PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Regeringsprogramma als Troonrede BILT Kantlijn WIL M0SSADE0 BETREKKINGEN MET ENGELAND AFBREKEN DE VERWACHT: 195e Jaargang-No. 219 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. lew., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 17 Sept. '52 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm Minimum p. advertentie f 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1-—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr. i telef, 2355 4 lijnen (b.g.g, 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51 telef. Goes, Lange Vorststraat 63 telef. 2475 (b.g.g. i Oostburg: Flnlandstraat 2 telef. 16; Ce^euzen Brouwerijstr 2 Zierikzee N 'Bogerdstr telef. 26. KONIMIN JULIANA TOT DE STATEN-GENERAAL Huurverhoging, afschaffing van schoolgeld, heffing van „kijkgeld". Wet vervreemding landbouwgronden, landbouwarbeidswet en bouw van 55.000 woningen aangekondigd. Bestrï iing werkloosheid centrale punt in het beleid H.M. Koningin Juliana heeft Dinsdagmiddag in de verenigde vergadering der Staten-Generaal de volgende Troonrede uitgesproken By het overzien van de ontwikkeling in de achter ons liggende periode is er, naast grond voor bezorgdheid, ook in meer dan één opzicht reden tot voldoening en dankbaarheid. In de internationale toestand is helaas geen ontspanning ingetreden, maar aan de samenwerking tussen de vrije volken kon tastbaarder gestalte worden gegeven. De grondslagen voor de veiligheid van het Westen werden door voortgezette opbouw der Atlantische strijdkrachten bevestigd en uit gebreid. De voortschrijdende integratie van West-Europa zal die grond- slagen verder versterken en houdt, indien zy ook op economisch gebied wordt voortgezet, tevens de belofte in van een blyvende bijdrage tot ver hoogde welvaart der daaraan deelnemende volken. In het betalingsverkeer met het buitenland is een wending ten goede op getreden. Ook in de voor ons liggende periode zal de ontwikkeling der internatio nale betrekkingen in belangrijke mate haar stempel drukken op het beleid. Teneinde in het kader van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie een versterking der West Europese defensie te bereiken, werd de Europese De fensie Gemeenschap voorbereid. Een ontwerp van wet tot ratificatie der in dit verband aangegane overeenkomsten zal binnenkort de Staten-Generaal bereiken. Aan een nauwe samenwerking met België en Luxemburg in Benelux- verband blijft de regering, grote waarde hechten. Nu belangrijke structurele wijzigin gen in de internationale verhoudingen met toenemende snelheid tot ontwik keling komen, zal het aan de beharti ging van het buitenlands beleid ten goede komen, indien de wijziging van de bepalingen in de Grondwet betref fende de buitenlandse betrekkingen, welke reeds in eerste lezing door de Staten-Generaal is aanvaard, zo spoe dig'mogelyk van kracht wordt. INDONESIË EN OVERZEESE GEBIEDSDELEN De regering is bereid de besprekin gen met Indonesië over de Neder lands-Indonesische Unie en daarmede samenhangende kwesties, welke in Februari j.l. werden opgeschort, te hervatten met het doel een nieuwe basis voor de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië te leggen. De regering zal zowel de geestelij ke en sociale ontwikkeling der bevol king van Nieuw-Guinea als de econo mische vooruitgang van het land be vorderen. Het ligt in het bijzonder in de bedoeling zo spoedig mogelijk 'een ontwikkelingsplan voor dit gebieds deel vast te" stellen. De gisteren door H.M. de Koningin voor de Staten-Generaal uitge sproken Troonrede kan waarlijk niet betiteld worden, zoals voorheen herhaaldelijk geschiedde, als een slechts constaterend staatsst-.k, dat de mensen niet veel wijzer maakte. Het tegendeel is waar. Men moge dan al kunnen vaststellen, dat deze Troon rede droger, zakelijker, minder lite rair was, daar staat tegenover dat zij concreet en niet onbelangrijk was. Geen beschouwingen, geen theorie, maar een werkprogramma is deze re de. Dat was aangekondigd, maar dat iedere paragraaf van dit koninklijk woord belangrijk en concreet zou zijn, zal toch wel niemand verwacht hebben. Daar komt nog bij, dat dit werk programma zó omvangrijk is, dat men zich even afvraagt of hier niet een werkschema voor vier jaren be doeld is. Overziet men dit regeringspro gramma, dan valt allereerst te constateren, dat de progressie ve regeringskoers zal worden voort gezet. Uitbreiding van de werkgele genheid, industrialisatie met deelne ming van de overheid in investerin gen, handhaving en zo mogelijk op voering van de koopkracht, uitbrei ding van het vestigings- en crediet- beleid ten bate van de middenstand, dit alles wijst op een politiek, die er ook in de toekomst op gericht zal blijven, sociale onrust te voorkomen. Voegt men daarbij nog de ouder domsvoorzieningen ook voor zelfstan digen, alsmede de aangekondigde de finitieve regeling van de kinderbijslag voor zelfstandigen, dan kan men niet anders dan vaststellen, dat de pro gressieve lijn gehandhaafd blijft. Dat nieuwe huurverhoging onver mijdelijk zou blijken, men was daarop voorbereid. Maar wederom past het by de reeds gesignaleerde progressi viteit. dat gestreefd zal worden naar compensatie voor de kleine inkomens. Krotopruiming blijft noodzakelijk. Zij zal mede dienstbaar worden gemaakt aan de bestrijding van de werkloos heid onder de bouwvakarbeiders Het aangekondigde aantal nieuw te bou wen woningen ligt met 55.000 aan zienlijk hoger, dan dat van verleden jaar, dat 40.000 bedroeg. Zeer belangwekkend zijn de cultu rele paragrafen uit de Troon rede. Dat de onderwijsvernieu wing met kracht zal worden bevor derd zal slechts instemming vinden. Verwonderd hebben wij evenwei zit ten luisteren naar de mededéling, dat gestreefd wordt naar afschaffing van het schoolgeld voor alle lagere scho len, voor alle leerlingen. Het kan aan ons liggen, maar wij zien daar het nut niet van in. In de eerste plaats ge schiedt de schoolgeldheffing al naar het inkomen. En in de tweede plaats zullen de scholen, de onderwijskrach ten en de leermiddelen immers tóch betaald moeten worden. Het kan moeilijk anders, dan dat het afge schafte schoolgeld in de vorm van belastingen toch zal moeten worden opgebracht. Wel juichen wij belas tingfaciliteiten toe voor mensen met kinderen, die een opleiding genieten, of die zelf studeren. Benieuwd is natuurlijk iedereen naar de wettelijke omroepregeling en naar de heffing van „kijkgeld" voor de televisie-liefhebbers. Buitengewoon interessant is de me dedeling omtrent een wet ver vreemding landbouwgronden. De bedoeling is het ontstaan van onren dabele bedrijven te voorkomen. Gaat dit lijken op Hitiers Erbhofgesetz, dat Door een en ander dient de grond slag te worden gelegd voor de moge lijkheid, dat op den duur de bevolking in staat zal worden gesteld zelve over haar toekomst te beslissen. Hiermede wordt tevens gehandeld in overeenstemming met artikel 73 van het Handvest der Verenigde Na ties. In overleg met de regeringen der Nederlandse Antillen en van Suri name zal er naar gestreefd worden de voorbereiding van de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk voort gang te doen vinden. Het ligt in de bedoeling met spoed de instelling te bevorderen van de commissie voor het voortgezet overr leg, waartoe de conferentie Neder- land-Suriname-Nederlandse Antillen besloot. WERKGELEGENHEIDS. POLITIEK CENTRALE PL. i\ Tengevolge van in 1951 getroffen maatregelen, de gunstige ontwikke ling van de ruilvoet met het buiten land eh eèn aantal slechts tijdelijk werkende factoren, zal waarschijn lijk in 1952 voor het eerst na de be vrijding de betalingsbalans een over schot vertonen. De goud- en devie zenvoorraad is echter in verhouding tot de totale handelsbeweging nog aanzienlijk kleiner dan voor de oor log. Daarenboven is de internationale economische toestand vol onzeker heden, terwijl de dichtheid en de snelle groei van onze bevolking voortdurende toeneming der econo mische bedrijvigheid voor ons land dringend noodzakelijk maken Het feit, dat de productie reeds geruime tijd gelyk is gebleven en dat de werkloosheid zich gemiddeld in 1952 op een hoger niveau bevindt, dan vorige jaren, noopt er toe de> werkgelegenheidspolitiek steeds meer als het centrale punt in het sociaal- economische beleid te zien. Primair is de ontwikkeling van het normale bedrijfsleven. Met het oog hierop zal dan ook met name de industrialisatiepolitiek met kracht worden voortgezet, waar bij de mogelijkheid van voldoende investeringen zal zijn te bevorderen, mede door participatie van overheid in de investeringen waar de omstandigheden daartoe nopen. Naar een versnelde uitvoering van de plannen voor de ontwikkelings gebieden wordt gestreefd. De bereidheid bij het bedrijfsleven om tot nieuwe investeringen over te gaan is uiteraard in belangrijke mate afhankelijk van de verwach tingen omtrent de afzet der produc ten. Daartoezal handhaving en zo mogelijk verhoging van de koop kracht der bevolking van belang zijn, terwijl tevens de export zal zijn op te voeren. Dit geldt met name voor de uitvoer naar de Verenigde Staten van Amerika en Canada, aangezien ook bij een overigens gunstige beta lingsbalans het dollartekort nog blijft bestaan. Een zo snel mogelijk totstandkomen van de wettelijke voorzieningen, genoemd in de ex portnota, die in de afgelopen zit tingsperiode aan de Staten-Generaal werd overgelegd, is daarom gewenst De regering zal, terwille van dé toeneming van het handelsverkeer, krachtige steun verlenen aan pogin gen om internationaal tot verlaging van invoerrechten te komen. Waar nodig wordt de uitvoering van openbare, in het bijzonder ook cultuurtechnische werken, versneld en Voor de vyfde maal sinds Zjj de troon besteeg heeft H.M. Koningin Juliana Dinsdag in Den Haag de zitting van de Staten-Generaal geopend -met het uitspreken van de Troonrede. De foto toont de plechtigheid in de Ridderzaal. Vandaag ...is het acht jaar geleden, dat geallieerde parachutisten bij Arnhem landden, die in de strijd tegen de Duitsers zeer zware verliezen leden, hetgeen leidde tot de terugtocht over de Rijn; ...viert de bekende Nederlandse componist Hendrik Andriessen, directeur van het Kon. conser vatorium voor muziek in Den Haag. zijn 60ste verjaardag. eveneens de daling van landbouwbe drijven bij vererving moest voorko men ?T)e agrarische bevolkingsdelen zullen zonder twijfel met spanning details omtrent de regeling tegemoet zien. Voor de middenstand is nog van be lang, dat de omzetbelasting niet meer bij de detaillist zal worden geheven, voor de landarbeiders dat er een ar beidswet voor hen komt, voor de pachters dat de pachtwet herzien zal worden. Ons kiesstelsel en het bestuur der grote gemeente komen even eens onder de loupe. Het kiesstelsel zal door een staats commissie worden bekeken. Dat wij terug zullen keren tot oude stelsels lijkt niet waarschijnlijk. Mocht het tot wijzigingsvoorstellen komen, dan zullen die niettemin vermoedelijk een verlevendiging van het publieke me deleven beogen. Wat men ten aanzien van het be stuur van grote gemeenten uit wil dokteren ligt nog in de toekomst ver borgen. Maar men ziet: er staat veel op het programma van het nieuwe kabinet. Als het er in slaagt deze enorme taak te volbrengen, zal het het va derland goed hebben gediend! Overval op Amsterdamse juwelierszaak mislukte Twee Amsterdamse jongelui, 21 en 17 jaar oud, hebben Dinsdagochtend getracht een overval te plegen op een juwelier aan de Heiligeweg te Am sterdam. Zij duwden de verbouwe reerde eigenaar een ongeladen sten- gun onder de neus. Zijn echtgenote, die in een kantoortje achter de win kel zat, stelde echter de alarhiinstal- latie in werking en toen namen de knapen de vlucht. Een van hen liep m de armen van een rechercheur; de ander kon op het Rokin worden ge grepen. de voorbereiding van nieuwe plan nen wordt ter hand genomen. Voortzetting van een actief emi- gratiebeleid acht de regering gebo den. Het landbouwbeleid blijft gericht op een zo groot mogelijke bijdrage van de landbouw in de nationale productie, met inachtneming van de bestaanszekerheid voor de werkers in deze bedrijfstak. In het bijzonder door een conse quente voortzetting en uitbreiding van het vestigings- en credietbeleid zal getracht worden de economische positie der middenstandsbedrijven zoveel mogelijk te verstevigen. (Voor vervolg van de Troonrede ver wijzen wij naar pag. 4.) Prinsjesdag en televisie Vol spanning begon de 20 man sterke ploeg van de Nederland se televisie stichting Dinsdag middag om vijf voor half éen aan de eerste uitzending van de plechtigheid op het Binnen hof. In de Ridderzaal stonden twee camera's opgesteld, een op het balcon en een recht te genover de troon. In twee ra diocellen zaten twee commen tators, die via ontvangers de plechtigheid konden volgen. De televisiestichting had technisch zo gering mogelijk risico geno men. Zo waren alle kabels dubbel genomen. Op een der ministeries op het Binnenhof stond een straalzender op de drie cm golf rechtstreeks op Lopik gericht. Een tweede, tachtig cm. verder, gaf het beeld door naar het hoofd-ad- ministratiegebouw van PTT aan de Kortenaerkade te Den Haag, waar een drie cm. straal zender eveneens op Lopik ge richt, eventueel direct zou kun nen inspringen, als de eerste straalzender zou uitvallen. Al leen voor de televisiecamera in de openlucht voor de Ridder zaal had men geen tweede ap paraat. Iedere cameraman had voor alle zekerheid een techni sche assistent bij de hand. De uitzending werd helaas ernstig gestoord door de politiezender- tjes, waarvan de Haagse zich bediend bij dê verkeersregeling f PERZISCHE TEGENVOORSTELLEN „Onvriendschappelijke politiek van Groot-Brittannië" De premier van Perzië, Mossadeq, heeft Dinsdag verklaard, dat „als Groot- Brittanië niet zyn onvriendschappelijke politiek ten aanzien van Perzië wij zigt, Perzië genoodzaakt zal z\jn de diplomatieke betrekkingen af te bre ken." De verantwoordelijkheid hiervoor zou geheel bij Engeland berusten, aldus de premier. Mossadeq herhaalde zijn vroegere .verklaring, dat de jongste Brits- Amerikaanse voorstellen onaan vaardbaar waren. Hij zette daarna de Perzische tegenvoorstellen uitéén, die hij de laatste basis noemde waarop Perzië een regeling zou kunnen aan vaarden. De Perzische premier verklaarde, dat hij bereid was de kwestie van schadevergoeding voor het Interna tionale Hof te brengen, als de Brits- Perzische oliemaatschappij niet in 'n uitspraak van Perzische geréchts- 6-jarig jongetje stak kranten in brand Gehele boerderij ging in vlammen op Naar bij het door de politie inge stelde onderzoek is gebleken, werd de boerderijbrand te Tinte (gemeente Oostvoorne) op 13 September ver oorzaakt door het zesjarig zoontje van de eigenaar W. Klok. De ambte naar van de rijkspolitie, die het on derzoek instelde bemerkte, dat de oogharen van het ventje verschroeid waren. Toen hij naar de oorzaak hier van vroeg, vertelde het knaapje, dat hij op de bewuste ochtend reeds om 6 uur uit bed was gekomen en in de schuur enkele kranten in brand had gestoken. De vlammen sloegen hem daarbij in liet gezicht waarvan hy zo schrok, dat hij weer gauw in zijn bed was gekropen. De gehele boerderij, uitgezonderd het woonhuis, ging in vlammen op. hoven zou kunnen toestemmen, mits van te voren overeenstemming be stond over de volgende voorwaar den: Schadevergoeding zou slechts wor den betaald met betrekking tot instal laties der Brits-Perzische oliemaat schappij in Abadan, geschillen en aanspraken van een der beide partij en daterend uit de periode 1933-1947 zouden worden geregeld overeenkom stig het olieverdrag van 1933. In Londen heeft men verklaard, dat het voor Groot-Brittannië moeilijk zal zijn het verbreken van de diplo matieke betrekkingen met Perzië, waarmede Mossadeq heeft gedreigd, te vermijden, als Mossadeq vasthoudt Russen blijven in Port-Arthur 1600 km lange spoorweg wordt aan China overgedragen Communistisch China en de Sow- jet-Unie zijn overeengi.. ?inen, dat Russische rroepen in de Chinese ma rine-basis Port Arthur zuilen blyven totdat beide landen oen vredesver drag met Japan hebben gesloten. Verder heeft Rusland er in toege stemd de Chinese Tsjangtsjoeng- spoorweg in Mandsjoerije aan China over te dragen. Deze besluiten zijn, naar een me dedeling van het Russische persbu reau Tass, genomen tijdens de bespre kingen die een Russische en een Chi nese delegatie gedurende vier weken te Moskou hebben gevoerd. De overdracht van de ruim 1600 km lange Tsjangtsjoeng spoorweg geschiedt overeenkomstig het ac- coord van 1950. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft als zijn mening uitge sproken, dat de Tsjangtsjoeng-spoor- weg voor de Russische doeleinden zal blijven dienen" Volgens de woord voerder hadden de V.S. verwacht, dat de Sowjet-Unie het beheer van Port Arthur zouden behouden. Mislukte bomaanslag op premier van Libanon Dinsdagochtend is een bom bij de hoofdpoort van het paleis van de president van Libanon in Beiroet ont ploft. Volgens te Damascus ontvan gen berichten zijn er geen slachtof fers. H.M. Koningin Juliana vergezeld door Z.K.H. de Prins der Nederlanden, begaf zich Dinsdagmiddag in de gou den koets naar de Ridderzaal voor de plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal. De gouden koets met het ere-escorte verlaat het Noordeinde. TOEXEML„r.vULKING Toenemende bewolking met aan het einde van de dag in het Noorden van het land kans op regen of motregen. Matige tot vrij krachtige en later langs de waddenkust wellicht tot krachtig toenemende vrind uit Wes telijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1