NIEUWS UIT ZEELAND Zwin Zijpe WISSEL SCHOUWEN SCHOUWEN EN DUIVELAND NEDERLANDSE SOLDATEN IN DUITSLAND ONTEVREDEN Landdag van „Steun Wettig Gezag" Stalin zou geen uitdagende stap doen. MAAND A C 22 SEPTEMBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Najaarsvergadering Chr. Besturenbonden. Zaterdagmiddag werd in het Schut tershof te Middelburg de naj aars-ka dervergadering gehouden van de Chr. Besturenbonden van Walcheren en West Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitter van de Chr. Bestu renbond te Middelburg, de heer P. Meliefste, opende deze goed bezochte bijeenkomst met Schriftlezing en ge bed, waarna secretaris van het C. N.V., de heer P. Tjeerdsma, sprak over het onderwerp „Betekenis van de vrijheid". Spreker zeide o.m., dat de geest van het defaitisme uitgebannen dient te worden en dat de chri^-1-':'-° activi teit moet worden opgevoerd. Het le dental van het C.N.V. zou 300.000 moe ten bedragen, in -«laats van 180.000, aldus spreker, die er echter zijn vreug de over uitte, dat de invloed van de christelijke vav^oTvging groter is, dart het ledental. In de komend win ter zal intensief propaganda gevoerd moeten worden. De heer Tjeerdsma besprak vervolgens het werk->m- ma van het C.N.V- en wees er op, dat ook m het buitenland een ligt. met name in Duitsland. In Indonesië en Can^-3- chris*-v;,-« vak beweging, aldus spreker ook op Nieuw-Guinea. Te«^ntte wees de heer Tjeerdsma op de verarfwor J:ng, welke de vrijheid in de keuze van organisatie in ons meebrengt. Na een geanimeerde --king, werd de vergadering "«sloten. Zeeuwse wandelsportverenigingen vergaderden. Onder voorzitterschap van de heer W. P. Joziasse uit Middelburg hield de Ned. Wandelsport Bond, kring Zeeland Zaterdagmiddag een vergade ring in „De Landbouw" te Goes. Medegedeeld werd, dat tijdens de grote algemene ledenvergadering op 18 October a.s., het wandelprog'ramma voor het komende seizoen zal worden samengesteld, terwijl voorts nog de deze zomer te Kruiningen gehouden Kringtocht werd besproken. Het grootste succes van deze tocht is wel geweest, dat Kruiningen thans ook een vereniging heeft met niet minder dan 24 leden. In een bezielende rede besprak daarna ir. Milo uit Tilburg, voorzitter van de afdeling BrabantZeeland, de moeilijkheden doch ook het prachtige werk van de Bond. Voorts bracht hij nog ter sprake de verhouding tussen de N.W.B. en de N.B.V.L.O. (Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding). Getracht zal worden om in het ko mende seizoen door meer intensieve propaganda, wandeltochten te orga niseren, waaraan ook andere dan Zeeuwse verenigingen kunnen deelne men. Hiervoor zal het echter nodig zijn, dat het wandelprogramma vroeg tijdig wordt samengesteld. BEZOEK OORLOGSMUSEUM. Het oorlogsmuseum te Westka- pelle werd deze zomer bezocht door 4954 belangstellenden. Zierikzee HET Z.V.U.-PRO GRAM. Het Rotterdams Kamer-orkest dat op uitnodiging van het provinciaal bestuur van Zeeland en onder auspi ciën van de Zeeuwse Volksuniversi teit ook te Zierikzee komt concerte ren en wel op Maandag 17 November a.s., zal die dag naar wij vernemen eveneens een jeugdconcert verzorgen. Uit „De Zeemeeuw", het orgaan der Z.V.U. dat gratis aan de leden wordt toegezonden, blijkt dat het R.K.O. on der leiding van de dirigent Piet Ket ting, bestaat uit niet minder dan 42 musici, zodat met een gerust hart ge sproken kan worden van een evene ment van de eerste orde op muzikaal gebied voor onze stad. Als solist zal optreden de pianist Gerard Henge- veld. Ook op toneelgebied staat het kunstlievend publiek op ons eiland iets zeer bijzonders te wachten. De Nederlandsche Comedie zal op Donder dag 9 October a.s. in de Concertzaal voor het voetlicht komen met een gloednieuw stuk, getiteld „U spreekt met uw moordenaar". De première van dit stuk is pas in het begin van September in Amsterdam gegaan en de pars.'had veel lof voor de vertol king.-van dit ongemeen boeiende en spannende detective-stuk. Tenslotte organiseert de Z.V.U. een drietal lezingen te houden door onder scheidenlijk dr. P. H. Ritter Jr., de bekende radio-commentator, Annie M. G. Schmidt, de niet minder bekende teksten- en liedjesschrijfster en de musicoloog Rutger Schoute. Hét Z.V.U.-seizoen wordt geopend met een voorstelling op 25 September a.s. voor .de lagere scholen, die wordt verzorgd door het Nederlands Jeugd toneel. H.L.O.-DEPLODÏA'S, Het H.L.O.-diploma 2e graad we gens net voor de vijfde maal afleggen van de proeven werd behaald door jhr. G. W. Verspyck te Zierikzee. De proeven werden voor de twee de maal afgelegd door de heren H. M. Boogert te Oosterland en M. C. van den Ende te Zierikzee. Het diploma 4e graad- wend be haald door mej. C. Berrevoéts te Zierikzee, mej. C. Lybaart te Brou wershaven, mèj. J. Verhage te Kerk- werve en de heer W. P. de Vrieze te Haamstede. Sirjansland EEN NIEUWE WEEGBRUG. De oude weegbrug aan de haven De Staart te Sirjansland, welke al lang niet meer aan de eisen voldeed is thans door een nieuwe vervangen. De nieuwe brug, met een weegvermógen van 15.000 kg, werd kortgeleden door een Bredase firma afgeleverd. Het we gen va nde bieten tijdens de komende campagne behoeft thans geen stagna tie meer te ondervinden. RAAD BROUWERSHAVEN. Begroting 1953 vastgesteld. De gemeenteraad van Brouwersha ven vergaderde onder voorzitterschap van burgemeester C. Gast. Besloten werd het verzoek om de beloning voor de vuilnisophaler te verhogen toe te staan. Het bedrag werd met f100 verhoogd. Het besluit tot het aangaan van een geldlening ad f 20.000 voor woning bouw, werd goedgekeurd terugont vangen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten de begroting 1953 van de Burgerlijke Instelling voor Maatschap pelijke Zorg goed te keuren- Even eens werd goedgekeurd en vastgesteld de gemeentebegroting 1953. De gewo ne dienst sluit met een totaal van f 173.225,38, waarin f3772,50 onvoor zien. De uitgaven voor de kapitaal- dienst worden begroot op f298.077,19 en de inkomsten op f250.408, zodat de ze dienst sluit met een nadelig slot van f47.669,19. Het bedrag ingevolge art. 55bis der L.O.wet 1920 werd z.h.s. vastgesteld op f23,69. Na een toelichting van B. en W. werden in principe verordeningen vastgesteld voor het regelen van een koopavond op Woensdag en voor het tot tien uur des avonds geopend zijn van de winkels op Zaterdag. Voorts werd een verordening vastgesteld, waarby van Januari tot en met Mei en van September tot en met Decem ber de winkels om 19 uur gesloten moeten zijn en in de maanden Juni tot en met Augustus om 21 uur. Het voorstel van B. en W. tot het verhogen van de keurlonen voor vee en vlees werd met algemene stemmen verworpen, nadat enkele leden critiek hadden uitgeoefend op de werkwijze van de keuringsdienst. Naar hun me ning was deze dienst op te grote voet geschoeid. De leden der Woonruimtecommissie werden allen herbenoemd. Als plaats vervangende leden werden benoemd de heren M. Matthijse en J. G. Jon ker. Op een vraag van de heer De Moor, antwoordde de voorzitter, dat vermoe delijk begin October zal worden over gegaan tot het aanbesteden van de bouw van woningen in „Catsburg" en dat nog dit jaar de riolering zal wor den aangebracht. Ellemeet REIZENDE BIBLIOTHEEK De Centrale Ver. voor Reizende Bibliotheken heeft ook voor Ellemeet- weer een kist niet 100 leesboeken ge zonden. By deze boeken bevinden zich verscheidene in de laatste tijd ver schenen romans van bekende schrij vers; ooit jeugdlectuur is aanwezig. De boeken zijn weer te bekomen bij de heer A. C. de Jonge, welke hiertoe zitting houdt in de O.L. School iedere Vrijdag na schooltyd en van 6.30—7 uur mm, v Haamslede REIZENDE BIBLIOTHEEK. De kist met boeken van de rei zende bibliotheek is weer in Haam stede gearriveerd met in totaal 150 boeken, waarvan de uitgifte weer zal plaats hebben ten huize van de heer Brandes aan de Kloosterweg, elke Zaterdagmiddag van 3.30 uur tot 5 uur, te beginnen met a.s. Za terdagmiddag. Bruinisse WEDVLUCHT. Door de postduivenhoudersvereni- ging „De Bruse Trekker" werd deel genomen aan de wedvlucht uit Mons. Afstand 134 km. In concours 30 dui ven. Uitslag: 1 en 4 C. J. Maas, 2, 3, 5 en 7 A. J. IJzelenberg, 6 en eerste overduif W, A. Jumelet. Marktberichten VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 19 Sept. Fruit: Druiven 77122, Meloe nen 1936, Appelen export: Elison Orange 23—33; B. Hardy 3439, Appelen binnen land: Cox Orange 1843, Transp. de Cr. 9—21, Glorie van H. 14—22; All. Pippin 15 —28, Manks C. 12—21, Peren export: R. Hardy 3439, B. Lebrun1 1517, Peren binnenland; Triumph 1521, B. Hardy 11 —23. Bonne Louise 12—22, alles per kg. of per stuk. Groenten: Bloemkool 1336, Snijbonen 5596, Stamprincessen 4059, Pronkbonen 3954, Komkommers 8—30, Kroten 811, Rode kool 6—11, Gele kool 8—9, Bospeen 13—17, Waspeen 10—21, Prei 13—18, Andij vie 8—11, Stolcprincessen 57—59, Groene kool 7, SeldèrJj 3.605.90 per 100 bos, Sla 3.50—10.70 per 100 krop, Spinazie 21—31, Tomaten A exp. 32—36, idem B 31—32, idem C 24—26, idem CC 16, Uien 9—13, Augurken 41—67, allés per kg., per stuk of per bos. Rechtbank Middelburg. UITSPRAKEN Door de Arrondissements-Rechtbank werd Vrijdag uitspraak gedaan in de navolgende, op 5 September 1.1. be handelde strafzaken. De 27-jarige lasser Jacob de R. en zijn broer, de 26-jarige opperman Jan de R., beiden wonende te Vlis- singen, werden beiden veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar en zes maanden met aftrek voorarrest. Deze straf hadden zij verdiend met verschillende kraakjes, die zij in de maanden Mei en Juni 1.1. te IJzendij- ke hadden gepleegd. G. J. H. S., vlashandelaar te Be- veren-Leie (B.), die op 10 Juli 1.1. in de gemeente Clinge dronken met zijn auto over de openbare weg had gere den werd hiervoor veroordeeld tot 200 of 1 maand en 4 maanden in trekking rijbewijs, voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd. S. S. B., chauffeur-expediteur te Roosendaal, werd veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en 6 maanden intrekking rijbewijs, beide straffen voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Ook deze verdachte had zijn auto be stuurd terwijl hij dronken was, en wel op 19 Juni 1952 in de gemeente Hon- tenisse, Dreischor WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „De Gevleugelde Vrienden" te Dreischor nam deel aan de wedvlucht vanuit Duffel, afstand 73 ton. De uitslag luidt: Cor. van Dixhoorn 1, 4 en 9. A. Overweel 2 en 3. Fr. Dooge 5. Leen Dooge 6 en 14. Kees Wagemaker 7. Johan Stenland 8 en 10. A. van Felius 11, 12 en 13. Frans Rogge band 15. THOLEN BENOEMING. De heer M. C. J. Quist te Tholen, is met ingang van 1 September j.l. als onderwijzer in vaste dienst be noemd aan de O.L. school te Scher- RAAD STAVENISSE. Werklozen zullen nieuwe weg aanleggen. Onder voorzitterschap van burge meester L. A. Verburg kwam de raad van Staveniscse in openbare vergade ring bijeen. Uit mededelingen van de voorzitter bleek, dat de regering een actieve werkgelegenheidspolitiek voorstaat. Een houding, die voor Tholen, met een dreigende werkloos heid. van veel belang is. Met toestem ming van de regering kunnen deze winter vele werklozen worden te werk gesteld aan de verbetering van de weg StavenisseSt. Annaiand. Met de suikerfabrieken in Brabant werd door de gemeente een overeenkomst aangegaan, voor de opslag van bie ten, bestemd voor Dinteloord, Put- tershoek" en Steenbergen, gedurende de komende campagne. De bieten zul len zo billijk mogelijk over de ver schillende havens worden verdeeld. Voorts bepaalde de raad, dat de ge meentewerklieden in het vervolg des Zaterdags vrij zullen zijn. De ge meente zal zich tot een bedrag van 800 garant stellen tegenover ae wa terleidingmaatschappij, die op Tholen de watervoorziening regelt. Het schoolplein bij de O.L. school werd bij besluit van de raad aan het openbaar verkeer onttrokken. Aan de plaatselijke afdeling van de Vereniging tot Bescherming van die ren zal geen bijdrage worden ver strekt voor de aankoop van liquidatie apparaten. Op een advies van de Keu ringsdienst voor Bliksemafleiders, om een tweede bliksemafleider op de kerktoren te doen plaatsen, kon door gebrek aan voldoende activa niet wor den ingegaan. Op voorwaarde, dat ook de andere gemeenten van het eiland een bijdrage zullen schenken, werd besloten aan de Stichting A.V.O. een subsidie toe te kennen van 55 cent per inwoner. Voor een aantal woningen in de gemeente zal een ach ter-uitgang worden aangelegd, zon der dat hieraan voor de bewoners kosten zijn verbonden. Er zal een rij dende baar worden aangeschaft en de begrafenisrechten zullen in ver band hiermede met 2,50 worden ver hoogd. Van de plaatselijke midden stand was een verzoek ingekomen om op gewone weekdagen de winkels tot 7 uur geopend te mogen houden. Voor de Vrijdagavond werd een sluitings uur van 9 uur voorgesteld. De Woens dagmiddag zag de middenstand gaar ne als vaste sluitingsmiddag aange voerd. Met algemene stemmen werd dit verzoek aangenomen. Volgens de begroting'voor de verbetering van de weg StavenisseSt. Annaland, zal dit werk de gemeente ongeveer 50.000 kosten. Voor dit bedrag zal de ge meente te zijner tijd een geldlening aangaan. De totale kosten van de verbetering worden geraamd op 554.000. Bijdragen in deze kosten zullen worden verkregen van de ge meente en van het waterschap St. Annaland, van het Rijk en van de provincie. Het Rijk verleent subsidie omdat het werk in D.U.W.-verbana wordt uitgevoerd. Voor verbreding van de aan te leggen weg zullen dooi de gemeente enige stukjes grond wor den aangekocht. St- Maartensdijk BRAND WEERONDE R S CHEI - DINGEN. In een bijeenkomst van de brand weerlieden uit Sint Maartensdijk en Scherpenisse heeft burgemeester D. Bouwense brandweeronderscheidin gen uitgereikt. Uit Sint Maartensdijk ontvingen M. C. Sonke de medaille voor 50-jarige dienst, M. Langejan, C. Linthout en Th. Bil de medaille voor 40-jarige dienst. Uit Scherpenisse ontving J. M. Muller de medaille voor 40-jarige dienst, J. Verlcerke voor 30-jarige dienst en J. Vinjé voor 20-jarige dienst. Het ligt in de bedoeling aan de heer L. A. M. Elenbaas. die anderhalf optrad als brandweercommandant te Scherpenisse nog een herinnerings medaille aan te bieden. VOETBAL Aantrekkelijke wedstrijd bracht Zierikzee de zege. In een aantrekkelijke wedstrijd heeft Zierikzee kans gezien dit keer beslag te leggen op beide puntjes en Virtus met lege handen naar huis tc sturen. Het feit, dat Van Aken en Van de Westen thans weer in de lederen van de rood-zwarten waren opgenomen, is hieraan zeker niet vreemd geweest. Op een, ondanks het slechte weer, goed bespeelbaar veld, ontspon zich reeds direct na de af trap een vinnige strijd, waarby het de Virtus-keeper verschillende malen danig lastig werd gemaakt. Hi' weerde zich echter kranig en wist 21 mmuten lang zijn doel schoon te hou den. Toen was het echter met de Vjrtus-weerstand gedaan. Haverhoek verscheen plotseling alleen voor het Virtus-doel en bezorgde zijn club het eerste doelpunt (1—0). Ondanks alle moeite, die Virtus deed om de achter stand weg te werken, was het na 10 minuten opnieuw Zierikzee dat een puntje liet aantekenen. Van der Wes ten stelde T. Simmers in de gelegen, beid om een fraai doelpunt te sco ren (2—0). Ook na de rust had Zierikzee het beste van het spel. Het derde doel punt, dat 10 minuten na de thee door Van Aken werd gemaakt, werd echter door de scheidsrechter afge keurd en dit had een merkbare in vloed op het spelpeil van de gast- bei en. Virtus trachtte toen wel op ai)e manieren van deze inzinking te rrcfiteren, maar toch duurde het tot één minuut voor het einde, eer een tegenpunt kon worden aangete kend. Toen Kouwenberg te ver uit zijn doel was gekomen, verdween de bel buiten zijn bereik tussen de palen. Met 21 kwam het einde. MOTORSPORT LAATSTE RIT BRABANTS— THOOLSE MOTORCOMPETITIE. Zaterdagmiddag werd de laatste rit van de BrabantsThoolse motor competitie verreden, welke rit door de Bergen op Zoomse motorclub was georganiseerd. Er werd een oriënta- tierit over een afstand, van 80 km. voor gereden door West-Brabant. De uitslag van deze rit luidde, solo: 1. Jac. Rooms, Kruisland, 10 pt.; 2. J Blaas, Tholen, 17 pt.; 3. Beukelaar, Tnolen, 74 pt.; 4. De Ruiter, Tholen, 138 pt. 5. Moelker, Tholen, 171 p. Duo: 1. Jan Rooms, Kruisland, 6 pt; 2. Gommers, Kruisland, 9 pt.; 3. Stouthart, Bergen op Zoom, 19 pt.; 4. Boertjens, Bergen op Zoom, 66 pt.; 5. Verholen, Bergen op Zoom, 83 pt.; 6. Kwaak, Tholen, 113 pt.; 7. v. d. Zande, Tholen, 136 pt. Auto's: 1. Brugmans, Bergen op Zoom, 5 pt.; 2. Overbeeke, Tholen, 6 pt.; 3. Nederhof, Fijnaart, 21 pt.; 4. Houg, Bergen op Zoom, 117 pt.; 5. Osta Fynaart, 123 pt.; 6. Polderman, Tholen. 185 pt. Uitslag competitie: 1 en kampioen solo J. Rooms, Kruisland, 398 winst punten. 2 en 3. Beukelaar, en Blaas, Tholen, 387 winstpunten. Duo's: 1. Jan Rooms Kruisland, £98 pt.; 2. Gommers, Kruisland, 396 pt. Auto's. Bal, Fijnaart, 398 pt.; 2. J. Overbeeke, Tholen, 397 pt.; 3. Brug mans, Bergen op Zoom, 396 pt. Clubkampioenschap: Motoiclub Kruisland. SCHIETVERENIGING Te Sint Maartensdijk is de schiet vereniging Excelsior opgericht met aanvankelijk 20 leden. RAADSVERGADERING De raad ter gemeente St. Maar tensdijk zal Dinsdagmorgen a.s. om tien uur in openbare vergadering bij eenkomen om onder meer voorstellen te behandelen over de restauratie van de toren en van de pomp op de Markt. Tevens zullen de begrotingen 1953 worden aangeboden. Oud-Vossemeer BAZAR TEN BATE VAN DE KERK Het in Oud-Vossemeer gevormde da mes-comité, dat zich ten doel heeft gesteld gelden in te zamelen ten bate van de Ned. Herv. kerk, heeft hiertoe een groot aantal kledingstukken en gebruiksvoorwerpen vervaardigd. De gehele zomer is een groot aantal da mes uit de gemeente hieraan bezig ge weest en thans heeft men zóveel bij elkaar, dat binnenkort in de leegstaan de oude pastorie van de Ned. Herv. kerk een bazar kan worden èehouden. Aan de bazar is tevens een verloting verbonden. De opbrengst van de bazar en de verloting zal worden gebruikt, om de kosten, verbonden aan de nieuwbouw van de pastorie, te bestrij den. PLANTEZEEKTEBESTRIJDIN G. Onder auspiciën van de Z.L.M. zal deze winter te Oud-Vossemeer onder leiding van de heer H. de Kuijer een cursus worden gegeven over plan tenziekten en hun bestrijding. VAN TOT De collecte ten bate van de Christe lijke verenigingen voor T.B.C.-bestrijding heeft te Sint Annaland f255 opgebracht. Het schilderwerk aan de buitenzijde van de Ned. Herv. Kerk te Sint Anna land is gegund aan de heer A. J. Sandee, die reeds met het werk is begonnen. Ouwerkerk AFVAL VAN KLEI OF MODDER. Aanwezigheid van klei of modder op de wegen, veroorzaakt door het rijden met een voertuig, indien de wielen niet van deze stoffen zijn ont daan, kan gevaren met zich mee brengen. De burgemeester van Ouwerkerk verzoekt met de meeste aandrang te willen voorkomen, dat de wegen hierdoor verontreinigd en glad wor den. Op naleving der bestaande bepa lingen zal streng moeten worden toegezien, De oliebollen-dag, die te Nieuwerkerk werd gehouden ten behoeve van een vloerbedekking in de Hervormde Kerk, is een succes geworden. Door enkele gif ten is de netto-opbrengst gekomen op precies f400. Bij het te Breda gehouden examen slaagden als typist Engelse taal, mej. I. Kramer te Tholen, de heren L. Janse te Sint Maartensdijk en L. Hage te Stave nisse. Voor stenografie 100 lettergrepen slaagden de heren H. van Fopering te Sint Annaland en H. Smits te Stavenisse. De te Tholen gehouden collecte ten bate van de Chr. TJ3.C.-vereniging .Draagt Elkanders Lasten" en het Zuid- Nederlands Sanatorium heeft f159,34 op gebracht. De echtgenote van de heer D. F. te Dreischor viel tijdens de schoonmaak van de trap, waarbij zij beide polsen brak. Zij werd in het ziekenhuis te Noordgouwe opgenomen. In St. Maartensdijk is een schietver eniging opgericht, welke de naam kreeg van „Excelsior", OPERATIE „HOLD FAST". „Moesten wij daarvoor uit onze gezinnen en ons werk gehaald worden ,(Van een speciale A.N.P.-verslaggever). Na ongeveer een week in reserve gehouden t.e zijn, Is het Nederland se legercorps Zaterdag by de gevechtsacties in operatie „Hold Fast" be trokken geworden. De Nederlandse bataljons wisten hun posities over het algemeen tegen de stormloop van pantser- en infanterie-divisies te handhaven en ook Zondag zag de „vijand" geen kans de linies van d© on zen te doorbreken. Maar zo vragen vele reserve-officieren en soldaten zich af „moesten wij om in Duitsland met onze duimen te gaan zit ten draaien uit onze gezinnen en ons werk worde» gehaald? Hadden wij niet veel geld kunnen besparen door op de Veluwe te blijven oefenen?" Hoge officieren, die wij deze klach ten voorlegden, waren van oordeel, dat er een psychologische fout is gemaakt door militairen, die voor herhalingsoefeningen onder de wa penen zijn geroepen en uit deze categorie bestaat voor een belang rijk deel het Nederlandse legercorps te betrekken bij de voor de in fanterie zo weinig boeiende oefening „Hold Fast" Hoewel zij van oordeel waren, dat vee] ontevredenheid voor komen had kunnen worden door een betere voorlichting aan de troep over de aard en het doel van de oe fening, meenden zij toch, dat de Ne derlandse legerleiding in deze geen blaam treft, omdat de S.H.A.P.E. te Parijs de oefening heeft ontworpen. Een weigering van Nederlandse zijde KERKNIEUWS Ds. H. K. Wolfensberger te Utrecht overleden, In de ouderdom van 79 jaar is te Utrecht overleden ds. H. K. Wolfens berger, emeritus-predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente te Tholen. Ds. Wolfensberger, van oorsprong Zwitser, werd geboren in 1873 en in 1897 door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Her vormde Kerk. Op 10 October 1897 verbond ds- Wol fensberger zich aan zijn eerste ge meente, Noordeloo in de classis Go- rinchem. In 1930 kwam hij naar Tho len en op 1 October 1940 ging ds. Wol fensberger, nabij na 43 dienstjaren, met emeritaat. Hij vestigde zich toen te Utrecht, waar zijn zoon, de tegenwoordige voorzitter van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk, ds. Joh. R. Wolfensberger, van 1939 tot 1945 pre dikant was. De begrafenis vindt hedenmiddag plaats op de Algemene Begraafplaats te Utrecht. Défilé langs „dodencel', in Oranje-hotel. Voor de zevende maal werd Zater dagmorgen het jaarlijkse défilé ge houden langs de „dodencel" in het Oranje-hotel en langs het monument dat in de buitenmuur aan de gevan- Eenis aan de Van Alkemadelaan in 'en Haag is aangebracht. Als elk jaar bestond er voor deze sobere, maar altijd aangrijpende plechtigheid een zeer grote belangstelling. Uit alle delen van het land waren de nabe staanden en oud-gevangenen weer naar het Oranje-hotel gekomen. Nadat de gevallenen door twee mi nuten stilte in acht te nemen waren herdacht, begon het défilé. In de ge vangenis speelde een kamerorkest stemmige muziek. Bij het monument werden vele bloemenkransen neerge legd. In het Kurhaus, waar men zich ver enigd had voor een koffiemaaltijd, werden de reünisten o.m. toegespro ken door de heer G. Ritmeester." lid der Tweede Kamer en oud-burge meester van Den Helder. Deze herin nerde in zijn rede aan het bericht, dat de voormalige „Ortskommandant" van Hilversum aan die gemeente een bezoek heeft gebracht. Het wordt tijd, aldus spr., dat aan de regeling ge zegd wordt, dat dit uit moet zijn, i Nieuws In e«n Noiedop 9 Een felle brand in de Zwanenburger- straat te Amsterdam heeft de tweede en derde étage van een breed perceel in dit nauwe straatje geheel in de as gelegd. Het wassenbeeldenlcabinet In Parijs zal verrijkt worden met een nieuwe fi guur, namelijk die van Roland Lorbat, een slagersknecht. Lorbat heeft déze eer te danken aan het feit, dat hij de 24-mil- lioenste bezoeker sinds de opening in 18821 was. 9 Raymond Marius Viaó'ieu, loco-burge meester van Toulouse, is Zaterdag tot Vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens spionnage in Spanje. 9 Op de Venrayse weg bij Horst heeft zich Zondag een ernstig auto.ongeluk voorgedaan, waarbij een der inzittenden op slag werd gedood. Twee andere inzit tenden werden ernstig gewond, Zaterdag vertrokken uit Rotterdam de „Kota Baroe" en de „Kota Agoeng" naar Djeddah, om daar ongeveer 2000 pelgrims uit Indonesië, die een bedevaart naar Mekka hebben ondernomen, aan boord te nemen en naar huis terug te brengen. Zaterdagmiddag is te Terwolde, in de gemeente Voorst, een der mooiste koren molens van de IJsselstreek wellicht zelfs de mooiste van ons gehele land opnieuw in bedrijf gesteld, nadat een paar jaren geleden de werkzaamheden werkzaamheden waren lam gelegd door het breken van een der molenroeden. 9 Toen de heer G. te Venray door ge gons opmerkzaam werd gemaakt op de aanwezigheid van een zwerm bijen in de tuin achter zijn woonhuis, ontdekte hij, dat de diertjes zich een huis in de open lucht hadden gebouwd en honingraten aan een tak hadden „gemetseld". om deel te nemen aan „Hold Fast" zou het aanzien van ons land geen goed hebben gedaan, zo dachten z\j. Onze zegslieden wezen er echter op, dat de belangen, die op het ogen blik op het spel staan, van zo groot gewicht zijn, dat men eigenlijk niet gerechtigd is de S.H-A.P.E. verwijten te maken. Niet de Nederlandse sol daten, die zo graag hadden willen tonen in deze oefening dat ook zij van wanten weten, zullen by een aanval op West-Europa in de eerste linies de vijand opwachten, maar de pantserdivisies van het Westen. Pas wanneer de tanks de vijandelijke aanval zo vertraagd hebben, dat de infanteriedivisies in het achterland haar stellingen hebben betrokken, zal de infanterist aan het woord ko men. Precies deze gang van zaken vindt men weer in de oefening „Hold Fast." ZIEKEN EN GEWONDEN. Sedert de verplaatsing van het Ne derlandse legercorps naar Duitsland tot aan Zaterdag j.l. zijn door de ge neeskundige sectie 71 patiënten van het vliegveld Gütersloh per Dakota naar Nederland afgevoerd. Voor transport kwamen alleen diegenen in aanmerking, wier herstel langer dan een week zou duren. Bij ver keersongevallen, die voornamelijk veroorzaakt werden door het gladde wegdek, werden 18 militairen ge wond. Zes van hen werden ernstig gewond, maar verkeren buiten le vensgevaar. Duizenden trokken naar Rotterdam. Aan de landdag van „Steun Wettig Gezag" in de grote Ahoy-hal te Rot terdam hebben Zaterdag duizenden uit de provincie Zuid-Holland deelge nomen. De minister van Oorlog, ir. C. Staf, dr. J. Schouten, prof. mr. C. P. M. Romrne en J. J. Vorrink voerden het woord. Een hoogtepunt van de landdag was het défilé van de geüni formeerde vrijwilligers voor het Rot terdamse stadhuis. Minister Staf betoogde in zijn ope ningsrede, dat het instituut en de re servediensten een vrijwel onmisbare schakel vormen in de opbouw van onze verdediging. Het is onze plicht, aldus spreker, er voor te zorgen, dat onze verdediging zo is ingericht, dat wij met enige zekerheid een vijand kunnen weerhouden om zijn hand naar Nederland uit te strekken. Bij de op- en uitbouw van de verdedi ging neemt „Steun Wettig Gezag" een belangrijke plaats in. Op het ogenblik is er geen twijfel aan, of dit instituut kunnen wij op uit nemende wijze gebruiken, vervolgde ir. Staf. Wij komen nu op een totaal van 14.000, terwijl er 16.000 tot doel zijn gesteld. Wij zijn er dus bijna. Dr. Schouten hield een pleidooi voor innerlijke versterking van ons volks leven en het zich beschikbaar stellen om het wettig gezag daadwerkelijk te steunen. Spreker waarschuwde tegen angst en defaitisme. Prof. Romme noemde na het ge noeglijke van deze dag de belaging van onze vrijheid een ongenoeglyke werkelijkheid. Wij moeten ons in ge allieerd verband daartegen teweer stellen. De ontzaglijke lasten, die hier mee gepaard gaan, zullen wij ons te eerder getroosten naar mate wij aan den lijve ondervonden hebben wat het verlies van de vrijheid betekent De heer Vorrink meende te mogen constateren, dat er in ons volk een geest wakker is geworden, die men vroeger tevergeefs heeft gezocht „Sunday Pictorial" onthult De „Sunday Pictorial" heeft een interview gehad met het Britse par lementslid Richard Crossman, waar in deze mededelingen heeft gedaan over het jongste bezoek van de linkse Italiaanse socialist Pietro Nenni aan maarschalk Stalin. Nenni wilde niet, dat zijn woorden letterlijk werden weergegeven, doch het artikel is een samenvatting van de voornaamste indrukken, die Nen ni opdeed. Volgens Nenni is Stalin niet over matig onder de indruk van atoom- en waterstofbommen, omdat hij deze niet als beslissende wapens be schouwt. Indien de Amerikanen Mos kou vernietigen en de Russen New York, zou dit in de ogen van Stalin een catastrophe zijn voor beide lan den. Maar om een oorlog te winnen, moet niet alleen de hoofdstad van de vijand door bommen vernietigd, maar het land bezet worden, en aat is volgens Stalin iets wat de Ameri kanen noch de Russen tot stand kun nen brengen. Sommige leden van het Politbureau (maar niet Stalin) rekenen er vol. gens Nenni op, dat de herbewapening in het Westen een ernstige economi sche crisis zal veroorzaken. Stalin zal geen uitdagende stap doen, die een oorlog zou verwekken, maar hij zal ook geen van de communistische winsten in Oost-Europa laten varen om Amerika gunstig te stemmen", aldus Nenni volgens Crossman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13