boek JIMMY BROWN als diepzeeduiker Naguib dreigt met ontbinding van politieke partijen VLISSINGENS NO. 25.000 POLITIEK GEZAGSORGAAN VOOR „VER. STATEN VAN EUROPA" GESTAGE TOENAME SINDS 1830 IN VIJF ZEEUWSE STEDEN WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1952. PROV INOl ALE ZEEUWSE COURANT 3 MARATHONZITTING VAN EGYPTISCH KABINET Foto van baby-koning vervangen door bordje met het woord „Allah" Generaal Mohamed Naguib heeft de politieke partyen een maand de tijd gegeven zich te zuiveren. Doen ze dat niet, dan zullen ze ontbonden worden. Het decreet, dat de politieke partyen tot reorganisatie verplicht, werd op gesteld in een Kabinetsvergadering, welke negen en een half uur achtereen duurde. In deze Marathonzitting van het Kabinet werd tevens de agrari sche hervorming, die onder meer inhoudt dat niemand meer dan 80 hectare bouwland mag bezitten, goedgekeurd. Generaal Naguib werd tot militair gouverneur-generaal benoemd. Sinds de „Zwarte Zaterdag" (26 Januari) zyn de premiers allen ook militaire gouverneurs geweest. Volgens betrouwbare kringen in Cairo zou ook besloten zijn, aan alle leden van de koninklyke familie het vertrek uit Egypte te verbieden. Dit verbod zou speciaal gericht zijn tegen de 77-jarige prins Mohamed Ali, die van plan was naar Tanger te gaan. Naar schatting zullen ongeveer 400.000 ha. grond onteigend worden. Landbouwmaatsehappijen, die zich met landaanwinning bezig houden en religieuze instellingen zijn niet by de landhervorming betrokken. De coöpe raties zullen arme boeren voorzien van de nieuwste landbouwwerktuigen op gemakkelijke voorwaarden en le ningen verstrekken. De politie heeft in Alexandrië huis zoeking gedaan bij de Royal Auto mobile Club" en bij de ex-minister van financiën Zahi Abdel Motaal, die zich momenteel te Istanboel bevindt en die voorkomt op de lijst van te ar resteren personen. Valse paspoorten voor „displaced persons" In Den Haag zijn twee personen aangehouden, die zich hebben schuldig gemaakt aan het vervalsen van pas poorten. In de woning van een zekere Van K., wei-den drie paspoorten aangetrof fen en in beslag genomen. Hij beweer de in opdracht van de oud-illegaal W. K. te hebben gehandeld, die paspoor ten verzamelde voor „displaced per sons". Na door de politie verhoord te zijn, werd tegen beiden proces-verbaal op gemaakt. Zij hadden uit ideële motie ven gehandeld en zijn naar huis ge zonden. Dinsdag is men begonnen uit alle regeringsgebouwen de portretten van alle Egyptische vorstelijke perso nen, om het even of zij nog leven dan wel dood zyn. te verwijderen. Naguib heeft de foto van de baby koning, die enige tijd geleden die van koning Faroek verving, wederom ver. vangen: nu door een bordje met het woord „Allah". Een regeringswoordvoerder heeft bekend gemaakt, dat ex-premier Aly Maher, van wie generaal Naguib Zondag de regering heeft overgeno men, leider zal zijn van de Egyptische delegatie naar de bijeenkomst van de raad van de Arabische Liga, die van daag in Cairo begint. 335 De manierwaarop de leden van het mannelijk geslacht hun op- en aanmerkingen ten beste geven op de arbeidsbesparingen welke huns in ziens in het huishouden te bereiken zouden zijn, is in den regel ergernis wekkend, vanwege de superieure toon die daarin gemeenlijk te be speuren valt. Te meer wijl de theo- retisch-practische zin van de man hem plotsklaps in de steek laat, zo dra hij zelf voor de ordening van het huishouden wordt geplaatst. Daar we ten we alles van! Ondergetekende is het dus op de voorhand reeds oneens .met de te rechtwijzingen en de stroom van ha telijkheden, waarin Gideon Varga, na een onderzoek op grote schaal in de Amerikaanse huishoudens, is verval len, toen hij de Amerikaanse huis vrouwen ongeschiktheid en verkwis ting van tijd en energie verweet, op grond waarvan het merendeel hun ner „ontslagen" zou moeten worden. Dit is een toon, maar ook éen levens houding, welke hoogst ongepast is ten opzichte van de levensgezellin, die haar laak met volle overgave ge wijd heeft aan man en kinderen. Trouwens, het antwoord van de Ame rikaanse vrouwenverenigingen heeft in dit opzicht aan duidelijkheid niets te ruensen overgelaten. Dat is hun wel toevertrouwd! Maar daarover gaat het eigenlijk niet. Het is minder het oordeel van genoemde pionier der industrie, dat ons interesseert, aan wel de con clusies waartoe zijn cijfers ons nopen. Hij berekent dat de Amerikaanse huisvrouw gmiddeld een honderd ki lometer nodeloos aflegt, alleen reeds wegens de opvatting dat soortgelijke dingen op dezelfde plaats bij elkan der opgeborgen dienen te worden, in plaats van op de plek waar zij di rect voor de hand liggen. Onder het motto, „probeer alles en behoud het goede" is ondergetekende op kleine schaal, eens gaan letten op de juistheid dezer bewering, en zon der U nu direct deelgenoot te willen maken van de finesses van ons huis, kunnen we U wel verklappen dat op papier althans het resultaat werkelijk verbluffend is. Om een voorbeeld te nemen: het dagelijks verplaatsen van een wekkertje van de slaapkamer naar de schrijftafel zou, door aanschaf van een nieuwe tijdaanwijzer, een jaarlijkse wandeling van bijna 11 km. besparen; een kleine wijziging in het verloop van de aan recht in de keuken: 18 km.; verplaat sing van het dressoir: 25 km.; ver lenging van een waterleidingbuis: 28 km.; gebruik van een blad, waarop gelijktijdig verschillende gebruiks voorwerpen worden aangedragen. 26 km. U ziet, we hebben de 100 km. reeds overschreden, nog vóór we bij de kleinigheden zijn beland. Waar mee maar gezegd wil zijn, dat al be hoeft de huisvrouw zich de hatelijk heden van Varga niet aan te trek ken, zijn onderzoekingen toch tot bezinning kunnen stemmen. En wil mij nu vergeven, dat het ge zwoeg van veel huisvrouwen mij bui ten de warme dagen aan de purper kleur doet dénken. U weet dat pur per lange tijd dp kleur der koningen en heersers was. Maar weet U ook waarom? H. Pétillon. :1e nieuwe premier van Egypte /eneraal Naguib schudt de hand in de vroegere eerste minister, Ali Maher, nadat deze zich met zijn ka binet had teruggetrokken van de regering. K.V.P. houdt „besturenconferentie" Dagelijks bestuur zal uitgebreid worden Het algemeen secretariaat der K.V.P. deelt o.a. mede. dat het dage lijks bestuur zich heeft gewend tot het katholiek Bureau voor Maat schappelijk en Cultureel Overleg met de suggestie, dat dit bureau het ini tiatief zal nemen voor de bestudering van het vraagstuk der sociale en po litieke eenheid onder de katholieken in Nederland met het oog op de huidi ge situatie. Op 13 September zal een „besturen conferentie" der K.V.P. worden ge houden, waaraan het partijbestuur en de dagelijkse besturen der krin gen deelnemen, In behandeling zullen worden gebracht die on derwerpen uit het bestuursberaad, die in het bijzonder de kringen en afde lingen der partij ter harte gaan en die in deze geledingen der partij behan deling verdienen. Bij de komende bestuursverkiezin gen in de partij volgens het partij- reglement zijn alle-i besturen, zowel van afdelingen en kringen als 't dage lijks bestuur en partybestuur demis- sionnair na gehouden algemene ver kiezingen zal het dagelijks bestuur der partij worden uitgebreid tot een ook in maatschappelijke zfn represen tatief orgaan. In het dagelijks be stuur zullen dus in de toekomst alle maatschappelijke groeperingen zoveel mogelijk zijn vertegenwoordigd. Naar versteviging van het uiter aard steeds bestaan hebbende contact tussen het dagelijks bestuur en de Tweede Kamerfractie zal worden ge streefd. Voorstellen zullen worden ontworpen betreffende verbetering van de procedure, die leidt tot de of ficiële candidaatstelling voor algeme ne verkiezingen. Eveneens zullen voorstellen worden ontworpen met betrekking tot de samenstelling en werkwijze van de partijraad. Eerste sneeuw gevallen In verscheidene delen van Europa is het weer Dinsdag van dien aard geweest, dat men de winterjas moest aantrekken. In Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk zag men de eerste sneeuw vallen. In de Zwitserse Alpen was de sneeuwval zo groot, dat verscheidene passen er door geblokkeerd werden. België had te lijden van on weer en hagelstenen. DE CONFERENTIE TE LUXEMBURG Ontwerpen van statuut in beginsel goedgekeurd De ministers van de Kolen- en Staalgemeenschap hebben Dinsdag op hun vergadering te Luxemburg in beginsel het Frans-Italiaanse plan goedge keurd om een statuut te ontwerpen voor een politiek gezagsorgaan voor de „Verenigde Staten van Europa". De vertegenwoordigers van Nederland en België achtten het oorspronkelijke plan, om de Assembleé van het plan. Schuman volledige volmachten te geven by de opstelling van plannen voor een Europese politieke gemeenschap, te overhaast. Zy stonden op het standpunt, dat de Assembleé een welomschreven taak zou krijgen en rapport diende uit te brengen aan de ministers. He denmiddag vertrekken de ministers haar Straatsburg, waar zij aan de eerste vergadering van het parlement der Europese Kolen- en Staalgemeen schap zullen deelnemen. Op deze eer ste zitting van de Schuman-Assem- bleé zullen de voorzitter der Hoge Autoriteit, de Fransman Monnet en dr Adenauer het woord voeren. FRANS-DUITS STATUUT VOOR SAARGEBIED? Volgens geruchten, die in Luxem burg in omloop zyn, zou de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, Bondskanselier Adenauer Nieuws in eer> Notedop 0 Het grondpersoneel van ;e Onruda In donesian Airways, omvattend 1500 man, is in staking gegaan, als protest tegen het ontslag van 31 man. Verwacht wordt, dat de staking 1 dag zal duren. 0 De Neder landse regering heeft Engeland verzocht onderhandelingen te beginnen over een nieuw baconcontract. 0 Volgens de ver eniging van Amerikaanse handelaars in alcoholische dranken maken chauffeurs en klerken van diplomatieke missies bij de V.N. misbruik van het voorrecht der missies om vrij van belasting alcoholische dranken te kopen. Deze draken worden volgens deze vereniging met ruim 700 procent winst opnieuw verkocht. De ver eniging noemde een geval van een Britse afgevaardigde, die in een jaar tijd 380 kratten met flessen drank zou hebben ge kocht en een Russische afgevaardigde, die in minder dan 18 maanden 272 kratten zou hebben verbruikt. 0 In de uit hou ten huisjes bestaande ziekenhuisafdeling van een immigrantenkamp te Somers. 80 km ten Zuiden van Melbourne, is brand uitgebroken, waarbij vijf kinderen, van 7 maanden tot 7 jaar oud, om het leven zijn gekomen. 25 andere kinderen, van wie er 14 aan kinderverlamming leden, konden worden gered. hebben voorgesteld een gemeenschap pelijk statuut op te stellen voor het Saargebied. De bevolking zou door middel van een stemming haar oordeel te .rennen moeten geven over een dergelijk sta tuut. Men is te Luxemburg van mening, dat een dergelijk gemeenschappelijk statuut van Frankrijk en Duitsland voor het Saargebied, zonder tot een definitieve oplossing van dit vraag stuk te geraken, de hindernissen, die een samenwerking tussen beide lan den thans nog verhindert, uit de weg zou ruimen. Het gelukkige gezin Leenhouts, dat Maandag j.l. zijn eerste uitbreiding onderging en daarmee van Vllssingen een stad met 25000 inwoners maakte. GROEI DER BEVOLKING „Nek-aan-nek race" tussen Terneuzen en Goes Nu Vllssingen met 25.000 Inwoners wel onbetwist de stad met het hoogste aantal inwoners in Zeeland is geworden, hebben wij een blik in het verleden geworpen en hieruit geleerd, dat in de Zeeuwse steden Vlissingen, Goes, Terneuzen en Zierikzee een gestadige bevolkingsgroei valt waar te nemen sinds de jaren rond 1830. Helaas ontbreken van Middelburg de gegevens van de jaren vóór 1931, daar deze by de oorlogshandelingen verloren zijn geraakt. Vlissingen was in 1830 een stad met 6742 inwoners, Goes telde er in dat jaar 4888, Terneuzen 1903 en Zierikzee werd in 1840 (over 1830 ontbreken de cy'fers) bewoond door 6890 personen. Zeventig jaar later, in 1900, was vooral Vlissingen sterk gegroeid. De Scheldestad telde toen niet minder dan 18.893 inwoners, het geen mede een gevolg was van de vestiging van de Kon. .ij. „De Schelde De andere steden deden het iets. kalmer en zo telden Goes en Terneu zen in 1900 respectievelijk 7201 en 8174 ingezetenen; Zierikzee in 1902 7068. Tot 1940 toonden Vlissingen, Ter neuzen en Goes een gestadige groei, maar Zierikzee zag het inwonertal met ongeveer duizend verminderd. De drie overige steden hadden in dat jaar respectievelijk 23.013, 11.602 en 9796 inwoners. In Middelburg steeg het aantal ingezetenen van 18.395 in 1931 tot 20.062 in 1942. In 1951 had Zierikzee zich weer van de inzinking hersteld en met 7097 in woners de top bereikt; in 1860 had deze stad een hoogtepunt bereikt met 7284. Zoals in het artikel over Vlissingens 25.000ste inwoonster vermeld, toonden de bevolkingscijfers van de Schelde stad gedurende de oorlog sterke schommelingen, maar na de bevrij ding ging het weer gestaag voor waarts, totdat Dinsdag jl. de 25.000 bereikt werd. In Middelburg( Terneuzen en Goes stegen de bevolkingseyfers gedurende de oorlog en in de jaren na de bevrij ding tot respectievelijk 21.457 (1952), 13.649 (1952) en 13.574 (1952), waar uit dus blykt. dat Terneuzen en Goes een soort „nek-aan-nek" race hou den TOCH CIJFERS VAN MIDDELBURG. Naar ons nog gebleken is. komen in het boek „De Pers in Zeeland" gege vens voor over de groei der bevolkbier van Middelburg, welke men ons ter secretarie niet meer kon verstrek ken. Het zielental van Middelburg be- I droeg in 1796 ruim 20.000, maar was in 1848 gedaald tot 15.500. In 1758, toen de Middelburgse Cou rant werd opgericht, bedroeg het aantal inwoners 20.146; in 1795 be reikte Middelburg het getal, dat thans in Vlissingen aanleiding tot vreugde geeft, namelijk 25.000. Na dien ging het „bergafwaarts" en in 1824 was er een dieptepunt: 12.850 zielenIn 1898 telde de Zeeuwse hoofdstad 18.635 inwoners en sinds dien bewoog het aantal zielen zich rond de 20.000 V isserssuccessen Vrijdagavond heeft de heer P. C. J. Castenmiller in Vrou wenpolder een zeebaars gevan gen, die 75 cm lang was, 39 om breedste omtrek, en 14 pond woog. Meer dan een half uur had de heer C. nodig, eer hij met zijn 0,035 mm snoer aan zijn werphengel deze vis op het droge had. Het is de grootste zeebaars, die sedert vele jaren met een werphengel in Zeeland gevangen is. De laatste dagen zijn de vis serssuccessen aan de Zeeuwse stranden toch groot De heer M. uit Middelburg heeft n.l. met een sleepnet op drie ach tereenvolgende avonden een zalm gevangen van middelbare grootte. Ook dat behoort tot de uitzonderingen! Ook buitèn Zeeland vangt men wel eens iets anders dan botjes of palingen. Toen kapper Swier uit Wieringerwerff Dins dag aan het Noordzeestrand by Groote Keeten zat te vissen, haalde hij tot zyn grote verba zing een kleine haai van bijna een halve meter boven water. Gezien de bescheiden lengte van de vreemde vangst bleef het „verwoede gevecht met het monster" uit. 61. De vier samenzweerders besloten per auto naar de baai te trekken. Bonkie Biezebijter draaide de ventielen weer in de banden en begon ze ijverig op te pompen, ,,'t Is veel geriefelijker per auto te gaan", zei hij, „en waarom zouden we 't niet doen? 't Ding staat ons ter beschik king." Toen de wagen gereed was, stapten zij gevieren in en reden in snelle vaart in de rich ting van de Groene Baren, zo heette de baai, waarin de Prinses AUegonda was ten onder ge gaan. Toen zij de plek tot op anderhalve kilome ter waren genaderd, reed Bonkie die achter het stuur zat, de taxi een zijweggetje in en daar verborgen zij het ding zo goed mogelijk tussen het struikgewas. Het laatste deel van de tocht ging te voet. Ze liepen achter elkaar en keken goed uit hun ogen, gereed om achter een boom te springen als er onraad dreigde. De oevers van de baai waren nogal woest en rotsachtig en zij boden alle gelegenheid om dekking te zoeken. Bouk Bitter die, voordat hij herbergier was ge worden, een berucht smokkelaar was, kende hier de weg als in zijn eigen huis en hij ging dan ook voorop. Het werd op het laatst een hele klauterpartij. Het Wereldgebeuren. Sterke man in Egypte Nauwelijks is het rumoer om Fa- roek een beetje verstild, of Egypte staat opnieuw in het brandpunt der belangstelling. Gene raal Mohammed Naguib heeft na Faroek ook de nieuwe Egyptische regering naar huis gestuuru. Nu hij de bezem eenmaal in de Augiasstal van Cairo gezet heeft, is hy niet van plan er mee op te houden. Maher Pasja en de andere partijleiders wei gerden hun partyen te zuiveren. vVelnu: de leden van het kabinet Maher Pasja kunnen gaan stempe len, voor zover zij althans niet ge arresteerd zijn. Mohammed Naguib. Wie is deze man, die door zijn volk als een held vereerd wordt, als een redder in doodsnood en door het Westen wordt beschouwd als de eerste grote poli ticus in het Verre Oosten sedert de grote Turk Kemar Pasja? Toen het Egyptische leger in 1948 was verslagen door israël, als gevolg van de door corrupte lei- I ders aangekochte zeer slechte bewa pening, vormde zich een geheime bond van officieren, die de corrup tie wilden bestrijden. Een van de leiders was Naguib, een 51-jarige kolonel. Naguib stamt uit een oude offi ciersfamilie Toen hij naai- de mili taire académie wilde, was hij een paar centimeter te klein om toege laten te worden. Het kostte de grootste moeite om dispensatie te krygen, maar het lukte en op 19- jarige leeftijd was Mohammed Naguib tweede luitenant. De garnizoens dienst vond hij vervelend. Daarom begon hij als officier rechten en economie te studeren en leerde zich zelf Duits, Frans, Italiaans en En gels. Hij leert thans Hebreeuws. Tij dens de wereldoorlog duurde de ver veling voort: de Engelsen schoven het onbelangrijke Egyptische leger eenvoudig op zij. Pas in 1948 kwam Naguib in de strijd. Hy wist bij voorbaat, dat het Egyptische leger tot niets in staat zou zyn, maar zag niettemin kans zich een uitstekend leider van zijn regi ment te tonen en werd zwaar ge wond. Zijn naam was gevestigd en hij kreeg een leidende rol te spelen in de geheime officiersbond. Hij bleef eenvoudig. Hij woont met zUn vrouw en drie zonen in een klein huis in een buitenwijk van Cairo. Hy verdient 16.000 per jaar, róókt goedkope tabak en bezit een kleine Duitse Opel die nog niet volledig is afbe taald. Hij heeft prettige manieren, is allerminst een buldog en hij heeft het in Egypte ook na de re volutie niet alleen voor net zeggen. De ware heersers zijn de negen of ficieren, die met hem het bestuur van de officiersbond vormen en ie dere dag vergaderen. Hun namen zyn geheim. Naguib is het instru ment, dat hun besluiten uitvoert hij is naar buiten de Sterke Man. Maar zal deze sterke man het halen in Egypte? De partijen werken hem tegen, Hun gou den dagen zijn voorbij. Naguib tracht de sympathie van de massa te ver overen. Hij joeg de koning weg, beroofde de aristocratie van haar macht, beloofde een nieuwe verde ling van de grond, verhoogde de be lasting op weeldeartikelen en ver laagde de prijzen van suiker en ka toen, dingen, die de gewone man nodig heeft. Men juicht hem toe. Maar om de orde te handhaven heeft Naguib wapens nodig, om het land te verdelen en te ontginnen technische hulp, om fabrieken te bou wen en de Egyptische levensstand aard op te voeren kapitaal. En wie heeft wapens, machines en werktui gen? Amerika en Engeland Zullen die hem helpen? Zij komen hem tegemoet, maar aarzelen zijn zijde te kiezen.' Zij kij ken liever nog even de kat uit de boom. Ook al omdat zoveel Egvpte- naren anti-Brits en anti-Amerikaans zyn In ieder geval liggen er by Na guib kansen voor Amerika en En geland en Naguib kan hen niet mis sen. De naaste toekomst zal voor Egypte belangrijk zyn! RUIM 73 UUR IN HET WATER. De 33-jarige Argentijn Antonio Abertondo, die zich jl. Zaterdag bij at. Louis te water had begeven met het 467 kilometer Zuidelijker aan de Mississippi gelegen Caruthersville als bestemming, heeft wegens volslagen uitputting zijn poging te Oint Pea sant m Missouri moeten staken. Hij was 73 uur en 18 minuten in het wa ter geweest en had nog 64 kilometer voor de boeg. EBA KEES HANA VAN: Van dier en plant, water en land. Vierde druk- Uitgave Van Holkema en Warendorf N.V., Amsterdam. Men zou veel meer van dit interes sante boek willen zeggen, dan moge- v1S in een korte boekbespreking. Dit boek over Nederlands natuur on derscheidt zich van de andere. Het is een loflied en tegelijk een encyclo paedic met zijn meer dan duizend on derwerpen in de index. Het is een handboek voor de natuurliefhebber en tevens een stimulans om er een te worden. Men kan er een album voor natuurfotografie in zien en bovendien het een leerschool achten voor het vervaardigen van schetjes naar de vrije natuur. Het licht de lezer in over een ver verleden, zowel als over het nog steeds schone heden, terwijl men de leerstof van dit studiewerk over de natuur, bijna kan lezen als een roman En dan is de inhoud daar- -bij nog betrouwbaar ook. Hartelijk aanbevolen voor ieder, die een goed, uitgebreid werk zoekt over de na tuur van ons land. 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5