PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Het nieuwe kabinet thans definitief door Koningin benoemd In Zeeland daalde suikergehalte van de bieten BILT NOG OVERLEG OP ENKELE PUNTEN NODIG Kantlijn Vandaag OOSTDUITSERS MOCHTEN NIET NAAR STUTTGART KOMEN 195e Jaargang-No. 206 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw„ fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 2 Sept. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1- Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58 telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes. Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16; Te.^euzen: Brouwerijstr. 2; Zierikzee: N.jogerdstr^^fM^^- Koninklijk besluit getekend Voortaan twee ministers van buitenlandse zaken (Van onze parlementaire redacteur) Maandagmiddag is het koninklijk besluit getekend, waarbij aan de niet teruggekeerde ministers op de meest eervolle wijze ontslag is ver leend, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, ook onder zeer moeilijke omstandigheden, aan H.M. de Koningin en het koninkrijk bewezen, en waarbij benoemd worden tot minister-president en minister van Algemene Zaken dr. W. Drees (P.v.d.A.) vice-minister-president en minister van Maatschappelijke Zorg prof. mr. L. J. M. Beel (K.V.P.) minister van Buitenlandse Zaken mr. J. W. Beyen (Partijloos) en mr. J "f. A. Luns (K.V.P.) itie mr. L. A. Donker (P.v.d.A.) Sue.ale Zaken J. G. Suurhoff (P.v.d.A.) Financiën J. van de Kieft (P.v.d.A.) Economische Zaken prof. dr. J. Zïjlstra (A.R.) Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en Bezitsspreiding A. C. de Bruyn (K.V.P.) Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Th. J. Cals (K.V.P.) Wederopbouw en Volkshuisvesting ir. H. S. J. Witte (K.V.P.) Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening S. L. Mansholt (P.v.d.A.) Verkeer en Waterstaat mr. J. Algera (A.R.) Oorlog en Marine ir. C. Staf (C.H.) Overzeese Rijksdelen prof. mr. dr. W. J. A. Kernkamp (C.H.) Een minister van Binnenlandse Zaken is nog niet benoemd. Er is nog overleg gaande wie uit de K.V.P. op deze post zal worden aangewezen. Vice-admiraal H. C. W. Moorman werd eervol ontheven van zijn functie als staatssecretaris van oorlog, (welke functie thans uitslui tend door mr. F. J. Kranenburg zal worden vervuld) en benoemd tot staatssecretaris van marine, waarmede beide functies thans dus ge scheiden zijn. Het koninklijk besluit treedt met ingang van heden 2 September 1952 in werking. Gistermorgen heeft minister-pre sident dr. W. Drees voor de laatste keer enkele vraagstukken met be trekking tot de kabinetsformatie 1952 met de pers besproken. Over enkele punten, zoals de bezetting van Binnenlandse Zaken, de benoe ming van twee staatssecretarissen en taakbepaling van sommige nieuwe ministers was op dat ogenblik nog enig overleg gaande. Óver enkele kwesties zal nog door de nieuwe ministerraad, die hedenmiddag haar eerste vergadering houdt, moeten worden beslist. Zo zal prof. Kernkamp in den be ginne het huidige ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen te beheei'sen krijgen. Op den duur zal de behandeling der Uniezaken Geen juichtoon klinkt bij de ge boorte van de nieuwe regering. De vertoning, waarop het Ne derlandse volk door zijn politieke par tijen tien weken lang is onthaald, laat een gevoel van te grote ontevre denheid achter. De verkiezingsuitslag was een ruk naar links, het nieuwe kabinet betekent een ruk naar rechts. De ervaren ploeg wordt afgelost door een ploeg met zeer veel onervare- nen. Als kleine natie, die internatio naal bitter weinig in de melk te brok ken heeft, komt ons land zowaar met twee ministers van buitenlandse za ken op de proppen. En dat alles als resultaat van een touwtrekwedstrijd, waarbij de politieke partijen elkaar het leven tien weken lang zo zuur moge lijk maakten. Goed beschouwd hebben de V.V.D.- ers, die zo zorgvuldig buiten de for matie werden gehouden, geen reden tot klagen. Aan deze partij immers valt thans de gelegenheid ten deel om in volle vrijheid in de oppositie te gaan. Een dankbaarder taak dan steun moeten verlenen aan dit hete rogene kabinet, waarvan zowel de le vensduur als de prestaties volmaakt onzeker zgn. Ondanks de ongekend grote Kamermeerderheid van 81 te gen 19 in de Tweede Kamer. Een kabinet, dat onder zo onver kwikkelijk partijgekibbel tot stand kwam, kon ondanks deze meerder heid innerlijk wel eens zwak blijken. Hoe gemakkelijk immers laait oude ruzie weer op Een ruk naar rechts noemden wij dit kabinet. Het ligt voor de hand. dat dit alleen slaat op de versterking van het rechtse element door de intrede van de twee anti-re- volutionnaire ministers. De protes tants-christelijke partijen hebben alle reden om tevreden te zijn. Zij kregen aanzienlijk meer, dan de verkiezings uitslag deed verwachten. Deze versterking van „rechts" wordt wellicht genivelleerd door het feit, dat twee vakbondsbestuurders de ministerssteek gaan dragen. Zeker ten aanzien van de K.V.P. valt daar uit af te leiden, dat deze partij het accent meer naar links gaat verschui ven en dus de les der verkiezingsuit slag ter ha/rte neemt. In ieder geval opent de aanwezig heid van de heren Suurhoff en De Bruijn het uitzicht op een wederom progressief beleid. Twee ministers van buitenlandse za ken dus. En geen terugkeer van Stikker. Men heeft deze laatste tijdens de formatiepogingen wel ge polst, blijkbaar buiten de heer Oud om en even blijkbaar, omdat men de monstruositeit van twee ministers van buitenlandse zaken zelf ook niet aanlokkelijk vond. De heer Stikker weigerde, naar verluidt om gezond heidsredenen. In ieder geval zal men hem missen. Een aanwinst is voorzeker prof. dr. W. J. A. Kernkamp, van wie niet al leen verwacht wordt, dat hg er in zal slagen met de West tot een accoord te komen, maar evenzeer, dat hg de verhouding tot Indonesië gunstig zal kunnen beïnvloeden. Of de heer Van de Kieft prof. J- Drie Friezen in het kabinet. "k. Het niemue kabinet heeft, wat de leeftijd - een ge varieerde samenstelling. Twee ministers zijn nog onder de veertig, n.l. profZiilstra (S3) en mr. Cals (38). Tussen het veertigste en vijftigste levens jaar zweven de ministers Luns (41), Witte (43), Mansholt (43), Suurhoff (47) en Staj (47). Liefst acht ministers heb ben Abraham reeds zienDe jong sten van deze ar- - zijn de ministers Beel (50) en Algera (50), op de voet gevolgd door de ministers Kernkamp (52) en Donker (53), aldus „onthult'' de Maasbode. Boven de zestig zijn ten slotte de ministers De Bruijn (64), Beyen (65), Drees (66) en Van de Kieft (68). De gemiddelde leeftijd van de nieuwe ministers is 51 jaar. Wat de vrovinoie7' aficomsf aangaat is het Friese element goed vertegenwoordigd. Drie ministers zijn n.l. Friezent.w. mr Algera, prof. Zijlstra en ir. Witte. Door de aderen van twee ministers vloeit Limburgs bloed: n.l. prof. Beel en mr Cals (beiden in Roermond geboren). Twee ministers stammen uit het Utrechtse: dit zijn mr. Beyen en de heer De Bruijn. Het aantal, professoren in het nieuwe kabinet rieken mét het vori"r m,et één ver minderd. Van de nieuwe mi nisters zijn er drie hc neleerd 'Beel, Kernkamv en Zijlstra) tien academisch gevormd. Lieftinck zal evenaren? Wie zal het zeggen. Lieftinck was vermoedelijk de lenapste kop in de vorige regering. Zijn vertrek is een verzwakking. Maar wie weet. Het verleden van de nieuwe minister van financiën be wijst, dat deze wat in zijn mars heeft De belangstelling van Zeeland zal ongetwijfeld uitgaan naar de nieuwe minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera. Er staan voor onze provincie belangrijke beslissingen voor de deur. De nieuwe bewindsman zal daarover het laatste woord heb ben. door het ministerie van Buitenlandse Zaken gebeuren. Het is echter ge wenst, dat de reorganisatie van ML- nuor zich in een rustig tempo zal voltrekken. In de nieuwe opzet van dit ministerie, zowel als in die van het ministerie van Buitenlandse Za ken. met zün twee ministers, is voor het ogenblik althans geen plaats meer voor staatssecretarissen. Dit heeft er toe geleid, dat de staatsse cretarissen Götzen en Blom niet op nieuw zijn benoemd. BUITENLANDSE ZAKEN. Inzake de taakverdeling van de twee ministers aan Buitenlandse Za ken, hebben wij de stellige indruk gekregen, dat deze in hoofdzaak een functioneel karakter zal dragen. Met andere woorden, het in een eerder stadium van deze formatie gemaakte onderscheid, tussen een „reizende" en een „zittende" minister van Bui tenlandse Zaken, heeft thans naar men mag aannemen op uitdrukke lijk verlangen van de zijde van de K.V.P. plaats gemaakt voor een in nader overleg te regelen werk verdeling op doelmatigheidsgronden. Beide ministers zullen zich, bij voorkomende gelegenheden in hun optreden buitenslands, kunnen aan dienen als minister van Buitenland se Zaken. De officiële titel van mr. Luns, minister zonder portefeuille, heeft dus een andere betekenis dan gewoonlijk. Deze stand van zaken heeft, meende dr. Drees, ook gevolgen voor de samenstelling van de Raad voor Economische Aangelegenheden, ge vormd door de ministerraad. Hoewel de uiteindelijke samenstelling van de R. E. A. uiteraard nog- door de nieuwe ministerraad moet worden besproken, achtte hij het waarschijn lijk, dat beide ministers aan Buiten landse Zaken in deze belangrijke raad zitting zullen hebben. MAATSCHAPPELIJKE ZORG. Het nieuwe ministerie van Maat schappelijke Zorg, zal een deel van het arbeidsterrein van Binnenlandse Zaken (Armenwet), dus voor gere patrieerde Ambonezen, alsmede de sociale bijstand van het ministerie van Sociale Zaken (b.v. blindenzorg Mijnwerkers in Amerika na 10 dagen weer aan bet werk Tien millioen ton kolen verloren. 465.000 Amerikaanse mijnwerkers zullen Dinsdag, na een staking van 10 dagen, waartoe hun leider John Lewis had besloten, ter herdenking van de mijnwerkers die bij mijnonge lukken om het leven zijn gekomen, het werk hervatten. Door de staking.' die voorzien is in een van de clausules van het collectieve arbeidscontract, is naar schatting een productie van 10 mil lioen ton kolen verloren gegaan. Dr. Drees over de nabije toekomst Wat de nabye toekomst betreft, deelde dr. Drees mede, dat de be groting om tal van redenen niet an ders zal kunnen worden ingediend by de Tweede Kamer, dan zoals zij reeds was voorbereid door het oude kabinet. Het nieuwe kabinet zal zijn in zichten inzake bepaalde vraagstuk ken, later kunnen doen blijken door middel van nota's van wijziging. Er komt geen regeringsverklaring, maar in de troonrede zullen de hoofd lijnen van het toekomstige regerings beleid worden aangegeven. Aangezien de troonrede nu een maal niet zeer uitvoerig kan zijn, was dr. Drees van oordeel, dat het gewenst zou zijn. het debat over het regeringsprogram hetzelfde als het oorspronkelijke program Drees en de kabinetsformatie schriftelijk voor te bereiden. Mocht de Tweede Kamer echter onmiddeilgk een open baar debat wensen, dan staat dit haar volkomen vrij, aangezien het in wezen een kwestie betreft, die allereerst de Tweede Kamer aangaat. is het 400 jaar geleden, dat Weesp van keizer Karei V vergunning verkreeg tot het uibreiden van de stad. en gezinsverzorging), overnemen. Met uitzondering echter van de werklozenzorg, die onder Sociale Zaken blijft. De thans onder het mi nisterie van Wederopbouw staande Dienst Uitvoering Werken, zou in de toekomst' eveneens onder Sociale Zaken ressorteren. Ook het nieuwe ministerie voor Publiekrechtelijke Bedrgfsorganisatie kent nog problemen, voornamelijk van organisatorische aard. Een de finitieve vorm, voor de noodzake lijke samenwerking met Economische Zaken, moet nog worden gevonden. Zowel aan O. K. en W. als aan Economische Zaken, zal nog een staatssecretaris worden benoemd. De staatssecretaris aan Economische Zaken zal in het bijzonder worden belast met middenstandsproblemen. Voor beide functionarissen wordt be oogd een lid van de K. V. P. te be noemen. Aangaande het karakter van het nieuwe kabinet zei dr. Drees, dat het in dit geval zo langzamerhand wel bijzonder moeilijk is geworden, nog een onderscheid tussen parle mentair en extra-parlementair te maken. Aangezien sommige fracties, hoewel niet formeel, dan toch feite lijk zeer wel bij zijn ontstaan wa ren betrokken. Dodenlijst steeg. In de nacht van Zondag op Maan dag zijn nog vier personen overle den, die bij het ongeluk tijdens de autorennen op de Grenzland Ring waren gewond. Hierdoor is de doden lijst tot dertien gestegen. Te Vlissingen legde burgemeester m r. B. Kolff de eerste steen van een complex woningen, dat gebouwd wordt voor de woningbouwvereniging „Gemeenschappelijk Belang". Burgemeester Kolff bekijkt de zilveren "troffel, die hem door de aannemersfirma ter herinnering werd aangeboden. KERKDAG PER DUITSE PROTESTANTEN. Scherpe tegenstellingen over de plaats van de christen in de politiek. De vierde kerkdag der Duitse Protestanten, welke in Stuttgart werd gehouden, heeft een overweldigende belangstelling getrokken. Aan de sluitingsplechtigheid namen meer dan 200.000 personen deel. De massa le bijeenkomst werd evenwel overschaduwd door de verscherpte scheiding tussen Oost- en West-Duitsland. De 20.000 Oostduitsers, die zich voor het congres hadden aangemeld, werden door de Oostduitse regering verhin derd naar Stuttgart te komen. De aanwezigheid van de Westduit- se minister voor vraagstukken, die met de hereniging van Duitsland ver band houden, Jakob Kaiser, accen tueerde de grote belangstelling, wel ke op de kerkdag voor Duitslands eerste politieke vraagstuk bestond. Bij de besprekingen over de plaats van de christen in de politiek, traden scherpe tegenstellingen aan de orde. Pacifisten en voorstanders van een Duitse bewapening hebben er hun meningen fel doen botsen en in een der commissies oogstte een woord voerder sterke bijval, toen hij betoog de, dat de rechtse politiek evenmin te vertrouwen was als de linkse. De tegenstellingen werden duidelijk demonstreerd door de activiteit, die de pacifistische groeperingen onder de protestantse leidèrs tijdens het congres ontplooiden. Ds. NEÊMöLLER LIEP WEG. Ds. Niemöller is kwaad van het c gres weggelopen, omdat naar zgn mening de leiding niet voldoende had gedaan om de deelneming uit de Sov- jetzöne mogelijk te maken; een ver. wijt, dat door de president van de kerkdag, dr. Von Thadden, scherp werd afgewezen. De vroegere minister van' binnen landse zaken, dr. Heinemann, en en kele anderen critiseerden 't feit, dat de kerkdag geen protest aanhie_f te gen de bewapening in beide "delen van Duitsland. Een man, die de Europese bewape ning herhaaldelijk als bittere nood zaak heeft gesteld, de Bondsdagpre- ZONNIG WEER NODIG. Overigens wordt een goede oogst verwacht Voorlopig lijkt het dat ons land een zeer goede bietenoogst zal krggen met een matig gehalte. Het gewicht is veel gunstiger dan vorig jaar, terwijl ook het gehalte belangrijk beter is. In het Zuiden, o.a. de Zeeuwse eilanden en Zeeuwsch Vlaanderen, is het gehalte echter sinds eind Juli sterk ge daald en het is dan ook niet te overzien, hoe het zich verder zal ontwikke len. Tot deze conclusies komt het Instituut voor Rationele Suikerproductie aan de hand van de gedane monsternemingen. niet veel haarden zijn, zal de schade over het algemeen wel meevallen al zal het in gewicht en gehalte wel te merken zgn. Anders is het op die vel den, waar vroeg zware besmettings haarden gevormd worden. Hier is het blad nu aan het afsterven en in dergelijke plekken kan met een op- brengstverlies van 30 per plant gerekend worden. By de veertiendaagse monsterne mingen over geheel Nederland, werd bij de tweede maal op 11 Augustus .1.1. op de Zeeuwse eilanden een ge wicht per biet van 583 gram gecon stateerd en in Zeeuwsch Vlaanderen 617 gram, terwyl het landelijk ge middelde 595 gram bedroeg. Noord Holland ging aan de spits met 651 gram. Het suikergehalte bedroeg in de beide Zeeuwse districten resp. 13.5 en 13.4 tegen 13.7 voor het gehele land. DE TIJD VOOR GRONDMONSTERONDERZOEK De „Suikerbiet" geeft tal van cij fers, waaraan de optimistische ver wachtingen kunnen worden ontleend. Bij de wekelijkse rooiing was het ge wicht van 1 biet op 3 Juni: 22 gram met een suikergehalte van 6.1 Het gewicht nam geleidelijk toe tot 707 gram op 18 Augustus, toen een suikergehalte van 14.1 werd ge constateerd. Tegen eind Juli had de groei het normale snelle tempo be reikt, doch het koude regenweer in begin Augustus remde de groei weer af. Wel werd er nieuw blad bijge- vormd, maar dat ging ten dele ten koste van de reeds aanwezige suiker, zodat het gehalte wat terugliep. Dit bedroeg n.l. op 28 Juli 14.9 en daalde op 4 en 11 Augustus tot resp. 14.6 en 13.7 om daarna weer te stijgen tot 14,1 op 18 Augustus. De bieten hebben nu vocht genoeg gehad en mooi, zonnig zomerweer zou wonderen kunnen doen. In de laatste weken is het verge- lingsziektebeeld ook duidelijker ge worden. Beneden de Rijn zijn de mees te suikerbietenvelden flink besmet. Waar de besmetting laat kwam en er bietencvstenaaltje. In vele velden zijn dan ook de „slapers" te zien ge weest. Vooral in het Zuidwesten van het land zijn in talrijke gevallen plan ten of zelfs hele plekken te zien, die in groei achterblijven tengevolge van de aaltjesaantasting. Helaas is er nog geen bruikbare methode voor de directe bestrijding van het aaltje. Het enige wat gedaan kan worden is de grond onderzoeken, om te zien of er cysten in voorkomen en hoeveel en dan aan de hand van de resulta ten van dit onderzoek vaststellen, of op een bepaald perceel zonder groot risico bieten verbouwd kunnen wor den of niet. De geschikste tijd voor het nemen van monsters is thans aan gebroken, nu reeds van vele perce len het gewas geruimd is. Er kan dan nog tijdig rekening mee gehouden worden bij het opmaken van het nieu we bouwplan. Het Instituut voor Rationale Sui kerproductie hield zich ook bezig met de hagelschade bg suikerbieten en de resultaten van verschillende in bin nen- en buitenland genomen proeven. De directe beschadiging van de bie ten is bij hagelschade gering, doch veel belangrijker is de indirecte be schadiging, waardoor verliezen aan gewicht en, in bepaalde stadia van de groei, ook in suikergehalte kunnen optreden. Deze schade is een gevolg van beschadiging van het assimilatie apparaat, dus liet blad van de biet. In de regel herstelt het blad zich vrij snel, afhankelijk van het groeistadi- um van de biet. In latere groeista- dia, bijv. eind September kan het blad echter verloren gaan, zonder dat er noemenswaard nieuw blad voor in de plaats komt. sidènt Ehlers, waarschuwde echter tegen het maken van de eenheid van Duitsland tot de inhoud van het christelijk geloof. Ook voor de poli tiek, aldus Ehlers, is er geen andere verplichtende norm dan het woord Gods en daarom moet de politicus soms de moed hebben om onpopulaire besluiten te nemen. (Hiermede doelde hg vrij duidelijk op het vraagstuk der Duitse bewapening) Op deze kerkdag trok ook het vraagstuk der sociale orde in de be drijven een brandend probleem in Duitsland sterk de aandacht. De volgende kerkdag zal in Ham burg worden gehouden. Eerste vergadering van Raad van Ministers. De raad van ministers van de Eu ropese kolen- en staalgemeenschap zal op 8 en 9 September in Luxem burg voor het eerst vergaderen. Het eerste punt op de agenda zal zijn het kiezen van de plaats van het permanente hoofdkwartier van de hoge autoriteit, het hoge gerechts hof en de consultatieve vergadering. De huidige zetel van deze organen, Luxemburg, wordt officieel ..onbe stendig en provisorisch" genoemd. Tien September zal de consultatie ve vergadering in Straatsburg bijeen komen Bondskanselier Adenauer zal de bijeenkomst van de ministerraad voorzitten. De Belgische delegatie zal onder leiding staan van Paul van Zeeland, minister van buitenlandse zaken. Bestuurder van autobus viel in slaap... Twintig passagiers om het leven gekomen. Doordat de bèstuurder in slaap was gevallen, is een autobus op de weg van Chiclayo, 700 kilometer ten Noor den van Lima, de hoofdstad van Peru, in een ravijn gestort .Twintig passa giers zijn om het leven gekomen, ter wgl er zeven werden gewond. De be stuurder was de enige, die ongedeerd bleef. Uit proeven is vloed van de besc ;ebleken dat de in- tadiging op het kergehalte tot een zeker tijdstip prac- r, i tisch nihil is. Beschadigingen veroor- hiSSE zom,er zon de weeraomstan- zaakt van half en eind Aueustus af digheden ook weer zeer gunstig ge- konden het suikergehalte met enkele weest voor de ontwikkeling van het I procenten doen dalen en dan nog al leen in het geval van 100 pet. be schadiging. Een beschadiging van 25 en 50 pet. had op het suikergehalte weinig of geen invloed. De invloed op het wortelgewicht is echter veel ernstiger. Dit ondergaat een depressie, die groter wordt, naar mate de hagelbuien vroeger in het seizoen optreden. In het algemeen wordt een stikstofgift na het optre den van hagelschade gunstig beoor deeld om het herstel van het bladap paraat te bespoedigen. De bemestings toestand van de grond speelt hierbij evenwel een overwegende rol. Hoe slechter n.l. de bemestingstoestand was bij de genomen proeven, des te effectiever was een stikstofgift na hagel. Vermoedelijk zal dus bg' de in ons land gevolgde bemestingsmetho den een extra stikstofgift bg bieten slechts zelden een sprekend effect hebben. DE VERWACHTt HIER EN DAAR EEN BUI. Geldig tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met hier en £aar ?.®n bui- Overwegend matige Ulijjl WÜld' GematiSde tempe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1