Twee uiteenlopende objecten aan de vrijwel herstelde Markt Zeeuwse Almanak INDUSTRIE EN VERKEER IN AUGUSTUS Tentoonstelling „Het Nederlandse Trekpaard" TRANSPIRERENDE VOETEN? RUTRANfcX PROV IN01 ALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 9 SEPTEMBER 1952 TOT GROTER LUISTER VAN OOSTBURG. TANTE De jeugd kan soms zo een weiaadig verf rissende invloed uitoefenen op ons, ouderen, soms zelf zo zeer, dat men weer kind wordt met de kinderen Dit laatste moet ge natuurlijk niet overdrijven, zoals een Goesse mevrouw deed, toen ze een dertienjarig 'nichtje te logeren had. Samen met het nichtje maakte ze in de avonduren nog een wandeling, maar het werd een merkwaardige wande ling. De invloed van het jeugdige nichtje op de tante was zó groot, dat tante zich liet verleiden tot 't trekken aan deurbellen van woningen, waar zij niets te maken had Na in één straat aan drie deurbellen te hebben gerukt, achtten tante en nicht het beter om het hazenpad te kiezen. Nicht snelde als een hinde vooruit, maar tanteAch, tante was in haar hart nog wel jong, maar de benen, nee, die wilden zo best niet meer. Ze zocht hijgend haar toevlucht in het dichtst bijzijnde portiek en gluurde met glin- mende pretoogjes om een hoékje. Ze wilde wel eens zien welke resultaten ze op haar leeftijd nog had weten te boeken Nou, dat was niet gering. De laatste deur was vrijwel onmid dellijk geopend en had een vrouw doorgelaten van niet te onderschatten afmetingen, Deze dame had de situatie onmiddellijk dóór; stevende regelrecht op tante af ,en sprak, met iets gevaar lijks in haar stem: „Wat mot dat"! Tante, die in gebogen houding om het hoekje had gegluurd, stond nog steeds gebogen star van ontzetting. Wat aarzelend richtte ze zich op en probeerde flauwtjes iets in de richting van „Wat bedoelt U", maar erg over tuigend klonk het niet „Wat ik bedoel is, dat V zich moest schamen, op uw leeftijd", toornde de vrouw en ierwijl tante nog overwoog of ze niet kon aanvoeren, dat ze „ver keerd verbonden" was geweest, had haar tegenstandster al aan de bel ge trokken. Want tante had haar toevlucht ge zocht in het portiek van een door een agent van politie bewoond huis Geen risico Kantorengebouw en vijver met Eenhoornnaderen voltooiing Aan beide zijden van het Martkplein in Oostburg', de hartader voor West Zee mvseh-Vlaand eren, wordt de laatste hand gelegd aan twee ge heel verschillende objecten, welke er toe zullen bijdragen om Oostburgs Marktplein een grotere luister te verschaffen dan het zelfs voor de fatale Octoberdagen van 1944 heeft gekend. Aan de zijde van het Ledelplein, en met het front naar het plein, is sinds Vrijdag j.L de hoogste top bereikt van het fraaie bouwwerk, dat vermoedelijk in Februari van het volgend jaar voltooid zal zyn: het trotse Rykskantorengebouw, dat nu reeds, hoewel nog in onvoltooide staat, in het centrum van Oostburg domineert. Aan de andere zjjde van het Marktplein kwam men sinds kort, gereed met de vervaardiging van een brandvijver en aan de „boorden" van dit basin staat de sokkel, welke nog slechts wacht op het befaamd geworden beeld, de bronzen „Eenhoorn Dit beeld zal vermoedelijk medio October zi,jn plaats kunnen Innemen in een klein plantsoen, dat zal worden aan gelegd naar een ontwerp van de bekende tuinarchitecte Mien Ruys. En behoudens nog een enkele open plek, zal Oostburgs Marktplein nu vyf maal groter dan voor dc oorlog! dan geheel hersteld zyn. Een verheugend feit, niet slechts voor Oostburg, maar voor geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen. 'Oost burg is immers voor de 14 omlig gende gemeenten de plaats, waar zich de streekgebeurenissen afspe len en waar dan veelal duizenden be zoekers vertoeven. Zulk een gebeur tenis is hij voorbeeld de jaarlijkse veetentoonstelling, welke dit jaar op Woensdag 24"September zal wor den gehouden, tijdens de winkel week van de Oostburgse midden stand, en op een dergelijke b"zondere dag is het marktplein nóg te klein! ,,Er ls dan ook een uitbreidings plan in voorbereiding", zo vertelde ons de burgemeester van Oostburg, mr. K. Hoek.-.erna, d'e van mening is. dat zijn nogal comoact gebouwde ge meente zeer zeker aan een uitbrei ding toe is. Sinds 1944 steeg het in wonertal van 2700 tot 3400 (een groei van circa 25 en nog steeds valt er een styging waar te nemen. Voorts spreekt de groei van Oost- burg als centrumplaats voor West Zeeuwsrti-VlaandTen duidelijk uit fl- omzetcijfers van by voorbeeld de weekmarkt. Voor de oorlog inde de gemeente aan marktgelden een be drag van 100.per jaar; thans niet minder dan ƒ4000. De verwezenlijking van het uitbrei dingsplan is evenwel in sterke mate afhankelijk van de financiële factor en de gemeente Oostburg moest reeds enorme bedragen investeren in openbare werken, waarvan de bouw van een tweehonderd woningwetwo ningen nog slechts een bescheiden, onderdeel was. Deze aangelegenhe den moeten nog met het Rijk afge wikkeld worden en voorts wachten er nog tweehonderd bewoonde nood woningen op sanering NIEUW RAADHUISPLAN. Vorige week ls er door de gemeen te Oostburg opdracht verstrekt aan de architect J. A. Wentink te Baarn, voor het vervaardigen van een ont werp voor de bouw van een nieuw raadhuis. Het is de bedoeling, dat in het nieuwe gemeentehuis, dat zoals bekend gebouwd zal worden op de hoek van de Rijksweg en de Provin ciale Weg (aan het einde van de Nietuwstraat), tevens de Rijkspolitie zal worden ondergebracht. „Het nieuwe raadhuis zal een flin ke hoogte moeten hebben", aldus burgemeester Hoekzema, „het zal het stadsbeeld moeten beheersen en een waardige afsluiting moeten vor men voor de Nieuwstraat". Ter gelegenheid van het in gebruik nemen van de nieuwe brandvijver te Oostburg, onge veer half October, zal „groot alarm" worden gegeven. De vijver is in de eerste plaats bedoeld als open reser voir. waaruit in geval van nood gedurende een uur genut zal kunnen worden, en wérd niet slechts aangelegd uit het oogpunt van algemene brand- bescherming. maar tevens in het kader van de Bescherming Burgerbevolking. Met een grote oefening, waarbij men zal uitgaan van de veronderstelling, dat er brand is op het Marktnlein en dat de waterleiding niet zal functionneren, zal de brandvij ver (met plantsoen en Een hoorn) officieel worden „ge opend". Hierbij zullen ook de brandweerkorpsen uit de om liggende plaatsen worden inge schakeld. Bij het niet-functionneren van de waterleiding, zal men dus gedurende een uur gebruik kunnen maken van de bluswa- terput en intussen gelegenheid kunnen vinden om, met assis tentie van andere korpsen, slangen uit te leggen naar het op 300 meter afstand gelegen open bluswater. Het vernieuwde Oostburg neemt geen risico! Alleszins begrijpelijke wensen en zeker uit de mond van een burge meester, die met hart en ziel het aan zien en welzijn van zijn gemeente wenst te bevorderen. Intussen is dit aanzien reeds veel verbeterd, onder meer ook tengevol ge van de verbreding van de Bree- destraat. de ingang van Oostburg, welke sinds kort gereed kwam. Vol gend voorjaar zal een begin worden gemaakt met de verbetering van de Nieuwstraat, zodat dan voor het doorgaand verkeer, dat intensief is in Oostburg, een aanmerkelijke voor uitgang bewerkstelligd zal zijn. SCHOLENBOUW. De scholenbouw is voortvarend aangepakt en wanneer binnenkort het lyceum gereed zal zijn reeds konden enkele lokalen in gebruik worden genomen zal aan de „scho- lennood" vrijwel een einde zijn geko men. Slechts de openbare lagere school en de openbare U.L.O. wach ten nog op het moment, dat het eigenlijke schoolgebouw, waar nu de dienst der belastingen is onderge bracht, weer vrij zal komen. Dit zal dus vermoedelijk Februari 1953 zijn, wanneer de dienst der belastingen zijn intrek zal nemen in het Rijks- kantorengebouw aan het Ledelplein. De overige scholen de Chr. ULO, de Chr. L.S., de R.K. L.S. en de Open bare kleuterschool beschikken over nieuwe gebouwen. Voor de bouw van een R.K. kleuterschool zyn de plan nen gereed. Zoals men zich zal her- Nog geen drukke oester verzending Met de verzending van de Zeeuwse oesters is het nog niet druk. Duitsland neemt wat af en ook Engeland heeft enkele orders geplaatst, doch van gro te kwantums kan nog niet worden ge sproken. Eerst tegen 13 September wordt een drukkere verzending ver wacht. De kwaliteit van de oesters is zeer goed. hetgeen zelden voorkomt in deze tijd van het jaar. VECHTENDE HOND BEET DAME. Mevrouw G., die op de hoek van de Paul Krugerstraat en de Sehelde- straat te vlissingen twee vechtende honden van elkaar wilde scheiden, werd door een der woedende dieren in het been gebeten. Mevrouw G., die door de pyn het bewustzyn verloor, werd in de winkel van de heer K. bin nengedragen, terwyl inmiddels door omstanders een dokter werd ge waarschuwd. Toen deze echter niet spoedig verscheen, achtte men het beter net ziekenhuis „Bethesda" op te bellen, waarheen het slachtoffer per ziekenauto werd vervoerd. Ir. M. A. Geuze neeml ontslag als lid van de Zuiderzeeraad Bij K.B. is aan ir. M. A. Geuze, al- Êemeen voorzitter van de Zeeuwse andbouwmaatschappij te Poortvliet op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van de Zuiderzeeraad. Benoemd tot lid van deze raad als zijn opvolger is de heer H. D. Louwes, voorzitter van de stichting voor de landbouw. inneren betrok de Technische School enkele maanden geleden het nieuwe gebouw aan de Rijksweg. Ten behoeve van de schoolsport, schoolvoetbal e.cL, werd een tweede sportterrein aangelegd, dat echter nog ingezaaid moet worden en ver moedelijk eerst in het seizoen '53 '54 in gebruik genomen zal worden. „KRACHT EN MOED". „De Eenhoorn is het symbool van kracht en moed", zo vertelde de bur gemeester. ,,De bronzen Eenhoorn zal dan ook niet slechts de herinnering levend houden aan het verwoeste ca fé „De Eenhoorn", maar veeleer die nen als een sierlijk, kunstzinnig sym bool voor de kracht en moed, welke de gedupeerde inwoners van Oost burg aan de dag hebben gelegd by de herbouw van hun stad". Een kracht en een moed, welke zich duldelyk manifesteren in het ve le, dat sinds de verwoesting tot stand werd gebracht; ln de voortvarend heid waarmede aan de wederopbouw werd begonnen en waarvan de resul taten zich thans in Oostburg allenve. gen doen zien. Opheffing telefoonnet Schuddebeurs Op 15 September a.s. zal het tel foonnet Schuddebeurs worden opgehe ven en zullen de abonné's van dit net op het net Zierikzee worden aangeslo ten. Op het Telegraaf- en Telefoonstation Schuddebeurs blijft de mogelijkheid tot het voeren van celgesprekken be staan. BURGEMEESTER VAN WOLFAARTSDIJK IN ZIEKEN HUIS OPGENOMEN. Maandag werd burgemeester L. A N. van Oeveren van Wolfaartsdijk tijdens zijn werkzaamheden in het ge meentehuis plotseling onwel. De spoedig ontboden geneesheer achtte overbrenging naar een zieken huis te Goes wenselijk. De burgemeester heeft waarschijn lijk een maagbloeding. Mosselexport verloopt goed De mosselexport verloopt thans zeer goed. Naar België wordt zelfs meer uitgevoerd dan vorig jaar in deze tijd. Naar Frankrijk wordt deze maand 17.000 ton mosselen geëxporteerd, die onder de Franse importeurs verdeeld worden. Ter besparing van tijd zul len de mosselzending'en voor Frank rijk niet meer aan de grens worden verzegeld, doch te Yerseke. Men hoopt hierdoor vele uren te winnen. Vervolg van de Economische Kroniek van Zeeland (Slot van pag. 1) Ook in de visserij-sector treffen wij enige goede berichten aan. Zo werd in Zierikzee een bankstelling opgericht voor het schoonmaken van de schepen. De mosselverzending is weer ruim een maand op gang. Per week gaan 800 1000 tonnen van 100 kg bij de Zeeuwse handelaren de deur uit. Eind Augustus werd Frank rijk weer officieel geopend voör de oester- en mosselimport. Dit is ge lukkig, immers de Belgen hebben van October tot Januari slechts weinig in teresse voor mosselen. De Nederland se consumptie is onbelangrijk. Dit jaar wordt een productie verwacht van 4 a 500.000 tonnen bij een prijs van 10 per ton voor de kweker. INDUSTRIE De industrie trok met twee jaar verslagen over 1951 de aandacht. „De Schelde" deed verslag over zijn 76ste boekjaar-. In dat jaar heerste vooral een schaarste aan materialen. Twee Argentijnse schepen kwamen gereed en vele schepen werden gerepareerd. Het bedrijf werd verder gemoderni- Bliksem sloeg in Tijdens een kort maar hevig on weer. dat zich Maandagmiddag boven 's Gravenpolder ontlastte, sloeg de bliksem in in het huis van de fami lie Van L. aan de Langeweg. Behal ve de schoorsteen en een gedeelte van het dak, werd de radio in" de huiska mer volkomen vernield. BELGISCH BEZOEKER BIJ VAL GEWOND. Direct na afloop van de Boulevard loop te Vlissingen struikelde een Bel gische bezoeker, de heer K.. over een rijwiel en kwam met zijn gezicht op een scherp voorwerp terecht. Leden van de E.H.B.O., die toevallig in de buurt waren, verbonden de bloedende wond. Toen enige tijd later een dok ter het slachtoffer onderzocht, bleek dat de verwonding niet ernstig was. Per bus kon de heer K. de terug tocht naar België aanvaarden. Geen advertentiestaking in Hulst Maandag meldden wij, dat de Mid denstandsorganisaties te Hulst beslo ten zouden hebben geen advertenties meer te plaatsen in een plaatselijk nieuwsblad, vóórdat dit blad had meegedeeld van wie het de tekst had ontvangen van een vertrouwelijke brief van B. en W., die het volledig had gepubliceerd. Men verzoekt thans mede te delen, dat een dergelijk be sluit niet genomen- is. Wel is in een vergadering van de middenstandsor ganisaties de wenselijkheid ei-van ernstig overwogen, maar tenslotte stelde men zich op het standpunt dat het hier een kwestie tussen B. en W. en het betrokken blad betrof, waarin men zich als middenstand niet kon mengen. De vergadering was echter zeer verontwaardigd over de publica tie van dit vertrouwelijke schrijven. Landbouwer onder tractor bekneld Maandagmorgen geraakte door tot nu toe onbekende oorzaak een land- bouwtractor, bestuurd door de land bouwer E. v. O. te Breskens bij het achteruitrijden in een langs de weg gelegen sloot. De bestuurder wilde met het voertuig het erf van zijn wo- g verlaten. [ij kwam onder de tractor terecht en kon eerst bevrijd worden, nadat een kraanwagen het omgeslagen voertuig had opgetakeld. Intussen was er in het mechanisme, dat bleef werken, een brandje ontstaan, dat echter spoedig door omwonenden met behulp van emmers water geblust kon worden. Met verwondingen aan hoofd en rug moest het slachtoffer naar zyn woning worden overgebracht, alwaar geneeskundige hulp werd verleend. Advertentie. dê gezondste drank PROVINCIAAL BLAD VAN ZEELAND. In het Provinciaal Blad van Zee land is het besluit afgekondigd van de Provinciale Staten met betrek king tot de subsidiëring in de huis vestingskosten zwakzinnige kinde ren, alsmede het besluit tot toeken ning van bydragen, bedoeld in arti kel 9 der Wegenbeiastlngverordening Zeeland over 1951. Het betreft hier de bijdragen in de onderhoudskosten van wegen of wegvakken en het handelt om een totaal bedrag van 48.535,25. waarvan 44.002 ten •oede komt aan wegen of wegvak- :en, welke by de Provincie in on derhoud zijn. Jeugd aan het werk voor een eigen gebouw De leden van de plaatselijke afde lingen der jongelings- en meisjesver enigingen op Gereformeerde grond slag te Serooskerke (W.) hebben voor een plaatselyke landbouwer aardap pelen gerooid. Het loon, dat zij met deze arbeid verdienden, werd ter be schikking gesteld voor een nieuw te bouwen jeugdgebouw der Gerefor meerde Kerk. Het is de bedoeling om op deze wyze meer gelden bijeen te brengen. Maarten Bode, van de Kon. Mij. „De Schelde" uit Vlissingen, die thans werkzaam is in de Amerikaanse staat Minnesota in liet kader van het „Workstudy-training-program", controleert met een collega, Gordon Stein- dorf, enige blauwdrukken in de tekenkamer van de „Electric Machinery Manufacturing Company" te Minneapolis. Vlissingse Ambonezen naar Goes Naar wy vernemen zullen de Am bonezen uit Vlissingen, die tijdens de feestweek aldaar zo'n groot succes oogstten met hun vissei-sspel, op 20 September met ditzelfde spel in Goes optreden ter gelegenheid van de grote Hajuto-tentoonstelling. Tussen 5 en 6 uur zullen zij dit prachtige spel op het sportterrein opvoeren. Om kwart over vier maakt het gezelschap een mars door de stad. Veerse beiaard voor de radio Op Woensdag. 24 September, van 19 21 uur, of als dat niet mogelijk is op Dinsdag 30 September, zullen door de N.C.R.V. opnamen worden ge maakt van de Stadsbeiaard in Veere. Het carillon zal dan bespeeld worden door de stadsbeiaardier, de heer J. Kwist uit Vlissingen. Het is de be doeling, dat er twee vijftien-minuten- programma's worden samengesteld. MEEUW WAS MISHANDELD. Naar de inspecteur van de Dieren bescherming te Vlissingen ons mede deelde, was de meeuw, welke Zondag uit de Vissershaven werd gered, niet bedekt met stookolie, maar vleugel lam geschoten. Waarschijnlijk hebben jongens door middel van een katapult met stenen op het dier geschoten De verwondingen waren zo ernstig, dat de meeuw onmiddellijk moest worden afgemaakt Er zal streng worden gelet op kna pen, die zich aan zulke ergerlijke staaltjes van dierenmishandeling schuldig maken. „BLIKKEN" WORDEN ONTGROEND Te Vlissingen worden deze week de 175 nieuwe leerlingen van de „De Ruyterschool" ontgroend. De eigen lijke „ceremonie" begon Zaterdag. Toen trokken de nieuwelingen, ge kleed in pyama en groene strik en met een blikken bus symbool van de leerlingen der „De Ruyterschool" aan de voet gebonden, in optocht naar het standbeeld van Michiel de Ruyter, om daar onder toezicht van de groen- commissie „plechtige" beloften af te leggen Hierna volgde het traditio nele spitsroeden lopen. Gedurende de hele week hebben de nieuwelingen tijd om van de oudejaars 40 handte keningen te verzamelen. Op Zaterdag .s. zullen de groentjes plechtig met en blikken zwaard tot „blik" wor den geslagen. De nieuweling, die de meeste handtekeningen heeft verza meld, wordt dan tot keizer uitgeroe pen. Met een officiële ontvangst door het gemeentebestuur is Maandag avond te Den Bosch de twintigste na tionale tentoonstelling, georganiseerd door de koninkiyke vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", geopend. By afwezigheid van burgemeester m> H. J. M. Loeff, sprak wethouder F. van den Eerenheemt enkele woorden van welkom tot de gasten. Namens de Belgische regering was aanwezig de heer Lievens. De waarnemend voorzitter van „Het Nederlandse Trekpaard", de heer G. O. Sneep, uit Ginneken, dankte voor het hartelyke welkom en roemde de Bossche vee markthallen als de grootste van Eu ropa. Naar goed gebruik bood het Bossche gemeentebestuur de gasten een glaasje brandewyn met suiker aan. Vandaag beginnen de keuringen en Woensdag zal de grote show der kampioenen zyn. „Koningin Emma" maakte recordreis IN VIJF EN HALF UUR HARWICH—HOEK Het motorschip „Koningin Emma" van de Stoomvaartmy. „Zeeland", dat in dagdienst Hoek van Holland Harwich vaart, heeft Zaterdag jl. een record gevestigd door de terug reis HarwichHoek van Holland, 110 myl, in vyf en een half uur af te leg gen. Dit betekent een gemiddelde snelheid van byna 22 myl per uur. Machinedefect van de boottrein uit Londen was oorzaak, dat de „Konin gin Emma" met een uur vertraging om 13.15 uur uit Harwich vertrok. Reeds om 18.45 uur konden de 325 passagiers te Hoek van Holland de- barkeren. Normaal duurt de over tocht zes en een half uur. AANRIJDING. Toen een door de heer H. de V uit Terneuzen bestuurde auto Maan dagmiddag het kruispunt te Zaam- slag passeerde, stak plotseling een schooljongen de weg over. Hoewel de heer de V. krachtig remde, was een aanryding niet te vermyden. Het knaapje kwam ln aanraking met de bumper van de auto en werd met het hoofd tegen de radiateur geslin gerd. Met een lichte hersenschudding De chauffeur treft geen schuld. seerd, de lascapaciteit werd uitge breid. In de machinefabriek was veel werk: scheepsinstallaties, dieselmoto ren, turbines, tandwielkasten, ketels, koelmachines, enz. Het bedrijf in Dordrecht begon voor het eerst se dert 1945 vliegtuigen te fabriceren. Verder produceert men daar lichtme talen scheepsschoorstenen, masten, reddingboten en -vlotten, onderdelen en uitrustingsstukken voor marine schepen, ventilatiekokers, scheeps- ketels, geluidsdempers, enz. Het hele bedrijf telde eind 1951 4603 perso neelsleden plus 233 leerlingen van de bedrijfsschool. Werkgroepen bestude ren de productiviteit. Het financiële resultaat over 1951 was bevredigend. 6 pet. dividend is uitgekeerd. Voor 1952 heerst vertrouwen. Reeds werd weer de opdracht verkregen voor een tanker van 20.000 ton. De Vitrite te Middelburg haalde in 1951 een recordproductie. Orders moesten zelfs soms worden geweigerd. De grote vraag was een gevolg van de schaarste aan non-ferrometalen en van angst voor internationale wrij vingen. Na de vele vernieuwingen is het bedrijf het best uitgeruste van het continent. De Engelse en Duitse concurrenten hebben liet voordeel van een beschermde en grote binnenland se markt. Vandaar dat men moet streven naar een lage kostprys. De productie is thans 3%. maal zo groot als in 1946. Het aantal werknemers bédroeg 556, in 1950 490. 1952 zal een terugval vertonen 'in de vraag, ter wyl ook van de deliberalisatie in En geland, Frankryk en Argentinië niet veel goeds venvacht kan worden. Reeds werden 18 werknemers, die bij na aan him pensioen toe waren, ont slagen. De scheepswerf „Zeeland" te Hans- weert ontving zyn eerste opdrachten. Er werken thans al 50 mensen. Aan het eind van dit jaar hoopt men er 80 100 in dienst te hebben. In Septem ber wordt een bedrijfsschool geopend onder supervisie van de Bemetel. VERKEER Ook de verkeerssector gaf goede berichten. Wy noemden reeds de uit breiding van de Zondagsdienst Vlis singenBreskens. De weg Water landkerkjeIJzendijke zal binnen kort worden aanbesteed. De verbete ring van de weg OostburgWater landkerkje is reeds eerder tot stand gekomen. Hiermee zal West- Zeeuwsch-Vlaanderen een vlotte door verbinding OostWest verkrijgen. De gemeente Axel beraadt zich op plan nen om het Axelse zijkanaal van de verbinding TerneuzenGent via de Grote Kreek naar Axel door te trek ken. Het jaarverslag van de Mij Zeeland constateert voor 1951 een geringer passagiersvervoer dan voor 1950. Het transito-verkeer via Hoek van Hol land steeg dank zy betere internatio nale treinverbindingen. Ook het post vervoer nam toe. Men klaagt over de toenemende concurrentie van het luchtverkeer en over de aftapping door de andere Kanaaldiensten. Enkele algemene verschijnselen zijn nog de moeite van het vermelden waard. In Vlissingen trokken de festi viteiten van het 60-jarige V.V.V. veel belangstelling. Terneuzen hield een grote winkelweek met braderie. In St Anna ter Muiden werd het gerestau reerde plein officieel geopend, wat ook voor de toekomst velen zal aan trekken. Begin 1953 hoopt men te be ginnen met de leverantie van lange- afstandsgas in Zeeland vanuit Sluis kil. Het aantal motorrytuigen in Zee land bedroeg in 1951 10273, waaron der 4624 personen- en 2434 vracht auto's; in 1938 waren deze cijfers resp. 6000, 3000 en 1600. Met 5471 bromfietsen stond Zeeland aan de top. Advertentie. worden overgebracht. IS FANTASTISCH GOED EN HELPT ZEKER VRAAGT UW APOTHEEK EN DROGIST Koperen jubileum deken Nieveen van Dijkum te Goes Zondag en Maandag heeft de pa rochie van Goes op feestelijke wyze het feit herdacht dat Deken R. M. A. Nieveen van Dykum 12% jaar pastoor in deze gemeente is. Na een plechtige hoogmis, opgedra gen door de Deken met assistentie van de beide kapelaans, zaten aan het ontbyt in de pastorie ook de kerk- en armbesturen aan. De secretaris van het kerkbestuur, de heer N. J. Kar- hof, heeft daar getuigd van de grote waardering en hoogachting voor het werk van de jubilaris. De spreker liet zyn woorden vergezeld gaan van een geschenk. De jubilaris sprak een dankwoord en bood de kerk- en arm besturen enkele schalen aan voor het sorteren van de collectegelden. Des middags werd een druk be zochte receptie gehouden, waai- de Deken namens de parochie een koor kap werd aangeboden. De voorzitter van het feestcomité, kapelaan W. Switzar, bracht hierby de jubilaris dank namens de parochie voor het vele werk in het belang van de pa rochie gedaan. Onder ae honderden, die de Deken kwamen gelukwensen, waren ook alle oud-kapelaans van de jubilaris. Tijdens het plechtig Lof heeft de Deken zyn parochianen dank ge bracht voor het geschenk. Maandagavond werd het jubileum verder gevierd met een bijeenkomst in het Schuttershof, waar na een ope ningswoord van kapelaan Van Lan gen, de Rederyckers, Arti et Amici- tiae, de R.K. gymnastiekvereniging „Kasporgo", de gidsen en de pianist Wim de Kort een afwisselend pro gramma uitvoerden. Ook de toneel club van de K.A.B. verleende mede werking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2