NIEUWS UIT ZEELAND Zioin Zijpe ZEEUWSCH-VLAANDEREN NEDERLANDSE SOLDATEN IN DUITSLAND ONTEVREDEN Wissel Zeeuws-Viaanderen MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Najaarsvergadering Chr. Besturenbonden. Zaterdagmiddag werd in het Schut tershof te Middelburg de naj aars-ka dervergadering gehouden van de Chr. Besturenbonden van Walcheren en West Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitter van de Chr. Bestu renbond te Middelburg, de heer P. Meliefste, opende deze goed bezochte bijeenkomst met Schriftle^ g en ge bed, wa?— secretaris van het C. N.V., de heer P. Tjeerdsma, sprak over het onderwerp „Betekenis van de vrijheid". Spreker zeide o.m., dat de geest van het defaitisme uitgebannen dient te worden en dat de chr-'--- activi teit moet worden opgevoerd. Het le dental van het C.N.V. zou 300.000 moe ten bedragen, in -laats van 180.000, aldus spreker, die er echter zijn vreug de over uitte, dat de invloed van de christelijke ':->g groter is, dan het lede"4-1 T- de komenwin ter zal intensief propaganda gevoerd moeten worden. De hee- Tjeerdsma besprak vervolgens het wer1— •->- ma van het C.N.V- en "-ees er op, dat ook het bu'f°niand een i:gt, met name in Duitsland. In Indonesië en Can- - chr"-vak beweging, aldus spreVo- ook op Ni'euw-Guinea. T— 1-tte wees de heer Tjeerdsma op de vera-'wc welke de vrijheid in de keuze van organisatie ->"<■ 11 meebrengt. Na een geanimeerde -king, werd de vergadering —Men. Zeeuwse wandelsportveren:gingen vergaderden. Onder voorzitterschap van de heer W. P. Joziasse uit Middelburg hield de Ned. Wandelsport Bond, kring Zeeland Zaterdagmiddag een vergade ring in „De Landbouw" te Goes. Medegedeeld werd, dat tijdens de grote algemene ledenvergadering op 18 October a.s., het wandelprogramma voor het komende seizoen zal worden samengesteld, terwijl voorts nog de deze zomer te Kruiningen gehouden Kringtocht werd besproken. Het grootste succes van deze tocht is wel geweest, dat Kruiningen thans ook een vereniging heeft met niet minder dan 24 leden. In een bezielende rede besprak daarna ir. Milo uit Tilburg, voorzitter van de afdeling BrabantZeeland, de moeilijkheden doch ook het prachtige werk van de Bond. Voorts bracht hij nog ter sprake de verhouding tussen de N.W.B. en de N.B.V.L.O. (Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding). Getracht zal worden om in het ko mende seizoen door meer intensieve propaganda, wandeltochten te orga niseren, waaraan ook andere dan Zeeuwse verenigingen kunnen deelne men. Hiervoor zal het echter nodig zijn, dat het wandelprogramma vroeg tijdig wordt samengesteld. BEZOEK OORLOGSMUSEUM. Het oorlogsmuseum te Westka- pelle werd deze zomer bezocht door 4954 belangstellenden. RAAD ST. JANSTEEN. Geen subsidie voor R.K. raadsleden. Nadat de raad van St. Jansteen eerst twee uur in besloten zitting had vergaderd, opende burgemeester P. H. Geirnaerdt de openbare vergade ring. Samen met de gemeente Sas van Gent zal St. Jansteen een obliga tielening aangaan tot een bedrag van 650.000. De begroting 1952 werd door G. S. goedgekeurd. Voor het toe kennen van subsidie aan de Vereni ging van R.K. Gemeenteraadsleden verleenden G. S. echter geen toestem ming, daar het college van oordeel Was, dat aan een politieke partij geen bijdragen moeten worden verstrekt. De Gidsenbeweging te St. Jansteen zal een subsidie van 250 ontvangen. Aan een inwoner van de gemeente zal een bydrage van ƒ36,56 per maand Worden verstrekt in de reiskosten van een kind, dat de Chr. Nationale school te Axel bezoekt. Te beginnen met 1 Januari 1953 zal de R.K. toneelvereni ging een jaarlijkse bijdrage ontvan gen van ƒ400. Voorts werd vastge steld, dat de winkels op Vrijdagavond pafpom lO uur behoeven te sluiten. Op 2jondagmorgen mogen de winkels' 3 uur lang geopend zijn. Tenslotte wer den'dë leden van de adviescommissie woonruimtewet benoemd. Hierin heb ben nu zitting de heren R. Bleven- bergh, J. de Caluwé, F. Dobbelaer, P. de Kerf en G. Poppe. Plaatsvervan- Sende leden worden de heren C. v. d. erghe, C. Blommaert, C. Inghels, A. Lookefeer en L. Polspoel. Oostburg WINKELWEEK. Zaterdagmiddag begon in Oostburg de winkelweek met een gezellige drukte in de straten van Oostburg. Nadat de wielercourse was afgelo pen, begonnen de miniatuurtreintjes door de straten te rijden, waarvan Jong en oud gebruik maakte. Om talf acht stax-tte de Zeegalm, het mu ziekkorps uit Knokke met pittige marsen. Na een muzikale rondgang werd op de Markt nog een concert gegeven. Tot slot werd een parade geblazen op de Markt die de bewon dering van allen had. Breskens BIETENCAMPAGNE. In verband met de bietencampagne, welke vandaag is begonnen, zijn de eerste bietenschepen in de haven van Breskens gearriveerd. UITREIKING DIPLOMA'S „SCHELDESTROOM" De zwemvereniging „Scheldestroom" te Breskens reikte de volgende diplo ma's uit: Diploma I: R Frelier, L de Weerdt, M. Boorsma, L de Rijcke, C. v. d. Lijke, J. Cruson, L. v. d. Wege, H. du Fossé, N. Eekhardt, J. Haart- sen, A. v. d. Vijver, A. v. Helsdingen, R. de Rijcke, G. de Kraker, allen te Breskens, M. Luteyn, B. Luteyn, I. de Roo, allen te Sehoondrjke, I. v. Dam me en A. Verberknxoes te Groede, I. Faas en S. Naeye te Biervliet, A. Ver- saevel te Hoofdplaat, G. Ypma en R. Heetesonne te Oostburg en B. de Nood te Waterlandkerkje. Voor het diploma IV slaagden: de dames M. Verplanke, A. Roest en M. de Lijke, allen te Bx-eskens. Schoondijke WEDVLUCHT „VRIJE VLUCHT". De postduivenhoudersvereniging de „Vrije Vlucht", te Sasput, nam deel aan een wedvlucht vanuit Arras. Onderstaan de eigenaren behaalden met hun duiven de volgende prijzen 1, 2, 4, 5, 8. 9, Th. de Smidt. 3 H. de Blieck. 6 C. de Jonge, 7 J. v. d'. Velde. 10 J. Geirnaert. WEDVLUCHT. De pv. „Vrije Vlucht" uit Sasput (Schoondijke) hield een wedvlucht van Arras. Snelheid 999 m.p.m. De uitslagen: 1 P. de Jaeger; 2, 4 en 7 Th. de Smidt; 3 C. de Jonge 5 J. Heyaart; 6 J. v. d. Velde. Sluiskil VERGADERING VOGELVRIENDEN. De vereniging van Zeeuwsch-Vlaam- se Vogelvrienden vergaderde, onder voorzitterschap van de heer Jac. Wie- land uit Axel, in café Krijger te Sluis kil. Het voornaamste agendapunt was de omstreeks Kerstmis te organiseren tentoonstelling, welke te Axel zal worden gehouden. De juiste datum zal op een binnenkort te houden verga dering worden vastgesteld. Zuidzande WEDVLUCHT De postduivenhoudersverenigïng „De Luchtbode" uit Zuidzande had met ruim 240 duiven een algemene vlucht op Arx-as. De hoogste snelheid be droeg 1041,6 meter per minuut en de gedetailleerde uitslag luidt: 1. J. Sim pelaar, Oostburg; 2. J. v. Haneghem, Retranchement; 3. J. Jacobs, Bres kens; 4 en 11 J. v. Gijs, Bx-eskens; 5 en 18 I. de Cocq, Aardenburg; 6. I. Aalbregtse, Zuidzande; 7. Gebr. Lou- wagie. Sluis; 8. A. Faas, Breskens; 9. Vermeulen Verduyn, Breskens; 12. Joz. v. d. Wege, Nieuwvliet; 13. C. v. d. Walle, Sluis; 14. A. de Zutter, Aar- denbuxg; 15. I. Vermeulen, Groede; 16. G. Pleyte, Breskens; 17. A. Boek hout, Breskens; 19. H. Oosterling, Breskens; 20. Jac. Kools, Zuidzande. KERMISVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging ,,De Luchtbode" te Zuidzande nam met 243 duiven deel aan een algeme ne kermisvlucht op Arras. Afstand 127 km. Snelste duif 1041 meter per minuut. De eerste tien pryswinnaai-s waren: 1 J. Simpelaar, Oostbux'g; 2 J, v. Haneghem, Retranchement; 3 J. Jacobs, Breskens; 4 J. v. Gijs, Breskens; 5 Iz. de Cock, Aarden- burg;; .6 Iz. Aalbregtse, Zuidzande; 7 Gebr. Lowage, Smis; 8 A. Faas, Groede; 9 Vermeulen-Vex'duijn, Bres kens; 10 P. v. d. Walle, Breskens. Hulst SOLISTENCONCOURS. In October wordt onder leiding van de heren Aug. Eeckhout, drs. Louis Lockefeer en de heei' Hugo Metsers in Hulst een solistenconcours georganiseerd, waarvoor grote be langstelling bestaat. Men heeft hier een aantal verplichte nummers inge- voerd, waardoor aan de toekenning van een bepaalde prijs meer waarde gehecht zal kunnen worden. De be langstelling uit Zeeuwsch Vlaande ren zelf kon groter zijn, maar uit overig Nederland kwamen vele in schrijvingen binnen. De heer W. F. Laros uit Roosendaal, die in Amster dam aan het wereldkampioenschap zal deelnemen met een Engelse hoorn zal ook in Hulst, zij het buiten me dedinging, van de partij zijn. Axel „HERWONNEN LEVENSKRACHT" BESTAAT 1214 JAAR. In het R. K. Gezellenhuïs vierde men Donderdagavond het 12l5?Jarig bestaan der afd. Axel van „Herwonnen Le venskracht". De secretaris, de heer Brandt, las zijn jaarverslag voor en de penningmeester liet uit zijn beschei den blijken, dat er financieel een over schot was van f 256.34. Daarna werd het woord gevoerd door de voorzitter der afdeling Sas van Gent, en de heer Eug. Maes bood namens de KAB., af deling Axel zijn gelukwensen aan. Het hoofdbestuurslid, de heer Van Meelen. sprak vervolgens een feestrede uit waarin hy wees op het zegenrijke werk der t.b.c.-bestrijding. Het beleid van „Herwonnen Levenskracht" staaf de hij met een reeks getallen. Volgens spr. verminderde het aantal t.b.e.-lij- ders steeds meer, zoals xxit de statistie ken is gebleken. Aan de heren P. de Kox-t, A. v. Britson, A. Doppegieter, V. Brandt en A. Hilleaert werd het zil veren insigne voor 12-jax-ige „trouwe dienst" uitgereikt. VERGADERING SCHAAKCLUB. De schaakclub „S. Landau" verga derde in „Het Centrum" te Axel. Na opening volgden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester. De af tredende bestuursleden J. v. d. Hagen en A. Verlinde werden herkozen- Ver der werd besloten met een tiental deel te nemen aan de competitie van de Zeeuwse Schaakbond, terwijl men zou trachten met enkele andere verenigin gen tezamen een competitie voor acht tallen in het leven te roepen. Er zal getracht worden meer leden te wer ven, zodat met meerdere tientallen aan de competities kan worden deelgeno men. De clubavonden, welke weke- .lijks gehouden zixllen worden, zullen op Woensdag in „Het Centrum" wor den geox-ganiseerd. Groede WEDVLUCHT. De uitslag van de wedvlucht van „Strijd in Vrede" te Groede op Arras was: 1 en 10 I. Vermeulen; 2, 3 en 6 G. Dusarduijn; 4 J. Robijn; 5 Jou Roucks; 7 A. Faas; 8 P. de Visser; 9 J. v. Haneghem. Snelheid 999 m.p.m. lerneuzen HUISVROUWEN NAAR PRINSJESDAG. Ongeveer 45 leden van de afdeling Terneuzen en omstreken van de Nea. Ver. van Husvrouwen, is Dinsdag naar Den Haag getogen, ter bijwo ning van de opening van de Staten- Generaal. De dames hadden op het Binnenhof een plaats toegewezen ge kregen, zodat zij allen de koninklijke stoet goed hebben kunnen gadeslaan. 's Middags hebben zij een rond wandeling gemaakt door de minia tuurstad „Madurodam", waarna via Scheveningen de tocht naar huis aanving. In Scheveixingen had men nog even een oponthoud, doordat een der dames, mevr. C. de Zeeuw, bij het verlaten van de bus door een luxe auto aangereden werd. Geluk kig was het ongeval niet van ernstige aard, zodat zij na onderzocht te zijn door een dokter, de reis naar Ter- neuzen met de overige dames kon voortzetten. UIT ZWEEFMOLEN GEVALLEN. Zaterdagavond, op de laatste dag van de kermis té Terneuzen, viel de 25-jarige H. v. d. H. uit Zaamslag uit de zweefmolen. Hij liep een hoofdwon de en een kneuzing aan een pols op. Na in het politiebureau te zijn ver bonden, kon hij per auto huiswaarts keren. Hoewel het over het algemeen op de Ternexxzense kermis niet by- zonder druk is geweest, was er Za terdagavond tot aan het sluitingsuur voor de diverse inrichtingen van ver maak goede belangstelling. Ongeregeldheden hebben zich ge durende de kex'mis weinig voorge daan. SCHIETWEDSTRIJDEN Zaterdagmiddag werden op het schiettex'rein, aan het Oostelyk bol- wérk te Terneuzen, door de hand- boogmij. „Westerschelde" geox'gani- seerde, schietwedstrijden op de staan de wip gehouden. Door 28 Belgische en Nederlandse schutters werd daar aan deelgenomen. De uitslagen 'lui den: hoogvogel E. Kaas, Zandstraat; zijvogels C. Westdijk, Ovezande en A. Rijk, Graauw; kallen K. Lereux, Bel gië en L. de Lact, België. Nieuw Namen KERMIS WERD ZEER DRUK BEZOCHT. De kermis te Nieuw-Namen be hoort weer tot het verleden. Er was gedurende die dagen een echt ge zellige sfeer in het dorp. Het feest comité onder voorzitterschap van de heer J. Lockefeer, heeft alle eer in gelegd met de attracties, waarby ook de kinderen niet vergeten wer den. Cadzand WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „Ge trouwe Duif" te Cadzand nam deel aan een wedvlucht uit Arras. Onderstaande eigenaren behaalden met hun' duiven de volgende prijzen: 1 I. Porreij, 2 Gebr. Mi—, silje, 3 P. de Meij, 4 P. v. d.'wialie, 5 J. A. Vasseur. 6 H. A. Allaart, 7 I. Porreij, 8 J. v. d. Wege, 9 A. Mabelis, 10 J. A. Vas seur. WEDVLUCHT. De uitslag van de wedvlucht op Ar ras, georganiseerd door de duiven- vereniging „De Getrouwe Duif" te Cadzand was: 1, 2, 11, 12, en 16 J. v. d. Wege, 3 I. Porreij, 4, 6 en 8 P. de Mey, 5 A. P. de Putter, 7 P. v. d. Walle, 9 W. van Akker, 10 gebrs. Misilje, 13 A. Vas seur, 14 M. de Roo, 15 J. A. Vasseur. WALCHEREN VERGADERING M.M.H.C. De Middelburgse Mixed Hockey club kwam in algemene vergadering bijeen. In de vacature ontstaan door het vertrek van het bestuurslid R V. d. Velde, werd de heer K. de Vxies Jr. gekozen. De overige bestuursle den werden allen herkozen, zodat het bestuur momenteel bestaat uit de he ren: D. A. Huysse, voorzitter; ir. G. Kranen, secretaris; L. Rivière, pen ningmeester; A. J Haag en K. de Vries Jr. commissarissen. De elftalcommissie bestaat uit de heren B. Franke en Ch. Schenken- berg van Mieropj er zal nog een der de lid worden 'benoemd. Rechtbank Middelburg. DRONKEN ACHTER HET STUUR Ph. van P., loondorser te Zuiddor- pe, had op 20 Juli 1952 op de Graaf- jansdijk met zyn personenauto een wielrijder aangereden. Hy had eerst links van de weg en daarna op het trottoir gereden. De aangeredene, een oude baas van 79 jaar. moest enkele weken rust nemen. Hoewel verdachte verklaarde, slechts in één café te zijn geweest, bleken het er later drie te zyn. De Officier van Justitie eiste twee weken gevangenisstraf en 6 maanden ontzegging van de bevoegd heid motorrijtuigen te besturen, om dat van P. onder zodanige invloed van alcoholhoudende drank verkeerde ,dat hy niet in staat kon worden geacht, zijn auto naar behoren te besturen. UITSPRAKEN Door de Arrondissements-Rechtbank werd Vrijdag xxitspraak gedaan in de navolgende, op 5 September 1.1. be handelde strafzaken. De 27-jarige lasser Jacob de R. en zijn broer, de 26-jarige opperman Jan de R., beiden wonende te Vlis- singen, werden beiden veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar en zes maanden met aftrek voorarrest. Deze straf hadden zy verdiend met verschillende la-aakjes, die zij in de maanden Mei en Juni 1.1. te IJzendij- ke hadden gepleegd. G. J. H. S., vlashandelaar te Be- veren-Leie (B.), die op 10 Juli 1.1 in de gemeente Clinge dronken met zijn auto over de openbare weg had gere den werd hiervoor veroordeeld tot 20Ó of 1 maand en 4 maanden in trekking rijbewijs, voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd. S. S. B., chauffeur-expediteur te Roosendaal, werd veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf en 6 maanden intrekking rybewys, beide straffen voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Ook deze verdachte had zijn auto be- stuxxrd terwyl hij dronken was, en wel op 19 Juni 1952 in de gemeente Hon- tenisse. J. C. J. de S., smid te Vlissingen, stak op 14 April 1.1. te 's-Heer Arendskerke plotseling met zijn ry- wiel de Rijksweg over, waardoor een aaxxrijding ontstond tussen hem en een motorrijder uit Breda. De S. kwam er ook niet zonder kleerscheu ren af. maar de motorrijder kwam in het ziekenhuis terecht waar hij we- fens zijn zware verwondingen maan dlang moest blijven Thans werd de S. schuldig verklaard'aan: „Het aan zjjn schuld te wyten zijn dat een an der lichamelijk letsel bekwam" en deswege veroordeeld tot een geldboe te van 50 of 20 dagen hechtenis. VOETBAL Corn. Boys kon niet op tegen Nieuw Borgvliet. By het wederzijds verkennen van de krachten in. de wedstrijd Nieuw Borg vliet—Corn. Boys wist.het binnentx-io van Córn. Boys niét te profitéren van enkele opgelegde kansen. Nieuw Borgvliet toonde zich betex' in staat een aanval af te werken en reeds na vrij korte tijd namen de gastheren de leiding door een fraaie combinatie tussen de linksbuiten en de rechts half Prinsen (10). Even later was het De Crom, die eveneens het Corn. Boys-doel wist te vinden (20). De gastheren hadden de smaak toen te pakken en onvermoeibaar trokken zij keer op keer ten aanval, waarbij Lambreghts er al vrij spoedig in slaagde om de hroorsprong tot 30 op te voeren. Eerst toen scoorden de be*- zoekers een verdiend tegenpunt en met 31 ging de rust in. Na de hexwatting kreeg de Nieuw Borgvliet-vex-dediging het een ogen blik te kwaad toen Corn. Boys met tien man in het offensief ging spelen. Verder dan drie corners kwam het echter niet. Pas enige tyd later was het de Corn. Boys-midvoor die de stand op 32 bx'acht. Nieuw Borg vliet diende echter resoluut van re pliek en Buxxron liet de keeper van de gasten tweemaal achtereen vissen (52). Nog éénmaal forceerde Com. Boys een doorbraak, die met een doel punt werd bekroond, toen de Borg- vliet-verdediging in de veronderstel ling van off-side bleef staan. Met 5—3 kwam het einde. VAN TOT Donderdag maakten de ouden van da gen uit Aardenburg een reis naar Brug ge. Oostend'e. Blankenberghe, Zeebrug- ge en Knocke. De postduivenhouder G. van G. te Breskens viel Zondagmorgen Van zijn duivenplat. Hij kwam daarbij zo ongeluk kig terecht, dat doktershulp moest wor den ingeroepen. Het zoontje van J. F. te Clinge kwam bij het spelen te vallen en brak zijn arm. Het jongetje werd naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. J. v. d. Heijden te Nieuw-Namen kwam tijdens het werk te vallen en brak daarbij drie ribben. in de nacht van Zaterdag op Zondag werd te Terneuzen de assistentie van de politie ingeroepen, omdat in een woning aan de Lange Kerkstraat de heer des huizes, ondanks het feit, dat hij op de zogenaamde zwarte lijst voorkomt, toch nog kans had gezien rijkelijk aan Bac chus te offeren en de boel op stelten te zetten. De rust was spoedig hersteld. De T3.C.-collecte te Zaamslag heeft f 176.72 opgebracht. De collecte ten bate van Chr. Belan gen te Hulst heeft f 16,87 opgebracht. De collecte voor de kankerbestrijding te IJzendijke heeft f 189,54 opgebracht. Tot schrijver 2e klasse ter secretarie te Axel werd benoemd de heer A. de Feyter te Zaamslag. Mej. A. E. Dieleman te Axel slaagde te Terneuzen voor het examen typen. Te Breda slaagden voor het diploma stenografie de dames P. G. de Feijter, A. Dieleman en J. C. Faas, allen te Axel. De T.B.C.-collecte te Breskens heeft f 137.58 opgebracht. Door samenloop van omstandigheden zal de voorstelling van Rob Geraerds- Jeugdton«el te Oostburg niet Dinsdag maar Maandag worden gehouden. De vrouwenbond van het N.V.V. zal op 16 en 17 October een vergadering voor het gewest Zeeland houcfen in hotel De Vuyst te Oostburg. Het hoofdbestuur van de bond zal op deze vergadering aanwe zig zijn. om de verschillende problemen betreffende Zeeland te bespreken. Op 30 September geeft de afdeling Oostburg van de V.A.R.A. een uitvoering in het Ledeltheater, waar onder anderen zullen optreden Max van Praag en Jan Gorissen met „Accordeola". In „De Koning van Engeland" te Hulst werd een mode-show georganiseerd", welke veel belangstelling had. Ongeveer 1000 dames bezochten deze show. die op velerlei gebied de modernste snufjes bracht. Voor het examen adjunct commies titu lair der directe belastingen, slaagden de heren P. Acke en C. Wisse, belden te Terneuzen, werkzaam bij de inspectie der belastingen aldaar. De heer F. Goedhart, te Terneuzen, slaagde voor het examen Frans M.O. Door de W.S.C. „De Sportvrienden" wordt ter gelegenheid van de kermis op Dinsdag 7 October te Hulst een kermis- koers voor nieuwelingen georganiseerd. Woensdag 12 November zal het 50 jaar geleden zijn, dat de zusters van Bergen op Zoom zich in Kloosterzande (Groenen dijk) vestigden. Door de Koninklijke Stedelijke Harmo nie van Hulst werd ter gelegenheid van de bevrijdingsfeesten een bezoek aan Moerbeke (B.) gebracht, alwaar des avonds een concert op de markt gege ven werd onder leiding van de directeur, de heer Aimé v. d. Broeck uit Lokeren. De busjesactie voor de vereniging Kin- derzorg te Middelburg heeft in Axel f 43.20 opgebracht. OPERATIE „HOLD FAST". „Moesten wij daarvoor uit onze gezinnen en ons werk gehaald worden (Van een speciale A.N.P.-verslaggever). Na ongeveer een week in reserve gehouden te 7-ün, is het Nederland se legercorps Zaterdag bjj de gevechtsacties in operatie ,»Hold Fast" be trokken geworden. De Nederlandse bataljons wisten hun posities over het algemeen tegen de stormloop van pantser- en lnfanterie-dlvisies te handhaven en ook Zondag zag de „vijand" geen kans de linies van de on zen te doorbreken. Maar zo vragen vele reserve-officieren en soldaten zich af „moesten wjj om in Duitsland met onze duimen te gaan zit ten draaien uit onze gezinnen en ons werk worden gehaald? Hadden wjj niet veel geld kunnen besparen door op de Veluw© te blyven oefenen?" Hoge officieren, die wij deze klach ten voorlegden, waren van oordeel, dat er een psychologische fout is gemaakt door "militairen, die voor herhalingsoefeningen onder de wa penen zijn geroepen en uit deze categorie bestaat voor een belang rijk deel het Nederlandse legercorps te betrekken bij de voor de in fanterie zo weinig boeiende oefening „Hold Fast" Hoewel zij van oordeel waren, dat veel ontevredenheid voor komen had kunnen worden door een betere voorlichting aan de troep over de aard en het doel van de oe fening, meenden zij toch, dat de Ne derlandse legerleiding in deze geen blaam treft, omdat de S.H.A.P.E. te Parijs de oefening heeft ontworpen. Een weigering van Nederlandse zijde KERKNIEUWS Ds. H. K. Wolfensberger te Utrecht overleden, In de ouderdom van 79 jaar is te Utrecht overleden ds. H. K. Wolfens berger, emeritus-predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente te Tholen. Ds. Wolfensberger, van oorsprong Zwitser, werd geboren in 1873 én in 1897 door het provinciaal kex-kbestuur van Zuid-Holland toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Her vormde Kerk. Op 10 October 1897 vei'bond ds- Wol fensberger zich aan zijn eerste ge meente, Noordeloo in de classis Go- rinchem. In 1930 kwam hij naar Tho len en op 1 October 1940 ging ds. Wol fensberger, nabij na 43 dienstjaren, met emeritaat. Hij vestigde zich toen te Utrecht, waar zijn zoon, de tegenwoordige voorzitter van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk, ds. Joh. R. Wolfensberger, van 1939 tot 1945 pre dikant was. De begrafenis vindt hedenmiddag plaats op de Algemene Begraafplaats te Utrecht. Défilé langs „dodencel" in Oranje-hotel. Voor de zevende maal werd Zater dagmorgen het jaarlijkse défilé ge houden langs de „dodencel" in het Oranje-hotel en langs het monument dat in de buitenmuur aan de gevan genis aan de Van Alkemadelaan in Den Haag is aangebracht. Als elk jaar bestond er voor deze ""sobere, maar altijd aangrijpende plechtigheid een zeer grote belangstelling. Uit alle delen van het land waren de nabe staanden en oud-gevangenen weer naar het Oranje-hotel gekomen. Nadat de gevallenen door twee mi nuten stilte in acht te nemen waren herdacht, begon het défilé. In de ge vangenis speelde een kamerorkest stemmige muziek. Bij het monument werden vele bloemenkransen neerge legd. In het Kurhaus, waar men zich ver enigd had voor een koffiemaaltijd, werden de reünisten o.m. toegespro ken door de heer G. Ritmeester lid der Tweede Kamer en oud-burge meester van Den Helder. Deze herin nerde in zijn rede aan het bericht, dat de voormalige „Ortskommandant" van Hilversum aan die gemeente een bezoek heeft gebracht. Het wordt tijd, aldus spr., dat aan de regering ge zegd wordt, dat dit uit moet zijn. Nieuws In een Noledop 0 Een felle brand in de Zwanenburger straat te Amsterdam heeft de tweede en derde étage van een breed perceel in dit nauwe straatje geheel in de as gelegd. 9 Het wassenbeeldenkabinet in Parijs zal verrijkt worden met een nieuwe fi guur, namelijk die van Roland Lorbat, een slagersknecht. Lorbat heeft déze eer te danken aan het feit, dat hij de 24-mil- lioenste bezoeker sinds de opening in 1882 was. 9 Raymond Marius Viacüeu, loco-burge meester van Toulouse, is Zaterdag tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens spionnage in Spanje. 9 Op de Venrayse weg bij Horst heeft zich Zondag een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij een der inzittenden op slag werd gedood. Twee andere inzit tenden werden ernstig gewond. 9 Zaterdag vertrokken uit Rotterdam de ..Kota Baroe" en de „Kota Agoeng" naar Djeddah, om daar ongeveer 2000 pelgrims uit Indonesië, die een bedevaart naar Mekka hebben ondernomen, aan boord te nemen en naar huis terug te brengen. 9 Zaterdagmiddag is te Terwolde, in de gemeente Voorst, een der mooiste koren molens van de IJsselstreek wellicht zelfs öe mooiste van ons gehele land opnieuw in bedrijf gesteld, nadat een paar jaren geleden de werkzaamheden werkzaamheden waren lam gelegd door het breken van een der molenroeden. 9 Toen de heer G. te Venray door ge gons opmerkzaam werd gemaakt op de aanwezigheid van een zwerm bijen in de tuin achter zijn woonhuis, ontdekte hij. dat de diertjes zich een huis in de open lucht hadden gebouwd en honingraten aan een tak hadden „gemetseld". om deel te nemen aan „Hold Fast" zou het aanzien van ons land geen goed hebben gedaan, zo dachten zij. Onze zegslieden wezen er echter op, dat de belangen, die op het ogen blik op het spel staan, van zo groot gewicht zijn, dat men eigenlijk niet gerechtigd is de S.H.A.P.E. verwijten te maken. Niet de Nederlandse sol daten, die zo gx-aag hadden willen tonen in deze oefening dat ook zij van wanten weten, zullen bij een aanval op West-Europa in de eerste linies de vijand opwachten, maar de pantserdivisies van het Westen. Pas wanneer de tanks de vijandelijke aanval zo vertraagd hebben, dat de infanteriedivisies in het achterland haar stellingen hebben betrokken, zal de infanterist aan het woord ko men. Precies deze gang van zaken vindt men weer in de oefening „Hold Fast." ZIEKEN EN GEWONDEN. Sedert de verplaatsing van het Ne derlandse legercorps naar Duitsland tot aan Zaterdag, j.l. zijn door de ge neeskundige sectie 71 patiënten van het vliegveld Gütersloh per Dakota naar Nederland afgevoerd. Voor transport kwamen alleen diegenen in aanmerking, wier herstel langer dan een week zou duren. Bij ver keersongevallen, die voornamelijk veroorzaakt werden door het gladde wegdek, werden 18 militairen ge wond. Zes van hen werden ernstig gewond, maar verkeren buiten le vensgevaar. Landdag van „Steun Wettig Gezag" Duizenden trokken naar Rotterdam. Aan de landdag van „Steun Wettig Gezag" in de grote Ahoy-hal te Rot terdam hebben Zaterdag duizenden uit de provincie Zuid-Holland deelge nomen. De minister van Oorlog, ir. G. Staf, dr. J. Schouten, prof. mr. C. P. M. Romme en J- J. Vorrinlt voerden het woord. Een hoogtepunt van de landdag was het défilé van de geüni formeerde vrijwilligers voor het Rot terdamse stadhuis. Minister Staf betoogde in zijn ope ningsrede, dat het instituut en de re servediensten een vrijwel onmisbare schakel vormen in de opbouw van onze verdediging. Het is onze plicht, aldus spreker, er voor te zorgen, dat onze verdediging zo is ingericht, dat wij met enige zekerheid een vijand kunnen weerhouden om zijn hand naar Nederland uit te strekken. Bij de op- en uitbouw van de verdedi ging neemt „Steun Wettig Gezag" een belangrijke plaats in. Op het ogenblik is er geen twijfel aan, of dit instituut kunnen wij op uit nemende wijze gebruiken, vervolgde ir. Stal Wij komen nu op een totaal van 14.000, terwyl er 16.000 tot doel zijn gesteld. Wij zijn er dus bijna. Dr. Schouten hield een pleidooi voor innerlijke versterking van ons volks leven en het zich beschikbaar stellen om het wettig gezag daadwerkelijk te steunen. Spreker waarschuwde tegen angst en defaitisme. Prof. Romme noemde na het ge noeglijke van deze dag de belaging van onze vrijheid een ongenoeglijke werkelijkheid. Wy moeten ons in ge allieerd verband daartegen teweer stellen. De ontzaglijke lasten, die hier mee gepaard gaan, zullen wij ons te eerder getroosten naar mate wij aan den lijve ondervonden hebben wat het verlies van de vrijheid betekent De heer Vorrink meende te mogen constateren, dat er in ons volk een geest wakker is geworden, die men vroeger tevergeefs heeft gezocht „Sunday Pictorial" onthult Stalin zou geen uitdagende stap doen. De „Sunday Pictorial" heeft een intexwiew gehad met het Britse par lementslid Richaxrd Crossman, waar in deze mededelingen heeft gedaan over het jongste bezoek van de linkse Italiaanse socialist Retro Neniu aan maarschalk Stalin. Nenni wilde niet, dat zijn woorden letterlijk werden weergegeven, doch hel artikel is een samenvatting van de voornaamste indrukken, die Nen ni opdeed. Volgens Nenni is Stalin niet over matig onder de indruk van atoom- en waterstofbommen, omdat hij* deze met als beslissende wapens be schouwt. Indien de Amerikanen Mos kou vernietigen en de Russen New York, zou dit in de ogen van Stalin een catastrophe zijn voor beide lan den. Maar om een oorlog te winnen, moet niet alleen de hoofdstad van de vijand door bommen vernietigd, maar het land bezet worden, en dat is volgens Stalin iets wat de Ameri kanen noch de Russen tot stand kun nen brengen. Sommige leden van het Politbureau (maar niet Stalin) rekenen er vol. gens Nenni op, dat de herbewapening in het Westen een ernstige economi sche crisis zal veroorzaken. Stalin zal geen uitdagende stap doen, die een oorlog zou verwekken, maai hij zal ook geen van de communistxsche winsten in Oost-Europa laten varen om Amerika gunstig te stemmen", aldus Nenni volgens Crossman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11