DIRECTEUR L. P. VAN MALLAND VIERT ZILVEREN JUBILEUM Zeeuwse Almanak DE 10.000STE BEZOEKER ZAG DE GOESSE TENTOONSTELLING EEN GROTE KUSTVAARDER TE WATER GELATEN TE TERNEUZEN lilü? RUTRANtX PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1952. BLIKSEM-CARR1ERE Volontair-Iaborant werd directeur van drie suikerfabrieken In tien jaar van volontair-Iaborant t<>t directeur van een millioenenbe- dryfHet klinkt als een sprookje, zo. als dit slechts in Amerika tot werke lijkheid pleegt te worden. Toch is deze carrière in ons land gemaakt. Door zyn grote kennis en zijn buitengewoon organisatietalent heeft de heer L. P. van 31alland, thans directeur van de drie coöperatieve suikerfabrieken te Stampersgat, Roosendaal en Zevenbergen, verenigd in de V.C.S. zich tot deze verantwoordelijke post weten op te werken. Donderdag "a.s. zal deze in de Zeeuwse en Brabantse landbouw zo bekende figuur worden gehuldigd, In verband met zijn 25-jaxlg jubileum. Vijf en twintig jaar geleden kreeg de heer van Malland zijn kans op de suikerfabriek „Dinteloord". De toen malige voorzitter, de heer W. Kake- beeke kreeg van een zijner relaties het verzoek om de heer van Malland die juist van de suilcerschool te Amsterdam kwam. als volontair op het laboratorium te willen plaatsen. De jongeman kwam en legde direct door zijn uitstekend werk het funda ment voor een grote carrière in dit bedrijf Reeds in zijn tweede bieten campagne was hij bedrijfsleider. Toen daar op de crisisjaren kwamen en de fabriek moeilijke tijden doormaak te, kreeg de heer van Malland gele genheid te meer zijn organisatieta lent te tonen. Door velerlei verande ringen wist hij „Dinteloord" door de crisis te loodsen. In 1937 volgde zijn benoeming tot directeur als opvolger van dr. P. F. Vlekke. Met kracht zet te de heer van Malland zyn arbeid voort. Enorme kapitalen werden be steed aan de vernieuwing van het bedrijf. Weer brak een moeilijke tijd, de tweede wereldoorlog aan, doch de Dinteloord" kwam, zi) het materieel niet zonder schade, levenskrachtig uit de strijd te voorschijn. OPBOUW Vooral in de eerste na-oorlogse jaren werd zeer veel van de leiding gevergd. De heer Van Malland nam, met steun van zijn bestuur, een zeer werkzaam aandeel in het opbouw werk. Hy slaagde er in het bevrijde Zuiden zo snel mogelijk van suiker te voorzien, de fabriek „Dinteloord" Tractor te IJzendijke in sloot gereden. TWEE GEWONDEN IN CABINE Maandagmorgen te zeven uur ré den de loondorser A. H. en zijn chauffeur J, de J. met een tractor waarachter een combine naar de boerderij van de gebrs. H. in de Ameliapolder onder IJzendijke. Bij een afrit geraakte de tractor in een grinthoop en zo in de sloot. De cabi ne van de tractor werd ingedrukt. Hulp schoot toe en het gelukte vrij spoedig de chauffeur de J., die be kneld zat, uit zijn netelige positie te bevryden. De heer H., die met. de borstkast bekneld zat, kon eerst na geruime tijd uit de cabine worden bevrijd. Dokter Rozemeyer was spoe dig ter plaatse voor het verlenen van eerste hulp en uiteindelijk consta teerde hij, dat beide slachtoffers er nog vrij goed waren afgekomen. Zij. behoefden niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. Advertentie. 't Begon met een scheut of steek Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook on der Uw bekenden waar de wereld beroemde Kruschenkuur op korte termy'n verlossing bracht van die slo pende rheumatische pijnen. De aan sporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heil zame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. HOGE HOED In Zeeland vólgt de laatste tijd de ene tentoonstelling op de andere, met de regelmaat van een klok en daar naast zou men indien wen daar aardigheid in zou hebben van de ene winkelweek naar de andere kun nen draven, om van druiven-, glas- en andere feesten dan maar te zwijgen... Nu kunt ge als ambteloos burger, als middenstander, handwerksman of ambtenaar al deze gebeurtenissen rustig langs u heen laten gaan en nie mand zal daar, in het algemeen ge spróken, enige aanstoot aa?i nemen. Voor de Commissaris der Koningin ligt de zaalc evenwel anders en de belangstelling van jhr. de Casenibroot voor al hetgeen in zyn provincie ge beurt is daarnaast dermate groot, dat hij vele gebeurtenissen persoonlijk bij wil wonen. Dit eist evenwel een nauw gezette administratie en zo kon hel gebeuren, dat de Commissaris op weg was naar Goes, naar de Hajuto, toen hij plotseling met schrik ontdekte, dat het hem niet bekend was, of een hoge hoed by de plechtigheid vereist zou zijn Onmiddellijk werden er maatrege len getroffen, de tocht werd onder broken en men besloot telefonisch in lichtingen in te winnen by de burge meester van Goes. De burgemeester was niet thuis Wel een zoon des huizes, maar de knaap kon niet vertellen, of papa een hoge hoed had meegenomen. De situatie dreigde gecompliceerd te worden, maar er kwdm een oplos sing. De jongeman stelde een onder zoek in en ontdekte, dat de hoge hoed van papa nog op zyn plaats lag... Waarop de Commissaris zijn weg vervólgde, zonder hoge hoed, maar met een gerust hart... werd op korte termijn hersteld en toen in '46 'n staking te Amsterdam onze suikerpositie in gevaar dreig de te brengen, hebben de West-Bra bantse suikerfabrieken de raffinage van buitenlandse ruwesuiker zoveel mogelijk overgenomen. In 1947 gin gen de drie coöperatieve fabrieken te Stampergat, Zevenbergen en Roo sendaal een fusie aan eh hoe kon het eigenlijk anders de heer van Malland werd tot directeur van dit machtige bedrijf benoemd. Hoewel de enorme ontwikkeling van deze coöperatieve suikerindustrie uiter aard voor een zeer belangrijk deel te danken is aan de vooruitstrevend heid van het bestuur, mag toch ze ker geconstateerd worden, dat ook de jubilaris hierin een groot aandeel heeft gehad. Het grote veitrouwen dat het bestuur in hem heeft gesteld, bewijst dit wel voldoende! Verbouwde vismijn te Vlissingen in gebruik Eeri bescheiden plechtigheid In een intieme bijeenkomst werd Maandagmiddag de verbouwde en verbeterde vismijn aan de Vissersha ven te Vlissingen in gebruik genomen. B. en W. van Vlissingen met een aantal raadsleden waren daarbij te genwoordig. Wethouder L. P. van Oorschot gaf een kort historisch overzicht van het ontstaan der vismijn en van de moei lijkheden, die in dè loop van de jaren overwonnen moesten worden. Dank zij de verbouwing beschikt men nu over een vismijn, die aan de eisen des tijds voldoet. Namens de vissers van Vlissingen en Arnemuiden bracht de heer J. Marijs in een berijmde toe spraak dank aan allen, die hebben meegewerkt tot verkrijgen van dit verbeterde gebouw. Hij verwierf een levendig applaus. De heer J. Dingemans sprak voor de Vissersvereniging „Draagt Elkan ders Lasten". Hij liet woorden van lof horen voor de vlotte wijze, waar op de verbouwing was tot stand ge bracht en gaf uiting aan zijn waarde ring voor de inrichting van het ge bouw, dat naar hij hoopte nog vele jaren in het belang van de vissers ge bruikt zou worden. Na dit officiële gedeelte bezichtigden B. en W. en de raadsleden het nieuwe gebouw. Tanker voer omhoog op Krammerpiaat Op de Krammerplaat voer het 300 ton metende motortank-schip „Shell V", geladen met benzine en op weg naar Antwerpen, omhoog. Een gedeelte van de lading werd overge nomen door de tankboot „Castellia" van Pli van Ommerens Scheepvaart Mij-, waarna de „Shell V" vlotgetrok- ken kon worden. De schepen hebben de reis gezamenlijk voortgezet. Succes voor Middelburgse schutter te Rotterdam Tijdens schietwedstrijden öp pistool welke Maandag op de schietbanen te Rotterdam werden gehouden, be haalde de heer Beurskens uit Middel burg met 267 p.de vierde prijs op het nummer meesterkaarten zwaar kali ber. Aan dit onderdeel namen 40 schutters deel. GOEDE MOSSELEXPORT De mosselexport beleeft drukke dagen. In Yerseke werden vorige week meermalen vijftig vaartuigen gesignaleerd en in het bijzonder de stad Parijs betrekt momenteel flinke hoeveelheden. Helaas ging het met het mosselzaad op de Westersehelde minder voor spoedig. De stroom voerde vrij veel zaad mee en er werd weinig gevan gen. De prijs bedroeg 3 per ton. In de week van 8 tot 13 Septem ber werden van Bruinisse afgeleverd aan handkarren te Tholen, Yerseke en Bruinisse 3225 ton Zeeuwse mos selen en 225 ton Waddenzeemosselen. Dit cijfer is bevredigend, gezien de hoeveelheid Zeeuwse mosselen, welke leverbaar is. Door enkele mosselkwe kers werd, na Dinsdag nog mossel zaad gevist, onder andere nabij Seha. rendrjke en in het Krammer. Ook daar waren de voorkomende hoeveel heden echter uiterst klein. HONDENBEXTOONSTELLIXG BREDA Te Breda werd een Internationale Honden tentoonstelling gehouden waarop 600 honden uit binnen- en buitenland aanwezig waren. De Zeeuwse fokkers behaalden direct en indirect mooie successen. Kampioen der ruwharige Hollandse herders werd Rea van de heer Kooistra te Rotterdam gefokt uit „Kniertje" van de heer C. L. Kostense te Kruiningen. Reserve kampioen ruwharige Hol landse Herders werd Flip van dokter J. Casparie uit Hulst. „Zeer goed" behaalde Jan van de heer van Poelje uit Helmond eveneens ge fokt uit „Kniertje". Bij de ruwharen liet „Kniertje" ver stek gaan daar ze de zorg over 9 nakomelingen heeft Bij de Belgische herders behaalde Cora „Z.G." Deze hond werd gefokt door mevr. Bak ker te Yerseke. By de Mechelse Her ders was kampioen Ceciele aanwezig eveneens gefokt door mevr. Bakker te Yerseke. POGING TOT DIEFSTAL Door de Rijkspolitie te Breskens is proces-verbaal opgemaakt tegen P. D. uit IJzendijke. D. wordt ver dacht van een poging tot diefstal uit 'n Franse auto aan boord van de veer dienst Vlissingen-Breskens. Wieirijdster reed tegen Dieseltrein bij Rilland Haar toestand ernstig. Maandagavond omstreeks half zes wilde mevrouw ae wed. S. de Koning- Krijger te Rilland, die op weg was van haar woning naar het huis van een familielid aan de Tweede Weg te Rilland per fiets de onbewaakte spoorwegovergang passeren. Zij be merkte blijkbaar de aankomende Die seltrein niet en reed tegen de trein. De hoofdcondueteur van de trein trok direct aan de noodrem. Hij trof het slachtoffer langs de baan aan met een diepe hoofdwonde. Ook was de voet van het linkerbeen vrijwel afge reden. Eerste hulp kon spoedig ver leend worden. De wegenwacht, rijks politie en verkeerspolitie waren snel ter plaatse. In de woning van de heer O. aan de Tweede Weg werd het slachtoffer behandeld door dokter Nanninga, waarna mevrouw de K. per ziekenauto naar het St. Joanna ziekenhuis in Goes werd overge bracht. Hoewel haai" toestand ernstig is, had men gisteravond hoop op het behoud van haar leven. Directeur avondschool nijverheidsonderwijs vraagt ontslag Bij schrijven ad. 31 Juli j.l. heeft de heer B. G. Schermers ontslag ge vraagd als directeur der Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Middel burg. B. en W. stellen thans de ge meenteraad voor, dit ontslag eervol te verlenen. De heer J. C. E- Massee te Kloetinge overleden. Maandag is te Kloetinge op 73- jarige leeftijd plotseling overleden, de heer J. C. E. Massee. gedelegeerd commissaris en voordien directeur van de Handelsmaatschappij Massee Zn. N.V., handel in landbouwwerk- ligen te Goes en Zwolle. De heer Massee was ook vele jaren bestuurslid van de Kamer van Koop handel voor de Zeeuwse eilanden en van 27 Juli 1937 tot heden voorzitter van het Zeehospitnm „Zonneveld" te Domburg. Onder zijn leiding kwam op het zeehospitym de laatste grote uitbreiding Lot stand, terwijl ook een apart zusterhuis werd aangekocht. Meerdere jaren was de heer Massee tevens voorzitter van .de landelijke vereniging van importeurs van land bouwwerktuigen. De teraardebestelling zal Donder- _j.gmiddag twee uur plaats vinden op de algemene begraafplaats te Goes. STADHUISRESTAURATIE VAN HULST In ons verslag van de stadhuis- feesten te Hulst hebben wij in toespraak van burgemeester Truffino slechts enkele namen genoemd van deskundigen, bouwkundigen, archi tecten' enz., die zich bij de restaura tie verdienstelijk maakten. Vele an dere namen schoon ze door burge meester Truffino wel werden ge noemd moesten wij onvermeld la ten. Het spijt ons, dat daardoor ook onvermeld bleef de naam van de heer G. M. Sturm, die zich bij deze restau ratie bijzonder verdienstelijk maakte als architect. De omissie zij hiermee hersteld. KASGELDLENING WALCHEREN Het dagelijks bestuur van de Pol der Walcheren heeft aan het alge meen bestuur toestemming verzocht voor het aangaan van kasgeldlenin gen tot een totaal van ten hoogste 1,5 milüoen gulden over het jaar '53. OP NAAR DE HAJUTO Bloemen- en lichtweek nu reeds geslaagd De „Hajuto" zag de tienduizendste bezoeker verschijnen. Maandag kwa men 2225 belangstellenden een kijkje nemen. Na de overweldigend drukke Zaterdag begint de goede roep over de Hajuto-tentoonstelling en de bloe men- en Jichtattracties te Goes zich kennelijk steeds verder te verbreiden. Hoewel de Maandag voor exposities niet de drukste dag pleegt te zyn, kreeg de Hajuto toch 2225 bezoekers binnen haar poorten. Toen des avonds te elf uur de kas sa's werden gesloten was het totaal tot 10.678 gestegen. Aanvankelijk werd niet allerwege het optimisme van de organisatoren gedeeld, die rekenden op een totaal bezoek van tenminste 20.000 personen gedurende deze week. Alle twijfel is thans weggenomen. Wat Goes met zijn bloemen- en licht- prachtweelc weet te bieden geniet grote bewondering en de attractief ingerichte tentoonstelling neemt daar bij een zeer grote plaats in. Na een vrij rustige Maandagmid dag er waren toch nog 1500 bezoe kers in de Hajuto begonnen na zeven uur de straten van Goes zich te vullen met opgewekte mensen. Bij de Kade concenteerde op het drijvende podium „Apollo" voor een vrij talrijk publiek, terwijl „Eupho- nia" ditmaal de muzikale wandeling door de stad voor zyn rekening nam. Velen trokken ook naar de Hajuto en zo was daar rond acht uur de be drijvigheid reeds groot. Terwijl juist de show opnieuw voor vele belangstellenden de laatste mode snufjes bracht meldde zich rond half negen de 10.000ste bezoeker aan de HOOFDPIJN? Mijnhaidt's Hoofdpijnpocdere. Doos 47 cent Gestolen auto uit Breda in Vlissingen aangehouden Zondagmorgen ontdekte een ver keersagent bij de aanlegplaats van de boot naar Breskens een auto, die een zeer eigenaardige nummerplaat voer de. Hij vond dit verdacht en hield de auto aan. De inzittenden konden geen behoorlijke verklaring afleggen, waarop de agent de auto in beslag nam en de inzittenden arresteerde. Bij het politiebureau werd onder de achterbank een belastingkaart ont dekt, met de naam en adres van een inwoner uit Breda. Bij informatie bleek, dat bij deze Bredanaar in de nacht tevoren een auto was gestolen. Nog voordatde diefstal was ontdekt, was de auto reeds aangehouden. De zaak is aan de politie te Breda over gegeven. Subsidie R.K.H.B.S. te Goes In Februari van dit jaar beschikte de Middelburgse gemeenteraad af wijzend op een verzoek van de R.K. H.B.S. St. Willibrord-College te Goes om subsidie voor elke Middelburgse leerling dezer school. Dit geschiedde omdat de school toen nog niet door het rijk erkend was. Thans is de school wel erkend en _J. en W. stellen de raad voor alsnog het gevraagde subsidie te verlenen. DE „GERRY S." VAN DE HELLING Kiel gelegd, voor 3000 tonner Vele belangstellenden hebben zich Maandag zowel op de met Amerikaan se en Nederlandse vlaggen getooide werven van de Terneuzense Scheeps- bouvvmaatschappy als op de daartegenover gelegen oever van de Midden- kanaalarm verzameld toen de coaster „Gerry S." te water werd gelaten. Dit was niet alleen een bijzondere gebeurtenis voor de Terneuzense Scheepsbouwmaatschappij, die zich op het gebied van de kustvaarderbouw reeds een goede naam heeft verworven, maar ook voor de N.V. Rotterdam se Kolencentrale, welke met de „"Gerry S." haar vloot zal uitbreiden tot ne gen schepen. De tewaterlating geschiedde in aan wezigheid van ojn. de directeur der Rotterdamse Kolencentrale, de heer R. P. Schoonheim en diens zoon, de heer W. Schoonheim, directeur van de Anbitcoal Cy. te New York, beide met hun dames, voorts de directeur der Terneuzense Scheepsbouwmaat schappij, de heer J. F. de Klerk, de vertegenwoordiger van Lloyds, de Bemanning Sibajak schenkt schilderij aan Domburgse school Woensdag a.s. wacht de leerlingen van de Chr. School te Domburg een prettige dag. Zoals bekend^ hebben verscheidene scholen in Nederland „schepen" geadopteerd. Zij onder houden met de bemanning een regel matige briefwisseling en geven ook wel op andere wijze blijken van be langstelling en medeleven. De Chr. school nu van dhr. S. Jellema heeft het motorschip Sibajak van de Kon. Rott. Lloyd geadopteerd. Reeds eer der schonk de kapitein van de Siba jak de school een aantal boeken maar nu heeft de bemanning een schilderij aangekocht, voorstellende een Baline se danseres. Woensdag komen vier bestuursleden van de ontspannings vereniging der Sibajak met him echt genoten naar Domburg om dit schil derij te overhandigen en ook een ver tegenwoordiger van de Nevas Ned. Ver. voor Adoptie van Schepen zal aanwezig zijn, alsmede een vertegenwoordiger van de directie der Kon. Rott. Lloyd. Van Domburg- se zijde zullen behalve het onderwij zend personeel ook het gemeentebe stuur en het schoolbestuur aanwez'g zijn. heer A. van Haesendonck en de he ren A. Kok en G. de Ruyter van de Scheepvaartinspectie. De aoop van de Gerry S., werd ver richt door mevr. G. SchoonheimLa- risson, naar wie het schip genoemd is en die voor deze plechtigheid spe ciaal met haar echtgenoot uit Ame rika was overgekomen. Na de te waterlating, die een vlot verloop had. en waarbij de traditio nele boeggolf niet ontbrak .waardoor een aantal toeschouwers een onvrij willig bad kregen, werd tijdens een kort samenzijn in de kantoren der Terneuzense scheepsbouwmaatschap pij aan mevr. Schoonheim een zilve ren sigarettendoos aangeboden. De Gerry S., die circa 1000 ton deadweight meet, krijgt als thuisha ven Rotterdam. Het schip is speciaal bestemd voor vervoer van anthraciet uit Wales. Het is daarvoor speciaal ingericht onder meer met rolluiken, die het laden en lossen bespoedigen. De Gerry S., die van het half-shelter- dek-type is zal worden voortbewogen door een 750 p.k. werkspoormotor, die het schip een snelheid van 12 mijl zal geven. De proefvaart wordt waar schijnlijk in November a.s. gehouden. Direct na de tewaterlating werd op de vrijgekomen helling de kiel gelegd voor bouwnummer 55, welk schip een drie duizend tonner zal worden, even eens voor de Rotterdamse Kolencen trale. De gelukkige, de heer J. Machgeels uit Goes mocht een waardebon van f 50.een fruitmand, nylons en an dere geschenken in ontvangst nemen. Het bleef verder de gehele avond gezellig druk. Behalve de organisatoren zyn ook verscheidene standhouders zeer te vreden over de tot dusver door hen behaalde resultaten, zodat de Hajuto thans reeds geslaagd genoemd kan worden. Na de hoopvolle ervaringen van Maandag zal ongetwijfeld van daag de wekelijkse marktdag op een groot bezoek gerekend kunnen worden. Goes zal voor een feestelijk wel kom zorgen Asfalt-installatie voor Polder Walcheren HtL dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft 't algemeen bestuur voorgesteld over te gaan tot aan schaffing van een tweede asfalt-in stallatie en voor de' financiering daarvan 28.000 te lenen. Disciplinaire straf voor opzichter te Terneuzen Door de commissie van bestuur voor de Centrale Dienst van Bouw en Woningtoezicht in Oost Zeeuwsch Vlaanderen, is het besluit genomen de by deze dienst werkzaam zijnde op zichter B., de heer H. van O. te Ter- neuzen met ingang van 15 September 1952 voor onbepaalde tijd in rang te rug te zetten tot tekenaar. Met in gang van 1 October a.s. zal hem nog slechts de aan deze laatste rang ver bonden bezoldiging worden toege kend. Zoals bekend richtte de heer van O. zich enige tijd geleden in een brief tot de leden van de Terneuzense gemeenteraad om bezwaren tegen de entrale Dienst en de personeelsbe zetting by deze dienst naar voren te brengen. Naar wij vernemen ziet de commis sie zijn handelwijze als plichtsver zuim en wordt aan de heer van O. venyeten, dat hij de ambtelijke en dienstverhoudingen niet in acht heeft genomen. Voor de heer van O. be staat de mogelijkheid tegen deze dis ciplinaire maatregel in hoger beroep te komen bij het ambtenarengerecht te 's-Hertogenbosch. Provinciale vergadering Gereformeerde Meisjes. De Geref. meisjesverenigingen kwa men Zaterdag in de Geref. Kerk te Goes in provinciale verg'adering bij een. Mejuffrouw F. Oostdijk uit Sluiskil liet in haar openingswoord een op wekicing horen om te. leven in blij heid en dank jegens God. Het jaarverslag van de secretares se, mei. S. Hillebrand, St.. Laurens; getuigde va,n een gezond verenigings leven, terwijl de kas een batig saldo van ruim 69 had. Hoofdschotel van deze middag vormde een rede van ds. J. C. J. Kuiper uitDen Haag over het on derwerp „Onze M.V. en onze levens- praktijk.', Voorts werd de vergadering nog 1 gevuld met bijdragen van de meis jesverenigingen uit Bergen op Zoom, Goes en Axel Ds. R. A. Flinterman uit Goes sprak een slotwoord. BESCHADIGDE COASTER LIEP HAVEN VAN HANSWEERT BINNEN De Nederlandse coaster „Zephyr" op weg van Moll naar Sundsvall, is in de nacht van Zondag op Maandag nabij Lillo in aanvaring gekomen met een onbekende zeeboot. Het schip werd ernstig beschadigd en is de ha ven van Hansweert binnengelopen. Men wacht de komst van een expert af. Vroege trek van wilde zwanen De heer J. Wattel te St. Laurens zag op S Sept. j.l. een groep van 40 45 wildé zwanen doortrekken in Westelijke richting. Een wel zeer vroeger melding, daar trek van wil de zwanen in de regel in ons land niet vóór half October wordt gecon stateerd. Z. UITVOERING De Chr. Oratoriu. reniping te Bergen op Zoom hoopt op 10 Octo ber a.s. uit te voeren het oratorium „Die Johannes Passion" van Joh. Seb. Bach, met medewerking van het volledig Brabants-Orkest. Het org. zal bes*- ld worden door Kees Stolwijk, de bekende organist van de St Janskerk te Roosendaal en voorts zullen zes solisten van naam mede werken. Het koor heeft r. as een goede naam verworven met vroegere u;' voeringen van de oratoria Samson en Der Messias beide van H"** Die Jahrenzeiten en Die Schopfung van Joseph Hayden. Ook ditmaal wordt de uivoering gegeven in de Ned. Herv. Kerk, Grote Markt Ber gen on Zoom. GESLAAGD. Aan de sportschool Felix Janssens te Bergen op Zoom slaagden voor de Blauwe Band Judo 2e Kyu P. Suur- land uit Middelburg en C. de Leeuw van Weenen uit Goes. Voor de Gele Band Judo 5e Kyu: J. Verton uit Middelburg; W. Flipse idem; J. de Kok, Goes en W. Joossen uit 's Heer Arendskerke. Voor de 2e Graad Jiu Jitsu slaagde K. van Stee uit Kruiningen. Voor de le Graad Jiu Jitsu C. Boonman uit Heinkenszand; D. Zuid- weg, idem; J. Hoogstrate, Kloetinge; J. Brand, Wilhelminadorp; J. de Kok H. Collet d' Escuiy en A. van Dijk uit Goes. UIENTEELT De uitkomsten van de uienteelt blij ven beneden de verwachtingen. Waarschijnlijk kon de natuurlijke be vruchting door insecten tengevolge van de vele regens in de bloeiperiode niet in dezelfde mate geschieden, als in vorige jaren. De bollen bevatten slechts een beperkte hoeveelheid zaad. De ajuin ligt klaar. Wie thans een wandel-, fiets- of autotocht maakt langs de Duiveland- se akkers, kan ze weer zien liggen in lange stroken, de goudgele of don ker gele vruchten, die we allen ken nen als uien, of eigenlijk beter nog als „juun". Nu nog op de Duivelandse akkers en straks? Op welke tafel, in welk deel van de wereld zullen ze worden ge consumeerd? Dat kan nogal uiteenlopen. In 1951 was de exoort als volgt: Engeland 55.489.619 kg., Duitsland 38.039.907 kg., België 6.117.001 kg., Ierland 3.037.930 kg.. West-Indië 2.588.595 kg., Engels le ger in Duitsland 1.449-394 kg., Finland 1.164.020 kg., Noorwegen 417.125 kg., Afrika 388.125 kg., Zuid Amerika 100.000 kg., Zweden 96.339 kg., Midden Amerika 85.100 kg., Luxemburg 34.000 kg.. IJsland 34.00 kg., Noord Amerika 27.670 kg., Zwitserland 16-000 kg., Nw. Guinea 13.250 kg.. Frankrijk 13.000 kg., Indonesië 8000 kg., Portugal 5000 kg., Italië 1000 kg. en Yoego-Slavië 200 kg. Totaal 109.125.275 kg. De afname van Engeland was on geveer normaal, al kan dit land veel meer gebruiken, daar het totale ver bruik aldaar geschat wordt op meer dan 200 millioen kg. per jaar, waarvan het zelf ongeveer 60 millioen kg. ver bouwt. Onze voornaamste concurrent op de Engelse markt is Spanje. De relatie met Engeland, wat de uien- export betreft, is al heel oud, reeds omstreeks het jaar 1400 werd onder de artikelen die naar Engeland wer den vervoerd, ook ajuin genoemd. In 1950 nam Frankrijk de 3e plaats in op de ranglijst van de uien export. Naai- dat land gingen toen ruim 27 millioen kg., thans slechts 13-000 kg. In 1952/53 zal dit wellicht weer wat beter zijn. Cuba en Canada ontbreken op de lijst 1951/'52 eveneens, evenals Oostenrijk, Israël, Malakka en Thai land. De rekening van de Polder Walcheren over 1951. der Walcheren heeft' aan het alge meen bestuur overgelegd de rekening over het jaar 1951. Daaruit blijkt, dat het totaal van de uitgaven voor de gew. dienst bedroeg 1.800.551,03. Er was een nadelig saldo van 354.842,69. De buitengewone dienst vorderde een totaal aan uitgaven Van 202.083,15 en liet een batig saldo van 30.577.04. De gewone dienst voor straat- en zandwegen vorderde 19.677,12 en lief een batig saldo 14.885,40 en de buitengewone dienst voor deze wegen vorderde 25.000, waardoor een batig saldo bleef van 23.821.23 vergele ken bij de inkomsten. De rekening 1951 van de inkom sten en uitgaven ten laste van de gebouwde eigendommen vermeldt aan inkomsten 215.644,44 en aan uitga ven 178.305.40. zodat er een batig slot was van 37.399.04. Oesterexport naar België thans hervat Met ingang van Zaterdag jl. is de oesterverzending naar het voornaam ste afzetgebied, België, weer begon nen. Reeds in de late avond van 12 September spoedden de vervoerders zich naar de Belgische grens, tenein de de eerste oesters vroegtijdig bij de klanten te kunnen afleveren Naar schatting werden er die eerste dag ruim 100.000 stuks afgeleverd. Advertentie. IS FANTASTISCH GOED EN HELPT ZEKER VRAAGT UW APOTHEEK EN DROGIST Begroting 1953 van Polder Walcheren. (Vervolg van pag l) DE WEGEN. Voorts rees de vraag of het nodig was voor 1953 wederom een bijdrage aan de dienst van de wegen te ramen. Op de begroting voor 1952 is hiervoor een bedrag van f 36.000.— geraamd waarmede het tekort van de dienst van de wegen zal zyn weggewerkt. Hoewel de resultaten van de dienst 1952 zich voor het ogenblik niet gun stig laten aanzien, en het de vraag is of zij een dergelijke dotatie zullen toe laten, kwam het ons niet noodzake lijk voor, voor 1953 een dotatie aan de dienst van de wegen uit te trek ken, nu deze dienst voor dit jaar sluitend kan worden gemaakt, met een post van f 10.804,60. voor dek king van onvoorziene uitgaven. GEWONE DIENST. De begroting van een inkomsten en uitgaven voor de gewone dienst, sluit bij een zelfde heffing aan dykge- schot als voor 1952 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 32.536,61. Op zichzelf schijnt dit bevredigend, maar men mag daarbij niet vergeten, dat de begroting voor de gebouwde eigendommen sluit met een saldo van f 54.087,63, zodat bij een gelijkblij vende heffing in feite tenminste f 21.000.te weinig wordt gevraagd van de ongebouwde eigendommen. Dit is te meer bedenkelijk omdat, zoals boven werd uiteengezet, nog een belangrijke achterstand moet worden ingehaald, terwijl op een ver mindering van de gewone uitgaven in de toekomst niet valt te rekenen. Eerder zal moeten worden gerekend op een stijging van de uitgaven na afloop van de herverkaveling. Het dagelyks bestuur is dan ook niet eenstemmig in zyn advies om het dijkgeschot van de ongebouwde ei gendommen voor 1953 op f 50.per ha. voor schotbaar. en f 41.80 per ha. voor vryland te handhaven. Een minderheid zou deze bedragen tot f 52.resp. f 43.80 verhoogd willen zien, Zy meent te moeten waarschu wen tegen een te lage heffing, tenge volge waarvan lasten zullen worden verschoven naar de toekomst, wan neer ze vermoedelyk nog minder ge makkelijk te dragen zullen zijn dan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2