WENKJES NIEUWS UIT ZEELAND fioodT.uck 1 Spannende Boulevardloop verwacht WALCHEREN BIOSCOOPDIRECTIES CONTRA VERMAKELIJKHEIDSBELASTING DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Twee inbreker» staan te Middelburg terecht. Vrijdag a.s. staan te Middelburg de 27-jarigo lasser Jnc. de R. en de 26- jarjge ópperman J. de R. uit Vlissin- gen terecht, die zich in Mei en Juni jl. aan een aantal inbraken schuldig hebben gemaakt. Op 15 Mei braken zij in te IJzendijke op 27 Mei te 's Heer Hendrikskinde ren, op 2 Juni.in Souburg en op 3 Juni te Koudekerke en te Biggekerke. Meestal verschaften zij zich toegang tot een pand, dat zij met een onwei- kom bezoek vereerden, door een ruit te vernielen of een raam op to schui ven, In IJzendijke bestond de buit uit en kele jassen, twee polshorloges en een bankbiljet van f 25, in 's Heer Hen drikskinderen uit een étui met tafel messen, eon gouden en een zilveren armband, nog enige sieraden en een bedrag van f 12, in Souburg uit een aantal bank- en muntbiljetten en muntstukken tot een waarde van f 110, in Koudekerke uit een geldsbe drag van ongeveer 60 en in Bigge kerke uit een aantal bank- en munt biljetten ter waarde van circa f £00. Beide mannen zijn gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg. CONTACTAVOND VOOR FRUITTELERS De door de Kring Zeeland van het N.F.O. in samenwerking met de rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst en vei ling gehouden contactavonden voor fruittelers, zijn een groot succes ge worden; Zeer duidelijk 13 gebleken, dat deze avonden, in hoge mate de belangstel ling hebben gehad van de telers en hun personeel, voor wie deze avonden een nuttig aspect vormden voor al de problemen welke er op fruitteeltge bied zijn. Door velen is het verzoek gericht nogmaals een dergelijke avond te or ganiseren. In verband hiermede zal er voor de fruitkwekers, aangesloten bij de veiling Kapelle, nogmaals een contactavond worden gehouden en wel op Vrijdagavond a.s. om half 8 in loods 2 van de veiling te Kapelle. Op aefce avond zal door de keur meester van de veiling Kapelle, de heer P. Oele, gesproken worden over de kwaliteits- en sorteringsvoor schriften van fruit, terwijl de rayon assistent van do tuinbouwvoorlich- tingsdienst, de heer L. C. Oele, zal spreken over de verschillende ziekten en beschadigingen van fruit. Een en ander zal worden toegelicht met de monstraties. Middelburg VERHOGING AANPLAKRECHTEN De hogere personeels- en materieel, kosten van het aanplakken op de ge meentelijke borden, alsmede het on derhoud van deze borden, hebben B. en W. van Middelburg genoodzaakt aan de raad voor te stellen de rechten voor het aanplakken te verhogen en meer in overeenstemming te brengen met do daarvoor elders geldende tarie ven. De hogere opbrengst wordt be groot op f 450 per jaar. AANRIJDING. Op de Oude Vlissingse weg te Mid delburg kwam een personenauto uit de richting Souburg, in aanrijding met een door een auto getrokken woon wagen, waarschijnlijk doordat de be stuurder moest uitwijken voor een geparkeerd staande driewielige bak fiets. Er werd slechts materiële scha de aangericht. MUZIEKCORPS LIMBURGSE JAGERS GAF CONCERT. Het muziekcorps van het regiment Limburgse Jagers dat vandaag de sportdag van de C.O.A.K. zal opluis teren, was Woensdag reeds naar Mid delburg gekomen, waar het van 8 tot 9 uur- op de Markt een door honder den mensen beluisterd concert gaf. De uitstekend spelende geüniformeer de muzikanten brachten een aantal marsen ten gehore en mochten na ieder nummer een daverend applaus in ontvangst nemen. Vlissïngen FIETSER REED TEGEN AUTO AAN. Op de Singel te Vlissingen heeft zich Dinsdag een aanrijding voorge daan tussen een fietser cn ccn auto, welke behoudens enige materiële schade goed is afgelopen. Toen de wielrijder het middenpad bij de brug naar „Goed Wonen" uitreed, ver leende hij geen voorrang aan een al daar passerende auto en reed tegen deze wagen aan. Hy kwam te val len, maar bezeerde zich niet. De schade bleef beperkt tot het rijwiel, de auto liep enige krassen op. BENOEMING Do heer- W. R. Idema, assistent- bedrijfsleider afd. scheepsbouw bij de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen, is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot algemeen bedrijfsleider bij de N.V. Scheepswerf- en Machine fabriek „De Mei-wede", v.h. Van Vliet en Co tc Hardinxvcld. AFSCHEID S. KOOSE Dezer dagen werd bij Be N.V. Kon. Mij „Do Schelde" onder grote belang stelling van de zijde van het perso neel, afscheid genomen van de heer S. Roose, die wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd het bedrijf met pensioen verliet. De hoofdbaas van de Timmerfa briek, de heer W. Sohier, sprak de heer Roose namens de hoofdingenieur, hoofd bedrijfsleiding, chef bedrijfs- kantoor, bazen, onderbazen en ver dere werklieden op hartelijke wijze toe, waarbij hij er op wees dat de heer Rocvse niet alleen de 65-jarige Ic-eftgd moohfc bereiken, doch tevens zijn 40- jarig.jubileum bij „De Schelde" her dacht. De heer Roose heeft zich steeds een bekwaam1 vakman getoond en is ook in het maatschappelijk léven een grote .kracht. Spr. dankte heim hartelijk namens allen voor zgn goede kameraadschap en bood de heer Roose, ook namens de jongens van de leerschool, ten afscheid een schemer lamp, twee fraaie foto's met zichten en een rokertje aan. Voor mevr. Roose waren er bloemen. Tenslotte dankte de heer Roose voor de gesproken woorden en de grote vriendschap, welke hy steeds van allen mocht ondervinden, waarna velen met een handdruk van de lieer Roose afscheid namen. OUD-STRIJDERS VERGADEREN Te Vlissingen worden pogingen in het werk gesteld om te komen tot de oprichting van een afdeling van de Bond van Oud-Strijders en dragers van militaire onderscheidingen. Hier toe zal op Vrydag 12 September in café Kivict een vergadering worden UITREIKING VAN ONDER. SCHEIDINGSTEKENS. Dinsdag 2 September a.s. zal de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, in de raadszaal van het stad huis het „Ereteken voor Orde en Vre de" en het „Oorlogsherinnerings- kruis" uitreiken aan ae navolgende personen: Hot „Ereteken voor de Vrede" aan: I. Dellebeke, A. J. van Gelderen, J. J. Goof, J. C. van Hese, F. Jobse, C. de Jonge. W, Kerkhoven, J. Laport, J. A. Mallie, A. J. Pol W. H. van Rooij- en, A. J. Verweij. J. A. Wielemaker, A. Schouwen, C. Maljaars. J. Goed hart en P. Beun en het „Oorlogsher- inneringskruis" aan P. Polderman. BILJARTDEMONSTRATIE MEJ. SCHRIER. In het „Scheldekwartier" te Vlis singen was Woensdagavond een groep biljartliefhebbers uit de leden van de personeelsvereniging van de N.V. Kon. Mg. „De Schelde'v bijeenge komen, om er getuige te zyn van een bilj aatdemonstratie, welke werd ge geven door de bekende Nederlandse biljart-kampioene, mej. L. Schrier uit Domburg. Reeds in de eerste svedstrgd, die mej. Schrier speelde tegen ir. P. M. de Moet uit Vlissingen bleek, welk een bijzondere vaardigheid deze unie ke kampioene op het gebied van bil jarten heeft verworven. Spelende in het kader 38/2, waarbij dus in elk vak maar twee caramboles mogen worden gemaakt, maakte zy serie na serie, de ballen nauwkeurig byeen- houdend om dan weer met een vinni ge rappel-stoot orde in de situatie te soheppen. Haar tegenstander, die zijn party" libre speelde, had nog maai- 88 caramboles laten aantekenen, toen zy de 300 volmaakte. Na de pauze volg de toen een partij driebandenspel tot 25 caramboles, waarin ondanks vele fraaie staaltjes van „hogere biljart- kunde" nogal eens „gepoedeld" werd. Tenslotte liep ook deze wedstrgd in een overwinning voor mej. Schrier uit; zy klopte ir. De Moet met 25 te gen 15. Als besluit van de avond ont haalde mej. Schrier de aanwezigen op een aantal fantasie-stoten die her haaldelijk de handen op elkaar brach ten en met reden de mogeiyk- heden in de biljartspprt, zoals mej. .Schrier die toonde, bleken onbe grensd. De voorzitter van de perso neelsvereniging, de heer J. Marterjn, die ook een inleidend woord had ge sproken, overhandigde aan ir. De Moet en zijn tegenstandster na afloop een kleine surprise, beiden dankend voor de geslaagde avond. Veere AFSCHEID BIJ DE RIJKSWATERSTAAT Dezer dagen werd te Veere afscheid genomen van de kantonnier van de Rijkswaterstaat de heer J. Verstraa- te, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In tegenwoordigheid van het sluisperso- neel uit Veere en ambtenaren uit Vlissingen, werd de heer Verstraate toegesproken door de technische op zichter, de heer Th. Strugk. Deze zei- de, dat hg de heer Verstraate had le ren kennen als een plichtsgetrouw ambtenaar, die altijd voor een ieder klaar stond en op wie men nooit een vergeefs beroep deed. Namens het personeel van de Rijles- waterstaat te-Veere werden hem twee etsen aangeboden. Een bloemenmand werd door de heer L. M. de Koeger aangeboden namens de Bond van Rgkswaterstaatpersoneel in Neder land. Hierop werd besloten met een woord van dank door de jubilaris je gens de directie en alle ambtgenoten. Arnemii'den WEDVLUCHT De postdüivenhoudersvereniglng „Voor waarts" uit Arriemuiden nam deel aan een wedvlucht met oude en jonge duiven uit Vilvoorde. Onderstaande eigenaren be haalden met hun duiven de volgende prij zen: B. de Ridder 1. 4. 0. en 7; M. de Meulmeesler 2; A. van Dalen 3. en 6; L. v. d. Ketterij 8; J. Theune 9; Jac. de Rid der 10. Serooskerke PROGRAMMA SPORTMIDDAG OPGESTELD. Voor de sportmiddag, welke op Za terdag 6 September te Serooskerke (W.) zal worden gehouden, hebben de organisatoren een aantrekkelijk programma opgesteld. Allereerst is er een wedstrijd ringrgden, waarin de leden van de L.J.G. uit Oostka- pelle en uit Serooskerke elkaar de eer zullen betwisten. Behalve om de beker, die thans in het bezit is van Oostkapelle, gaat het hier ook om een aantal medailles en is er verder een lauwertak voor de winnaars be schikbaar, zodat een geanimeerde strijd te verwachten is. Om 4 uur starten een groot aantal motorrijders voor een oriëntatie-rit over het eiland Walcheren, waarvan de organisatie in handen Is van de motorclub „De Zeeuwen". Des avonds komt men dan in de burgemeester Dregman- straat bijeen om daar te luisteren naar een concert van 't fanfarecorps „E.M.M.". In de pauzes van het con cert zal de gymnastiekvereniging „Oostkapelle", onder leiding van de heer J. de Keyzer, turnoefeningen verzorgen, welke zullen worden be sloten met een algemene oefening, uitgevoerd op de „Feestmars" van Van der Glas, gespeeld door de plaat selijke fanfare, AFDELING BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN OPGERICHT. Dinsdagavond is in „De Oester- beurs" een afdeling Yerseke van de Bond van Plattelandsvrouwen opge richt. Na een openingswoord van de prov. presidente, mevr. L. N. Huys- manGriep, vertelde de prov. se cretaresse, mej, G. G. Sikkens, een en ander over' het algemene werk van de bond, waarop mevr. Huys- man speciaal het werk in de afde lingen besprak. Hierna werd besloten een plaatse- lyke afdeling op t.e richten, waar voor zich reeds 30 leden opgaven. Het bestuur is als volgt samenge steld: mevr. J. Vlamingde Koek, presidente; mej. A. Oom, secretares se; mevr. BomSchepert, penning- meesteresse; mevr. H. Polderman Bom en mej. J. de Koeger Er zal éénmaal per maand worden' verga derd, terwgl verschillende lezingen en cursussen worden -ehouden. Na de pauze werden de dames ver gast op voordracht van mevr. Huys- manGriep. Marktberichten VEILING MIDDELBURG. 3 September. Aardappelen: Drielingen 4.20—0. Bintjes, bonken 88 60. ld. grote 8.10—8.60. Doré, bonken 7. id. grote 8.10 8.60. Koopmans blauwe, grote 8 90 9.30. Meerlander. grote 6.50—7.20. IJsel- ster, grote 8.80. Blauwe eigenheimers, grote 8.809.10. Bevelanders grote 6.60. Fruit: Appels: Zigeunerin 1026. James Grieve 10—25. Ellison Orange 7—24. Manks Codlin 319. Transparant d'e Croncel 5 17. Enkhuizer Aagt 517. Jacques Lebel 6. Appels val en kroet 3—12. Peren: Beurré Hardy 8—28. Triomphe de Vienne 1125. Clapp's Favourite 14 17. Souvenir de Congres 316. Seigneur d' Esperen 1115. Caileboutspeer 713. Bon Chrétien Williams 4. Peren kroet 3 —13. Pruimen: Reine Victoria 332. Durbank 3—20, Reine Claudie d' Althan 2536. Abrikoospruimen 5—21. Reine Claude Ver te 7—8. Reine Claude Violet 24—25. Jef ferson 336. Tomaten 16—24. Perziken, p. stuk 6—26. Frankenthalers 81—100. Black Alicant 92—106. Oranje Ananasmeloenen 1840. Groene Ananasmeloenen 711. Netmeloenen 9—33. Suikermeloenen 15 47. Bramen per doos 1516. Aardbeien per doos 29—63. Groenten: Sla 2—5. Bloemkool A 50, id. B 8—34. id. C 823. Komkommers A 8—11, id. B 8—10, id. C 8. id. krom 8. Witte kool 4. Savoye kool 4—18. Rode kool 4—19. Kroten kg. 610. Snijbiet 36. Dubbele Princessenbonen 20—46. Snijbo nen 2048. Andijvie 512. Pronkbonen 12—32. Stokprïncessebonen 4345. Spina zie 16—35. Prei 8—19. Postelein 7—19. Uien per kg. 6—15. Boskroten 4—7. Bos peen 8—35. Zilveruien 55. Augurken 4 vismijn xe veere. Export garnalen, aanvoer 744 kg.. 124— 158. HanóJels garnalen, aanvoer 157 kg., 68. Schar, aanvoer 2 kg., 50. Bot, aan voer 99 kg., 38—58. Wijting, aanvoer 14 kg.. 28. Middel tong, aanvoer 18 kg., 133 —200. Rog. aanvoer 37 kg., 41—50. VIRGINIA DEhMUXE Ook prachtige geschenkdozeo van 60 50 Nederlandse families stichten „Castrolanda." Als eerste uitvloeisel van de emi gratie-overeenkomst, welke werd ge sloten tussen de Nederlandse en Bra ziliaanse regeringen, zullen vandaag acht families naar de Braziliaanse staat Parana vertrekken. Nabij de stad Castro zal er een Ne derlandse gemeenschap van landbou wers en veetelers worden gevestigd: Castrolanda. In totaal zullen er zich vyftig Ne derlandse families vestigen. De Ne derlandse regering heeft er in toege stemd, dat elke familie-eenheid vee en landbouwwerktuigen en benodigd heden mag uitvoeren tot een bedrag van 30.000, een totaal van 1.500.000 voor de 50 families. De Braziliaanse regering heeft een zelfde bedrag bestemd voor de vesti- gings- en onderhoudskosten in de eerste twee jaren. De Nederlanders, die zich in de Castro-gemeenschap zullen vestigen, zullen met zich mee brengen 1000 koeien, 15 jeeps, 12 tractoren, een ge hele uitrusting voor een zuivelfabriek, 25.000 kg. zaden en pootaardappelen, 250.000 kg. meststoffen, zowel als be- drijfsbenodigdheden en huisraad. Ook te Domburg klonk vrolijke mu ziek ter gelegenheid van Prinses Wilhel- mina's verjaardag. Hier was het Apol lo", dat voor een groot aantal toehoorders een concert gaf in de muziektent. De collecte ten bate van de kanker bestrijding bracht te Waarde f 115.— op. De muziekvereniging „Vooruit" te Waarde gaf Maandag, ter gelegenheid: van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhel- mina. een populair concert, waarvoor gTO- te belangstelling bestond. Een te Heinlcenszand gehouden in zameling voor het Nationaal Katholieke Thuisfront heeft f 34.53 opgebracht. Na een rondwandeling door de ge meente bracht de fanfare ..Euterpe" te Heinkenszand een serenade aan de jubi lerende wethouder, de heer C. Dellebeke. Voor beide gebeurtenissen bestond bij de bevolking grote belangstelling. Te Yerseke bracht een speldjesver koop ten bate van de plaatselijke E.H.B.O. afdeling f 160.91 op. Te Bruinisse werden in Augustus 5 slachtvergunningen voor koeien en 8 voor varkens afgegeven. Nieuws In een Noledop 0 Een Roemeens militair gerechtshof heeft 5 Roemenen ter dood veroordeeld wegen „sabotage" aan het kanaal tussen de Donau en de Zwarte Zee, dat gegraven wordt om een zandbankvrije uitweg naar zee te verkrijgen. Vijf andere beschuldig den werden veroordeeld tot straffen, die variëren van 20 jaar tot levenslang. Bij de overstromingen en grondverschuivin gen op de Philippijnen zijn vorige week volgens thans bekend gemaakte cijfers, ongeveer 150 personen om het leven ge komen. Men meent vijf jaar nodig te heb ben om d'e in twee dagen aangerichte schade te herstellen. 0 Vijftien hoge functionarissen van de Oostenrijkse communistische partij zijn van hun pos ten verwijderd. Zij zouden „weggezui verd" zyn wegens voor de partij schade lijk gedrag. Het Amerikaanse achtste leger heeft meegedeeld, dat het de vorig® maand de tegenstander 10.052 verliezen heeft toe gebracht. waaronder 5.028 gesneuvelden De meesten vielen bij ..bunkerheuvel", ten Oosten van Panmoendjon. In Den Haag is Woensdag de lakstokerij van een verffabriek uitgebrand. Door de ontstane dampen was het blusslngswerk moeiüjk- PERCENTAGE VAN 35 TE HOOG GEACHT. Nederlandse Bioscoopbond kan adviseren om tot sluiting over te gaan. De directie van de Electro- en Schouwburg-bioscopen te Middelburg heeft tot liet gemeentebestuur van Middelburg het verzoek gericht om do vermakelijkheidsbelasting op filmvoorstellingen geluk te stellen aan dio op toneelvoorstellingen en dergelijke en derhalve te brengen op 20 Dit verzoek is, zoals gemeld, in handen gesteld van B. en W. voor liet uitbrengen van prae-advies, zodat weldra een voorstel aan de raad Is to verwachten. De directie van de Alhambra- en Luxor-theaters te Vlissingen hebben een zelfde verzoek gericht tot het gemeentebestuur van Vlissingen. In een onderhoud, dat wij met de heer H. H. A. Wöhler, directeur van de Middelburgse bioscopen, hadden, zoide deze dat hij, zowel als zgn collega's, ac gevraagde geiykBtelllng als een volstrekte billUkheid be schouwen. Voorts wees nö cr op, dat de lasten, welke de bioscoopdi recties momenteel hebben te dragen, veel en veel zwaarder zyn geworden, terwijl het bezoek aanmerkeiyk is teruggelopen en de pryzen der plaat sen slechts met tien cent per rang zijn verhoogd. Zo lang een vermake lijkheidsbelasting van 35 ver schuldigd is in Vlissingen is dit eveneens het geval kan van een rendabele exploitatie dan ook geen sprake zgn, zo wordt gezegd. In verband hiermee pleegt het hoofdbestuur van de Nederland se Bioscoopbond tegenwoordig de theaterdirecties, wier verzoeken om belastingvermindering niet worden Ingewilligd, te adviseren, hun zaken te sluiten, desnoods voor onbeperkte tyd. Do heer Wöhler verklaarde ons, dat hU zich hier toe ook gedwongen zou zien, indien het percentage van 35 gehandhaafd zou bl\jven. In sommige gemeenten ls het reeds tot een sluiting gekomen, o.a. in Coevorden, waar de twee bioscopen dicht gingen en in Hoensbroek, waar de drie theaters op Maandag 21 Juli hun deuren voor net publiek sloten en deze nog steeds niet heropenden. In enkele grote steden behoort een sluiting evenmin tot de onmogelgk- heden, o.a. in Haarlem, waar ernsti ge moeilgkheden tussen het gemeen tebestuur en de exploitanten van de zeven bioscopen zijn gerezen. De the aterdirecties in Amsterdam beraden zich eveneens op stappen om te be reiken, dat de zware belastingdruk wordt verminderd, een belastingdruk, die in de bioscoopwereld bovendien als een grote onbillijkheid wordt be schouwd, omdat men zich ten ach ter voelt gesteld bij andere ver- maaksbedrijven, welke veel minder vermakeiykheidsbelasting behoeven te betalen. HET OORDEEL VAN DE BOND. Men spreekt algemeen van „de strgd tegen de vermakelijkheidsbe- j lasting" en deze is volgens de vice- voorzitter van de Ned. Bioscoopbond, de heer J. S. Croeze, in een rede, welke hg in de op 14 Juli gehouden jaarlijkse ledenvergadering van de bond uitsprak, in een nieuw stadium gekomen, doordat de wet op de fi nanciële verhouding tussen net rijk en de gemeenten is gewyzigd, waar door dc voor het bioscoopbedrijf gel dende uitzonderiyke percentages zgn vervallen. „De gomeenten zgn nu wederom autonoom op het stuk van deze heffing, wy kunnen thans met meer kracht dan tevoren een beroep doen op de gemeentebesturen om de heffingen wederom naar het oude peil terug te brengen. In geen geval zullen wg' aanvaarden, da» de colle- S2s van Gedeputeerde Staten de be- uiten der gemeenteraden zullen frusteren door goedkeuring aan de gemeentebegrotingen te onthouden al of niet in verband met bepaalde te korten als gevolg van verlagingen der belasting voor ons bedrijf en evenmin zullen wy tolereren, dat de besluiten van de raad geen effect irdat kunnen krijj door< de burge meester of het college van B. en W. het hiermede niet eens zyn", aldus de heer Croeze volgens het Offici eel orgaan van de N.B.B. ENAVO AUTO-VEILING Iedere VRIJDAG VEEMARKTHALLEN i ROTTERDAM OM DE ZILVEREN P.Z.C.-BEKER. Zonder Hans Harting, maar toch met tal van bekende lopers Een flink aantal Nederlandse en Belgische lopers zal a.s. Zondagmid dag weer aan de start verschgnen voor de Vlissingse Boulevardloop, om elkaar de mooie zilveren beker van de Provinciale Zeeuwse Courant te bestrijden. En nu is het helaas wel zo, dat Hans Harting, die verleden jaar door een derde overwinning in successie de vorige beker tot z\jn de finitief eigendom maakte, ditmaal niet zal starten, maar dit neemt toch niet weg, dat er een mooie strgd verwacht mag worden. Insiders zijn zelfs van mening, dat door het wegblgven van Harting de strgd span nender kan worden en wanneer we zien, dat onder de deelnemers zich drie bekende Zeeuwse lopers als Staf Dobbelaere, Arie Bilius en Walter Rootsaert bevinden, zyn we inderdaad wel geneigd te geloven, dat het ditmaal aan spanning zeker niet zal ontbreken. Een belangrijke verandering by vorige jaren ligt in de keuze van het punt voor start en finish, dat nu verlegd is van de Boulevard Evertsen naar de Boulevard de Ruy- ter naby de Bomvrije Toren. En ook deze verandering draagt er toe bg voor het publiek de spanning te ver hogen. Tussen de Bomvrye en de bebouwing van de boulevard in de richting van het standbeeld van Michiel de Ruyter wordt nu een ge deelte van het parcours gereser veerd. Men ziet daar dan de lopers eerst starten, halverwege het par cours een keer passeren en ten slot te op het zelfde punt ook weer de finish bereiken. De lopers starten alle in de richting van Michiel de Ruy ter, lopen daar rond het standbeeld, dan terug langs de boulevard tot bg de oude start- cn finishlgn bg het voormalige „Britannia" en vandaar weer terug naar de Bomvrge. Dit geldt voor de senioren, aangezien de junioren, voor wie het parcours van 1200 meter is verlengd tot plm. 1400 meter, reeds bg de plaats, waar vroeger het standbeeld van Frans Naerebout stond, hun tweede keer punt hebben. Door de senioren wordt nu niet meer rond het zg. Haventje van Meger gelopen, doch door een kleine verlenging aan beide uiteinden van het traject is de afstand toch op precies 3600 meter gehouden. Dit was nodig met het oog op record noteringen. Over dit record gesproken, de kans dat het nu wéér verbeterd zal worden, is natuurlyk uitermate ge ring nu Hans Harting niet meeloopt. Deze heeft het vorig jaar met 10 min. 26,4 sec. immers al zeer scherp gesteld! Zoals reeds gezegd wordt met na me bij de senioren een zeer spannen de strgd verwacht. In de eerste plaats natuurlyk tussen het Zeeuwse trio Dobbelaere, Blllus en Rootsaert, dat elkaar dit seizoen reeds enige ma len fel heeft bekampt, waarbij onze kranige nationale B-kampioen op de 1500 meter Arie Bilius reeds enige malen toch nog door Dobbelaere werd geklopt. Vanavond komt dit drietal ook in Schoondgke tegen elkaar uit: een mooie generale repetitie voor de Boulevardloop, Als vierde man is er zowel van avond ais Zondag nog bg Piet van Acker uit Cadzand, die zeker in staat moet worden geacht het de favorieten nog even lastig te ma ken. Andere lopers van naam, die Zon dag aan de start zullen verschijnen, zijn de A.A.C.-ers Van Zeeland (Noord-Hollands kampioen op de 1500 en 3000 meter) en Böhm en verder de Belg Thgssen van de alh- letiekver. „Capellen". Overigens is reeds bekend, dat bgv de athletiekver. Rieme van plan is met een flink aantal lopers naar Vlissingen te komen, maar een of ficiële opgave daarvan is nog niet binnen, zodat ook het totaal aantal lopers nog niet opgegeven kan wor den. Uit Zeeland starten bij de senio ren J. Mieras van Hellas (Goes); R. Magnus en C. Verbist van „Hon- tenisse P. van Acker. Staf Dob belaere, C. F. Neve en H. Witte van Winnaars van de Boulevardloop. 1929 A. A. W. Wolf, Den Haag 1930 J. Arnold, Breda 1931 M. H. Stevense. Rotterdam 1932 P. Hartman, Rotterdam 1933 A. Dielen, Capellen (B.) 1934 B. Hermans, Merxem (B.) 1935 A. Dielen, Capellen (B.) 1937 D. van Yperen, Rotterdam 1938 A. Decraemer, Ostende (B.) 1939 Door oorlogsomstandig- 1944 heden niet georganiseerd. 1945 P. Moreels, Gent (B.) 1946 P. Moreels, Gent (B.) 1947 F. Herman, Oudenaarde (B.) 1948 F. Herman Oudenaarde (B.) 1949 Hans Harting, Amsterdam 1950 Hans Harting, Amsterdam 1951 Hans Harting Amsterdam Record: 10 min. 26.4 sec., Hans Harting (A.A.C.), Am sterdam. „Marathon" (Vlissingen) en L. Wol tering, B. Walker en Arie Bilius van „De Zeeuwen" (Vlissingen) Ook bg de junioren zal een flink aantal goede lopers aan de start ko men, zodat op dit onderdeel even- eons een spannende stry'd mag wor den verwacht. Een aardige bijzonderheid is nog, dat de Belgische oud-loper A. Dielen van „Capellen", die in 1933 en in 1935 de Boulevardloop won, ditmaal als leider van de Belgische lopers mee naar Vlissingen komt. Het bestuur van de Vlissingse sportver. „Marathon" is vooral de laatste dagen natuurlyk reeds druk in de weer met alle voorbereidingen. Gezien ook de ervaringen van vo rige jaren, mogen we verwachten, dat wanneer a.s. Zondagmiddag de fraaie nieuwe P.Z.C.-beker weer zal worden uitgereikt ditmaal in hotel „Maldeghem" op het Beursplein organisatoren en lopers zullen kun nen terugzien op een geslaagde athletiekmanifestatie. WIELRENNEN Lustrumwedstrijden Z.W.C. „De Scheldemond". Zaterdagmiddag 13 September viert de Z.W.C. „De scheldemond" te Vlis singen haar 5-jarig bestaan met wie- lerwedstrgden in het Bellamypark. Het programma vermeldt een wed strgd voor clubleden over 65 ronden, een wedstrijd voor niet-clubleden over 25 ronden op gewone fietsen en een gecosturaeerde wedstrijd. John Braspennincx zegt wielersport vaarwel. John Braspennincx, de eerste Ne derlander en buitenlander, die in België fa do dertiger jaren tal van wielersuccessen heeft geoogst, heeft besloten het wielrennen er aan te ge ven. Een nieuwe knie-operatie heeft kem gedwongen dit besluit te nemen. „De Bras" besluit hiermee een suc cesvol en bewogen sportcarrière waarvan zgn twee Nederlandse kam pioenschappen als prof en zgn natio naal kampioen als onafhankeiyke de hoogtepunten vormen. VOETBAL SCHAAP NAAR TROYES. De Nederlandse voorhoedespeler Schaap, die tot nu toe voor Toulouse uitkwam, is overgenomen door de A.S. Troyes. Met deze overdracht was naar ver luidt een bedrag van ruim 22.000 gul den gemoeid. ATHLETIEK Zatopelc: „Niet om eer en om medailles". Emil Zatopek. olympisch kampi oen 5.000 meter, 10.000 meter en Ma rathon, heeft in een artikel in het communistisch blad „Volksstimme" geschreven, dat de Tsjechische deel nemers aan de Olympische Spelen te Helsinki gestreden nebben voor de opbouw van het socialisme op de sportvelden. De Tsjechen waren niet alleen naar Helsinki gekomen, om medailles te winnen en eer voor hen zelf te behalen, maar om de wereld te tonen dat In de volksdemocratieën de economische ontwikkeling hand in hand gaat met die van de lichamelij ke opvoeding en de sport. Iedere burger moet zjjn Hchameigke kracht ten behoeve van de arbeid en de ver dediging van het ad --land verster ken. Elk jong mens moet zijn gezond heid verbeteren voor de opbouw van het socialism- en de verdediging van artikel606' Z° besluit ZatoPel* dit KERKNIEUWS DS. SPI JKERBOER NAAR ROTTERDAM. Naar ds. Spijkerboer, Ned. Herv. predikant te Souburg ons mededeelde, heeft hg van het moderamen der Ge nerale Sjmode opdracht ontvangen oin voor de tyd van een jaar als pre dikant werkzaam te zijn in de Zuider- kerkwijkgemeente te Rotterdam tot bgstand in het pastoraat. Ds. Spijker boer heeft deze opdracht aanvaard en hoopt in dc eerste morgendionst te Souburg van Zondag 7 September a.s. van zyn beslissing verantwoording af te leggen, 's Avonds zal ds. W. A. Zeijdner, predikant van de Zuider- kerkwgkgemeente te Rotterdam, hem tot zijn dienstwerk aldaar inleiden. NED. HERV. KERK Bedankt voor Bedum: H. Coolsma te Princenhage. Benoemd tot vicaris te Hoogvliet: W. F. Kuil, vicaris te Wijnjeterp. GEREF. KERKEN Beroepen te Anna Jacoba Polder: R. van Reenen, candidaat te Soestdijk. Beroepen te Lioessens: S. de Vries te Sc Hingen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3