SCHETSEN VAN HET BEVELANDSE PLATTELAND NAE DE STAD DE RUUGBOENDER 1 Twee verhalen door mevrouw H. C. Steketee-Hoogvliet 1 De torens van de Bevelandse dorpen be- palen mede de schoonheid van het land schap. Een foto van de toren te Waarde. Merie 6 d'r schoenen al uut Tine thuus kwam. Die de rooie plekken nog- en d'r mond was zö vast toe, je zag glad gin luppen. Ze dee Merie d'r broekkraeltjes noga verzichteg uut. Die stieng zö stille as löof, ze keek nae Tine's öogen om. En toen gieng 't zö verzichteg nie mi'. In een gezwind was d'r goed uut en d'r ouwe speeljurk an. Tine dee de deure open en ze wees nae buten. „Vort", zei ze, „uut m'n öogen. Gauw. Voe êel den dag". Bello 't oal ezie, ehöore en begrepe. Die schoof stilletjes mee. De deure sloeg toe, dat de muren d'r van dreunden en dae stienge ze buten mee d'r beien. Den ond die stak z'n snuut nae boven en die smekten, net of 'n ze een lek wou geve. Merie die gaf een zucht en keek is deur de rondte. Dat onweer was wee over. Ze zei tegen Bello: „Gae je méé? Dan gae me bêestjes zoeke". Tussen de kaaie en de lichtwachter lag onderan den diek een wêeltje. Dae was een dieksje rond en an de wae- terkant zatte oalderande bêestjes. Dat kenden Bello, wan dat dee-e ze wè mêer. Ie vloog an 't blaffende veruut. Toen a ze er waere ploeterden ie lingst de kant deur 't lange gos, in 't waeter en tussen 't riet. Wè onderd meeuwen, en nog meer, dreve op 't waeter. Ze vloge op en om en vrom en streke dan weer neer. Bello die een waeteroentje op-ejoge. Ie sprong van lienks nae rechs en ver beeldden z'n eigen dat 'n den baes van êel de weel was. Merie die trok een andvol biezen uut en gieng an de kant zitte op een mooi groen pleksje, zonder mieren; een karrewasse slintere. Gin konunk en gin prins eit óóit van z'n leven, móóier espeeld as die twi' guus tegaer in 't achteronder van dat turfschip. Mae ja, dat eit d'r leven lank nog zö egae; voe Merie scheen de zunne nóóit iank achter an mekare. Ze gieng mee der verziete keure liek a dat öort Zie was de schippersvrouwe en ze klaer mie 't eten waere, gienge ze over- oal is kieke. In 't vooronder en 't ruum en overoal. En oeie-mine, dae bleef ze mee d'r jurk ergenst achter ange: een gróote weer-aek. Siezö, noe was d'r dag allange góed. Ze stieng te beven us een rietje. Ze zei: „Mae tjongen, kiek noe toch is ier. Ik weet gin raed. Wat mö 'k noe toch begun- ne?" Ja, Wimpke wist er ok niks anders op as: „Gae mae gauw nae Sare. Gauw". Sare die keek mae pruum. Ze zei: „Merie, Merie, ik weet werèntig nie oe da je 't zö gedae kriegt. Ik za prombêere ofda 'k het maeke kan, mae Tine za 't wè zie vanaevend oor; 't is nogè uut-erufeld". Nou je begriept, Merie die speelden: „Asjeblieft". Sare zei: „Kom mae bie me stae. Je oeft 'n nie uut te doen öor, 't is noga van onder. Stille stae óor". En ze begust verzichtegjes te naaien. Merie ieuw d'r eigen zö stieve as een deu re en ze docht: ,,Ik za is toet vuufteg tel le, dan is 't meschien wè klaer". Mae wat raai je? Ze der nog mae twinteg, dae gieng de deure open en... Tine kwam der in. Die dat mee een ollef öoge ezie, wat der omgieng. „A, wacht is óor. Bin me awee zövarre? Ei jie je fleuken wee eschoord? Joe ruug- boender. Dae stae voe joe gin góed. En dat ellep mae nie wat k ik zegge. En jie stief ze der in". Toen kreeg Sare de laege. ,,Dan mö jie dat stilletjes naaie weet je. Net ofda ik dat toch nie daarlik zie. Dan kan 't toch zö bie me nae boven komme. Net as van 't voorjaer as ze 't röojonlc Toen most en zou ze ok oalmae bie moe Sare weze". Sare knipten d'r draed of en de vizzels nog een bitje. Ze zei: ,,'t Is klaer Merie", en tegen Tine: „Dat is jen eigen schuld, 't Is oal fernien dat a ter uut joe mond komt. Waer is dat góed voe, om oaltied maer op te spelen? Ik bin nóóit kwaed en oal de kinders vliege voe me. Jie eit toch zeker ok wel is een ongelok ehad toen a je kleine was?" Tine die kreeg weer röoie plekken op d'r kaeken. Ze zei: tiVeruit. Naer uus jie. Maekt dè. je vort komt. Gauw". Merie die'vloog Sare ieuw Tine tegen. Ze zei: „Wacht jie is even mekker. Luusterd is ier..." Noe za 'k is onderd stappen löope mee m'n öogen toe; is kieke ofda me dan a bie dat uusje bin", docht Merie. Ze een puntje vast van Tine's schorte en liep achteran d'r. Ze dee d'r öogen toe en gieng an 't tellen. Twint docht ze: „Noe löop ik net as een kaern-ond. As oalle ménsen is één kant uutliepe zouwe ze dan de waereld gauwer kunne laete draaie; net as een ond een kaernmeule Dat zou 'k wè is wille prombeere. Kieke wat a der dan gebeure zou. Dan de waereld z'n rondte êeder klaer, dan was 'n vroeger ...goster... a dae dan net êest nog een gröote starre deur most, tegen de waereld anvloog en net dat stik der ofsnee daer k ik dan op- stoeng..." „Zie je nog niks?" vroog Tine aneens. Merie verschrok. Ze docht da ze een standje kriege zou omda ze mee d'r öogen «oe elöopen Mae dat viel mee. Tine keek om. Ze zei nog êens: „Zie je niks? Kiek, dae ginter mö je kieke". En ze wees mee d'r vienger. „O-o", zei Merie, „den toren van de stad" „Ja", zei Tine, „noe is 't nie varre mi. Ouw jie de klapkurf noe is vast, dan zè. 'k m'n kraelen êest is andoe. Oe 'k dat uut mot ouwe êelen dag dat weet ik nie; pff, da's toch werm. Zet jie jen oed noe ok maer op. En noe mö je m'n schorte laeten ange öor. 't Za wè druk weze in stad mee 't mooie weer. Göed uut jen öogen kieke öor en dichte bie me bluve. Ou jie de klapkurf maer an d'are kant vast". Voe Tine was dat oal bekend van vroe ger en zö is êens in de drie jaer was ze ge wend nae stad te gaen. Ze liep oalmae te praten en oalles an te wiezen. Merie glad gin tied om vrom te praten. Die oal d'r verstand nöodeg om nae oalles te kieken. Dae ree-e uvenwae- gens van de vrachtrieërs en boeren in d'r kapwaegen, sommegte mee een vrouwe en guus van achter in. En nog en opene lan- dauwer mee twi' zwarte perretjes der voor. Die ree-e ulder oal verbie, dat spreekt. Da gieng oal in den drus en zulder waere mae te voete. Toen kwamme ze eindelienge dan de stad in, op de kaaie. Op weeskan ten stienge öoge êer-uzen. Ze gienge over een brugge. Op den oek was een gröote: mooie bakkerswienkel en in de kaaie lag een schuut. Dat was zö eige; Ze zag een ondje ligge bovenop de roef en ze schoot anêens uut: „O, kiek noe toch is dae moe Tine: een ond!" „Een ond?" zei Tine, „die me thuus ok. Daer oef je toch nie voe nae stad te gaen, om die te zien. Wat bin jie toch voe kind? In plekke da je nae de mooie uzen kiekt. Wat ange ier toch over oal möoie gerdienen". Tine gliek ehad öor. 't Was nèt druk in stad. Ze waere möoi op tied. De mêeste ménsen kwaeme ok net. 't Was een geraetel van de kapwaegens en seezen; een leven op die stêenen in die straeten. En dat klonk tussen oal die uzen; je wier der zömae suf van. Tine zei: ,,Noe gae me êest de luchte booschappen mae doe, de zwaerste ouwe me voe lest. Kiek, die zaedwienkel is dae ok oaltied nog. Gae maer is mee, dae mö me weze". 't Was d'êeste kêer da Merie in zon gröo te wienkel kwam. Die stieng stampvol mee oalderande spul en op weeskanten was een toog. Merie stieng mee d'r rik tegen den êenen en keek d'r öogen agauw uut d'r öod. Dae was gelukkeg aars gin méns as ulder. Moe Tine wier eholpe deur een vent, daer ze 't zövee druk mee; die kenden ze van vroeger. Merie die kon 't nie an-ekeke kriege. Mae daer anêens verschrok ze toch! Om deur de grond te zienken. Achter d'r oor den ze een gröote vloek en op d'r öod vool ze een sterke klauw die a d'r öed nae bo ven trok. Mae die zat mee een elestiek onder d'r kinne, dus die sflfc vast, maer ampersant zie ol? Ze was zö^êe benauwd, ze docht: „Dat is meschien een duvel of een zatte vent". Wan in zö 'n stad je van oalles. Ze was vanselft op slag gae schreeuwe, zödrie as da ze vast-epakt wier en ze keek staer nae Tine mee gröote benauwde öo gen. Ze docht dat die ze dadelik zou kommen elpe. Mae nêe-e weet je. Tine keek om en die begust te lachen dat de traenen over d'r kaeken rolden. En die vent achter den töog ok, die brulden 't zömaer uut. En dat ondier ieuw vast en dat zei oalmae vloeken en lillukke woorden. Toen wier Merie toch zö benauwd, ze schrêeuwden 't uut, mae toen moste die are noga mêer lache. Anêens gieng glad van achter in de De are booschappen dee-e ze achteran mekare klaer en dae gebeurden niks bizonders bie. 't Leste aelden ze de boeken omdat die zö zwaer bin. „A 'k die maer is weet je," zeiden Ti ne, „wan dat was eigeluk de reden van m'n reize". En 't lokten net. Tine betaelden 't lees- geld voe vier weken en zou ze mee de vrachtrie-er mee vrom géve. Toen gienge ze in 'n efreberge een kom me koffie köope en d'r bröod opete. Twint rustten z' uut. En toen op stap naer uus. wienkel een deure open en een oud wuufje keek wat k der omgieng. Ze gieng awee in uus, mae kwam sebiet wee vrom. Ze een koeksje in d'r and en kwam nae Merie toe. Ze ieuw dat koeksje boven Merie d'r öod en begust vriendelik te praten. „Ier Lorre. Zoete Lorre. Kopje krauw" Mae Lorre zei niks vrom as gröote vloe ken. En je mö nie gelöove, dat 'n dien öed toch los wou laete, weet je. Dat wuufje zei: „Geef me schaar is an. Dan zal ik 't elastiek doorknippe. Anders ls strak eel den öed kapot". Zö gauw as dat gebeurd was, gieng Me rie nae buten. Ze keek glad nie nae Tine, dae was ze zö kwaed op; z' ze wé kunne ville. Even laeter kwam Tine ok nae buten, ze zeiden: „Kom nog is vrom, dan krieg je koeksjes". Merie stieng mee d'r rik nae 't raem te wachten. Mae ze zeiden niks vrom en ze schoof nog een èndje vadder wig. Den baes kwam ok nae buten mee de koeksjes. Ie zeiden: „Ier. Pak an. Wat bin jie toch voe meisje? Om zö benauwd te wezen van zö 'n veugeltje". Mae Merie gieng nog vadder wig en ze keek gin êens nae z'n. Tine pakten de koeksjes an en dee ze in de klapkurf. Den öed ze in d'r and. Ze zei: „Siezö, noe me veugelzaed en noe gae me êest om een nieuw ziede lint voe rond jen öed, wan dat bêest ei 't lint glad eschoord". Merie liet ze mae prate, mae ieuw d'r mond vast toe. Ze gieng wè mee dat most ze wè en ze bleef ok wè dichte bie d'r, mae de lturf vastouwe, dat dee ze nie mi! En Tine liep de êene straete in, den aren uut. Ze wist de pad in stad. Het silhouet van de Goesse Grote kerk weerspiegelt zich in het water van Ue ouite stadsgracht. Merie was blie-e öor, ze was 't allange beu. 't Ruukt overal zó areg bie dié ménsen. En buten ku' je glad nie vortkomme, ze löope ielken kêer vlak voe je voeten. En gin êen zeit er goeiendag. Nêe-e oor, oe êe-der thuus oe liever. Ze gienge wee dezelfde pad. Eêst een êel ende straete, dan je een padje nae den böomdiek 'en a je op de zêediek kwam, kust je de uzen op de kaaie in de varte zie. „Noe is 't maer een olf uurtje mi", zei Tine, „noe gae me ier een stuitje zitte ruste". Merie gieng achterover ligge, ze dee d'r öoge toe en luusterden. 't Was angenaem om 't rusen wee te öoren nae oal die dröo- ge drukte en die stof. Ze zatte nog maer even an de zêediek of Tine aelden oal de boeken uut de lturf en gieng ze één voer één bekieke. Ze dee der één open, ze zei: „Kiek, dat mö je is leze. Ik bin nieuwsgierig wat a dae nop staet. Lees dat is ardop voor van ier toet ier". Uut oal de boeken most Merie een bladje leze, zömae te midden in. Tine die zei: „Vanaevend begunne me a te lezen, wan ze motte uut weze k Kees wee vrom komt". Het leste ènde over den diek kwam Me rie achteran. Noe en dan langden ze d'r öed is van dei öod om 'n nog is te bekieken. Net as ze dae awee mee bezeg was keek Tine om, ze zei: „Löop mae veruut Merie en doe de schure open, dan zu' je is zie-e oe a Bello vliege za. Wat zit je noe wee oolmae an dien nieuwen öed? Allé, geef die is ier". Merie liep ard toet thuus. Ze draaiden de wurfel van de schuurdeure en Bello sprong 'n open. Ie vloog tegen d'r op en blafte en rond d'r sprienge en wee tegen d'r op. Ze sloeg d'r ermen rond z'n en ze zei: „M'n lieven ond bin jie zö blie?" Toen oor den ze da Tine riep: „Merie, je jurk! Dien ond z'n scherpe naegels!" Mae voe Merie was de aregheid der of, ze keek vlak vóór d'r op de stêenen. Anêens bleef Tine stae, ze zei: „Ier me der één. Kiek is op dat stoksje; wat een möoien öed". Merie keek ok en voe dien möoien öed gieng êel de papegaai.e uut d'r gedachten. „Drie gullen", zeiden Tine, „da 's nog zö weineg nie. Alia, me zulle êest is kieke ofdat 'n voe je past; en dan mö je den de ze mae nae schole draege". Ze gienge 'r in en zödrie as ze binnen waere keek Merie êest ofdat er nerregenst gin papegaaie zat. Mae nêe-e óor. 't Was maer een kleine f Op deze pagina brengen wij enkele verhalen van de begaafde Beve- landse schrijfster mevrouw H. C. SteketeeHoogvliet. Van haar hand verscheen o.m. de bundel „Van Zon en Vlagen", waarin zij op fijnzin- jjj nige wijze verhaalt van het leven op het Zeeuwse land. In nevenstaan- jij de schetsen vertelt zij van het gezin van Tine en Kees, dat woont aan de dijk langs het wijde Scheldewater. In dit gezin is voor enige tijd het stadskind Marie opgenomen „om aan te sterken". Zij is het dochtertje van een kunstschildersechtpaar,. Marie (eigenlijk heet het meisje Marie-Louise) is,door Tine en Kees niet opgenomen „omda ze zövee van d'r ieuwe, maer om een centje te verdienen". jj; Tine is een kraakzindelijke vrouw, maar erg lastigIn haar jeugd jij moest ze al vroeg de zorg voor haar broertjes en zusjes op zich nemen. jj: In beide verhalen maken wij nader kennis met de lastige Tine en het jj: 2 meisje Marie. In de lente zijn de Bevelandse boomgaarden in feesttooi gehuld. wienkel en achter den töog stieng een vriendelikke vrouwe. Den öed stieng prachtig, t Was 'n beeld. Ie was van möoi, fien strooi, wit en zwart deur mekare. Een lichtbleeuwe ziede lint der rond mee lange énden op der rik. Van voren een bos rose rozen mee groene blae- ren en dae lagge dauwdruppels op-eliemd van matglas. Ze kreeg den öed en Tine zei: „Zet 'n mae rechtuut op, zö ku' je 'n 't makkelik- ste meedraege. Den ouwen kan wè in de kurf», Merie was zövee blie mee dien prachte- gen öed en toen as ze wee vadder gienge pakten ze uut d'r eigen de kurf wee vast. Ze docht: „Noe kun me mienentwege wè naer uus toe gae". De kaaie was zö schöone as een bêen- tje. Die was glad schöone espoeld mee spriengvloed. De stêenen waere net zö wit as kriet. Wimpke die gieng veruut over de löop- planke, Merie kwam achteran. 't Was nae de eten. Tine en Kees waere nae 't durrep nae de .kerke. Evert was ok, mae Sare nie, die zurgde voe de koffie. Mae, zukke guus Noe was 't toch zukken möoien weer. De zunne scheen, dae was een windje, nie koud mae lekker fris. De locht en 't waëter zöwat dezelfde kleure: lichtbleeuw. De zêe-e was effen en 't waeter kokkel den een bitje mee de stêenen. Daer a de zunne der op viel was 't een geschitter! Net ofdè, dae wè duzend kleine stiksjes blik op 't waeter lagge; de baertjes roefelden die oolmae deur mekare. Noe zou je dienke die guus zulle gae keure. Z' noe van de voemirreg binnen mot te zitte. Ze zulle blie-e weze as ze d'r ei gen wee op kunne luchte. Mae nêe. Ze gienge an boord 'k ruke nog die lucht van teer en pik en turf zö-a dat rook as je bie de turfschipper op de schuut kwam. Merie dae gin erg meer in, die was an boord bie oal de schippers net as kind in uus. Eêst moste ze in de roef komme om een kommetje koffie en toen krope ze mee d'r beidjes in 't achteronder. Wimpke daer een poppe, een döoze poppelappen en een klein kacheltje mee pannetjes. Wimpke kreeg de poppe en Merie de kachel. En dan kookten die zömae zömae eten voe de verziete die was dan twint doen de om d'r kind möoi op te keiven. De pannen stoenge op mee riest en bru- ne böonen, noe most ze wachte toet a oal les gaar was en ze tied is in een prente- boek te kieken. Wimpke een möoie, gróote krante; De Hollandse Illustratie. Dae stieng een möoie prente in; een brugge in de wegt over een waeter. En op die brugge een kleine prins, mee een fer- wêele pak an en een kante kraag. Op wees kanten stieng een bediende. Den êenen een jasje over z'n erm en den aren die ieuw een gröte paresol boven dat kind z'n öod. Ie leunden mee z'n ermen op den tuun en keek omlaege in 't waeter. Dae liepe een troepje erme kinders op d'r blöoters te bajeren. Den êenen stak z'n and in waeter net ofdat 'n dat prinsje nat wou göoie. En d' are lachten oal en speel den mee mekare. Der onder stieng: „O, kon ik eenmaal blootsvoets gaan, Zoals die daar in 't water staan, En spartelen zo frank en vrij", Zo denkt de prins en zucht daarbij. Die .daar beneden in den vloed, Zij denken: „Wat heeft hrj het goed. Wat is hij vorstelijk gekleed, Hg kent geen honger, pijn of leed". Zo is de mens. Of arm, of rijk, In nijd zijn we allemaal gelijk. En, wat verfijnd werd door cultuur, Streeft weer terug naar de natuur". „Weet jie wat a dat zegge wilt: „Cul tuur"?" vroeg Merie. Nêe Wimpke wist het ok nie. „Aars ken ik oalle woorden", zei Merie, „behalve „nijd", dat weet ik ok nie, wat a dat is". Mae toen was 't eten gaar en most ze wee an 't 'werk. Baarland: wat er overbleef van een eens zo trots kasteel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 13