Voor een rijksdaalder zes paar nylonkousen n; teuws in een Overdenking bij een verdwenen weg BOEK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1952. EEN JURIDISCH PROBLEEM Verkoopsysteem met goede en veel kwade kansen (Van onze Haagse redacteur). Den Haag, September Verscheidene vrouwen hebben de laatste maan den door een vriendin of een kennis voor f 2.50 een bon aangeboden gekre gen, die haar de weg moet openen naar de verwerving van vyf paar nylons (of zes paar wandelnylons) tegen een prijsje, waarvoor men zelfs geen paar eenvoudige herensokken kan laten liggen. Anderen konden voor een paar luttele guldens in het bezit komen van enige flessen jenever. De nylons en de jenever werden natuurlijk niet hele maal cadeau gegeven. Als men de bon voor f 2.50 aanvaardde, nam men tevens enkele verplichtingen op zich. In de eerste plaats moest men van de nylon- of jeneverfirma voor f 10.een formulier afnemen, waaraan even eens vier bonnen bevestigd waren, die men op zyn beurt weer moest pro beren te verkopen. Deze vier kopers kregen dan elk f 10.te storten voor hun formulier met vier bonnen. Door de verkoop van de vier bonnen a f 2.50 kreeg men zijn by de firma gestorte f 10.dus terug, zodat men in totaal f 2.50 betaald had (voor de zelf gekochte bon). De nylons of de jenever kreeg mep pas toegestuurd, als de vier opvolgers elk hun f 10.by de fir ma betaald hadden. De firma was derhalve van 40 verzekerd, als zij de kousen, om ons daartoe te bepalen, afzond. Per paar ontvino- zij dus de verzend- en ad ministratiekosten in aanmerking ge nomen 6.êl 7.Door de grote omzet kon zij de artikelen zelf goedkoop inkopen, waardoor zij een zeer behoorlijke winst maakte. De vrouw, die inderdaad voor 2.50 de nylons ontving, had dus haar opvolgsters daarvoor de norma le pry's laten betalen En die opvolgsters zaten niet zel den te tobben om elk haar vier bon nen te verkopen. Dat werd steeds moeilijker naarmate het aantal deel neemsters aan dit systeem toenam. Die toeneming ging zeer snel in zijn werk: vier maal vier maal vier maal viertot in het oneindige. Zo breidde het aantal „koopsters" zich 339 Zoals met zovele kleine zaken, is er een verbeten strijd tussen Engelsen en Duitsers gevoerd over de vraag wie nu eigenlijk de eerste lucifer heeft uitgevonden. Van Duitse zijde lanceert men dan het romantische verhaal dat deze eer toekomt aan een zekere Siebmacher, die behalve hoe- denfabrikant en scheikundige ook re- volutionnair zou zijn geweest en tij dens een, wegens de laatste bezigheid opgelopen, gevangenisstraf als tijd verdrijf de lucifer zou hebben uitge vonden. Dat zou dan in 1832 zijn ge weest. Hoewel er enige vraagtekens onbe antwoord blijven in deze geschiedenis, is de Engelsman in het algemeen toch beleefd genoeg een en ander niet te gen te spreken. Maar als het er dan op aan komt definitief de uitvinder aan te wijzen, haalt hij het Engelse octrooi No. 6335 van 1832 uit zijn zak en vraagt U of de uitvindersrechten van zijn land wellicht niet wat ouder z\jn dan de Duitse. En als we dan wat dieper op de zaak willen ingaan, wo'rdt het pas goed moeilijk. De con clusie, waartoe we dan komen is, dat waarschijnlijk de Engelse apotheker J. Walker in 1827 de eerste lucifers heeft gemaakt die geen fosfor bevat ten, maar dan ook buitengewoon moeilijk tot ontbranding te brengen waren. Daarentegen zou Siebmacher de eerste lucifers hebben gemaakt die wèl fosjorkopnen hadden, maar dan ook zo gemakkelijk vlam vatten dat het gebruik van lucifers in Duits land op slag moest worden verboden. Niet alleen het gebruik, maar ook de fabricage en zelfs het vervoer van dit goedje was hoogst gevaarlijk die dagen, waarin de brandspuiten nog slechts geringe capaciteit beza ten. Wie nu de erepalm mag wegdra gen, wordt gaarne aan de lezer over gelaten. Maar hoe dit ook zij, d< moeilijkheid, die aan het vervaardi gen van een goede lucifer is verbon den, is door deze strijd om de uitvin- derstitel klaar en helder aan de dag getreden: er moest een stof gevonden worden die snel ontbrandde, doch ook weer niet zo snel als witte phosphor. Door de rode phosphor hiervoor te bezigen, wist Boettger in 1848 de z.g. n. veiligheidslucifer te vervaardigen en sindsdien is dit product met rasse schreden vooruit gegaan. Momenteel bevat de kop van een goede lucifer geen phosphor, doch an der chemische bestanddelen, die teza men een explosief mengsel vormen. Door vulstoffen, zoals zand, glaspoe der e.d. wordt dit mengsel minder actief gemaakt Het strijkvlak bevat, behalve vele bind- en slijpmiddelen o.a. phosphor. Deze laatste stof is dus verhuisd van de kop naar het strijk- vlalc en, zoals we na lezing van het voorgaande ook zouden verwachten, het is nog steeds de phosphor die de verbranding inleidt. Eerst gaat dus de phosphor van het strijkvlak bran den en deze zet zich in de kop van de lucifer voort. Dat niet het gehele strijkvlak vlam vat is te danken aan de bijmenging van stoffen, waardoor dit toeinig actief is geworden. Mocht U nog niet willen geloven dat inder daad het strijkvlak gebrand heeft, kijkt U dan maar eens nauwkeurig naar de strepen, die een lucifer op een nieuw strijkvlak achterlaat. Dat zijn royale brandsporen, die beslist niet veroorzaakt zijn door slijtage of iets dergelijks. Over slijtage zouden we iets meer willen zeggen, doch de ruimte laten een behoorlijke inleiding daarvan niet toe. Zullen we daarmee dan maar tot morgen wachten? H. Petillon. uitzo lang er geen kink in de kabel kwam, doordat deelneemsters met haar bonnen bleven zitten, hoe wel zy bij de firma 10 hadden ge stort. Wel konden zij met drie of twee of één en zelfs geen enkele ver kochte bon ook de nylons krijgen, als zij maar de normale winkelprijs bijpasten. Voordeel genoot de firma door niet verkochte bonnen niet direct. Haar winst zat in de grote omzet van ny lons tegen niet lage prijs. Dit systeem loopt nog altijd De nylonfirma heeft in de laatste 'twin tig weken 23.600 formulieren verzon den. Per week gaan er gemiddeld 1500 paren nylons de deur uit. Even eens 1500 formulieren per week, waarvan er 300 worden geweigerd: men moet. namelijk 10 betalen bij aanbieding van het formulier. En dat komt niet steeds iedereen uit. JUSTITIEEL OORDEEL Ieder denkt zo het zijne van deze methode. Ook de justitie en de poli tie heboen zich ermede bemoeid. De nylonfirma heeft de zaak zelf voor gelegd aan de justitie in Maastricht, om zekerheid te krijgen omtrent de wettigheid van haar transacties, die de juridische raadsman in een ons gegeven uiteenzetting kwalificeerde als „verkoopsysteem met bepaalde mogelijkheden" of „verkoopmethode met één koper en vier borgen". In géén °"eval wenst hy deze transacties betiteld te zien met de namen sneeuwbal- of met kettingsysteem Het O.M. in Maastricht consta teerde, dat er geen strijdigheid is met de Loterijwet daar ging het in feite om en dat er juridisch geen bezwaren tegen het systeem kunnen worden ingebracht. Ook aan het Rotterdamse O. M. is deze vraag voorgelegd. Dit heeft nog geen dui delijk antwoord gegeven. De Haagse politie evenwel is van oordeel, dat Japan zou herbewapening moeten versnellen Opheffing der bezetting over vijf jaar? In een schrijven aan premier Josji- da van Japan heeft luitenant-gene raal Hickey,stafchef van generaal Mark Clark, de bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten, er op aangedrongen, dat Japan zijn herbewapening ver snelt, aldus meldt het Japanse blad „Mainisji". Generaal Hickey verklaarde in de brief, aldus het blad, dat de Ameri kanen het eiland Hokkaido zullen ontruimen, zodra Japan zelf in staat zal zijn dit deel van zijn gebied te verdedigen. Op het hoofdkwartier van generaal Clark heeft men nog geen commen taar op dit berichf willen leveren. Welingelichte Japanse kringen menen echter, dat het bericht juist is. Deze kringen geloven, dat de Amerikaanse en de Japanse regering van plan zijn de bezetting niet langer dan nog vijf jaar te laten duren. In deze tijd zou Japan een zee- en landmacht hebben, kunnen organiseren, die voldoende zou zijn om de veiligheid van het land te verzekeren, aldus deze krin gen. er reden bestaat om tegen de firma's die dergelijke verkoopmethoden toe passen, op te treden. GEEN BEWONDERING Wy willen en kunnen, nu de juris ten het onderling niet geheel eens b .jken te zjjn geen oordeel over de juridische toelaatbaarheid uitspre ken. Bewondering liebben wy voor dit systeem geenszins. Wel staat in de prospect!, dat men goed doet ei" niet aan deel te nemen, als men vreest geen vier nieuwe deelnemers te kun- nn vinden, doch hoevelen zullen toch niet graag het gokje wagen De fir ma's ontvangen in elk geval hun goe de geld voor de waren, die zy afle. veren; de deelnemers lopen een kwa de kans 10 te verspelen. Het zou niet ondienstig zyn, als dit met zo veel woorden in de reclamegeschrif- ten werd vermeld. Ons voornaamste bezwaar richt zich tegen het feit, dat de deelnemers, die voor 2.50 een aantal paren ny lons of enige flessen jenever bemach tigen, anderen deze goederen laten betalen. Dat zy dus het risico kun nen afwentelen op vrienden en ken nissen. Moreel lykt ons dit niet de verantwoorden. De firma's maken zich over de betaling door anderen dan zij, die de goederen ontvangen, geen zorgen. De overheid kan deze wijze van handelen niet onbewogen voorbijgaan. Beslissing over loonvorming in de landbouw Door het college van rijksbemidde laars is thans een beslissing genomen over de voorstellen der Stichting voor de Landbouw tot verhoging van de landbouWlonen. Het college acht een basis-uurloon van 88 cent, met inbegrip van 3 cent voor de werknemersbijdrage aan de pensioenpremie, voor de vakarbeiders in de normale landbouwgebieden aan vaardbaar. Door de Stichting voor de Landbouw was voorgesteld dit loon op 88li cent, met inbegrip van 3 cent voor de pensioenpremie, te bepalen. Zoals beleend, bedraagt het huidige loon 84li cent met inbegrip van 2li cent voor de pensioenpremie. Het college is voorts van oordeel, dat de lonen van de ongeschoolden niet verhoogd mogen worden. De datum van invoering der loons verhoging is nog niet vastgesteld. Over deze aangelegenheid alsmede over enige andere punten, zoals de loons verhoging in de overige loongebieden en de beloning van de jeugdige werk nemers, zal nog een bespreking met het college worden gehouden op 26 September a.s. In opdracht van HJML de Koningin heeft de minister van binnenlandse zaken, prof. dr. L. Beel, Zaterdagmiddag de op 15 Juli j.L aangevangen buitengewone zitting der Staten Generaal in de vergaderzaal der Eerste Kamer gesloten. Minister Beel gaat het gebouw der Eerste Kamer binnen; op de achter grond de Ridderzaal, waar H.M. de Koningin vandaag de zitting weer zal openen. Ex-koningin Narriman naar Zwitserland De echtgenote van Prins Faroek, ex-koningin Narriman, is in gezel schap van de juridische adviseur van ex-koning Faroek en een gezelschaps dame naar Lausanne vertrokken, waar zij een arts zal consulteren. Een woordvoerder zeide, dat prin ses Narriman een ongerief had over- fehoiiden van de geboorte van koning 'oead. Een timmermansknecht kwam Maan dag op Schiermonnikoog met zijn arm in een zaagmachine terecht. De dokter oor deelde opneming in een ziekenhuis nood zakelijk, «toch de kwestie van het vervoer leverde moeilijkheden op, totdat de com mandant van de vliegbasis Leeuwarden aanbood het transport te verzorgen. Met een Auster werd de timmermansknecht naar een ziekenhuis in Leeuwarden ver voerd. De Amerikaanse torpedobootja- ger „Coates". die Zaterdag op de rivier de Clyde (Schotland) in aanvaring kwam met een Amerikaans depötschip, is naar de Firth of Forth teruggekeerd met een groot gat in de romp. Het schip zal niet verder aan de oefening Mainbrace kunnen deel nemen. Door nog niet opgehelderde oorzaak is Maandagochtend brand ont staan in een boerderij te Beekbergen (GlcL). De brandweer, die spoedig ter plaatse was. kreeg na korte tijd' assistentie van haar Apeldoornse collega, die met de grote tankwagen arriveerde. Het ge lukte de brandweerlieden niet het vuur te bedwingen. De gehele boerderij met vrij wel de complete inventaris werd in de as gelegd. 0 Bij K. B. is aan ir H. B. J. Witte eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Bergen op Zoom. Advertentie Al wat Uw huid ia tientallen gevallen voor haa* genezing, zuiverheid, gezondheid en verbetering nodig heeft, is«ar» P U R O L W©f@®l©§» De nieuwe Sowjet-Kussische ambassa deur te Washington Zaroebin is te New York aangekomen. „Mijn gehele werk zaamheid als ambassadeur van de Sowjet- Unie te Washington zal gewijd zijn aan de vrede en de samenwerking tussen onze beide landen", aldus Zaroebin. Het ge rechtshof te Poesan heeft een lid' van de nationale vergadering en een voorma lig ondergronds leider tot de strop ver oordeeld. beschuldigd van het plegen van een aanslag op president Rhee op 25 Juni. Ontevreden onder officieren? Het Tweede Kamerlid Van Vliet (K.V.P.) heeft de minister van oor log schriftelijk gevraagd of het de minister bekend is dat er grote on tevredenheid bestaat onder de dienst plichtige onderofficieren over hun sa- iarisregeling en of het waar is, dat sinds December 1951 gewerkt wordt aan een betere regeling. Indien zo danige regeling niet getroffen wordt, verzoekt de heer Van Vliet de minis ter om toe te zeggen, dat met spoed aan het tot stand brengen van ver beteringen gewerkkt zal worden, zo mogelijk met terugwerkende kracht. Mr. Stikker nu definitief ambassadeur in Londen. Mr D. U. Stikker is bij koninklijk besluit van 13 September benoemd tot Harer Majesteits buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur bij het Hof van Sint James. Verkeersongeval bij Vroomshoop eist 2 doden. Te Kloosterhaar nabij Vroomshoop zyn Zondagavond een motor en een auto met elkaar in botsing gekomen. De duo-passagier van de motor, de 25-jarige J. M. uit Beerzerveld, werd op slag gedood. Het slachtoffer was pas gehuwd. De bestuurder van de motor, de 23-jarige heer H. J. T. uit Kloosterhaar werd in zorgwekkende toestand opgenomen in het algemeen ziekenhuis te Almelo, waar hij in de loop van de nacht is overleden. De auto bestuurder, de 29-jarige heer H P. uit De Krim bekwam geen letsel. West-Duitse ambassadeur in Den Haag teruggeroepen. Het West-Duitse ministerie van buitenlandse zaken heeft haar am bassadeur In Den Haag, dr. Karl Dumont, teruggeroepen, zo heeft een regeringswoordvoerder te Bonn me- degeedeld. Dit besluit is om gezondheidsrede nen genomen op verzoek van dr. Du mont zelf, aldus de woordvoerder. Nederlandse en Belgische luchtverdediging wordt beproefd? Tegelijkertijd met de legeroefening „Hold Fast" zullen luchtmanoeuvres worden gehouden in het gebied tus sen Engeland en de Zwitserse grens. Het doel hiervan is de luchtverdedi ging van België en. Nederland gron dig op de proef te stellen. „Hold Fast" was de eerste werke lijke grote oefening, waarin de RAF zou medewerken niet Belgische en Nederlandse landstrijdkrachten, al dus luchtmaarschalk Foster, bevel hebber van de tweede geallieerde tactische luchtmacht. België en Ne derland Éouden in „Hold Fast" optre den met Thunderjets, die onlangs uit de V. S. waren ontvangen. Lucht maarschalk Foster sprak de hoop uit dat het optreden van de Nederlanders en Belgen in de lucht zou aantonen, dat de Nederlandseen Belgische luchtmacht een „aanmerkelijke ver sterking" voor de Nato-lüchtmacht betekenen. De Nederlandse vliegtuigen zouden opereren van de bases Leeuwarden, Twenthe, Soesterberg, Voikel en Einhoven. ZEKER iemand wenste het getal te weten van de bochten, die de weg van Arnemuiden naar Klevers- kerke bij elkaar kronkelt. Nog maar halverwegen raak te hij echter, naar zijn zeg gen, eerst de kluts en vervol gens ook de tel kwijt en het juiste aantal is niet bekend geworden. Wij geloven ech ter, dat deze weg nog niets is vergeleken bij die andere oeroude straatweg, die zich in het jonge verleden even eens door het goede land van Walcheren wrong en op ont stellend wijdlopige manier ten slotte Middelburg met Grijpskerke en Grijpskerke met Oostkapelle bij de zee kust verbond, aldus lezen wij in de N.R.C. We kunnen dan ook de vreugde begrijpen van de buschauffeur, de bode en al len, die dagelijks aan zijn grillen waren overgeleverd, nu deze Selsweg op nog één kronkel na in aanzienlijk kalmer banen ts geleid. Maar ter wille van onszelf en al die toeristen, die op zoek naar ontspanning niet steeds per auto langs 's heren we gen (kunnen) jakkeren, wil len we toegeven aan een In Memoriam. Want wat moet men als toerist op een beton. strook, een weg, die niet tot Seisweg werd in kalmer banen geleid 't land zelf behoort en waar op de arme stedeling tever geefs tracht zichzelf te ontlo pen? Geef ons maar de Seisweg, de minst efficiënte van alle Walcherse wegen, die in hxin goede dagen toch waarlijk geen van alle de kortste ver binding tussen hun begin- en eindpunt vormden en teza men het eiland het voorko men van craquelé-werk moe ten hebben gegeven. De Seis weg, die uitwijkend en te ruglopend, zorgvuldig de ho ge gronden zocht; ons zonder ophouden keerde en wendde, zodat we nu eens aanreden op de duinen van Zoutelande in het Zuidwesten, dan weer op de dom van Veere, ver in 't Oosten, maar zelden recht op het torentje van Oostka pelle, dat toch als doel was genoemd. Na enkele kilome ters begon men ernstig aan de betrouwbaarheid van zijn zegsman te twijfelen en lut tel verder gaf men het liever geheel op enige berekening te maken aangaande de he melstreek, waarin het eind punt misschien te zoeken was, en wist men niet beter te doen dan gelaten achter de weg aan te rijden, terwijl de wind beurtelings van alle zijden woei en de zon nu eens voor, dan weer achter stond. Het is waar, dat gepres seerde lieden, in de haast om „er" te komen, wat geërgerd werden: op zo'n weg reden ze naar hun gevoel werkelijk voor dwaas! Maar wie de tijd aan zich wist te hebben en zich aan die oude Seis weg overleverde, werd vreugde op vreugde bereid. Dan bleek hij een goede vriend te zijn, die U terzake kundig, maar zo smal en be scheiden, dat men hem haast vergat, van de ene opmerke lijkheid naar de andere lood ste en U gedienstig bij de hele steek introduceerde. Hij wond zich om één van die antieke Zeeuwse vliedber gen, boog zich speels mee met de windingen van een sprink, voerde U van de mid deleeuwse stichting Zand- voort met zijn wapendragen- de leeuwen naar 'n schilder achtig boerderijtje van warmrode reuzenmoppen, waaraan iedere generatie 'n „kotje" scheen te hebben toe gevoegd, en van daar mis schien naar die eenzame grafheuvel tussen de akkers, omgeven door verhalen en 't nooit zwijgend geruis van peppels. Soms scheen hij U recht in de mendeuren van 'n zwart- geteerde boerenschuur te willen leiden, maar pal daar voor bedacht hij zich en bracht hij U naar één van die gewezen buitenplaatsen: Molenwijk, Kranensteyn, of 't „Hoge Duvékot", dat Gar- gon drie eeuwen geleden in zijn Arcadia lichtelijk ge choqueerd het „Hoge Duif huis" noemde. Hij voerde dwars de dorpen door en deed al die intieme gehuch ten aan, waar een krom ge werkt boertje met een vle gel een „klusje" tarwe dors te en de massieve Zeeuwse knollen door een kleine jon gen werden uitgespannen. Om daarna weer het wijde land in te gaan, waarvan de rust het gaandeweg op onze gejaagdheid ging winnen, van ons twintigste-eeuwers, die bij elke kromming moes ten worden geremd, zolang, tot we eindelijk gekalmeerd voorttreden in het spoor van hen, wier voeten zeer, zeer lang geleden deze zigzaggen de weg door het land aftast ten en hem in tijdloze rust daarna steeds weer gingen. Zó ootmoedig door het landschap te kunnen gaan. Terwijl we zonder aanwijs bare reden, maar innig te vreden, om een veld vol sui kerbieten heen draaienver geten we de toerist te zijn en voor onze ontspanning „er gens" heen te willen Hef Wereldgebeuren. Pinay en de Camembert kaas By alle goede voornemens om tot een nauwe West Europese sa menwerking te komen, zal men toch op een gegeven moment voor de vraag komen te staan, of het wel mogelijk is betrekkelijk welvarende landen tot een eenheid te maliën met het failliete FrankrijkPinay, de kwieke Franse minister-president, is zich tendege bewust, dat dat niet mee zal vallen en hij wendt dan ook wan hopige pogingen aan om de Franse franc te behoeden voor een nieuwe devaluatie. Alleen als in Frankrijk stabiliteit heerst, economische en financiële rust, zal het een gewaardeerde part ner zijn. Pinay is niet alleen een kwiek, maar ook een verstandig man. Hij vecht tegen de voortdurende prijs stijgingen, hy vecht voor de redding van de franc. Maar hij weet ook, dat het van veel belang is, dat ministers weten, hoe Jan Publiek over hem denkt en hoe de gewone man pleegt te handelen. Ais hij er maar even de kans toe ziet, mengt hij zich onder de menigte en praat en kijkt. Soms doet Pinay dan merkwaardi ge ontdekkingen. In Frankrijk willen de socialisten en de communisten nog wel eens gaar ne beweren, dat de hoge prijzen veroorzaakt worden door de kapita listen. Dat zijn immers de mensen die hoge winsten willen maken en in staat zijn om hoge prijzen te betalen! Welnee, zegt Pinay. Dat is volko men bezijden de waarheid! En hij ver telt daaromtrent in het weekblad „Réaiités" onder meer het volgende: In een groot warenhuis sneed men een stuk Camembert-kaas midden door. De ene helft prijsde men hoger, dan de andere. En wat gebeurde? De winkelende huisvrouwen kochten uit sluitend de dure kaas. De goedkope, die even goed was, lieten zij liggen... In een modemagazijn legde men twee rollen precies dezelfde stof naast elkaar. De ene werd laag, de andere hoog geprijsd. Er geschiedde precies hetzelfde. De vrouwen kwamen en be keken de stukken en kochten alleen van de dure rol. Er waren er zelfs, die de stoffen betastten en bevoelden en constateerden, dat de kwaliteit van de dure stof toch wel aanzienlijk beter was, dan die van de goedkope... En daarmede acht Pinay bewe zen, dat de zuinige Franse huisvrouw niet' zuinig is, dat zy geen verstand heeft van de dingen, die zij koopt, dat zij zelf de schuld is van de hoge prijzen. Pinay heeft goed praten. Maar met deze wijze lessen krijgt hij de Franse begroting, die hij volgende maand aan de Nationale Vergadering moet voorleggen, niet in evenwicht zonder verhoogde be lastingen En dat had hij toch be loofdondanks het feit, dat hij over 1952 reeds een nadelig saldo heeft van 200 billioen francs! Pinay had aanvankelijk succes met zijn actie tot redding van de franc. Thans moet echter gecon stateerd worden, dat deze actie mis lukt is. Het zat Pinay niet mee. Mond- cn klauwzeer teisterde de-, veestapel van Centraal Frankrijk. De vleesprijzen vlogen omhoog. De droge, hete zomer heeft de zuivel- productie ongunstig beïnvloed. De boter is duurder geworden. De drui venoogst is zo overvloedig, dat men niet de wrjn geen raad weet. De inkrimping van de bewapeningsuit breiding veroorzaakt werkloosheid. De vakbonden vragen hogere lonen... Er is maar één redding voor Frankrijk: extra hulp van de Verenigde Staten. Pinay heeft daar al om gevraagd, maar Uncle Sam zei ditmaal neen. Hij meende, dat "hij al genoeg ge daan had De geruchten willen nu, dat Pi nay eerstdaags de Atlantische Oce aan zal oversteken om nog eens een persoonlijk beroep te doen op de milddadigheid van de rijke oom. Mis schien dat dat helpt. Maar ook: misschien, dat de Amerikanen den ken, dat er voor Frankrijk toch geen kruid gewassen is. In ieder geval ziet de toekomst voor Frankrijk er niet rooskleurig uit. Mr. S. J. Baron van Tuyll van Serooskerken secretaris-generaal buitenlandse zaken. Naar het A.N.P. verneemt, is de benoeming te verwachten van mr. S. J. Baron van Tuyll van Serooskerken tot secretaris-generaal van het mini sterie van buitenlandse zaken. Baron van Tuyll van Serooskerken was tot dusver hoofd van de Nederlandse de legatie bij de O.E.E.S. te Parijs. EEN VAN: TOLSTOI L. J. Veens U.M. te Amsterdam bracht ons een zeer verborgde uit gave van Tolstoi's grote sociale ro man „Opstanding", het meest om streden werk uit de laatste levens periode van deze grote Russische auteur. Het werd voltooid in 1898 en het stelt naast de opstanding uit de zonde het probleem van gevangen schap en dwangarbeid: met welk recht mag de ene mens de andere opsluiten? Tolstoi, we lezen het in zijn dagboeken, werkte met grote nauwgezetheid aan deze roman, en we weten ook, dat hij zelf soms twij felde aan zijn hoofdpersonen. Prins Nechljudow. Zelfs wierp hij het ma nuscript eens met afschuw weg, om dat hy alles vals, verzonnen en be dorven vond. Inderdaad is 't karak ter van Necliljudow heel wat minder geschakeerd dan dat van de perso nen in Tolstoi's andere grote epische werken, en het zelfde geldt in min dere mate voor Nechljudows tegen spelers: de mensen zun zwart of wit, duivelen of engelen. Niettemin is „Opstanding" een groots werk geworden met prachti ge passages, en deze vertaling kan dan ook zonder meer met vreugde worden begroet. H. W.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 6