PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westduitse regering eist eerst vrije verkiezingen Nederlands Loodswezen kreeg nieuw betonningsmagazijn BE BILT Kantlijn EISENHOWER'S PROGRAMMA VAN TIEN PUNTEN Vandaag r ERNSTIGE MISSTANDEN BIJ MIDDENSTANDS-OPLEIDINGEN 195e Jaargang-No. 209 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 5 Sept. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 3 regels) van 1—5 regels f 1—Iedere regol meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vlissingen Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16; Teweuzen BrouwerijStr. 2; Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tetefc 26. OM DUITSLANDS EENHEID. Socialistisch professor wil volkomen onafhankelijkheid D.e Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer heeft Donderdag voor de drie Westelijke Hoge Commissarissen zyn mening over het jongste Rus sische voorstel tot het houden van een conferentie over Duitsland ont vouwd. Tevoren had liy dat voor zijn eigen regering reeds gedaan, die eenstemmig was in de opvatting, dat de door de Sowjet-regering voor gestelde procedure niet aanvaardbaar was en dat moest worden vastge houden aan de eis om vrije verkiezingen in geheel Duitsland aan alle verdere besprekingen te doen vooraf gaan. Elke andere volgorde zou volgens een officiële lezing het zelfbeschik kingsrecht van het Duitse volk be- Eerken ten gunste van een beschik ing door vreemde mogendheden. Indien de Westelijke mogendheden op de Russische voorstellen zouden in gaan, dan zou dat volgens de me ning van dr Adenauer betekenen, dat het lot van Duitsland tot object van de grote vier zou worden. „Dit ruikt te zeer naar een politiek van het „Trojaanse paard", zo heet het in het regerings-bulletin. De socialistische partij, die er ook nu op aan blijft dringen een gesprek met Moskou niet uit de weg te gaan, vreest, dat de regering van mening Onze Zuiderburen schreeuwen weer moord en brand over de Benelux. Zij ondervinden in hun textielbranche enige schade van Ne derlandse concurrentie. En met Zuide lijke voortvarendheid wordt die scha de aan de grote klok gehangen en breed uitgemeten. Weg met de Bene lux! roept een deel van de Belgen harts tochtelyk. Het is met de Benelux als met een jong huwelijk. In hun verlovingstijd hebben „hij" en „zij" elkaar leren kennen, maarniet helemaal. Zij deden zich beiden van hun beste kant voor. Maar toen zij eenmaal getrouwd waren, moesten hij en zij ervaren, dat een huwelijk een kwestie van ge ven en nemen is. Dat nemen gaat ge makkelijk genoeg. Maar dat geven... In het jonge Benelux-huwelijk is het merkwaardige, dat, terwijl Ne derland met een soms verbazingwek kende genegenheid voor zijn Zuider buren tot het brengen van offers be reid is, de Belgen niet veel van het geven moeten hebben. Althans zij roeren de noodklok telkens als daar van sprake is. Dat wijst op een onvoldoende rijp heid, op een verkeerde geestesge steldheid. En daarin zal verandering moeten komen, anders mislukt de Benelux... Zoals men zich zal herinneren, heeft de Indonesische regering een tijd geleden bepaald, dat aan de eerste-jaarsstudenten op de uni versiteiten geen college meer mag worden gegeven in het Nederlands. Alleen Indonesisch en Engels zijn nog toegestaan. De gevolgen openbaren zich reeds. De eerste-jaarsstudenten blijken de Engelse taal niet voldoende machtig om de colleges te volgen. Zij snappen er niets van. Dat verwekt onrust en in Soerabaja hebben de medische eerste-jaars dientengevolge een en- quete gehouden, in welke taal de stu denten zelf het liefst de colleges ge geven zouden zien. Het resultaat was verrassend. Van de 282 ondervraagden wensten er 255 de Nederlandse taal. Slechts 27 gaven de voorkeur aan Engels. Het zal de studenten niet meeval len om te bereiken, dat het gebruik van het Nederlands weer wordt toe gestaan. De Indonesische regering moet nu eenmaal van alles wat Ne derlands is niet al te veel hebben. Desnoods liever studenten, die van een college niets snappen, dan onder wijs in een taal, die practisch allen verstaan Er sterven voortdurend geslachten uit, de bevolking neemt ziender ogen toe en er komen geen nieuwe namen meer bij Volgens „Elseviers Weekblad" (lib.) moeten steeds meer Nederlanders het doen met steeds minder familiena men; zo hebben tien millioen landge noten thans de beschikking over pl.m. 80.000 geslachtsnamen en daarbij is een onmetelijk aantal Vissers, de Vriezen en de Jongs; de enorme voorliefde voor De Vries boven Den Hollander, De Zeeuw, Groninger, Drentih enz. is vooral onverklaarbaar en zo slaat deze naam, die in Am sterdam 7000 keer voorkomt, daar en ook wel elders alle andere records: „Jaren geleden ging men er in Duitsland reeds toe over dragers van namen als Schmidt, Müller en Meier naar hun herkomst Schmidt-Rothen- burg, Müller-Erzbach enz. te noemen. Een remedie, die ons slechts enkele duizenden D.e Vries-Amsterdammers zou opleveren. Al heeft Nederland voorlopig wel andere zorgen, toch zal het niet lang meer duren of ook te onzent zal men de tienduizenden Vis sers, Jansens, Bakkers en De Jongs te hulp moeten komen. Lapmiddeltjes als Sr., Jr. en Wzn. helpen niet meer. Art. 63 B. W. e.v. openen deze benar de lieden de mogelijkheid naamsver andering ook vermeerdering aan te vragen door middel van een Koninklijk Besluit. Echter, men is momenteel weinig scheutig met der gelijke vergunningen, bovendien is is, dat een herstel van Duitsland door middel van onderhandelingen, in het huidige stadium niet meer mogelijk zou zijn. De socialisten zien dit eerder als een fiasco, dan als een verdienste van de Europese politiek. Een vooraanstaande figuur in d.e Westduitse socialistische party, pro fessor Baade, heeft een opvallend plan gelanceerd voor een „verenigd, democratisch en onafhankelijk, naar geen enkele kant gebonden Duits land." Dit zou volgens hem voor alle partyen de Westelijken, de Russen en de Duitsers een „ide ale oplossing" zijn en alle volleen ter wereld in staat stellen van gan ser harte een militaire verdedigings- bijdrage van Duitsland te aanvaar den. „KANONNEN EN BOTER." Rusland, aldus het plan van prof. Baade, zou zich veilig weten achter een Duitsland, dat slechts door vrede iets te winnen zou hebben. Het zou een rijke han del kunnen drijven met een volk van zeventig millioen mensen en de Westelijke landen zouden er zeker van kunnen zijn, dat deze zeventig millioen nooit naar het Russische front zouden overlopen. De Ameri kanen zouden Duitsland generlei hulp meer behoeven te verstrekken, noch voor militaire, noch voor an dere doeleinden. Een verenigd Duitsland zou volgens Baade een der grootste industriële mogendhe den ter wereld kunnen worden, met een productie en een export, die het in staat zouden stellen uit eigen kracht voor „kanonnen en boter" te zorgen. In sommige Westduitse kringen wordt getwijfeld aan de bereid heid van het buitenland am Duits land zonder andere bindingen dan het lidmaatschap der Verenigde Na ties te laten opklimmen tot „één der grootste industriële mogendhe den ter wereld." Voedselpositie van Ceylon précair. De politieke partijen van Ceylon hebben besloten premier Senanayake te verzoeken het parlement onmid dellijk van reces terug te roepen, ter bespreking van „de hachelijke toe stand op het gebied van de voedsel voorziening". Vrouw, die vandaag zou emigreren, bij aanrijding gedood. In Klazinaveen is Donderdag de 54- jarige mevrouw Groeneveld uit Zwar- temeer, die vandaag met haar man en kinderen naar Brazilië zou emigre ren, door een auto aangereden en ge dood. VERKIEZINGSVELDTOCHT BEGONNEN. „De vrede kan gewonnen worden". Eisenhower is Donderdag vanuit Philadelphia officieel zyn vexkie- zlngsveldtocht begonnen. Hij werd op zyn weg naar een vergaderplaats in de stad door een menigte van een kwart tot een half millioen man toegejuicht. In zyn rede sprak Eisenhower zich uit tegen imperialisme, isolatio nisme en het voeren van een sussingspolitiek. Hy ontvouwde een uit tien punten bestaand programma, dat, naar hy zeide, „de Verenigde Staten, die gevaarlyk dicht by een derde wereldoorlog staan, vrede zal schenken." „De vrede kan gewonnen worden", aldus Eisenhower, „doch niet onder een regering die de zaken op een dei- gelijke jammerlijke wijze heeft ver knoeid, als de huidige bewindhebbers in Washington het hebben gepres teerd. Daarom moet de eerste stap, om de vrede te verzekeren zijn: het vestigen van een regering in Wash ington, die het Amerikaanse volk weet te vertrouwen. Wij zullen de slag om de vrede eerst dan winnen, wanneer wij eerst de „slag om Wash ington" hebben gewonnen". Eisenhowers tien punten zijn: 1. Een nieuwe regering in Wash ington. 2. Deze regering moet vertrouwen in het Amerikaanse volk hebben. Zij mag zich niet bezig houden met ver doezeling der feiten. 3. De V. S. moeten hun bondgeno ten op wederzydse voorwaarden van een „vooruitstrevend zelfbelang" aan zich binden. 4. Het met vreedzame middelen doch alleen op deze wijze bevor deren van het recht om in vrijheid te leven. 5. Onwrikbare steun aan de Vere nigde Naties. 6. Het economisch sterk maken der V. S. 7. De V. S. moeten militair sterk zijn, doch tezelfdertijd naar algemene ontwapening streven. 8. Gebruik maken van middelen als „de kracht der waarheid" en „be kwame diplomatie". 9. „Het op onverbiddelijke wijze uit het regeringsapparaat verwijde ren van hen die verraders zouden zijn van onze staatsinstellingen, of die misbruik van ons vertrouwen zouden maken". viert de Hongaarse violist, Joseph Szigeti, die tijdens zijn vele tournées ook in Nederland optrad, zijn 60e verjaardag. een afschrift van het K. B., nodig om de wijziging in de registers van de Burgerlijke Stand te doen inschrijven, onderworpen aan een recht van 500. Hetgeen bij een omvangrijke familie nogal in de papieren gaat lopen. Er dient dus een andere oplossing te worden gezocht. Als we eens begon nen met een eoirumisie. Een meer of minder komt er toch waarlijk niet op aan. En deze zou .tenminste nog nut tig werk doen". Inderdaad, want het wordt een probleem! 10. Strijd tegen ongelijksoortige behandeling van Amerikaanse staats burgers, armoede, onveiligheid en in het algemeen tegen „elk maatschap pelijk kwaad". Eisenhower deed in zyn toespraak opnieuw een beroep op de V. S. om de verdrukte volken te helpen, doch deze maal verklaarde hij nadrukke lijk, dat deze hulp „slechts met aan wending van vreedzame middelen" moest worden verleend. Mej. Jo Steenks uit Naaldwijk, de Druivenkoningin van het Westland, die Groede op Zaterdag 13 September met een bezoek zal vereren ter gelegenheid van het daar te houden Druivenfeest. Australië bereidt een expeditionele macht voor. De Australische minister van het leger, Josiaii Francis, heeft in het Huis van Afgevaardigden onthuld, dat het Australische plan tot reorga nisatie van het leger in oorlogstijd de voorbereiding beoogt van een ex peditionele macht, die 'n de kortst mogelyke tyd paraat is voor mili taire operaties. De minister verklaarde, dat in de toekomst de taak van het leger o.m. zou bestaan uit het verschaffen van strijdkrachten voor mogelijke acties, krachtens overeenkomsten van de Verenigde Naties of regionale schik kingen in de Stille Oceaan en uit het deelnemen aan de verdediging van het Britse gemeenebest. Minister Francis sprak over een defensie-begroting van naar schat ting 75.370.000 Australische ponden. Verder zeide hij, dat de kosten voor wapenen, uitrusting en munitie, val lend onder het in Juli 1950 begonnen drie-jarenplan voor defensie, in de pe riode 1952/'53 bijna 25.000.000 Australische ponden zouden bedra gen. Resolutie van T.U.C.- congres. Het Britse algemene vakverbond, de T.U.C., dat te Margate bijeen is, heeft Donderdag een resolutie aange nomen, waarin de conservatieve rege ring de schuld krijgt van de gestegen kosten van het levensonderhoud. Het congres sprak zich uit om bij het stel len van looneisen ernstig rekening te houden met de benarde economische toestand van het land. Een olifant verkoos de vrijheid. Een mannelijke circusolifant is ontsnapt bij het Beierse dorp Fleck. Hij ontwortelde bomen, die hij van een helling in het dorp wierp. Later drong hij het dorp binnen en vertrapte daar alles wat hem voor zijn poten kwam. Men slaagde er in de olifant te vangen, waarbij twee oppassers werden gewond. Het dier wist echter na korte tijd wederom te ontvluchten en het nam de wijk in het woud. Men zal thans een wijfjesolifant laten aanvoeren in de hoop, dat de voortvluchtige zich door haar tussenkomst zal laten Verschalken. Nieuwe Belgische minister van justitie. Senator Lagae uit Gent opvolger van Pholien. Als opvolger van Pholien. de Belgi sche minister van justitie, die als zo danig ontslag heeft genomen, is be noemd de senator Leonce Lagae. La gae is advocaat in Gent en afgevaar digde van Oost-Vlaanderen in de Se naat. De Belgische minister-president, Van Houtte, heeft Donderdag in een radio rede de verzekering gegeven, dat zijn regering niet zal afwijken van het be leid jegens politieke veroordeelden, dat zij destijds heeft uitgestippeld. De regering Van Houtte heeft des tijds gezegd, dat er geen sprake kan zijn van vrijlating van personen, die ernstige misdaden hebben begaan. ZEVENTIENJARIGE „LERAAR". Jaarlijks zakken 10.000 van de 20.000 candidaten De practyken van sommige opleidingsinstituten en particulieren, die onder allerlei voorwendsels leerlingen aantrekken voor studie voor het middenstandsdiploma, worden misleidend en gevaarlijk geacht. Dit is de mening van een commissie van overleg uit de Mïddensfandsvakcentra- len en de contactraad van de samenwerkende stichtingen voor onderwijs en ontwikkeling van detailhandelaren en ambachtslieden. Jaarlijks moe ten bijna 20.000 candidaten voor het middenstandsdiploma worden op geleid en byna de helft hiervan zakt Dit grote percentage, is volgens de organisaties voor een niet gering deel te wijten aan onoirbare prac tyken. Er zou ernstig misbruik wor den gemaakt van de omstandigheid, dat in Nederland voor het opleiden van leerlingen voor het midden standsdiploma geen omschreven be voegdheid vereist is. Zelfs is het voorgekomen, dat een 17-jarige knaap, na zijn middenstandsdiplo ma te hebben behaald, als leraar optrad! VOOR „DOMME" LEER LINGEN. Voorts opereren er „colporteurs", die jonge middenstanders voor een „opleidingscontract" trachten te vangen. Er wordt dan gesugge reerd, dat de cursus speciaal voor „domme leerlingen" is en dat voor de deelnemers een verlaagd examen geld wordt geheven. Voorts, dat de cursisten tijdens de studie vrij van Naar een politiek gezags orgaan voor Europa In diplomatieke kringen te Parijs wordt verklaard, dat de Franse mi nister van Buitènlandse 'Zaken, Ro bert Schuman, volgende week op de ministersconferentie van de Europe se kolen- en staalgemeenschap zal voorstellen, dat de algemene verga dering van de gemeenschap de op richting van een politiek gezagsor gaan voor Europa bestudeert. GEEN „MAGAZIJN", MAAR „FABRIEK". Modern en goed geoutilleerd gebouw te Vlissingen Zonder enig officieel vertoon is te Vlissingen het nieuwe „betonnings- magazyn" van het Nederlands Loodswezen in gebruik genomen. Dit nieuwe gebouw, dat bij de Eerste Binnenhaven aan de Prins Hendrikweg is gelegen, verdient eigenlyk een imposantere naam dan „magazijn", want men vindt hier een verzameling werkplaatsen, die eerder aan een goed geoutilleerde fabriek doen denken dan aan een opslagplaats van mate rialen. De plannen voor dit gebouw stonden reeds voor de oorlog op stapel, maar zijn pas nu tot uitvoering gebracht. Het is te begrypen, dat de „meester", die de scepter over dit complex voert, de heer J. Stroo, in zijn nopjes is over gebouw en inrichting, want de situatie vóór het gereedkomen liet veel te wensen over, vooral ook omdat de diverse werk plaatsen niet gecentraliseerd waren. Het eigenlijke magazijn maakt de grootste oppervlakte uit van dit nieu we „betonningsbedrijf". Hier zijn de boelen, tonnen, kettingen enz., opge slagen en hier worden de reparaties grotendeels verricht. De betonnings- vaartuigen lossen in de binnenhaven hun kostbare last met behulp van een electrische kraan op de wal, waarna een lorrie op rails voor trans port naar binnen zorgt. Tussen April en September is het hier bijzonder druk, want onafgebroken worden boeien en tonnen gelost en geladen voor de jaarlijkse „verschoning" zo als de vakmensen het noemen. By het transport dient men voorzichtig te werk te gaan om geen stukken te maken, want vooral de lichtboeien zyn kostbare instrumenten. Zo komt byvoorbeeld een lamp, waarin zich een prachtig lensenstelsel bevindt met een fyn regelingswerk, al spoe dig op ruim drie mule! De boeien en de tonnen worden in het magazijn getransporteerd met be hulp van een electrische loopkraan, die door het gehele gebouw loopt en een gewicht van 8 ton kan verplaat sen. Zo nodig kan de kraan ook in de kleinere afdelingen worden ge bruikt, die voor- en achterin het ge bouw zyn ondergebracht. De schot ten, die hier een afscheiding vormen, kunnen namelijk ter hoogte van de loopkraan gemakkelijk verwijderd worden, zodat het gevaarte rustig door kan glijden. WERKPLAATSEN. Aan de achterzijde bevinden zich in het gebouw de timmermanswerk plaats, een speciaal beveiligde las- kamer, de smedery en de bankwerke- ry, die alle voorzien zyn van de nieuwste machines. Hier worden vry- wel alle reparaties voor het loods wezen in eigen beheer uitgevoerd. Boven de smederij is het „atelier" van de „takelaars" en de zeilmakers. Hier worden zeilen enz. gerepareerd, waarvoor men eveneens de beschik king heeft over een moderne maclil- Voor de sloepen is buiten een z.g. „aloepenkelder" gebouwd, waarin de ze vaartuigen opgeborgen kunnen worden. Deze kelder lijkt op een ruim van een schip dat met luiken kan worden afgesloten, waardoor de tem peratuur koel blijft en het hout van de boten niet gaat „trekken". Buiten vindt men voorts de opslagplaats van de gasflessen en bovendien een grote olietank, die de loodsvaartuigen van de nodige brandstof voorziet. Het be tonningsmagazijn is dus behalve een verzameling werkplaatsen ook nog bunkerstation. MAGAZIJNEN. Bij de ingang van het gebouw zijn magazijnen ondergebracht, waarin alles is opgeslagen wat op de sche pen nodig is: trossen, koppen, scho tels, messen, vorken, kortom een ge hele winkelinventaris met uitzonde ring van voedingsartikelen, die elders worden bewaard. In dit gedeelte van het gebouw be vinden zich tevens enkcl6 grote transformatoren, die er voor zorgen dat de schepen, die aan de wal ge meerd liggen, van electrische stroom worden voorzien. Niet alle schepen van het loodswezen hebben namelijk dezelfde netspanning, zodat het no dig ig de stroom aan te passen aan het net van elk schip afzonderlijk. Het terrein, waaroo dit nieuwe be tonningsmagazijn is* gebouwd, was vóór de oorlog van de marine. Er be vond zich hier nog een marinege bouw, dat thans is verbouwd en uit gebreid tot schaftlokaal, waslokaal en bergplaats voor de lantaarns van de boeien. Het ligt in de bedoeling, om zodra de sluiswerken te Vlissingen gereed zijn, ook het kleine magazijn, dat zich nu nog te Ternenzen bevindt, naar het nieuwe gebouw over te brengen.' militaire dienst zullen zijn en veel al vertellen de colporteurs ook dat men via de opleiding direct een ei gen zaak zal kunnen beginnen. Bij een nauwkeurig nalezen van de contracten blijkt, dat de cursis ten niets dan plichten hebben en zo worden er vele jonge mensen vaak bedrogen. Zij verliezen niet slechts hun geld, maar ook kost bare jaren. De Middenstandsorganisaties trach ten aan deze practyken een einde te maken. Over de opleiding van de middenstand berust sinds kort een rapport by hei: ministerie van on derwijs en er zijn aanbevelingen ge daan voor het saneren van de op leidingen. Graaf Sforza overleden Graaf Carlo Sforza, oud-minister van buitenlandse zaken van Italië, is Donderdag te Rome overleden. Graaf Sforza heeft zijn land vele jaren gediend. Reeds in 1897 kwam hij in diplomatieke dienst en in 1921 werd hij voor het eerst minister van buitenlandse zaken. Een jaar later volgde zyn benoeming tot ambassa deur in Parijs, doch hij nam ontslag na het aan de macht komen van Mus solini. In 1927 ging hy vrijwillig in ballingschap, waaruit hij pas in 1944 in zijn vaderland terugkeerde. Hy werd minister in het kabinet van maarschalk Badoglio en later in dat van de Gasperi. Vorig jaar trad hy af in verband met zijn slechter ge worden gezondheidstoestand. Hy speelde een belangrijke rol in de Raad van Europa te Straatsburg. Behalve voor de politiek, had Graaf Sforza ook grote belangstelling voor de literatuur. Hij schreef verscheide ne boeken, waarvan ook enige in het Engels werden vertaald. Sforza is 78 jaar oud geworden. De Italiaanse regering heeft mede gedeeld, dat wylen graaf Sforza Za terdag a.s. een staatsbegrafenis zal krijgen. VERWACHTi BUIIG. Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buien. Overwegend matige wina ussen West en Noord. Vry koud weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1