PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE BILT Senator Nixon verwekt rumoer in het Republikeinse kamp De „Hajuto" in Goes trok totaal 33.500 bezoekers ACTIE OM CHARLEY CHAPLIN UIT V.S. TE WEREN Vandaag OOST-DUITSE DELEGATIE NAAR HUIS TERUGGEKEERD VERWACHT: 195e Jaargang-No. 223 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdxed. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 22 Sept. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3. Tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60 telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51 telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63 telef. 2475 (b.g.g, 2228); Oostburg- Finlandstraat 2. telef. 16; Tc.-"euzen Brouwerijstr. 2:'Zlcrlkzee N Bogerdstr L 160. telef. 26. EISENHOWER GECOMPROMITTEERD. Candidaat voor vice-presidentschap der V.S. nam geld aan De republikeinse candidaat voor het vice-presidentschap der V. S., se- nator Richard Nix ton, staat plotseling in het middelpunt, der publieke be langstelling. Hij heeft n.l. erkend 18.235 dollar aan giften van rijke Amerikanen te hebben aangenomen ,,voor het voeren van strijd tegen het communisme." De grote Amerikaanse pers, die byna eenstemmig achter Eisenhower staat, geeft te verstaan, dat een ernstige crisis in de republikeinse krin gen heerst. De „Washington Post" vraagt openlijk, dat Nixon zich als candidaat terugtrekt. De „New York Times", de ,,New York Herald Tri bune" en de „Baltimore Sun" vragen om verklaringen. Al deze bladen beschuldigen Nixon niet van oneerlijkheid, maar beto gen, dat de geest en de doelmatigheid van de „kruistocht" van burger, deugd, waarvan Eisenhower zich tot leider heeft uitgeroepen ernstig ge compromitteerd worden door de feiten, die Nixon worden verweten. Het verluidt in kringen, die nauwe betrekkingen onderhouden met Eisen, hower, dat deze heeft gezegd, dat Nixon „blank als sneeuw" uit het ru moer, ontstaan door de kwestie van de achttien duizend dollar, moet ko men, indien hij candidaat vooi het vice-presidentschap wil blijven. Eisenhower zou nog steeds de me ning zijn toegedaan, dat Nixon niets verkeerds heeft gedaan door het geld te aanvaarden ter bestrijding van zijn onkosten, maar „Ike" zou eisen, dat de senator hem een volledige en be vredigende opheldering over deze kwestie verschaft. Tot nu toe heeft men de indruk, dat Eisenhower Nixon aan zijn zijde zal handhaven, indien laatstgenoemde erin slaagt zijn goede trouw te tonen. VERKLARING. Senator Nixon heeft voor de pers een verklaring afgelegd, waann bij nadrukkelijk betoogt, dat hij nooit heeft geprobeerd het bestaan of het doel van het bedrag van achttien duizend dollar, dat Calif ornische Nederlandse toerist te Lugano gearresteerd De politie te Lugano heeft een Ne derlandse toerist gearresteerd, die in het hotel, waar hij logeerde, een schuld van 1200 gulden had achter gelaten. Met deze arrestatie is vermoedelijk een grote oplichtingszaak aan het licht gekomen. De gearresteerde is de 32-jarige E. H. D„ een textielhandelaar. Door hem zouden een zestal particulieren en een drietal bankinstellingen zijn bena deeld. Met de oplichting zou bij bena dering een bedrag van f400.000 ge moeid zijn. Men "houdt rekening met de moge lijkheid, dat niet alleen D. bij deze oplichtingsaffaire betrokken is. Naar wij vernemen zou D. nauw contact hebben gehad met een ex- monarch uit Europa, aan wie hij in dertijd een auto zou hebben aange boden. De zaak is in handen van de Am sterdamse centrale recherche. Charley Chaplin Egyptische bevolking moet vuurwapens inleveren. Verlies van Suez-kanaalzone voor Britten niet onoverkomelijk? De Egyptische minister-president, generaal Naguib, heeft, in zyn func tie van militair gouverneur van het land, Zondag opdracht gegeven dat een ieder, die in het bezit van vuur wapens is, deze binnen een week moet inleveren, ongeacht het feit of het bezit van deze wapens al dan niet door een vergunning wordt gedekt. Verder heeft de regering van Na guib haar goedkeuring gehecht aan een wet, volgens welke de politie het leger te hulp kan roepen om in nood gevallen de orde te bewaren. De Britse minister van landsver dediging. Anthony Head, heeft Zon dag op het hoofdkwartier der Britse landstrijdkrachten in het Midden- Oosten, dat te Favid, in de Suez-Ka- naalzöne is gevestigd, tegenover ver slaggevers verklaard: „Het zou geen onoverkomelijk verlies zijn, indien Groot-Brittannië zijn huidige basis in Egypte niet meer zou bezitten". aanhangers hem hadden geschonken, tó ontkennen. De democraat Eberharter heeft de pers een open brief toegezonden, waarin hij Nikon vraagt „met welk geld" hg een huis heeft kunnen ko pen in een van de duurste wijken van Washington. Nixon heeft verklaard, dat hij zich za.1 terugtrekken als candidaat, als men hem er van overtuigt, dat het aanvaarden van een bedrag tei be strijding van onkosten uit handen van vrienden niet is zoals het be hoort. Brennan rijdt vandaag voor het eerst in Amersfoort De 44-jarige buschauffeur uit Nfew York, George Edward Brennan. die voor een maand met zijn Amersfóort- se collega Jan van Gent van plaats heeft verwisseld, is Zaterdag op Schiphol aangekomen. Vandaag be gint zijn eerste dienst, Het is de be doeling, dat hij successievelijk op alle der vijf stadslijnen te Amersfoort zal gaan rijden. Er is voor gezorgd, dat Brennan ook in de gelegenheid zal zijn iets van ons land te zien. Verbitterde strijd om de „Oude kale heuvel". Chinese troepen moesten wijken, op Zondag is in een verbitterd han< gemeen, waarby gebruik werd ge maakt van revolvers, handgranaten en bajonetten, gestreden om het be zit der Kelly-heuvel in West-Korea, die drie dagen geleden door de Chi nese communistische troepen op de verbondenen is veroverd. Zondagoch tend waren de Chinezen nog in het bezit van de heuvel. De „oude kale heuvel" is thans ech ter definitief in geallieerde handen. Aan de bestorming van de Kelly- heuvel door de geallieerde infanterie ging een bombardement der Chinese stellingen door jachtbommenwerpers der Verbondenen vooraf. Terwjjl de infanteristen de heuvel bestormden, legde geschut en mortieren een hevig vuur in het terrein vóór hen. Bij de geslaagde geallieerde nacht- aanval op de „oude kale heuvel", wierpen bommenwerpers der vijfde Amerikaanse luchtmacht fakkels uit, die het strijdtoneel verlichtten, „als of het dag was". De stormtroepen voerden kleine stalen bunkers, die on. geveer 34 kilogram wegen, met zich, die een afdoende bescherming bieden tegen granaatsplinters. Het is de esiste maal, dat hiervan gebruik ge maakt is. Geallieerde jachtbommenwerpers hebben Zaterdag doelen aangevallen cp nog geen 600 meter van de Mandsjoerrjse grens. Zij verwoestten verscheidene fabrieken. Conducteur viel uit de trein. Zaterdag is bij het station Noord- wijkerhout door tot nog toe onbeken de oorzaak de conducteur Jacobs uit Eindhoven uit een sneltrein gevallen. De conducteur brak beide benen. Het slachtoffer werd naar het academisch ziekenhuis in Leiden vervoerd. „IK BEN GEEN COMMUNIST". Dertig jaar in Amerika, maar nog steeds Brits staatsburger. Charlie Chaplin, die thans niet zijn gezin per Queen Elizabeth naar Londen reist, om de wereldpremière van zyn nieuwe film by te wonen, zal niet zonder meer naar de V. S. terug kunnen gaan. De procureur-generaal der V. S., McGraner,, heeft de immigratiedienst opdracht gegeven de film acteur by binnenkomst vast te houden tot uitgemaakt is of hij een „toelaat baar persoon" geacht kan worden. Chaplin, die ruim dertig jaar in de Ver. Staten woont, heeft nog steeds zijn Britse staatsburgerschap en heeft vaak geweigerd om zich te laten na turaliseren. Indien hy thans naar de Ver. Sta ten terugkeert, zal hij op order van de procureur-generaal verhoord wor den om uit te maken of hij krachtens de wetten toegelaten kan worden. Volgens de Amerikaanse wet vor men „morele verdorvenheid" en „een bepaalde politieke gezindheid" punten van overweging by de toelating van een vreemdeling. Chaplin heeft de laatste jaren in de Ver. Staten, vele aanvallen te verduren gehad wegens zijn beweerde „linkse sympathieën". De republikeinse senator Harry Cain heeft in 1949 de eis gesteld, dat Charley Chaplin uit de Ver. Staten zou worden gezet. Hij verklaarde dat het optreden van deze filmspeler „be denkelijk dicht het plegen van hoog verraad jegens de Ver. Staten bena dert". Britse vissersboot door Russische kanonneerboot opgebracht Zondag is een Britse vissersboot ter hoogte van de kust van Noord- Noorwegen door een Russische ka nonneerboot aangehouden en opge bracht. Het voorval werd naar Engeland geseind door een andere vissersboot, die de zaak van dichtbij had kunnen gadeslaan. Het bericht werd door een marco nist te Grimsby opgevangen. Deze heeft de radioboodschap ter kennis gebracht van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. is het 25 jaar geleden, dat het eerste radio-telefoni sche kruisgesprek tussen Ne derland en Nederlands Oost- Indië werd gevoerd. Ook in 1947 werd Chaplin van pro- communisme beschuldigd. Hij schreef toen aan de commissie die maatrege len voorstelt voor het weren van on gewenste vreejndelingen: „Ik ben geen communist, ik ben een vredes- stoker". r~ Merkwaardige gebeurtenis. In de Braziliaanse stad Cai- cara heeft zich een merkwaar dige gebeurtenis voorgedaan. Een vrouw, haar moeder en haar grootmoeder hebben na- melyk op hetzelfde uur en op dezelfde dag het leven geschon ken aan een mannelijke twee ling. De Gasperi in Bonn „Geen assen smeden, maar bruggen bouwen" De Italiaanse minister-president Alcide de Gasperi, die een driedaags officieel bezoek aan Bonn brengt, is Zondagmiddag in de West-Duitse hoofdstad aangekomen. Voor zijn vertrek naar Bonn ver klaarde De Gasperi, dat zijn bezoek aan West-Duitsland niet ten doel had „assen te smeden, maar bruggen te bouwen voor een gemeenschappelijk bouwwerk". Premier en mevrouw De Gasperi werden bij aankomst op het station van Bonn verwelkomd door dr. Kon rad Adenauer. De West-Duitse politie had uitgebreide veiligheidsmaatrege len getroffen. Het station was afge- Zet, toen De Gasperi's speciale trein aankwam. ONVERR1CHTERZAKE OVER DE GRENS. In Bonn bekogeld met tomaten. De Oostduitse delegatie, die in Bonn aan de voorzitter van de West duitje Bondsdag, Hermann Ehlers, voorstellen over de eenmaking van Duitsland heeft overhandigd, is Zondag onverrichterzake naar Oost-Duïtsland terug gekeerd. Een verzoek van de delegatie, om tot vandaag in de Westduitse hoofdstad te mogen blyven, werd door het gemeentebestuur van Bonn af gewezen. Zondagochtend vroeg overschreed de delegatie de Oost-Duitse zone-grens. Sowjetrussische soldaten en leden der Oostduitse volkspolitie boden de delegatie bloemenruikers aan. In Bonn, waar de buitenlandse pers vereniging de delegatie voor 'n lunch had uitgenodigd, was Zaterdag de ontvangst minder hartelijk. Ongeveer drieduizend anti-communistische be togers wachtten de Oostduitsers op en toen zij het hotel binnengingen werden zij met tomaten bekogeld. De meeste demonstranten verwijderden zich snel toen de politie in grote ge tale kwam opdagen. Enkele honder den personen bleven echter rustig buiten het hotel staan met spandoe ken voorzien van anti-communisti sche leuzen en vlaggen van de Oost duitse staten met rouwfloers. John Freeman, correspondent Bonn van de Londense „Times", heeft Enherkent U onze Volendamse klederdracht? U hoeft niet ongelovig uw wenkbrauwen op te treliken en te zeggen, dat misschien alleen de klompjes en het mutsje een beetje „lijken", en dat we ons zelfs niet zonden kunnen voorstellen hoe onze charmante Volendamsen zo'n costunmpje zon staan, want dan zouden de Amerikanen U vertellen, dat U er helemaal „naast" bent- Deze jongedame, die hier in „traditioneel Nederlands" costuum zo vriendelijk naar U lacht, is Amerika's tulpenbollenkoningin. zy heeft zojuist de 250 millióen tulpenbollen in ontvangst genomen, die per s.s. Rijndam uit Nederland in de V. S. aankwamen. Wat betreft het costuumlaat de Amerikanen de illnsie behouden, dat het „echt" is. FEESTWEEK TEN EINDE. Record-belangstelling op de laatste dag „Het ongedachte Is gepresteerd", zei de voorzitter van „Handelsbelangen", de heer J. Donner, toen hij Zaterdagavond een slotwoord sprak op de Hajuto-tontoonstelling te Goes. Inderdaad, zowel de Hajuto als de Licht en Bloemenweek zyn een zo groot succes geworden, als niemand ooit had durven verwachten. De laatste dag heeft niet voor de eerste ondergedaan. Ja, zelfs misschien deze nog wel overtroffen. In de stad was het een kolos sale drukte, bij duizenden trokken de bezoekers van heinde en ver de Hajnto-hal binnen en toen des avonds laat de uittocht begon, had de politie handen vol werk om voor de vele auto's en bussen een uitweg te banen. De busdiensten moesten alle beschikbare materiaal naar Goes requireren om de grote toevloed van passagiers te kunnen verwerken. Een daverend slot van een geslaagd festynl Reeds des middags was het druk in de stad. De „Hajuto" trok een 2000- tal belangstellenden en de winkels ontbrak het evenmin aan belangstel ling. Rond vier uur maakten de Am- bonnezen uit Vlissingen met hun pij percorps en de attributen voor het vissersspel een mars door de stad, om daarna op het sportterrein voor meer dan duizend toeschouwers hun spel en een aantal oude Ambonnese krijgs dansen op te voeren. Majoor Hiti- peuw, van het voormalige K.N.I.L. gaf een toelichting op dit spel, waar by ook de grote dankbaarheid naar voren kwam voor de gulle gastvrij heid welke de Ambonnezen in Neder land genieten, doch tevens het ver langen, eenmaal nog eens naar een vrij Ambon te kunnen terugkeren. Meer dan 50 medewerkers hebben daarna de bezoekers iets getoond uit de ryke folklore van dit land. Na afloop hebben de Ambonnezen nog een bezoek aan de Hajuto ge bracht, waar de band zich nogmaals liet horen en waar enkele zwaarddan sen werden uitgevoerd. Om zeven uur begon de stroom van bezoekers weer overstelpend te vloeien. Vrijwel elk half uur steeg hun aantal met duizend, zodat even half elf de 33.000ste reeds was gepasseerd Nog kwam er geen eind aan de toe loop van belangstellenden, totdat om tien voor elf de laatste bezoekster, mevr. Tolenaarv. d. Male uit Ka- pelle zich meldde, die tevens als de 33.500ste overladen werd met ge schenken. Andere gelukkigen waren o.m. mevr. M. Meijer, Wilhelminadorp (26.000ste), L Stokman, Wissekerke (27.000ste), mevr. G. Koole—De Vrie- ze, Baarland (28.000ste), mevr. J. Heyboer, Wemeldinge (29.000ste), mej. v. d. Luide, Vlissingen (30.000- ste), mevr. De Toonder, Yerseke (31.000ste), de heer E. J. C. Sinke, Yerseke (32.000ste) en mej. D. Lu- teijn, Kattendijke (33.000ste). Voor de laatste maal trad de da- mesgroep onder leiding van de heer J. Goedee op met balletten, na afloop waarvan allen een geschenk werd aangeboden. OFFICIËLE SLUITING Om elf uur klonk voor de laatste maal door de microfoon het verzoek aan de bezoekers om de hal te willen verlaten. De „Hajuto" was ten einde. Of het de laatste zal zyn? De kunstig uit fruit vervaardigde Goesse gans in de stand van de N.F.O., werd Zater dag toegeschreven, dat hij een tweede Hajuto aan het „uitbroeden" was! In tegenwoordigheid van de stand houders heeft de voorzitter van „Han delsbelangen", de heer J. Donner, ten slotte de tentoonstelling met een dankwoord gesloten. Het grote jubi leumfestijn is in alle opzichten ge slaagd. Niet alleen omdat er 33.o00 bezoekers werden getrokken, doch ook daar de standhouders goede za ken hebben gedaan en vele nieuwe relaties hebben aangeknoopt. Spr. bracht dank aan de standhouders en aan mevrouw Dominions met haar staf, die de show verzorgden. Uit han den van de voorzitter van de tentoon stellingscommissie, de heer H. D. Meulenberg, ontvingen deze laatsten een bloemenhulde. Dank werd verder o.m. gebracht aan B. en W. van Goes, gemeentewer ken, politie en brandweer, het comité voor de Licht- en Bloemenweek en tenslotte de tentoonstellingscommis sie. Mevr. Meulenberg, echtgenote van de voorzitter dezer commissie, werd een mand bloemen aangeboden. Het gouden jubileum van Handelsbe langen is nu voorby, doch men zal hieraan aangename herinneringen blyven bewaren, aldus de voorzitter. Namens de standhouders voerde voor het lidmaatschap der Westduit se buitenlandse persvereniging be dankt. „Men biedt geen noenmaal aan een officiële Oostduitse delegatie aan, wanneer de Oostduitse autoritei ten personen uit West-Berlijn laten ontvoeren en naar de Sowjet-zöne slepen", zo verklaarde hij. Westduitse anti-communisten be schouwen het bezoek der delegatie als een fiasco, daar zij er niet in ge slaagd is besprekingen te voeren met ook maar één enkele der vooraan staande Westduitse politieke leiders. De communisten zijn echter van me ning, dat het delegatiebezoek een „geslaagde nieuwe zet" is in hun campagne, welke ten doel heeft be- spiekingen over hereniging van Duitsland te doen beginnen. Otto Nuschke, een der delegatie leden deelde aan de lunch op een vraag mede, dat de vermiste Britse diplomaten Burgess en MacLean on- - langs in de Amerikaanse sector van Berlijn waren gezien. Totaal verwaarloosde knaap gevonden. De politie van Zutphen en Renkum heeft dezer dagen in een stromijt on der de gemeente Heelsum een totaal verwaarloosde 14-jarige knaap aan getroffen. De jongen, die lange, zwarte haren droeg en zeer dunne benen en armen had, sliep onder een zak. Blijkens de voorlopige inlichtingen is de jongen afkomstig uit een woon wagen. De politie meent dat de knaap niet meer thuis mocht komen. De jongen werd gevonden op aanwij zing van twee jongens, die 14 dagen geleden uit een inrichting te Zutphen waren ontvlucht. De jongens waren van plan de nacht in een stromijt door te brengen. Toen zij op zoek naar een geschikte rustplaats waren ontdekten zij slapend onder een zak de totaal verwaarloosde jongen. De vluchtelingen meenden dat er met deze jongen iets niet pluis was en reden daarna snel verder. In Den Haag kregen de khapen wroeging, meldden zich by de politie en vertel den van hun vlucht. Teruggekeerd in de inrichting deden zy het avontuur lijke verhaal van hun vondst in Heel sum. Onmiddellijk werd de politie in geschakeld, die in samenwerking met de jeugdige gedetineerden na enig zoeken de verwaarloosde knaap in de stromyt vond. Geen terugtocht van het vasteland De Franse minister van Landsver dediging, Pleven, heeft Zondag tij dens een plechtigheid te Meaux, tér herdenking van de 38ste verjaardag van de slag aan de Marne verklaard, dat Frankryk zich opnieuw tegen over de dreiging van een Duits mili tarisme zal zien gesteld, indien het onvoldoende bydraagt aan het in te stellen Europese leger. Pleven zeide onder meer dat Frank ryk zyn bondgenoten er toe heeft we ten te brengen elke gedachte aan een verdedigingsstrategie, die een terug trekken van het Europese vasteland zou inhouden, te laten varen. Verkiezingen in Zweden. In Zweden zyn Zondag veriaezin gen voor de Rijksdag gehouden. De uitslagen luiden als volgt: Conserva tieven 30 zetels (winst 7) boeren partij 27 zetels (verlies 3); iberalen 59 zetels (winst 2)sociaal-democra. ten 109 zetels (verlies 3)communis ten 5 zetels (verlies 3). De opkomst van de kiezers was matig; de verkie zingscampagne was bepaald tam. Sinds vorig jaar October is een coa litie van sociaal-democraten en boe renpartij aan het bewind. hierna de heer A. Vermaire nog het woord, die dank bracht voor de pret tige samenwerking en trots was, dat deze centrumgemeente zoveel bezoe kers heeft getrokken. In de stad, waar tot in de late avonduren nog duizenden genoten van de feestverlichting, ging het op deze sluitingsavond eveneens gezellig toe. Op de kade trok een mandoline-orkest nït Wemeldinge vele honderden luis teraars, terwijl „Euphonia" op de Ylasmarkt vrolijke feestklanken liet weerklinken. MEER ZON EN MINDER WIND. Wisselend bewolkt met nog maar enkele verspreide buien en flinke perioden met zonneschijn. Krachtige tot matige Noord-Westelijke tot Wes telijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren of iets lagere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1