Twee broers pleegden reeks brutale inbraken SNIJKUNSTj Zeeuwse Almanak Bied. Detachement Verenigde Naties KAASHANDELAAR MAAKTE HET AL TE BAR 2 PROVINCIALE ZBBüWaa COURANT ZATERDAG 6 SEPTEMBER l»ó_ RECHTBANK MIDDELBURG Zelfs kinderspaarpotten werden niet ontzien Twee gebroeders uit Vlissingen, Jacob de R. en aJn de R., die ln drie weken t\}ds vyf brutnlo inbraken pleegden, hoorden Vrydag, toen zy met betraande ogen voor de rechtbank te Middelburg terecht stonden, één jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest te gen zich eisen. By die vyf Inbraken was de bult niet zo byzonder groot geweest, maar dit was persé niet de verdienste van dit edele duo, dat het zelfs niet beneden zich achtte om tot tweemaal toe een klnderspaar- pot te ledigen. „Ik vind jullie gedrag diep treurig en 11c kan er ook geen enkele verontschuldiging voor ontdekken", zei de president, mr. P. van Empel en de officier, mr. J. L. Andreae, voegde daar later aan toe: ',Deze verdachten tonen geen begrip te hebben voor wat zij hebben ge daan." ten mee. In Vlissingen werden eni ge voorwerpen van waarde verkocht en in Middelburg probeerden zij een armband met bybelslot kwijt te ra ken aan een boerin die voor een winkelétalage stond te kijken maar de vrouw ging er niet op in. Het sieraad werd toen maar in het wa ter gegooid! Op tweede Pinksterdag togen de gebroeders naar Koudekerke. Toen zij bij een boerderij kwamen, bleek er niemand thuis te zjjn en zij zagen kans een stapeltje bankbiljetten naar hun zakken te laten verhuizen. De inbraken werden in het tydvak van 15 Mei tot 3 Juni in IJzer.dyke, 's-Heer Hendrikskinderen. Souburg, Koudekerke en Bi^-^ekerke gepleega. Het tweetal verschafte zich toegang tot de woningen (die zij op klaarlich te dag bezochten, wanneer de bewo ners op het land werkten) door ra men open te schuiven of desnoods in te drukken. Bij een andere poging tot diefstal liep het by na spaak. Eén van hen had een lekke band en Jacob stapte de winkel van een re parateur binnen, maar toen het even duurde voordat er iemand verscheen, liet óe inhoud van de winkellade in zyn zak verdwijnen. Op hetzelfde moment betrad de fietsenmaker echter zijn winkel en Jacob was ge dwongen de penningen terug te ge ven. Hij had toen nog de brutaliteit om de man te vragen, de band te repareren Deze Jacob had zelf ontslag geno men bij „De Schelde", waar hij als lasser behoorlijk zijn brood had. Hij kon by de DUW gaan werken, maar liever genoot hg overbruggingssteun, welke hem evenwel werd geweigerd. Daardoor kwam zy'n gezin zonder inkomsten. In gezelschap van zijn broer Jan, met wie hij tevoren maar weinig contact had gehad, trok hij naar Zeeuwsch-Vlaanderen om te proberen daar of in België een baantje te vinden. Onderweg kreeg Jacob bandenpech. In IJzendyke klopte hij aan bij een woning om reparatiemateriaal te vragen, maar er bleek niemand thuis te zyn, Broer Jan zag toen een raampje open staan en Jaap kroop daardoor bin nen. De buit bestond uit enkele jas sen en horloges en een bankje van 25. Nog dezelfde avond trokken zy met de gestolen spullen naar Rot terdam, waar zy in Katendrecht voor het grootste gedeelte een koper vonden. Eén der horloges werd- in Middelburg aan een straatmaker verkocht. Toen de dieven uit Rotter dam in Vlissingen terugkeerden, wa ren zy al weer platzak. Nog diezelf de dag reden zij samen naar Val- kenisse, waar een landbouwerswo ning werd bezocht. Een doosje mettwee seheerapparaten was de gehele oogst- ARMBAND IN HET WA TER GESMETEN. Een weekje later trokken de bei de mannen naar 's-Heer Hendriks- kinderen, waar zij bij de kersen pluk wilden helpen. Toen zy ergens om water wilden vragen, was er weer niemand thuis en andermaal werd ingebroken. Eenmaal binnen, ontdekte Jacob een spaarbankboek je, waaron een tegoed van 2770 stond. Hg wilde het al in zjjn zak steken, maar Jan was verstandiger en begreep, dat zy aan dit boekje niets hadden. Wel namen zy een étui tafelmessen, zilveren en gouden sieraden en 12 uit kinderspaarpot- Advertentie. HOGER INSTITUUT VOOR I HOGERE NAAIKUHSTI AANPASSING. LINNEN- GOED, BUSTEHOUDER, CORSET, PELSENSNIT.r Directrice MeJ. C. VAN HECKEl 22 Guido Gezeileloanl BRUGGE. T. 369.37 I PATRONEN NAAR HAAT S Herhaling van de cursus op 22 September BRANDENDE KWESTIE De ouders van de Ouwerkerkse jeugd hebben dezer dagen kennis kun nen nemen van een merkwaardige ge meentelijke verordening, waarvan de inhoud wel enige ontsteltenis zal heb ben veroorzaakt. In Ouwerkerk verscheen namelijk een bulletin, waarin werd medege deeld, dat de gemeenteraad in de openbare vergadering van 28 Augus tus 1952 met algemene stemmen had. besloten, dat het kermisgeld voor per sonen van 15 tot 40 jaar minstens op 40 gesteld moest wordenHet stuk was getekend: „De secretaris, R. Doo- renbal". Over de strekking van deze bekend making liepen de meningen uiteen; het was velen niet duidelijk of dit kapitale bedrag uitgekeerd zou worden door het gemeentebestuur, of dat de ouders verplicht waren hun pupillen geduren de de kermisweek zulk een som ter hand te stellen..:. De jeugd van 15 tot en met 40 leefde dus tussen hoop en vrees en de ouders niet minder Totdat bleek, dat de jeugd zelf het initiatief tot deze „staatsgreep" had genomen, teneinde de aandacht te ves tigen op een voor haar brandende kwestie.... Advertentie Alleen het goede blijft en overleeft de tijden. Purol geniet reeds een ruim 40-jarige wereld- reputatie. Houdt de huid gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij. Dierenarts J. S. Hoogstra te Zierikzee gehuldigd. Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Vrydagmiddag werd in een bgeen- komst van het bestuur van de kring Schouwen-Duiveland der Z.I.M. de heer J. S. Hoogstra hartelyk gehul digd ter gelegenheid van het feit, dat deze veertig jaar geleden zich als die renarts te Zierikzee vestigde. Tydens deze huldiging deelde de loco-burge meester van Zierikzee, de heer R. Gerritsen mede, dat H. M. de Konin gin de heer Hoogstra had benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Als eerste spreker voerde het woord de heer A. M. Geluk, voorzitter van het krihgbestuur. Hij memoreer de de verdiensten van de jubilaris als dierenarts en als mens en dankte hem voor het vele, dat hij voor de landbouwers en veehouders van Schouwen-Duiveland verichtte. In de ze dank werd ook mevrouw Hoogstra betrokken. Aan de heer Hoogstra bood spreker een vexrekyker aan en aan mevrouw bloemen. Nadat de heer R. Gerritsen als lo co-burgemeester het woord had ge voerd en mededeling gedaan had van de koninklijke onderscheiding, werd nog gesproken door de dierenarts J. Stevense, en de oud-voorzitter van de kring, de heer H. C. v. d. Zande uit Nieuwerkerk. De heer Hoogstra dankte tenslotte voor de onderschei ding en de goede woorden tot hem en zijn echtgenote gericht. Bij deze huldiging waren o.m. aan wezig de gemeente-secretaris van Zierikzee, de heer G. Grolleman, de besturen der afd. Schouwen-Duive land van de Stichting Provinciale Ge zondheidsdienst, van de onderlinge Paarden en Veeverzekering, van de vereniging voor K. I. op Schouwen- Duiveland, alsmede de dierenarts D. van den Akker. Ook hier schroomden zy niet een kinderspaarpot leeg te schudden. De officier van justitie, die zyn dagvaarding nog met andere inbra ken had kunnen uitbreiden, achtte het bewüs geleverd. HU meende, dat luiheid de achtergrond van deze af fair e vormde en eiste tegen ieder der verdachten één jaar en zes maanden met aftrek. De verdediger, mr. W. F. P. Kurtz, vond deze eis, gezien de persoonly- ke omstandigheden van de verdach ten, te zwaar en drong aan op een gecombineerde straf. Het laatste woord was aan de gebroeders, die met een door tranen omfloerste stem een kannelyk tevoren gepre pareerde speech begonnen af te ste ken. waarin zij verklaarden gedu rende het voorarrest reeds tot ande re en betere inzichten te zijn geko men. Over twee weken zal het von nis vallen. Nieuwe deviezenbeschik- king voor grensarbeiders. Op 1 September j.l. is de Deviezen- beschikking Grensarbeiders 1947 ver vangen door de Deviezenbeschikking Grensarbeiders 1952. Dit brengt een grote verandering en vereenvoudiging mee zowel voor grensarbeiders als voor de werkgevers. De werkgevers moeten nu niet langer ingeschreven zyn by de Inspecteur der Invoerrech ten en Accynzen over hun woon plaats, doch kunnen nu zonder ver gunning him Belgische arbeiders loon uitbetalen. Wel moet een loonverkla- ring worden aangehouden. Mocht by de vorige beschikking slechts 90.per week of 400 per maand op loonverklaiingen worden uitgevoerd, nu is dit bedrag gesteld op 180 per week of 800 per maand. De Belgische arbeider moet in het bezit zyn van een omwisse- lingskaart afgegeven door of namens het „Belgisch-Luxemburgs Instituut voor de wissel". De Nederlanders, die in België werken, moeten nu niet meer in het bezit zijn van een inschryvingskaart voor grensarbeiders, doch moeten in het bezit zijn van een grensarbeiders- kaart, afgegeven door het gemeente bestuur. De werkgever moet een loon- verklaring afgeven, waarop vermeld het door hem uitbetaalde loon. Hier van mag de arbeider 25 in België besteden. Een loonvèrklaring wordt door de Nederlandse douane aan de grens ingenomen. De grensarbeider, is verplicht het door hem Ingevoerde loon binnen S dagen ter inwisseling aan een deviezenbank aan te bieden. Twee gevallen van kinder verlamming in Zeeland. Blijkens een opgave in de Staatscou rant werden in de wéék van 24 t.m. 30 Augustus in ons land 119 gevallen van kinderverlamming geregistreerd. In de provincie Groningen werden in deze periodè 7 gevallen aangegeven, in Friesland 9, in Drenthe 4, in Over ijssel 10, in Gelderland 1, in Utrecht 1, in Noord-Holland 14, in Zuid-Hol land 23, in Zeeland 2, in Noord-Bra bant 30 en in Limburg 8 gevallen. Advertentie Landbouwhangar te Philippine uitgebrand. Te Philippine brak Vrijdagavond brand uit in een hangar van de land bouwer O. R., die geheel met graan en stro was gevuld. De brandweer van Philippine, die spoedig aanwezig was, kon niet verhinderen, dat de gehele inhoud een prooi der vlammen werd. Bij de blussingswerkzaamheden werd assistentie verleend door een nevel- spuit, die juist een demonstratie had gegeven op de Markt te Terneuzen voor brandweerautoriteiten uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Zodra bekend werd, dat er brand was uitgebroken, werd met de spuit naar Philippine ge reden. De schade werd slechts gedeel telijk door verzekering gedekt. Hoog water in de Zeeuwsch- Vlaamse kreken. Tengevolge van de vele regens der laatste dagen en de harde Wes tenwind is de waterstand in de Oost.- Zèeuwsch-Vlaamse kreken de laatste dagen boven het normale zomerpeil. gestegen. Men kon namelijk niet vol doende spuien bij de zg. „Stenen Beer" te Terneuzen omdat door de harde wind het water in de Schelde opgestuwd werd. in verband met de aflossing van Korea-vry willi- gers, die een jaar in Korea hebben gediend, be staat by het opnieuw gelegenheid tot dienstneming, Leeftydsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor onder officieren tot 35 jaar). Ook zy, die nimmer in militaire dienst zijn ge weest, komen voor uitzending in aanmerking. Aanmelding dient mondeling of schriftelyk te ge schieden by het Aanmeldingsbureau Km c-aNwe Frederikkazerne, van Alkemadelaan, geb. E 4. kamer 19a, 's-Gravenhage, Tel. 185070. RECHTBANK MIDDELBURG. Dronken of alleen maar overspannen Het was niet de eerste keer, dat de kaashandelaar P. L. uit Hulst voor Vrouwe Justdtia verscheen. Al menigmaal was hy „in kenneiyke staat van dronkenschap op do openbare weg" aangetroffen en liet. werd op het laatst zo bar, dat de rechtbank in Middelburg hem onherroepeiyk veroordeelde tot 14 dagen hechtenis en een jaar plaatsing in een rijkswerkinrichting te Hoorn. Nog maar enkele maanden daaruit ontslagen, werd L. alweer door twee wachtmeesters in bedenkelijke staat in de Hulster Steenstraat gesig naleerd. Zy namen hem mee naar het bureau en korte tyd later veroordeel de de kantonrechter in Terneuzen de man tot twee we^en hechtenis en één jaar rijkswerkinrichting. Vrijdag stond l. voor de groene ta fel in het Middelburgse gerechtsge bouw. .Waarom heeft u beroep aan getekend?" wilde de president van de rechtbank, mr. P. van Empel, weten. „Omdat Ut helemaal niet dronken ben geweest, Edelachtbare", ant woordde de man. „Dat moeten v/ij haast als een uitspraak van een des kundige beschouwen, want als er één is, die op dit gebied van wanten weet, dan bent u het wel", vond de presi dent. Volgens de stukken, die er meestal niet om liegen, had verdachte na de ontnuchtering toegegeven, een aantal café's te hebben begunstigd en een aantal biertjes te hebben genuttigd, maar later was hy op die uitspraak teruggekomen en nu gooide hy alles op zyn „overspannen toestand" en de „zorgen". Dronken was hy beslist niet geweest. Mr. Van Empel herinnerde hem er aan, dat hy zyn vrouw tot de bedelstaf heeft gebracht en het zelf zo bont maakte, dat hy in een werk- iorichtinf belandde, *Daar ben ik tegen mijn zin ingedouwd!" riep de kaashandelaar uit en dét was althans onmiddellijk aan te nemen. Er kwamen twee getuigen aan te pas, waarvan één décharge. De eer ste, een wachtmeester, die L. mee had genomen naar het bureau, gewaagde van een slingerende gang en van dronkemanstaal, de andere, een café houdster, kwam vertellen, dat zy de verdachte op zyn verzoek slechts een glaasje limonade had voorgezet en bevestigde diens overspannenheid. Toen was de rechtbank dus nog even ver en de zaak werd dan ook maar aangehouden tot de zitting van 19 September, wanneer nóg een wacht meester en nóg een caféhouder een duit in het zakje mogen doen. DE DRIE FLESJES. De chauffeur-expediteur S. S. B uit Roosendaal had naar zijn zeggen twee of drie flesjes bier gedronken, toen hy met een vrachtauto van Walsoorden naar Perkpolder reed, maai- het bloedonderzoek wees later uit, dat hij veel meer alcohol had bin nengekregen. Aan een bevel van de politie om te stoppen voldeed hy niet, maar in Perkpolder werd hy aange houden. Vrydag werd tegen deze ver dachte één maand gevangenisstraf en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor de tijd van zes maanden geëist. In de nacht van 9 op 10 Juli reed de vlashandelaar G. S. uit Beveren- Leie (B.) tegen de neergelaten af sluitboom by de doorlaatpost te Ka- pellebrug. Een overmatig drankge bruik was daarvan de oorzaak. De of ficier vroeg één week gevangenisstraf en vier maanden intrekking rijbewys. Een boete van 60 of 20 dagen hech tenis werd geëist tegen de smid J. de S. uit Vlissingen, die te Lewedorp op zyn fiets plotseling de weg overstak waardoor ny door een naderende mo torfiets, bestuurd door zekere L„ werd aangereden. Verdachte liep een linkerbeenbreuk op en de motorrij der een scbedelbasisfractuur met ern stige hersenkneuzing, waardoor hy eerst op 1 Juli zUn werk kon hervat ten. De kantonrechter te Oostburg had de handelaar A. J. B. uit Oostburg veroordeeld tot een tientje boete en verbeurdverklaring van het „schiet wapen" omdat hy „met een jachtge weer in jagende houding had gelo pen", zodat aangenomen werd, dat de man had gejaagd. Daarvoor had hy echter geen permissie. In hoger be roep voerde de handelaar aan, dat ziijn geweer ontladen was en zyn hond aan de lyn liep, waarna de officier vernietiging van het vonnis vroeg en vryspraak eiste. De lood- en zinkbewerker en café houder H. M. uit Hontenisse kon zich niet verenigen met een vonnis van de kantonrechter te Terneuzen, waarbij hy tot 40 boete werd veroordeeld omdat hy zyn dochter, die nog geen zestien lentes telde, in het café zou hebben laten werken. De officier vroeg f 40 of 20 dagen voorwaardelijk met één jaar proeftijd. Uitspraak in alle zaken op 19 September. Boerderijenbouw op Walcheren. principebesluit herver. KAVELINGSCÓMMISSEE. Naar wy vernemen heeft de Her verkavelingscommissie Walcheren, die Vrijdag in Middelburg haar eer ste vergadering na de vacantiepe- riode hield, in principe besloten tot de bouw van maximaal tien boer derijen voor bedrijven van tien hec tare. verspreid over Walcheren, voor de Stichting Beheer Landbouwgron den. Deze bouw houdt verband met de noodzakelijkheid van sanering van Walcherse bedryven. In deze vergadering 'hield dr. ir. Van der Berg, hoofd vap de wëten- schappeiyke afdeling van het Bureau Ruilverkaveling, voorts een lezing over egalisatie, drainage, enz. Sportdag „R.K. Jonge Boeren stand". Zondag 7 September zal in het ge meentelijk sportpark te Rèusel een fro te sportdag worden gehouden van e „Rooms Katholieke jonge boeren stand" van Noord-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen. In totaal zuilen ongeveer 600 jonge boeren en 700 jonge boerinnen deelne men, te weten van iedere afdeling in Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen de vier best geklasseerden. De Com missaris der Koningin in Noord-Bra bant, enkele leden van de Tweede Ka mer en Gedeputeerde Staten en tal- ryke andere autoriteiten zullen deze demonstratie bijwonen. Voor Middelburgs kerken. een kwart van de nood zakelijke gelden is binnen Na de eerste afrekening, die een bedrag van 1650 beliep, is de stroom van giften op giro 97721 van de Amsterdamse Bank te Middel burg voor „Geschenk Middelburgs Kerken" voortgegaan. De tweede „tussentijdse balans" geeft nu een liedrap aan van 2517, zodat een eenvoudig rekensommetje leert, dat in die tussentyd 867 is ontvangen. Daarmede is ruim één kwart van de tien mille, die noodzakelyk zijn om een waardige aankleding van de Nieuwe Kerk en de Koorkerk aan te kopen, binnen. Nog velen zullen in de komende dagen hun bydrage ongetwyfeld storten. Men weet bet: kaarten, waarop naam, adres en by drage worden ingevuld, kunnen wor den afgehaald by de Amsterdamse Bank en P.Z.C., Markt, Kerkcentrum, Koorkerkhof en kantoor Zeeuwsch Dagblad, Korte Noordstraat 35. Vergeet niet uw handtekening op die kaart (welke gezonden moet wor den aan mevr. S. C. de Casembroot- v. d. Feltz, Abdij) te zetten. Want die krijgt straits een plaat3 in het Gulden Boek, dat bij de ingebruik neming der kerkgebouwen aan de Herv. Gemeente zal worden overge dragen. De gedetailleerde afrekening is als volgt: Tweede afrekening: A. 5; A. 10; A. ƒ10; A. ƒ2,50; B. v. T., Den Haag 10; B., Amersfoort 2,50; B„ Bergen op Zoom ƒ2,50; B. ƒ2,50; Mevr. B., Den Haag 5; B., Den Haag 5; B. 5; B. 25; v. d. B. 5; v. d. B. 2,50; B. 2,50; B. 3,50; Mevr. B. 5; de C„ Arnhem 5; de C., Arnhem 5; C. 2,50; C. 10; v. D. 20; D. 5; D„ Am sterdam 5; v. D., Domburg 10; F. 5; Mevr. F. 25; F. 5; G. 20; G. 2 50; G. 0,50; Mej G„ Ber gen 10; H. 20; Fa. H. 10; H. 20; H. 2,50; Mevr. J. 5; de J. 7,50; K. 25; v. d. K. 10; K, 2; K. 2,50; v. d. K. 1; v. L. 5; L. 2,50; L. 50; M. 25; M. 10; M. 10; M. 1; M., Amsterdam 10; Ned. Bank 250; N. 2,50; N. 10; v. O. 2,50; P. 2,50; P. 5; v. R-, Eefde 10; d. R. 2,50; Mevr. R.. Amersfoort 2.50; S. 5; v. S. 3; S., Oostkapelle ƒ25; S S.. Den Haa» S. 1; S. 7,50; S. 5; Mevr. T. 5; T. 5; V. Amsterdam 1; Mej. V. 10; V. 10; W. 10; Mevr. W., Am sterdam 5; de W. 5; W. 2,50; Z. Breda 1; Mevr. Z., Amster dam 10; Z. 3; Z. 10. Totaal 867. Eerste afrekening 1650, geeft een totaal van ƒ2517. De gevers /geefsters, achter wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Middelburg, Grote groep Belgen in de Boulevardloop. A. S. Rieme komt met 22 lopers naar Vlissingen. Voor de internationale boulevard loop, welke Zondag a.s. te Vlissingen zal worden gehouden, zijn in de loop van Vrijdag nog 25 nieuwe inschrij vingen binnengekomen, zodat het aantal deelnemers nu de 80 nadert. De athletiekclub A. S. Rieme uit Bel gië deed toezegging om met 22 lopers aan de start te zullen verschyhen, terwijl verder nog drie Zeeuwse ath- leten zich lieten inschrijven. Van de Belgen starten er elf op de 1400 me ter en elf op de 3600 meter. De drie Zeeuwen komen op de 1400 meter uit. Mi'. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, verklaarde zich ook dit maal bereid het startschot te lossen voor beide afstanden. Voor de win naar van de Zilveren P.Z.C.-beker stelde de burgemeester een zilveren medaille beschikbaar. 1800 ha. werden in Zeeland met uien ingezaaid. SCHADE DOOR LiIENZAADMADE- Y'UEG, De uienpluk gaat thans overal weer beginnen en daarmee wordt ook het vraagstuk van de uieriexport weer urgent. Er zijn dit jaar vry veel uien gezaaid in Nederland, in totaal bijna 5000 ha, waarvan in Zuid Holland bijna 2100 ha. en in Zeeland bijna 1800 ha. Op Flakkee is de stand der uien vry goed, in tegenstelling tot Zee land waar de uienzaadmadovlioj* by zonder veel schude aan't gewas toe bracht. Deskundigen sen landelijke uienopbrengst voor 1952 op plm. 120 millioen Kg. exportpro duct. Vorig jaar werden byna 110 millioen kg. geëxporteerd. De helft hiervan ging naar Engeland, terwijl de export naar Duitsland iets min der dan 40 millioen kg. bedroeg. Frankryk was dit jaar niet op de markt. Verwacht wordt echter, dat er in 1952/1953 in Frankrijk wel vraag naai' uien zal zyn, maar de export hangt af van het af te slui ten handelsaccoord. Vorig jaar had Frankrijk een goede oogst en kon zelf nog exporteren, doch dit jaar is de oogst er belangrijk minder, tengevolge van de grote droogte. Zowel Engeland als Duitsland heb ben hun eigen uienariaal ver groot, maar ook in Engeland zal de oogst waarschynlyk niet meevallen. „Heemschut" vergaderde in Goes. 1 (Vervolg van pag- 1) Op een verzoek van Heemschut aan B. en W. van Göes, om over te gaan tot de instelling van een schoonheids- en monumentencom missie, werd niet ingegaan. Wel sloot het gemeentebestuur zich aan by de Prov. Zeeuwse Welstandscommissie. Met voldoening werd geconstateerd, dat deze commissie onlangs op Heemschut's verzoek geheel ver nieuwd is. Ook Middelburg sloor zich op ver zoek van Heemschut bij deze in stelling aan, tengevolge van de naar de smaak van Heemschut ontsieren de flatgebouwen, welke langs de kaaien verrézen. De hoop wordt ge koesterd, dat alle Zeeuwse gemeen ten tot aansluiting en medewerking aan deze commissie zullen overgaan ten voordele van de schoonheid de zer provincie. Mogelijk kau dan nog een halt worden toegeroepen aan de bouw van weinig fraaie en passende boer derijen, welke door particulieren o. nx op Walcheren worden neergezet, aldus de secretaris. Inzake NisseHeinkenszand ls door Heemschut verzocht de tele foongeleiding langs de landschappe lijk fraaie weg ondergronds te mar ken. Het verslag sprak tenslotte de hoop uit, dat ook meer Zeeuwen tot de bond zouden toetreden om mede te helpen waken voor de schoonheid van het land. Uit de vergadering werd de teleur stelling uitgesproken over het lange uitblyven van de Monumentenwet. Na goedkeuring van het jaarver slag van de penningmeester, mr. H. ter Meulen uit Utrecht, werden ver volgens de verslagen van de diverse commissies gelezen. Bij de besLuursverkiezing werdmr. dr P. G. van Tienhoven herbenoemd, terwyl als nieuw bestuurslid werd gekozen ir. H. de Lussanet de la Sa- blonière uit Middelburg. Voorts werd het bestuur uitge breid met mr. S. J. Fockema An- drae uit Leiden. OFFICIËLE ontvangst. Hierna begaf men zich naar het stadhuis, waar het gezelschap offi cieel door het gemeentebestuur werd ontvangen. De burgemeester, mr. W. C. ten Kate, prees het werk van de bond en bekende, dat ook in Goes in de afgelopen jaren zwaar gezondigd is. Er is veel ouds opge ruimd en door nieuwe panden ver vangen, die inmiddels reeds weer verouderd zijn. Het doet weldadig aan, dat een vrij lelijke gevel op de Markt werd afgebroken en door een meer passende wordt vervangen. Voorts wees de burgemeester nog op verschillende mooie gebouwen welke Goes ryk js. De voorzitter van Heemschut bracht het gemeentebe stuur dank voor deze ontvangst, waarmede bewezen werd, dat dë cri- tiek welke Heemschut wel eens ge leverd heeft, geen rancune heeft achtergelaten. Na een gezamenlhke lunch werd onder leiding van ae directeur van gemeentewerken, de heer J. Oranje en de gemeente-archivaris, de heer G. Stadermann, nog een wandeling door het oude gedeelte van Goes gemaakt, met tot slot een bezoek aan de Grote Kerk. waar dr. W. S. TTnger een korte explicatie gaf. Uitbreiding versterkers?tation der P.T.T te Domburg. De Ryksgebouwendienst in Den Haag zal op 25 September aldaar in het openbaar de uitbreiding van het versterkersstation voor interna tionaal telefoonverkeer in Domburg aanbesteden. Deze werkzaamheden worden uitgevoerd in verband met de noodzaak tot uitbreiding van de apparatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2