Een week repeteren voor een uurtje televisie-verpozing BOEK OOK IN BRITS VAKVERBOND EEN ZWENKING NAAR LINKS JIMMY BROWN a/s diepzeeduiker ÖONDERDAG 4 SEPTEMBER 1952 PROVINCI ALB ZEEUWSE COURANT URENLANG ZWOEGEN IN KLEINE RUIMTE. V.A.R.A. televisie-afdeling slaat nieuwe richting in (Van onze speciale verslaggever) BUSSCM, September. „Nee, dat was niet goed. Iets te volumineus In deze kleine ruimte. Nog eens beginnen by „Wat is uw prys?"", zegt Willy van Hemert tegen het groepje toneelspelers van de Nederlandse Comedie. Urenlang gaat dit nu al zo door. De ene scène na de andere, en telkens met weer nieuwe aanwijzingen van de regisseur daar boven in zyn „glazen koepel" van waaruit hy de cameramensen en de spelers diri geert tot ze naar zyn mening de juiste plaats, houding en intonatie ge vonden hebben om zich met goed fatsoen te vertonen in de huiskamers van ongeveer tweeduizend Nederlanders, die de gelukkige bezitters ge noemd mogen worden van een televisietoestel. De Nederlandse Comedie repeteert. Het is een afmattende repetitie onder floeiend hete lampen in de kleine elevisiestudio van de Nederlandse omroep in Bussum. Opgevoerd zal worden een origineel Amerikaans te levisiespel, dat door Willy van He mert vertaald en bewerkt werd. De Amerikaanse titel? „The Education of a Fullback", hetgeen vrij ver taald werd met „Herexamen voor Barnstetter". Het is de geschiedenis van een student aan een Amerikaan se universiteit, die meer voetballer dan student is. Omdat hij straalt voor een examen mag hij de belangrijke wedstrijd van de universiteitsclub .niet meespelen. Hemel en aarde wor den bewogen om de examenuitslag veranderd te krygen maar de prof., die hem liet zakken, blijft het prin cipe huldigen, dat hij de jongeman voor zijn leven schade zou berokke nen als hij hem zijn buil onverdiend zou geven. Tenslotte is er natuurlijk naar goed Amerikaanse trant een happy end. Maar daar gaat het nu niet om. Het is er ons om begonnen onze le zers enige kijk te geven op de ach tergrond van zo'n enkele televisie uitzending, die iets meer dan een uur zal duren. Het is de eerste uitzending geweest van het Nederlandse televi sie-bedrijf, van een stuk, dat speciaal voor de televisie geschreven werd. Tot nog toe bracht de televisie slechts toneel-éénacters, waarbij de drama tische handeling altijd samenviel met de speeltijd en geen décorwisseling nodig was. Met dit Amerikaanse spel heeft de V.A.R.A.-televisie-afdeling het zich zelf veel moeilijker gemaakt. Hierby zijn vijf décor-wisselingen vereist en de dramatische handeling, die in één uur wordt afgewerkt, speelt in onge veer veertien dagen. Enfin, de kleine, enthousiaste tele- visiegroep van de V.A.R.A. durfde het experiment aan. En ook de Ne derlandse Comedie zag geen moei lijkheden, die groot genoeg waren om medewerking te weigeren. Dinsdag avond is het spel uitgezonden. Pre cies een week vroeger vond de eerste lezing van het stuk plaats met de zeven toneelmensen, die voor de op voering werden uitgekozen. Donderdags, Vrijdags en Zaterdags voor de uitzending repeteerde dit ze vental op ..ruimteverhoudingen". Dat wil zeggen, dat het spel gespeeld werd onder precies dezelfde beperkte omstandigheden als de Bussumse studio te bieden zou geven: een to neeltje telkens van misschien twee by drie meter. 140 STRAALKACHELTJES. Maandag en Dinsdag werden de re- Êetities voortgezet in de studio zelf. 'aar kwamen Mimi Boesnach, Kittv Jansen. Johan Fiolet, Maxim Hamel, Ton Lutz, Onno Molenkamp en Pierre Myïn dus werken onder de gloeiende hemel van 70.000 Watt-lampen. De valhelm, die de student-voetballer. Maxim Hamel, achteloos op het bed had laten liggen, dat in zyn studie kamertje was geplaatst, was zo warm geworden in de loop van de Maandagse repetitiedag voor de tele visiecamera's, dat men er zijn hand nauwelijks op kon leggen. Een af mattende hitte, even groot alsof 140 straalkacheltjes de hele dag hun hit te in de kleine, ongeventileerde ruim te hadden gespuid. Een ruimte van dertien bij tien meter is deze tele- Massa-arrestaties in Roemenië. Volgens te Wenen aangekomen rei zigers zijn eind Augustus te Boeka rest en vele andere grote steden in Roemenië talrijke arrestaties ver richt. Kort voor 23 Augustus werden te Boekarest 5000 6000 personen aan- fehouden. Aanvankelijk dacht men, at dit als voorzorgsmaatregel was gedaan met het oog op de herdenking van de bevrijding van de Roemeense hoofdstad door de Russische legei-s op 23 Augustus 1944. Later bleek echter, dat de betrokkenen ook na deze datum in hechtenis werden ge houden. Het merendeel van de arrestanten, aldus genoemde reizigers, wordt ge vormd door officieren en personen, die vóór het communistisch bewind een belangryke rol speelden 'in de politiek. Etiquette op zee De kapitein van het nieuwste Ame rikaanse passagiersschip „United Sta tes", dat kortgeleden op zijn eerste reis de „blauwe wimpel' veroverde door de oversteek van de Atlantische Oceaan in recordtijd af te heeft verklaard, dat hij op de ste reis van Engeland naar York „uit beleefdheid" voor het Brit se passagiersschip „Queen Elizabeth", nog steeds het grootste tor wereld, en eveneens op weg naar New-York, midden op de Oceaan een omweg van zestien mijl door een mistbank heeft gemaakt. Kapitein Anderson achtte het namelijk niet passend met zijn kleinere, doch snellere schip de „Queen Elizabeth" onder de ogen van zyn passagiers en bemanning voorbij te varen! visiestudio in Bussum. Een oud kerk- gebouwtje, waarvan men het inte rieur een weinig aan de nieuwe be stemming heeft aangepast. Maar zo danig, dat het vroegere portaal thans de vlüchtplaats is voor de mensen, die de hitte-ruimte nu en dan enige ogenblikken kunnen ontvluchten, en zelfs eetlokaal voor wie tussen de be drijven door zyn warme hapje wil nuttigen, waarvoor de spelleiding de mensen overigens geen tijd laat. van half negen des morgens aan één stuk door tot half zeven des avonds repe teerde men de Maandag vóór en de Dinsdag van de uitzending. Telkens opnieuw zelfde scènes, telkens op nieuw in een andere opstelling. Ver baasd hebben we ons aan het eind de repetities afgevraagd, waar de on afgebroken dirigerende regisseur de energie vandaan gehaald heeft om opgewekt zijn aanwijzingen te kun nen blijven geven. En Kitty Jansen.... om na afloop van deze repetities naar Utrecht te snellen met de laatst mo gelijke trein om in de Utrechtse schouwburg haar rol te spelen in: „Eens in de honderd jaar". Nee, ar tist zijn is tegenwoordig ook niet al les meerAlleen mensen met een ijzeren body zullen dit tempo kunnen volhouden Brits vakverbond tegen Malans politiek. Het jaarlijkse congres van het Brit se vakverbond, de T.U.C.. te Marga te heeft eenstemmig besloten by pre mier Malan van Zuid-Afrika te pro testeren tegen de „algehele verlooche ning" van de Ver. Naties-verklaring over de rechten van de mens. In een resolutie werd verklaard, dat „met bezorgdheid de arrestatie van leiden de personen van vakverenigingen en de voorzetting van de Zuid-Afrikaan se apartheidspolitiek" is vernomen. De resolutie sprak de bewondering van het congres uit voor alle per sonen en organisaties, die stand vastig oppositie voeren tegen Malan. Westduitse regering voor vrije verkiezingen. Het Westduitse kabinet heeft zich Woensdag uitgesproken voor de door de Westelijke mogendheden voorge stelde procedure inzake de eenwor ding van Duitsland. Ook de Bondsre gering is van mening, dat het hou den van algemene en vrije verkiezin gen een eerste voorwaarde voor het tot stand komen van een Duits vre desverdrag en de vorming van een regeling voor geheel Duitsland is. Vandaag zal Bondskanselier Ade nauer met de Westelijke Hoge Com missarissen de inhoud van de jongste Russische nota over de Duitse kwes tie bespreken. Compagnie Commando troepen naar Suriname. In de tweede helft van September zal uit Roosendaal de volledige 103e compagnie commandotroepen voor zes maanden naar Suriname vertrekken. De compagnie, in totaal 113 man, staat onder commando van de kapitein R. J. de Graaf. Zij wordt gevormd door dienst plichtigen en aangevoerd door de ei gen beroepsofficieren en het eigen be roeps- en dienstplichtig kader. De be doeling van deze detachering is om de groene baretten ook vertrouwd te ma ken met de dienst in een tropisch kli maat. HET T.U.C-CONGRES TE MARGATE. Eis tot uitbreiding van het aantal nationalisaties bracht bestuur in verlegenheid. De leiders der Britse vakverenigingen hebben Woensdag op het con gres van het Britse Vakverbond T.U.C. t,e Margate, tegen de raad der voornaamste socialistische politici in, hun goedkeuring gehecht aan een eis van de linkervleugel van het congres, strekkende tot het uitbreiden van de nationalisaties in Groot Brittannië. Dit is de tweede nederlaag van het algemene T.U.C.-bestuur tegenover de linkervleugel. De eerste kwam Dinsdag, toen het congres zijn goedkeuring hechtte aan een re solutie, strekkende tot een algeheel verbod van bacteriologische oorlog voering; het bestuur had deze resolutie als door de communisten te zyn ingegeven beschouwd. Het lid van het algemene bestuur Geddes zeide, dat de T.U.C.-leiding instemde met de eis tot meer natio nalisaties, doch dat het tijd nodig had om de mogelijlcheid hiervan te bestuderen en de betrokken organisa ties te raadplegen. De eis van meer nationalisaties heeft de leiders der Britse vakvereni gingen in ernstige verlegenheid ge bracht. Zij weten, dat alle door hen opgestelde voorstellen door de Britse socialistische party moeten worden goedgekeurd, wil er ooit kans be staan dat zij, onder een socialistische regering, in wetten worden omgezet. De moeilijkheid is nu, dat sommi ge leden van de rechtervleugel der socialistische partijleiding gekant zyn tegen verdergaand staatstoezicht op Britse industrieën. Zij zijn van me ning, dat de bedrijfsresultaten van de reeds genationaliseerde onderne mingen moeten verbeteren, alvorens aan nieuwe nationalisaties kan wor den gedacht. MEER STAATSTOEZICHT. De T.U.C.-leiding moet thans plan nen opstellen voor verdergaand staatstoezicht op Britse bedrijven; zij moeten in 1953 gereed zijn. Reeds genationaliseerd zijn: de spoorwegen, de electriciteits-, gas-, staal- en ver voersbedrijven, de mijnen en de bur gerluchtvaart. In het aanvaarde voorstel worden geen speciale indus trieën genoemd, die thans zouden moeten worden genationaliseerd. Vele Britse vakbondsleden zijn er echter voor, dat de staat vooral bij de ma chine-industrieën meer zeggenschap krijgt. Arthur Horner, communist en tot voor zes maanden nog lid van het Britse communistische partijbestuur, thans voorzitter van het 700.000 le den tellende Britse vakverbond van mijnwerkers, verklaarde, onder dave- Jaarverslag Monetaire Fonds. In het te Mexico uitgebrachte jaar verslag van het Internationale Mo netaire Fonds, wordt er voor ge waarschuwd, dat de keuze der rege ringen ligt tussen beëindiging van de inflatie, of het voortgaan op een weg van beperkingen op de handel en be moeilijking van de valuta-omwissel- baarheid. In het verslag wordt het een betreurenswaardig feit genoemd, dat 7 jaar na afloop van de oorlog er nog weinig of geen vorderingen zijn gemaakt in de richting van multilate rale handel- en valutaomwisselbaar- heid. Het essentiële van het anti-inflatie- vraagstuk is, aldus het jaarverslag, dat de bevolkingen er van overtuigd moeten wordeh, dat zy de onvermijde lijke beperkingen in het reële ver bruik en in. de investeringen voor ci viele productie moeten accepteren, rende toejuichingen der congressis ten, dat zijn vakbond zich tegen alle eventuele pogingen der Britse con servatieve regering, om de genationa liseerde staal- en vervoersbedrijven weer te denationaliseren, zou verzet ten. Het T.U.C.-congres verklaarde met algemene stemmen zich met alle wet tige middelen te zullen verzetten te gen het plan der conservatieve rege ring om de Britse vervoersbedrijven weer in particuliere handen te bren gen. Concertgebouworkest terug. Met de boottrein uit Hoek van Hol land zijn Woensdag de leden van het Amsterdamse Concertgebouworkest in de hoofdstad teruggekeerd. Diri- fent Eduard van Beinum, die Woens- ag zijn 52ste verjaardag vierde, be vond zich niet onder hen. Hij was van de boot rechtstreeks doorgereisd naar zijn huis in Garderen. Het muziekfestival in Edinburgh heeft van het orkest weliswaar zeer grote inspanningen geëist 6 ver schillende concerten in 8 dagen maar deze zijn ruimschoots vergoed door het grote enthousiasme, dat het allerwegen heeft ontmoet. De vier Nederlanders, die aanvankelijk in vrijheid waren gesteld, doch later door hét militaire gezag t.e Djakarta wederom in bescherming wa ren genomen, zyn Dinsdagmiddag op Schiphol teruggekeerd. De terug gekeerden verlaten het toestel, van voor naar achter de heren B. J. Leclercq, H. W. Burger Jr., A. C. van Onselen en C. W- Goldman. Brand in de Stefanskerk te Nijmegen. HET LIEP GOED AF. In de nacht van Dinsdag op Woens dag ontdekte een surveillerende agent van politie brand in de Stefanskerk te Ny'megen. Hij alarmeerde onmid dellijk de brandweer, die met auto materiaal uitrukte. Het bleek, dat midden in de kerk, die gerestaureerd wordt, een grote partij houtwol, zaagsel en krullen in lichterlaaie stond. Het vuur had zich reeds uit gebreid tot het herstelmateriaal en een grote partij eikenhout. De brand weer kon via een brandkraan tegen over het Waaggebouw op de Markt onmiddellyk volop water geven, waar door men de brand spoedig meester was. Het vuur had reeds een der pi laren aangetast en zwaar beschadigd. Door het snel optreden van de brand weer. kon de schade beperkt blijven tot enkele duizenden guldens. De oorzaak van de brand wordt ge zocht m onachtzaamheid van het per soneel, dat aan de restauratie van de kerk werkt. Men vermoedt, dat een nog brandende cigaret of sigaar in het zaagsel terecht is gekomen. Twintig doden bij ontploffing te Marseille. Een olie- en zeepfabriek te Mar seille is volkomen door brand ver nield na een hevige ontploffing. Volgens de laatste berichten zijn 20 personen omgekomen. Talrijke per sonen uit de omgeving hebben een shock gekregen en velen vluchtten met hun kostbaarste bezittingen. De politie moest ingrijpen. Brandweerlieden van de marine bonden de strijd met de vlammen aan. Man viel uit rijdende trein. De 62-jarige M. H. uit Leeuwarden, expediteur bij de P.T.T., is Woensdag bij Stobbega uit de postwagen geval len van de trein, die om 13.30 uur uit Leeuwarden was vertrokken. Hij kreeg ernstige verwondingen. Het on geluk gebeurde, toen H. een schake laar aan de achterkant van de laat ste wagen wilde omdraaien. Hij is vermoedelyk gestruikeld en door de deur in de achterwand van deze wa gen naar buiten gevallen. Zijn colle ga's trokken onmiddellyk aan de noodrem. Een arts, die zich in de trein bevond, verleende de eerste hulp. De toestand van Heidsma, die naar het ziekenhuis van Heerenveen is overgebracht, is ernstig. PROTESTANTSE POLITIEKE PARTIJ IN DUITSLAND? Tijdens de protestantse kerkdag in Stuttgart zijn stappen gedaan om te komen tot de vorming van een pro testantse politieke partij. Het initia tief daartoe is genomen door de „Evangelisohe Volksdienst" in Hes sen. De voorzitter dezer organisatie, de president van de rechtbank té Frankfurt, Kuwatch, heeft ver klaard, dat het niet meer doelmatig leek, dat de politieke gemeenschap van protestanten en katholieken in de Christelijk Democratische Unie werd gehandhaafd. Volgens een me dedeling van de Evangelische pers dienst, was het merendeel van de deelnemers aan de discusie echter te gen de vorming van een aparte partij gekant. Eerste steen gelegd voor nieuwe Jaarbeurshal Volgend voorjaar reeds in gebruik Dinsdagmiddag is op het Jaar beursterrein aan de Croeslaan te Utrecht de eerste steen voor de in aanbouw zijnde nieuwe Jaarbeurshal gelegd door de kleinzoon en naamge noot van dr. F, H. Tentener van Vlïs- singen, erevoorzitter van de Kon. Ned. Jaarbeurs. De 15-jarige Frits ver richtte deze bezigheid met kennelijke animo. Hij trok er zijn colbertje voor uit en knoopte zich een sloof voor. Terwijl de muziek het Wilhelmus speelde, ging aan talloze langs de grenzen van het toekomstige ge bouw opgestelde masten 't nationale dundoek omhoog en werd een oorkon de ingemetseld. De voorbereidende werkzaamhe den hebben 'n zodanig verloop gehad, dat verwacht wordt bij de opening van de zestigste Jaarbeurs op 17 Maart 1953 de beschikking te heb. ben over het nieuwe gebouw. Daar mee zal dan een der wensen vm 't Jaarbeursinstituut zijn verwezenlijkt Met deze eerste nieuwbouw na jaren, waarmede een bedrag van vijf mil- lioen gulden is gemoeid, zal de ont wikkeling van de Jaarbeurs zeker gunstig worden beïnvloed en aan het nationale bedrijfsleven een belangrijke dienst worden "beweren De nieuwe hal, die met zijn 9.000 m2 netto expositieruimte vier keer de or-«>-vlakte van de Beatrixhal heeft, vormt een begin van de vol ledige en permanente bebouwing van het terrein aan de Croeselaan. Avifauna tracht geld te krijgen van Herstelbank. In verband met de financiële moei lijkheden bij Avifauna heeft de di recteur. de heer G. van den Brink, op een Woensdagmiddag gehouden persconferentie opening van zaken gegeven. De geruchten als zou Avi fauna aan de rand van een faillis sement staan noemde de heer van den Brink van alle grond ontbloot. Er zijn inderdaad hquiditeitsmoeilijkhe- den, ontstaan door grote investerin gen in de afgelopen jaren en door het minder drukke bezoek in dit jaar. Met een bedrag van 200.000 zou aan deze tijdelijke moeilijkheden het hoofd kunnen worden geboden. Ge tracht wordt via de Herstelbank de helft van dit bedrag aan te trekken. Veilingsdirecteur veroordeeld. De rechtbank tc Leeuwarden heeft de 39-jarige voormalige directeur van de coöperatieve veilingvereniging „De Tuinbouw" te Leeuwarden, H. R., wegens verduistering veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eis was anderhalf jaar met aftrek. Volgens de tenlaste legging zou hij sinds 1948 f25.000 verduisterd hebben. Tochtje'van 2 jaar per bromfiets. Een employé van een fabriek van rijwielen met hulpmotor te Papen- drecht heeft het plan opgevat een reis te maken op een bromfiets. Het wordt in totaal een „toóhtje" van misschien wel 2 jaren. Vandaag vertrok hij. De bedoeling is, dat deze bromfiet ser 25.000 k.m. aflegt. 56. Toen Bonkie Biezebijter en Sjonnie zich de volgende morgen om zes uur in de buurt van het Rode Paard verdekt opstelden, wisten zy één ding nietZfl waren niet op de hoogte van net feit, dat kapitein Toontje en Jimmy Brown al anderhalf uur eerder de herberg hadden verlaten. Jimmy had gezegd: „Kapitein, hoe eerder wij ei op uit trekken, hoe meer kans wij hebben, dat wij niet in de gaten lopen. Dat er op ons geloerc wordt, is zo zeker als wat. Daarom is het ooi- veel beter, dat wij de taxi hier laten staan en da! ik de banden niet oppomp, nog afgezien van de omstandigheid, dat ik geen extra ventielen bij me heb. Maar laten we vroeg gaan. Hoe vroeger hoe beter. Ik brand van verlangen om naar het wrak af te dalen". Kapitein Toontje had geknikt, dat hij het daar helemaal mee eens was. Alleen zat hij een beetje in zyn maag met de twee ge. vangenen die in de kelder zaten. „Stilletjes laten zitten", zei Jimmy. „We geven ze een paar hom pen brood en wat vers water en daar moeten zii zich dan maar mee behelpen. En op de deur van 1e herberg plak ik een papier waarop staat: „He ien wegens familieomstandigheden gesloten". Zo ets zal niemand vreemd vinden". Kapitein Toon tje knikte. Hij vond dat een goed idee van Jimmy, die al bezig was het bordje klaar te maken. Het Wereldgebeuren. Nog altijd strijd om de olie Het verwerpen door Mossadeq van de inderdaad toch wel zeer vér gaande Brits-Amerikaanse voor stellen inzake het oliegeschil met Per- zie is een zeer ernstig feit, waarvan de gevolgen voorlopig nog niet te over zien zijn. Vast staat, dat Engeland on der druk van de Ver. Staten ditmaal zeer ver was gegaan in zijn concessies aan het Perzische standpunt. Men kan het zelfs zo zien. dat de Britten veel van hun oude posities hebben willen prijsgeven om althans iets te kunnen behouden. Dat „iets" moest dan gevon den worden in het feit> dat zij tenmin ste de olie van Abadan nog zouden kunnen kopen en distribueren. Men voelt onmiddellijk dat hier in derdaad een zwaartepunt ligt. Niet het winnen van de olie op zichzelf is bij de huidige wereldsituatie het be langrijkste, maar wel de controle op de distributie van de olie. Wellicht ligt hier ook de belangrijkste reden, waar om de Perzen voorlopig weer de En gels-Amerikaanse voorstellen hebben afgewezen. Zij wensen imibers ook op dit zeer belangrijke punt niet alleen een vinger in de pap te houden maar liefst zelfs volledige zeggenschap. Van daar ook, dat zij telkens weer terugko men met het argument dat een toege ven aan de verlangens van Londen voor hen zou betekenen, dat zij de ou de overeenkomst (van 1933), welke zij bij de nationalisatie ter zijde hadden gesteld, weer zouden erkennen. Overigens dient hierbij terstond te worden aangetekend, dat Mossadeq het juist op dit punt, als het in zijn kraam te pas komt. toch ook weer niet zo heel precies neemt Bij de jongste besprekingen heeft bij o.m. aangedrongen op een vergoeding van 50 millioen pond op basis van dezelfde oude overeenkomst, welke hij zelf door de nationalisatie tot een vodje papier had gemaakt! Men kan zich natuurlijk afvragen waarom de Amerikanen zulk een sterke druk op Londen heb ben uitgeoefend en dan ligt het ant woord op deze vraag voor een be langrijk deel reeds in het voorgaande besloten. Ook de Amerikanen hechten grote waarde aan enige zeggenschap over de distributie van de olie van het Nabije Oosten en daarbij speelt hun vrees voor een te grote Russische in vloed in Perzië een belangrijke rol. Vooral toen het Washington duidelijk werd dat de Perzen bezig waren de bekende Amerikaanse oliemagnaat Jo nes te interesseren voor de financie ring van hun raffinaderijen een om standigheid welke ook de regering te Londen nog al schijnt te hebben ver ontrust is de druk uit de Ver. Sta ten sterk toegenomen, zó sterk zelfs, dat de Engelsen besloten met hun con cessies tegenover Perzië zover te gaan, dat in sommige commentaren reeds van een capitulatie werd gesproken. Een ander belangrijk element in de ze kwestie vormde nog de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag, hetwelk zich enige tijd ge- leden onbevoegd verklaarde in 't olie geschil een uitspraak te doen omdat het naar zijn mening geen geschil tussen twee landen, maar tussen Per zië en de Anglo-Iranian (een onderne ming dus) betrof. De situatie is na het afwijzende ant woord uit Teheran nu eigenlijk zo, dat Engeland zijn posities voor een i belangrijk deel heeft prijs gegeven zonder er iets voor terug te krijgen. Dat is natuurlijk buitengewoon pijn lijk voor de Londense diplomatie, wel ke tot dusver toch al niet bijzonder gelukkig is geweest in haar behande ling van het oliegeschiL Maar hoe moet het nu verder gaan? Zullen de Amerikanen zich nog verder wagen op de weg van steunverlening aan Mossa deq. van wie eigenlijk niemand kan zeggen hoever hij zich door de mach ten die hijzelf heeft opgeroepen, nog zal laten voortdrijven? Wat de Amerikanen waarschijnlijk het meest wezen is de invloed welke de gang van zaken in Perzië kan heb ben op het gedrag van andere regerin gen in het Nabije Oosten. Wanneer die er. naar het Perzische voorbeeld, even eens toe zouden overgaan meer zeg genschap over de oliewinning in hun landen tot zich te trekken, zou dit wel eens ondragelijke lasten op de Wes terse landen kunnen leggen en West- Europa, dat jaarlijks ongeveer 50 mil lioen ton olie moet importeren, zou die extra-belasting wel eens niet kun nen opbrengen. Ook al daarom is het te hopen, dat Washington zich toch niet zal laten verleiden tegenover Mossadeq, die zijn spel overigens han dig speelt, al tè toegevend te zijn. Het feit, dat Acheson thans een beroep heeft gedaan op Perzië, kan er op duiden, dat men in de Ver. Staten er inderdaad over denkt zijn druk te verplaatsen van Londen naar Teheran. Bijeenkomsi Nato-raad. De raad van permanente vertegen woordigers van de Nato heeft te Pa- rys besloten, dat omstreeks 15 De cember te Parijs een bijeenkomst der ministers van buitenlandse zaken zal worden gehouden. EEN OVER i AMERIKA Zo mm als de meeste Amerikanen veel weten over Europa, laat staan over Nederland, zomin weten de meeste Nederlanders iets over Ame rika, afgezien van een paar opper vlakkigheden. Daarom zal het nie mand verbazen, dat prof, dr P J Boumans boekje „Volk in Beweging" binnen een jaar een tweede druk haalde. De vroegere Middelburgse le raar geeft in kort bestek een glas heldere beschouwing over het heden daagse Amerika en de hedendaagse Amerikaan. Zijn bedoeling is daarbij misverstanden op te heffen, begrip aan te kweken voor wat er aan de overzyde van de Atlantische Oceaan faande is met mensen en dingen. Dat oei wordt inderdaad volledig bereikt. Het werkje 3,90) is een uitgave van Van Gorcum en Comp. N.V« te Assen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5