PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koele ontvangst van Oostduitse delegatie in Bonn Wat „Waterstaat" in 1953 zal verwerken in Zeeland BILT Kantlijn 7000 AMERIKANEN OP ENORME LUCHTBASIS BIJ DE NOORDPOOL Vandaag 195e Jaargang-No. 222 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter Hoofdred. G. Ballintijn PI verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw.. fr. p p. t 6.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 20 Sept. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen drlemaaj tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels! van 1—5 regels f Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstx 58—60 telef 2355 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160) Middelburg Markt 51 telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63 telef 2475 (b.g.g 2228); Oostburg Finlandstraat 2 telef 16; t'e.-^euzen Brouwerljstr 2 Zlerikzee N Sogerdsti loO teief, 2ii. MET POOLS VLIEGTUIG VAN ACHTER IJZEREN GORDIJN Vrouwelijke journalisten wierpen aangeboden chrysanten weg De delegatie van vtjf Oostduitse politici, die Vrijdag met een Pools vlieg, tuig van achter het IJzeren Gordijn naar West-Duitsland zijn gevlogen met het doel de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, Ehlers, voorstellen aan te bieden voor het openen van besprekingen over de hereniging van Duits land, is zowel in Dusseldorf als in Bonn zeer koel ontvangen- Nuschke, de leider van de delegatie, zei bij zijn aankomst op het vliegveld te Dusseldorf: „De bevolking van de Dnitse democratische republiek (Oost-Duitsland) ziet in onze komst de eerste stap naar begrip tussen Oost en West". De delegatieleden overhandigden glimlachend de bouquetten chrysanten, die zq van het Oostduitse parlement hadden gekregen, aan de vrouwelijke journalisten op het vliegveld. Deze wierpen ze echter onmiddellijk weg. Onder geleide van een afdeling Westduitse politie vertrok de delegatie per auto naar Bonn. De Oostduitse politici hebben hun intrek genomen in een hotel te Kemagen in de buurt van Bonn. Zjj hebben een verblijfsvergun ning verkregen voor 48 uur. Nederland heeft weer een krant, die 200 jaar oud is! In Leeuwar den heeft men twee dagen feest gevierd ter gelegenheid van het feit, dat de Leeuwarder Courant deze eer- biedsvvaardige leeftijd bereikte. En ook journalistiek is dit feit vanzelf sprekend niet onopgemerkt voorbijge. gaan. Het is immers geen kleinigheid, als een blad twee eeuwen oud wordt. Als dezo hoge leeftijd bereikt wordt, dan moet men er in geslaagd zijn fris en levend te blijven. Concurrenten heb ben de Leeuwarder Courant belaagd. Zij hebben hun lokstem aan de kran tenlezende Friese bevolking doen ho- ren. De Leeuwarder Courant moet wél een fijn gevoel hebben gehad voor de manier, waarop zij haar plaats in het hart der Friezen blij vend kon innemen. Twee eeuwen lang, alle stormen, die daarin woed. den ten spijt, bleef de Leeuwarder Courant het fiere hoofdblad van Friesland. Deze eretitel verdient het blad. On der de regionale bladen van Neder land is het altijd een van de best geredigeerde geweest en het is dat riog altijd. In de journalistiek is het geen gewoonte elkaar met lof te overladen. Het tegendeel is waar: ex- zijn tal van bladen, die hun kracht zoeken in felle polemiek tegen ande re bladen. Maar wij zouden te kort schieten in onze hulde aan de vitaal gebleven, met jeugdig vuur bezeten tweehondei-djarige. als wij hier onze bewondering voor haar verzwegen. Een gedenkboek, een register op de historische artikelen in de 200 jaargangen en een jubileumnummer van de krant, dat niet minder dan 96 pagina's telt en waaraan figuren uit vrijwel alle richtingen uit het pro vinciaal, maatschappelijk en cultu reel leven, met aan het hoofd de commissaris der koningin, mr. H. Linthorst Homan, medewerkten, zijn de tastbare herinneringen aan dit ju bileum. Van 'deze plaats onze beste toe komstwensen voor Nederlands oudste dagblad! Duitsland komt weer snel naar voren. Het verliest zijn oorlogen, maar het wint de vrede. In on ze rubriek Het Wereldgebeuren is er deze week nog het nodige over gezegd. Wat nog te weinig bekend is, is dat Duitsland druk bezig is om ook tegen Nederland een belangrijke slag te winnen: de slag om de Rijnvaart, van oudsher voor ons land een van de steunpilaren van de welvaart. Reeds geruime tijd onderhandelen wij met de Duitsers. Zonder resultaat. En „Schuttevaer" zegt daai'over o.m.: „Men is het na-oorlogse Duitsland tegemoet getreden met begrip voor de moeilijkheden. Men heeft Duits land de helpende hand toegestoken. Wij hebben dat altijd goed en ver standig gevonden. Maar het is nu heus wel genoeg. Er is ruimschoots begrip getoond voor de Duitse moei lijkheden en er is daar ook ruim schoots rekening mee gehouden. Het wordt werkelijk hoog tijd, dat nu ook wat meer begrip voor de moeilijkhe den van anderen wordt getoond, juist ook van Duitse zijde. Het is hoog tijd, dat bijvoorbeeld wat de Rijnvaart be treft eens omomwonden wordt vast gelegd, dat Duitsland een bepaald onbehoorlijke overlegspartner is. Als wij rustig doorgaan op de manier als in de laatste jaren is geschied, dan zien we het er van komen, dat de Nederlandse Rijnvloot in een voort durend begrip voor de Duitse moei lijkheden van de Rijn wordt wegge- manoeuvreerd". Het is te hopen, dat deze waar schuwende stem doordringt tot onze beide ministers van buitenlandse za ken, en tot hun colleges van econo mische zaken, verkeer en waterstaat. Dezer dagen, zo lazen wy in het Algemeen Handelsblad, werd te Amsterdam de executoriale ver koop aangekondigd van 25 snelwe gers. Er kwamen vrij veel belang stellenden. Het bleek, dat er 22 snel wegers waren van een klein type (tot 50 kg.), waarvan men als cata logusprijs een bedrag van 420 gulden vindt vermeld en drie snelwegers van een groter type (tot 100 kg.), waar van de catalogusprijs 490 gulden be draagt. Uiteraard verwachtten de adspi- rantlcopers, dat de snelwegers stuk voor stuk zouden worden verkocht. Inplaats daarvan, werden zij in één kavel geveild. Er njerd slechts door In een verti-ek van het Westduitse Eondsdaggebouw overhandigde de de legatie aan de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, dr. Ehlers, een memorandum van de president van de Oostduitse Volkskamer, Dieckman. In dit memorandum wordt het West duitse parlement verzocht toe te tre den tot een commissie ter voorberei ding van verkiezingen in geheel Duitsland. In een persconferentie na de over handiging verklaarde dr. Ehlers, dat hy de Oostduitse delegatie had voor gesteld naar Oost-Duitsland terug te keren, aangezien het Westduitse par. lement nog twee weken op reces was en op het ogenblik geen antwoord kon i geven. Hij, Ehlers, zou de Oostduitse ziens wijze, zoals deze in het memorandum was weergegeven, aan de Westduitse politieke partijen en de Westduitse regering mededelen. „NIETS NIEUWS". Desgevraagd zeide Ehlers de indruk te hebben, dat het Oostduitse memo randum „niets nieuws" behelsde. De Oostduitsers, aldus Ehlers, wensten dat afgevaardigden uit Oost- en West Duitsland aanwezig zouden zijn bij de besprekingen tussen de Grote Vier over een Duits vredesverdrag. Zij waren bereid een Westduitse parle mentaire delegatie toe te staan naar Oost-Berlrjn te gaan voor een ont vangst door het Oostduitse parle ment. Toen Nuschke vroeg, of de Oost duitse afgevaai-digden op een ant woord van de Bondsdag op het schrij ven van Dieckmann konden wachten, zeide Ehlers dat de Bondsdag over veertien dagen weer bijeen zou ko men. Hij voegde er aan toe, dat bo vendien een aantal belangrijke zaken opgehelderd moesten worden voordat een antwoord zou kunnen worden ge geven. GEEN ANTWOORD. Ehlers zeide verder dat hij m dan 50 brieven per dag ontving vrouwen van Duitse krijgsgevange nen en burgergeïnterneerden, die zich nog steeds in Russische handen be vonden. De Oostduitsers x-eageerden niet op deze opmerking. In het hotel te Remagen antwoord de Nuschke op vragen, dat de Oost duitse justitie .,vele fouten" had ge maakt. „Wij werken dag en nacht om der gelijke gevallen opnieuw behandeld te krijgen en de toestand te verhel pen. Onze. vonnissen zijn echter streng omdat wij menen, dat de men sen afgeschrikt moeten worden van aanvallen tegen onze staat". IN HET „TUINTJE" VAN GROENLAND Vliegveld van 36.000 ha. wordt reeds gebruikt door straaljager-eenheden 7000 arbeiders hebben onder de slechtste weersomstandigheden op Groen land een enorme luchtbasis voor de Amerikaanse luchtmacht aangelegd. Deze basis ligt op een afstand van 1500 km van de Noordpool en wordt, ofschoon nog niet geheel voltooid, reeds gebruikt door straaljager-een heden. De aanleg van dit 36.000 ha. grote vliegveld, een toekomstig tussen station voor intercontinentale bommenwerpers, kost 263 millioen dollars. luchtmacht reeds een 400 meter hoge antenne gebouwd op een bergtop. Bij zonderheden over de i-adioinstallaties zijn zo streng geheim, dat zelfs het pessoneel van de luchtbasis officiële redenen moet aanvoeren om de instal laties te kunnen bezoeken. De Amerikanen, die deze basis iro nisch het „tuintje" van Groenland noemen, wonen in speciaal ontworpen huizen, die de vorm hebben van grote pakkisten en die bekleed zijn met aluminium. De basis heeft een haven, waarin schepen van tienduizend ton kunnen meren in de weinige maanden van het jaar, dat deze haven ijsvrij is. Dag en nacht rijden er bulldozers langs de wegen. De bouw van de basis was voor de ingenieurs een nachtmerrie, daar de grond perma nent tot op een diepte van 500 meter bevroren is. De bovenste laag ont dooit echter in de korte „zomer", in welke periode gebouwd kan worden. De palen worden dan letterlijk in de grond gevroren. Radioverbindingen worden bemoei lijkt door het Noordei'licht. Gewone compassen kunnen door de korte af stand tot de Noordpool niet worden gebi-uikt en de gx-ootste voorrang wordt verleend aan het vinden van oplossingen voor verbasterende ra dio- en navigatieproblemen. Om de moeilijkheden te overwinnen heeft de ...is het 50 jaar geleden, dat de Nederlandse zeeschilder Dirk W. Coolhoven te Dordrecht overleed. MORGEN ...is het 625 jaar geleden, dat koning Edward H van Enge land op gruwelijke wijze werd vermoord. twee personen geboden. De opbrengst van deze 25 snelwegers beliep zodoen de de somma van1070 gulden. De koper, een handelaar in snel wegers, die als zijn oordeel te kennen gaf, dat de snelwegers geheel nieuw waren, zal blij zijn geweest, aldus schreef het Handelsblad, met zö" koopje, waardoor hij voor nog geen 40 gulden per stuk een nieuwe snel weger kocht maai* de vraag dringt zich op, of het de bedoeling is van een verkoop bij executie niet een zo danige veilingstechniek te volgen, dat de hoogst mogelijke opbrengst wordt verkregen. Te beklagen is waarlijk de belas tingplichtige wiens handelsvoorraad door de fiscus wordt weggehaald en dan nog geen tiende van de werkelij ke waarde ziet afgeschreven van zijn belastingschuld. Er ware hieraan nog toe te voe gen, dat verkoop bij executie altijd lage opbrengsten oplevert. Verdient het geen aanbeveling om als er dan verkocht moet worden dit op de nor male manier te doen? Een hevige typhoon heeft op het eiland Wake, in de Stille Zuidzee, alle huizen vernield, en bijna het gehele eiland onder water gezet. Persoonlijke ongelukken gebeurden niet, omdat de bevolking was gewaarschuwd, en een toevlucht had gezocht in de oude Japanse bunkers uit de oorlog. Alle bewoners van het eiland, zullen per vliegtuig naar elders worden geëvacu eerd. Het eiland had een inwonertal van 600 a 700. Radiografisch overgebrachte foto. Eden over de kwestie-T riëst De Engelse minister van buiten landse zaken, Eden, is van mening, dat met de goede wil van Joego-SIa- vië en Italië een oplossing kan wor den gevonden voor de kwestie-Triest. Dit heeft Eden Vrijdag op eer. pers conferentie te Belgrado verklaard. Een oplossing van de kwestie Triest is volgens Eden belangrijk met het oog op dè Westerse eenheid en vei ligheid. Zware brand in oliefahriek te Hoogkerk Urenlange strijd tegen laaiende vuurzee In de oliefabrieken van de N.V. P. R. Roelfsma te Hoogkerk bij Gro ningen heeft Vrijdag oen zware brand fewoed. Urenlang heeft de Groninger randweer in samenwerking met de bedrijfsbrandweer moeten vechten te gen de laaiende vlammenzee. De brand woedde in de vierde en vijfde verdieping van het fabrieks complex. Het verkeer op de weg Groningen- Hoogkerk ondervond grotemoeilijk heden door de enorme rookontwikke ling. Door de enorme hitte zijn ver- schilende fabrieksmuren gescheurd. Nog dagenang zullen, zo verwacht men, de nablussingswerkzaamheden voortduren, omdat de inhoud van de fabriek, namelijk de honderdduizen den balen oliehoudende schilfers, een oliehoudend veevoeder, zeer lang na smeult. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Na-aperij In een K.L.M.-Skymaster, die enkele honderden apen van Bangkok naar Amsterdam ver voerde. was de dierensteward zo onfortuinlijk op een tussen de hokken van zijn luidruchti ge pupillen liggende bezem te trappen. De bezem reageerde onmiddellijk en sloeg met de steel tegen de neus van de ste ward, die zijn-misnoegen over deze „tegen-slag" liet blijken door met zijn hand naar zijn gezicht te grijpen. Toen hij zijn hand weer van zijn gelaat nam zag hij alle apen met de poot jes voor hun snuiten zitten, jammerlijke kreten uitstotend. Hieruit moge wel blyken, dat er op het gebied van medege voel voor een door het noodlot (of een bezmsteel) getroffen mens zelfs van apen nog wel wat geleerd kan worden. Vloeiiijkheden bietenvervoer opgelost Ver tegen woordigei's van alle Ne derlandse suikerfabrieken en de ge zamenlijke schippersorganisaties heb ben Vrijdag te Den Haag besprekin gen gevoerd om te komen tot oplos sing van de dreigende moeilijkheden in het bieten- en pulpvervbèr per schip. Het resultaat van deze besprekin gen is geweest, dat partijen tot volle dige overeenstemming zijn gekomen. Voor deze campagne zullen alle schippers, zowel zij die bij de fabrie ken als zij die bij de organisaties vast hebben ingeschreven, worden ge plaatst. In de toekomst aanvaax-den zowel de suikerindustrie als de schip persorganisaties het principe van een evenredige vrachtverdeling. KORTE PREDICATIE Openbaring 320 „Zie, Ik sla aan de deur en Ik klop". Deze woorden, ontleend aan het laat ste Bijbelboek, zijn oorspronkelijk ge schreven aan ae gemeente van Laodi- céa in Klein-Azië. Dit was 'n gemeen te, waar men het niet zo nauw nam met het Christen-zijn. Men was in alles even lauw en laks. Het was dus eigen lijk zo, dat Christus bij die gemeente buiten stond. Er was voor Hem geen plaats in Laodicéa. Maar nu neemt Christus met die rol van buitenstaan der nooit genoegen. Hij wil juist overal als koning heersen en daarom klopt Hij net zo lang aan, tot men Hem binnenlaatWet dat betreft heeft Hij een bijna eindeloos geduld met ons. Met nadruk schrijf ik: met ons. Want Christus stoyid niet alleen in Laodicéa le kloppen: Hij klopt ook aan de deur van óns'hart, ook aan dal van U. Wij horen dat kloppen wel niet altijd even gemakkelijk. Het leven gaat in onze dagen in zulk 'n geweldig snel tempo, dat wij geen tijd hebben om daar naar te luisteren en de wereld van vandaag is zo vol van allerlei geluiden, dat het kloppen van Christus er vaak door overstemd wordt. Maar toch blijft Christus ondanks dit alles doorklop pen, ook vandaag nog en zo nu en dan zijn er van die momenten in een men senleven, dat wij dat kloppen angstig duidelijk horen. Wij kunnen dan maar twee dingen doen: Wij kunnen óf de deur van ons hart voor Christus openen (en dat is het beste, wat wij ooit kunnen doen) óf deze angstvallig gesloten houden. In dat laatste geval zal Christus blij ven kloppenmaar wij weten nooit hoe lang nog. Want ééns komt er 'n einde aan hel goddelijk geduld. Eéns houdt dat kloppen voor goed on. Wie dan de deur nog wil openen, zal bemerken, dal het te laat is. voor eeuwig te laat. Hel zou daarom wel eens kunnen ge beuren, dat wij met al ons aarzelen onze laatste kans verspeelden. Zo gij zijn slem dan heden hoort, gelooft Zijn heil- en troostrijk woord, verhardt U niet, maar laat U leiden. Veere C. D. Otte. DE ZEE-ARMEN BLIJVEN GELD KOSTEN Herstel van sluizen en kanalen Op de begroting 1953 van het departement van waterstaat komen ook ditmaal de gebruikelijke posten voor, die betrekking hebben op de provincie Zeeland. Zo is een bijdrage van f 1,5 millioen uitgetrokken voor de vrije YVesterschelde-veren. Dit bedrag is f 500.000 minder dan over het lopen de jaar werd geraamd, omdat rekening is gehouden met een in te voeren wijziging der veergelden. Met Gedeputeerde Staten van Zeeland is daarover nog overleg gaande. De minister stelt zich voor deze aangelegenheid in de Memorie van Ant woord nader toe te lichten. Een bijdrage aan het Waterschap Het Vrije van Sluis in de lasten, die een gevolg zijn van de verbeteringen in dat waterschap, werd pro memorie geraamd. Voor de calamiteuze polders in Zeeland is een bedrag van f 450.000 uitgetrokken. Voor de grote wegen der tweede klasse krijgt Zeeland een bijdrage van f 3000.—. Voor kosten van onderhoud enz. voor wegen, welke voorkomen op het Rykswegenplan is ten behoeve van Zeeland f 900.000!uitgetrokken (voor 1952 f 700.000.daarnaast krygt Zeeland nog een aandeel in het landelijk bedrag van 3,7 millioen, dat is uitgetrokken voor wegen niet in beheer of onderhoud bij het rijk, voorts een aandeel in het bedrag van f 5,2 millioen voor aanleg van wegen, die voorkomen op het Rijkswegen plan en f 15.000.voor andere rijks wegen dan de hierboven reeds ge noemden. Voor onderhoud en verbetering van veren enz. zal door het departement in Zeeland besteed worden een bedrag van f 275.000 (in 1952: f 650.000). Bij de post „kosten en onderhoud van wegen" is f 100.000 uitge trokken voor een nienw rijwiel pad langs hefc geheel rechte en zeer drukke gedeelte van de weg OostburgSchoondyke. KANALEN EN SLUIZEN. In de post ad f 1,3 millioen voor het kanaal door Zuid-Beveland is begre- Een een bedrag van f 400.000 voor het erstel van de sluishoofden der mid densluizen te Hansweert en Wemel- dinge en f 150.000 voor het electrifi- cex-en van de deuren dezer sluizen, terwijl f 110.000 bestemd is voor de verbetering van de meergelegenlxeid bij de Oostsluis te Wemeldinge. Voor het Kanaal door Walcheren is een bedrag van f 1.1 millioen uitge trokken waarvoor f 350.000 is be stemd voor het herstel der onder- loopsheid van de scheidsmuur tussen de grote schutkolk en de kleine sluis te Veere, voorts f 450.000 voor het voortzetten van de vernieuwing der Keersluisbrug te Vlissingen, welke in 1954 zal worden voltooid! Onderhoud en verbetering van het kanaal GentTerneuzen zullen f 1.115.000 vorderen, plus nog f 90.000 voor de electriciteitswerken. Het ka naal SluisBrugge zal f 10.000 ver gen.. In de wederopbouwpost ad f 7 mil lioen is o.m. het bedrag opgenomen, dat in 1953 verwerkt zal worden voor de vernieuwing van de schutsluizen en het herstel van de keersluis te Vlissingen, over 1953. Geraamd wordt dat voor de werken in Vlissingen in 1954 nog ruim f 500.000 nodig zal zyn. OOSTER- EN WESTERSCHELDE Het onderhoud en de verbetering van de Westerschelde, Oosterschelde, Zandkreek en Veerse Gat zal over 1953 f 575.000 vereisen tegen f 280.000 in 1952. De Westerschelde staat op deze post genoteerd voor f 350.000 en de Oc3ter3chelde voor f 150.000. Voor het onderhoud en de verbete ring van de kustverdediging in Zee land wil men in 1953 volstaan met f 115.000. nadat voor 1952 f 155.000 was uitgetrokken. Onderhoud en verbetering van de ha vens in Zeeland zal voor 1953 niet meer dan f 875.000 mogen kosten (in 1952: t 1.020.000). Voor de tramweg havens van Zijpe is afzonderlijk f 85.000 uitgetrokken (in 1952: f 130.000). LANDAANWINNING. In de post werkzaamheden op het febied der landaanwinning zijn on er meer de kosten van oe Braak maninpoldering begrepen. Met de uitvoeiing van de wex-ken tot indijking van de Braakman zal in 1953 met kracht worden voortgegaan; geraamd is, dat aan de voltooiing van de afsluiting f 250.000, aan het bag geren der uitwateringskanalen en het vormen van zanddepöts voor we genaanleg f 1.300.000 en aan de bouw van kunstwerken en het eerste ge deelte der verkaveling f 1.000.000 zal worden besteed. Er zijn ook enkele kosten opgeno men voor andere landaanwinnings- werken in Zeeland. INKOMSTEN De begroting van waterstaat voor 1953 vermeldt ook enige inkomsten uit de provincie Zeeland en wel: een bijdrage van de provincie Zeeland en de gemeente Terneuzen groot f 7.667 in uitbreidingskosten van de havens te Terneuzen en Sluiskil, f 94.500 als bijdrage van België voor het kanaal GentTerneuzen, f 90.000 als ver goeding van België voor electriciteits wex-ken te Terneuzen, en f 5000 als bijdi-age van de gemeente Middelburg voor het Kanaal door Walcheren. Finland van een zware last bevrijd Laatste herstelbetaling aan Rusland Finland heeft zijn laatste herstel betaling aan Rusland verricht. Hier mede is een eind gekomen aan de grootste economische krachtsinspan ning uit de Finse geschiedenis. In acht jaar tijds heeft Finland aan Rusland goederen geleverd ter waarde van 576 millioen dollars. Fin land heeft voor herstelbetalingen een groot aantal schepen en honderden goederenwagens aan Rusland gele verd. Vrijdag werden de twee laatste schepen aan de Russen overgedragen. De Finse regering heeft, nu zij van een zware last bevrijd is een groot feest op touw gezet, dat volgende week in Helsinki zal plaats vinden. Egypte vraagt opheffing van wapenembargo De Egyptische regering heeft aan Engeland verzocht het embargo op de leverantie van wapens aan Egypte op te heffen. Exploitanten van geheime zenders naar het gevang De arrondissementsrechtbank te Assen veroordeelde Vrijdag twee land arbeiders uit Valthermona, die in de omgeving van Buinen de geheime, zender „Regenboog" exploiteerden, ieder tot een maand hechtenis en ver- beux-dverklaring van de apparatuur. Tegen elk was zes weken gevangenis straf geëist. Matrozen in Mexico vrij De diie Nederlandse matx-ozen die twee maanden gevangen zijn gehou den in verband niet he dood van een Cubaanse verstekeling, zijn vi-ijgeia- ten, aldus Het Parool. De drie opvarenden van de Alblas- serdrjk, Johannes de Haas en Willem Pijpers uit Rotterdam en Hendrikus Wagemakei-s uit Voorburg, zullen met. het volgende schip van de Hol- land-Amerika Lijn naai- Nederland terugkeren. Enkele dagen geleden had een rechtbank hun invi-ijheidsstelling ge last, terwijl de regering drie dagen de tijd had om in bex-oep te gaan; dit is niet geschied. Mcdik nog niet naar Moskou terug De Sowjetrussische afgevaardigde bij de V.N., Jacob Malik, die naar de Sowiet-Unie zou terugkeren, heeft Vrijdag zijn reis afgelast en zal nog enige tijd te New Yox-k blijven. Malik, wiens opvolger Zorin Maan dag reeds in New York is aangeko men, wilde geen reden noemen voor zijn besluit Uit gezaghebbende Sow jetrussische bron wor<ft vernomen, dat hij de komende zitting der alge mene vergadering, die 14 October ge opend wordt, zal bijwonen. DE VERWACHTt OPKLARINGEN. Wisselend bewolkt met enkele bui en. Zwakke tot matige wind uit- Wes telijke richtingen. Weinig verande ring in tempei-atuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1