PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Duitsers poogden Saarkwestie in behandeling te brengen BILT Sociale en culturele aspecten Zeeland gedurende 1951 m Kantlijn r Vandaag PRINS BERNHARD KWAMKOK MOEST SARDIENTJES INSLAAN DE VERWACHT: 195e Jaargang-No. 220 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. HoofdrecL G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., £r. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 18 Sept. '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm- Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad'' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60 telef, 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51 telef, 3841; Goes. Lange Vorststraat 63 telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg Finlandstraat 2 telef. 16; fe.^euzen Brouwerijstr 2 Zierikzee N Bogerdstr l 160. telef. 26. EUROPESE ASSEMBLEE TE STRAATSBURG Voorstel naar de politieke commissie verwezen De Duitse delegatie heeft Woensdag in de Europese Assemblee te Straats burg op nieuw het Saarvraagstuk tor tafel gebracht, nadat de vaste com- missie der Assemblee geweigerd had in te gaan op een Duitse poging om liet vraagstuk aan te snijden in de vorm van een klacht over de schending van democratische rechten in de Saar. De Duitsers hebben thans een voor stel ingediend om de Assemblée te laten verklaren, dat zij volledige vry- heid van partyen en pers in het Saargebied noodzakelijk acht. Het voor stel, dat door alle Duitse vertegenwoordigers werd getekend, werd op voorstel van de president zonder discussie naar de politieke commissie verwezen, nadat de Franse afgevaardigde Pernod verklaard had, dat zulk een verwijzing niet als teken van instemming kon worden opgevat. Pernod zeide, dat in het stadium der onderhandelingen niets mocht worden onder nomen, wat deze zou bemoeilijken. Het simpele woord „plan" heeft aanzienlijk uiteenlopende bete kenissen. Koenens v erklarend Handwoordenboek der Nederlandse Taal geeft er niet minder dan vijf. 1. Afbeelding, tekening, schets van iets' op een plat vlak geprojecteerd; plattegrond; het in'tekening gebrach te, uitgewerkte ontwerp van een bouwwerk; 2. Ontwerp, uitgewerkt schema, aangevende de wijze, waarop iets moet worden ingericht en ten uitvoer gelegd; 3 In ruimere zin: ontworpen stel sel," volgens hetwelk men iets moet doen; 4 Opzet of voornemen tot; 5] Een van de gedeelten, waarin men met betrekking tot het perspec tief een schilderij of een vérgezicht verdeelt. Al deze betekenissen heeft het woord plan. Het zal duidelijk zijn, dat men, al vorens over het „Ontwikkelingsplan voor Zeeland" x) een ook maar enigs zins gefundeerd oordeel kan vellen zal moeten uitmaken, welke beteke nis hier bedoeld kan zijn. Kent men er de betekenis „platte grond" aan toe, dan zal het oordeel anders uitvallen, dan wanneer men meent uit te moeten gaan van de be tekenis „'uitgewerkt schema, aange vende de wijze, waarop iets moet worden ingericht en ten uitvoer ge legd". Eveneens in aanmerking komt de verklaring: „ontworpen stelsel volgens hetwelk men iets moet doen". Gaat men uit van de gedachte, dat het Economisch Technologisch Insti- tuuut en de rapporteur, drs. M. C Verburg, zich voor ogen hebben ge steld, dat zij een plattegrond, een si tuatieschets moesten geven, dan zal men voor het resultaat van deze ar beid, hej „ontwikkelingsplan Zee land" niet anders dan de grootst mo gelijke bewonderingg kunnen hebben. Het. is evenwel allerminst uitge sloten, eerder waarschijnlijk, dat ve len, juist omdat hier van een „ont- wikkélingsplan" sprake is, hun ver wachting hadiden gericht op 't „ont worpen stelsel volgens hetwelk" men iets moet doen". Gaat men vari deze betekenis uit, dan zal dit „Ontwikkelingsplan" te leurstelling wekken. Er is in ons eerste commentaar reeds gewezen op de onvolledige behandeling der materie. Han del, landbouw, visserij en recreatie ontbreken in dit rapport. In een „Ont wikkelingsplan" moeten evenwel alle facetten van een zaak aan de orde worden gesteld, wil men niet het ri sico lopen onvolledig of eenzijdig te worden. Gaat men nu evenwel na, welke de conclusies zijn, waartoe het „plan" komt, welke richtingen het voor de ontwikkeling aangeeft, welke advie zen het ter tafel brengt, dan ontdekt men, dat dit omvangrijke plan dien aangaande mager is, uiterst vaag bleef en slechts weinig nieuws ver telt; Zeer voorzichtig wordt er de vlas sers op gewezen, dat zij rationalise ren moeten, wordt tot dé textielmen- sen gezegd, dat hun machine-park dreigt te verouderen en dat zij zich beter moeten scholen. De noodzaak van het volgen van technisch onder wijs, de wenselijkheid om goede ver- keersvoorwaarden te scheppen, wor den uiteengezet. De financieringspro blemen worden behandeld en hier en daar wordt onverantwoordelijk opti misme van de hand gewezen. Als voor Zeeland nieuwe gedachte komt eigenlijk alleen de idee van een Provinciaal Financierings Instituut naar voren, waarvoor de provincie evenwel de middelen zelf niet heeft. Ook is de bepleite correctie van de bevolkings-prognose van belang ten dienste van het voor Zeeland bestem de woningcontingent. Maar daar blijft liet ook bij Juist als men verwacht, dat dit rapport eindelijk spijkers met koppen zal slaan, concludeert het slechts: „De mogelijkheden tot vestiging van nieuwe industrieën zijn zo talrijk, dat een theoretische bespreking hiervan zonder zin zou zijn. Ten dien aanzien is er echter gebrek aan Zeeuwse ini tiatieven en een tekort aan belang stelling van de zijde van Zeeuwse kapitaalverschaffers' Deze conclusie is voor ons en wij vrezen voor velen met ons onbegrijpelijk. Als wij aan een Welvaartsplan, of aan een „Ontwikkelingsplan" den ken, sluiten deze voor ons in: richt- Tegelijkertijd heeft de Nederlandse afgevaardigde, van der Goes van Na- ters, gesteund door 29 socialistische afgevaardigden, waaronder twee uit het Saargebied, zelf het voorstel in gediend „de toekomstige positie van net Saargebied" als punt op de agen da van de Assemblee te plaatsen. Van der Goes had reeds des ochtends tij dens het politiek debat verklaard, dat er tegen de bespreking van de Saar kwestie geen bezwaren konden be staan, zolang deze bespreking niet de vorm van een klacht had. Tevoren was de Saarkwestie door de Italiaan se minister De Gasperi en door de Engelsman Boothby de toetssteen van de Europese samenwerking ge noemd. In de tekst van het Duitse voorstel wordt verwezen naar het ministerië le besluit tot toelating van de Saai- tot de Raad van Europa. Het Duitse voorstel verlangt van de Assemblee, dat zij de wens zal uitdrukken, dat verkiezingen in het Saargebied onder zodanige omstandigheden zullen wor den gehouden, dat alle leden van de Raad van Europa in staat zullen zijn het resultaat ervan te beschouwen als een vrije uitdrukking van de wens der bevolking. Tijdens het politieke debat heeft de Saarlandse socialist Braun verklaard: „er is geen enkele Saai'lander, die niet volledig voor Europa en voor de Europeïsermg van de Saar is. Indien er een referendum- Autopapieren in holle boom Een Haagse automobilist, die van een rit naar Rotterdam te rugkeerde, bemerkte tot zijn schrik, dat hij zijn nationali- teitsbewijs eu andere autopa pieren had verloren. Onder weg had hij even stilgestaan, maar waar dat geweest was, kon hij zich niet goed meer .her inneren. Deze omstandigheid bemoeilijkte zijn pogingen om de papieren terug te vinden ten zeerste. Een wegenwacht werd verzocht een oogje in het zeil te houden. Twee dagen lang speurde de „gele rijder" en tegen de avond van de tweede dag, werd hij tijdens het zoeken in een stapel oude, langs de weg bij elkaar gewaaide papie ren, aangesproken door een boer, die belangstellend infor meerde, wat hij daar uitvoer de. De mededeling, dat hij ver loren autopapieren zocht, sor teerde een verrassend effect. De man trok de wegenwacht mee naar een boom, greep in de holle stam en daar kreeg de verbouwereerde wegenwacht de papieren onder de neus ge duwd. De boer had de vorige ochtend de paperassen gevon den en omdat het regende, in de boom gestopt, waarna ze echter vergeten in die romanti sche bergplaats waren blijven liggen. Spoedig daarop had de gelukkige eig'enaar zijn papie ren weer terug. onder internationaal toezicht zou kunnen worden gehouden, zou dit na de besprekingen tussen Schuman en Adenauer moeten geschieden. Dan zou de Saarbevolking zich over haar toekomstige status kunrièn uitspre ken en zich verzekeren, dat zij dat in alle duidelijkheid zal doen. Ook Braun, een aanhanger der huidige Saarregering, verklaarde zich bereid het probleem in een commissie te bespreken teneinde een oplossing op Europees niveau te bereiken. 200 doden bij ontploffing van Hongaarse mnnitie- lijnen, waarnaar de bestuurslnstan- ties kunnen voortwerken, vingerwij zingen, die het particulier initiatief kunnen prikkelen, concrete indicaties voor bestaande bedrijven. Dit ontwik kelingsrapport constateert talrijke mogelijkheden tot vestiging van nieu we industrieën! Maar acht bespre king daarvan zonder zin Waarom dit zwijgen? Waarom niet nauwkeurig op deze mogelijkheden in gegaan? Waarom in dit rapport geen prae-adviezen van deskundigen dien aangaande, die weliswaar slechts ad viezen zouden blijven, maar stimule rend zouden kunnen werken? Dit „ontwikkelingsplan" zou daar door meer geworden zijn dan een si tuatieschets, vermeerderd met vage richtlijnen, het zou een plan gewor den zijn in de rechte zin des woords. Tijdnood is hier allerminst een ver ontschuldiging. De mogelijkheid om deskundigen aan te trekken, was in de opdracht zelve geschapen. Wij hebben na het eerste initiatief van Provinciale Staten op deze plaats reeds gepleit juist voor het inwinnen van het oordeel van figuren, die op dit gebied hun sporen verdiend heb ben. Het is helaas niet geschied. En Zeelands „ontwikkelingsplan" is dientengevolge een uitstekend stuk documentair werk geworden, maar geen toekomstplan. Hetgeen te betreuren valt, x) Zie de Prov. Zeeuwse Crt van 16 September jl. Tijdens een explosie in een munitie opslagplaats bij Alag, 20 km ten Noorden van Boedapest, zouden naar te Wenen is vernomen, ongeveer 200 personen zijn gedood en de huizen in een kring van 14 km rond de op slagplaats aoor de luchtdruk zijn be- schadigd. Hoewel men de ontploffing in Boe dapest heeft gevoeld, zou de regering trachten het ongeval geheim te hou den. Zij heeft tot dusvér niet toege staan, dat er in de pers melding van werd gemaakt. ONTPLOFFING TE STOCKHOLM Woensdag zijn te Stockholm twee vrachtauto's met munitie in de lucht gevlogen. En spoorwegstation, een winkel en twee andere gebouwen werden door brand verwoest. Trein greep bus met scholieren Bij Collinsburg in Pennsylvania heeft een goederentrein een autobus met 55 scholieren gegrepen. Ten minste vier kinderen zijn gedood en meer dan dertig, gewond. Negen ver keren in zeer ernstige toestand. Op onherbergzame ijsvlakte Een viermotorig Brits transport vliegtuig heeft een noodlanding moe ten maken op een onherbergzame ijs- vb ..e in liet Noorden van Groenland hadaf het een Britse wetenschappe lijke expeditie, die in dat gebied on derzoekingen verricht, van voorraden had voorzien. De machine kreeg motorstoring kort nadat de voorraden waren uit geworpen. De noodlanding werd uit gevoerd op twee km. van het voor uitgeschoven kamp van de expeditie. Geen van de twaalf inzittenden liep enig letsel op. Indien reddingsvliegtuigen niet in staat zullen blijken de mannén op te nemen, zullen de vliegers misschien zelf het kamp van de expeditie kun nen bereiken. De Amerikaanse lucht macht heeft haar assistentie aange boden. ue mannen beschikken over voed selvoorraden, die toereikend zijn voor tien dagen ^ïj huizen in de romp van het vliegtuig. is het 350 jaar geleden, dat Grave door prins Maurits op de Spanjaarden veroverd werd Reorganisatie van de Wafd-partij De machtige Egyptische Wafd-par tij heeft bekend gemaakt dat het par tijbestuur en de parlementsfractie zijn ontbonden. De samenstelling van de nieuwe organen zal pas worden bekend gemaakt als hef ministerie van binnenlandse zaken de keuze van de functionarissen heeft goedgekeurd. De beslissing Van de Wafd, welke werd genomen in een vergadering onder voorzitterschap van Moestafa Nahas, kwam kort na het aftreden van Foead Serag el Dln, de secreta ris-generaal van de partij, die in het verleden werd beschouwd als de „sterke man" van de Wafd. De toelating van Japan tot de V.N. MALIK ZAL ZIJN VETO UITSPREKEN Donderdag heeft de Russische af gevaardigde Jacob Malik in de Vei ligheidsraad verklaard, dat Japan niet kan worden beschouwd als een souvereine en onafhankelijke staat, waarmede hij te kennen gaf, dat hij zijn veto zou uitspreken over hei Japanse verzoek om toelating tot de V.N. Voordat Malik het woord nam hadden de V.S., Engeland en vier an dere leden zich volledig achter het Japanse verzoek geschaard. OPERATIE „HOLD FAST" Russen moesten oefengebied onmiddellijk verlaten. Om de een of andere reden eten Nederlandse generaals te velde geen sar dientjes. Toen dus de kok van het stafkwartier by de oefening „Hold Fast" opdracht kreeg sardientjes in te slaan, wist hy meteen, dat er hoog bezoek op komst was. En dat hoog bezoek kwam. Woensdagmorgen arriveerde prins Bernhard in gezelschap van de brigade-generaal Ward, een Ameri kaanse adviseur van onze legerleiding, per vliegtuig in West-Duitsland. De prins landde op de luchtbasis Güterslok en reed verder per auto naar de plaats ten Oosten van de Ruhr, waar de Nederlandse tweede en derde di visie zich hebben ingegraven. De prins trof de Nederlandse troe pen in een ietwat gespannen sfeer. Iedereen wist dat de Groen-landse strijdkrachten de langzaamaan-oor- log van de eerste oefendag hadden omgezet in een hevig offensief en Woensdagmorgen over drie noodbrug- fen over de Weser Blauw-Iand waren innengevallen. Onze mannen, die Kapper van Faroek gearresteerd De kapper van ex-koning Faroek is te Cairo door de militaire politie gearresteerd. Er is een grote hoeveel heid hasjisj in zijn winkel aangetrof fen. Tot zijn verdediging voerde de kapper aan, dat de verdovingsmid delen aan de ex-koning toebehoorden. De ex-minister van financiën, Z-a- ki Abdel Moetaai, is te Alexandrië gearresteerd toen hij van een vacan- tie in Turkije terugkeerde. Aan de legeroefening „Hold fast", die ten doel heeft na te gaan, in hoe verre de Noordelyke strijdkrachten in staat zyn zich in een defensieve strijd te weren tegen een veel sterkere tegenstander, nemen Belgen, Cana- dezen, Engelsen en Nederlanders deel, in totaal 150.000 man. Generaal S. Opsomer, de commandant van de Nederlandse troepen in specteert een verdekt opgestelde Nederlandse mitrailleurpost. SOMS BEVREDIGEND, VAAK NIET een beetje actie hadden ge- wil3, werden echter in reserve ge houden en daardoor bleven zij in die zenuwachtige sfeer, die aan de pre mière van ieder optreden, ook van troepen in een oefening, pleegt voor af te gaan. Als zij in de strijcTgewor pen zullen worden men fluistert dat dat nog wel even zal kunnen du ren zal het bij de onzen waarschijn lijk even goed gaan als bij de Engelse en Belgische divisies, die Woensdag tot taak hadden de opmars van Groen-land te vertragen. Handig ge bruik makend van de bossen, die hen verborgen voor het spiedend oog van vijandelijke verkenningsvliegtui gen, trokken de Engelsen en Belgen langzaam terug, tot zij tegen het val len van de avond de Buffalostelling betrokken een 36 km. van de Weser gelegen weerstandslijn in het zoge naamde Egge-gebirge. RUSSISCHE BELANGSTELLING Verscheidene leden van de Sowjet- Russische militaire missie in Bad Salzufien hebben zich Woensdag bij het hoofdkwartier van 't Nederland se legerkorps gemeld en verzocht, de geallieerde manoeuvres, die op het ogenblik in Duitsland gehouden wor den. als waarnemers te mogen bij wonen. Het verzoek werd door de bevel hebber van het Nederlandse onder deel aan de opperbevelhebber van het Britse Rijnleger, generaal sir John Harding, doorgezonden, die vervol gens liet weten, dat de Russen het manoeuvregebied terstond dienden te verlaten. Indien zij nogmaals zouden trachten het oefengebied binnen te komen, zouden zij kunnen verwachten door militaire politie verwijderd te worden. Jaarverslag Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk Het jaarverslag 1951 van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk is thans verschenen en draagt ëen meer beschouwend ka rakter dan voorgaande jaarverslagen. Uitvoerig is aandacht geschonken aan de omlijning van de taak, welke de Stichting heeft, waarbij wordt vast gesteld, dat het zwaartepunt zich verplaatst van het stimuleren naar het adviseren en onderzoeken. Het werk van de Stichting zal daardoor nog meer onzichtbaar worden dau het al was. De bronnen der financiële inkom sten bleven voor 1951 dezelfde als de vorige jaren. Het totaal der gemeen telijke bijdragen beliep ongeveer f 11.000. De Prov. Staten verleenden een subsidie van f 15.000 (voorheen f 10.000.en het ministerie van so ciale zaken trok f 15.000.uit. Het verslag over het werk der Stichting is ingedeeld in. vier delen: de arbeid op sociaal terrein, op soci aal-cultureel terrein, op onderwijsge bied en het werk van diverse aard. GEZINSVERZORGING. Over 1951 vertoonde in het alge meen de ontwikkeling van de gezins verzorging een bevredigend beeld. Er was een groter aantal gezinsverzorg sters dan in vorige jaren bereid om in Zeeland te werken. Het is echter nog niet zo dat alle gemeenten in Zee land van de gezinsverzorging profi teren. Op Zuid-Beveland ligt nog een froot terrein braak en op Tholen is e gezinsverzorging nog onbekend. Op Tholen is gebleken, dat in de boe zem der Gereformeerde Gemeenten principiële en practische bezwaren le ven. MAATSCHAPPELIJK WERK Wat betreft de ontwikkeling van het maatschappelijk werk in Zeeland past een gematigde toon. Belangrijk was, dat op Walcheren dit werk, in één verband met de ge zinsverzorging, op gang kwam. Op Zuid Beveland was geen voor uitgang, op Schouwen-Duiveland is een tweede maatschappelijk werkster nodig. Geconstateerd moet worden, dat zonder steun van de gemeentebestu ren de zo noodzakelijke verdere onb wikkeling op het platteland niet is te verwerkelijken. Er zal ook op de rijksoverheid een beroep gedaan moeten worden. OUDEN VAN DAGEN De Stichting Zeeland bracht ook adviezen uit over de huisvesting van ouden van dagen. In dit verband wordt opgemerkt: „Er zijn gevallen, waarin met gezinshulp, een veel barmhartiger oplossing mogelijk wa re geweest, dan die van opname in een tehuis". Een onderzoek werd ingesteld naar de levensomstandigheden der bejaar den. De resultaten daarvan waren nog niet verwerkt aan het einde van 1951. De Stichting had voorts bemoeie nis met de sociale zorg voor de In dische gerepatrieerden. Er werd een onderzoek voorbereid naar de levens omstandigheden van de gerepatrieer den, die in Zeeland definitief zijn ge huisvest. De Stichting was betrokken bij po gingen om te komen tot beroepskeu zevoorlichting in Zeeland, maar zo wel van Protestantse als van Rooms- katholieke zijde was men aan het ein de van 1951 nog niet tot een defini tieve organisatievorm gekomen. Dat zelfde kon gezegd worden van een medisch-opvoedkundig bureau, waar voor een Groene-Kruis-cominissie aan het werk was. ALCOHOLISME Gewerkt werd ook aan de voorbe reiding tot oprichting van een Zeeuwsch Consultatiebureau voor al coholisme. Gebleken is namelijk dat in 1949 Zeeland ruim 3 processen-ver baal voor dronkenschap had per 1000 inwoners tegenover Friesland 1,4 en het Gronings platteland 1,6. In verband met de zorg voor on- volwaardigen ving de Stichting een onderzoek aan om vast te stellen hoe veel onvolwaardigen er zyn op Noord en Zuid-Beveland en welke de aard is van deze onvolwaardigheid. CULTUREEL WERK. Op sociaal-cultureel terrein ver meldt het verslag de provinciale sub sidiëring voor boekenkisten, waardoor de lectuurvoorziening vergemakke lijkt wordt. Ook wordt medegedeeld, dat Stichting advies zal uitbrengen over een subsidieplan, dat deel zal uitmaken van een provinciaal cultu reel plan. De voorbereiding van de Oost- vlaamse tentoonstelling wordt geme moreerd. Wat liet Volkshogeschool- werk aangaat, merkt het verslag op, dat slechts een zeer kleine kern wer kelijk achter de idee der volkshoge school staat, ONDERWIJSZAKEN. Op onderwijsgebied had de bemoei enis met het kleuteronderwijs een te ruglopend karakter. Het is aan de opleidingen voor kleuteronderwijzeres ook in 1951 weer gelukt een behoor lijk aantal gediplomeerde krachten af te leveren. (Vervolg op pag. 2.) Negen soldaten ernstig gewond Bij convooirijden naar Duitsland Het. overbrengen van het. Neder landse legercorps naar Duitsland, waar het thans'deelneemt aan de ma noeuvre „Hold Fast" is niet zonder ongelukken verlopen. Integendeel, er hebben zich bij het convooirijden éni ge auto-ongelukken voorgedaan, waarbij verscheidene soldaten zijn ge wond. Negen van hen hebben zelfs nogal ernstig letsel opgelopen, zo zelfs, dat enkelen in levensgevaar verkeerden. Dodelijke ongelukken hebben de on gelukken echter niet gehad, zo ver namen wij van de L.V.D. Senaat achter Mossadeq De Perzische senaat heeft eenstem mig uitdrukking gegeven aan zijn vertrouwen in premier Mossadeq teR aanzien van tegenvoorstellen aan Engeland en Amerika. Mossadeqs voorstellen moeten nu, voor zij officieel naar Engeland zul len worden gezonden, door de ge mengde Perzische olie-commissie be sproken worden. Het Perzische blad „Dad" ver klaard, dat Mossadeq de ontbinding van de koninklijke garde heeft ge last. De bevelhebber, generaal Ara- jana, is volgens het blad overge plaatst „omdat hij er van verdacht wordt medeplichtig te zijn aan een mogelijke staatsgreep". 18 Amerikaanse communisten gearresteerd Het Amerikaanse departement van Justitie heeft meegedeeld, dat acht tien communistische leiders uit het Midden-Westen en het gebied van de Westkust zijn gearresteerd op be schuldiging van activiteit die gericht is op een gewelddadige omverwerping van de regering. Onder hen bevinden zich de partijleiders van Missouri, Washington en Michigan. Een der gearresteerden is Helen Winter, wier echtgenoot Carl samen met tien andere communisten in 1949 te New York werd veroordeeld. Grootste ontploffing in de geschiedenisop Eniwetok In de komende herfst zullen proe ven worden genomen met Ameri kaanse, op atoomenergie berustende wapens, waarbij, indien de proefne mingen gelukken, „de grootste ont ploffing van alle tijden" zal plaats vinden. De proefnemingen worden, als gemeld, gehouden op het in de Stille Oceaan gelegen atol Eniwetok, dat reeds eerder voor proeven met atoomwapens is gebruikt. ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt met enkele buien. Overwegend matige Noordwes telijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1