NIEUWS UIT ZEELAND Good ruck Spannende Boulevardloop verwacht ZEEUWSCH-VLAANDEREN BIOSCOOPDIRECTIES CONTRA VERMAKELIJKHEIDSBELASTING 44ENJKES Wissel Zeeuws-Vlaanderen DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Twee inbrekers staan te Middelburg terecht. Vrijdag a.s. staan te Middelburg de 27-jarige lasser Jac. de R. en de 26- jarige opperman J. de R. uit Vlissin- gen terecht, die zich in Mei en Juni jl. aan een aantal inbraken schuldig hebben gemaakt. Op 15 Mei braken zij in te ÏJzendijke op 27 Mei te 's Heer Hendrikskinde ren, op 2 Juni in Souburg en op 3 Juni te Koudekerke en te Biggekerke. Meestal verschaften zij zich toegang tot een pand, dat zij met een onwel kom bezoek vereerden, door een ruit te'vernielen of een raam op te schui- véto: In. IJzèndyke bestond de buit uit en kele jassen, twee polshorloges en een bankbiljet van f 25, in 's Heer Hen drikskinderen uit een étui met tafel messen, een gouden en een zilveren armband, nog enige sieraden en een bedrag, van f 12, in Souburg uit een aantal bank- en muntbiljetten en muntstukken tot een waarde van f 110, in Koudekerke uit een geldsbe drag van ongeveer CO en in Bigge kerke uit een aantal bank- en munt biljetten ter waarde van circa f 200. Beide mannen zijn gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg. i CONTACTAVOND VOOR FRUITTELERS De door de Kring Zeeland van het N.F.O. in samenwerking met de rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst en vei ling gehouden contactavonden voor fruittelers, zijn een groot succes ge worden. Zeer duidelijk is gebleken, dat deze avonden in hoge mate de belangstel ling hebben gehad van de telers en him personeel, voor wie deze avonden een nuttig aspect vormden voor al de problemen welke er op fruitteeltge bied zijn. Door velen is het verzoek geri nogmaals ëen dergelijke avond te or ganiseren. In verband hiermede zal er voor de fruitkwekers, aangesloten bij de veiling Kapelle, nogmaals een contactavond worden gehouden en wel op Vrijdagavond a.s. om half 8 in loods 2 van de veiling te Kapelle. Op deze avond zal door de keur meester van de veiling Kapelle, de heer P. Oeile, gesproken worden over de kwaliteits- en sorteringsvoor schriften van fruit, terwijl de rayon assistent van de tuinbouwvoorlich tingsdienst, de heer L. C. Oele, zal spreken over de verschillende ziekten en beschadigingen van fruit. Een en ander zal worden toegelicht met de monstraties. Aarclenburg GROTE DEELNAME AAN ZWEM-EXAMENS. In het gemeentelijk zwembad te Aardenburg werden voor de eerste maal zwemexamens afgelegd, ter verkrijging van het K.N.Z.B.-diploma I of n. De deelname aan de examens was zeer groot; na afloop van de proeven kon aan 66 deelnemers een diploma worden uitgereikt Als exa minatoren fungeerden de heer J. de Jong, afgevaardigde van de K.N.Z.B. te Vlissingen en de heer P. A. van de Velde, badmeester te Aardenburg. Uiteraard waren de eisen welke voor het verkrijgen van diploma n (geoe fende zwemmers) werden gesteld zwaarder dan die, waaraan voor di ploma I (voorbereiding) moest wor den voldaan. Er werden slechts drie candidaten afgewezen. De diploma's werden als volgt be haald: Diploma I meisjes: Maatje Aar- noudse, Lydie Lippens José Stokx, Jenny Dhondt, Emmy Verploeg, Gre ta Dierick, Joan Trapman, Oda Lip pens, J.enny le Grand, Magda Rie- mens, Wies Lansu, Rita Jonckheere, Magda Dierick, Elsa Tas, Madeleine Lippens, Trix Lippens, Tona Lourens, Sari le Grand, allen te Aardenburg; Rita Braet, Elsa Maenhout, Cecil On- derdonok, allen te Heille; Marijke van Veen te Oostburg, Olga Root- saert, Hilda Vermeirei Henny de Croock Yolanda de Taeye, allen te Eede; Jacqueline Borgonjon te Mal- degém en Jeaninne Dieleman te L€ Pin (Frankrijk). Jongens: Robert Sierens, Adri de Kraker, Jaap de Hullu, Willy van Heiden; Theo Cauwels, Adri van der Linde, Sjaak de Cocq, Walter Lucas, Max de Rijcke, Wim Lucieer, Alfred Vermeire Frans van Dongen, allen te Aardenburg, Theo Rootsaert te Eede en Jan de Groot te Aardenburg; Koos van der Kolk te Aardenburg. Heren: N. Vandewalle te Aarden burg, E. Taveime en A. Rijckaert te Maldegem (België), afgewezen 3. Diploma II meisjes: Jenny Dhondt, Emmy Verploeg, Joan Trapman, Oda Lippens, Rita Jonckheere, Elsa Tas, Madeleine Lippens en Tona Lourens, Maatje Aamoutse, allen te Aarden burg; Rita Braet te Heille; Marijke vim Veen te Oostburg; Jacquline Bor- gottjon te Maldegem (België). Jongens: Robert Sierens, Adri de Kraker, Adri van der Linde, Alfred Vermeire en Koos van der Kolk al len te Aardenburg, Theo Rootsaert te Eede. Dames: Voor diploma I en n slaag de -mevr. C. Wille-de Smet alhier. TENNIS Tennisclub S.J.E.F. te Aardenburg kreeg een nieuwe kampioen De wedstrijden om het clubkam pioenschap van de tennisclub S.J.E.F. te Aardenburg hebben ditmaal een verrassing gebracht. Dokter H. P. de Jorig uit OostbiU'g, die reeds sinds de oprichting der club in 1949 onbetwist kantpioen van S.J.E.F. is geweest, w,erd nu namelijk reeds in de halve fi nale- verslagen door de heer G. Cal- laei-fc, .die ook kampioen voor het jaar 1952 werd. De gedetailleerde uitslagen z(jn: J. ParidaenG. van Vooren 64, 6—2; G: 'Callaert-J. Trapman 6-1, 62; J. GheeraertN. Vandewalle 63, 75) M, BralF. Standaerl" 63, 61; R. WyllemansW. Trap man 3—6, 7—5, 6—4; kwartfinale; J. ParidaenJ. Gheeraert 64, 6—3; G. CallaertM. Bral 1—6, 7—5, 6—4:; halve finale: G. CallaertH. de Jong 64, 7—5; J. ParidaenR. Wylle mans 6—0, 6—0; finale: G. Callaert— J. Paridaen 6—3, 86. TENNIS-CLUBIvAMPIOENSCHAP- PEN. De tennisclub „Hulster Ambacht" organiseert Zaterdag a.s. haar club- i5ampiqenschappen. De voornaamste wed«trqden zijn de enkelspelen, zo wel, voor dames als voor heren. Alle inschrijvers spelen tegen elkaar om acht games. Wie liet beste gemiddel de heeft is kampioen, Als het weer meewerkt zullen in deze maand ook nog. de dubbelspelen worden gehou den. Tweede gravelbaan te Si. Jansteen in gebruik genomen. De actieve tennisclub „Smash" van St Janssteen organiseerde een tennis- toumooi ter gelegenheid van de inge bruikneming van de tweede gravel baan. De club beschikt nu over twee gravelbanen, welke zij heeft kunnen laten aanleggen nadat het gemeente bestuur zich bereid had verklaard de ze aanleg te financieren. Hefr'programma van deze openings wedstrijden vermeldde dames- en lieren-enkelspel en gemengd dubbel. Winnares bij de dames werd mej. M. de Boy. De heer P. Bekaert won het heren-enkelspel. He>t openingsfeest werd besloten met een gezellige Cadzand GOEDE BELANGSTELLING VOOR WIELERWEDSTRIJD Voor de wielerwedstrijd, die Za terdag te Cadzand wordt gehouden, hebben zich thans reeds 35 deelne mers aangemeld, onder wie veel be kende renners, zoals C. Keepers uit Roosendaal, P. de Jonge uit Made en C Noordhoek uit 's-Herenhoek. Ook 'uit West Zeeuws-Vlaanderen zullen een 7-tal renners meerijden, o.a. Henk van der WaUe uit Cadzand. Sluis ALGEMENE VLUCHT fie postduivenhoudersvereniging „Recht voor Allen" uit Sluis nam Zondag 1.1. met 255 duiven deel (algemene vlucht) aan de vluchten op Arras. De gedetailleerde lijst van winnende eigenaars luidt: 1. 15. 18. Iz. die Cocq, Aardtenbua-g; 2. Jac. Ris- seeuw, Breskens; 3. P. Buyze, Breskens; 4. R. Lampo, Eede: 5. 11. A. Breyaert, Eede; 6. M. v. Boven, Sluis; 7. en 24. A. de Zutter, Aardenburg: 8. Gebr. Lonwa- ge. Sluis; 9. H. v. d. Voorde, Breskens; 10. 25. J. vare Gijs, Breskens; 12. G. Boek hout, Breskens; 13. Iz. Porrey. Breskens; 14. L. van Bellegem, Breskens; 16. Joh. Simpelaar, Oostburg; 17. A. Riemens, Eede; 19. P. Goossen, Retranchement; 20. J. Paas. Breskens: 21. en 23. M. Leurgans, Retranchement; 22. J. Wage, Sluis. Clinge VERBETERING MOLENSTRAAT. De gemeenteraad van Clinge verga derde onder voorzitterschap van bur gemeester P. V. M. Vercauteren. Er werd o.m. besloten over te gaan tot het doen verbeteren van de Molen straat, welke de verbinding vormt tussen de Gravenstraat en de Waïreiv straat. Het voorstel tot aankoop van een perceel grond nabij het gemeen telijk sportterrein werd verworpen. Sluiskil BEDRIJFSONGEVAL. Tijdens montage-werkzaamheden óp de Cokesfabriek te Sluiskil, kreeg de 48-jarige J. V. uit Axel, terwijl hij zich op een stelling bevond, een sta len buis op het hoofd. Het slachtoffer zakte in elkaar, maar bleef gelukkig op de stelling liggen. Met een ernsti ge hoofdwond werd hij naar het zie kenhuis vervoerd. Zuiddorpe PRIJSBOLLING Te Zuiddorpe werd een prijsbolling gehouden, waarvoor veel belangstel ling bestond. Er namen 27 boilers aan deel. Eerste prijzen behaalden René de Block, René Steel en Alph. van Damme. De tweede prijzen vielen ten deel aan M. Simon, A. Bracke en P. Apers. Hulst OUDEN VAN DAGEN TROKKEN NAAR BELGIË. Niet minder dan 170 ouden van dagen boven de 70 jaar uit Hulst maakten in auto's en autobussen een tocht naar België, waar allereerst Lokeren werd bezocht. Hier werd het organiserend comité op het stadhuis ontvangen en bracht men later een bezoek aan het museum, de kerk, waar prachtig houtsnijwerk te be wonderen viel, en het stadspark. Vervolgens reed men naar Overmere- Donk, waar de oudjes in hotel „Elvi ra" een koffietafel werd aangeboden en velen zich met de waterfietsen vermaakten. Vervolgens trok men naar Lochristï, waar de azaleavelden werden bezocht en men bovendien honderden fraaie bloemtapijten kon bewonderen. In Sint Niklaas werd in hotel „Europa" nog een Consumptie gebruikt en spraken de heren A. v. d. Ouderaa, voorzitter, en J. van Mierlo, secretaris, de aanwezigen toe. Vervolgens reed 'men naar de Hol landse grens om met begeleiding van de motorpolitie via Sint Jansteen in Hulst terug te keren, waar men met de Kon. Sted. Harmonie voorop naar de Markt trok. Hier werden de ouden van dagen toegesproken door loco burgemeester, de heer P. Warnier, en door kapelaan Mabesoone. Toen de harmonie speelde maakten de ouden van dagen een rondedans. Het markt plein was geheel bezet met belang stellenden. AFDELING BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN OPGERICHT. Dinsdagavond is Sn „De Oester- beurs" een afdeling Yerseke van de Bond van Plattelandsvrouwen opge richt. Na een openingswoord van de prov. presidente, mevr. L. N. Huys- manGriep, vertelde de prov. se cretaresse, mej, G. G. Sikkens, een en ander' over' het algemene werk van de bond, waarop mevr. Huys- man speciaal het werk in de afde lingen besprak. Hierna werd besloten een plaatse lijke afdeling op te richten, waar voor zich reeds 30 leden opgaven. Het bestuur is als volgt samenge steld: mevr. J. Vlamingde Koek, presidente; mej. A. Oom, secretares se; mevr. BomSchepert, penning- meesteresse; mevr. H. Polderman Bom en mej. J. de Köeijer. Er zal éénmaal per maand worden* verga derd, terwijl verschillende lezingen en cursussen worden -ehouden. Na de pauze werden de dames ver gast op voordracht van mevr. Huys- manGriep. Biervliet AANBESTEDING. Door architect Jac. Faas uit Bier vliet werd aanbesteed, het houwen van een schuur met veestalling voor de heer W. Verplanlce te Biervliet, waarvoor als volgt werd ingeschre ven: E. A. de Boever. Biervliet, f20.490; Vic. Verstraete, Hoofdplaat, f21.180; Th. Wieleman, Hoofdplaat, f 21.730; E. van de Waeter, Biervliet, f24.400; Gebr. Krieckaert, Hengst dijk, f24.500; L. B. Verstraete Zn,, Hoofdplaat, f 25.148; Fa. P. F. van Driessche Zn., Hontenisse f25.160; Gebroeders Steenbergen, Philippine, f 25.600; W. Jacobs en D. Plekkepol, Breskens, f26.400; A. J. Roegiers, Philippine, f28.340. De raming van de architect was f23.116. Het werk werd aan de laagste inschrijver ge gund. Terneuzen VOOR VERKEER WEER OPENGESTELD Dinsdagavond werd de Axelsestraat te Terneuzen, nadat deze de laatste maanden wegens vernieuwing en ver betering bij gedeelten afgesloten is geweest, w,eer geheel voor 't verkeer opengesteld. De drukke verkeersweg heeft een grote verandering onder gaan en voldoet thans, met de brede rijweg en de rijwielpaden en trottoirs aan weerszijden daarvan, aan de eisen welke het moderne verkeer stelt. Aan de afwerking wordt thans de laatste hand gelegd, zo onder meer aan de aanleg van een oversteekplaats met vluchtheuvel bij de Axelse brug. Wat de nieuwe verlichting van de straat betreft, deze zal in verband met de aanvoer van materiaal enz. nog enige tijd op zich laten wachten. RIJKSPOSTSPAARBANK. Bij de Rijkspostspaarbank in het ressort Terneuzen, omvattende Ter neuzen. Hoek, Philippine, Sluiskil en Zaamslag, werd gedurende de maand Augustus ingelegd 90.896.34 en te rug betaald 67.055.11. 50 Nederlandse families stichten „Castrolanda." Als eerste uitvloeisel van de emi gratie-overeenkomst, welke werd ge sloten tussen de Nederlandse en Bra ziliaanse regeringen, zullen vandaag acht families naar de Braziliaanse staat Parana vertrekken. Nabij de stad Castro zal er een Ne derlandse gemeenschap van landbou wers en veetelers worden gevestigd: Castrolanda. In totaal zullen er zich vijftig Ne derlandse families vestigen. De Ne derlandse regering heeft er in toege stemd, dat elke familie-eenheid vee en landbouwwerktuigen en benodigd heden mag uitvoeren tot een bedrag van 30.000, een totaal van 1.500.000 voor de 50 families. De Braziliaanse regering heeft een zelfde bedrag bestemd voor de vesti- gings- en onderhoudskosten in de eerste twee jaren. De Nederlanders, die zich in de Castro-gemeenschap zullen vestigen, zullen met zich mee brengen 1000 koeien, 15 jeeps, 12 tractoren, een ge hele uitrusting voor een zuivelfabriek, 25.000 kg. zaden en pootaardappelen, 250.000 kg. meststoffen, zowel als be- drijfsbenodigdheden en huisraad. Mevrouw v. G. te St. Jansteen be kwam een beenwond, toen zij met haar bromfiets tengevolge van een te krachtig afremmen viel, De collecte ten behoeve van de kan kerbestrijding bracht te Zuidzande f 132,30 op. Aan dB R.K. Meisjesschool te St. Jansteen werd mejuffrouw R. Poppe uit Sas van Gent tot onderwijzeres benoemd. Het zoontje van de heer M. te Clinge viel van een stilstaande vrachtauto en bekwam een bloeduitstorting. Zowel te Anna Jacobapolder als te Bruinisse werden voor dB tweede maal in dit seizoen aardbeien geplukt. Te Bruinisse werd op het proefbedrijf Scheldemonden, gedurende de maand Augustus 62.3 mm. regen geregistreerd. Te Bruinisse werden in Augustus 5 slachtvergunningen voor koeien en 8 voor varkens afgegeven. Ook te Domburg klonk vrolijke mu ziek ter gelegenheid van Prinses Wilhel- mina's verjaardag. Hier was het .Apol lo", dat voor een groot aantal toehoorders een concert gaf in de muziektent. VIRGINIADEÉMIUXE Ook prachtige geschenkdozen van 50 Nieuws In een Noiedop 9 Een Roemeens militair gerechtshof heeft 5 Roemenen ter dood veroordeeld wegen „sabotage" aan het kanaal tussen de Donau en de Zwarte Zee. dat gegraven wordt om een zandbankvrije uitweg naar zee te verkrijgen. Vijf andere beschuldig den werden veroordeeld tot straffen, die variëren van 20 jaar tot levenslang. Bij de overstromingen en grondverschuivin gen op de Philippijnen zijn vorige week volgens thans bekend gemaakte cijfers, ongeveer 150 personen om het leven ge komen. Men meent vijf jaar nodig te heb ben om dB in twee dagen aangerichte schade te herstellen. Vijftien hoge functionarissen van de Oostenrijkse communistische partij zijn vare hun pos ten verwijderd. Zij zouden ..weggezui verd" zijn wegens voor de partij schade lijk gedrag. Het Amerikaanse achtste leger heeft meegedeeld, dat het de vorige maand de tegenstander 10.052 verliezen heeft toe gebracht, waaronder 5.028 gesneuvelden. De meesten vielen bij „bunkerheuvel", ten Oosten van Panmoendjon. f) In Den Haag is Woensdag de lakstokerij van een verffabriek uitgebrand. Door de ontstane dampen was het blussingswerk moeilijk. PERCENTAGE VAN 35 TE HOOG GEACHT. Nederlandse Bioscoopbond kan adviseren om tot sluiting over te gaan. Do directio van de Electro- en Schouwburg-bioscopen te Middelburg heeft tofc het gemeentebestuur van Middelburg het verzoek gericht om de vermakelijkheidsbelasting op filmvoorstellingen gelijk te stellen aan die op toneelvoorstellingen en dergelijke en derhalve te brengen op 20 Dit verzoek is, zoals gemeld, in handen gesteld van B. en W. voor het uitbrengen van prae-advies, zodat weldra een voorstel aan de raad is te verwachten. De directie van de Alhambra- en Luxor-theaters te Vlissingen hebben een zelfde verzoek gericht tot het gemeentebestuur van Vlissingen, In een onderhoud, dat wij met de heer H. H. A. Wöhler, directeur van de Middelburgse bioscopen, hadden, zeide deze dat zowel als zijn collega's, de gevraagde gelijkstelling als een volstrekte billijkheid be schouwen. Voorts wees hH er op, dat de lasten, welke de bioscoopdi recties momentcel hebben te dragen, veel en veel zwaarder zjjn geworden, terwijl het bezoek aanmerkelijk is teruggelopen «en de prijzen der plaat sen slechts met tien cent per ran8 zijn verhoogd. Zo lang een vermake lijkheidsbelasting van 35 ver schuldigd is in Vlissingen ls dit eveneens het geval kan van een rendabele exploitatie dan ook geen sprake zijn, zo wordt gezegd. In verband hiermee pleegt het hoofdbestuur van de Nederland se Bioscoopbond tegenwoordig de thcaterdirectien, wier verzoeken om belastingvermindering niet worden ingewilligd, te adviseren, hun zaken te sluiten, desnoods voor onbeperkte tijd. De heer Wöhler verklaarde ons, dat by zich hier toe ook gedwongen zou zien, Indien het percentage van 35 gehandhaafd zou blijven. In sommige gemeenten ls het reeds tot een sluiting gekomen, o.a. in Coevorden, waar de twee bioscopen dicht gingen en in Hoensbroek, waar de drie theaters op Maandag 2l Juli hun deuren voor het publiek sloten en deze nog steeds niet heropenden. In enkele grote steden behoort een sluiting evenmin tot de onmogelijk heden, o.a. in Haarlem, waar ernsti ge moeilijkheden tussen het gemeen tebestuur en de exploitanten van de zeven bioscopen zijn gerezen. De the aterdirecties in Amsterdam beraden zich eveneens op stappen om te be reiken, dat de zware belastingdruk wordt verminderd, een belastingdruk, die in de bioscoopwereld bovendien als een grote onbillijkheid wordt be schouwd omdat men zich ten ach ter voelt gesteld bij andere ver- maaksbedrijven, welke veel minder vermakelijkheidsbelasting behoeven te betalen. HET OORDEEL VAN DE BOND. Men spreekt algemeen van „de strijd tegen de vermakelijkheidsbe- j lasting" en deze is volgens de vice- voorzitter van de Ned. Bioscoopbond, de heer J. S. Croeze, in een rede, welke hij in de op 14 Juli gehouden jaarlijkse ledenvergadering van de bond uitsprak, in een nieuw stadium gekomen, doordat de wet op de fi nanciële verhouding tussen het ryk en de gemeenten is gewijzigd, waar door de voor het bioscoopbedrijf gel dende uitzonderlijke percentages zijn vervallen. „De gemeenten zijn nu wederom autonoom op het stuk van deze heffing. Wjj kunnen thans met meer kracht dan tevoren een beroep doen op de gemeentebesturen om de heffingen wederom naar het oude peil terug te brengen. In geen geval zullen wy aanvaarden, dat de colle® ges van Gedeputeerde Staten de be sluiten der gemeenteraden zullen frusteren door goedkeuring aan de gemeentebegrotingen tc onthouden al of niet in verband met bepaalde te korten als gevolg van verlagingen der belasting voor ons bedrijf en evenmin zullen wij tolereren, dat de besluiten van de raad geen effect kunnen krijgen, doordat de burge meester of het college van B. en W. het hiermede niet eens zijn", aldus de heer Croeze volgens het Offici eel orgaan van de N.B.B. Advertentie. I ENAVO AUT0-VEILIN6 1 l 'Iedere VRIJDAG VEEMARKTHALLEN ROTTERDAM OM DE ZILVEREN P.Z.C.-BEKER. Zonder Hans Harting, maar toch met tal van bekende lopers Een flink aantal Nederlandse en Belgische lopers zal a.8. Zondagmid dag weer aan de start verschynen voor de VHssingse BoulevardloQp, om elkaar de mooie zilveren beleer van de Provinciale Zeeuwse Courant te bestrijden. En nu is het helaas wel zo, dat Hans Harting, die verleden jaar door een derde overwinning in successie de vorige beker tot zijn de finitief eigendom maakte, ditmaal niet zal starten, maar dit. neemt toch niet weg, dat er een mooie strijd verwacht mag worden. Insiders zyn zelfs van mening, dat door het wegblijven van Harting de stryd span- minder kan worden en wanneer we zien, dat onder de deelnemers zich drie bekende Zeeuwse lopers ais Staf Dobbelaere, Arie Billus en Walter Rootsaert bevinden, zyn we inderdaad wel geneigd te geloven, dat het ditmaal aan spanning zeker niet zal ontbreken. Marktberichten VEILING TERNEUZEN. Sla 3f708.10. Bloemkool 838. Groene komkommers 814. Witte komkommers 8 40. Meloenen 14^-46. Peen 13—14. Kro ten 6. Aardappelen-: eerstelingen 11.20. Bintjes 10. Andijvie G—15. Stoksnijbonen 24—41. Princessebonen 2243. Saxa 29 Rode kool 4—9. Savoye kool 6—15. Witte kool 3.50. Peen 15—17. Prei 16—21. Spinazie 27—30. Tomaten 16—29. Uien 4. Appelen: James Grieve A 17—22. B en C 15. huishoud I grof 15—22, huishoud I 1122, keukenkwaliteit 911, fabrieks 8-9. Een belangrijke verandering bij vorige jaren ligt in de keuze van het punt voor start en finish, dat nu verlegd is van de Boulevard Evertsen naar de Boulevard de Ruy- ter nabij de Bomvrije Toren. En ook deze verandering draagt er' toe bij voor het publiek de spanning te ver hogen. Tussen de Bomvrye en de bebouwing van de boulevard in de richting van het standbeeld van Mlchiel de Ruyter wordt nu een ge deelte van het parcours gereser veerd. Men ziet daar dan de lopers eerst starten, halverwege het par cours een keer passeren en ten slot te op het zelfde punt ook weer de finish bereiken. De lopers starten alle in de richting van Michiel de Ruy ter, lopen daar rond het standbeeld, dan terug langs de. boulevard tot bij de oude start- en finishlijn bij het voormalige „Britannia" en vandaar weer terug naar de Bomvrye. Dit geldt voor de senioren, aangezien de junioren, voor wie het parcours van 1200 meter is verlengd tot plm. 1400 meter, reeds bij de plaats, waar vroeger het standbeeld van Frans Naerebout stond, hun tweede keer punt hebben. Door de senioren wordt nu niet meer rond het zg. Haventje van Meijer gelopen, doch door een kleine verlenging aan beide uiteinden van het traject is de afstand toch op precies 3600 meter gehouden. Dit was nodig met het oog op record noteringen. Over dit record gesproken, de kans dat het nu wéér verbeterd zal worden, is natuurlijk uitermate ge ring nu Hans Harting niet meeloopt. Deze heeft het vorig jaar met 10 min. 26,4 sec. immers al zeer scherp gesteld! Zoals reeds gezegd wordt met na me bij de senioren een zeer spannen de strijd verwacht. In de eerste plaats natuurlijk tussen het Zeeuwse trio Dobbelaere, Bilius en Rootsaert, dat elkaar dit seizoen reeds enige ma len fel heeft bekampt, waarbij onze kranige nationale B-kampioen op de 1500 meter Arie Bilius reeds enige malen toch nog door Dobbelaere werd geklopt. Vanavond komt dit drietal ook in Schoondijke tegen elkaar uit: een mooie generale repetitie voor de Boulevardloop. Als vierde man ls cr zowel van avond ais Zondag nog by Piet van Acker uit Cadzand, die zeker in staat moet worden geacht het de favorieten nog even lastig te ma ken. Andere lopers van naam, die Zon dag aan de start zullen verschijnen, zijn de A.A.C.-ers Van Zeeland (Noord-Hollands kampioen op de 1500 en 3000 meter) en Böhm en verder de Belg Thyssen van de ath- letiekver. „Capellen". Overigens is reeds bekend, dat byv. de athletiekver. Rieme van plan is met een flink aantal lopers naar Vlissingen te komen, maar een of ficiële opgave daarvan is nog niet binnen, zodat ook het totaal aantal lopers nog niet opgegeven kan wor den. Uit Zeeland starten bij de senio ren J. Mieras van Hellas (Goes); R. Magnus en C. Verbist van „Hon tenisse^; P. van Acker. Staf Dob belaere, C. F. Neve en H. Witte van Winnaars van de Boulevardloop. 1929 A. A. W. Wolf, Den Haag 1930 J. Arnold, Breda 1931 M. H. Stevense, Rotterdam 1932 P. Hartman, Rotterdam 1933 A. Dielen, Capellen (B.) 1934 B. Hermans, Merxem (B.) 1935 A. Dielen, Capellen (B.) 1937 D. van Yperen, Rotterdam 1938 A. Decraemer, Ostende (B.) 1939 Door oorlogsoms Landig- 1944 heden niet georganiseerd. 1945 P. Moreels, Gent (B.) 1946 P. Moreels. Gent (B.) 1947 F. Herman, Oudenaarde (B.) 1948 F. Hei-man Oudenaarde (B.) 1949 Hans Harting, Amsterdam 1950 Hans Harting, Amsterdam 1951 Hans Harting Amsterdam Record: 10 min. 26.4 sec., Hans Harting (A.A.C.), Am sterdam. „Marathon" (Vlissingen) en L. Wol lering. B. Walker en Arie Bilius van „De Zeeuwen" (Vlissingen). Ook by de junioren zal een flink aantal goede lopers aan de start ko men, zodat op dit onderdeel even eens Q/en spannende stryd mag wor den verwacht. Een aardige bijzonderheid is nog, dat de Belgische oud-loper A. Dielen van „Capellen", die in 1933 en in 1935 de Boulevardloop won, ditmaal als leider van do Belgische lopers mee naar Vlissingen komt. Het bestuur van de Viissingse sportver. „Marathon" is vooral de laatste dagen natuurlijk reeds druk in de weer met alle voorbereidingen. Gezien ook de ervaringen van vo rige jaren, mogen we venvachten, dat wanneer a.s. Zondagmiddag de fraaie nieuwe P.Z.C.-beker weer zal worden uitgereikt ditmaal in hotel „Maldeghem" op het Beursplein organisatoren cn lopers zullen kun nen terugzien op een geslaagde athletlekmanifestatie. WIELRENNEN Lustrumwedstrijden Z.W.C. „De Scheldemond". Zaterdagmiddag 13 September viert de Z.W.C. „De Scheldemond" te Vlis singen haar 5-jarig bestaan met wie lerwedstrijden in het Bellamypark, Het programma vermeldt een wed strijd voor clubleden over 65 ronden, een wedstrijd voor niet-clubleden over 25 ronden op gewone fietsen en een gecostumeerde wedstrijd. John Braspennincx zegt wielersport vaarwel. John Braspennincx, de eerste Ne derlander en buitenlander, die in België in de dertiger jaren tal van wieïersuccessen heeft geoogst, heeft besloten het wielrennen er aan te ge ven. Een nieuwe knie-operatie heeft hem gedwongen dit besluit te nemen. „De Bras" besluit hiermee een suc cesvol en bewogen sportearrière, waarvan zijn twee Nederlandse kam pioenschappen als prof en zijn natio naal kampioen als onafhankelijke de hoogtepunten vormen. e VOETBAL SCHAAP NAAR TROYES. De Nederlandse Voorhoedespeler Schaap, die tot nu toe voor Toulouse uitkwam, is overgenomen door de ,A.S. Troyes. Met deze overdracht was naar ver luidt een bedrag van ruim 22.000 gul den gemoeid. ATHLETIEK Zatopek: „Niet om eer en om medailles". Emil Zatopek, Olympisch kampi oen 5.000 meter, 10.000 meter en Ma rathon, heeft in een artikel in het communistisch blad „Volksstimme" geschreven, dat de Tsjechische deel nemers aan de Olympische Spelen te Helsinki gestreden hebben voor de opbouw van het socialisme op de sportvelden. De Tsjechen waren niet alleen naar Helsinki gekomen, om medailles te winnen en eer voor hen zelf te behalen, maar om de wereld te tonen dat In de volksdemocratieën de economische ontwikkeling-hand in hand gaat met die van de lichamelij ke opvoeding en de sport. Iedere burger moet zijn lichamelijke kracht ten behoeve van de arbeid en de ver dediging van het vaderland verster ken. Elk jong mens moet zijn gezond heid verbeteren voor de opbouw van het socialism* en de verdediging van de vrede, zo besluit Zatopek dit KERKNIEUWS DS. SPIJKERBOER NAAR ROTTERDAM. Naar ds. Spijkerboer, Ned. Herv. predikant te Souburg ons mededeelde, heeft hij van het moderamen der Ge nerale Synode opdracht ontvangen om voor de tijd van een jaar als pre dikant werkzaam te zijn in de Zuider- kerkwïjkgeme ente te Rotterdam tot bijstand in het pastoraat. Ds. Spijker boer heeft deze opdracht aanvaard en hoopt in de eerste morgendienst te Souburg van Zondag 7 September a,s. van zijn beslissing verantwoording af te leggen, 's Avonds zal ds. W. A. Zeijdner, predikant van de Zuider- kerkwijkgemeente te Rotterdam, hem tot zyn dienstwerk aldaar inleiden. NED. HERV. KERK Bedankt voor Bedum: H. Coolsma te Piincenhage. Benoemd tot vicaris te Hoogvliet: W. F. Kuil, vicaris te Wijnjeterp. GEREF. KERKEN Beroepen te Anna Jacoba Polder: R. van Reenen. candldaat te Soestdijk. Beroepen te Lioessens: S. de Vries te Sellingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11