PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Middelburgs Militair Tehuis voldoet thans aan bestemming Belgische minister van justitie thans afgetreden D£ BILT Kantlijn DEAN ACHES0N DOET BEROEP OP DE PERZISCHE REGERING Ï95e Jaargang-No. 208 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. BaUintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 4 Sept. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels f 1-- Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g, 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16; 'fe.^euzen Brouwerijstr. 2: Zierik7.ee: N. Bogerdstr. C 160.Jelef._26. NA FELLE REACTIES. „Teneinde klaarheid te scheppen in de politieke situatie" De Belgische minister van justitie Pholien ls Woensdagavond afge treden. Na afloop van de gisteravond gehouden kabinetsraad en nadat de Bel gische eerste minister Jean van Houtte en minister. Pholien door koning Boudewijn in audiëntie waren ontvangen, verklaarde de eerste minister, dat Pholien zelf het initiatief tot zijn ontslag heeft genomen, teneinde klaarheid te scheppen in de politieke situatie. Zoals men zich zal herinneren, eiste de overkoepelende organisatie der Belgische verzetsbeweging, het comité „Oproep tot het Land", het aftreden van minister Pholien, naar aanleiding van beslissingen over amnestie aan politieke delinquenten. Voordat minister Pholien een tien tal dagen geleden met vacantïe naar Mexico vertrok, maakte hij bekend, dat de doodstraf tegen de delinquent De Bodt gewijzigd was in levenslan ge gevangenisstraf. De Bodt was een der bewakers van het concen- tratiekamn Brëendonck, het Belgi sche Vught. Een dag hierna werd bekend gemaakt, dat ook kolonel Van Coppenolle, die er van werd be schuldigd met de Duitsers te hebben samengewerkt, in voorlopige vrijheid was gesteld West-Duitsland wordt als Nato-lid behandeld. Naar in leringen van het Westduit- se ministerie van financiën vernomen wordt, zal de Bondsrepubliek ten aanzien van de vragenlijst van de Nato behandeld worden, alsof zij lid van deze organisatie was. Hiermee is een einde gekomen aan de periode, dat de Westduitse financiële bijdrage tot de Westelijke defensie eenzijdig werd vastgesteld. Om de gelijkgerechtigdheid van West-Duitsland te waarborgen, zul len Westduitse gedelegeerden naar de Nato kunnen worden afgevaar digd, waar zij zich op de hoogte kun nen stellen van de defensie-inspannin gen van de leden van deze organisa tie. De bijdrage der Bondsrepubliek aan de Westelijke verdediging zal door alle betrokken staten, met inbe grip van West-Duitsland zelf, wor den vastgesteld. De gemeenteraad van Middelburg heeft Dinsdag twee belangrijke besluiten genomen. Er werd twee millioen gevoteerd voor de uit breiding van het Gasthuis en er werd voor de zomermaanden geen verplich te winkelsluiting voorgeschreven. Het Gasthuis beantwoordde niet meer aan de eisen, die men aan een modern ziekenhuis mag stellen. Met name de ruimte liet alles te wensen over: men behoeft slechts te kijken naar de ruimte, waarin de oor-, neus- en keelpatiënten onder zijn gebracht! Zij vertoeven in een houten barak zonder enig comfort, die, omdat alle uitzicht ontbreekt, ironisch De Wijde Blik wordt genoemd. De mannelijke patiënten wassen zich daar achter een minimaal kamerschermpje in de damesafdeling Niet alleen aan ruimte mankeerde het echter in het Gasthuis. De voor genomen uitbreiding zal ook aan de outillage ten goede komen. Men mag verwachten, dat het Middelburgse ziekenhuis in nu nabije toekomst de toets der critiek volledig zal kunnen doorstaan. Niet slechts voor Middelburg, maar voor geheel Zeeland is deze uitbrei ding en modernisering van groot be lang. Dezer dagen is het besluit ge vallen, dat een schetsplan kan worden gemaakt voor een nieuw ziekenhuis in Zierikzëe. Goes heeft eveneens plannen. Noord- en Midden-Zeeland zijn bezig een achterstand in te lopen, terwijl Zeeuwsch-Vlaanderen in Terneuzen een nieuw ziekenhuis ziet bouwen. Dit alles is verblijdend, want de achterstand was er, ontegenzeggelijk. De nieuwbouw op verscheidene plaat sen betekent vooruitgang op een ge bied, waar verandering dringend noodzakelijk was. Het andere besluit van de Middel burgse gemeenteraad was, dat aan de winkeliers (met uitzon dering van de slagers en de kappers) in de zomermaanden niet wordt voor geschreven, dat zij een middag sluiten moeten. De middenstanders zullen voortaan vrij zijn om naar eigen foeddunken te handelen en degenen, ie van het toeristenbezoek aan Mid delburg het volle profijt willen trek ken, zullen dit dus kunnen doen. Voor een stad, die het van het vreemdelingenverkeer moet hebben, is die vrijheid van grote waarde. Het initiatief van het raadslid Schenk (V.V.D.), dat met zoveel suc ces bekroond werd, juichen wij van ganser harte toe. De belangen van Walcheren zijn ermede gediend! Want het is een niet te ontkennen feit da' op bepaalde dagen de toeris- tenstroom Middelburg voorbijging en naar elders trok, alleen omdat som mige categorieën winkels potdicht zaten. In een tijd, waarin het zo langzamerhand weer moeite gaat kosten om toeristen te blijven trek ken, is dat een gevaar. Als men nu toch in de zomermaan den sluit, welnu, dan heeft men even tuele schadelijke gevolgen tenminste aan zichzelf te wqten. De reacties op deze beslissingen waren in de kringen der Belgische verzetsbeweging zeer fel en ook in kringen van de katholieke vakbon den werd het besluit van minister Pholien betreurd. Men verweet de heer Pholien, dat hij aan de vooravond der gemeenteraadverkiezingen (in Octo ber) een psychologische fout had begaan. Van socialistische zijde heeft men de onmiddellijke bijeenroeping van het parlement geëist, opdat verant woording afgelegd zou kunnen wor den over de begenadiging van De Bodt en de invrijheidsstelling van kolonel Van Coppenolle. ONGEWIJZIGDE REGE- RIN GSPOLITEEK. Premier Van Houtte achtte het te betreuren, dat men in sommige krin gen de mening is toegedaan, dat betreffende amnestie van politieke delinquenten verder is gegaan, dan in de regeringsverklaring destijds werd bepaald. De politiek der rege ring blijft in dit opzicht echter on gewijzigd, aldus de premier. De afgetreden minister van justitie zal vandaag een verklaring afleggen tegenover de pers en premier Van Houtte zal een radiorede houden. Minister Pholien was minister van justitie sedert Januari 1952, toen het ministerie Van Houtte werd gevormd. Maar één eerlijke klant Tien klanten was een winke lier in herenkleding op zijn bo venhuis aan het Lisplein te Rot- terdam aan het helpen toen een •van hen een brandlucht meende op te merken. De winkelier haastte zich naar boven en in derdaad bleek er bij de buren brand te zijn uitgebroken. Bij de winkelier zelf sloegen de vlammen al uit een van de hangkasten. Hij moest de win kel alleen laten om zoveel mo gelijk van zijn kleren te red den. Toen de brandweer arri veerde zochten de klanten in de winkel een goed heenkomen. Het vuur had men vrij spoedig onder de knie maar van de klanten, van wie een vijftal reeds met een nieuwe regenjas of een nieuw costuum de deur was uitgelopen, meldde er zich later slechts één om te betalen. Brutale roofoverval in Londen. Gemaskerde bandieten in gevecht met kassiers. Acht gemaskerde bandieten, waar onder een jong meisje, ramden Woensdag te Harrow, West-Londen, met een auto een andere auto, die geld naar een bank bracht. De ban dieten wisten na een gevecht te ont snappen met meer dan duizend pond sterling. Bij de overval gebruikten de mis dadigers drie auto's; de eerste ram de de auto, waarin vier kassiers ge zeten waren en bracht haar zodoende tot stilstand. Een tweede wagen kwam van achteren aanrijden, drie mannen sprongen er uit en met drie uit de eerste auto sleurden zij de kas siers naar buiten. In een gevecht dat volgde sloegen de bandieten een kassier neer met een ploertendoder en grepen de koffer met geld. Daarna namen zij de wijk in de twee de auto, gevolgd door een langzamer rijdende derde auto, die kennelijk had staan wachten om vervolgers in ver warring te brengen. Faroek kreeg goud uit Egypte Voormalige minister onder huisarrest. De voormalige Egyptische minister van landbouw, Mohamed Ghazali, is onder huisarrest gesteld. Dit houdt verband met het ontdekken van een geheime organisatie, die ex-koning Faroek goud zou hebben toegezonden. De verzending zou geschied zijn via een Egyptische luchtvaartmaatschap pij, waarbij de ex-koning financieel betrokken is. Komt er licht in zaak-Drummond „BELANGRIJKE VERKLARIN GEN" VAN DOMINICI. Gustave Doiriinici, de belangrijkste getuige in de zaak Drummond, is Woensdag naar Forcalquier overge bracht voor een langdurig verhoor. Zoals bekend was hij degene, die op 5 Augustus de slachtoffers van de drievoudige moord nabij zijn boerde rij ontdekte. In de loop van de dag vervoegde de echtgenote van Dominici zich bij de politiemensen, die het onderzoek leid den. Zij was in een zeer zenuwachti ge toestand. Zij zou bijzonderheden toegevoegd hebben aan de „belangrij ke verklaringen", welke Dominici in het eerste deel van zijn verhoor had afgelegd. De groenen om 11 uur naar bed. In verband met de vele gevallen van kinderverlamming en de ongun stige invloed van oververmoeidheid op het weerstandsvermogen tegen deze ziekte hebben de studentencor poraties te Leiden, Utrecht, Amster dam en Wageningen besloten de om acht uur des ochtends aanvangende dagprogramma's van de groentijd des avonds om elf uur te doen eindi- MINISTER PHOLIEN nam zelf het initiatief Brieven met vergif voor Zweedse minister-president De Zweedse eerste minister Tage Er- lander en verscheidene parlementsle den hebben brieven ontvangen waarbij een, naar men vermoedt, vergiftig poe der was ingesloten, aldus meldt de po litie te Stockholm. Men vermoedt, dat een 35-jarige man uit Ulvsunda, bij Stockholm, de afzender is. Hij is nu overgebracht naar een inrichting voor geesteszieken. Deze man heeft reeds eerder gedreigd „politieke vijanden" te zullen doden. r~ Met een houten degen voor het Witte Huis. Een nieuwe candidaat voor het Amerikaanse president schap, Bomer A. Tomllnson, bisschop van een protestantse secte uit New-York, had dezer dagen post gevat voor het Wit te Huis. Hij herhaalde zonder ophouden tegen de voorbijgan gers, dat hij geloofde, dat pre sident Truman zijn best heeft gedaan voor de vrede en dat Eisenhower en Stevenson het op hun beurt ook zouden doen. Maar, zo betoogde hg, al zwaaiend met een houten degen van een meter vijftig, dat is niet voldoende. Hij werd in zijn propaganda voor zijn program- 1 ma gesteund door zijn ega, die in de ene hand een met de hand geschilderd bord had en in de andere een grote Amerikaanse vlag. Tomlinson staat grootscheep se migraties voor, waarbij 200 millioen personen, w.o. 60 mil lioen Europeanen uit de over bevolkte landen, zouden moe ten worden overgebracht naar Amerika en Afrika. Verder zouden 30 millioen negers van het Amerikaanse continent moeten worden overgebracht naar West-Af rika om daar „een nieuw land te stichten". Tomlinson rekent vbor zijn verkiezing op de 88 millioen christelijke Amerikanen. Zijn eigen kerkgenootschap telt 54.000 getrouwen. TER REGELING VAN HET OLIEGESCHIL. „Anglo-Iranian" komt het eerst voor aankoop van olie in aanmerking. Voorstel aanvaardbaar. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag een beroep op Perzië ge daan om het BritsAmerikaanse voor stel ter regeling van het oliegeschil, oppieuw in overweging te nemen. Het Brits—Amerikaanse voorstel, zo zeide Acheson, aanvaardt de nationa lisatie van de Perzische olie-industrie als een feit en stelt voor, het Inter nationaal Gerechtshof te verzoeken om de aanspraken van beide partijen te onderzoeken. De minister achtte dit voorstel voor Perzië aanvaardbaar, vooral met het oog op de recente uit spraak van het Hof, welke gunstig voor Perzië was. Thorez spoedig naar Frankrijk terug. De Franse communistische leider Maurice Thorez, die al bijna 2 jaar in de Sowjet-Unie onder medische be handeling is, zal binnenkort naar Frankrijk terugkeren. Hg zal zgn plaats als partijleider weer innemen. Dit werd Woensdag door de commu nistische partij te Parijs medegedeeld. FRAAI PAND WERD AANGEKOCHT. Zeer geschikt voor COAK-leerlingen voor studie en amusement Wanneer op 16 September het nieuw Chr. Militair Tehuis te Middelburg wordt geopend, zal de dankbaarheid, welke ongetwijfeld op deze dag on der woorden wordt gebracht, toch wel in de eerste plaats dienen uit te gaan naar de velen in en ook buiten de provincie, die destgds gehoor hebben gegeven aan de in enkele Zeeuwse dagbladen geplaatste oproep om een steentje by te dragen. Zy brachten tezamen ongeveer elfduizend gulden byeen en maakten daardoor de aankoop mogelijk van een kapitaal herenhuis aan de Zuidsingel^ dat ook zonder ingrijpende verbouwingen geknipt bleek te zijn om als „veilige haven" van de in Middelburg ge legerde militairen dienst te doen. Het steekt wel heel gunstig af bij het pand in de Nieuwstraat, waarop in 1947 het bordje „Chr. Militair Tehuis voor Zeeland" werd gespijkerd. Een rijk bezit is dat tehuis in de Nieuwstraat nooit geweest, ook al waren de Ned. Militaire Bond „Pro Rege" én de jongens van de C.O.A.K. er goed mee geholpen. Licht en lucht kregen er moeilijk toegang, regen daarentegen maar al te gemakkelijk, want bij plensbuien lekte het soms vreselijk in het gebouw, waaraan de tand des tijds duchtig heeft geknaagd. Doch al was het oud en haveloos, er heerste altijd een gezellige sfeer, waaraan honderden militairen, die er studeerden, lazen, tafeltennis speel den of babbelden, nog lang een pret tige herinnering zullen bewaren. „Maar ik ben toch blij, dat wij nu in een zoveel betere omgeving zijn fekomen, dat wij nu een pand heb- en gekregen, dat in alle opzichten aan zijn bestemming voldoet", ver telde ons de huisvader, de heer J. S. Bakker. Zijn echtgenote beaamde dit ten volle en vertrouwde ons toe, dat zij in het oude tehuis wel eens moe deloos werd, vooral in de keuken, waar geen greintje daglicht kon doordringen. Aan licht bestaat in het nieuw mili tair tehuis geen gebrek. De ruime voor- en achterkamer bijvoorbeeld zijn rijk aan ramen. Zij vormen teza men één groot vertrek (desgewenst overigens door schuifdeuren in twee gedeelten te scheiden), dat de conver satiezaal wordt. Schilders en behan gers zijn momenteel druk bezig deze in de toekomst meest gebruikte zaal de „finishing touch" te geven Zij be looft zeer gezellig te worden, vooral wanneer ook het buffet is opgesteld, de leestafel, de radio en het orgel hun plaatsje hebben gekregen en de enke le honderden delen tellende biblio theek van het tehuis in een nieuwe boekenkast is geherbergd. Zoals ge meld wordt deze bibliotheek nog aan-1 zienlijk uitgebreid dank zij een schen king van de C.J.M.V. Achter deze conversatiezaal en de frivévertrekken van het gezin Bak er ligt een open warande, die in de zomermaanden niet weinig populair zal zijn en achter het huis bevindt zich een aardig aangelegde tuin, waarin een zitje wordt gemaakt. De ze tuinmeubelen worden geschonken door oud-leerlingen der C.OAK., die voor dat doel een comité in het leven riepen en honderden circulaires naar alle windstreken zonden. STUDEERKAMERS. Een andere kamer aan de straatzijde met een fraaie houten wandbetimme- ring en een met tegels versierde schouw wordt bestuurskamer en kan desnoods ook als studeerkamer benut worden. Voorts kunnen de muzikale jongelui bier hun hart ophalen, want de piano krijgt in dit vertrek een plaats teneinde niet met het orgel in de conversatiezaal te behoeven con curreren. Op de eerste verdieping kan eveneens in alle rust gestudeerd wor den; er zijn twee royale vertrekken voor beschikbaar, waarvan het ene echter voorlopig als ping-pong kamer gebruikt zal worden. Wellicht is het in de toekomst mogelijk een gedeelte van de kelder daarvoor te bestemmen dooi de vloer wat lager te leggen. Op de zolder treft men tenslotte nog twee kamertjes aan waarvan het ene voor logeergasten wordt gebruikt en het andere nog leeg is doch ook als zoda nig dienst kan doen. De officiële opening van het Mili tair Tehuis geschiedt Vrijdagmiddag 16 September in de kleine zaal van de Concert- en Gehoorzaal en die avond biedt het plaatselijk bestuur van „Pro Rege" de leden zonder zich daarvoor hoge kosten te behoeven getroosten, Ten aanzien van het Amerikaanse aanbod om Perzië 10 millioen dollar te schenken, verklaarde Acheson, dat dit bedrag bedoeld was om Perzië fi nancieel te steunen, totdat de Perzi sche olie weer op de wereldmarkt zou verschijnen. De grootte van het bedrag was vast gesteld op grond van inlichtingen over het huidige Perzische begrotingste kort, zo voegde de minister hieraan toe. DE „ANGLO-IRANIAN". Over de kwestie van de rol, die de „Anglo-Iranian" zou moeten spelen bij het weer op gang brengen van de Perzische olie-industrie, herinnerde Acheson aan artikel zeven van de Per zische nationalisatiewet, dat zegt, dat de afnemers van olieproducten in de twee jaar, voorafgaande aan de natio nalisatie, voorrang moeten hebben bij de aankoop van olie. Volgens de mi nister komt de „Anglo-Iranian" als voornaamste afnemer in het verleden, bijgevolg in aanmerking om onderhan delingen over de aankoop van olie met de Perzen te beginnen. Het Brits-Ame rikaanse voorstel zegt echter niet, dat de „Anglo-Iranian" de enige afnemer moet zijn, zo voegde minister Ache son hieraan toe. Voorstel om melkfabriek „De Ommelanden" te verkopen. Beslissing valt vandaag. Naar het A.N.P. verneemt zal het bestuur en commissarissen van de coöperatieve melkproductenfahriek •■De Ommelanden" te Groningen he denochtend op een ledenvergadering voorstellen om de fabriek van de coö peratie alsmede de eigendommen der vereniging te verkopen. Voorts zal worden voorgesteld tot liquidatie van de coöperatieve vere niging over te gaan. De voorstellen zgn het gevolg van een staking wel ke thans 13 dagen duurt bij deze melkproductenfabriek. Ruim 170 ar beiders zijn erbij betrokken. Volgens bestuur en commissaris sen van de fabriek bestaat er geen andere weg dan te trachten de eigen dommen van de vereniging zo goed mogelijk van de hand te doen. Het bestuur heeft nadrukkelijk be sloten aan alle aan het werk gebleven personeelsleden zeer ruime schade loosstellingen te geven, mochten ze ooit van de voorgestelde gang van zaken schade lijden. Verschueren werd „afgedroogd". De Belgische stayer Verschueren is dezer dagen een half uur te laat in het stadhuis te Antwerpen gearri veerd waar hij officieel ontvangen zou worden voor het winr.en van het wereldkampioenschap. Hij had de tram genomen en merkte, dat ng geen klein geld bij zich had toen hij een kaartje wou nemen. Hg wilde be talen met een biljet van 1000 francs maar de conducteur kon het biljet niet wisselen. Verschueren stelde voor dat hij zijn naam en adres op zou ge ven, en later te betalen, maar dit weigerde de conducteur. Toen Verschueren niet uit wilde stappen liet de conducteur de tram stoppen bij een politiepost. Een paar stevige agenten pakten de wereld kampioen beet en sleurden hem uit de tram, wat niet bepaald zachtzinnig geschiedde. Integendeel, Verschueren - - werd behoorlijk „afgedroogd" zoals ter gelegenheid van deze bijzondere dat heet. Nadat lig verteld had wie gebeurtenis een feestavond in de hij wa3 liet men hem los, onder het Schouwburg aan. aanbieden van excuses. Drie dochters doken onder Drie dochters van drie families uit Groningen, Schiedam en Nijmegen zijn ondergedoken, teneinde zich te ont trekken aan emigratie naar Australië! Het zijn de 18-jarige Elisabeth Ma- rink, de 18-jarige dochter van de fa milie de Vries en de 23-jarige Gerarda Jacoba Tak. respectievelijk uit Gro ningen, Schiedanren Nijmegen. Beide eerstgenoemde meisjes waren gister middag om vijf uur, toen het schip „Fairsea" uit Rotterdam met ruim 1900 emigranten aan boord vertrok, spoor loos. Gerarda Tak had des morgens geweigerd mee te gaan naar Rotter dam. De ouders van de meisjes zijn zonder hun dochters naar Australië vertrokken. Elisabeth Marink was reeds in de loop van de vorige week ondergedo ken. Zij is een dochter uit het eerste huwelijk van mevrouw R. Timmer en verloofd met een Groninger jongeman. Aan boord van de „Fairsea" bevin den zich 650 kinderen beneden de 12 jaar, onder wie 35 zuigelingen. Terugdringen der werkloos heid eerste taak. Minister Suurhoff sprak op N.V.V.-Congres. Het congres van het N.V.V. in de Kurhauszaai te Scheveningen werd gisteren bijgewoond door de minister president dr. W. Drees en de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de heer Suurhoff, die ge roepen tot de functie van minister zijn taak als tweede voorzitter van het N.V.V. heeft neergelegd. Dr. Drees zei in zijn toespraak tot het congres, dat twee mensen uit de vakbeweging in het kabinet zijn ge treden. Natuurlijk, aldus spr., zijn de beide ministers geen vertegenwoordi gers der vakbeweging, maar zij heb ben er zoveel contact mee gehad, dat dit van veel betekenis zal zijn. Minister Suurhoff zeide er naar te zullen streven twee problemen tot oplossing te helpen brengen: het te rugdringen der gestegen werkloos heid en de definitieve ouderdomsre- geling. Als punt één zal naar zijn overtui ging de bestrijding der werkloosheid op het program der regering staan. Ministers in de R.E.A. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de ministerraad zijn de volgende ministers en staatssecre tarissen als vaste deelnemers aan de Raad voor Economische Aangelegen heden (gevormd uit de ministerraad) aangewezen: Minister-president dr. W. Drees, voorzitter; prof. dr. L. J. M. Beel, vice-voorzitter; mr. J. W. Beyen, resp. mr. J. M. A. H. Luns; prof. dr. J. Zijlstra; J. A. van de Kieft; S. L. Mansholt; ir. H. B. J. Witte; J. G. Suurhoff; mr. J. Algera; A. C. de Bruyn en de staatssecretarissen mr. F. J. Kranenburg; mr. dr. A. A. van Rhijn en de nog te benoemen staats secretaris voor middenstandszaken. Uiteraard kunnen ook andere mi nisters, indien zij dit wensen, de ver gaderingen van de R.E.A. bijwonen. Kinderverlamming in garnizoen van Assen. In het garnizoen te Assen is een ge val van kinderverlamming geconsta teerd. Het slachtoffer is direct naar het Wilhelminaziekenhuis te Assen over gebracht In verband hiermee heeft de groeps-commandant besloten geduren de twee weken geen avondverlof te verlenen. Voorts is bepaald dat uit sluitend lichte dienst zal worden ge daan. Kapitein tot 10 maanden veroordeeld. De krijgsraad te velde West heeft Woensdag de kapitein van het garni zoensdetachement te Den Haag J. ten H. wegens verduistering van mo torrijwielen en motoronderdelen en wegens valsheid in geschrifte veroor deeld tot tien maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan zeven maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Voorts zal hij zich onder psychiatrische behan deling moeten stellen. Tegen ten H. was zes maanden gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de militai re dienst geëist. Manifest tot de bevolking van IJlst Naar aanleiding van de woorden, die burgemeester Oppedijk van IJlst vorige week in een raadsvergadering aan het adres van de Friese beweging heeft gericht, is Dinsdagavond in IJlst huis-aan-huis wederom een ma nifest verspreid. Dit manifest is on dertekend met „Friezen in Holland". Aan het manifest ontlenen wij: „Met grote verwondering hebben wij in de kranten gelezen over de onzin die uw burgemeester over de Friese bewe ging uitgekraamd heeft. Hoe duldt u zulke dwaasheden? Uw gemeente raad heeft zich, op een enkele na, al door Oppedijks grote mond laten overreden, 't Zal ons benoeuwen, of er in U wat meer pit zit. Ziet naar wat andere en grotere Friese gemeenten doen en zie naar het voorbeeld van het provinciaal bestuur". VERWACHTt KOEL WEEK, Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige Noordwestelijke wind. Koel weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1