Het politieke jachtseizoen in de Verenigde Staten is geopend JIMMY BROWN als diepzeeduiker C D BOEK OOK ZIJ HEEFT DE PLICHT MENSEN LEIDING TE GEVEN VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S CAMPAGNES IN VOLLE GANG. Scheldwoorden daveren over Amerika (Van onze correspondent) NEW YORK, September Het politieke jachtseizoen is officieel geopend. Het grof wild wordt daarby uiteraard voorgesteld door de olifant en de ezel, symbool van respectievelijk de Republikeinse en de Democratische party. Het spreekt vanzelf, dat men daarby verzocht wordt geweren en ander wapentuig thuis te laten. In heel de geschiedenis der Verenigde Staten is het slechts één keer tot een aanslag op een candidaat voor het presidentschap gekomen gedurende de verkiezingscampagnedat was in 1912, toen Theodore Roosevelt door een maniak in Milwaukee werd „aan. geschoten". De presidentscandidaat beëindigde eerst zijn toespraak en be gaf zich iy2 uur na het incident pas naar een ziekenhuis. Er wordt derhalve geduelleerd (met zydelingse deelneming van tal van buitenstaanders) op het woord. Tot 4 November zal het veeg-uit-de-pan- seizoen voortduren. Het aantal drama's, dat hierdoor is geschied, kent ge in'Europa reeds. Er bestaat geen twijfel, dat er in de loop van al deze vegen-uit-de-pan nog veel meer ongewenste sensaties voor de dag zullen komen Een klein voorbeeld: dezer dagen h'eeft Presi dent Truman, verontrust door de Europese reactie op Eisenhowers in zichten ten aanzien van de buiten landse politiek, het nodig geoordeeld een bijzonder felle uitlating omtrent de hersens van John Foster Dulles de wereld in te slingeren. Uiteraard is de president in zijn recht, wanneer hij zijn politieke tegenstanders uit krijt als lieden met hersens-van-stro, door ROBERT KIER die „de dreiging van een atomische oorlog nader brengen". Maar derge lijke scheldwoorden worden wat pijn lijk, als men beseft, dat dezelfde John Foster Dulles door Truman werd benoemd als ambassadeur en advi seur voor buitenlandse zaken en dat deze John Foster Dulles kort gele den door de president in het zonne tje was gezet a»s „architect van het Vredesverdrag met^Japan". Lieden met hersens van veel beter kwaliteit dan stro kunnen zich uiteraard wel 337 We hebben allen wel eens een zon nestraal ov eeri schuin geslepen stuk glas zien vallen, waardoor het oor spronkelijk witte licht uiteenviel in de kleuren van de regenboog. De na tuurkundigen zijn hierdoor tot. de ei genlijk nogal merkwaardige ontdek king gekomen dat wit licht is samen gesteld uit een aantal gekleurde licht soorten. Elke trillingsbeweging tussen de golf lengte van 400 en S00 millioen- ste millimeter veroorzaakt, op ons netvlies n.l. een kleurindruk. Anders trillingen kunnen we niet zien, maar sommige daarvan wel op andere wij ze gewaar worden bijv. met het oor als geluid of met de zenuwen als warmte. Nu zult U met me eens zijn, dat warmte, noch geluid als zodanig een kleur hebben .Welnu, dat hebben de trillingen, de licht golven dus, die in ons oog de indruk maken van rood, blauw of welke andere kleur ook, evenmin. Die lichtgolven zijn niet rood of blauw, maar bezitten alleen een bepaalde golflengte die door onze hersenen op volkomen onnaspeurlijke en hoogst wonderbaarlijke wijze ge transponeerd worden tot een zinsin- druk van rood of blauw. Hoe onwerkelijk de kleuren eigen lijk zijn, kunnen we dagelijks consta teren, doordat bijv. de kleur van een voorwerp verandert met de lichtbron. U kunt op een feestje er zo flateus uitzien als U wilt, maar niet zodra vertoont U zich in de natrium ver lichting der grote sleden, of zelfs uw meest genegen vrienden en kennissen vinden dat U toch maar een akelige lijkkleur hebt. Welk compliment U overigens vriendelijk kunt reciproce ren. Dat de kleuren van uw kleren aan zienlijke afwijkingen vertonen met de kleuren, die zij in het daglicht hebben, weet U reeds. Zo kunt TJ ook waarnemen dat sommige blauwe vi ooltjes in dit kunstlicht violet zijn, dat gras in natrium liqjit een gele kleur krijgt en bij kwikverlichting een blauwachtige. U kunt hier natuurlijk tegen aan voeren dat uivs inziens gras groen blijft ook al gieten we daar een an dere kleur overheen. Maar als U het aldus wilt zien, moeten we tot de conclusie komen dat gras misschien elke andere kleur kan hebben, behal ve de door U genoemde. Wat immers is het geval? Een voorwerp maakt op ons de indruk een kleur te heb ben, wanneer het de met die kleur overeenkomende golflengten van het licht terugkaatst. Gras kaatst dus de met groen overeenkomende golfleng ten terug en absorbeert de andere golflengten. Wanneer we dus gras 'n kleur zou den willen toekennen, zouden dit al le (geabsorbeerde) golflengten van het zichtbare licht moeten zijn, met uitzondering van de golflengte die in ons oog de indruk van groen wekt, want juist die wordt teruggeworpen. Maar laten we hierin niet te diep treden, want in werkelijkheid zijnde kleur verschijnselen vaak aanzienlijk gecompliceerder dan in enkele zinnen kan worden neergeschreven. Wan neer U na het voorgaande de overtui ging mocht hebben dat het zien van kleuren afhankelijk is van de golf lengte, zouden we ons misschien een kleine fantasie kunnen veroorloven, waardoor het totale beeld van de ons omringende wereld met één slag ver andert. H. Pétillon. vergissen: noch Foster Dulles, noch Harry S. Truman is onfeilbaar. Maar wanneer de hoogste baas zijn eigen ambassadeur-in-speciale dienst als een domoor uitscheldt, moet men in het buitenland wfel wat huiverig worden voor de wijze, waarop in de V.S. de buitenlandse politiek wordt bedreven. WIJZE LES De opschudding in Europa, veroor zaakt door Eisenhowers rede, waarin hij had gezinspeeld op een „bevrij ding" van de onderdrukte volkeren achter het IJzeren Gordijn, hebt ge verleden week natuurlijk tot in de details gevolgd. De Europese reactie op deze uitspraak is voor het hoofd kwartier van de generaal een diepe teleurstelling en tevens een wijze les geweest. Men heeft in deze klingen het Washingtons bureau van Le Monde als een van de voornaam ste zondebokken gebrandmerkt. De De correspondent van dit blad is een man. die uitmunt in het trekken van conclusies; een van Eisenhowers mensen beweert althans, dat 's mans gevolgtrekkingen vaak het nieuws, waarop deze conclusies berusten, ,,een paar uur vóór zyn" een conclusie, die onze collega zeker zal bestrij den. In Eisenhowers kamp verklaart men clan ook, dat de vrijmaking van de onderdruKte volkeren achter net IJzeren Gordijn, dan (a) door het scheppen van een krachtenevenwieht tan aanzien van Rusland en de Wes telijke ivereld een openlijke oorlog te oorkomen en (b) dé aldus verkre gen gewapende vrede te gebruiken voor (c) een zodanig politiek en eco nomisch offensief, d,at (d) de onder- hukte volkeren achter het IJzeren ior jn geneigd zullen zijn het juk van zichzelf af te schudden. Een theorie, die Europa's gamma van po- .'itieke partijen (met uitzondering van communisten, nihilisten en anar- histeii) zeker zal onderschryven. Wellicht wil men deze verklaring in Europa als „nakaarten" beschou wen. „Uitleg" is immers altijd het excuus van een verkeerd-begrèpen- politicus. Aan de andere kant: men beweert in Eisenhowers hoofdkwar tier teleurgesteld te zijn, dat Euro peanen, die Eisenhower goed hebben leren kennen, zich zo halsoverkop lieten verontrusten door een inter- Grote groenten- en fruii- expositie in Amsterdam Van 23 tot en met 27 September a.s. zal in Amsterdam een grote ten toonstelling worden gehouden van al le soorten groenten, fruit en al wat met teelt, vervoer, distributie, etc., daarvan samenhangt, onder de. naam „Amato" (Amsterdamse Markt Ten toonstelling). Z.K.H. Prins Bernhard is be schermheer van de stichting Amato. De eerste Amato werd gehouden van 15 tot en met 24 September 1934, ter gelegenheid van de opening van het complex Centrale Markt Het gemeentebestuur werkte mede, o.m. door het beschikbaar stellen van „een sprookjesachtige illuminatie" van hal en gebouwen, verlichte fon teinen in de havens, enz. Op 22 Sep tember zal een Amato-konïngin wor den gekozen uit negen vertegenwoor digsters van telers, groot- en klein handelaren. Wie de meeste kennis van het vak heeft, zal koningin worden, zodat de factor „schoonheid" geen rol speelt. De Amato-koningin zal de on langs in Engeland gekozen „Fruit- Queen" ontmoeten. Nieuws in eon Nofedop 9 Donderdagmiddag heelt Koningin Ju liana een ontxEficièel bezoek gebracht aan de internationale tentoonstelling van beeldhouwkunst in Arnhem, „Sonsbeek 1952". Slechts zeer weinigen waren op de hoogte van het koninklijk bezoek, zo dat de vorstelijke bezoekster ongestoord kon genieten van de kunstschatten. 9 Een nieuwe Phlox-variëteit van de ko ninklijke kwekerij Moerheim heeft de naam Rosa Spier ontvangen. Deze ge beurtenis was te beschouwen als een na spel van de grote huldiging, welke de bekende harpiste in November van het vorige jaar bij haar zestigste verjaardag ten deel viel. 9 De Oostenrijkse commu nistische partij is een grote actie begon nen om „alle sprookjesverhalen over godsdienstvervolging in de Sowjet-Unie te bestrijden. 9 Éénmaal per jaar. n.l. omstreeks de tweede Zondag m Septem ber, vieren de coöperaties over ó'e gehele wereld de internationale coöperatieve dag. In Nederland is deze dag uitgegroeid tot een internationale coöperatieve week, die dit jaar van 10 tot en met 17 Septem ber wordt gehouden. 9 Van 12 tot 16 September a.s. zal het 6100 ton metende opleidingsschip „Pueyrredon" van de Ar gentijnse marine, dat vorig jaar een offi cieel bezoek aan ons land bracht en dat nu onder bevel staat van kapitein-luite nant ter zee Adolfo V. Cordeau, een niet- offlcieel bezoek brengen aan Nederland en ligplaats kiezen in do Parkhaven te Rotterdam. prefatie van één zinsnede in een ver kiezingsredevoering. STEVENSON Gouverneur Stevenson heeft tot dus ver weinig gezegd, waaraan men in het buitenland aanstoot kan nemen. Maar zijn campagnetechniek is nog wat. slap in de knieën. Hij heeft zo weinig van een beroeps-politicus, dat hij steeds geneigd is eerlyk zijn me ning te zeggen. Deze voortreffelijke karaktereigenschap is in de politiek als bescheidenheid: weiter kommt man ohne ihr. Deze eerlijkheid ge bood Stevenson tegen de oud-strijders te verklaren, dat hij er niet aan dacht hun belangen voorrang te verlenen; tegen de arbeiders der auto-industrie in Detroit zei hij dat het groepsbe lang ondergeschikt moest worden gesteld aan het algemeen belang. Het is hoogst ongebruikelijk, dat een candidaat zoiets zegt. wa^ hij ook moge denken. Want meestal belooft een candidaat hoge pryzen voor landbouwproducten aan de boeren, lage voedselprijzen aan de stadsbe volking, hoge winsten aan de onder nemers en hoge lonen aan de ar- beidswereld. Kortom, Stevenson be nadert deze verkiezingscampagne op een hoogst ongebruikelijke wijze. Wellicht, dat het volk deze oprecht heid waardeert. Doch het is ook mo gelijk, dat een' collega gelijk krygt, die zei toen hij Stevenson voor de televisie voor de zoveelste maal hoor de beweren, dat hij er niet aan dacht de een of andere minderheidsgroep voor te trekken „ik geloof, dat er feen haar op Stevenson's hoofd is, at er aan denkt zich in het Witte Huis te laten kammen". (Nadruk verboden) Woensdag sloeg een legerauto, die 32 mariniers van Oudeschild (Texel) naar hel militaire oefenkamp aldaar, „De Mok", vervoerde, over de kop. De chauffeur verloor de macht over het stuur. Alle militairen werden uit de auto geslingerd. Gelukkig liet de toestand zich na het* ongeluk ernstiger aanzien, dan zy was. 10 militairen werden gewond, doden vielen er niet by te betreuren. Belgische vakbeweging sprak over Benelux Premier Van Houtte zegt drielanden-conlerentie toe De Belgische eerste-minister Jean van Houtte, bygestaan door de heer Masoin, economisch adviseur, heeft i goedingsstelsel, dat varieert al naar Donderdag een afvaardiging van het Algemeen Christelijk Vakverbond ontvangen, die kwam spreken over de economische en sociale aspecten van de Belgisch-Luxemburgse Economi sche Unie met Nederland. De eerste- minister ontving bovendien een af vaardiging van het Algemeen Bel gisch Vakverbond. Premier Van Houten heeft de beide afvaardigingen doen Weten, dat de drie betrokken regeringen over enke le weken zeker een conferentie zuilen houden. OVERHEID ALS WERKGEEFSTER Eerst na de bevrijding ontstonden de afdelingen personeelszaken De overheid is zich niet steeds in voldoende mate bewust geweest van haar taak als werkgeefster. Een werkgever heeft, naast allerlei andere ta ken, tevens de plicht leider van mensen te zijn en dat dit een geheel nieuwe behandeling van zaken meebrengt, is eerst in de laatste jaren ook tot de overheid als werkgeefster doorgedrongen. Dit zeide de heer P. C. Boone, directeur van de fundatie „Werkelyk Die- nen" te 's-Gravenhage, in een rede, uitgesproken op de algemene vergade ring van de Nederlandse Vereniging voor Gemeentebelangen, welke te Assen gehouden werd. Eerst na de bevrijding, aldus de heer Boone. is aan diverse departementen een afdeling personeelszaken opge richt, welke zich rekenschap geeft van de talloze, dikwijls kleine, moeilijkhe den, waarvan de oplossing zoveel bij draagt tot het geluk van de mens. Provinciale- en gemeentebesturen for meerden eveneens personeelsdiensten, waardoor de personeels-chef zijn in trede deed. Spreker betwijfelde het of de taak van deze functionaris over al in het juiste licht wordt gezien, hetgeen hij alleszins begrijpelijk acht te bij deze voor de overheid nieuwe functie. DE GROTE VIJAND. De grote vijand noemde de heer Boone de sleur, welke vooral voor de ambtenaar een gevaar vormt. Hierin mag, aldus spreker, niet worden be rust; men moet de arbeid zo regelen, dat de geest levend blijft. Hieraan zou nog wel het een en ander ontbreken. De opleiding van de ambtenaar in technische zin is in ons land voorbeel- Atoomspion komt in December vrij Alan Nunn May, de Engelse atoom geleerde en „atoomspion", zal in De cember in vrijheid komen. Hij heeft twee-derde van zijn straftijd van 10 jaar uitgezeten. Een-derde wordt hem gesshonken wegens goed gedrag. Nunn May werd in 1946 veroordeeld wegens het verkopen van atoomge heimen aan de Russen, toen hij tij dens de oorlog in Canada werkte. dig, zo zeide spreker, maar wat voor al in de lagere regionen te wensen overlaat is het doordrongen zijn van de uitspraak van Willem van Oranje: „De ondersaten zijn er niet terwille van den Prince, maar de Prince is er terwille van de ondersaten. zonder de welke hij geen Prince is, om hen mgt recht ende redenen te regeeren". Een der voornaamste problemen bij de ambtelijke dienst noemde de heer Boone het feit, dat vele vraagstukken, welke „de chef" belasten, reeds „op lager liggend niveau" tot oplossing gebracht hadden moeten zijn- Hiertoe dienen de medewerkers de geestelijke werktuigen te ontvangen, zo meende hij- Guerillastrijders ontvoerden dokter en geestelijke Naar het Columbiaanse blad „El Colombiano" meldt, is onlangs uit Bo gota een dokter ontvoerd door een aantal leden van een guerillabende, die opereerde in het gebied van Urrao. De dokter werd in een kast gestopt en overgebracht naar het hoofdkwar tier van de benfle om de guerillalei- der, die ernstig ziek was, te verple gen. Toen de dokter op het hoofd kwartier aankwam, bleek daar ook reeds een geestelijke aanwezig te zijn, die door andere bendeleden was ont voerd om in geval van nood hun lei der de laatste sacramenten toe te die nen. Zover is het niet gekomen. De bendeleider is hersteld en de dokter en de geestelyke zijn door de guerillastryders naar Bogota ge bracht en in vrijheid gesteld. West-Duitse Bondsdag wil alle Nazi-slachtoffers vergoeding geven De West-Duitse Bondsdag heeft: de regering verzocht een wetsontwerp op te stellen op de vergoeding aar slachtoffers van het Naziregiem. Het ontwerp dient ten doel te heb ben, eenheid te brengen in het ver goedingsstelsel, dat varieert al de wetgeving der deelstaten, slachtoffers dienen schadevergoeding te krijgen, zoals die in de Amerikaan se zóne, tenzij de deelstaat meer toe gewezen heeft. De Volkskamer wenst de wet geldig te doen zijn voor alle slachtoffers, buitenlanders of Duitsers, of zij het land verlaten hebben of nog in Duits land wonen. Ook wenst men vergoe ding voor degenen, die te goeder trouw Joods bezit hebben gekocht en voor Naz.slachtoffers uit Oost-Duits- land, indien deze wegens vervolging naar het Westen uitgeweken zyn. als mede voor hen, die in de Nazitijd „on dergronds" geleefd hebben. Duurdere couponboekjes Met ingang van 1 October zullen voor de premie der verplichte zieken fondsverzekering, behalve voor de werkgevers Van huispersoneel, cou ponboekjes verkrijgbaar worden go- steld, waarvan de prijs voor de maandcouponboekjes 20 percent en voor de andere boekjes 25 percent hoger is, dan die van de tegenwoor dige couponboekjes. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit geen premie-verhoging bete kent. De schutbladen van couponboekjes vei-vaardigd volgens het model-1950, kunnen tot uiterlijk 1 Januari 1954 als betalingsmiddel voor ziekenfonds premie worden gebruikt, maar de schutbladen van alle oudere coupon boekjes slechts tot uiterlijk 1 Janua ri 1953. aldus do ziekenfondsraad. Verkeerd bezorgd Enige tyd geleden stuurde de afdeling velddienst van de Verenigde Naties vijf kisten blauwe uniformen naar het Midden-Oosten. Zij waren be stemd voor de wachtposten der V. N., die toezicht houden op het Arabisch-Israelische be stand. De uniformen kwamen echter nooit op de plaats van bestem ming aan. Het ingestelde on derzoek leverde geen resul taat op, totdat men enige da gen geleden op het hoofdkwar tier van de V.N. een telegram van het Russische ministerie van buitenlandse zaken ont ving, waarin gevraagd iverd: „Wat moeten wij met vijf kis ten hemelsblauwe uniformen doen?" Het nieuwe raadsel is: Hoe kwamen de uniformen op het Kremlin „Hongerwinter" in Sowjet-zóne Het landbouw-economisch instituut van de Sowjet-zone in Duitsland ver wacht grote moeilijkheden voor de voedselvoorziening in de komende winter. Volgens officiële gegevens zou de aardappeloogst slechts 1/3 bedragen van het vorig jaar en zouden de oogsten voor groenten, ^fuit, graan en peulvruchten in de Sovjet-zóne slechts de helft van het vorig jaar be dragen. 63. Toen Jimmy Brown en kapitein Toontje die ochtend by de baai aankwamen, was him eerste werk geweest een stevige roeiboot op de kop te tikken. Daartoe klopten ze by een oude visser aan die vlak aan het water een klein huisje bewoonde. Baas Poon, die van z'n voornaam Piet heette, was niet thuis, maar zyn vrouw, een brave ziel, die naar de naam van Geurtje luisterde, was graag bereid de heren een betrouwbare sloep-te verhuren voor twee kwartjes per uur. „Blijft het vandaag mooi weer, moedertje?" vroeg Jimmy, terwijl hij resoluut in de sloep spi'ong. „Ik zou het wel den ken, meneer", antwoorde zij, „de wind zit in de oosthoek en de zon kwam vanmorgen heel schoon op. Ik zie, dat de heren onderwater gaan vissen. Ik zal ze nog een extra harpoen mee geven. Een beetje stevige, want als jullie ver uit de kust gaan, zou 't wel eens kunnen gebeuren, dat je een grote rog of 'n baaitje tegenkomt en dan is 't altijd beter, dat een mens een wapen heeft". Jimmy keek haar even verbaasd aan. „Zitten er dan in deze buurt ook haaien?" vroeg hij. „Soms zie je er maanden lang geen een," zei 't vrouwtje, „maar 't gebeurt ook, dat wij er dagelyks een stuk of vier vijf zien rondzwemmen." He» Wereldgebeuren. Finland weer vrij Finland, tien maal zo groot als Ne derland, maar slechts door vier millioen mensen bevolkt, heeft zich altijd mogen verheugen in een op vallende internationale sympathie. Zo groot was zij, dat men het de Finnen zelfs in volle oorlogstijd nauwelijks kwalijk heeft genomen, dat zij aan de zijde van Duitsland tegen Rusland streden. Men begreep ter dege, dat voor de Finnen Rusland de erfvijand is en van wie zal men eisen, dat hij zijn erfvijand gaat steunen Niettemin kwam deze oorlog Fin land op een zware aderlating te staan: hij kostte stra^egisch-belangrijk ge bied en een enorme schadevergoeding. Rusland eiste namelijk 300 millioen dollar aan goederen, te voldoen in door hen aangewezen goederen en be rekend volgens de prijzen van 1938 Nu is 300 millioen voor een volk van vier millioen zielen al een aardig bedrag. Maar de prijzen- clausuie was veel ernstiger. Na de oorlog kostte alles een veelvoud van wat het in 1938 kostte.- En nog erger was, dat Rusland kon bestellen wat het wilde. Als de Finnen papier, of hout hadden kunnen leveren, zou het te doen zijn geweest, maar Mos kou vroeg doodleuk wat het nodig had en dat was geen hout en geen papier! Het vroeg locomotieven, machines, apparaten, dingen dus, die Finland eerst zelf moest maken van in het buitenland ingekochte grondstoffen, of uit het buitenland moest invoeren. En dat tei*wijl Rusland het Finse in dustriegebied had ingepalmd. De werkelijke last, die Finland te dragen kreeg, was dus een veelvoud van deze 300 millioen dollars. De Finnen zijn een bewonderens waardig volk. Zij waren na de eerste wereldoorlog het enige, dat zijn schulden aan Amerika volledig afbetaalde. Nu kromden zij hun rug opnieuw en dwongen zich zelf tot de grootst mo gelijke soberheid. Zij wisten, dat daar hun zelfstandig volksbestaan van af hing, want niet nakomen van de over eenkomst zou Finland geruïneerd heb ben. Dus ploeterde en zwoegde dit ganse volk jaren lang om de Rus te betalen. Hebben de heersers in Moskou zelf ook gevoeld, dat Finland bezig was een heroïsche prestatie te leveren? Vermoedelijk wel, want de Moscovie- ten lieten 70 millioen van hun vorde ring vallen. En ziet: deze week heeft Finland de laatste porties machines en loco motieven afgezonden. Finland is weer vrij En toch zitten de Finnen nu met een probleem. Om Ruslands eisen te kunnen vol doen, hebben zij een geheel nieuw industriegebied uit de grond gestampt na de oorlog. Dat industriegebied pro duceert al die jaren lang al. En het moet blijven produceren, omdat Finland anders voor een mas sale werkloosheid komt te staan en bankroet zal gaan- Dus wachten de Finnen in mateloze spanning af, of Rusland deze indus triële productie zal kópen, nu het haar niet meer voor niets krijgt. En zo neen, of andere landen dan be reid zijn, van Finland deze producten te kopen. Intussen: Finland heeft het klaar gespeeld. Het is weer vrij. En dat is zeker een eerbiedige hulde waard L Britse officieren weer vrij De twee Britse officieren, die Dins dag in Oost-Berlyn werden gearres teerd, zyn, naar een Britse militaire woordvoerder heeft verklaard, aan de Britse autoriteiten overgeleverd. Zoals gemeld heeft generaal* Cole man, de Britse commandant in Ber lijn, by de Russische autoriteiten te gen de arrestatie geprotesteerd. De drie Britse soldaten worden nog steeds vermist. „Kalm-aan-actie" in Britse machine-industrie uitgesteld De leiders van de Britse vakvereni gingen in de machine-industiie, die Woensdag besloten hadden op Don derdag een datum vast te'stellen waarop hun „kalm-aan-actie" zou be ginnen, hebben het vaststellen van de datum uitgesteld, totdat zij Maan dag a.s. met de bemiddelaar van de regering zullen hebben onderhandeld. De stap van de vakverenigingen om over te gaan tot een „kalm-aan- actie" wordt beschouwd als repre saille voor de weigering van de werk gevers om een loonsverhoging van 2 pond sterling per week toe te kennen. EEtv VAN: MI KA WALTARI. Van de Finse auteur Mika Waltari zijn reeds enige boeken in het Neder lands verschenen, waarvan vooral „Sinuhe de Egyptenaar" de aandacht heeft getrokken. Thans is by de uit geverij Van Holkema en Warendorf N.V. te Amsterdam de nieuwste ro man van deze schrijver uitgekomen, getiteld „In de ban van de Sultan". Het is een uitermate boeiend, histo risch werk, waarin Waltari de avon turen beschrijft die een jolige Finse zwerver beleeft in het nabije Oosten, ten tijde van de Turkse overheersing in Oost-Europa (16e eeuw). De hoofdpersoon wordt tydens een pel grimstocht naar het Heilige Land door Algerijnse zeerovers gevangen genomen en als slaaf verkocht maar weet zich op te werken tot een ver- touwensposiüe in de hofkingen. Een en ander gaat gepaard met een reeks van avonturen, door Waltari ongemeen spannend, soms vol humor, en tegelijkertijd met een gedegen kennis van de Oosterse historie be schreven. Zyn romanfiguren zyn le vend; zijn beschrijvingen van de Oos terse samenleving, met haar berus tende wijsheden, kleurryk. Een boek dat (in de uitstekende vertaling van W. A. Fick-Lugten) voor velen een verrassende kennismaking met deze Finse schrijver kan worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5