadat mevrouw Evers de tentoon stelling voor geopend had verklaard, mocht zij uit handen van de heer Car rière een boekwerkje in ontvangst nemen, als blijk van waardering voor de door haar verleende medewerking. Tenslotte sprak nog de heer J. C. van Schagen, een der exposerende schil ders uit Oostkapelle. De heer Van Schagen wees op de vele culturele gebeurtenissen in andere «rovincies, met name in Limburg, en vroeg zich af, of Zeeland hierbij moest achterblij ven. Hij meende echter, dat men ook in Zeeland op de goede weg was, me de dank zg degenen, die het initiatief tot het houden van deze tentoonstel ling hadden genomen. Spr. besloot met op te merken, dat de veelal zo gevreesde kloof tussen publiek en kunstenaar niet zó breed is, als wel eens wordt voorgesteld, waarna men in de gelegenheid werd gesteld om het geëxposeerde te bezichtigen. De tentoonstelling omvat olieverf- schildergen en pastels van mevrouw M. EloutDrabbe uit Domburg, olie- verfschildergen, aquarellen en teke ningen van mevrouw V. P. Hamma- cher, grafiek en schilderijen van Lau rens J. Braams schilderyen en teke ningen van J. Frater en schilderijen en grafiek van J. C. van Schagen; de laatsten allen uit Oostkapelle. In onze kunstrubriek zullen wjj nog nader op het werk van deze schüders terugkomen. Het winterprogram van het C.J.M.V. Zeeland Afscheid van J. G. Gordeau De Provinciale Commissie Zeeland van het C.J.M.V. wil haar winterpro gram op 4 October a.s. openen met een grote, appélvergadering. Deze bgeenkomst, die te Goes wordt ge houden is bedoeld als inleiding op net 100-jarig bestaan van het C.J.M.V. in Nederland. Ds Cnossen uit Gouda zal er spre ken. en de heer J, C. Gordeau, de voormalige distrietssecretaris in Zee land, die onlangs terugkeerde van een reis door de V.S. zal over zijn erva ringen in Amerika vertellen.Op 11 en 12 October a.s. worden .de..bestuur ders van de C.J.M.V.'s uit geheel Zeeland bijeengebracht in een be- stuurdei\s'weekend, dat te Wemeldinge wordt gehouden. Dit weekend wordt besteed aan het op hoger plan bren gen van de jaarfeesten der afdelin gen. Er wordt een modelvergadering fehóuden, waarover nader van ge- achten wordt gewisseld. Voorts worden te Middelburg, Krabbendijke en Zierikzee ringconfe- rentïes belegd, waar de C.J.M.V.'ers kunnen spreken met de leden van de Provinciale Commissie en waardoor een levendig contact met de afdelin gen wordt onderhouden Bovendien kan men dan kennismaken met de heer M. Bijleveld, de nieuwe districts secretaris. De Provinciale voorjaars vergadering wordt op 21 Februari 1953 te Goes gehouden. De jaarver slagen komen daar aan de orde en er zal een belangrgke causerie over de sexuele vraagstukken worden gehou den door enkele deskundigen. Voor de grote Provinciale Bonds dag op Tweede Paasdag trekt liet C.J.M.V. ditmaal naar Zierikzee. Een regelingscommissie heeft een pro gramma voor deze dag in grote trek ken gereed. Er zullen bgeenkomsten worden gehouden in de Concertzaal en de Graanbeurs. Waarschynlglc wordt een toneelstuk van Jan H. de Groot opgevoerd, dat is geschreven voor het eeuw-feest. De Provinciale-Commissie verwacht, dat in verband met de officiële vie ring van het eeuw-feest tgdens de grote landelnke bondsdag, die op 13 en 14 Mei 1953 te Den Haag wordt gehouden, een record aantal Zeeuw se C.J.M.V.'rs de bondsdag zal be zoeken. Wat de jongenswerkcommis sie betreft is voorzien in een provin ciaal leidersweekend, dat op 6 Juni 1953 té Kapelle zal worden gehouden. Voorts zal worden bezien of het mo gelgk is bgeenkomsten te houden voor de leden van de jongensclub om ook ïnet hen het eeuwfeest te vieren. Tenslotte is tijdens de bgeenkomst van de provinciale commissie waarin dit programma is vastgesteld, af scheid genomen van de heer J. C. Gordeau, die benoemd is tot secreta ris te Enschede. De voorzitter van de commissie de heer C. Leunis heeft hem daarbg dank gebracht voor al het werk. dat de heer Gordeau sinds 1947 in Zeeland heeft verricht. Als blgk van waardering bood hg hem een boek aan. De heer Gordeau sprak een dankwoord. GESLAAGD. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen voor adjunct-commies-titulair slaagden de schrijvers: P. F. de Jongh, werkzaam ter inspectie der belastin gen te Goes en F. Nieuwenhuize, werkzaam ten kantore van de ontvan ger der directe belastingen enz. te Goes. Geslaagd voor het examen eerste stuurman grote handelsvaart, de heer F. A. de Kaart; tweede stuurman, idem de heer P. Blankert en derde stuur man idem, de heer J. G. ter Haar, al len leerlingen der „De Ruytefschool" te Vlissingen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorlopig diploma scheepswerktuig- kundige,-de heren B. M. Boone te Mid delburg, J. van Boven, te Vlissingen, leerlingen van de Machinistenschool te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2