PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Vakbonden noemen oorzaken van de Nederlandse concurrentie Nog dit jaar bouw van moderne graansilo in Breskens BILT Vandaag GEEN „LUCHTMACHT-AFFAIRE" 195e Jaargang-No. 207 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 Sept. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 353300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr. 58-00. telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160), Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16; re.-"euzen Brouwerijstr. 2. Zierikzee: N. Bogerdslr. l m uHcb26. BELGISCHE INDUSTRIE IN MOEILIJKHEDEN. Socialistische vakbond verwijt regering te liberale politiek De moeilijkheden, welke de Belgische industrie op het ogenblik door maakt, worden door Belgische industriële kringen in het algemeen toe- gescltreven aan de concurrentie, welke van Nederlandse zyde wordt on dervonden. Dit zou slechts mogelijk zijn door het lager loonpeil in Ne derland, zo meent oa. het Algeme en Christelijk (katholiek) vakverbond in België. Opmerkelijk is echter, dat het Algemeen Belgische Vakverbond (soc.) een geheel ander geluid laat horen. Het A. B. V. V. wijst er namelijk op, dat juist niet de Nederlandse lonen de voornaamste oorzaak zijn van de malaise in de Belgische industrie, maar de liberale economische po litiek van de Belgische regering. Het A.B.V.V. merkt op, dat een duidelijk verschil moet worden ge maakt tussen de economische poli tiek der beide regelingen. Nederland volgt een dirigistische politiek van werkverschaffing, handhaving van het levenspeil der arbeidersklasse, industrialisatie en bevordering van de uitvoer. Voorts wrjst dit vakver bond er op, dat de Nederlandse loon politiek nauw verbonden is aan de algemene politiek. De economische politiek der Bel gische regering, aldus het A.B.V.V. welke slechts door de werkgevers organisaties gesteund wordt is in wezen liberaal en herhaaldelijk door de vakbonden aan de kaak gesteld. Hoewel de Nederlandse prijzen de Nederlandse concurrentie vergemak kelijken, is anderzijds de zwakheid der Belgische regering op het gebied van de economische politiek, de oor zaak van de verscherping van het verschil der kostprijzen in de Bene- luxlanden_ Het A.B.V.V. bljjft voorstander van een economische unie, indien ge lijke sociale voorwaarden aanwezig zijn en over deze aangelegenheid zou de Belgische regering; met de Nederlandse onderhandelingen moe ten aanknopen. Het A.B.V.V. acht het vender nood zakelijk, dat de Belgische regering Kantlijn In de Verenigde Staten is de verkie zingscampagne tussen Eisenhower en Stevenson in volle gang en de beide candidaten praten er lustig op los. Daar is op zichzelf natuurlijk niets tegen. Het tegendeel is waar. Sedert Amerika en Rusland de enige mogend heden zijn geworden, die in de wereld een beslissende invloed kunnen uitoe fenen, is het zelfs uitermate nuttig. De kleine staten kunnen uit de redevoe ringen van Eisenhower en Stevenson tenminste afleiden, wat zü van beiden te wachten hebben. Welnu: verleden week heeft Eisen hower een rede gehouden, die in West Europa wel ernstige bezorgdheid moet hebben gewekt. De generaal sprak voor de Amerikaanse oorlogsveteranen en deze rede was een scherpe aanval op Rusland, een oproep tot een kruis tocht tegen het communisme. Dat is gevaarlijk en West Europa moet van dergelijke redevoeringen eerlijk ge zegd bitter weinig hebben. Terwijl geheel Europa de vage hoop koestert dat zich in de Sovjetunie veranderingen zullen gaan vol trekken die een naast elkaar voortle ven van de Westerse beschaving en de communistische mogelijk zullen ma ken, trekt de bevrijder van Europa ongezouten van leer. Europa tracht een oorlog te vermijden, de generaal pre dikt hem. Wij wensen een defensieve houding, waarbij de defensieve kracht zo groot moet zijn, dat Rusland weinig lust heeft de offers te brengen, die een aanval op het Westen zou vergen Ei senhower wordt agressief en neemt daarmede meer risico,'dan West Euro pa lief is Stevenson is voorzichtiger. Hij tracht de handen vrij te houden. Ook hij heeft voor de oorlogsveteranen ge sproken. Zijn voornaamste thema was dat men de schuur niet moet afbran den om de ratten te verdelgen. Dat klinkt een Europeaan prettiger in de oren. De Amerikanen hebben geen oorlog in eigen huis gehad. Europa wel. En het is er in een halve eeuw tijds practisch aan te gronde gegaan In 1900 was West'Europa onaantast baar, oppermachtig. In 1950 is het een voetbalveld voor de grote mogendhe den. En als men bedenkt, dat nog al tijd de waarheid van kracht is dat on verstand de wereld regeert, is dat een onbehaaglijke situatie. Er zou geen aanleiding zijn geweest om bij deze dingen zo uitvoerig stil te staan, ware het niet, dat De Waarheid onze spiksplinternieuwe mi nisters van buitenlandse zaken ervan beschuldigt, gehoorzame dienaars van Amerika te zijn. „rReeds eerder betoogden wij, dat West Europa op Amerika een mati gende invloed kan uitoefenen, mits 0 ™aa1^ tegen al te sterke binding aan Washington. Nederland kan daar- "l/r56 "datieven nemen. Maar dan zullen onze ministers van buitenlandse zaken ook vrij moeten staan en in tegenstelling tot De Waar heid nemen wij vooralsnog aan, dat zij dat maerdaad doen. Hun Neder landerschap zal voorzeker van meer Amerikan' dan hun syTnPatiue voor Zo hoort 'het ook te zijn. tezamen met de werkgevers werknemers-organisaties de toestand in de industrie aan een onderzoek onderwerpt. ANGSTWEKKENDE WERKLOOSHEID. Het Algemeen Christelijk Vakver bond stelt vast, dat de werkloosheid in een reeks bedrijfstakken angst wekkend toeneemt, hetgeen het voor een groot deel toeschrijft aan de ongelijke concurrentievoorwaarden in Nederland en België. Het bestuur van dit vakverbond is van oordeel, dat de voornaamste moeilijkheden wel degelijk in het loonverschil schui len, dat 30 tot 45 ten nadele van België bedraagt. Het A.C.V. blijft ten volle een aanhanger van de Be nelux. maar meent, dat een econo mische unie slechts zin heeft wan neer deze een duurzame bloei van het bedrijfsleven in de hand werkt en een verhoging van de levensstand aard der bevolking op sociaal ge bied mogelijk maakt. Het bestuur van het A.C.V. ver klaart uitdrukkelijk, dat het geen verlaging van de levensstandaard in België kan aanvaarden en meent derhalve, dat liet nodig is het be staande loonverschil te verminderen door een verhoging der lonen in Ne derland. Het bestuur van dit vakverbond is tenslotte eveneens van mening, dat onmiddellijk onderhandelingen aangeknoopt dienen te worden tus sen de regeringen der .beide, landen, teneinde een dusdanige économische, financiële en sociale politiek tot stand te brengen, dat er nagenoeg dezelfde concurrentievoorwaarden in het leven worden geroepen Het drama te Someren. Verdachte op vrije voeten gesteld. De raadsman van S. uit Hamont (België) die op 4 Augustus j.l. in de omgeving van Someren in Noord Bra bant met zijn auto in de Zuid-Willems vaart reed waarbij de vrouw en de drie kinderen van S. om het leven kwamen, heeft het Gerechtshof te 's Hertogenbosch verzocht de voorlo pige hechtenis van zijn cliënt onge daan te maken. De raadsman grondde zijn verzoek op het gebrek aan wettig en overtuigend bewijs, dat in dit ge val misdaad in het spel zou zijn. Dins dag heeft het hof in raadkamer de Z.-Afrikaanse rechter klaagt „Time" aan. Een rechter uit Johannesburg, E. G. Halse, heeft een aanklacht wegens laster ingediend tegen het Ameri kaanse weekblad „Time" en 10.000 pond schadeloosstelling geëist. De aanleiding voor deze aanklacht vormde een artikel iri het blad over het proces tegen Emil Solomon Sachs, de oud-secretaris van de kleer makers-unie. Volgens „Time" was de ze rechtszaak een farce. Sachs was voor de rechter gesleept, hoewel er geen bewijs bestond, dat hij commu nist was. De minister van justitie hield echter niet van „de praatzieke Sachs" en had hem daarom aangewe zen als communist. Rechter Halse had beter geweten, maar Sachs des ondanks veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Het hooggerechtshof heeft inmid dels de eis van rechter Halse in be handeling genomen en verlof gege ven om beslag te leggen op 1Ö00 pond, welke „Time" tegoed heeft bij een bankinstelling in Johannesburg. „Time" heeft twee maanden tjjd om verzet aan te tekenen. ...herdenkt -België zijn bevrij ding (1944) ...is het 75 jaar geleden, dat te St. Germain-en-Laye de gro te Franse staatsman Adolphe Thiers overleed. J 59ste Najaarsbeurs te Utrecht geopend. In de eerste uren reeds vele buitenlandse bezoekers. Dinsdag is de 59ste Jaarbeurs te Utrecht zonder enig ceremonieel geo pend. De eerste twee dagen zijn de zogenaamde „exportdagen", die voor namelijk door de buitenlanders zullen worden bezocht. Vóór elf uur was er reeds bezoek van Belgen, Duitsers, Noord-Amerikanen, Indonesiërs, Fran sen. Ieren en verder kooplieden uit Chili, Suriname, Denemarken, Polen, Groot-Brittannië, Canada, Spanje, Oos tenrijk, Zweden, Zuid-Afrika, Italië, en Noorwegen. Ernstige beschuldiging van Truman aan Republikeinen. President Truman heeft Dinsdag in een verkiezingsrede te Parkers- burg (West-Virginia) de leiding van de Republikeinse verkiezingscampag ne er van beschuldigd, dat zij het gevaar van een oorlog heeft ver groot „door in het wilde weg te spreken over de bevrijding van de De nieuwe ministers zijn Dinsdagmorgen in de Trèves-zaal te Den Haag voor de eerste vergadering bijeen ge- komen. Zittend aan de tafel van links naar rechts de ministers mr. J. M. A. Luns, mr. J. YYprol. mr. W. Drees (minister-president), drs. J. Middelburg, secretaris en mr. Th. J. Gals. Staande van Ir. H. S. J. Witte, J. G. Suurhoff, J. van de Kieft, ir. C. Staf, mr. L. A. Donker, S. L. Mans- ra, prof. mr. dr. W.J. A. Kernkamp, A. C. de Bruyn en prof. dr. J. Zijlstra. J. M. Beel, dr. links naar rechts; holt, mr. J. Algera, prof. HET BEGON MET EEN ETENTJE Enkele kleine textielfabrikanten trachtten hun afzet in de militaire sector te behouden. Zoals bekend zijn er in de tweede helft van het vorig jaar by de Lucht macht Aanschaffïngsdïenst onregelmatigheden aan het licht gekomen. Deze hebben destijds geleid tot de arrestatie van het hoofd van deze dienst, luitenant-kolonel B. en tot die van de eerste luitenant Van B. Tijdens het onderzoek, dat geruime tijd in beslag nam, zyn er enige malen berichten verschenen over nieuwe arrestaties in verband met nieuwe ontdekkingen. Zij wekten de indruk, dat de eerste zaak vele vertakkingen had en leidden ertoe, dat V3n een „Luchtmacht-affaire" gesproken werd. Uit mededelingen van de betrokken instanties aan het A.N.P., blijkt thans, dat deze indruk toch niet geheel juist is. Een aantal nader aan het licht gekomen onregelmatigheden houdt beslist geen verband met elkaar of met de vorig jaar ontdekte onregelmatigheden by de Luchtmacht Aan- schaffingsdienst. vernietiging gelast van de beschikking volkeren in Oost-Europa, die in sla- tot de voorlopige hechtenis van de vernij worden gehouden." Hij doelde rechtbank van 's Hertogenbosch en S. I hierbij op uitlatingen van Eisenho- onmiddellijk in vrijheid gesteld. wer en Foster Dulles. Onderscheid dient te worden ge maakt tussen onregelmatigheden bij de Luchtmacht Aanschaffingsdienst, verduisteringen ten nadele van 't Rijk te Budel, welke geheel in de burger, sector vallen, en tenslotte onregel matigheden bij het Directoraat-Mate-, rieel van de Landmacht. De onregelmatigheden bij de Lucht macht Aanschaffingsdienst hebben betrekking op de afdeling textiel. Bij deze onregelmatigheden gaat het naar schatting om een bedrag van een kleine ton. Het hoofd van deze dienst, luitenant-kolonel B„ werd ge arresteerd, doch inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Mede werd in arrest gesteld de eerste luitenant Van B. Voorts zijn twee burgers in arrest geweest en bevinden zich nog twee burgers in verzekerde bewa ring. Deze zaak zal nog dit jaar voor dé krijgsraad te velde-West dienen. De onregelmatigheden kan men beschouwen als een uitvloeisel van een spel, dat door luitenant Van B. met een handelsonderneming en een aantal kleinere textielfabrikanten werd gespeeld. De bonafide fabrikan ten stonden hier buiten. Ook door de luchtmacht werden grote textiel- orders geplaatst bij Nederlandse be drijven. In de jaren 19471948 wa ren de grote bestaande zaken daarop nog met zo gebrand, maar enkele kleinere, na de oorlog opgekomen zaken, zagen een kans nu een slag te slaan en een afzetgebied te verkrij gen, Toen later ook de grotere zaken zich meer en meer in de militaire sec tor gingen bewegen, trachtten enkele van de eerste bedoelde kleinere zaken haar afzetgebied in de militaire sec tor te behouden. Zij vonden in de COÖP. AANKOOPVERENIGING BESLOOT Ruim 30 meter hoog bouwwerk zal havenbeeld beheersen Naar wy vernemen zal zeer binnenkort te Breskens een begin worden gemaakt met de bouw van een moderne graansilo, in opdracht van de Coöperatieve Aankoopvereniging „Landbouwbelang van West Zeemvsch- Vlaanderen." De leden van deze vereniging hebben onlangs met algemene stemmen tot de bouw van deze silo besloten, welke opgetrokken zal wor den aan de haven van Breskens, op de terreinen van de Aankoopvereni ging. Het zogenaamde voorhuis van de silo, waarin droog- en sclionlngs- machines geplaatst, zullen worden, zal 33.40 meter hoog vvprden en de silo zal een inhoud hebben van 2500 ton. De bouw van dit immens,e graanpakhuis hoopt men nog in October aan te besteden; in Juli 1953 .zal het gereed moeten zyn. De silo te Breskens, welke te zijner tijd ongetwijfeld het havenbeeld zal beheersen, zal de tweede zijn in Zeeuwsoh-Vlaanderen. Zoals men zich zal herinneren, werd 23 Mei j.l. te Axel een silo met een inhoud van 2000 ton in gebruik genomen. In Kortgene beschikte men reeds langer over een silo van dezelfde capaciteit. Ook in West Zeeuwsch-Vlaanderen deed zich echter sedert geruime trjd dringend de behoefte gevoelen aan een moderne opslagruimte voor de brouwgerst en dit voorjaar ontston den in principe de plannen om tot de bouw van een silo te besluiten. Het besluit is thans genomen en zo zal nog dit jaar begonnen worden met de bouw van de silo, uitsluitend gefinan cierd met boerenkapitaal. De archi- tectuur berust by de Nat. Coöp. Aan- en Verkoopvereniging voor de Land bouw, Centraal Bureau, te Rotter dam. STIJGENDE OMZET. De Coöp. Aarikoopvereniging „West Zeeuwsch-Vlaanderen', welke in 1934 werd opgericht, werkte in 1942 met een jaarlijkse omzet ten bedrage van 80.000.Gedurende de tweede we reldoorlog werden vrijwel alle pak huizen te Breskens verwoest en na de bevrijding moest hard worden aan gepakt. In 1947 kwam een nieuwe graanloods gereed en in 1951 een kunstmestloods. In datzelfde jaar ging men een fu sie aan met de Coöp. Aankoopver. Landbouwbelang" te Schoondyke en thans telt de Coöp- Aankoopver. „Landbouwbelang ran West J Zeeuwsch-Vlaanderen" (voorzitter de heer H. van Iwaarden te Aarden- hu rg) ongeveer 300 leden. In het af gelopen boekjaar had men een omzet van niet minder dan 3.200.000.en indien ooit, dan spreken wel hier de cijfers een duidelijke taal! In 1942 een omzet van nog geen honderdduizend gulden; in 1952 een omzet van ruim drie millioen gulden. De hoeveelheden graan, welke in de afgelopen zes jaren werden omge zet beliepen respectievelijk 800, 1500, 2100, 2600, 4000 en sinds de fusie 7000 ton per jaar. Het behoeft dan ook wel geen nader betoog, dat een moderne graansilo voor West Zeeuwsch-Vlaanderen beslist geen overbodige luxe betekent! eerste luitenant Van B. een willig werktuig voor haar spel. Het begon met een etentje en later volgden dingen, die op verduistering leken, zo vernamen wij van de betrokken in stanties. Luitenant-kolonel B. is de chef van luitenant Van B. Onderzocht is of en in hoeverre hij mede aan sprakelijk moet worden geacht voor handelingen, welke luitenant Van B. buiten zijn voorkennis heeft gepleegd. Bij dit „textielspel", dat tot de on regelmatigheden heeft geleid, zijn drie ondernemingen op textielgebied betrokken. De verduisteringen ten nadele van het Rijk, welke door een fabrikant te Budel werd gepleegd vallen geheel buiten de knoeierijen van luitenant Van B. Het gaat hier om een bedrag van f 5500. BIJ DE LANDMACHT. Tenslotte zijn er onregelmatighe den bij het Directoraat-Materieel van de Landmacht aan het licht geko men. Het betreft hier de afdeling „Inkoop diversen". Bij deze onregel matigheden zijn betrokken de kapi tein E. en de sergeant-majoor V., die zich in arrest bevinden, alsmede en kele fabrikanten, van wie er één is gearresteerd. Voorts is nog gearres teerd een vroegere inkoper. Deze zaak is op het ogenblik nog in een beginstadium van onderzoek. De strafbare feiten staan vast, maar de omvang van de gepleegde onregel matigheden kan op dit ogenblik nog niet worden aangegeven. Dood van Engelse verpleegster nog steeds niet opgehelderd. Op 22 Augustus werd, gelijk ge meld, op het strand van Wimereux aan de Franse Kanaalkust het lijk van de 32-jarige Britse verpleegster Sybil Johnson gevonden. Men tast nog steeds in het duister, hoe zij om het leven is gekomen. Een der theo rieën is. aldus de Parrjse correspon dent van de „Daily Telegraph", dat miss Johnson door onbekenden werd verdoofd en daarna in een boot bui ten de kust werd gebracht en in zee geworpen. In Londen tracht de politie op het ogenblik te ontdekken, of er ver band bestaat tussen de dood van Sy bil Johnson en de dood van de 58- jarige miss Webster, die in haar wo ning door gasverstiklring om het leven is gekomen. Deze miss Webster is, naar men gelooft, de opvoedster van miss Johnson geweest. Begraven juwelen na 12 jaar teruggevonden. Voordat een Joodse juwelier uit Brussel in 1940 naar Argen tinië vluchtte, begroef hij een gedeelte van zijn juwelen in een park te Schaerbeek. Dezer da gen. dus twaalf jaar later, is de juwelier naar Brussel terug gekeerd om er zijn schat weer op te graven, aan de hand van een in 1940 gemaakte platte grond. Erg gemakkelijk ging dit niet, aangezien de aanleg van het park sedertdien geheel gewijzigd was. Na een viertal dagen graven werden de juwe len echter teruggevonden. De wollen sok, waarin ze verbor gen waren geweest, was geheel verteerd. Na een onderzoek door het parket te Brussel, kon de eigenaar zyn juwelen meenemen. Dezelfde juwelier had eveneens een aantal kost bare sieraden begraven in Frankrijk en hij heeft ook deze teruggevonden! Zware straffen voor deserteurs uit Indonesië. Het hoog militair gerechtshof te 's-Gra-venhage heeft de soldaat K. de B. uit Papendrecht veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek, ontslag uit de militaire dienst en ont zetting uit het recht om bij de gewa pende macht te dienen. De soldaat W. P. H. H. uit Brussel werd veroordeeld tot 6 jaar gevange nisstraf met aftrek, degradatie tot soldaat laagste klasse, ontslag uit de militaire dienst, zonder dat hem het recht werd ontnomen om bij de ge wapende macht te dienen. Zoals bekend deserteerden beide soldaten in Indonesië en vormden zij met enige Indonesische soldaten een bende, die op roof uitging. Nieuwe regering werd beëdigd Dinsdagmorgen zijn de nieuwbe noemde ministers op het paleis Soesl- dijk door H. M de Koningin ontvan gen teneinde beëdigd te worden. Dins dagmiddag om twee uur is het nieuwe kabinet onder leiding van de minis ter-president dr. W. Drees in de Trè- veszaal in Den Haag voor zijn eerste vergadering bijeengekomen. Wordt oud-minister Stikker ambassadeur in Londen Naar Reuter uit Londen meldt, wordt daar volgens gewoonlijk be trouwbare bron verwacht, dat mr. D. U. Stikker, de afgetreden minister van buitenlandse zaken, benoemd zal worden tot ambassadeur in Groot- Brittannië. Van het ministerie van buitenlandse zaken kon het AN.P. omtrent dit bericht geen bevestiging krijgen. Volgens het Franse persbureau A. F.P. zal de benoeming van oud-minis ter Stikker tot ambassadeur bij het hof van St. James, officieel bekend worden gemaakt zodra de Britse re gering haar agrement heeft verleend. De nieuwe ambassadeur zal, aldus A.F.P., een nieuwe residentie krijgen in Kensington, omdat de Nederland se regering het thans in gebruik zijn de achttiende eeuwse gebouw aan Portman Square, een schepping van de beroemde Engelse architect Ro bert Adam, niet geschikt meer vindt. Nederlanders terug uit Indonesische gevangenis. Zij zijn uiterst zwijgzaam. De vier Nederlanders, die aanvan kelijk in vryheid waren gesteld, doch later door het militaire gezag te Dja karta wederom „in bescherming \va- rengenomen" zijn Dinsdagmiddag op Schiphol teruggekeerd. Het zijn de heren B. J. Leclereq, C. W. Goldman, A. C. van Onselen en H. W. Burger Jr. Zij zijn in vrijheid ge steld onder de bepaling, dat zij on- middellyk Indonesië zouden verlaten. De vier terugkerenden bleken bij hun aankomst uiterst zwijgzaam te zijn. Zij verklaarden dit door mede te delen, dat zij hun zes kameraden, die nog in Indonesië gevangen zitten, geen moeilijkheden wilden berokke nen. De heer B. J. Leclereq, die in 1945 als oorlogsvrijwilliger naar In donesië is gegaan en sindsdien niet meer in Nederland is geweest, ver telde, dat hij en zijn lotgenoten 31 maanden gevangen zijn geweest in verschillende plaatsen in Indonesië, zoals Tjimahi, Cheribon en Djocja. De behandeling zo zei hij was goed geweest. Hij was in deze twee en een half jaar ongeveer zes maal verhoord. Dit geschiedde meestal door Indonesiërs, doch ook door een zekere Prinsen, een Nederlandse de serteur, die thans in Indonesische dienst is. Hij en de drie anderen had den zowel van Indonesische zijde, als van het Nederlandse Hoge Commis sariaat een stuk ontvangen ter teke ning, waarbij zrj verklaren moesten berejd te zyn eventueel naar Indone sië terug te keren, indien het onder zoek naar de nog niet afgesloten Apra-kwestie dit zou vereisen. Drie huizen afgebrand in Oudkarspel. Oudkarspel en omgeving werden Dinsdagmorgen vroeg opgeschrikt door de mare, dat een grote brand was uitgebroken ih een der weinig nog bestaande boerenhuizen bewoond door drie gezinnen, aan de Dorps straat. Het met riet bedekte dak brandde in weinige ogenblikken als een fakkel en de bewoners moesten in allerijl hun huizen verlaten met achterlating van hun bezittingen. De brandweren van Oudkarspel en Noordscharwoude, die met twaalf stralen de strijd tegen het vuur aan bonden, konden niet voorkomen, dat de 3 woonhuizen totaal afbrandden. DE VERWACHT, WISSELEND BEWOLKT. Wisselende bewolking en overwe gend droog weer. Matige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatu ren als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1