Zeeuwse paarden behaalden reeds dertien eerste prijzen Puistjes) popent DOODT WJS HOOFDPIJN Zeeuwse A'manak „WATERLEIDINGSBELANGEN" 2 DAGEN IN Z-VLAANDEREN Hoe verwijdert men honderd millioen vlekken WETENSCHAPSMENSEN DIENEN DE MAISVERBOUWERS De zagende pijnen 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1952. PAARDEN FESTIJN IN DEN BOSCH Goede kampioenskansen voor Zeeuwse merries (Van een eigen redacteur). Paardenfokkend Nederland heeft weer voor twee dagen bezit genomen van Den Bosch. Uit alle delen van ons land zyn vele honderden fokkers naar de Veemarkthallen gekomen om getuige te zyn van het steeds weer spectaculaire schouwspel in de lteuringsringen, waar het puikje van de Nederlandse koudbloedpaardenstapel op de 20e nationale tentoonstelling van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard" een vreedzame strijd om de erotitels voert. De Zeeuwse paardenfokkers waren ook ditmaal flink vertegenwoordigd en het mag met een zekere trots geconstateerd worden, dat onze provincie weer een geducht woordje meespreekt. By de keuringen kwamen de Zeeuwen in de 2 categorieën met 13 eerste prijzen uit de bus, nl. 4 by de hengsten en 9 by de merries. Voorts behaalde Zeeland 24 tweede prijzen, 28 derde prijzen, 27 vierde prijzen, 34 vyfde prijzen en 15 zesde prijzen. De kwaliteit van het aangevoerde materiaal was over het algemeen goed Vanzelfsprekend werden reeds tal van gissingen gemaakt over de kam pioensuitslag, waarover vanochtend zal worden beslist. Bij de hengsten zal waarschijnlijk de eretitel niet naar Zeeland gaan. doch bij de merries maakt o.a. „Lady" van Joh. de Feij- ter te Schoondyke een mooie kans om het kampioenschap weer naar on ze provincie mee te nemen. Of zou misschien deze titel weer naar de be kende Stallen de Dobbelaere te IJzen- dijke gaan met de merrie „Ninette", die vorig jaar als le in haai- categorie werd geplaatst en thans mag mede dingen naai- 't kampioenschap? Wan neer dit inderdaad het geval mocht zijn, zal dit een unieke gebeurtenis in de Nederlandse paardenwereld wor den. Ninette is nï. ae dochter van de kampioene 1951. Jenny, eveneens ei gendom van de Stallen de Dobbelae re. Jenny was op haar beurt de doch ter van Nico van Beek (kampioen hengst 1946) die weer een zoon was van de kampioen 1939 Nico van Me- Die tergende, bonzende pijn kan Uw leven vergallen. Waarom langer die kwelling te dulden, ^bestrijd Uw pijn met één of twee m |WJTSALETJ|^ r Dief uit de lucht betrapt De heer A. van Dijk uit Goes maakt' met de heer Kampen hout uit Beek (bij Breda) een vliegtochtje in diens Pipercub boven de omgeving van Bre da. Toen zij daarbij boven het militaire kampement te Ruc- phen vlogen, zagen ze, hoe in de diepte een man onder de omheining van het kamp door sloop. zijn armen vol met mi litaire kledingstukken, die daar aan een lyn te drogen hadden gehangen. Even later zagen zij hem weer terugsluipen en hem ditmaal beladen met een groot aftntal bussen, het kamp uitlo pen en zich in de nabij gelegen bossen verwijderen. De piloot liet zijn toestel dalen en volg de de man op een tiental me ters hoogte. De djef, hierdoor kennelijk in het nauw ge bracht, gooide zijn buit weg en trachtte zich in het bos te ver stoppen. Onmiddellijk daarna wendde de heer Kampenhout zijn toestel en trachtte, laag \'liegend, de militairen in het kamp te waarschuwen. Het hieln in zoverre, dat een zeer verontwaardigde kampcom mandant bestuurder en passa gier in zijn jeep stond op te wachten, toen het toestel daal de op het vliegveld naast het restaurant waarvan de heer Kamnenhout eigenaar is. Toen hij was inge'ichl. reed hri echter onmiddellijk terug om de streek door de militairen te laten afzetten. De dief was echter verdwenen, zij het met achterlating van de buit. NIET SLECHTS DE DUBBELTJES Aan het strand te Oostkapelle geno ten enige dames van het nog late Sep- temberzonnetje en niets verstoorde haar rust, totdat een onbekende heer in tamelijk opgewonden toestand kwam aangerend. Hij had, zo deelde hij in uitvoerige betoogtrant mede, zijn bril verloren en verzocht nu de dames vriendelijk haar medewerking te verlenen bij het op sporen van dat voor hem zo onmisbare voorwerp. De dames toonden zich onmiddellijk bereid en naarstig speurde men langs strand en duinen, maar helaas, de bril werd niet gevonden. Mistroostig verdween de ontbrilde man uit het gezichtsveld der dames, die al spoedig het voorval waren ver geten in de vreugde, welke September- zon, strand en water nog wel wilden schenken Maar na geruime tijd verscheen we derom de man-zonder-bril, nu met op gewekt gemoed envoorzien van bril. „Gevonden", juichte hij, „gevonden en nog wal verdiend ook. Want er lag een kwartje naast. Voor de eerlijke vinder Het zijn niet slechts de dubbeltjes, welke vreemd kunnen rollen.... lo. Met spanning wacht men dus al welke kampioenen vandaag zullen worden uitverkoren. DES AVONDS. Gisteravond werd in het „Casino" het traditionele diner gehouden, waar aan naast vele paardenfokkers met hun dames diverse autoriteiten als mede buitenlandse vertegenwoordi gers aanzaten. Zo kon de vice-voor zitter, de heer G. O. Sneep. o.a. wel kom heten de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, de burgemeester van Den Bosch. mr. H. J. M. Loeff, de di recteur-generaal van de voedselvoor ziening, dr. Louwes, de directeur van het veeteeltwezen, ir. T. C. J. M. Rijs- senöeek, de directeur van buitenland se agrarische voorlichting, ir. Joustra. de Rijksconsulent voor de paarden fokkerij, dr. ir. B. J. B. Groeneveld, voorts de heer A. Bax, ere-lid van de vereniging, leden van Ged. Staten van Noord-Brabant en vertegenwoordigers van de drie landbouworganisaties. De vice-voorzitter bracht allen dank voor de medewerking aan deze twin tigste tentoonstelling, in de eerste plaats de fokkers, die onder de leuze „Eendracht maakt macht" voorwaarts zyn gegaan. Voorts dankte de heer Sneep de vertegenwoordigers en fok kers uit België, Canada, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Spanje en Ita lië voor hun aanwezigheid. Hoewel de tractor de plaats van het paard dreigt in te nemen, zullen de fokkers met dezelfde energie verder gaan. MINISTER MANSHOLT. Tijdens het diner werden ,nog veie hartelijke woorden gesprokeiv Minis ter Mansholt feliciteerde het bestuur met het besluit om het 'jaarlijkse fes tijn weer te laten doorgaan. Hij ge- loofde> dat het verstandig was om de continuïteit in de tentoonstellingen niet te verbreken, daar deze hoogtij dagen van grote waarde zijn. Hierna richtte hij zich tot de directeur van het Belgische veeteeltwezen, de heer Lievens, waarbij hij wees op het gro te. belang van samenwerking van de beide Benelux-landen ook op fokkers- gebied. Minister Mansholt deelde me de dat H.M. de Koningin de heer Lie vens heeft benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Nadat de minister de heer Lievens de versier selen op de borst had gespeld, bracht het strijkje de Brabangonne ten ge hore. die gevolgd werd door enthou siaste uitroepen: „Leve België!" De heer Lievens sprak zijn dank uit voor deze onderscheiding en wees er eveneens op, dat hechte samenwerking zeer noodzakelijk is. Voorts spraken nog de Franse han delsattaché, mi'. Le Vassier, de heer Hansen namens het stamboek Hann over en de West-Duitse paardenfok kerswereld in het algemeen, de heer Holger Hansen voor de Deense paar denfokkers, graaf van Lynden-San- denberg namens het warmblóedstam- boek V.L.N., dr. ir. B. J: B. Groene veld, Rykscpnsulent voor de paar denfokkerij én de heer G. Bax, secre taris van de afdeling Noord-Brabant. Na afloop van het diner werd de eerste dag op de gebruikelijke wijze besloten met een serenade door de Bossche Harmonie en een rondgang achter de muziek door de stad met minister Mansholt en de vice-voor zitter aan het hoofd. (Voor de uitslagen van deze eerste dag verwijzen wij naar pagina 5.) Zuiver en ontsmet uw huid met de hel- I der vloeibare DJ) J>. De Jeuk bedaart, de Blektewemen worden eedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Nachtboot Kruiningen-— Perkpolder vaart eik uur De nachtboot tussen Kruiningen en Perkpolder, waarmede deze week een begin is gemaakt, vaart voorlopig elk uur, te beginnen van 0.20 af. Van Perkpolder vertrekt de boot om 0.50. Er zal één dienst uitvallen o.a. om noodzakelijke voorzieningen aan de boot te treffen, doch hiervoor zal het kalmste moment van de nacht wor den uitgezocht. Voorlopig zal niet om 2.20 en 2.50 worden gevaren, doch een definitieve beslissing is hierover nog niet gevallen/ Kamerlid v. d. Himst thans officieel benoemd Thans is het officiële besluit afge komen. waarbij de héér M. van der Himst te Goes (K.V.P.) is benoemd tot lid van de Eerste Kamer als op volger van minister A. C. de Bruyn. OP IS EN 19 SEPTEMBER Algemene vergadering in Oostburg en bezichtiging van waterleidingswerken Naar wy vernemen zal de Vereniging voor Waterloidingsbelangen in Nederland, bestaande uit een 120-tal leden, op 18 en 19 September a.s. een tweedaags bezoek brengen aan Zeeuvvsch-Vlaanderen. Te Oostburg zal de ze vereniging haar jaarlijkse algemene vergadering houden, waarna o.m. de Zeeuwsch-Vlaamse waterleidingswerken bezichtigd zullen worden. Woensdagavond 17 September zal in het Wooldhuis te Vlissingen een begroetingsbijeenkomst worden ge houden. Donderdagmorgen 18 Sep tember vertrekt men naar Oostburg, waar in het Ledeltheater de algemene vergadering zal worden gehouden. Hierna zal de directeur van de N.V. Waterleiding-maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen", de heer ir. G. P. M. Dikötter uit Terneuzen, een inleiding houden, in aansluiting op een door hem in het tijdschrift „Wa ter" gepubliceerd artikel. Na afloop van de vergadering zal men de wa tertoren van Oostburg bezichtigen en vervolgens een uitstapje maken Advertentie. Jubilerend raadslid in Kruiningen In de Dinsdagavond te Kruiningen gehouden gemeenteraadsvergadering, onder voorzitterschap van burgemees ter M. Vogelaar, is de heer B. P. Bur- kunlc gehuldigd in verband met zijn 25-jarig jubileum als raadslid. In een toespraak gewaagde de bur gemeester van het vele en belangrijke werk, dat de heer Burkunk voor de gemeente Kruiningen heeft gedaan, waarna de jubilaris een prachtige fruitmand werd aangeboden. HUISVROUWEN KUNNEN HUw OGEN MET GELOVEN. Iedere week gadh.ih. Nederland min stens tien millÏDèn stüks goed in de gezinswas. Dat goed bevrt samen ze ker honderd millioen vlekken. Om die honderd millioen vlekken draait de hele wasdag. De fabrikanten van Castella (het blauwe pak voor de gezinswas) hebben dat van den beginne af ingezien. Castella is zo samengesteld, dat alle vlekken zienderogen en met snel treinvaart verdwijnen. De vrouw, die voor het eerst met Castella wast ëh met door en door vuil goed te kam. pen heeft, kan niet geloven. dikwijls haar ogen Ook al, omdat Castella verrijkt is met Actief Wit, waardoor de vlek- vrije was veel helderder en zachter wordt dan met andere wasmiddelen te bereiken valt. Het vette, rijke sop van Castella spreekt trouwens boek delen. Zo'n sop móet wel wonderen verrichten! En ondanks zijn fabelachtige was kracht is Castella volkomen veilig. De naam Castella heeft ook zulk een goede klank gekregen, doordat Cas tella 'n speciaal middel maakt voor de fijne was: het rose pak alkalivrije Castella Wolwas. Vier van de vijf huisvrouwen gebruiken voor het was sen van haar nylons, jumpertjes, de .ldeertjes van baby, etc. alléén alka- 'livrije Castella Wolwas. Zij hebben kunnen constateren, dat hun fijne goed dan viermaal zo lang meegaat! naar Sluis, Knocke en Brugge. In de avonduren zal men te Ter- neuzen aanzitten aan een diner met de Raad van Commissarissen van de waterleidingmaatschappij ..Zeeuwsch- Vlaanderen". ONTVANGST IN HULST. Vrijdag 19 September zal het ge zelschap, dat beslaat uit directeuren van waterleidingbedrijven in Neder land en leden van de staven van de ze bedrijven, officieel ontvangen wor den in het stadhuis te Hulst, door de burgemeester van deze gemeente, de heer B. A. Th. M. Trufrino, tevens president-commissaris van de water leidingmaatschappij „Zecuwsch- Vlaanaeren". In net hotel „De Ko ning van Engeland" te Hulst zal de lunch worden gebruikt, waarna de hoofdingenieur-directeur van het Technisch Bureau der Domeinen van de Rijkswaterstaat, ir. H. A, M. C. Dibbits uit Den Haag, een toelichting zal geven bij een te vertonen film over de inpoldering van de Braak man. Om ongeveer vijf uur zal het gezel schap Zeeuwscn-Vlaanderen weer verlaten en de terugreis aanvaarden. Fraude en oplichting in In de lompensorteerderij van de N.V, M. L. P. en Zonen te Arnemuiden is Dinsdag een ernstige fraude ontdekt. Bij de inlevering van lompen werden aanzienlijke hogere hoeveelheden op gegeven, dan door de lompenkooplie den werden ingeleverd. Als bijvoor beeld 20 kg werd ontvangen werd 80 kg als ontvangen opgegeven. Vier man van het personeel staken dit geld in hun zak. Bovendien werden regelmatig hoeveelheden lompen ge stolen. De Middelburgse lompenkoop man v. W moedigde de personeels leden hiertoe aan. Diefstal en oplich ting belopen vermoedelijk verschei dene, duizenden guldens. op Rijkskweekschool te Middelburg In de Dinsdagavond gehouden be stuursvergadering van ae Vereniging voor Veilig Verkeer te Middelburg, werd door de voorzitter, de heer E. Visscher, als ere-voorzitter- der ver eniging geïnstalleerd dé burgemeester van Middelburg, mr dr-N.'Bolkestein. In verband met het feit, dat de se cretaris, de heer F. A. Rosendaal, om gezondheidsredenen voor deze functie moe§t bedanken, werd tot tijdelijk se cretaris benoemd de heer M. A. Rene- man, commissaris van politie te Mid delburg. Besloten werd om zo mogelijk op de laatste dag voor de Kerstvacantie op de lagere scholen de Veilig Ver- keersfilm te draaien. Tot afgevaar digde naar de jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging voor Veilig Verkeer te Leeuwarden, werd be noemd de heer Lous. Bovendien werd de heer Lous aan gewezen voor het geven van ver- keersonderwijs aan de Rijkskweek school te Middelburg, waar dit jaar voor het eerst voor het verkeerson- derwijs een plaats is ingeruimd in het lesrooster van de eerste klas. Schipper wilde met schip ten onder gaan Voorwaardelijke straf van vier maanden Voor de politierechter te Terneu zen stond Dinsdag terecht M. S. M. de S.. schipper te Sas van Gent, die in Maart jl. trachtte in de stuurhut van het motorschip „Dieudonner" te Sas van Gent, waarop hij schipper was, brand te stichten. Hiertoe stak hijeen vloerkleed in de stuurhut in brand, waarna hij de deur sloot en zich ter ruste begaf, met de klaar blijkelijke bedoeling, tezamen met zy'n schip ten onder te gaan. De brand werd echter spoedig ontdekt en ge blust, waardoor erger werd voorko men. Uit het verhoor van de verdach te bleek, dat aan de poging tot brand stichting een hele lijdensgeschiedenis is voorafgegaan en dat de S. meende het leven niet meer aan te kunnen. De Officier van Justitie noemde de S. een goed schipper, indien hij slechts de borrel liet staan. Rekening hou dende met alle omstandigheden, eiste de officier een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar. Nadat de verdediger, mr. G. Tichelman, er nog op had gewezen, dat de S. als een soort Viking tezamen met ztjn schip wilde ondergaan, echter niet uit winstbejag of om de verzekerings premie in zijn bezit te krijgen en ver volgens verklaard had op de eis geen critiek te hebben, vonniste de politie rechter, mr. P. van Empel, conform de eis. Meulmeester en Co. hadden bevredigende resultaten Het afgelopen seizoen van de N.V. Nederlandsche Maatschappij voor Oesterteelt De Meulmeester en Co. te Yerseke, (boekjaar 1951-1952) heeft een bevredigend resultaat opgeleverd. In het geheel werd een hoeveelheid van 16.815.000 (v. j. 15.140.000) con sumptieoesters verzonden, waarvan naar België 14.455.000 (12.240.000) stuks. Duitsland nam 748.000 (980.000) oesters af en Engeland, dat in het seizoen 1950-1951 er 441.000 bestelde, haalde nu het getal van 583.000 of 142.000 stuks meer. De overigen zijn te verdelen onder diver se andere landen, waarbij Frankrijk, dat vanwege beperkte afgifte van importlicences slechts 54.500 oesters kocht. Te vermelden is, (lat waar het ver bruik in het eigen land in het seizoen 1949-1950 1.718.000 oesters bedroeg, dit verbruik in de voorbije campagne tot 840.000 terug liep. Pogingen zijn aangewend om verlaging van de 30% weeldebelasting te verkrijgen, doch tot nu toe zonder enig resultaat. Ten aanzien van de verkoop in het a.s. seizoen wordt gehoopt, dat zij gelijk zal zijn aan die in de afgelopen verzendperiode, of mogelijk nog De- ter, omdat een ruimer aanbod wel te verwachten is. Commissarissen achten het nood zakelijk een pensioenregeling voor het personeel m te voeren. Het boekjaar sluit met een voorde lig saldo van 22.540, als volgt te ver delen: reserve bijzondere belangen 7.218, belastingreserve 706, al gemene reserve: 5.718, tantièmes 3.897 en uit te keren 2 per aan deel. ONDERZOEKINGEN TE RILLAND Teelt van hybriden-mais biedt goede perspectieven In de Fredericapolder onder Rilland-Bath, wordt voor de maisteelt reeds enkele jaren een wetenschappelijk werk uitgevoerd, dat van zeer grote waarde voor de landbouw is en dat ook voor de deviezenposltie van groot belang kan worden. De maisverbouw in Nederland ls nog slechts In zyn beginperiode en het kweken van voor ons land speciaal geschikte rassen zal er zeker toe bijdragen, dit betrekkelijk nieuwe gewas verder ingang te doen vinden. Van niet te onderschatten waarde is het daarom, dat o.a. de Stichting voor Maisveredeling, waarin deelnemen dc N.V. Styfselfabriek ,*D© Bijenkorf' uit Koog aan de Zaan en de fa. D. J. van der Have uit Kapelle, op het gebied van de hybride maisveredeling op hun proefvelden te Rilland kostbaar onderzoekingswerk verrichten. Advertentie. De Zeeuwse pers kreeg Dinsdag de gelegenheid om hiervan kennis te ne men. Op het 4% ha grote proefveld, dat zich rond het laboratorium uit strekt, wordt hier door de medewer kers een arbeid verricht, welke niet alleen een grote wetenschappelijke kennis vergt, doch bovendien zeer veel geduld vraagt. Jaren achtereen worden hier diverse maisrassen uit verschil lende delen van de wereld beproefd, ingeteëld en gekruist, om te trachten een voor Nederland ge schikt ras te vinden. Of al deze moeiten beloond zullen worden, is uiteraard iets, waarop men slechts mag hopen, doch gezien de mogelijkheden, welke er voor de mais in Nederland liggen, zijn zij al leszins verantwoord. Verwacht mag worden, dat alleen in Zeeland al het huidige areaal van 2000 ha volgend jaar anderhalf maal zo groot zal zyn. Deze verwachting is gerechtvaardigd omdat de boer steeds meer de aantrekkelijkheid van de maisverbouw gaat zien. Op de kleigronden wordt b.v. een opbrengst van ca. 5000 kg per ha verkregen, terwijl de prijzen goed en de risico's aan hybride-maiB niet te groot zijn. DE HYBRIDE-MAIS Voor de oorlog kende men in ons land slechts de open bestoven mals, doch na de bevryding is men overge gaan op de hybride-mais, waarmee in Amerika goede resultaten werclep ge boekt. De Amerikaanse hybriden wa ren echter nog niet voldoende aange past aan de eisen van het Nederland se klimaat. De mais-verwerkende in dustrie streeft daarom naar een ver betering van de oogstzekerheid, het geen slechts mogelijk is door voor ons land geschikte rassen te kweken. MOEILIJK WERK Juist nu het vinden van één of Advertentie van rheumatiek spit, ischias hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal Er ls geen beter middel 'egen dan Toga! Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadeiyk voor hart en maag Bij apoth. en drog. f 0,95, f 2,40 en f 8,88. meer hybride-maïssoorten, geschikt voor Nederland, is het grote werk dat o.a. op het bedrijf van de fa. v. d. Have te Rilland geschiedt. Hierbij wordt het systeem van inteelt toege past, waarbij de kolf slechts .door het stuifmeel van dezelfde plant wordt bevrucht. Nadat een 6-tal generaties achter elkaar op deze wijze zijn be stoven, wordt materiaal met vrijwel identieke erfelijke aanleg verkregen. De planten zijn echter veel zwakker geworden dan de oorspronkelijke ouderplanten. Het wonder voltrekt zich evenwel, dat bij kruising van twee „inteeltlijnen", de inteelt-de- generatie kan worden opgeheven en zaad van grote erfelijke uniformiteit en zeer grote levenskracht verkregen wordt. Wanneer na selectie daarop nog een tweede kruising wordt toege past, wordt zaad gewonnen dat in productiviteit en andere eigenschap pen ver boyen de oorspronkelijke uit gangsrassen kan komen. Vóórdat men echter zover is, gaat een tiental jaren voorbij, hoewel het bedrijf te Rilland deze tijd tracht te bekorten door des winters zaad in Zuid Afrika te doen uitzaaien, om de daar verkre gen vrucht in het voorjaar weer op net eigen proefveld uit te zetten. Elk, jaar wordt hierdoor één jaar be spaard. Momenteel is de fa. v. d. Have ook bezig met de ontwikkeling van een dergelijk nevenstation in Zuid- Am erika. Bovendien kan de tnd be kort worden, doordat gebruik ge maakt wordt van Amerikaanse in teeltlijnen. Daarom is men thans zo ver, dat dit jaar de eerste hybride uit Rilland naar Wageningen ter bejroe- Rilland naar Wageningen ter beproe- Dit Jaar werden voor het maken van inteeltlijnen niet minder dan 25.000 hand bestuivingen uitgevoerd. Voorts zyn er thans 300 nieuwe enke le en 60 nieuwe dubbele kruisingen in beproeving. Wat dit alles aan obser vering en nauwkeurige administratie vereist, laat zich begrepen. Eén fou tieve registratie van een inteeltiyn kan veel onnodig werk in de toekomst tengevolge hebben of kostbaar mate riaal verloren doen gaan. Het werk is echter alleszins waard om verricht te worden. De Nederlandse landbouw heeft behoefte aan nieuwe gewassen om een goede wisselbouw mogelijk te maken. De resultaten met de mais reeds verkregen, bewijzen dat dit ge was ook in ons land goede mogelijk heden biedt. Het moet in UW HERSENS gegrift staan: NIETS hèlpt U betei dan de ALDA-STIFT wanneer een likdoorn niet ver- iioijnt. De ALDA-STIFT helpt U voorgoedverricht een wel daad aan Uw voet GEEN ZALF, GEEN PLEISTER EN GEEN MES! Slechts de Am-suft 90 ets. lelpt met SUCCES Verkrijgb. bij Uw apoth. of drog. KUNST „Potasch en Perlemoer" in Goes Binnenkort hoopt Johan Kaart zjjn vijfhonderdste „Potasch en Perle- moer" voor het voetlicht te brengen en dat hij het gisteravond niet voor de eerste maal bracht, was aan de te Goes gegeven voorstelling dan ook wel te merken. Met een weergaloze routine en niettemin op een frisse wijze vertolkten vooral de vier vete ranen Tilly PerinBouwmeester, Johan Kaart, Johan Boskamp en Matthieu van Eijaden hun rollen in dit nu ongeveer dertig jaar oude blij spel van de Amerikaan Montague Glass; bewerking en regie: Johan Kaart. „Potasch en Perlemoer", het wat overjarige stuk naar het vertrouwde recept, een gulle lach en een enkele traan, „doet" het nog uitstekend. Met genoegen ziet en hoort men de twee kibbelende, uitgeslapen firmanten van de Joodse firma „Potasch en Perle moer" in hun „zielestrijd" tussen za kelijkheid en menselijkheid, waarin eind goed.al goed tenslotte de laatste eigenschap overwint. Het waren Johan Kaart en Johan Boskamp, die dit blijspel ge schraagd door de flitsende dialogen, veelal doorspekt met het tintelende Jiddische jargon maakten tot een waarlijk blijspel. Het was met name Johan Boskamp, die van zijn rol als Potasch een crea tie maakte, raak en juist tot in de tails. Temeer miste men dan ook bij Johan Kaart een gedetailleerde af werking van zijn rol als Perlemoer, maar zijn komische kracht is onweer staanbaar en het duo KaartBos kamp vormde in „Potasch en Perle moer" de stuwende kracht. Tilly PerinBouwmeester speelde haar rol van mevrouw Potasch rustig, zeker van zich zelf en goed; Matthieu van Eijsden was een gewetenloze ad vocaat en Ingeborg Winkler een iets té hooghartige modetekenares. De bijrollen vonden over het algemeen vrij zwakke vertolkingen, met een en kele gunstige uitzondering. Vanavond gaat „Potasch en Perle moer" in Zierikzee. v. B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2