Oost-Duitsland moet een zevende Volksdemocratie worden C JIMMY BROWN als diepzeeduiker 3 BENOEMING TE VERWACHTEN VAN MR. VAN THIEL BOEK DINSDAG 9 SEPTEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESPREKINGEN IN MOSKOU. Chinezen wensen import uit Oost-Europa te vergroten (Van onze correspondent) BERLIJN, September. Hoewel men hier op het ogenblik nog niet over volledige informaties betreffende de Sowjet-RussischChinese be sprekingen in Moskou beschikt, zijn nit kringen van het Oost-Duitse ministerie van buitenlandse zaken toch reeds zoveel inlichtingen bekent: geworden, dat het mogelijk is zich een min of meer betrouwbaar beeld te vormen, Hieruit blykt onder andere, dat de eerste dagen van de be- sprelcingen in Moskou niet aan Aziatische, maar aan Europese vraag stukken gewijd waren. Alvorens de Sowjet-UnJe haar antwoordnota van 23 Augustus 1952 aan de gezanten van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten overhandigde, had zij de inhoud er van uitvoerig met Tsjoe En-lai, met diens plaatsvervanger in het Chinese ministerie van buitenlandse za ken, Tsjeng Joen, én met de plaatsvervangende minister-president der Oost-Duitse regering, Walter Ulbrichtj besproken. Laatstgenoemde bevindt zich reeds veertien dagen in de Sowjet-Russi- sche hoofdstad en brengt daar ver slag uit over de maatregelen, die tot nu genomen werden om Oost- Duitsland tot zevende Europese volksdemocratie te maken. Gelijktij dig ontvangt hij er nieuwe instructies voor het te volgen binnen- en buiten lands beleid zijner regering. Walter Ulbricht was in Moskou eveneens bij besprekingen aanwezig, die tussen de Sowjet-Russische minis ter voor de handel met het buiten land, Koemykin en diens plaatsver vanger, Pawlof, van de ene kant, de Chinese plaatsvervangende ministers voor machine-constructie en post- en telegraafwezen. Wang Dao-han resp. Wang Tsjeng, van de andere kant werden gevoerd. In deze besprekin- door G. V. d. BERK gen werden mogelijkheden overwogen om de export van Oost-Duitsland naai;, China te vergroten. De Chinese onderhandelaars hebben in Moskou voorgesteld, dat voor hun land, evenals dit met Noord-Korea het geval is, wat. zijn buitenlandse handel betreft een soort prioriteit wordt ingeruimd. Dat wil zeggen, dat de Sowj et-Unie en haar satellieten er in de toekomst in hun handelsver keer met China sterker mee reke ning houden, dat China oorlogvoe rend land is. Dit impliceert een wij ziging van de exportplannen der volksdémocratieën, zoals deze dooi de raad voor wederzijdse economi sche hulp waren vastgesteld. Volgens berichten is Moskou aan de Chinese wensen om in het handelsverkeer een bijzonder preferente behandeling te genieten reeds tegemoet gekomen. Dit zou voor Oost-Duitsland ten ge volge hebben, dat zijn machine-indus trie ongeveer een volle maandproduc- tie extra voor de export naar China 334. De vorige maal hielden we ons bezig met een' tuinder die een spoorlijntje van 100 meter lengte had laten aan leggen langs één ha tuingrond, waarop meloenen werden gekweekt. Hierbij spraken we gemakshalve de veronder stelling uit dat de meloenplanten één meter van elkaar stonden, in rijen die eveneens één meter tussenruimte had den. De opbrengst van elke plant, zo fantaseerden wij verder, kon juist door de tuinder gedragen worden, waardoor het spoorlijntje van .100 m. hem alleen al bij het oogsten een ivandeling van 500 km bespaarde. Laten we de tuinder bij zijn werk zaamheden maar een handje helpen, dan kunnen we zien dat er in deze voorstelling geen letter overdrijving schuilt. Wanneer U zich de ha voor stelt als een dambord, dat vlak vóór U ligt, vergemakkelijkt dit de arbeid aanzienlijk. Welnu, we denken ons in, dat de tuinder niet in het bezit van een rijdende lorrie is, maar van een onverplaatsbare bak, waarin telkens de oogst van één meloenplant moet worden gedeponeerd. Deze bak staat opgesteld aan het einde van de meest linkse rij velden van uw dambord. Gaal de tuinder nu oogsten, dan dient hij de meloenen van deze eerste linker rij naar de bak te dragen. Hoeveel werk en tijd dat kost, interesseert ons voor het moment geen steek. Waar het op aan komt is, dat hij geen nodeloze ar beid verricht. Als de eerste rij is afgewerkt, komt de tweede rij aan de beurt. Maar om nu de meloenen naar de bak te dragen moet de tuinder aan het einde van de rij één meter litiks afslaan om de bale te bereiken. Er staan 100 planten op die rij, dus dat kost hem 100 maal één meter heen en 100 maal één meter te rug. Een nodeloze wandeling van 200 meter voor die ene rij. De derde rij kost hem een wandeling van tweemaal 100 maal twee meter, de vierde twee maal 100 maal drie meter, enz., enz. Tot hij tenslotte bij de laatste rij twee maal 100 maal 99 meters moet lopen. U ziet dat dit een rekenkundige reeks is, waarvan de som van alle no deloze wandelingen een getal van 500.000 meter vormt, welke arbeidsver- spilling voorkomen kan worden door, na het afwerken van iedere rij, de lor rie telkens één meter op te duwen, zo dat zij recht vóór de onder handen te nemen rij komt te staan. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat in een dergelijk geval de kosten van een spoorlijntje ruimschoots opwegen tegen de geweldige arbeidsbesparing, welke hierdoor jaarlijks wordt bereikt. En wanneer we in het oog houden, welk een grote afstand de kleine, maar vaak herhaalde wandelingetjes dage lijks uitmaken, kan het ook voor de meeste mannen geen raadsel meer zijn, waarom de huisvrouw na afloop van haar dagtaak vaak zo intens moe is, ter beschikking zou moeten stellen. Daartoe is het echter niet in staat, Daarom heeft men in Moskou naar een tussenoplossing in deze zin ge zocht, dat de Sowjet-Unie een ge deelte van de herstelbetalingsleveran ties ui£ de Sowjet-zone aan China doorlevert. VERSTERKTE HULP AAN CHINA. Men is er hier in Oost-Eerlijn vast van overtuigd, dat de Sowjet-Unie haar economische en militaire hulp aan China in belangrijke mate zal versterken. China zal van de Sowjet- Unie onder andere zwaar geschut, moderne jagers en onderzeeboten ont vangen. Verder zal de Sowjet-Unie brandstof met hoog octaangehalte leveren, waarbij voornamelijk Roeme nië zal worden ingeschakeld. China zal gelegenheid krijgen in grote om vang officieren naar de Sowjet-Rus sische militaire academies te sturen, terwijl Sowjet-Russische officieren de organisatie van het Chinese leger in versterkt tempo aan het Sowjet-Rus sische model zullen aanpassen. DE BANDEN MET OOST-DUITSLAND. Terwijl aldus van een versterking der ChineesSowjet-Russische sa menwerking in Azië kan worden ge sproken. heerst in Moskou tegelijker tijd het 'streven de banden met Oost- Duitsland nog nauwer aan te halen. Moskou heeft Walter Ulbricht te ken nen gegeven, dat het een versnelde, invoering van het volksdemocratïsche systeem in de Söwjet-zone ten zeer ste begroet. Economisch moet daarbij vooral rekening worden gehouden met de eisen, die de herbewapening; zal stellen. De Sowjet-Unie heeft aangeboden een commissie te sturen, die de Oost-Duitse autoriteiten zo lang bij het opstellen van defensie plannen zal adviseren „als dezen dit noodzakelijk achten". Van de andere kant hebben de Sow- jets hun ontevredenheid niet onder stoelen of banken gestoken over het feit, dat de Oost-Duitse communis ten de agitatie jegens de Bondsrepu bliek de laatste twee maanden sterk hebben verwaarloosd. Zij hekelden de opvatting onder hun Oost-Duitse vol gelingen, dat men zich met de vesti ging van een communistische staat tussen Oder en Elbe tevreden kan stellen. Daartegenover staat de wens van Moskou, dat de strijd tegen de ratificatie van het verdrag der Euro pese verdedigingsgemeenschap door de West-Duitse regering met alle middelen wordt versterkt. Dit be hoort volgens liet Kremlin tot de be. langrykste en dringendste taak van het Oost-Duitse bewind. De tweede wens der Sowjet-Unie aan het adres van haar Oost-Duitse volgelingen betreft de vorming van een Oost-Duits leger. Moskou wil het tempo der Oost-Duitse herbewape ning versnellen. Voor Walter Ulbricht betekent dit een voorschrift, dat bui ten elke discussie staat, maar daar mede is het nog niet in werkelijkheid omgezet. Daartoe moeten eerst de vereiste materiële voorwaarden ver vuld zijn. En WTalter Ulbricht heeft zijn opdrachtgevers zeker niet ver borgen gehouden, dat hieraan nogal een en ander ontbreekt. Het aantal deserteurs uit het Oost-Duitse leger heeft juist de laatste dagen weer 'n nieuw recórd bereikt, terwijl ook het aantal vluchtelingen. 30.000, dat in Augustus West-Berlijn bereikte,, het hoogste sinds het einde van de oorlog is. In rapporten over de wervings acties voor het leger wordt gesproken over onverschilligheid by de jeugd, over een afwijzende houding onder het grootste gedeelte der vrouwen, over een gebrek aan inzicht in de noodzakelijkheid van een Oost-Duits leger, over verzet onder de mannen tegen vrouwen die hun plaats in de fabriek komen innemen, opdat zij voor het leger kunnen worden opge roepen, ja zelfs over pacifistische neigingen onder de leden der commu- I nistische partij. Hieruit blijkt, dat de sinas Mei van dit jaar met alle mid- I delen verkondigde slogan: .Verdedigt de verworvenheden der arbeiders te gen de aanslagen der imperialisti sche kapitalisten!" onvoldoende weer klank heeft gevonden. Te verwonderen is dit niet, omdat slechts een gering gedeelte der Oost- Duitse bevolking aan deze „aansla gen" gelooft én de arbeiders tot nu weinig gekregen hebben, wat in hun ogen de moeite van het verdedigen waard is. Overigens verkeert de Oost-Duitse zware industrie momenteel in de grootste moeilijkheden. Er is gebrek aan stroom, aan ijzer en staal, aan koper en industi-iële uitrustingsstuk ken. Dit is fnuikend voor een indus trie, die zich op wapenproductie moet gaan instellen. Reeds nu kan de ca paciteit va.n talryke bedryven aan stroom en grondstoffen- slechts ge deeltelijk wórden benut. De Sowjet- Unie zou hier kunnen bijspringen, maar zij leeft zelf :qök niet in een weelde van staal eri 'ijzer, terwijl zij bovendien reeds door sterke verplich tingen is belast. Herbewapenen is vooral hier sneller gezegd dan ge daan! (Nadruk verboden). Nieuws Noiedop een 25.000 arbeiders bij de vliegtuigfabrie ken van „Lockheed" te Burbank in Ca- lifornië, zijn Maandag in staking gegaan. Dr. Drees heeft tot zijn perschef be noemd dr. G. J. Latmmers, directeur van de regeringsvoorlichtingsdienst. De vicfe-president van- Indonesië, Moh. Hatta, is Zondag uit Mekka terug gekeerd. Na 12 jaar is één van zijn vu rigste wensen vervuld; hij heeft een pel grimsreis kunnen maken en is als hadji in Indonesië teruggekeerd. Te Rome is een zakkenroller met „drie armen" gearresteerd. Met een kunstarm trachtte hij de aandacht van zijn slachtoffers af te leiden, terwijl hij met zijn echte in hun zakken naar buit zocht. Het Britse s.s. .Admiral Hardy" is op weg van Sjanghai naar Foetsjou door een na tionalistische Chinese kanonneerboot be schoten en aangehouden, zo melden öte agenten van Lloyds in Hongkong. Het luxe passagiersschip „Princess Kathleen (6000 ton), van de Canadian Pacific Steamship Co., is Zondag bij Alaska ge zonken. Passagiers en bemanning wer den ééred. 0 In een perceel aan dc Kinkerstraat te Amsterdam is een 66- jarige man van de trap gevallen en on middellijk overleden. Tussen Diever en Havelte is een kapi tale boerderij afgebrand- Naar aanleiding van deze boerderij brand heeft de Rijks politie twee personen aangehouden, oie er van verdacht worden de brand te heb ben veroorzaakt. Het zijn twee ontsnapte pupillen van de stichting „Bosoord" te Vledder, een opvoedingstehuis voor jeug- H. Pétillon. dige gederailleerde!). Dit zal het eerste zijn, wat de bezoeker van het gebouw van de Verenigde Naties in New York ziet. Het is de ingang, die met zijn zuilen van byna 30 meter hoogte een overweldigende indruk op de binnenkomende zal ma ken. Het gebouw van de Verenigde Naties nadert zijn voltooiing. De werk zaamheden zullen gereed zijn op 14 October a.s., dc openingsdag van de Algemene Vergadering. Amerikaans militair dood in Amsterdams hotel gevonden In een hotel aan de O.Z, Voor burgwal te Amsterdam is het stof felijk overschot aangetroffen van de 20-jarige Amerikaanse militair E. L. S. De militair, die met verlof in Amsterdam verbleef, was in Duits land gelegerd. De politie acht mis daad niet waarschijnlijk. MINISTER VAN MAATSCHAPPELIJK WERK Prof. Beel blijft belast met Binnenlandse Zaken Naar het A.N.P. uit betrouwbare bron verneemt heeft de ministerraad besloten mr. F. J. F. M. van Thiel, lid van de K.V.P., te Helmond, aan H.M. de Koningin voor te dragen voor de benoeming tot minister van het depar tement van maatschappelijk werk. Prof. dr. L. J. M. Beel zal dun worden ontheven van het beheer van dat departement en zal zich blijven belasten met de portefeuille van het ministerie van binnenlandse zaken. De ministerraad heeft onlangs prof. Beel tevens tot vice-president benoemd. Mr. van Thiel is 45 jaar oud en thans'directeur van de N.V. Rijwiel onderdelen- en buizenfabriek „Robur" te Helmond; Van 1948 tot de jongste verkiezingen was hij lid der Tweede Kamer voor de K.V.P. en hy is thans nog lid van de Helmondse gemeen teraad. Mr van Thiel heeft voorts tal van maatschappelijke functies. Hij is o.m. voorzitter van de Centrale Raad voor Gezinszorg in Nederland, van het provinciaal Opbouworgaan Noord-Brabant (Brabants volksher stel), lid van de Welvaartsstichting Noord-Brabant, bestuurslid van het sanatorium „De Klokkenberg" en pre sident van de bijzondere raad der St. Vincentiusvereniging Helmond en omstreken. Aanvankelijk zou het nieuwe mini sterie voor maatschappelijk werk worden beheerd door prof. Beel. Uit de voordracht tot benoeming van mr. Van Thiel zou men kunnen conclude- Het conflict bij „De Ommelanden" In Den Haag is Maandag een infor matieve bijeenkomst gehouden onder leiding van de voorzitter van het col lege van Rijksbemiddelaars, mr. J. A. Berger, waarbij zowel vertegenwoor digers van „De Ommelanden" en van de A.N.A.B. (Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond) zijn gehoord over het conflict, dat reeds ruim veer tien dagen tevoren Optrad bij deze coöperatieve melkprodüctenfabriek te Groningen. „De Ommelanden" en de A.N.A.B. hebben zich in principe be reid verklaard met een bemiddeling onder leiding van mr. Berger. Deze heeft zijn toestemming tot medewer king tot vandaag in beraad gehouden. Inmiddels duurt de staking onvermin derd voort. ren dat men er niet in is geslaagd in K.V.P.-k ringen iemand te vinden %-oor het ministerschap van binnenlandse zaken. Het militaire eerbetoon bij opening Staten-Generaal In verband met de plechtige ope ning van de zitting der Staten Ge neraal door H.M. de Koningin op Dinsdag 16 September a.s. heeft de gouverneur der residentie, generaal- majoor ir. M. Tans, ten aanzien van het militaire eerbetoon o.m. het vol gende bepaald: Het ere escorte zal bestaan uit een detachement koninklijke mare chaussee, de koninklijke militaire kapel met de grenadiers-drumband, een compagnie jagers van he^ garde- regiment grenadiers en jagers met vaandelwacht en ere escorte 'van de rijkspolitie te paard. Voor het paleis Noordeinde zullen 100 man van het regiment infante rie Johan Willem Friso de ere wacht betrekken. Aan de ridderzaal wordt de erewacht geleverd door het korps mariniers. Voor de afzetting langs de dooi de koninklijke stoet te volgen weg zijn bestemd; 100 man van de ko ninklijke marine (matrozen). 100'man van het bewakingskorps koninklijke landmacht, 200 man van het regi ment infanterie Limburgse Jagers, 300 man van het regiment zware luchtdoelartillerie „Rhenen", 200 man luchtvaarttroepen en 200 man van hef wapen der koninklijke mare chaussee. Op het Binnenhof treft men nog een ere-afzetting van het garde- regiment fuseliers „Prinses Irene" ter sterkte van 100 man aan. De .militairen van het garderegi ment grenadiers en jagers, het gar deregiment fuseliers „Prinses Irene" en de koninklyke militaire .kapel zullen in de ceremoniële tenue ge kleed zyn. Patiënten, die niet meer te helpen waren, leven nog Dr. Samuels verdedigt zijn methode van kankerbehandeling Het medisch tuchtcollege te Am sterdam heeft de aanklacht behan deld, die de geneeskundige inspecteur van het staatstoezicht op de volks gezondheid in Noord-Holland op 7 September 1949 heeft ingediend te gen dr. J. Samuels te Amsterdam in zake overtreding van artikel 1 van het medisch tuchtrecht. Dit artikel geeft de maatregelen aan, die genomen kunnen worden te gen een geneeskundige, die zich schul dig heeft gemaakt aan handelingen, die het vertrouwen in de stand der geneeskundigen ondermijnen if aan nalatigheid, waardoor ernstige scha de is ontstaan voor een persoon, te wiens behoeve hem geneeskundige raad of bijstand werd gevraagd, of die in de uitoefening van de genees kunst blijk geeft van grove onkunde. Bij deze behandeling, die niet open baar was, heeft dr. Samuels de gele genheid gekregen een pleidooi te nou- clen, waarin hjj stelde, „dat de com missie, belast met het onderzoek naai de doeltreffendheid van de causale behandeling van kanker volgens zijn methode, 46 patiënten heeft onder zocht. dat van dezen in 16 gevallen de diagnose kanker microscopisch ge steld was en van wie zich 20 reeds in het derde stadium bevonden, waarbij met de tot dusverre gevolgde metho de de patiënten niet meer te helpen zijn". Onder hen bevonden zich aldus dr. Samuels mensen, die reeds 11% jaar onder behandeling zijn, want met de methode-Samuels moet de patiënt geregeld worden behandeld. Hij stelde voorts dat de door het tuchtcollege geselecteerde 14 patiën ten, die door een commissie van des kundigen zijn onderzocht en van wie meer dan de helft in het derde sta dium verkeerde, thans twee jaar na het onderzoek, nog allen in leven zijn en m goede conditie verkeren. Hij concludeerde, dat het tuchtcollege, kennis genomen hebbende van al de ze feiten, niet anders dan gunstig over zijn therapie kan oordelen. Het college heeft nog geen uit spraak in aeze zaak gedaan. Het heeft uitgesproken, dat „het wense lijk is, het oordeel van de deskundi gen te vernemen omtrent elk der pa tiënten, door dr. Samuels aan hen vertoond, in verband met de reeds eerder aan de deskundigen voorgeleg de vragen en heeft derhalve verzocht een nieuw voorlopig onderzoek in te stellen teneinde een zodanig schrifte lijk verslag te krijgen". Arbeiders zwaar gewond door instortende kapeltoren Tijdens een kort, maar hevig on weer. dat zich Maandagavond boven Veldhoven (N.B.) ontlastte, sloeg de bliksem in de toren van een in aan bouw zijnde kapel van het nieuwe klooster op de Docht. De toren stortte geheel in. Drie arbeiders wer den zwaar gewond en moesten naar het ziekenhuis te Eindhoven worden vervoerd. Zes fietsen en een loods verbrandden. Het Wereldgebeuren Japan voor de keuze Toen enkele maanden geleden het vredesverdrag voor Japan eindelijk een feit was geworden, s. ok de wereld cr mddelUM op van de hevige anti-Amerikaanse rel- letjes, die uitbraken Men moent dan al gemeend hebben, dat Arthur het er als democratie bren gende alleenheerser nog al behoor lijk had afgebracht de werkelykheid wekte het besef, dat het in Japan lang niet allemaal rozengeur en maneschijn was. mao~ Nadien heeft men weinig meer over Nippon vernomen. Maar nu zal toch weldra moeten blyken, welk blijvend resultaat het regime van de bezettende macht heeft gehad, wel ke hervorm ger -.urzaam zullen zijn en bovenal: of het zaad der de mocratie vaste wortel heeft gescho ten, ja, dan neen. Japan zal namelijk op 1 October ter stembus gaan. Azië voor de Aziaten! riepen ae Japanners vóór 1940. Hun keizerrijk bekleedde toen in het Oostelijke we relddeel een machtspositie als nim mer te voren. Gemakkelijk zal het niet zijn om ooit weer tot een der gelijke invloed te komen. Maar de vraag is. of Japan daar een poging toe gaat doen. En op die vraag zul len de verkiezingen zonder twijfel een voorlopig antwoord geven. De stembusstrijd zal namelijk in hoofdzaak gaan tussen twee grote partijen: de Liberale Partij van minister president Yoshida, die zich eertijds een fel tegenstander van de oorlog toonde en daarvoor gevangen werd gezet en de Progres sieve Partij van Shigemitsu, die tij dens de oorlog minister van buiten landse zaken was, als oorlogsmisda diger werd veroordeeld, maar gratie heeft gekregen. Yoshida werkte samen met de bezettende macht en voerde de on derhandelingen over het vredesver drag, is met zijn liberalen een voor stander van blijvende samenwerking met Amerika en West Europa, van ondernemersvrijheid als basis der democratie, van de noodzakelijke be wapening om het communisme het hoofd t.e kunnen bieden, van een voorlopig in Japan aanwezige be schermende Amerikaanse troepen macht en /an collectieve veiligheid in de Verenigde Naties. De Progressieven beschuldigen de liberalen van ogendienarij der over winnaars en bepleiten een geleide economie, en met name vriendschap pelijke betrekkingen met de andere Aziatische machten. Natuurlijk is het noodzakelijk, dat Japan goede relaties onderhoudt met zijn buurstaten Het is daarvan afhankelijk met zijn voedselvoorzie ning. Maar niettemin: deze leuze riekt min of meer naar het vooroor logse nationalisme, naar de oude kreet „Azië voor de Aziaten" Van .de communisten moeten ook de Progressieven vooralsnog niet te veel hebben. Maarwat zal er gebeuren, als Moskou hen de hel pende hand aanbiedt bij het verwe zenlijken van wat nu nog een wens droom lijkt? Al was het alleen maar om Amerika te dwarsbomen? De verkiezingsuitslag zal aanto nen, of het Japanse volk in meerderheid vooralsnog op het Amerikaanse paard gokt. wat tevens betekent, dat het tevreden moer zijn met een bescheiden rol in Azië, of dat het gehoor geeft aan de wek roep der Progressieven, die apelle- ren aan de nationalistische instinc ten, die eertijds tot zoveel ramp spoed leidden 1 October is voor Japan een be langrijke dag! 60. Het plannetje dat Bonkie Biezebyter en Sjonnie samen met Bouk Bitter en Siem Soep hadden uitgebroeid, was tamelijk simpel. Zij had den besloten naar de baai te trekken, waar de „Prinses AUegonda" was gezonken, om daar kalm af te wachten, wat Jimmy en kapitein Toontje zouden uitrichten. Ze hoopten nu maar, dat het Jimmy zou gelukken de kist niet juwe len boven water te brengen. Dat zou hun dan goed van pas komen, want dan behoefden zij ei- niet. naar te duiken. Alleen zouden Jimmy en kapitein Toontje knappe jongens zijn als zij er in slaagden de buit in veiligheid te brengen. Met z'n vieren zouden zij dan met die twee afreke nen en wel zo degelijk, dat er geen haan naar zou kraaien. „We smijten ze gewoon in zee als ze dan later gevonden worden", had Sjonnie ge zegd, „dan denkt iedereen en ook de politie, dat ze zijn omgekomen bij een vergeefse poging om naar het wrak te duiken." Zij hadden hem alle maal bewonderd aangekeken. „Da's inderdaad 'n luminieus idee," had Siem Soep gezegd. „Veel risico zit er voor ons niet in. „Zij halen de schat uit de diepte en wy gaan er mee strijken. Maar denk er aan heren, éérlijk delen. We krijgen al lemaal het vierde deel. Dat is toch afgsproken!" Snel passagiersvaartuig De Duitser Freiherr Schertel von Burtenbach heeft met een door hem zelf ontworpen vaartuig op het Meer van Luzern een snelheid van 80 km, per uur bereikt, terwijl zich 32 pas sagiers aan boord bevonden. Hét schip is 15 meter lang. Het heeft voor en achter vleugelachtige vin nen, waardoor het uit het water wordt gedrukt bij hoge snelheid. De schroef wordt aangedreven door een dieselmotor van 350 P.K. De 50-jarige ontwerper wil volgend voorjaar met drie van deze boten een passagïersdienst op het Lago Maggiore laten onderhouden. Wetenschappelijk congres in paleis Noordeinde Prof. R Kranenburg heeft Maan dagmorgen in de Rolzaal op het Binnenhof het tweede congres van de Internationale Vereniging voor Politieke Wetenschappen geopem" ■LT^i. - houden klijk dat door dè koningin en de regering werd overgedragen als zetel aan de Stichting voor Inter, nationale Samenwerking der Neder landse Universiteiten. De Internatio nale Vereniging voor Politieke We tenschappen is de eerste gaste der stichting. Aan het congres der vereniging wordt door een 200-tal personen uit 30 verschillende landen deelgenomen. Het congres wordt gehouden in het voormalig koninklijk paleis aan het Noordeinae, dat door dé koningin EEM OVER HOLLANDERS IN CANADA. De schrijver Karei Norel maakte een tocht door Canada en trok van het ene Nederlandse gezin naar het an dere. Enkele maanden vertoefde hij onder de Nederlandse immigranten en in het boek „Hollanders in Canada" verhaalt Norel op boeiende wijze van de belevenissen van de Friese familie Dijkstra, die zich in Canada vestigde. Het is derhalve een actuele roman, dit verhaal van een emigrantenfamilie, en het is bovendien een verhaal, dat een waarheidsgetrouw beeld geeft van leven en werken der Nederlanders in hun nieuwe vaderland. „Hollanders in Canada" werd uitge geven bij A. Roelofs van Goor te Mep- pel en het boek zal vooral onder ad- spirant-emigranten ongetwijfeld zijn weg vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5