PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In de lucht ontplofte straaljager veroorzaakte een ramp Bezoek van Prins Bernhard Zeeuwsch-Vlaanderen aan BILT „WIJ HEBBEN HET HOOFD WEER BOVEN WATER GEKREGEN" BREUK TUSSEN MAHER EN GENERAAL NAGUIB 195e Jaargang-No. 211 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 8 Sept. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct per mm. Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels l 1.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adrea Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g, 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63 telef. 2475 (b.g.g. i Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16; Ce.,r Brouwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. telef. 1 ZWARTE DAG VOOR ENGELAND. 27 toeschouwers gedood door brokstukken van het toestel Een van de nieuwste Britse straaljagers, een „De Havilland 110", is Za terdagmiddag tijdens een demonstratie te Farnborough in Engeland in de lucht ontploft. De brokstukken van het toestel, dat met een snelheid van ruim 1120 km. per uur vloog, boorden zich in een heuvel, waarop zich een menigte toeschouwers bevond. Bij deze ramp, die zich afspeelde voor de ogen van 120.000 toeschouwers, werden volgens het Franse persbureau A. F.P. 27 personen gedood. Er zouden 63 gewonden zjjn. Onder de doden bevindt zich de vlieger van de machine, John Derry, de eerste Britse piloot, die destijds de geluidsbarrière doorbrak. Zjjn echtge. note bevond zich onder de toeschouwers. Ook een tweede inzittende van de straaljager, een waarnemer, kwam om het leven. De omroeper van de B.B.C., die een ooggetuigeverslag gaf van de de monstratie en evenals de andere duizenden het ongeluk zag gebeuren, ver loor een ogenblik zijn gebruikelijk kalmte en schreeuwde: Mijn God, mijn God, Kijk uit, Kijlt uit". Hij herstelde zich snel en deelde kort na de ramp aan de luisteraars mede, dat alles werd gedaan, wat maar gedaan kon wor den. De Engelse regering heeft onmiddel lijk een onderzoek naar de oorzaak van de ramp gelast. Aan allen, die foto's van het ongeluk hebben geno men, is verzocht deze ter beschikking te stellen. Als resultaat hiervan had men binnen drie uur na de ramp reeds 35 negatieven ontvangen. Volgens ooggetuigen zouden er op het ogenblik, dat de „De Havilland" zijn noodlottige duikvlucht begon, zwermen vogels in de lucht zijn ge weest. GELUIDSBARRIÈRE DOOR BROKEN. Een speciale verslaggever deelde over de ramp nog het volgende mede: Het ongeluk gebeurde volkomen on verwacht. Er bleek uit niets, dat er iets met het toestel niet in orde was. De D.H. 110 kwam, duidelijk zichtbaar voor de 120.000 toeschouwers, van meer dan 40 000 voet uit het blauw naar de aarde suizen, zo nu en dan het normale witte spoor nalatend. Het toestel doorbrak de geluidsbar rière, hetgeen hoorbaar was aan drie scherpe knallen. Vlak daarop was de D.H. 110 al boven het veld. De grijsgeschilderde machine maak te, steeds lager komend, een linker bocht om het veld, zich aldus van de toeschouwers verwijderend. Boven de Noord-Westelijlce zijde, aan de rand van het veld aangekomen, zette het toestel de bocht voort. De bestuurder heeft kennelijk de bedoeling gehad nogmaals laag over het veld te vlie gen. Tot grote ontzetting van allen schoot de D.H. 110 plotseling stijl de lucht in, terwijl te zien was, dat er-stukken van de onderzijde van de rechtervleu gel afvlogen. Onder doodse stille en met afgrij zen zag iedereen de snelle machine ir stukken springen. Het gebeurde alles in onderdelen van seconden. Terwijl de romp met een knal ter aarde stortte, kwamen de twee losse motoren met duizelingwek kende snelheid op een gedeelte van de toeschouwers aansuizen. Iedereen bukte zich onwillekeurig en menigeen barstte in snikken uit. Na de ramp werd de plaats van het ongeluk vanuit hefschroefvliegtuigen verkend. In een Zaterdagavond laat over de ramp uitgegeven officiële verklaring wordt onder meer gezegd, dat er „op het eerste gezicht geen reden bestaat om aan te nemen, dat de „De Havil land 110"-straaljager zou zijn ontploft H.M. de Koningin naar Leeuwarden. H.M. de Koningin heeft het bestuur van de Friese Maatschappij van Landbouw doen weten, dat zij de uit nodiging heeft aanvaard op 24 Sep tember de viering te Leeuwarden van het eeuwfeest van deze organisa tie, waarvan zij beschermvrouwe is, bij te wonen. H.M. de Koningin zal tegen 10 uur de houten kerk aan de Put betreden, voor het bijwonen van een wijdingssamenkomst. In deze kerk liggen de Friese Nassau's be graven en hier bevindt zich ook de zogenaamde koningskraak. Geheim defensieplan voor Westelijk halfrond? De Amerikaanse admiraal Milton Miles, van de inter-Amerikaanse de fensieraad, heeft te Rio de Janeiro verklaard, dat er een geheim plan bestaat voor de verdediging van het Westelijk halfrond, waarin Brazilië een belangrijk aandeel op zich zal ne men. Genoemde defensieraad, waarin 21 Amerik. republieken vertegen woordigd zjjn, is opgericht onder auspiciën van de Pan-Amerikaanse- Unie. Miles is kort geleden in Rio de Janeiro aangekomen, teneinde met Braziliaanse autoriteiten overleg te plegen. Atoomartillerie voor Westelijke defensie De Amerikaanse stafchef generaal Collins heeft Zaterdag in Parijs ver klaard, dat hij gedurende zijn rond reis door Europa met Amerikaanse bevelhebbers het gebruik van nieu we wapens, o.m. atoomartillerie, voor de westeljjke verdediging zal bespre ken. Collins zei, dat „superwapens" zoals geleide projectielen zullen wor den gebruikt ter ondersteuning van alle N.A.T.O.-strijdkrachten. Hij verklaarde tegenover verslaggevers dat atoomartillerie geen divisies kan vervangen, doch dat zij deze wel veel krachtiger kan maken. tengevolge van de tevoren onderno men duikvlucht, waarbij de verplaat singssnelheid van 't geluid werd over troffen. Met het verongelukte toestel waren reeds ruim honderd goed verlopen vluchten gemaakt, waarbij de geluids- verplaatsingssnelheid werd overschre den. Verder wordt medegedeeld, dat één van de twee vliegtuigmotoren onder de toeschouwers en de andere op een stuk onbebouwde grond terecht is ge komen. Vliegtuigdeskundigen achten het on waarschijnlijk, dat de vogels de ramp veroorzaakt hebben. Inspecteur Sebeille geeft het op. Onderzoek in de zaak-Drummond op niets uitgelopen. Inspecteur Sebeille en zjjn vijf me dewerkers hebben erkend, dat hun pogingen om de moord op de Engels man Drummond en diens echtgenote en dochter op te helderen op niets zijn uitgelopen. Zij zjjn Zaterdag naar Marseille, hun standplaats vertrok ken. Sebeille wijt het falen aan de zwijgzaamheid van de plaatselijke boerenbevolking en het feit, dat het gebied van Peyruis communistisch is. Wij zijn door de communistische pers beledigd en hebben een sterk vermoe den, dat functionarissen van de com munistische partij hun aanhangers hebben afgeraden de politie bij te staan aldus Sebeille. Het hoofd van de politie van Forcalquier is nu be last met het onderzoek ter plaatse. Dodelijk ongeval in mijn In statasmijn Emma is de 21-jarige sleper J. H. Teeuwen uit Helden aan de voet van een pijler op de 546-me- ter-verdieping bekneld geraakt tussen het dakgesteente en een stuk hout. dat door de transporteur werd vooruit ge duwd. Sleper Teeuwen is aan de hier bij opgelopen verwondingen vrijwel onmiddellijk overleden. Hij was ge huwd en vader van twee kinderen. CHURCHILL VERKLAART: Verlies van Perzische olie-industrie had voorkómen kunnen worden. Winston Churchill heeft Zaterdag een rede gehouden in zijn kiesdistrict Essex. Hjj deelde daarin mede, dat Engeland dit jaar nog een algemeen evenwicht gaat bereiken met het niet tot het sterlinggebied behorende deel van de wereld. Churchill zeide, dat, afgezien van de Amerikaanse bjj- drage tot de herbewapening, Engeland thans zichzelf bedruipt. De Engelse minister-president wees op het succes, dat de Conservatieve minister van financiën, Butler, had in het eerste stadium van het herstel len van de solvabiliteit van Engeland. Wij hebben aldus Churchill thans het hoofd weer boven water gekregen. Churchill was van mening, dat het verlies van de Perzische olie-industrie door moed en standvastigheid voor komen had kunnen worden. Hij noem de de Engels-Amerikaanse voorstel len eerlijk en redelijk en hoopte dat er de de aandacht aan geschonken zou worden, welke zij door hun con structieve aard verdienen. CRITIEK VAN ATTLEE OP V.S. De leider van de oppositie in Enge land, Clement Attlee, heeft Zaterdag in een rede in Noord-Londen critiek geoefend op de Amerikaanse hou ding ten aanzien van de internatio nale handel. „Een zeer kleine terugslag van de handel in de V.S.. welke dit land nau welijks treft, treft wel het overige deel van de wereld", zo zeide Attlee. Z.K.H. PRINS BERNHARD anders dan in 1940 Dreigende taal van Indiase ambassadeur. De nieuwe Indiase ambassadeur in Cairo, Panikkar, die ambassadeur in Peking is geweest heeft in een vraaggesprek met een verslaggever van het blad „Akhbar el Jom" ver klaard te geloven, dat de Fransen en Portugezen binnenkort de factorijen, die zjj nog in India bezitten, zullen ontruimen. „Als zjj hiertoe niet be sluiten, zullen wjj een andere houding aanemen en hen verdrijven", aldus de Indiase ambassadeur. Negers nemen voor hel eerst deei aan Amerikaanse manoeuvres. Voor het eerst nemen Amerikaanse negers deel aan grote Amerikaanse manoeuvres, waarbij zjj tezamen met blanken in gevechtseenheden opere ren. Reeds geruime tijd poogt het Amerikaanse leger de rassenbarriè- res in het leger op te ruimen, daar uit de resultaten in Korea gebleken is, dat negers, tezamen met blanken, goede frontsoldaten zijn. De Ameri kaans-Franse oefening ..Rosebush" waarin de negers zijn 'opgenomen is Zaterdag begonnen. Naar schatting dienen 30.000 negers in Europa. Deze foto geeft een overzicht van een gedeelte van bet vliegtuigtentoon stellingsterrein te Farnborough, waarboven Zaterdagmiddag tijdens de monstraties een „De Havilland 110"-straaljager in de lucht is ontploft. Schoolbouw met hindernissen In Baarlo in Limburg werd vier maanden geleden de bouw van een nieuwe lagere landbouwschool annex woning voor het schoolhoofd stil ge legd. De gemeente Maasbree had na melijk de grond voor deze school, ge kocht van het Beheersinstituut uit vroeger Duits bezit Het Beheersinsti tuut gaf daarbij de verzekering, dat er geen lasten op rustten. Nauwelijks was men met de bouw begonnen, of baron de Weichs de Wenne meldde zicii met de mededeling, dat hij deze grond in pacht had. De bouw werd stilgelegd. En men begon te procede ren. De Roermondse rechtbank legde een boete van f500 per dag op voor elke dag dat er gebouwd zou worden. Het Venlose kantongerecht stelde de baron in het ongelijk. Dezer dagen werd de bouw toch hervat Maar nu heeft de baron het terrein laten afrasteren. En het werk ligt weer stil Franse kunstschilder sprong uit Rheingold-expres. Tussen De Klomp en Ede is Zon dagmorgen een man uit de Rhein- goldexpres gesprongen, die uit Am sterdam naar Bazel was vertrokken. De expres werd door medepassagiers met behulp van de noodrem tot stil stand gebracht. Onmiddellijk stelden marechaus sees, die in de trein aanwezig waren voor de gebruikelijke passeneontröle en die kort tevoren ook de papieren van de bewuste reiziger gezien en in orde bevonden hadden, een onderzoek in langs de baan. Tot aller verwon dering was er van de man echter geen spoor te bekennen. De trein zet te met ruim een half uur vertraging de reis voort. In de loop van de dag zetten poli mannen de nasporingen naar de ver dwenen reiziger voort, aanvankelijk zonder resultaat, doch 's middags kwam uit Wagcningen bericht, dat daar door de politie een man aange houden was. die- door zijn vreemd ge drag de aandacht op zich vestigde. Het verhoor bracht aan het licht, dat men inderdaad met de gezochte trein- passagier te doen had. Het was een uit Nice afkomstige Franse kunst schilder. die op weg was naar Ko penhagen. Vermoedelijk doordat hij een verkeerde reisroute genomen had en zijn geldmiddelen uitgeput waren, was hij tot zjjn zonderlinge daad ge komen. Behalve een paar schram metjes had hjj geen letsel opgelopen. Fier doden en twee zwaar gewonden. Autobus reed in op groep wielrijders. In Amsterdam is Zaterdagavond een autobus op een groep wielrijders ingereden. Twee personen werden op slag gedood, twee anderen overleden in dc loop van de avond aan hun ver wondingen. Twee wielrijders werden zwaar gewond. Het afschuwelijk ongeval geschied de omstreeks half zes. Op aat tijd stip reed de autobus op de Aalsmeer weg. Tengevolge van de gladheid van het natte wegdek slipte de bus bij het remmen, draaide een halve slag, kwam tegen een auto terecht en reed daarna in op de wielrijders met bovenvermeld noodlottig gevolg. Een inzittende van de personenauto werd licht gewond. De slachtofers zjjn alle afkomstig uit Amsterdam. NA NIEUWE ARRESTATIES IN EGYPTE. Egyptische regering afgetreden De Egyptische regering van Aly 3ïaherj ingesteld door generaal Naguib na zijn staatsgreep van 23 Juli j.I., is Zondag afgetreden, nadat generaal Na guib 34 vooraanstaande politici, functionarissen van het Hof en officieren van het leger had laten arresteren. In het geheel zijn ongeveer 40 personen, onder wie een aantal landheren, gearresteerd. De regentschapsraad heeft het ontslag aanvaard. De breuk tussen Aly Maher en generaal Naguib staat in verband met de arrestaties. Aly Maher had eerder gezegd, dat hjj niet kon werken onder de druk van het leger, dat poogde te snel vérstrek kende hervormingen in te voeren. Onder de gearresteerden 3 vinden zich de volgende personen: ex-pre mier Hilaly, Foead Serag Eddin, al- femeen secretaris van de Wafd, Ab- oel Aziz Badrawi, een bloedverwant van Serag Eddin een multimillion- nair Hoesan Joesef, plaatsvervan gend hoofd van het kabinet van ex- koning Faroek, Hoessein Hosni, pri- vé-secretaris van Faroek, prins Ab bas Halim, voorzitter van de arbei derspartij prins Ismael Daoed, Farid Zaaloek, een gewezen minister in het kabinet van Hilaly, en Moestafa Sa- dek, oom van ex-koning Faroeks vrouw. De gearresteerden zjjn op korte af stand van het hoofdkwartier van ge neraal Naguib in een militaire school ondergebracht. De arrestaties werden Zondagochtend vroeg uitgevoerd, toen het kabinet in vergadering was. Tjjdens het uitvoeren der arrestaties was "net luxe hotel „Semlramls" in Cairo door de politie afgezet. Zelfs de Turkse ambassadeur moclit het gebouw niet verlaten. Generaal Naguib heeft Zondag nog een nieuw kabinet gevormd. De stra ten in Cairo werden niet pantser voertuigen afgezet, toen hij zich met de ministers naar het Abdinpaieis be gaf om de eed af te leggen. In het nieuwe kabinet bekleedt Na- fuib de functie van opperbevelheb- er, premier en minister van oorlog. Naguib is de enige militair in zjjn kabinet. LEIDER VAN WAFD ONDER HUISARREST. In de loop van Zondag werden nog meer arrestaties verricht, waardoor het aantal gearresteerden tot steeg. Naar A.F.P. meldt, is de leider van Wafd, Nahas, onder huisarrest ge steld. In een verklaring van het hoofd kwartier van Naguib wordt gezegd, dat de nieuwe arrestaties noodzake lijk waren, omdat de partijen geen gehoor hebben gegeven aan de op roep, om hun gelederen te zuiveren. DOOD DOOR DE STROP. Moestafa Khamis, de leider der Egyptische arbeiders, die 12 Augus tus J.I. de katoenfabriek te Kanr el Dawar plunderden en in brand sta ken en Mohammed Hassan Bakri, die ook betrokken was bij de wanor delijkheden, zijn Zondagochtend door middel van de strop terecht gesteld. Nog 28 textielarbeiders, die schul dig bevonden zijn aan moord, geweld pleging, brandstichting en plunde ring, hangt de doodstraf boven hoofd. het OP 15 EN 16 OCTOBER. Bezichtiging van bedrijven en industrieën het doel een zogenaamd Z.K.H. Prins Bernhard zal op 15 en 16 October a.s. „werkbezoek" brengen aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Woensdag 15 October zal de Prins per vliegtuig arriveren op het vlieg veld WooiLsdrecht en vandaar naar Zeeuwsch-Vlaanderen reizen. Hij zal o.a. vergezeld van zjjn secretaris, dr T. A. de Graaff, diverse bedrijven en industrieën bezichtigen. Naar de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, ons mededeelde, zal dezer dagen het officiële pro. gramma voor de tweedaagse tocht van de Prins worden opgesteld. Het bezoek zal uitsluitend Zeeuwsch-Vlaanderen gelden. Zeeuwsch Vlaanderen zal zonder twjjfel de aankondiging van dit be zoek van Prins Bernhard met vreug de begroeten. Rijk bedeeld met be zoeken van leden van ons Koninkljjk Huis is dit deel van Zeeland niet, maar dankbaar herinnert men zich de grote belangstelling, die in 1950 bjj het officiële Koninklijke bezoek door Koningin en Prins met name voor de industrie in de Kanaalzone en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen aan de dag werd gelegd. VORIGE BEZOEKEN Prins Bernhard is verscheidene ma len in Zeeuwsch-Vlaanderen geweest, onder meer in 1940, toen overig Neder land reeds bezet gebied was. Op de 17de Mei 1940, de dag waarop de Zeeuwse hoofdstad door de Duitsers in puin werd veranderd, vertoefde de Prins in de vroege morgenuren in Oostburg, Cadzand en Sluis. Via Duinkerken was hjj naar dit laatste brokje vrjj Nederland gekomen, vast besloten toen nog om de strjjd voort te zetten. Ook agji Sluis en Cadzand heeft de Prins toen een kort bezoek gebracht. Zijn bezoek aan Sluis had een be wogen karakter. Om kwart voor ze ven werd de toenmalige burgemees ter. de heer A. F. J. Aemoudts, ge waarschuwd, dat hij in café Sanders De Pauw moest komen. Daar zat de Prins aan een tafeltje met een kop koffie voor zich. De burgemeester drukte er zjjn spijt over uit, dat het eerste bezoek aan Zeeuwsch-Vlaande ren onder zo droeve omstandigheden moest worden gebracht. Er is niets aan te doen, zeide de Prins met een schouderophalen. Bjj het afscheid zeide de Prins tot burge meester Aemoudts: - Ik moet U een laatste groet van Koningin Wilhelmina overbrengen aan het Nederlandse volk, dat zjj lief heeft en bemint. Maak dat beleend na de middag, als ik al ver weg ben. Tot weerziens! Daarna stapte de Prins in een mi- j litaire auto. Leve de Prins, riepen de om standers. De auto reed naar de grens. TIEN JAAR LATER Prins Bernhard heeft, voor zover ons bekend is, Zeeuwsch-Vlaanderen pas teruggezien in Augustus 1950, tijdens het grote Koninkljjke bezoek aan onze provincie. In September van hetzelfde jaar onthulde de Prins in Terneuzen een monument ter herin nering aan hen, die in de oorlogsjaren vielen. Thans volgt wederom een bezoek, dat geheel Zeeland ongetwijfeld met gespannen aandacht zal volgen, ook al zal dit „werkbezoek" een sober ka rakter dragen. Schacht mag een bank stichten. HAMBURGSE SENAAT IS ER TEGEN. De administratieve rechtbank van Hamburg heeft bepaald, dat Hjalmar Schacht, de voormalige president van de Duitse rjjksbank, in Hamburg een bank voor buitenlandse handel onder de naam „Hjalmar Schacht u. co" mag stichten met een kapitaal van een kwart miilioen mark. Schacht was bjj het gerecht in be roep gegaan tegen een uitspraak van de Hamburgse senaat, die zjjn ver zoek tot het stichten Van een bank afwees in verband met zijn bezighe den onder het Nazi-regiem. De Bodf nimmer meer op vrije voeten. Kwestie der Belgische oorlogsmisdadigers. De Belgische regering zal een wets ontwerp voorbereiden op grond waarvan de zogenaamde wet Lejeune niet van toepassing zal zijn op oor logsmisdadigers. Deze wet, welke da teert van 1888, machtigt de minister van justitie veroordeelden, die zich goed gedragen in de gevangenis, in vrjjheid te stellen, nadat zij een derde van hun straf hebben uitgezeten. De overkoepelende organisatie van verzetsbewegingen en verenigingen van oud-strijders in België, had er bjj de regering op aangedrongen te voor komen, dat de wet Lejeune zou wor den toegepast op De Bodt, de gewe zen bewaker van het beruchte con centratiekamp Breendonck, het Bel gische Vught. Nu de regering heeft toegezegd dat De Bodt nimmer meer op vrije voe ten zal worden gesteld, heeft het co mité besloten aan de betoging, die op 14 September zal worden gehouden, het karakter te geven van een hulde aan de doden der verzetsbewegingen. Verbitterde gevechten in Korea. Amerikaanse soldaten hebben Za terdag aan het Oostelijk front in Ko rea een hevige Chinese aanval op de „zandzakken-heuvel" na verbitterde gevechten, die tien uur duurden af geslagen. Zondagmorgen bestormden Noordelijke soldaten in de buurt van Pan Moen Djon een heuvel, die in handen is van de verbondenen. De heuvel „Bunker" bjj Pan Moen Djon werd aangevallen door een Chinese strjjdmacht. Geallieerde vliegers bombardeerden het hoofdkwartier van het vijfde Noordkoreaanse legerkorps bjj Kos- son aan de Oostkust. Meer dan 50 gebouwen werden vernield. Zondag werd zwaarder gevochten dan maandenlang het geval is ge weest. De geallieerde stellingen wer den met 21.000 mortier- en artille riegranaten bestookt, mogelijk het zwaarste spervuur dat zij in de ge hele oorlog te verduren hebben ge had. 6 DE VERWACHTt WEINIG VERANDERING. De Bilt voorspelt: Veranderljjke bewolking met flinke opklaringen en slechts enkele ver. spreid optredende buien. Weing wind. "-IfiEST temperaturen ala

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1