PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Staalparlement begint politiek statuut voor aan een Europa De stadhuisfeesten te Hulst waren stijlvol en plezant BILT BESLAG GELEGD OP FABRIEK „DE OMMELANDEN" DE VERWACHT: 195e Jaargang-No. 217 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 15 Sept 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1--. Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adrec Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60 telef, 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160) Middelburg. Markt 51 telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63 telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16; fe.^euwn Brouwerijstr. 2; Zlcrtkzee: N. Bogerdstr C 160. telef. 26. IN STRAF TEMPO NAAR EENHEID Raad van Europa stelt ontwerp ter beschikking Het parlement van de kolen- en staalgemeenschap heeft Zaterdag te Straatsburg zijn eerste zitting beëindigd, maar de leden zullen hedenochtend opnieuw bijeenkomen. Met grote meerderheid heeft het parlement namelijk besloten reeds Maandag in een tot 87 leden uitgebreide formatie bijeen te komen om het werk aan een politiek statuut voor Europa te beginnnen. De Duitse delegatie had tevoren haar technische bezwaren tegen dit straffe tempo ingetrokken. Slechts vier Duitse socialisten stem den tegen het voorstel, terwijl de voorzitter van de Belgische senaat Struye en de Franse Gaullist Debré zich van stemming onthielden. De vergadering nam voorts met grote meerderheid een motie aan, waarin nadruk wordt gelegd op de wens om de nauwst mogelijke banden tot stand te brengen tussen de toekomstige po litieke gemeenschap en de Raad van Europa. De president van de raadgevende vergadering, welke Maandag in Straatsburg bijeenkomt, de Frans man Menton, deelde mee, dat de As semblee b\j haar werk zal kunnen be schikken over een ontwerp, dat zo juist is opgesteld door een specialis tencommissie van de Raad van Eu ropa. Deze commissie heeft onder leiding van de Belgische professor De Hous- se thans haar werk voltooid. NEDERLANDS PLEIDOOI Tijdens het korte debat, dat nog aan het besluit voorafging, heeft de Nederlandse katholieke afgevaardig de, mr. J. Blaisse, sprekende in het Frans, een lang pleidooi voor de vor ming van een politieke eenheid ge houden. Een voorstel van de Franse Gaul listen om het uitwerken van een poli tiek statuut op te dragen aan een kleine commissie van 25 leden, vond geen steun. De Assemblé heeft voorts een organisatie-commissie gevormd, die ermee belast is tot de volgende vergadering van het parlement alle technische en administratieve vraag stukken in studie te nemen en die daarbij contact met het gezagsorgaan zal moeten houden. Op voorstel van de Nederlandse afgevaardigde, mej. Klompé, werd tevens vastgelegd, dat deze commissie ook het contact met de Raad van Europa zal onderhou den. Voor Nederland werden tot le den der commissie benoemd de he ren Korthals, Nederhorst en Sassen. Koninklijke lift Zaterdag hield te Hasle op Bornholm voor het groenten- winkeltje van Maria Jensen een grote blauwe Cadillac stil, met de Deense koning Frederik aan het stuur. Uit de auto stapte trots de zoon van de groente vrouw, Gudmund Jensen, een lid van de bemanning van het koninklijke jacht „Danneborg" De koning had de zeeman, die het weekeinde thuis ging door brengen, mee laten rijden. Ko ning Frederik en koningin Ingrid, vertoeven op het ogen blik op Bornholm voor het bij wonen van de oefening „Main- brace". Atoombommenwerpers door wervelstorm beschadigd Schade van 48 millioen dollar aangericht Van de zijde van de Amerikaanse luchtmacht is medegedeeld, dat op i September een wervelstorm 106 B-36 „atoombommenwerpers" heeft beschadigd op het vliegveld Carswell bij Fort Worth in Texas. Eén toestel werd totaal vernield. De gehele scha de aan vliegtuigen en installaties, wordt geschat op 48 millioen dollar. De vliegtuigen kosten elk 3.5 mil lioen. Reuter tekent bjj het bericht, aan, dat dit de eerste aanwijzing is, dat de V.S. de beschikking hebben over meer dan 100 van genoemde vliegtui gen, die atoombommen duizenden ki lometers ver kunnen vervoeren. Republikeinen vormden nieuw bestuur De republikeinse partij in de Ver enigde Staten heeft een nieuw be stuur gevormd. Volgens republikein se kringen zijn acht van de vijftien bestuursleden aanhangers van Eisen hower, zes bestuursleden waren in dertijd voor benoeming van Taft tot republikeins candidaat en stuurslid was .officieel" In Texas hebben tien een onpartijdig. - democrati sche tegenstanders van Truman ,,De democratische partij van Texas"'ge sticht, met de bedoeling generaal Ei senhower candidaat te stellen. Aan hangers van de democraat Stevenson menen, dat de partg geen rechtsgel digheid heeft. Gouverneur Stevenson van Illinois, de democratische presidentscandi- daat, is tevreden van een verkiezings- reis door de Westelijke Amerikaanse staten in Illinois teruggekeerd. De afgevaardigden van de Duitse sociaal-democratische partij (S.P.D.) zullen niet deelnemen aan de bespre kingen van de grondwetgevende ver gadering voor een toekomstige Euro pese gemeenschap. Het bestuur van de S.P.D. heeft Zondag verklaard, dat de poging om aan het parlement van de kolen- en staalgemeenschap de uitwerking van een Europese grondwet, in de geest van de Europese verdedigingsgemeen schap, op te dragen, de bedoeling in zich bergt, „de aandacht af te leiden" van economische kwesties naar alge meen politieke vraagstukken. De partijraad besloot de grondwetgeven de vergadering te boycotten. Margarine in België goedkoper In België zal de prijs van margari ne met ingang van 15 September, met ongeveer 11 verlaagd worden. De prijs van de standaardkwaliteit margarine zal van 27 tot 24 frs. wor den verlaagd. De verlaging is mogelijk door de aanhoudende daling van de prijzen van oliën, in het bijzonder van palm olie. Overleden na het eten van paddestoelen In het begin van de vorige week nuttigde de 55-jarige mevr. Popering te Hilversum samen met haar echt genoot een maaltijd, waarbij o.m. paddestoelen ter tafel kwamen, welke zij zelf had gezocht. Na het eten de zer boleten deden zich spoedig ver giftigingsverschijnselen voor. De heer P. heeft deze weten te doorstaan; de toestand van zijn echtgenote verer gerde echter zodanig, dat zij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht, waar zij Zaterdagmorgen aan de gevolgen is overleden. TOT VERRASSING VAN DIRECTIE Agrarische Bedrijfsbond eist schadevergoeding Tot grote verrassing van de directeur en het bestuur van de melkproduc- tenfabriek „De Ommelanden" te Groningen, is Zaterdag door een deur waarder en enkele assistenten beslag op het bedrjjf gelegd. Dit geschiedde naar aanleiding van het verzoek, dat de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrjjfsbond gericht had tot de president van de arrondissementsrechtbank te Groningen. Deze zaak zal vermoedelijk vandaag Maandag in kort geding wor den opgelost. In een request van de A.N.A.B. aan de president van de arrondisse mentsrechtbank te Groningen wordt verklaard, dat de A.N.A.B. van „De Ommelanden" een som van 29.164. te vorderen heeft, wegens schade, ge leden door leden van de A.N.A.B., door werknemers van „De Ommelan den" en door de A.N.A.B. zelf. Vol gens het request zou geen pensioen vergoeding aan de werknemers zijn betaald en zou bij „De Ommelanden" evenmin een door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurde ou- derdoms-, weduwen- en wezenvoorzie ning voor de vaste arbeiders bestaan. De A.N.A.B. vreest verduistering van de onroerende en roerende goe deren bij „De Ommelanden", daar er pogingen gedaan worden ora het ge hele bedrijf te verkopen. GEEN UITZICHT MEER Er is geen uitzicht meer in het conflict bij „De Ommelanden", waar alle 171 door de directie ontslagen ar beiders staken. Volgens een verkla ring van de voorzitter van het Col lege van Rijksbemiddelaars, mr. Ber ger, weigert de directie van de fa briek elk voorstel ook maar in over weging te nemen.Hij geloofde niet, dat het mogelijk was bij dit bedrijf be hoorlijke sociale voorzieningen tot stand te brengen. De directie van „De Ommelanden' KAB. nam afscheid van haar voorzitter Minister De Bruyn wil P.B.O. wettelijk realiseren In een Zaterdag te Utrecht gehou den bijeenkomst heeft de Katholieke Arbeiders Beweging (K.A.B.), af scheid genomen van haar tot minis ter benoemde voorzitter, de heer A. C. de Bruyn. De waarnemend voor zitter, de heer J. W. van den Akker, sprak als eerste de voorzitter toe en memoreerde diens werk voor de vak beweging. Sinds de oprichting van het R.K. Werkliedenverbond in 1925, is de heer De Bruyn bondsvoorzitter geweest, nadat hij reeds sinds 1914 als gesalarieerd bestuurder werk zaam was geweest Nu de heer Dc Bruyn, na 27 jaar, de voorzittersha mer heeft neergelegd, kunnen wij constateren, dat de keuze van toen goed is geweest, aldus de heer Van den Akker. In zijn afscheidswoord zeide mi nister De Bruyn o.m., dat de katho lieke arbeidersweging zijn leven had gevuld. In zijn benoeming tot minister, zag spr. als hoofdfacet de emancipatie van de arbeiders, het opklimmen van het aanzien van de KAB. tot een zodanige hoogte, dat men uit haar kringen ministers be noemt. Minister De Bruyn sprak de verwachting uit de Publiekrechter lijke Bedrijfsorganisatie langs wette lijke weg te realiseren. Zoals bekend, is de heer De Bruyn de eerste minis ter van P.B.O. in Nederland. De scheidende voorzitter wei-den tal van geschenken aangeboden en vele vooraanstaande figuren kwamen ter receptie. verklaarde, dat men de arbeiders niet meer kon aannemen, daar er geen werk meer is. Men heeft omgescha keld van condens- op melkpoederbe reiding en binnenkort zouden er geen orders meer binnenkomen. „Het N.V.V.", aldus dc directie, „heeft de staking gewild, zjj zal daar van naast andere consequenties ook deze financiële consequenties moeten dragen. Wij zullen in onze houding volharden". De directeur van „De Ommelan den" wees er nog op, dat het stil leg gen van de fabriek „nog lang niet" coöperatie Processen tegen politieke leiders in Egypte Speciale tribunalen De nieuwe regering van Egypte zal met spoed processen beginnen tegen de ongeveer zestig politieke leiders, die een week geleden zijn gearre steerd, „ten einde de politieke atmos feer zo spoedig mogelijk te zuiveren en de voorbereidingen te treffen voor zuivere en eerljjke verkiezingen", al dus is officieel te Cairo bekend ge maakt. Het kabinet van minister-president Naguib heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een wet, waarbij speciale tribunalen worden ingesteld voor „het politieke zuiveringsproces". Men ver wacht, dat de wet Dinsdag van kracht wordt. Tot de te Cairo en Alexandrië ge arresteerden behoren twee voormali ge ministers-presidenten, drie prin sen, een dozijn ex-ministèrs en ver schillende vooraanstaande personen. De Egyptische arbeiderspartij, die merkwaardigerwijze, tot aan de jong ste zuiveringsacties onder leiding stond van Nabil Abbas Halim, lid van de koninklijke familie, heeft een nieuw dagelijks bestuur gekozen met als leider ex-maarschalk Abdel Aziz al-Misri. Abdel Aziz was tijdens de oorlog pro-Duits, hij zou zelfs ge tracht hebben zich aan te sluiten bij Rommels „Afrikacorps". Twintigduizend Belgen demonstreerden Groep van duizenden in rouw gehulde vrouwen Gehoor gevend aan de oproep van het „Comité d' Appel au Pays", dat alle Belgische verzetsbewegingen en verenigingen van oud-strijders ver enigt, hebben Zondagmiddag meer dan 20.000 leden van het ondergrond se verzet en oudstrijders uit de bei de wereldoorlogen door het centrum van de Belgische hoofdstad gedefi leerd, om te protesteren tegen de be genadiging van de „beul van Breen- donk", De Bodt, en de vrijlating van kolonel van Coppenolle. Langs de ge hele weg, welke de stoet volgde, heerste een indrukwekkende stilte en vooral de groep van duizenden in rouw gehulde weduwen der in de concentratiekampen omgekomen ver zetslieden, wekte grote ontroering on der de toeschouwers. Op het Pou- laertplein, waar het ministerie van justitie is gevestigd, werden de mani festanten tenslotte door de leiders van het comité toegesproken. Zoals bekend, heeft de regering intussen een wetsontwerp ingediend op grond ■waarvan de wet Le Jeune, die be paalt, dat gevangenen, nadat zij 1/3 van hun straf hebben uitgezeten, in vrijheid kunnen worden gesteld, niet zal gelden Voor degenen, die zich aan echte oorlogsmisdaden hebben schul dig gemaakt, en die hun doodstraf hebben zien omzetten in levenslang. Zinken cent uit circulatie. Met ingang van 15 September 1952, wordt de zinken cent, daterende uit de oorlog, ingetrokken. Gelegenheid tot inwisseling tegen gangbare Ne derlandse betaalmiddelen, wordt ge geven van 15 September tot 15 De cember a.s. Inwisseling kan geschie den bij de postkantoren, de bij- en hulpkantoren der posterijen en post stations. Geldig blijven zowel de bron zen cent van vóór de oorlog, als de nieuwe bronzen cent. Tijdens de openingsplechtigheid van de Hajuto-tentoonstelling te Goes, boden de tweeling-dochtertjes van de voorzitter van het jubilerende „Han delsbelangen", de heer J. Donner (rechts), aan de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, een ruiker bloemen aan voor diens echtgenote. Goederenvervoer van en naar Berlijn ligt stil Zeshonderd West-Berlijnse ondernemers staken Alle zeshonderd Westberlünse on dernemingen voor het goederenver voer hebben besloten met ingang van Dinsdagnacht geen vrachten van of naar Berlijn in het interzonale verkeer aan te nemen. De vakbond, die dit besluit nam, geeft als reden op, dat de autoriteiten geen van haar beloften, het politieke risico van het vervoerbedrijf in het interzonale verkeer te erkennen, heb ben ingelost- In een brief aan burgemeester Reu ter eist de vakbond opheffing van de vervoersbelasting voor Berlijnse wa gens in het interzonale verkeer, ver goeding voor het wachten aan de zó- negrenzen, wederinvoering van subsi die op brandstof, vorming van een ga rantiefonds voor ernstige schade bij het wegverkeer en directe onderhan delingen met de geallieerde autoritei ten om de veiligheid op de autoweg tus sen Berlijn en West-Duitsland te ver hogen. DE FAKKELS BRANDEN Heldenklok '40- 45 werd aangeboden Stylvol en zinvol heeft de gemeente Hulst haar gerestaureerde stadhuis in gebruik genomen, dat tweeërlei getuigenis biedt namelijk, die van een groot verleden en van een levend heden. Hulst ligt in het land van de „Vos Reinaerde". Men vereert er nog altijd dat vosje en glimlacht om zijn gesle penheid, maar aan de Hulstenaars moet de lof worden toegezwaaid, dat ze de geslepenheid hebben opgeheven tot een sympathieke scherpzinnigheid en dat hun feesten een Koning Nobel waardig zijn. Zaterdagmiddag ontving burge meester B. A. Th. M. Truffino in de burgerzaal van het stadhuis het vol ledige college van gedeputeerde sta ten onder leiding van de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, de heer E. A. Kuipers als vertegenwoordiger van de ministers van onderwijs en tal van autoriteiten op het gebied van monumentenzorg voorts vele burgers uit Hulst en tal rijke burgemeesters uit Oost- en West Zeeuwsch Vlaanderen. Van Belgische zijde was de burge meester van Lokeren, de heer P. Thuysbaert aanwezig met een der schepenen van de stad St. Nicolaas. In tegenwoordigheid van deze tal rijke gasten hield de raad van de gemeente Hulst een speciale zitting, waarin burgemeester Truffino een redevoering hield met de brillante en geestige inslag, waarvan deze ma gistraat het geheim bezit. KERK EN STADHUIS. HU herinnerde aan het jaar 1935 toen de gerestaureerde St. Willebror- duskerk te Hulst in gebruik werd genomen, waarbij de voorzitter van de rijkscommissie voor de monumen tenzorg jhr. mr. ds. A. B. G. M. van Rijckevorsel aanwezig was, die ook nu weer naar Hulst was gekomen om het einde van de stadhuisrestauratie mee te vieren. De kerk kon in het ver leden steeds snel gerestaureerd wor den. maar de restauratie van het schepenhuis of halle" viel altijd in bittere tijden. Het werd in de loop der eeuwen verwoest, verwaarloosd en in brand gestoken, doch steeds herbouwd of hersteld. Veel van de oude glorie kon ditmaal niet hersteld worden. Men mist thans het fraaie beeldhouwwerk, dat eens het gebouw sierde en op het dak ontbreken de dakkapellen. Toch is men over de re stauratie zeer verheugd. Aankno pend aan de trouw, die de stad Hulst steeds betoond heeft aan haar recht matige vorsten, gaf spr. een kort overzicht van de bezoeken, die Oran jevorsten brachten aan Hulst. MEDEWERKING VAN VELEN Burgemeester Truffino bracht dank aan de minister van onderwijs, die zich liet vermurwen de stadhuisre stauratie te subsidiëren en ook aan de provinciale autoriteiten, de Staten en de gemeenteraad, die het tezamen mogelijk maakten, dat het stadhuis herrees in nieuwe luister. Dit stadhuis, zo merkte spr. op, is een herinnering aan het verleden, is een teken van de waardigheid, die het plaatselijk bestuur moet bezitten is een werkplaats van levende, niet-ver- starde ambtenarij en een contact punt tussen burgerij en ovreheid. De restauratie besprekend, zwaai de burgemeester Truffino lof toe aan dr. Jan Kalf, prof. L. O. Wencke bach, jhr. dr. E. O. M. van Nispen tot Sevenaar, ir. H. de Lussenet de la Sablonière en de architect E. A. Canneman. Gepoogd is het monument ten voe ten uit te doen spreken en daarom is ook het marktplein aangepast bij het stadhuis; kerk en stadhuis konden met elkaar in verband worden ge bracht. Na de aannemersfirma Woudenberg en verscheidene andere medewerkers met ere genoemd te hebben, richtte spr. hartelijke woorden tot gemeen teraad, die het mogelijk maakte, dat „wg binnen zijn nu het buiten don ker is". Spr. hoopte, dat in deze raadszaal wijze besluiten zouden val len en eindigde met de spreuk ontleend aan Gysbregt van Amstel die een der muren in het stadhuis siert: „De beste wachter is de grote en stereke God". GELUKWENSEN. Gelukwensen werden daarna aan geboden door de vertegenwoordiger van de minister van onderwgs hij hoopte, dat het herstelde monument nog lang een symbool zou zijn van de wijsheid, die het locaal gouverne ment moet bezitten door de Com missaris der Koningin die verze kerde, dat Gedeputeerden soms fïnan- ciëel schoorvoetend, maar in alle an dere opzichten met enthousiasme de burgemeester hebben gesteund en dat ze daarnaast ook weten hoe stijlvol en plezant Hulst feest viert en door de directeur van het bureau voor monumentenzorg jhr. van Nis pen te Sevenaar. HELDENKLOK. De heer E. Th Lockefeer bood na mens de burgerij voor de stadhuisto ren de „heldenklok 4045" die als inschrift draagt de spreuk, dat de vrijheid meer waard is dan het leven. Nadat burgemeester Truffino de klok had aanvaard en de sprekers had bedankt, was de plechtigheid in de raadszaal ten einde en begaf men zich naar de burgerzaal, waar de heer (Vervolg op pag. 2.) Sovjet.regeling voor Korea? Naar verluidt, zouden de Sovjet unie en haar communistische gealli eerden in het Verre Oosten vóór het einde van deze maand een algehele „regeling" voor Korea en andere de len van het Verre Oosten aan de Westelijke landen willen voorstellen. Volgens kringen, welke in nauw contact staan met de Sovjet-diploma ten in New York, zou een desbetref fend voorstel gedaan worden op de „Vredesconferentie voor het Verre Oosten", welke in de laatste week van September in Peking gehouden zal worden. Stalin en Tsjoe en Sai zouden $en en ander onlangs te Mos kou besproken hebben. De voornaamste punten van het voorstel zouden zgn het beleggen van een speciale Oost-Westconferentie in October en instemming met een be stand in Korea, indien nog niet op geloste kwesties (zoals het vraag stuk van de krijgsgevangenen) op de voorgestelde conferentie besproken zouden wonden. Naar men meent zouden de communisten het initiatief uit Westerse handen willen nemen en de voorgenomen actie van de Vere nigde Naties willen ontgaan Radio Peking heeft, herhaalde ma len aangekondigd, dat Maandagmor gen vroeg (plaatselijke tijd) een be langrijke verklaring zal worden om geroepen. Men verwacht te Tokio dat deze betrekking zal hebben op de be- sorekingen tussen communistisch China en de Sowjet-Unie, die op het ogenblik te Moskou worden gehou den. Wijziging in Deense troonopvolging Naar verluidt, bespreken de Deen se politieke partijen in het geheim een verandering van de Deense wet op de troonopvolging, teneinde op volging in de vrouwelijke lijn moge lijk te maken. Door een dergelijke verandering zou de huidige troonopvolger, Prins Knud, broer van koning Frederik, plaats moeten maken voor de oudste dochter van koning Frederik, de 12- jarige prinses Margrethe en haar twee zusjes. Benedikte en Anne Ma rie. Zitting Staten-Generaal gesloten In opdracht van H AL de Konin gin heeft de minister van binnenland se zaken, de heer prof. dr. L. Beel, Za terdagmiddag de op 15 Juli 1.1 aan- fevangen buitengewone zitting der taten-Generaal in de vergaderzaal der Eerste Kamer gesloten. De voorzitter der Eerste Kamer, de heer mr. J. A. Jonkman, presideer de de verenigde vergadering en be noemde tot leden der commissie van in- en uitgeleide van de minister, de heren prof. mr. Anema en mr. Kolff van de Eerste Kamer en de heren dr Lucas, ir. Posthumus en Stapel kamp van de Tweede Kamer. WEINIG VERANDERING. Droog weer, met enkele overdrij- vende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1