Onbehaaglijke sfeer rond de moordzaak-Drummond BOEK EEN MILLIOEN BLOEMEN VOOR GROOTSTE CORSO VAN EUROPA DE KINDERVERLAMMING NEEMT NOG STEEDS TOE ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOG GEEN SPOOR VAN DE DADER(S) Moeilijk speurwerk voor commissaris Sebeille (Van onze Parflse correspondent) Heel Frankryk ergert er zich over dat het de politie maar niet lukt om de moordenaar of de moordenaars te vinden, die in de vroege ochtend van de vyfde Augustus sir Jack Drummond, diens vrouw en hun twaalfjarige dochtertje met een oude, half kapotte Amerikaanse karabijn hebben dood geschoten. De Fransen beschouwen hun land als het touristenland by uit nemendheid en deze misdaad, gepleegd op een paar vreedzame langs de weg kamperende buitenlanders, is uitgegroeid tot een nationale zaak. De kranten biyven er nu, ruim een maand later, nog vol van staan en ieder een hier volgt het werk van het legertje politiemannen, dat dag en nacht bezig is dit raadsel te ontwarren. Dit neemt niet weg, dat commissaris Sebeille, die het onderzoek leidt, eigenlijk nog maar heel weinig weet, Hy meent er van overtuigd te kun nen zijn, dat de dader(s) in de omgeving van Lurs, waar de moorden ge pleegd worden, moet wonen. In een straal van enkele kilometers rond de noodlottige plek heeft hy iedereen verhoord en hij heeft practisch alle boerderyen doorzocht. Zonder resultaat. Het begrijpelijke gevolg hiervan is, dat de publieke opinie klaagt dat de Ëolitie de zaak niet goed aanpakt. iat men met zoveel machtige midde len een misdrijf, dat er zo eenvoudig leek uit te zien, reeds lang had moe ten kunnen ontdekken. En des te meer daar deze beestachtige daad niet alleen in Frankrijk, maar ook in vele andere landen een diepe veront waardiging heeft doen ontstaan, die het Franse prestige in het buiten land geen goed kan doen. COMMISSARIS SPRAK TE VEEL Nu moet gezegd worden, dat com missaris Sebeille in het begin zijn mond vaak voorbij gepraat heeft. Men begrijpt dat deze zaak enkele honderden journalisten naar Lurs, in de lage bergen van de Provence, had getrokken. Die journalisten waren verplicht dagelijks artikelen naar hun krariten door te bellen. Daarom werd de commissaris voortdurend met vra gen overstelpt. De verantwoordelijke man van de politie is toen zo onver standig geweest veel te veel te ver tellen. Hy is begonnen met te zeggen ervan overtuigd te zijn de dader bin nen drie maal vier en twintig uur in zijn netten te hebben. Dat bleek al Misschien zult U wel eens foto's heb. ben gezien van geweldige fruitkweke- rijen of zeer uitgestrekte landbouwbe drijven, waar op rails lopende lorries werden gebezigd om de aan- en afvoer van producten te vergemakkelijken. Ik heb het altijd zeer indrukwekkend ge vonden een zo'n groot stuk grond je eigendom te kunnen noemen, dat er spoorrails aangelegd moesten worden om de perziken, tomaten en andere heerlijkheden naar de sorteerschuren te vervoeren. Maar goed, op een zekere dag voerde een trein of een autobus me langs de heerlijk verzorgde Nederlandse akkers en zie daar, plotseling doorsneden twee ijzeren staven de donkere aarde en op die staven rolde genoegelijk een lorrie. Direct maten mijn ogen het grondbezit van deze onverlaat, die zich een eigen spoorlijn meende te kunnen veroorloven. Als het lapje grond één hele ha groot is geweest, mag de eigenaar van geluk spreken, want ik meende dat het aanzienlijk kleiner was. Hier dus geen uitgestrek te landerijen, die een hele of halve provincie beslaan, maar desondanks tóch een spoorlijn! En nu is het merkwaardige hoe snel een mens geneigd is tot laatdunkende gedachten, zodra hij eqn oordeel wil vellen over de aangelegenheden van een ander, waarvan hij toeten nog bla zen weet. Want direct had ondergete kende een smalend glimlachje gereed voor deze opschepperige tuinder, die met zijn spoorlijn althans in de ogen van ondergetekende een hou ding aannam of hij tot de grootgrond bezitters behoorde. Maar dat glim lachje verstierf toen we de moeite na men eens te gaan rekenen. En dat re kensommetje zouden we U vandaag in zijn eenvoudigste vorm willen voor zetten. Laten we eens veronderstellen, dat de tuinder op die ha grond meloenen had gekweekt en dat hij de planten één meter van elkaar had gezet, in rijen die eveneens één meter tussen ruimte hebben. Alle hieraan verbon den werkzaamheden slaan we dan ge makshalve over en we beginnen direct met de oogst, waarbij we aannemen dat elke plant twee meloenen draagt, die tezamen van een dusdanig gewicht zijn, dat een man ze met beide handen kan torsen. Maar méér ook niet. Heeft de tuinder nu een lorrie rijden aan het einde van zijn 'akker, dan stel len we ons de oogstwerkzaamheden al dus voor: de lorrie wordt opgesteld bij het hoekpunt van de akker en de tuin der begint van vóór naar achter de meloenen te plukken, die hij steeds ge tweeën naar de lorrie draagt. Is deze rij afgewerkt, dan wordt de lorrie één meter verreden, en de volgende rij is aan de beurt. Geleidelijk wordt aldus de gehele meloenenoogst in de lorrie gedragen en vrolijk wordt na afloop hiervan het spul naar de veiling ver voerd. Maar het kan ook anders. De tuin der zou, indien hij niet in het bezit van een lorrie was, op de hoek van de ak ker een bak kunnen neerzetten en tel kens de meloenen naar de bak dragen. Gevraagd wordt nu: Hoeveel behoeft de tuinder, die over een verplaatsbare lorrie beschikt, minder te lopen dan de man die een onbewegelijke bak heeft staan? Wat denkt U, dat het deze opschep perige tuinder 'scheelt? Tien kilometer, of misschien wel 40? Mis! Bijna 500 km! H. Pétillon. gauw grootspraak te zgn. Toen van zgn optimistische voorspellingen niets uit bleek te komen, heeft de commissaris zich er toe laten verlei den bepaalde personen als de moge lijke daders aan te wyzen. Hg be hoefde dat slechts aan één journalist te vertellen, of de volgende dag stond in heel de wereldpers dat monsieur X het wel eens gedaan kon hebben. Vooral de boer, die de moorden het eerst ontdekt heeft en die als hoofd getuige moest optreden heeft het heel erg te kwaad gehad. Omdat wat hij op de urenlange verhoren van de po litie antwoordde, soms niet helemaal klopte, maakte men hem al practisch voor de moordenaar uit. CRITTER. Deze manier van handelen heeft vooral ook in juridische klingen van Frankrgk verontwaardiging gewekt. Misschien wel de grootste Franse advocaat.' maitre Maurice Gargon, schreef in Le Monde, dat een met een onderzoek belaste commissaris zich niet voor een filmster moest houden, die maar persconferenties houdt en die zichzelf graag in de krant ziet. De vage beschuldigingen, die volko men rechtschapen mensen op een af- schuwelgke manier zwartmaakten, werden ook ernstig veroordeeld. MOEILIJK WERK Nu dient echter gezegd te worden, dat de commissaris en zijn mannen onder de moeilgkste omstandigheden moeten werken. De bevolking van de streek, waar de moorden zijn ge pleegd, is hen zeer vgandig gezind. Zg geven zo weinig mogelgk ant woord en soms bekennen ze pas na drie weken iets gezien te hebben, dat het mysterie kan helpen ophelderen. Zy zgn kennelijk bang om een getui- fenis af te leggen, omdat zg gezien ebben dat de kans groot is, dat zg dan zelf ook verdacht raken.' Zg zgn er zelf helemaal niet van overtuigd, dat de dader in hun midden woont. Zij zgn alleen van oordeel, dat heel de bevolking van die streek als een stel mogelgke misdadigers wordt behan deld. Daar komt bg, dat de politiek in deze zaak ook een grote rol speelt. In het dorpje, waar de politiemacht zgn hoofdkwartier heeft opgeslagen, ze telt een gemeenteraad, waarvan alle leden communist zgn. De hoofdgetui- fe, de boer dus die de lichamen van e vermoorde Engelsen gevonden heeft en al spoedig zelf verdacht werd, is ook een communist. Een an dere getuige, die men ook met een grote nauwkeurigheid heeft verhoord, behoort tot dezelfde partg. Het ge volg is, dat men nu in de communis tische kranten kan lezen, dat men de ze geschiedenis gebruikt om de Fran se communistische partij zwart te maken. De commissaris heeft dan ook opdracht gekregen, uiterst voor zichtig te zgn opdat deze trieste zaak geen politiek karakter krijgt. IN REP EN ROER. Intussen blgven de mannen van de politie speuren. Heel de streek is al een maand in rep en roer. De zwarte politiewagens schieten door het an ders zo vredige Zuidfranse landschap en iedereen leeft in spanning omdat een huiszoeking altgd mogelgk en nooit welkom is. Niet welkom omdat de boeren uit deze bergstreek prac tisch allemaal actief hebben deelge nomen aan het verzet. Als herinne ring daaraan hebben zg hun wapens behouden, hetgeen in strijd met de wet is. Bg de huiszoeking worden dus vaak stenguns etc. gevonden, hetgeen al meteen heel verdacht lgkt. Iedereen hoopt, dat de dader (mis schien zijn het er twee) met spoed gevonden zal worden. Dat deze mis dadiger een bijzonder slim en uitge slapen koud mens, is staat wel vast. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de politie hem al vele malen gezien en zelfs verhoord heeft. Maar hij weet dat de guillotine op hem staat te wachten en hij is er in geslaagd heel deze politiemacht al meer dan een maand lang te slim af te zijn. (Nadruk verboden) Kinderen blazen zelf hun ballon op NIEUWIGHEID OP DE JAARBEURS In onze jeugd vonden wg het al een zeer pJeizierig vermaak grote, veel kleurige zeepbellen te blazen door een Gouds pgpje. De jeugd van tegen woordig bedient zich van andere mid delen. Zg wordt al vroeg vertrouwd gemaakt met de moderne materialen, waarmede de wereld de laatste jaren verrgkt is. Dat zg in het. „plastie-tgd- perk" leeft, bewgst de Jaarbeurs met een nieuwigheid. Een bekende Neder landse lijmfabriek brengt namelgk een tube met een plastic-substantie in de handel, waarvan de kinderen zelf plastic-ballonnen kunnen maken. Tien of twintig naar gelang van de grootte uit één tube. En niet dade- lgk uit elkaar spattende, maar ballon- nen, waarmede zij zich enige tijd kun nen amuseren. De Poolse trawler „Drozd", die op de Noordzee ter visvangst was, is op weg naar IJmuiden ter hoogte van Egmond op het strand gelopen. Van de bemanning van 15 koppen zijn elf personen met de reddingboot, „Pre sident Steyn", naar Egmond gebracht. Het schip werd Vrijdagmorgen om vyf min. voor half vjjf door drie sleepboten by springty vlot gesleept. Dit was de laatste kans, die de sleepboten deze maand kregen, omdat er nu voldoende water onder het schip kwam, om het in een ruk over de drie ban. ken te trekken. STUK GEMEENSCHAPSWERK Aalsmeers geschenk aan Neerlands hoofdstad. „(Van onze specdale verslaggever) AALSMEER, Augustus Het organiseren van bloemencorso's is lang zamerhand een epidemie geworden. En elk der plaatsen, die er zich aan bezondigt, zocht naar woorden om den volke te verkondigen, dat het eigene toch wel je van dat is. Het kleine Brabantse dorpje Zundert schroomde zelfs niet zijn corso te an nonceren als het grootste en schoonste van Europa. Tegenover al die grootspraak is Aalsmeer, dat één grote glazen bloe- menfabriek is met honderden schoorstenen, zich verlegen gaan voelen. Hoe, zo heeft men zich enige maanden geleden afgevraagd, zou men er nog in kunnen slagen de wereld te overtuigen, dat het traditionele ge schenk, dat deze bloemenstad sinds vijf jaar aan de hoofdstad des lands begin September aanbiedt in de vorm van een bloemencorso en een bloe- menspel, waarlijk het grootste corso is, wat Europa te verwerken krijgt Na die vraag zyn er een paar mensen naar voren gekomen, die tegen elkaar gezegd hebbeii: „Wat drommel, we zuilen het bewyzen!" Steunend op de ervaring van vier voorgaande corso's en met de heilige wil om de naam, die Aalsmeer zich hiermee verworven heeft, tenminste te bêvestigen, is men toen aan de slag gegaan. Men zou zijn reputatie van Maatschappelijk Werk ingesteld Een koninklijk besluit tot instelling van een departement van maatschap pelijk werk is in het Staatsblad ver schenen. Krachtens dit K. B. worden de afdeling en de dienst mataschappe- lijke zorg van binnenlandse zaken, de afd. sociale bijstand en maatschappe lijk opbouwwerk van cociale zaken en de afd. sociale- en ambtnarenzaken van het departement van uniezaken aan de zorgen van het nieuwe depar tement toevertrouwd. Voorts wordt bij dit K. B. de Rijks dienst voor de uitvoering van werken (D.U.W.) van het departement van wederopbouw en volkshuisvesting overgeheveld naar het departement van sociale zaken. DOE WAT DE DOKTER ZEGT Zeeland en Drente komen er het best af (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, SeptemberDe laatst bekend geworden cyfers wijzen er op, dat. het aantal gevallen van kinderverlamming wetenschappelijk ge noemd poliomyelitis anterior actua de laatste tyd weer oploopt. De eerste weken van Augustus scheen het, dat de ziekte aan het afnemen was, doch toen werd reeds gewaarschuwd tegen optimisme. De opgave van Maandag 18 Augustus vermeldt in totaal 123 nieuwe gevallen in de week van 3 tot en met 9 Augustus. In de week van 10 tot en met 16 Augustus kwamen er 109 nieuwe gevallen bij. Volgens de laatst ge publiceerde gegevens waren er in de week van 17 tot en met 23 Augustus 154 nieuwe gevallen. Drente en Zeeland, die aanvanke- lgk geheel vrij gebleven waren het sterkst werden in het begin getroffen Oost-Brabant en Noord- en Zuid- Limburg komen er ook nu nog het best af. In de week van 17 tot en met 23 Augustus meldde Zeeland één nieuw geval (in Hontenisse) en Dren te twee (in Ödoorn, op minder dan tien kilometer van de Duitse grens gelegen, en in Zuidwolde). Utrecht volgt met eveneens twee gevallen (beide in Hoogland). Voor de overige provincies waren de cgfers: Groningen 3, Friesland 12, Overgssel 22, Gelderland 17, Noord holland 14, Zuidholland 28,Noord brabant 34 en Limburg 19. WEES WAAKZAAM Tot nu toe was het heersen van de kinderverlamming nog niet bepaald verontrustend. Het aantal gevallen bedroeg dit jaar tot dit ogenblik 7,9 per 100.000 inwoners, een getal, dat in vroeger jaren wel meer voorkwam en in 1943 met 21,4 gevallen er heerste toen een epidemie in Amster dam en in 1944 met 13,4 gevallen UITGAVEN VOOR HET GEZIN 1950-1952 In deze grafiek is zeer duidelyk te zien, welk een grote prysstyging de oorlog, die in Korea uitbrak, ten gevolge had. Immers kort na 15 Juni 1950 begonnen de vyandelyldieden en een jaar later in 1951 waren de prijzen zeer hoog, in het byzonder voor kleding. In 1952 blijkt dat er weliswaar een daling valt waar te nemen in het prijspeil van de uitgaven, waarvoor een gezin zich geplaatst ziet. Doch de belangrykste post voedingsmiddelen is vrijwel gelyk gebleven. Hoe belangrijk deze post wel is blijkt uit de inde ling van de gezinsuitgaven in procenten. Hierin ziet men dat ongeveer 40% van de uitgaven aan voeding besteed worden. Ook het cyi'er van de tota le uitgaven vertoont om deze reden weinig verandering. per 100.000 inwonei's sterk overschre den werd. Niettemin is van groot belang, dat alles in het werk gesteld wordt om de ziekte, die ook in de ons omringende landen vrg frequent heerst, te be dwingen. De kinderverlamming toont een zekere periodiciteit: in de warme maanden komt zij het meest voor; zij neemt af in de koudere maanden, zo dat verwacht mag worden, dat het aantal nieuwe gevallen allengs min der zal worden. Het is echter nog niet zo vei', in tegendeel, en het is dus begrgpelgk, dat van de kant van de inspectie van volksgezondheid nauwlettend het ver loop wordt gadegeslagen en alle po gingen worden aangewend om de poliomyelitis terug te dringen. Alle gevallen worden onmiddellijk opgege ven en er is een uitstekende samen werking tussen de artsen, de specia listen en de ziekeninrichtingen. Doch ook van de bevolking wordt de vereiste medewerking verwacht. De ziekte openbaart zich het meest bg jeugdige kinderen, doch ook vol wassenen worden erdoor aangetast. Zij kan een dodelgke afloop hebben en tien tot vgftien procent der geval len heeft een blgvende invaliditeit tot gevolg. SYMPTOMEN. De eerste verschgnselen zijn de inspectie van de volksgezondheid heeft daarop reeds de aandacht ge vestigd kooi'ts en een hangerig ge voel. soms braken, diarrhee en hoofd- pgn. Het blijft dus zaak om zo vroeg mogelijk de dokter te waarschuwen, als rnen deze symptonen vooral bij kleine kinderen waarneemt. Grote vermoeidheid moet vermeden worden, omdat de ontvankelgkheid daardoor, evenals bij talrijke andere ziekten, toeneemt en het vei'loop ér als eerste Nederlands bloemendorp hoog houden, en zonder concessies aan het leger van toeschouwers de nadruk blgven leggen op de bloem- sierkunst, waarvan men in Aalsmeer alleen de-diepste geheimen schgnt te kennen. Tot motto van dit jaar werd ver- volgens gekozen „De Vier Jaarge tijden". Dit zou met vier praalwa gens kunnen gebeuren. Maar Toon Noyons, die de algemene regie kreeg, rekende uit, dat hij er minstens vgf- tig wagens voor nodig zou hebben. Men kan immers ook het mense lijke leven zien in verband der vier jaargetijden. Geboorte, jeugd, was dom en heengaan, bieden zoveel as pecten, die met bloemenpracht te ver beelden zgn, dat het een kunstenaar niet moeilgk valt er het zgne van te maken. En zo zullen in de anderhal ve kilometer lange bloemenstoet, die vandaag van Aalsmeer naar het Amsterdamse station optrekt, voor stellingen te zien zgn, zo fraai en kunstzinnig, dat men rich verbaasd afvraagt, of Aalsmeer zichzelf hier mee nog ooit zal kunnen overtreffen. Men komt in deze stoet tegen de zin nebeeldige vertolking van huwelgk, vex-loving, de gsheiligen, kerstmis, de opening van het jachtseizoen en het hengelsport-seizoen, om nog maar te zwggen over de eer, die men het el fenland aandoet en het vaderdom, dat men eenmaal als tegenhanger voör de moederdag een vaderdag ge schonken heeft. Nieuw element in de stoet is, dat men de beschikking gekregen heeft over talloze neuswielen van vliegtui gen, die een laagbouw der praalwa gens toelieten, die in voorgaande ja ren niet bereikt kon worden. MEDELEVEN. Voor de Aalsmeerse kwekers en verdere burgerij is dit jaarlgkse cor so een stuk gemeenscnapswerk van de bovenste plank. Er hebben zich namelgk buurtschappen gevormd, die elk een praalstuk voor hun rekening nemen. Enorme wei'kstukken komen er voor de dag. De grootste wagen heeft een lengte van veertien meter. Dat is eigenlijk een verboden lengte, vol gens de Verkeersinspecüe. „We storen ons nergens aan", zegt burgemeestc dr. D. H, Peereboom Valler van Aalsmeer. „Voor zo'n corso is alles mogelgk. Enige jaren geleden hebben we een brugleuning afgebroken. Nu hebben we een sloot gedempt om de stoet te kunnen laten passeren. Gelukkig de dorpen en steden van ons land met een burgemeester aan het hoofd, die beseft, dat zonder luim geen ernst betracht kan worden. En ernst is het met dit Aalsmeerse corso. Er werden maai* liefst 700.000 dahlia's, 180.000 anjers, 125.000 ro zen, 90.000 gladiolen, 7000 chrysan ten, 50.000 graszoden, 5000 bossen groen, 35.000 kg mos en 1600 kg. draad bg verwerkt Zestien honderd kilo nzerdraad. Dat is een lengte van 1000 km., vol- ziettuen, toeneemt en net vei'loop er rïnpnfip om dp Riviera en Aalgeer te gevaarlijk door wordt Terecht heeft verbind™ Aalsmeer te de commandant van een militair kamp, waarin een geval geconsta teerd werd, dan ook lichte dienst voorgeschreven. Ook opeenhopingen van personen kunnen kwade kansen geven. En het spreekt wel vanzelf, dat reinheid en een hygiënische levenswgze in deze tyd zeer gewenst zgn. Aangenomen wordt namelgk, dat kinderverlam ming een besmettelijke ziekte is. De verwekker ervan is helaas nog niet gevonden. Verontrustende vormen heeft de ziekte nog niet aangenomen, doch zij heerst op het ogenblik sterk genoeg om de aanwijzingen, die de medici ge geven h°^'??n, nauwkeurig in acht te neixfen. (Nadnik verboden). Prins Bernhard maakt openingsvlucht naar Mexico mee Prins Bernhard zal de openings vlucht meemaken van de nieuwe K.LM. verbinding naar Mexico-City. De eerste vlucht wordt gemaakt op 27 October aanstaande. De Prins zal in Mexico aanwezig zijn bg de ope ning van de Nederlandse tentoonstel ling aldaar, door de Mexicaanse pre sident. Het Wereldgebeuren Strijd om kieswet Schertsend wordt te Bonn wel eens beweerd, dat de partgen der rege ringscoalitie, vooral ook met het oog op de verkiezingen van volgend jaar, bijzonder prijs stellen op een spoedige recrutering van de eerste Duitse „Europa-soldaten". Het zou namelgk in de bedoeling liggen uit de eerste vrgwilligers voornamelgk muziekcorpsen te vormen, wier pitti ge soldatenmarsen de beste verkie zingspropaganda zouden vormen. An deren menen in de nu veelvuldig in de rijen der regeringscoalitie geopperde plannen voor verlaging der belastin gen een onmiskenbaar teken te zien van de naderende verkiezingen. Hoe het ook zij, in Bonn bereiden tie partijen zich, nu de vacantiestem- mlng voorby is, niet alleen voor op de hervatting van de strijd om het Euro pese leger en om een herwinning van het Saargebied, maar beginnen alle uitlatingen kennelijk de toon van een verkiezingsjaar aan te nemen. Nu Adenauers party-élite onlangs op de Burgenstock in Zwitserland besloten heeft zich op een vrg vroege kiesda- tum, in Juni 1953 in te stellen, begint de tgd te dringen. De eerste schermutselingen gelden de nieuwe kieswet. In het feit, dat er zulk een wet moet komen, behoeft men niet zonder meer een streven van partgen te zien om bg voorbaat de eigen kansen te verho gen. Det kiesregeling van 1949, waar mee de eerste Bonasdag werd geko zen. was namelgk uitdrukkelijk slechts voor één keer bedoeld en het werd aan de Bondsdag zelf opgedra gen een definitieve regeling uit te werken. Dit neemt uiteraard niet weg, dat er ernstige strevingen zijn om de kiesregeling zodanig te maken, dat een overwinning van het regerings front bg voorbaat verzekerd zou zgn. Het grootste deel der Christelijke par ty (C.D.U.), waaronder de fractie leider Heinrich von Brentaro, heeft een voorstel ontworpen om de bonds republiek naar Engelse trant een dis trictenstelsel met eenvoudig meerder- heidsrecht te geven. De toeleg daar van is duidelyk; de regeringscoalitie zou zich verbinden in de districten als een eenheid op te treden en daardoor in staat te zijn de sociaal-democraten by voorbaat de illusie te ontnemen de kans te hebben de grootste party te worden. Deze toeleg is echter reeds by voor baat afgestuit op de onwil van de li berale party (F.D.P.), die vreest dat dit stelsel in de praktyk zou uitlopen op de invoering van een twee-partyen systeem, waarbg zy haar onafhanke lijkheid onherroepelijk zou moeten verliezen. De. liberalen, die op grond van hun stemmenwinst bg de meeste tusentijdse verkiezingen een groter aandeel in de regeringszaken eisen zg hebben onlangs een der nieuwe posten van minister van defensie of van buitenlandse zaken voor zich op geëist voelen er niets voor van de nukken der grootste regeringspartij- afhankelijk te worden. Het zal dus hoogstens tot kleinere wgrigingen i^an het in 1949 gevoigde gemengde systeem komen, waarbg een deel der caudidaten direct, een ander deel echter volgens landelgke lgsten zal worden gekozen, ue sociaal democraten wensen aan dit systeem, dat een evenredige vertegenwoordi ging garandeert, vast te houden. Het Dieat nun de enige kans om ais groot ste party uit de dus te komen. In de C.D.U. colporteert men nu echter wijzigingen, die samengaan der coalitie-partgen districtsgewgs zouden toelaten. Z/O heeft de minister van binnenlandse zaken, dr Robert Lehr, het plan geopperd landelgke lgsten af te schaf ren en het even redige systeem binnen kleine distric- ten toe te passen. Versplintering in kleine partijen zou zo te voorkomen zgn. De oppositie heeft de minister er echter van verdacht de districtsgren zen zodanig te willen uitzetten, dat de socialisten het loodje zouden leg gen. Deze laatsten hebben ook in dit vraagstuk de steun van hun heftigste tegenstanders, ae liberale party en de Duitse partij, die beide van elke in- grypende wijziging een overwoeke ring door de Cnristelgke partg vre zen. Daar komt bg. dat verschillende tussentijdse verkiezingen de ervaring hebben opgeleverd, dat het en-bloc samengaan van de regeringspartijen ook averechtse uitwerkingen kan. hebben. In enkele districten heeft de sociaal-democratische party de coa litie namelgk verrassend geslagen, dank zg het feit, dat de Duitse kie zers kennelijk niet voor blokvorming en het vervagen van de partijlijnen geporteerd zijn. Men kan dus aannemen, dat de nieuwe kieswet, die wellicht begin volgend jaar tot stand zal komen, niet zo heel veel van de vorige zal af- wyken. De strijd zal waarschgnlgk eerder gaan om de indeling der dis tricten, dan om het beginsel der even redigheid. Mogelgk zal deze evenre digheid zelfs nog worden geaccen tueerd door de afschaffing van de tussentgdse verkiezingen, die in de aflopende periode de aandacht der partgen vaak van de politieke arena van Bonn hebben weg getrokken. EEN OVER» STIERENVECHTEN In zijn boek „Een man vecht voor zichzelf", verschenen in de Unicum reeks van de uitgeverij Scrvirc tc Den Haag, voert Tom Lea de lezer binnen in de sfeer van het meest bloedige van alle volksvermaken: het stierenvechten. Het verhaal tekent scherp de mentaliteit van de tempe ramentvolle Mexicanen die ter wille van de sensatie zich blootstellen aan de woede van een tot het uiterste ge- pgnigde stier. De schrgver slaagt er in om zgn lezers te laten meeleven met de grote Luis Bello, de toreo, die plotseling door het geluk in de steek wordt gelaten maar zichzelf een weg door het leven vecht. Hoewel de ver taling van Jo Boer ongetwgfeld de scherpe kanten, die het Amerikaans „slang" aan het verhaal gaf enigszins heeft doen. verdwijnen is het toch een kei-hard boek gebleven, dat al leen door liefhebbers van een omon- wonden beschryving der feiten naar waarde zal worden geschat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5