ZWJISAi PZE DIRECTEURSJUBILEUM BIJ DE N.V. DE VITRITE FABRIEK KERKNIEUWS Zeeuwse Almanak Z.V.U.-PR0GRAMMA WERD DEFINITIEF VASTGESTELD PROVING! ALS ZSBUWBB COURANT DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1952 DE VLAGGEN WAPPERDEN Ir. J. P. Berdenis van Berlekom te Middelburg hartelijk gehuldigd Van de kantoor- en fabrieksgebouwen der N.V. De Vltrlte Fabriek te Middelburg wapperden de vlaggen ter ere van ir.- J. P. Berdenis van Ber lekom, die 25 jaren aan de N.V. was verbonden. Ttfdens een besloten bijeenkomst in de can tine, waar behalve commissa rissen en zijn collega, de heer B. A. Hesselink, een groot aantal mede werkersisters) uit liet gehele bedrijf aanwezig waren, werd de jubilaris met mevrouw Berdenis van Berlekom ontvangen en gehuldigd. Als eerste spreker voerde de heer Hesselink het woord, die ir. van Berlekom hartelijk complimenteerde én er op wees, dat de nu door hem afgesloten periode in drie tijdperken rü. het Franse, Engelse en Neder landse verdeeld kan worden. Het was in het bijzonder de laatste periode waarop de heer Hesselink wees, daarbij herinnerend aan de de solate toestand waarin gebouwen en bedrijf na de bevrijding verkeerden en de grote taak, welke de jubilaris wachtte, die toen tot directeur werd benoemd. Spreker memoreerde het enthousiasme, waarmede de heer van Berlekom zijn taak op nam en zeide er van overtuigd te zijn, dat indien later de geschiedenis der Vennoot- ischap zal worden beschreven, de pe riode tussen 1945 en 1952 moet be schouwd worden als de belangrijkste voor de wederopbouw van het bedrijf en de naam van de jubilaris daarin zeker met ere genoemd zal worden. De heer Hesselink dankte zijn col lega in het bijzonder voor de pretti ge samenwerking. Aan mevrouw Berdenis van Berlekom overhandigde spreker een bouquet bloemen. De heer W. A, den Hollander, bood als voorzitter van het huldigingsco- mité, namens het gehele personeel een fraai schilderstuk aan en legde in het bijzonder de nadruk op de goede verhouding die er bestaat tussen de jubilaris en het personeel, hetgeen ongetwijfeld een eerste vereiste is voor een goedé gang van zaken in hét bedrijf. Spreker hoopte dat de jubilaris nog vele jaren in gezond heid de belangen der Vitrite zou mo gen behartigen. PRESIDENT COMMISSARIS SPRAK. De president-commissaris, de heer ir; W. L. Ghysen, haalde enkele jeugdherinneringen op en memoreer de de moeilijkheden, welke destijds bij het oprichten der Franse fabriek overwonnen moesten worden. Spre ker achtte het een grote verdienste van de jubilaris, dat toen ondanks vele moeilijkheden, uiteindelijk een hartelijke samenwerking tot stand werd gebracht, waardoor een goede gang van zaken verzekerd was. Ook'in' 1939 toen het Vaderland hem riep. toonde hij zich een goed Nedermïldéi-, In 1945 volgde zyn benoeming tot technisch directeur wegens zijn bij zondere bekwaamheden. Namens alle commissarissen dank te de heer Ghysen de jubilaris voor al hetgeen hy in de afgelopen 25 jaar voor het bedrijf had gedaan en sprak de hoop uit, dat hfl nog vele ja ren zijn beste krachten aan de onder neming zou mogen geven. Als oud-directeur haalde ir. H, C. Ghysen enige oude herinneringen aan de Franse tijd op en prees de ver diensten van de jubilaris, zowel op technisch als organisatorisch gebied. Spreker wenste de jubilaris nog vele jaren van vruchtbare arbeid toe en hoopte dat het hem gegeven zou wor den ook zijn 40-jarig jubileum b\j de Vitrite te vieren. Namens N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven, sprak de heer ir. M. Spies een woord van hulde en dankte de jubilaris voor de buitengewoon prettige samenwer king. Spr, bood nantens de Raad van Bestuur van Philips een gouden pols horloge aan. De voorzitter van de personeelraad, de heer P. Meliefste, wenste de jubi- laris namens het gehele personeel van Advertentie. I-- Schaafwonden? harte geluk. Het personeel is erken telijk en heeft grote waardering voor de wijze waarop de sociale vraagstuk ken vroeger met de kern en thans met de Personeelraad worden bespro ken en behandeld. Spreker hoopte, dat mede onder leiding van de heer Van Berlekom, de Vitrite tot nog groter bloei zal komen. Hierna dankte de heer Van Berle kom in hartelijke bewoordingen elke spreker afzonderlijk voor de hartelij ke woorden en de aangeboden ca- deaux. De behaalde successen konden alleen bereikt worden door aller me dewerking waarvoor spr. erkentelijk Is. Mede namens zyn echtgenote dank te hij voor de fraaie bloemen, die hij reeds 's morgens mocht ontvangen. Spr. meende, dat, hoewel de tijdsom standigheden thans wel moeilijk zijn en er nog vele problemen wachten op een oplossing, hetgeen met aller me dewerking ongetwijfeld zal gelukken, de Vitrite toch met vertrouwen de toekomst tegemoet ziet. Aan het eind van de middag werd een receptie in Hotel „de Burg" ge houden, waarvan zeer vele werkne mers gebruik maakten om de jubila ris persoonlijk geluk te wensen. Aan mevrouw Berdenis van Belekom werd bij deze gelegenheid namens het ge hele personeel een fraai bloemstuk aangeboden. en uitgeno- i het Rijks- de heer O. De schilderijen-expositie te IJzendijke Op de schilderijententoonstelling „De Nederlandse Romantische School", welke in het raadhuis van IJzendijke wordt men dezer dagen de bezoeker te noteren, ker of bezoekster zal een zilveren le peltje met het wapen van IJzendijke worden aangeboden. De Middelburgse kunstschilder Louis Hevmans heeft voor een hon derdtal inwoners van IJzendijke, voornamelijk bestaande uit vertegen woordigers van plaatselijke vereni gingen, een uiteenzetting gegeven over de betekenis van de Nederlandse Romantische Schóól. Het ligt in de bedoeling om ook voor een groep intellectuelen uit Zeeuwsch-Vlaanderen een dergelijke voordracht te doen houden, waartoe een deskundige zal worden ul1 digd. De conservator van museum te Amsterdam, Meijer, heeft toegezegd eveneens een voordrachtsavond te willen verzorgen. De groep Zeeuwsch-Vlaamse intel lectuelen zal officieel door het ge meentebestuur van IJzendijke worden ontvangen. Deze excursie zal ver moedelijk 18 of 19 September a.s. worden gehouden. Huldiging P. J. Notebaart te Breskens Woensdagavond werd te Breskens in een vergadering van de Pv.dA..- afdeling, waarbij ook oud-raadsleden aanwezig waren, wethouder P. J. No- tebaart gehuldigd, die gedurende 25 jaren lid van de gemeenteraad is ge weest. De heer W. v. d. Hooft sprak 'i hartelijk toe. ken werd i exemplaar van Troelstra's gedenk schriften aangeboden. JUBILERENDE RAADSLEDEN TE CLINGE. In de komende raadszitting te Clin. ge zullen twee raadsleden, n.1. de heer A. de Cock en de hoer Hyp. Bo- gaert, gehuldigd worden in verband met hun zilveren raadsjubileum. VWno\$ende sxqaret smaaWbeter nadeqeionte» verfrissende WRIGlSv} de^teka"T.1 Zeeuwsch-Vlaanderen heeft automobielclub Eerste oriëntatierit op 4 Oct. a.s. Naar wy vernemen Is In Zeeuwsch- Vlaanderen op initiatief van de bur gemeester van IJzendijke, jhr L. E. O. S. von Bönninghausen tot Herinck- haven, een automobielclub opgericht onder de naam „ZEVAC" („Zeeuws Vlaamse Automobiel Club"). De club telt momenteel ongeveer 25 leden uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Br is een voorlopig bestuur ge vormd met jhr Von Bönninghausen als waarnemend voorzitter en voorts bestaande uit de heren A. Wolfert (de bekende rijder uit de ralley Monte Carlo) uit Hoek, R. R. Visser, Ter- neuzen; M. Uzebaert, Axel; dr H. C. Rozemeyer en Joël Storm, IJzen- djjke. Men besloot om afwisselend te ver gaderen in tenminste twee plaatsen, zowel in Oost als in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Zaterdag 4= October a.s. zal de „Ze- vac" haar eerste oriëntatierit met tijdregeling houden. Er zal in Terneu- zen gestart worden, met als einddoel IJzendijke, voor een rit van ongeveer 65 km, welke ook door België zal voeren. D<? club zal zich te zijner tijd aan sluiten bij de R.A.C.-Zuid, teneinde te kunnen rijden onder auspiciën van de K.N.A.C. Da H. J. MEUTER TE BENNEKOM 55 JAAR PREDIKANT. Vrijdag 19 September as. zal het 55 jaar geleden zijn, dat ds. H. J. Meuter, emeritus predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Krewerd en thans wonen de te Bennekom, het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. Meuter werd 26 November 1868 te Nijkerk op de Veluwe, waar rijn vader toen dokter was, geboren, be zocht eerst de H.B.S. en daarna het gymnasium te Deventer en studeerde vervolgens eerst aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en daarna aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Nadat cand. Meuter in 1397 door het Provinciaal Kerkbestuur van Friesland was toegelaten tot de Evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk, verbond hij zich 19 September van datzelfde jaar aan zijn eerste gemeente Callants- oog (classis Alkmaar). Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens nog te Over- en Neder-Asselt (Classis Nijme gen 19001902): Ammerstol (classis Gouda 19021905)Waterlandkerkje (classis IJzendijke) 19051908; Nes op Ameland 19081910; Heveskes (classis Appmgedam) 19101912. In Mei 1912 verbond ds. Meuter zich aan aan zijn zevende en laatste gemeente Krewerd (classis Appingedam), welke hij dien de tot 1 Januari 1938, toen hem na ruim 40 volbrachte dienstjaren emeri taat werd verleend. A dvertentie MATROZEHSHAG TROUWE LIEFDE Er bestaat tegenwoordig een nogal populair liedwaarin bezongen wordt hoe men elkaar „over vijf en twintig jaar nog steeds zal beminnen" en vaak schromen zelfs jeugdige personen niet om ait roekeloze zangnummer in het openbaar ten beste te geven Nu is vijf en twintig jaar een vrij langdurige periode en temeer verbaas de ons de trouw waarmede de bejaar de man, met wie wij een ontmoeting hadden, had bemind. Geen viif en tusintia jaarmaar viif en vijftig jaar lang.' Vijf en zeventig was opa nu en nd vijf en vijftig jaren was het voor- werp zijner genegenheid hem nóg zo lief, dat hij er een vermoeiende reis voor over had om het op te zoeken. 'Opa was gezeten in een koffiehuis en tuurde enigszins weemoedig in z'n glaasje pils. „Het is allemaal zo ver anderd", sprak hii klagelijk, ,,'s jonge, wat is het veranderd" En zuchtend staarde hii naar buiten, naar het marktplein. Het marktplein van IJzendijke. Want opa beminde IJzendijke Vijf en vijftig jaar geleden had hij er 'egn jaartje of wat gewoond en nooit, nooit had hii IJzendijke kunnen v èrgeten. ■Nu was hü' er dan, na een halve eeuiv, weer even terug. „Ik wou het toch nog es zien", open baarde opa. Wat we allemaal mooi uavi hem vonden. Vindt pi] van niet soms? Bond van plattelandsvrouwen In hotel „Oesterbeurs" te Yerselce werd een vergadering gehouden om een afdeling te stichten van de Bond van Plattelandsvrouwen. De provin ciale presidente mevr. L. N. Huisman- Griep, leidde de bijeenkomst en be sprak 't werk der afdelingen, Mej, G. G. G. Sikkens prov. secretaresse sprak over het algemene werk van de bond. Hierna werd een afdeling opgericht waarvoor 30 dames zich als lid op gaven. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld: mevr. J. Vlaming-de Koek, presidente; mej. A. Oom, se cretaresse; mevr. T Bom-Schepers, penningmeesteresse; mevr. H. Pol derman-Bom en mej. J. de Koeijer. Besloten werd een keer per maand te vergaderen. Er zullen lezingen en cursussen worden gehouden. Na de pauze trad mevr. Huisman-Griep nog op met enige voordrachten. Druivenfeest fe Groede Schoolkinderen zullen smullen Vergezeld van haar beide hofdames, het Westlandse Druivencomité en de burgemeester van Naaldwijk, de heer S. Hoogenboom, zal de Westlandse druivenkoningin 1952, mejuffrouw Jo Steenks, op Zaterdag aanstaande haar intrede doen in de gemeente Groede. Wij maakten daarvan reeds kort melding. Zowel in Groede zelf, als in de omliggende gemeenten, be staat voor deze gebeurtenis veel be langstelling. Een vrij groot gezel schap uit Knocke zal dit gebeuren bij wonen, In een vergadering van cie Vereniging voor Vreemdelingenver keer te Groede, waarbij ook vertegen woordigers aanwezig waren van het gemeentebestuur en de Groese Rui tersportvereniging ,,In Galop", is het programma voor de ontvangst van de Druivenkoningin en het daarop volgende Druivenfeest als volgt vast gesteld: 2.50 uur Aankomst van de Druivenkoningin in de kom der ge meente (Voorstraat). Begroeting door het V.V.V.-bestuur en het plaat selijk muziekgezelschap „E.M.M."; 3 uur Aanbieding van de ere-wijn op het gemeentehuis; 3.304 uur. Uitreiking druiven aan vóór het gemeentehuis opgestelde schoolkinderen, plrn. 250 in getal; 4 uur. Vertrek van het gemeente huis voor een rondgang door de ge meente. Hierbij zal de druivenkonin- fin plaats nemen in een open lan- auer en geëscorteerd worden door de ruiters van de Ruitersportvereni ging „In Galop" te Groede. Tijdens deze rondgang zal ook de oudste in woner van Groede, de 93-jarige P. J. van Peteghem, door de druivenkonin gin op druiven worden getracteerd; 5 uur. Aankomst by het hotel „De Drie Koningen", waar de schoolkin deren 100 ballonnen zullen oplaten. 5,15 uur. Aanvang van het druiven feest in hotel „De Drie Koningen" met medewerking van de band „Amu- semento". Om dit voor West Zeeuwsch-Vlaan deren zo unieke feest nog meer luis ter bij te zetten, zal het gemeente huis des avonds door floodlight wor den verlicht, terwijl ook het hotel „De Drie Koningen" geïllumineerd zal zjjn. Zijn de weersomstandigheden gunstig, dan zal bovendien het Prin ses Marjjkeplein worden geïllumineerd met een 700-tal l vetpotjes. De bietencampagne De bietencampagne in Zeeuwsch- Vlaanderen zal dit jaar twee weken eerder aanvangen dan In het vorig jaar. De bebouwde oppervlakte is niet veel groter, maar de Kwaliteit en niet ïra Riuiw, mooi u». nnmivoii de kwantiteit zijn vrij gunstig in v< gelijking met de laatste jaren. Voor enige honderden gezinnen betekent het begin van deze „campagne" weer enkele maanden vast werk en brood op de plank. De suikerfabrieken in Sas van Gent zullen op 24 September ruet de productie aanvangen. Geen mosselzaadbanken in de Zeeuwse stromen Vergeefse reis naar Westersche!de Ruim tachtig vaartuigen van de Zeeuv/sé ftïóSSfelVl&SersVlOot waren Dinsdag geconcentreerd op de West er- Schelde, waar men op sommige plaat sen .mosselzaad vermoedde. Menhad van garnalenvissers enkele schaarse aanwijzingen gekregen. De verwachtingen waren niet hoog gespannen, maar de hoeveelheid bleek zo klein, dat ieders aandeel zich be perkte tot slechts enkele tonnen, veel te weinig om de kosten van olie en verdere uitrusting goed te maken. De visserij is dan ook door de mees ten gestaakt en 1952 zal in de annalen geboekt staan als een jaar, waarin in Zeeland zo goed als geen mosselzaad voor kwam, tenzij nog banken zouden worden ontdekt in de eerstkomende dagen, iets waarop weinig kans is, want noch uit de Laagte van Renesse, noch in de buurt van Scharendijke of do verpachte percelen langs'de Noord kust van Schouwen, noch van de per celen langs St. Philipsland of in het Krammer, allemaal specifieke plaatsen voor moaselzaadvnl, zijn berichten over aanwezig mosselzaad bekend. Jammer, want mosselzaadval in dé Zeeuwse wa teren betekent voor dé kwekers een mogelijkheid om hun gepachte perce len te bevolken met ëen uitstekende kwaliteit zaad en het maakt de kwe kers minder afhankelijk van dé Wad denzee. die immers voor het vissen van mosselzaad slechts eén beperkte tijd wordt opengesteld. GESLAAGD. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorlopig diploma scheepswerktuig- kundige de heren: M. J. Noordhoek (met lof) te Kortgene, B. C. Marcus (met lof) te 's-Gravenhage; P. D. Plattceuw (met lof) te Wolphaarts- dijk; H. P. Nieuwenhuizen (met lof) te Krabbendijke; J. Dingemanse, Mid delburg, allen leerlingen van de Ma- chinistensohool te Middelburg. VELE CULTURELE EVENEMENTEN Optreden van het Rotterdams Kamerorkest, het Residentieorkest en diverse toneelgezelschappen De Zeeuwse Volksuniversiteit heeft thans haar programma voor het a s. seizoen, waarover wy reeds eerder schreven, definitief vastgesteld. In de c o nee rten reel cs neemt het optreden van het Rotterdams Kamerorkest een belangrijke plaats in. Zoals beltend worden de concerten van dit ensemble gegeven op uitnodiging van het provinciaal bestuur van Zeeland. Middel burg heeft hiervan do primeur, namelijk op 26 September, waarbij als so list zal optreden Gerard Hengeveld met het eerste pianoconcert van Beet» hoven. In Vlissingen komt dit orkest op 10 October. De fluitist Johan Feitkamp zal daarbij het fluitconcert in G van Mozart ten gehore brengen. In Goes, waar het orkest op 30 October op treedt, speelt Feitkamp het fluitcon cert in D-dur van Mozart. De Z.V.U. werkt voor de organisatie in Goes sa men met het voormalig Hohe-Messe- comité. Het eerste pianoconcert van Beethoven, dat door Gerard Henge veld in Middelburg wordt uitgevoerd, zal ook te Zierikzee worden gespeeld, namelijk op 13 November, doch dit maal door George van Renesse. Ten slotte geeft het orkest twee concerten in Zeeuwsch-Vlaanderen, namelijk op 3 November in Terneuzen/Axel en op 28 November te Oostburg. Bij deze concerten zal Jaap Stotijn optreden met het hobo-concert van Haydn en van Strauss. Lr alle plaatsen, waar het Rotterdams kamer-orkest speelt, worden tevens jeugdconcerten ge geven. OVERIG PROGRAMMA Het Nieuw Hollands Strijkkwartet zal te Middelburg op 4 November op treden en het duo Lola Bobescu Jacques Genty op 17 December. Ja- nine Dacosta in Zeeland welbekend Meisjesverbond C.J.V.F. De najaarsvergadering van de Pro vinciale Commissie der CJ.V.F. werd gehouden in de Prins van Oranje te Goes. Na veel zoeken is het gelukt het dagelijks bestuur weor voltallig te doen zijn. Mevrouw I. Jebbink—Paap uit Ka- pelle bleek bereid tijdelijk presidente te rijn, terwijl mej. R. Hoogland uit Biggekerke benoemd werd tot vice- presidente. Voorts kreeg Zeeland na lang wach ten eindelijk een regionaal-secretares se, namelijk mej. Wika M. de Vlieger. Met ingang van 1 October zal zij het C.J.F.V. jeugdwerk in de provincie stimuleren en waar nodig opnieuw op zetten. Aan trainingen staan op het pro gramma een Bijbelstudie week-end op 4 en 5 October in Haamstede, waar voor mej. de Lagh uit Utrecht zal ko men. Voor 1 November staat een werk vergadering te Goes op de lijst. Het bespreken van de C.J.F.V-voorlioh- tingsbladen zal daar een belangrijke plaats innemen. Runderen te Axel gestolen De landbouwer J. D. te Zoute Spui (Axel) miste dezer dagen een twee tal runderen. Tot nu toe zijn de die ren niet teruggevonden en het ver moeden bestaat, dat ge over de grens verdwenen zijn. Part\jen blik en oud ijzer gestolen te Terneuzen De heer W. de B. te Zaamslag deel de aan de politie te Terneuzen mede, dat van de vuilnisbelten aan de Kraag en in de Kruispolder twee partijen gesorteerd blik groot 1500 en 1800 kg. en een partij ijzer van 300 kg. werden gestolen. De politie zoekt thans de da- ders van deze diefstal. Korenmolen „De Brak" te Sluis De windkorenmolen „De Brak" te Sluis werd in dit seizoen druk be zocht door toeristen. Ruim 5700 per sonen beklommen deze molen. Vooral na 15 Juli nam het bezoek geweldig toe. Er werden in de periode van 15 Juli tot begin September 4000 bezoe ken gebracht. speelt op 15 Januari in Middel burg, terwijl een andere bekende ver schijning op d,e Zeeuwse podia, Her man Krebbers, op 16 Februari te Goes en op 17 Februari te Terneuzen zal optreden. Hij wordt begeleid door Willem Hielkema. Een bijzonder concert staat ook Zierikzee te wachten. Hier zal de jon ge sopraan Elisabeth Lugt optreden, die dit jaar tijdens het Holland-festi val zoveel opzien baarde door haar prachtige vertolking van Jeanne d'Arc in „Jeanne d'Arc au bücher" van Honeeger. Zij wordt begeleid door Liesbeth RümkeHoppen, piano. Eli sabeth Lugt zal tevens een jeugdcon- cert geven. RESIDENTIE-ORKEST Voorts zjj vermeld het optreden te Middelburg van het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otter- loo op 24 April, waarbij Herman Schey de Kindertotenlieder van Gus- tav Mahler zal zingen. Leringen over muziek zullen wor den gegeven door Rutger Schoute, die de onderwerpen „Parijs en de mu ziek" en „Wenen en de muziek" zal bespreken. Voor de andere lezingen is o.a. uit genodigd Annie M. G. Schmidt Zij zal waarschijnlijk spreken over „Humor en nonsens in de Nederlandse litera tuur". Voorts vermeldt het program ma eén causerie van mr. O. Josephus Jitta over „De Europese Defensie Ge meenschap" en van dr. A. F. J. Por- tielje over „Omgang met dieren". TONEEL. Dit Z.V.U.-programma vermeldt zo als gewoonlijk tal van toneelvoorstel lingen. Deze zullen o.m. worden ge geven door het „Amsterdams Toneel", „Comedia", „De Haagse Corrtfcdié", „De Nederlandse Comedie' en „Het Vrije Toneel". Alle gezelschappen zul len te beginnen met 2 October a.s. in Middelburg optreden. Voorts komt „Comedia" op 6 Januari met het suc cesstuk „Bobbeltje" in de Zeeuwse hoofdstad. Dit werk wordt ook in Goes gegeven (5 Januari) in Terneu zen (5 Maart) en in Oostburg (4 Maart). In Vlissingen worden voorstellingen gegeven door „De Nederlandse Come die", „Haagse Comedie" en „Het Vrije Toneel" (Cor Ruys). Te Goes komt behalve „Comedia", ook „De Neder landse Comedie". Dit gezelschap zal hier twee voorstellingen geven, n.l. op 11 October en op 9 Maart. In Zie rikzee wordt opgetreden door de „Haagse Comedie" en „De Nederland se Comedie", welk laatste gezelschap ook naar Axel komt In deze plaats treedt voorts nog een nader bekend te maken gezelschap op. In Oostburg komt .behalve „Comedia" met „Bob beltje", ook het „Amsterdams Toneel". De voorstelling van dit gezelschap is hier bepaald op 3 October. BEVESTIGING EN INTREDE Ds G. D. L. Brederveld uit Meche- len (België), beroepen predikant bij de Geref. Kerk te Oost- en West-Sou burg, zal Zondag 28 September a.s. intrede doen m zijn nieuwe gemeente, na vooraf bevestigd te zijn doör zijn broer, ds J. E. Brederveld, Geref. pre dikant te Helmond. DR. K. H. E. GRAVEMEYER Dr. K. H. E. Gravemeyer, alge meen gedelegeerde van de Generale Synode der Ned. Herv. kerk, dié een beroep aannam naar Zuid Afrika, Is voornemens 28 October a.s. daarheen te vertrekken. Generale Synode der Gereformeerde kerken De Generale Synode der Gerefor meerde Kerken heeft in haai* Woens dag voortgezette vergadering te Rot terdam uitvoerig behandeld de kwes tie van het radicaal van dienaar des Woords bij predikanten die hoogle raar worden en wier colleges mede de vorming van aanstaande predikan ten bedoelen, maar ook nu weer kon men met de behandeling van deze zaak niet tot 'n einde komen. Vandaag zal men hierover verder spreken. Een schrijven van de particuliere Synode van Drente, inzake de geeste lijke verzorging van in ons land ver blijvende Ambonezen, werd .door de Generale Synode niet ontvankelijk verklaard. Volgens de commissie, die hierover rapport uitbracht, is niet aangetoond, dat de Ambonezen gees telijke verzorging begeren. Voor het kerkelijk bureau verleen de de Synode jaarlijks maximaal een bedrag van £9500. Voorts besloot zij in het bestuur van het interkerkelijk protestants rieken- huisbureau een afgevaardigde zitting te doen nemen met de opdracht van zijn arbeid aan haar rapport uit te brengen. Zij verzocht voorts deputaten hoge overheid dit bureau een toelage van 1000 gulden te verlenen uit de haar ter beschikking staande fondsen. Enkele punten uit het rapport van de putaten hoge overheid kwamen hier na in comité-zitting in behandeling. „ZEDENOPBOUW" De Chr. Vereniging „Zedenop* bóuw" (de na-oorlogse voortzetting van Üe Ned. Middernachtzending) heeft volgens het jaarverslag over 1951 door vrijwillige medewerksters kraambezoeken aan 1686 ongehuwde moeders laten brengen; er werd veel hulp bij het onderzoek naar het va derschap verleend (bij de 483 lopende zaken kwamen in 1951 nog 791 nieu we) en de reclasseringsarbeid onder sexuele delinquenten nam ook toe. Voorts bleek de nieuwste tak van werk (lezingen ter sexuele voorlich ting) alom in den lande gewaardeerd te worden. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Amsterdam: dr. G. J. Lindijer te Dordrecht. ENAVO AUTO r-V El l'l NO Iedere VRIJDAOl VEEMARKTHALLEN ROTTERDAM J HIT De weg naar Heille De weg van Sluis naar Heille wordt eindelijk, zij het dan zeer eenvoudig, verbeterd. Tenminste het stuk dat In onderhoud is bij het Vrije van Sluis. De weg wordt verbreed met puin, dat later effen gewalst wordt en met grint bestrooid. Falamorgana boven de Scheldemonding Naar men ons mededeelde, heeft zich Zondagmorgen tussen zeven uur en half acht boven de Scheidemond een interessante luchtspiegeling voor gedaan. Aan de kust bij Zoutelande zag men duidelijk de omtrekken van het Zeeuwsch-Vlaamse en van het Belgische landschap, o.m. de straten van Knocke en de watertoren van Oostburg. Ook boten, die voor de Vlaamse kust voeren, wei-den in de lucht waargenomen Tegen half acht vervaagden de beelden. SCHEPELING GEDESERTEERD. De kapitein van het Duitse schip „Oldenburg", dat te Terneuzen lag, rapporteerde aan de politie het deser teren van de 19-jarige hulpkok A. Kraskl. De jongeman is nog niet ge vonden. Het schip is inmiddels ver trokken naar Duitsland. RECTIFICATIE. In het artikel over de groei der be volking in vijf Zeeuwse steden, zijn twee onjuistheden geslopen Middel burg telde niet in 1795 25.000 zielen, zoals vermeld, maar in 1750. Voorts bereikte Zierikzee in 1872 een hoogtepunt, met 8045 inwoners en dus niet in 1869 met 7284. VIJFTIG JAAR MUZIKANT. Aan de heer M. Kole te Kloetinge werd Woensdagavond een serenade gebracht door de muziekvereniging „Excelsior". Het was gisteren juist 50 jaar geleden, dat hij als lid van deze vereniging werd Ingeschreven. Na eerst als tamboer te hebben meege werkt, is de heer Kole thans reeds vele jaren grote tromslager. De jubi laris werd een oorkonde alsmede een bloemstuk aangeboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2