„Hajuto" trok eerste dag reeds 8400 bezoekers Zeeuwse A'maoak VORSTIN VAN WESTLAND IN ..OVERLEES GEBIEDSDEEL" DE TANKER „WAR DIWAN" NU EINDELIJK OMGEWENTELD KERKNIEUWS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 15 SEPTEMBER 1952. ONGEKENDE DRUKTE IN GOES Zee van mensen bewoog zich door de verlichte Ganzenstad Goes heeft Zaterdag haar feestweek ingezet met een hoogtijdag, waar van de grootste optimisten zelfs niet hebben kunnen dromen. Een heerlijk najaarszonnetje scheen over de stad en ook in de avonduren hield het weer zich uitstekend, zodat alles meewerkte om een druk bezoek te bevorderen. Het is overweldigend geworden! De Hajuto-tentoonstelling boekte niet minder dan 8423 bezoekers, waar van bijna 7000 in de avonduren. Ook de verlichte stad trok vele duizenden kijkers, zodat men zich niet alleen in de winkelstraten, doch ook In de Gaste, geassisteerd door haar beide ho fdames en een vijftal Westlandse da- wandelaars, die genoten van de sprookjesachtige verlichting. Reeds m de middaguren begon een lichte Museum en het Kaaiklokje op grote stroom van bezoekers naar de bloemenstad te trekken. In de win kels kwam men vaak handen tekort om de vloed van kooplustigen te be dienen. Des avonds nam het bezoek haast ongekende vormen aan. Toen de feestverlichting, die aanzienlijk uitgebreider is dan vorig jaar, werd ontstoken, kwamen duizenden belang stellenden, onder wie veel uit Walche ren, naar de feeststad. De parkeerge- legenheden voor auto's en bussen wa ren druk bezet en de vele rijwielstal lingen, goede thermometers om het bezoek te peilen, puilden uit. De „Hajuto", de grote attractie van deze feestweek, kreeg een enorme toeloop te verwerken. Na zeven uur meldden zich vrjjwel elk kwartier vijf honderd bezoekers aan. De cassières en controleurs kregen een ware „vuurdoop" te ondergaan, toen rond kwart over negen zelfs in acht minu ten tyds, vijfhonderd belangstellenden naar binnen moesten worden geloodst. Elke vijfhonderdste bezoeker kreeg een waardebon van 10 en enkele geschenken van de standhouder, ter wijl de 5000ste zelfs f 25.mocht ontvangen. (De 10.000ste bezoeker wacht vandaag een nog grotere ver rassing!). Tot aan het sluitingsuur bleef de tentoonstelling druk bezet. Voetje voor voetje bewogen de dui zenden bezoekers zich door de hal, de talrijxe demonstraties trokken frote belangstelling, de shows en de ansen, afgewisseld met muziek, ver hoogden nog de gezellige sfeer en al om kon men slechts de grootste be wondering horen uiten, voor hetgeen hier wordt geboden. OVERBEVOLKTE STRATEN Het zakencentrum Goes-Noord, dat zich ook thans bijzonder actief heeft getoond om de Kade en omgeving een aantrekkelijk aanzien te geven, had Zaterdagavond evenmin over belang stelling te klagen. Met het fraai ver- Advertentie. De wereld- »eroemde vulpen* 'n juweeltje v precisie, in modellen en smaak volle, moderne uicvoe- riog. De SWAN is d zaam en betrouwbaar, de twee eigenschappen die de SWAN wereldberoemd hebben gemaakt. Swan van £.21.— tot f. 63.50. Blackbird, de beste vulpen na de Swan, v.au f. 12.50. NIET NAAR GRONINGEN In het hoge Noorden van ons land, in de stad Groningen, „woedt" mo menteel een vriendelijkheidscampag ne, een actie, waarmee de burgers worden aangespoord om zich jegens elkander en vooral ook jegens de vreemdelingen welwillend te gedra gen. Het is ongetwijfeld een goede ge dachte geweest om zo een campagne te organiseren, wellicht bevordert het de onderlinge verdraagzaamheid en de gemeenschapszin. Het moet goed zijn om gedurende deze actie in Groningen te vertoeven. Maar... waarom zouden wij zo vér van huis gaan Waarom zouden wij niet in Zee land, in Zeeuwsch-V laanderen blijven en bijvoorbeeld een bezoek brengen aan Tementen Daar wordt vriendelijkheid be tracht, zónder een speciale campagne. Wanneer ge het ondervinden wilt, wel, breng bijvoorbeeld een bezoek aan het kantoor van de waterleiding maatschappij. Want, of ge nu een rekening komt betalen, of een protest komt indienen tegen een naar uw mening te hoge rekening, de koffie is'des morgens altijd klaar! En ze wordt u aangeboden door een vriendelijke juffrouw, met een inne mende glimlach Met suiker en melk de koffie dan. Nee, voor het vinden van vriende lijkheid. hoeft ge niet naar Groningen. de achtergrond, hadden zich vele hon derden, rijen dik, om de havenkom verzameld, waar de muziekvereniging „Excelsior" uit Kruiningen met haar onderafdelingen op het drijvende mu- ziekpodium, een aantal populaire en vlotte melodietjes ten gehore bracht. Op de Beestenmarkt was de oude pomp nog van een feestverlichting voorzien, zodat ook dit plein een fees telijk aanzien had gekregen. Verder trok „Euphonia" veie bezoekers naar de Vlasmarkt, waar eveneens een concert werd gegeven. Het „diorama" onder het stadhuis had Zaterdagavond reeds een dui zendtal bezoekers getrokken, het ge zellige miniatuurtreintje kon vooral in de avonduren zijn passagiers bijna nauwelijks verwerken, terwijl de bloe mententoonstelling in het beursge bouw, eveneens van de grote drukte profiteerde. Ruim 2000 bezoekers heb ben deze tentoonstelling in twee da gen bezocht, zodat ook hier bij de organisatoren niet anders dan tevre denheid te beluisteren was. Goes beleefde een geslaagde dag. Wanneer het weer blijft medewerken, zullen ongetwijfeld ook in de komen de week nog vele duizenden naar deze centrumgemeente optrekken. Men zal er geen spijt van hebben, evenmin als ongetwijfeld de bezoekers van deze eerste dag! Vele smokkelzaken voor Politierechter Middelburg Dinsdag a.s. zal de economische politierechter te Middelburg een groot aantal zaken behandelen, wel ke betrekking hebben op overtreding van het Deviezenbesluit 1945 in vele vormen. De veehandelaar E. P. G. uit Hon- tenisse zal terecht staan wegens vee smokkel, de landarbeider A. v. H. uit Watervliet (B.) en de veehande laar E. Tournois uit Groede wegens het zonder vergunning beschikken over binnenlandse betaalmiddelen. De heren W. K. en G. H. F. uit Ter- neuzen voerden een «personenauto in, zonder vergunning, en boden deze te koop aan. C. F. A. uit Sluis deed be talingen in Belgische francs in Bel gië, eveneens zonder in het bezit te zijn van de daarvoor benodigde pa pieren en mej. M. L. uit Bllzen (B.) zal zich moeten verantwoorden voor het invoeren zonder vergunning van een twaalftal herenpolshorloges. Tenslotte zullen enkele personen terecht staan wegens het smokkelen van oud ijzr en kunstmest. DRU1VENFEEST IN GROEDE Feest werd voor schooljeugd tastbare werkelijkheid Een feestelijk vlaggend Groede heeft Zaterdagmiddag de Westlandse druivenkoningin 1952 ingehaald, die omstreeks drie uur, vergezeld van haar beide hofdames en van de burgemeester van Naaldwijk, de heer S. Hoo- genboom, en diens echtgenote, aan de grens van de gemeente arriveerde. Van dat ogenblik af is er in Groede feest, gevierd, tot vrij ver In de avond. Het feest van de edele vrucht, de druif, en een feest, dat in het bijzonder voor een 250-tal schoolkinderen tastbare werkelijkheid werd, toen de Hoge Gaste, geassisteerd door haar beide hofdames en een vijftal Westlandse da- mes, voor het gemeentehuis een massale nitdeling hield van het Westland se product. Tevoren was Hare Mapesteit aan de I vereniging „In Galop", het bestuur van grens van de gemeente begroet door I V.V.V., de schoolkinderen en een aan- het bestuur van de V.V.V.-Groede en tal auto's, waarin o.a. gezeten waren op muzikale wijze door het mu- 1 de beide burgemeesters met hun echt- Motorschip omhooggevaren en gescheurd In Oosterschelde bij Tholen Het Duitse motorschip „Luxemburg", groot 686 ton en afkomstig van Ko blenz is op weg van Keulen naar Ant werpen door een navigatiefout ge strand in de Witte Tonnenvlije voor Stavenisse op het eiland Tholen. Het schip liep bij hoog water vast en hoewel men aanvankelijk de toe stand niet ernstig inzag bleek vrij spoedig, dat het scheurde. De lading ter waarde van 2,jnillioen gulden, be stond uit 25 personenauto's en voorts onderdelen voor 40 autobussen. Vrijdagmiddag arriveerden de ber gingsschepen „Walrus" en „Zeepaard" van Van der Tak's bergingsbedrijf bij het schip en een noodbekisting werd aangebracht om te voorkomen, dat de beide ruimen zouden vollopen. Zater dag werd besloten de lading te lossen waartoe Zondag een bok arriveerde. Na de lossing zal een noodreparatie worden verricht om het schip vlot te kunnen slepen. Leden van Ned. Heide Mij. maakten excursie Met zes autobussen hebben de circa twee honderd leden van de Nederland se Heidemaatschappij, die naar Mid delburg waren gekomen om er de 62ste algeméne vergadering bij te wo nen, Zaterdag een excursie over Wal cheren gemaakt. Om half negen vertrok men van de Markt te Middelburg en na o.m. een bezoek te hebben gebracht aan de landgoederen „Torenvliet" en „Ter Hooghe" ging het door nog niet ver kavelde gebieden 'via Meliskerke en Aagtekerke naar Domburg, waar een koffiemaaltijd \yerd gebruikt. Vervolgens 'werd Westkapelle be zocht, waar a.m. 'de Westkapelse zee wering in ogenschouw werd genomen. Over de Recreatieweg Zoutelande- Vlissingen leidde de tocht naar de Scheldestad en via Souburg keerde men door de Zuidwatering naar Mid- delbui-g terug, waar in het Schutters hof een gemeenschappelijke maaltijd werd gebruikt. De deelnemers aan deze tocht had den uiteraard grote belangstelling voor de beplanting, de herverkaveling en voor de drainage-werken. Zaterdagmiddag vertrokken de deel nemers uit Zeeland. LUCHT WON VAN MODDER EN STAAL Na maanden van zwoegen en tal van tegenslagen. Ondanks ervaring en ondanks taaie volharding kan een man plotseling voor een moeilijkheid worden gesteld, die schier onoverkomelijk lykt. Te groter is dan echter de vreugde, wanneer deze moeilijkheid eindelijk na eindeloos getob wordt overwonnen. De heer W. van Wienen, berger te Vlissingen, smaakte dit genoegen toen Donderdag na vier maanden zwoe gen eindelijk 't. voorschip van de „W ar Diwan", de halve tanker, die zo als bekend door de heer van Wienen uit de Schelde werd opgehaald door middel van lucht op z|jn zijde kon worden gewenteld. Van Dinsdagochtend 6 unr tot Donderdagochtend zijn de mannen van do heer van Wienen, die zelf ji1»" slapen niet dacht, in touw geweest eer z\j met gerust hart de „War Diwan" aan zijn lot konden ov eriaten. De heer van Wienen is een gezel lig prater en waar zijn verhaal stokt vult mevrouw van Wienen gauw aan. „Ik heb vaak gedacht dat het niet zou lultken", zegt mevrouw van Wie nen, „maai* nu is het dan toch zover. Ik moest eigenlijk beschaamd zijn, dat ik minder vertrouwen in mijn man had, dan het personeel. De jon gens zijn er altijd van overtuigd ge weest, dat de lucht de „War Diwan" toch de baas zou worden. Technische bijzonderheden? Daar ben ik niet zo in thuis". De heer van Wienen, die met een goede sigaar zrjn overwinning viert, wee* het echter haarfijn te vertellen. ..Het schip was erg beschoten, 't was eigenlijk doorzeefd en telkens wan neer de spanning in het schip bijna voldoende was ontsnapte weer een gedeelte door één van de 80 gaten die op de gekste plaatsen van de romp door granaatscherven waren veroorzaakt". En dan volgt het ver haal van een lijdensweg. Want pas toen de duikers Piet v. Oostendorp en Jaap Zonneveld als die gaten hadden gedicht onder water werden 2000 bouten in de romp gezet kon het omdraaien van het schip, dat met de kiel naar boven de haven van Vlis- singen was binnengesleept, met kans op succes worden aangepakt. Eigen- 't Is of gij de vlam uitblaast zó prompt dooft zuurbranden op de maag - met één of twee Rennies. ziekgezelschap „Eendracht Maakt Macht". Onder de opgewekte tonen van de door dit gezelschap gespeelde marsmuziek trok het „vorstelijk ge zelschap" per auto Groede binnen waar zich voor het gemeentehuis vele belangstellenden hadden opgesteld om de „blijde incomste" bij te wonen. De charmante vorstin werd verwel komd door de burgemeester van Groe de, de heer J. C. Everaars, en door de vierjarige Marliesje van Damme, die de druivenkoningin een prachtige bloemruiker overhandigde. In de raadszaal van het gemeente huis volgde daarna de officiële ont vangst, waarbij woorden van weder zijdse waardering werden gesproken- Burgemeester Everaars richtte zich in eerbiedige bewoordingen tot de vorstin en bracht de erkentelijkheid van de gehele bevolking over voor dit bezoek, waarna hij de burgemeester van Naaldwijk, de heer S. Hoogenboom, diens echtgenote, het Westlands drui- vencomité en het Naaldwijks druiven- comité verwelkomde. Aan mevrouw Hoogenboom werden bloemen aange boden. In zijn toespraak zette burgemeester Everaars het tweeledig doel van het druivenfeest uiteen, dat, aldus spr„ zo- wei werd gehouden uit propaganda- oogpunt voor het Westlands product, ils om het vreemdelingenverkeer in Groede te stimuleren. „Help je ande- help je jezelf", aldus burge meester Everaars, die er tevens aan herinnerde, hoe het Westland destijds is bijgesprongen om de nood in Zeeuwsch-Vlaanderen te helpen leni gen. Na dank gebracht te hebben aan o.m. de V.V.V.-Groede voor het genomen initiatief, gaf de burgemeester het te ken om erewijn rond te dienen. „TUIN VAN EUROPA". De burgemeester van Naaldwijk be antwoordde de toespraak van zijn col lega van Groede en zeide o.m., dat dit druivenfeest niet slechts een feest was van de gemeente Naaldwijk, maar van het gehele Westland. van „de Tuin van Europa". Ook burgemeester Hoo genboom wees er op, hoe beider be langen hier gediend worden, hetgeen hij illustreerde door op te merken, dat het briefpapier van de gemeente Groe de, dat hij uit de over het te houden feest gevoerde correspondentie had le ren kennen, aan de achterzijde de slag zin bevat: „Groede uw toekomstige badplaats"! Na deze officiële begroe ting volgde de „druiven-verstrekking" aan de schoolkinderen, die zich in een lange rij in de tuin voor het gemeen tehuis hadden opgesteld. Koningin Jo Steenks, haar beide hofdames en een vijftal, in een speci aal voor het onlangs te Naaldwijk ge houden druivenfeest ontworpen costuum gestoken dames, overhandig den elke kleuter een feestelijk cel- lophaan-papieren pakje met druiven, waarbij Hare Majesteit zich op waar lijk ongedwongen wijze met de jeugd onderhield. RIJTOER MET VERRASSINGEN In een open landauer en voorafge gaan door de muziekvereniging „E.M. M.", maakte het Westlandse gezelschap vervolgens een rijtoer door Groede- In de hiertoe geformeerde stoet bevon den zich een achttal ruiters van de Tij genoten. De eerste verrassing op deze rijtoer was voor de 93-jarige P. J. van Pe- teghem, die uit handen van de West- andse koningin enkele trossen drui ven mocht ontvangen, waartoe de vorstin de woning van de heer Van Peteghem betrad. Op de Markt eindig de deze rondrit en hier richtte de voorzitter van V.V.V., de heer P. Hoste zich in hartelijke bewoordingen, en ten overstaan van vele belangstellen den. tot de vorstin van het Westland. De Hoge Gaste beantwoordde deze toe spraak en zeide o.m., daf. haar vurigste wens het meer bekendheid geven aan de druif hier in Groede we derom in vervulling was gegaan. Zij achtte het zich een eer Groede tot haar overzeese gebiedsdelen te mogen rekenen, zo zeide de koningin en ver klaarde het druivehfpest officieel voor geopend. Op dit plechtige moment zouden dc schoolkinderen een aantal vrolijk ge- héL jyenuste üvanden '.n ue maag, soms tot in de keel toe, dooft U on middellijk. Talloze lijders aan bran dend maagzuur nemen ook Rennies bij voorbaat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. EnRennies zijn nog sma kelijk óók. OPw lijk moest het keren bij hoog water gebeuren, maar de kleine bok kon niet tijdig worden geschut in de slui zen te Vlissingen. De bok had er geen kind meer aan" toen de krachtige compressoren van de „Kralingen" het bergingsvaartuig van de heer van Wienen, duizenden en duizenden li ters lucht in de donkere ruimen had den geperst. Rustig wentelde het ge vaarte zich op zyn zijde, de zachte modder van de havenbodem in een tevoren gegraven kuil dnikkend. LUGUBERE VONDST „De duikers hebben nog een lugu- kleurde ballonnetjes doen opstijgen, maar helaas.-... de gasvoorziening had een weinig gefaald en zo kon het ge beuren, dat het gezelschap, nog steeds gezeten in de landauer, krachtige po gingen moest aanwenden om zich de ballonnetjes van de vorstelijke hoof den te houdenDeze tweede verras sing was nog groter dan de eerste maar de feestvreugde werd er niet minder om. In het hotel „De Drie Koningen" ge bruikte het gezelschap de maaltijd, waarna een geanimeerd druivenfeest aanving, met medewerking van hel orkest „Amusemento". Op de Markt werden vele druiven verloot en ver kocht tegen gereduceerde prijzen en ook des avonds, tijdens het feest in „De Drie Koningen", werd nog menige sappige vrucht verorberd. Tot meerdere luister van de festivi teiten waren des avonds het gemeen tehuis, het hotel „De Drie Konin gen" en het Prinses Marijkeplein ver licht. Vakopleiding van journalisten In de Zaterdag gehouden bestuurs vergadering van de Ned, Journalisten kring werd in opdracht van de in Juli j.l- gehouden algemene vergadering een commissie benoemd, -welke tot taak heeft een advies op te stellen over de eisen, welke aan de vakop leiding van journalisten gesteld beho ren te worden. Tot leden werden aan gewezen: Mr. M. de Rooij Rotterdam, mr, J. C. de Wit, Zwolle, Joh. Winkler, Amsterdam, G. Ballintijn, Middelburg, T. Lodewijks, Haarlem, W. A. Kramer, Den Haag en H. Schaafsma, Hilver sum. De commissie zal fungeren als een zogenaamde romp-commissie, die ad viezen zal inwinnen van deskundigen in bepaalde sectoren der journalistiek zoals de radio-journalistiek, de parle mentaire journalistiek enz. BEVESTIGING EN INTREDE Ds. C. J. VAN ROlJEN Te Zierikzee werd Zondag ds C. J. van Roijen uit Amersfoort door ds W. C. F. Metz uit Middelburg beves tigd ais predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Zierikzee. Tot tekst had ds Metz gekozen I Cor. 14 12, „Zoekt, dat gij moogt overvloedig zgn tot stichting der gemeenten. Na bevestiging zong de gemeente staan de de nieuwe predikant toe Gez. 104 vers 4. In de middagdienst deed ds. van Roy en zijn intrede. Hij koos als tekst uit Exodus 3 vers 12, deze woorden: „Ik zal voorzeker met U zjjn". In zijn predikatie legde hij de nadruk op de grote verantwoordelijk heid, die de opbouw van de kerk met zich'medebrengt. De Ned. Herv. Kerk worstelt om de waarheid. Nu de oude kerk in bewe ging is geraakt, zijn er, die vrezen dat er ongelukken komen. Doch de Kerk is geroepen om zich tot God te keren. De grote verscheidenheid van inzicht in onze Kerk behoeft geen verdeeldheid te brengen. Dat geeft armoede in plaats van rijkdom. Bij het bepalen van onze positie, moeten We een vast punt van uitgang heb ben. Dit punt wordt ons door Gods bijstand verzekerd. Tot Mozes sprak God in de braambos, doch wg heb ben Christus als Zijn teken. Ds. J P. van Roon sprak daarna ds van Eoijen toe als praeses van de kerkeraad en namens de gemeente. Hij heette zfjn collega hartelijk wel kom en sprak de hoop uit, dat men eikaars beginselen zou kunnen respecteren om samen te werken tot stichting van de gemeente. Ds M. G. Westerhof uit Nieuwerkerk, sprak namens de ring Zierikzee er zrjn vreugde over uit, dat de vacature thans vervuld was. Ds J. M. Baren- drecht uit Noordgouwe heette ds Van Roijen namens de classis Zie rikzee van harte welkom. Mr. Th Fruin uit Amersfoort wees op de gróte kracht, die Van Rogen ontwikkelde in het verenigingsleven en het. maatschappelijk werk te Amersfoort.. De consulent, ds E. P. Kuin uit Ouwerkerk verzocht de ge meente de nieuwe predikant toe te zingen Gez. 263 vers 1. „U zegene God". Ds Van Roijen beantwoordde de sprekers en richtte zich tot de afgevaardigden van de burgerlijke gemeente. De aanwezigheid van de overheid stemde hem tot grote en diepe vreugde. De president-kerkvoogd en de kerk voogden dankte spreker voor de voor- treffenlgke voorzieningen welke bij zijn overkomst naar Zierikzee waren getroffen. In deze dank betrok spreker ook het vrijzinnig pastorie fonds. Na. dat hij zich tot de organisten had ge wend, richtte hij zich tenslotte tot de gemeente. BEVESTIGING EN ENTREDE Ds. DURKSTRA. Zondag werd in de Ned. Herv. Kerk op het Zand (bn Middelburg) ds. E. Durkstra bevestigd als tweede predi kant van de Ned. Herv. jgemeente te Koudekerke in de vacatkre-ds. M. Enker. Bevestiger was ds. W. A. Zeiidner uit Rotterdam, die tot tekst had gekozen Daniël 10:19. Ds. Zeiid ner herinnerde er aan hoe hg in 1947 ds. Durkstra en zijn echtgenote ont moette op het eiland Timor. „Ik heb daar een dienende herder ontmoet, die het omvangrijke werk op Timor op uitnemende wgze vervulde". Spreker was vreheugd, de emeritus-Durkstra als ds. Durkstra te mogen kunnen bevestigen. In de avonddienst deed de nieuwe predikant zgn intrede met een tekst uit 2 Cor. 1 vs. 24. „Wij zijn medewerkers aan Uwe blijd schap". Ds. Durkstra richtte zich tot bevestiger, kerkeraad, zijn collega ds. L. D. van Dijl uit Koudekerke en tot de burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. BolKestein, die hij onder geheel andere omstandigheden, namelijk in een gijzelaarskamp, had leren ken nen. Ds. van Dgk, die hierna het woord voerde als voorzitter van de Centrale Kerkeraad, verzocht de gemeente haar nieuwe leraar gezang 263 vers 1 toe te zingen. Het kerkkoor o.l.v. Jan Kwist verleende in deze dienst medewerking. BEVESTIGING EN INTREDE Ds. AALDERS In de Middelburgse Oostkerk werd Zondagmorgen de nieuwe predikant van de Nea; Herv. Gemeente te Mid delburg, ds. P. F. T. Aalders, beves tigd door ds. J. van Woerden. Deze had als tekst gekozen 1 Cor. 18. 's Avonds deed ds. Aalders zijn intre de eveneens in de Oostkerk. Voor de predikatie richtte hg zich met een persoonlijk woord tot de Commissaris der Koningin die met mevrouw de Casembroot bij deze intrede-dienst aanwezig was, tot de burgemeester mr. dr. N. Bolkestein van Middelburg die eveneens aanwezig was, tot hél ministerie van predikanten, vertegen woordigers van ring en classis Mid delburg, diverse kerkelijke colleges, jeugdleiders, hoofden en leerkrachten der Hei-vormde scholen, organisten en kosters en tot de gemeente. In het bijzonder richtte ds. Aalders zich tot ds. P. J. F. van Voorst Vader, die hg in wgkgenieente E opvolgt, voor alle steun, die hH van hem had ont vangen. De tekst voor zijn intrede preek was ontleend aan Mattheus 13: 37: „Die het goede zaad zaait, is de Zoon des Mensen". Ds. Aalders wéés er op, dat God de Wereldrechter is, doch ook de lijdende Knecht des Hee- ren. In deze tweezijdige figuur. Rech ter en Zoon des Mensen, ligt de red ding der wereld besloten. Niet de zaaiers zijn belangrijk, niet de Kerk, niet de predikers, maar het gepre dikte Woord. In dezelfde mate als de gemeente naar dit Woord luistert, zal zij groeien in „geloof, hoop en liefde". De gemeente zong ds. Aalders staande gezang 263 vers 1 en 5 toe. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Oudebiltzgl: W. de Goede te Wemeldinge. NED. HERV. KERK. Beroepen te Poortvliet: J. T. Door nenbal te Oene. Beroepen te Wage- steln: J, W. v. d. Linden te Kamerik Beroepen te Overlangbroek (voor bij stand in het pastoraat)G. Grootjans a.s. emeritus predikant te Amster- dam-Watergraafsmeer, bere vondst gedaan in een van de ruimen", zegt de heer van Wienen. „Op zeker moment werd het geraam te van een Duits marine-man naar boven gebracht, wij hebben het aan de politie overgedragen. Plannen? Natuurlijk zgn die er, al lereerst ga ik het schip nu helemaal rechtop zetten. Dat zal het einde van deze week al zgn. Dan wordt de boot .vervoerd naar België. En dan ga ik natuurlijk de andere helft en dat Noorse scheepje Sogna in de Wielin gen lichten. Zo blijven wtj aan de gang. Zoals het vroeger was is het echter al lang niet meer. Mgn uit vinding, de duikerklok om op grote diepte reparaties uit te voeren, ligt hier of daar in Spanje, waar ik an derhalf jaar heb gezocht naar de overblijfselen van een zilvervloot, tot de oorlog kwam, In Noorwegen heb ben wij ook veel gewerkt" en trots toont de heer van Wienen knipsels uit 'n Noorse krant. „In elk geval", zo besluit hij glimlachend, „het grote werk aan de „War Diwan" is gebeurd en mijn luchtsysteem heeft het toch gewonnen, ondanks al de verhalen van de beste stuurlui die ook hier let terlijk en figuurlijk aan de wal ston den". „Ik hoop het zo niet meer mee te maken" voegt mevrouw van Wienen er nog aan toe, en dat was volkomen gemeend. De Stadhuisfeesten te Hulst (Slot van pag 1) J. F. J. M. Casparie als voorman uit de verzetsbeweging de nagedachtenis eerde van drie Hulstenaren, die in de jongste oorlog het leven lieten voor de zaak der vrijheid. De Commissaris der Koningin ont hulde de gedenkplaat, waarna een spreekkoor van knapen een herinne- rmgswoord declameerde. De gedenkplaat, die de bevrgding van Hulst door de Polen memoreert, vermeldt de namen van de drie ge vallenen uit Hulst: P. C. Boogaert, J. J. Th. Rademakers en W. P. J. d'Hont. Plechtig werd daarna de hel- denklok geluid en even later weer klonk op de markt kinderzang. ESTAFETTE Tgdens een thee, die in het stad huis aan de genodigden werd aange boden, bestond gelegenheid het nieu we stadhuis te bezichtigen. Een aar dig moment was het toen een esta fette uit de stad St. Nicolaas arri veerde, die een oorkonde aanbood. Des avonds te zes uur verenigden de genodigden zich aan een luisterrijke maaltijd in „De Koning van Enge land", waar nog vele goede wensen werden geuit voor de toekomst van de stad Hulst. De smaakvolle tafel versiering, de kaarsverlichting en de orgelmuziek van de Belgische kuns tenaar Vlaminck Odilon, maakten dit diner tot een stijlvol gebeuren, dat een aangenaam rustpunt vormde. Slechts een rustpunt, want spoedig verzamelden enkele duizenden zich op de markt, waar het Stadhuisspel van drs. Louis Lockefeer werd opgevoerd. DE FAKKELS BRANDEN. Dit spel „De fakkels branden" maak te diepe indruk op de toeschouwers. De samensteller slaagde er in de si tuatie op het marktplein volledig te benutten voor het verkrijgen van ef fecten. die het in zijn symbolische spel bijzonder goed deden. Daar was eerst het tafreei, dat de stadhuisbouw van omstreeks 1540 weergaf met feestge druis en het opvoeren van een frag ment uit het wagenspel ,,Noe Nog" door de rederijkerskamer de Hulster- bloem, dan de processie naar de ka pel toen Hulst door ziekte werd ge troffen en tenslotte het Ulenspiegel- tafreel, waarin deze oer-Vlaamse fi guur de burgers oproept om de fak kels brandende te houden. De declamator, die de tafrelen „aaneenreeg" stond op de slanke stad huistoren. Technisch was het spel uitstekend verzorgd: fraaie costuums. voortref felijke belichting en een bijzonder goede geluidsversterking. Zang en dans slaagden volkomen, juist omdat alles eenvoudig was ge houden. Het applaus nam het karakter van een ovatie aan voor alle medewer kers en in het bgzonder voor drs. Louis Lockefeer RONDGANG. Met vreugde vatten allen een fak kel op, die aan de vuurpotten voor het stadhuis werden ontstoken, om mee te lopen in de fakkeloptocht ach ter het muziekcorps „Ons Genoegen" uit Vlissingen. Vermelden we even afzonderlijk de grote activiteit van dit muziekgezel schap. Het was onder leiding van zijn dirigent Piet de Roojj de gehele mid dag en avond in actie. Spoedig na de rondgang weerklonken op de markt de tonen van een pierement, waarbij gedanst kon worden en in de burger zaal van het stadhuis was er een bal voor genodigden. Te omstreeks twaalf uur werden de feesten offici éél besloten met een taptoe van .,Ons Genoegen", maar onofficiëel duurde de feestvreugde nog geruime t\jd voort. Advertentie. ll/MAAMKlf* TERWH0ER0 MET LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige likdoororiiigcu en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Ben Hesje NOXACORN Antisep tisch Llkdooriiiniddel van f. 1.86 be spaart U veel ellende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2