NIEUWS UIT ZEELAND ZEEUWSCH-VLA ANDEREN DE ZEEUWEN WON MET 9-3 VAN STEENBRUGGE Kantongerecht Oostburg W'ssel Zeeuws-Vlaanderen MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Gouden drukkersjubileum te Middelburg. Vandaag is de lieer J. Melse te Middelburg vijftig jaar drukker, een jubileum, dat in het drukkersvak tot de uitzonderingen behoort. De heer Melse was in het verleden werkzaam bij de fa. G. W. den Boer en later bij de firma Smits. Ten slotte is hy voor zichzelf een druk kerij begonnen. In de bezettingstijd werden bij hem vele illegale bladen, pamfletten en andere illegale beschei den gedrukt. Hij stond daarvoor al tijd klaar. Ofschoon het de wens van de ju bilaris en van zijn echtgenote is om deze feestdag om gezondheidsrede nen niet te vieren, zal het hem on getwijfeld toch niet aan belangstel ling ontbreken, AANBESTEDING Namens mevrouw de wed. A. Cor- nelisseWisse te Middelburg be steedden de architecten Steen Tuinhof Vrijdag m 'het openbaar de bouw aan van een woning en schuur met bijkomende werken, ge legen op een terrein te Ritthem. De inschrijvingen luidden: N Th van Doorn, St Laurens, /57.5'88; J. M'. Goedemondt, Vlissingen, 57.510; J. F. Hopmans, Goes, 57.330; H van Leerdam, Nieuw, en St Joosland, ƒ57.300; J. Adriaanse, St Laurens, ƒ57.149; Fa Poelman en Zn., Rit them, 55.600; M. Walraven en Zn,, Middelburg, ƒ54.680; C. Faas en Zn., Sopburg, ƒ54.000,50; C. Joziasse en Zn., Middelburg, ƒ53.982; A. C. Pol derdijk. Nieuw- en St Joosland, ƒ53.530; Fa Van Schaik en Gilde, Middelburg, 52.585. De gunning werd aangehouden. Jaarvergadering K.N.V.B. afdeling Zeeland. De jaarvergadering van de afde ling Zeeland van de K.N.V.B., wel ke Zaterdag jl, te Middelburg werd fehouden was door slechts 48 van e 82 aangesloten verenigingen be zocht, terwijl voorts 21 commissie leden en particulieren van hun be langstelling blijk gaven. Voorzitter Imanse gaf een over- zicht van het afgelopen jaar, dat weinig belangrijke gebeurtenissen bevatte, behoudens de verplaatsing van het secretariaat. Spr. hield een pleidooi voor meer intensieve trai ning, vroeg meer aandacht voor de jeugd en wees op de noodzakelijk heid van verantwoorde jeugdleiding. Gewezen werd verder op de actie van N.O.C., K.N.V.B. en D.U.W. ter ver" dén lj| L schillende plaatsen resultaten heeft afgeworpen en nog steeds onver zwakt wordt voortgezet. Tot slot huldigde hij zijn medebe stuurder J. W. Gudde, die als ver tegenwoordiger van de verenigingen op Sdnouwen en Duiveland twintig jaar lang, waarvan 18 jaar als be? stuurslid, de belangen van de Zeeuw se voetbalsport heeft helpen behar tigen. Hij vroeg in zijn slotwoord aandacht voor de massa der jeugd, welke ip de vereniging een toevlucht moet kunnen vinden niet alleen voor de lichamelijke ontwikkeling, maar ook voor hun mentale en geestelijke Verbetering. Met een opwekking om zich spor tief te gedragen op het sportveld en met de beste wensen vóór het komen de seizoen werd de vergadering ge sloten. verkrijging van betere sportvel- in Zeeland welke actie op ver- Geslaagde K.J.M.V.-dag te Kloosterzande. De internationale K.J.M.V.-dag te Kloosterzande is in alle opzichten uitstekend geslaagd. Vijf Nederland se en vijf Belgische afdelingen ver zamelden zich 's morgens voor het f;emeentehuis, waarna onder de vro- rjke tonen van „St. Cecilia" met ongeveer 150 man naar het gemeen- telijk sportterrein gemarcheerd werd, waar de deelnemers werden toege sproken door de landelijke secretaris, mr. H. Velu. Deze wees pp de be tekenis van deze contactdag en bracht de plaatselijke afdeling dank voor het genomen initiatief. Namens de Belgen sprak de lan delijke voorzitter, de heer Marcel Temmerman uit St. Niklaas en bo vendien voerden vertegenwoordigers van alle aanwezige afdelingen bet woord. De heer G. St'ëijéns van de afdeling Kloosterzande, sprak ten slotte narrtbns de organiserende af deling eri hoopte, dat men óp een. sportjeyedug zou mogen terugzien. Vervolgens begon men met het af werken van het programma, dat voor een groot deel uit voetbalwed strijden bestond. De uitslag van' de verschillende wedstrijden luidde ajs volgt: KloosterzandeDongen 40; AntwerpenRoosendaal 11, na strafschoppen met 21 door Antwer pen gewonnen;KloosterzandeAnt werpen 2—0; KloosterzandeRoo sendaal 02; St. NiklaasRoosen daal 31. Ie prijs: Roosendaal; 2e prijs: Kloosterzande. Bij de atletiekwedstrijden werd strijd geleverd óp de 100 nieter en op het nummer verspringen. Uitslag 100 meter: 1. J. van Laere, Kloos terzande; 2. H. v d. Brande, St. Niklaas. Uitslag v'érspringen: 1. H. v. d. Brande, St. Niklaas; 2. J. van Laere, Kloosterzande. Na de wedstrijden'werden tijdens een gezamenlijke koffiemaaltijd de prijzen uitgereikt door de voorzit ter van de afdeling Kloosterzande, dc heer G. Steijens, die de sportivi teit der deelnemers roemde en naar voren bracht, dat deze dag goede resultaten had afgeworpen. In geanimeerde stemming bracht men de avond door in café van Lae re aan de Noordstraat. erneuzen MISPLAATSTE GRAP. Door de heer D. E. W. uit Rotter dam, werd te Terneuzen er aan gifte van gecjaan, dat een of meer onbekenden in de benzinetank van zijy bij de Braakman geparkeerd staande, personenauto ëen grote hoeveelheid water hadden doen lo pen, waardoor de auto niet meer bruikbaar was. Een onderzoek wordt ingesteld. VECHTPARTIJTJES Zaterdagavond na' het sluitingsuur ontstond voor een dancing in de Nieuwstraat tè Terneuzen, twist tus sen twee jonge mannen, die beiden, echter piet met wederzijds goedvin den, dezelfde „schone" naar huis wil den brengen. Een kloppartij was het gevolg van deze concurrentie.' Even eens ontstond Zaterdagavond in een hotel aan de Nieuwstraat onenigheid tussen een Nederlander én een Duit ser, dat de aanleiding vormde tot een handgemeen. Een aantal bierglazen moesten het daarbij ontgelden. In beide gevallen was de rust vrij spoe dig hersteld. CONCERT HARMONIE Zaterdagavond gaf de Harmonie Terneuzen een concert op de markt, waarvoor v.eel belangstelling be stond- Tijdens de uitvoering werd de uitslag bekend gemaakt, van de ten bate van dé Harmonie gehouden ver loting. Sas van Gent 25 JAAR BOERENLEENBANK Te Sas van Gent viert de Coöp. Boerenleenbank vandaag haar ralve ren jubileum. CONCERT Te Sas van Gent gaf de muziekverT eniging „De Verenigde Vrienden" een geslaagd concert in de muziektent in het Park. De gymnastiekvereniging „Thor" gaf voorts enige geslaagde demonstraties, waarbij vooral de prestaties van de heer De Lamelle grote \yaardering genoten. JUBILEUM Vandaag herdenkt de heer J. Re- nyque te Sas van Gent zijn zilveren jubileum als kd van het' P<n'ps 'Vrij? willige Bi'andweer. Breskens ORANJEPLEIN GEOPEND Ter gelegenheid van de opening van het Oranjeplein te Breskens en de verjaardag van H.K.H. Prinses Wïlhelmina, werden Zaterdag door de Oranjevereniging, in samenwerking met de tum-, korfbal-, voetbal- en muziekverenigingen feestelijkheden georganiseerd, welke zich zeer in de belangstelling van het publiek moch ten verheugen. Om ongeveer 2 uur stelde de stoet, waarin meer dan 100 turners meelie pen, voorafgegaan door tamboers en de muziek, zioh op en begaf zich naar het Oranjeplein, waar zij werden ont vangen door burgemeester J. A. Eek hout. In zjjn toespraak zeide deze, verheugd te zijn, dat de wederopbouw van Breskens zulke goede vorderin gen maakt. Ook prees hij de samen werking tussen de verschillende ver enigingen. Hierna nam het gecostu- meerd voetballen eèn aanvang, tot groot venriaak van het talrijke pu bliek. Tijdensde rust werd dóór de juniorehafdëling van de turnvereni ging een vlagóefening gehouden. Ver volgens was Pr een ontmoeting tus sen de korfbalvereniging van Bres kens en Aardenburg, die door Bres kens met 41 w;erd gewonnen, Bres kens lcwam daardoor in het bezit van een medaille. Tijdens de pauze werd door leden van de voetbalverenigingen een 2000 mieter estafette gelopen, die door J. Erasmus en HT Fenijn werd ge wonnen. Voorts was er een wielerwedstrijd voor jongens van 12 en 13 jaar over een afstand van 20 ronden. Dé déél- name hiervoor was niet groot. "Win naar werd A. Villijn, die zelfs mét een ronde voorsprong wist te winnen. Getooid met een' lauwertak en een medaille moest hij zijn ererondje rij? den, waarbij hij hartelijk werd toege juicht. In de vroege avonduren was het de beurt van de turnvereniging. Aan de ze demonstratie werd door meer dan 100 turners deelgenomen. Verschillen de van de oefeningen stonden op hoog peil en werden door het publiek met een spontaan applaus beloond. Na af loop mocht de heer Claes uit Antwer pen. die aJs gast met de Bréskense turners meedeed, van de voorzitter van het feestcomité, de heer I. de Hulster, een zilveren dasspeld met het wapen van Breskens in ontvangst nemen, terwijl de leider van de turn vereniging, de heer Dingemarise uit Vlissingen, een bouquet bloemen kreeg. KERKNIEUWS Politieagent Uidam bevestigd als schipperspredikant. Prof. dr. G. C. van Niftrik, hoog leraar te Amsterdam, heeft Zondag middag in de Ned. Herv. Kerk te Stevensweerd-Maasbracht de heer C. Uidam bevestigd tot schipperspredi kant. De heer Uidam was tot voor kort werkzaam als agent van politie te Amsterdam en studeerde in zijn vrije tijd theologie. Prof. dr. van Niftrik bevestigde de jonge predikant met een preek over Handelingen 20 22. In zijn eerste preek zeide ds. Uidam, sprekende over Paulus dat in elke gemeente enkele personen met de leiding en de verantwoordelijkheid waren' belast, maar dat het niet bete kende, dat de óverige gemeënteleden geen verantwoordelijkhèid hadden of minder belangrijk waren. Aan het einde van zijn preek zei ds. Uidam: „Gij hebt mij geroepen in uw midden de leidinggevende werkzaam heid te verrichten. En in uw roep mocht ik ook de roeping van God ho ren. Nu ik aan die roep gehoor heb gegeven eri de taak zal beginnen, die rriy gegeven is, betekent dit niet dat daardoor uw verantwoordelijkheid ten einde is. Gij allen zijt en blijft tot de dienst geroepen in volle verant woordelijkheid. KERKELIJK NIEUWS Ned, Herv. Kerk. Aangenomen de benoeming tot vicaris1 te De Kaag: L. C. Baljé, candidaat te Leiden, die voor een soortgelijke benoeming te Wi.eringërme.er bedankte. Geref. Kerken. Beroepen te Borne: jH. v, d Plaat, candidaat 'té 'Haarlêpi. Ned.' Herv. Kerk. Aangenomen naar Den Hoorn Cfexel)C. H. van Rhijri, candidaat te 's Gravenhage. Directeur postkantoor Zierikzee nam afscheid. Zaterdagmiddag nam de directeur van hef. postkantoor te Zierikzee, de heer J. M. van de Vlugj, officieel afscheid van' het personeel van het ressort Schouwen en Duiveland, we géns zijn vertrek naar IJmuiden. De directeurwees in zijn afscheidsrede op de goede geèst en de samenwer king die onder de ambtenaren van dit ressort heersen. Daarom speet het hem na twee en een half jaar reeds afscheid te moeten nemen. Na dat een vrouwelijk lid en enige an dere leden van het personeel het woord hadden gevoerd, waarbij naar voréri werd gebracht, welk een pret tig en hurnaan mens de scheidende chef was en dat deze de genegenheid van allen had gewonnen, werd de di recteur een ets aangeboden door de heer A. Sies en aan mevrouw een plant door mej. C. Meester namens het gehele personeel. De directeur dankte daarna de sprekers voor de hartelijke woorden en allen, die deze dag voor hem en zijn gezin tot een onvergetelijke hadden gemaakt. Na het officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd bijeen. SLACHTOFFERTJE ONGEVAL TER AARDE BESTELD. Onder grote belangstelling is Za terdagmiddag te Nieuwdorp het ne- genjarig zoontje van- 'de heer J. de Koeyer ter aarde besteld,. Zoals men zich zal herinneren,", kwam het knaapje Dinsdag j.l. pm het leven Rij een ongeval. Aan de groeve werd Ó.a. het woord gevoerd door de klasse-onderwijzer van dé jongen, de heer P. H. van Wijnen; door het hoofd der openba re lagere 'schoo.l te Nieuwdorp, de heer I. W. Bakker en door de Ned. Herv. predikant, ds. A. van der Ma de. Ds. van der Made sprak naar aanleiding van Thess. 4, de verzen 13 en 18. Namens de familie van de overledene dankte de heer G. de Koeyer voor het betoonde medele ven. iJzendijke DE SCHILDERIJENEXPOSITIE IN IJZENDIJKE De schilderijenexpositie in 't raad huis te IJzendijke. welke werken be vat van meesters uit de Nederlandse Romantische School, mag zich in een foede belangstelling verheugen. In et bijzonder van Belgische zijde toónt men voor deze tentoonstelling grote interesse. Japan overweegt luchtlijn op Amsterdam. Een zeer grote Japanse luchtvaart- delegatie is Zondagavond met een K. L.M.-toestel uit Tokio iri ons land fiangekomen. De delegatie yertrekt hedenochtend naar Engeland, doen komt over enige dagen weer naar Nederland terug om zich pp de hoog te te stellen van dé wijze, waarop de K.L.M. reparaties en het onderhoud van vliegtuigen "op Schiphol uitvoert. De reis van deze Japanse lucht? vaartdelegatie moet gezien worden als de inleiding tpt het hervatten van de Japanse luchtvaart op internatio naal terrein. Volgens de bepalingen van het vre desverdrag mag Japan thans weer een eigen luchtvaartmaatschappij op bouwen. Het ligt in de bedoeling van Je Japanners in Engeland een aantal Cornet-straalvliegtuigen te bestellen. Met deze en andere vliegtuigen hoopt de Japanse luchtvaartmaatschappij „Japan Airlines" een internationaal iuchtvaartnet op te bouwen. Ook een verbinding van Tokio naar Amsterdam is geprojecteerd. Het Is niet onmogelijk, dat deze lijn, die op het ogenblik door de K.L. >1. bevlogen wordt, door de Japan ners in de toekomst met Comet- straalvliegtuigen zal worden geëxploi teerd. „Breda-Oranjestad" trok 700.000 bezoekers. Op de laatste avond van de feesten rond het 700-jarig bestaan van Breda heeft „Breda-Oranjestad'' zijn 700.000 ste bezoeker geboekt. Dit was te on geveer half twaalf Zondagavond en hieraan was voorafgegaan de officiële sluiting van de nationale oranje-vie ring te Breda. Deze plechtigheid ge schiedde op dé binnenhof vari het Ka steel van Breda, waar de Amsterdam se pólitiekfipel een concert verzorgde. Toen dit concert riiet het Wilhelmus werd besloten, traden vertegènwoor- dïgers van de elf provincies aan by de vlag van hun provincie en het wa pen van de hoofdstad. Na het concert was het de voorzitter van de „Stich ting Breda-Oranjestad 1952", mr. Ph. van Woensel, die de officiële slui tingsplechtigheid verrichtte. In een toespraak wees de voorzitter er op dat Breda er beter op is geworden. Hij doelde daarbij niet zozeer op het batig saldo van 140.000. maar meer op de gedachte dat de Bredanaars zich bewust zijn geworden van de kracht die in hun eenheid schuilt. Tot slot deponeerde hij alle documenten betreffende de feesten in een antieke kist, die pas over 50 jaar weer mag worden geopend. GESLAAGDE SPORTMIDDAG TE SCHOONDiJKE Walter Rootsaert versloeg Dobbelaere en Bilius. In Schoondyke is sportminnend Zeeuwsch-Vlaanderen Zondagmiddag \yeer een aantrekkelijk programma geboden; twee voetbalwedstrijden en in de pauzes daartussen een aantrekkelijk athletiekprogrqmma, waarby vooral de strijd tussen Dobbelaere (die overigens ook de organisatie van deze middag voor een bejangryb deel had verzorgd), Rootsaert en Bilius op dc 200Ö meter zeer de moeite waard was. Daarbij kwam nog, dat WHJy Cysouw er in slaagde het onlangs door haar gevestigde recprd op de 80 meter (10,3 sec.) te evenaren. De eerste voetbalwedstrijd tussen De Zeeuwen II uit Vlissingen en het eerste team van Schoondyke, borid weinig spannende momenten. Nauwe lijks was de wedstrijd begonnen, of een fout van de Zeeuwen-keeper be zorgde Schoondijke een 10 voor? sprong. Over en weer-getrap leverde voor de rust niets meer op en met dezelfde stand dronk men dan ook thee. De hele tweede helft had men nodig om tenslotte Schoondijke door een goed schot van De Groote aan het tweede doelpunt té helpen. Eeri gelyk opgaande, zij het wat lauwe stryd, bezorgde de Zeeuwsch- Vlamingen een 20 overwinning, die echter geenszins overtuigend mag worden genoemd. Hoe flitsend en hoe levendig de Bel'gisohe gasten uit Sbeenibrugge hun wedstrijd tegen het eerste elftal van De Zeeuwen ook'begonnen, zij slaag dén er toch niet iri een boeiende stryd te leveren. Hun enthousiasme bleek spoedig uitgeput en de 93 overwinning van De Zeeuwen het publiek begon hier en daar al „tien" te roepen spreekt dan ook wel boekdelen. Na eikaars krachten ver kend te hebben, raakten de teams tenslotte slaags voor h.et Belgische doel waar Van Wezel een opening ontdekte en het eerste doelpunt scoorde (10). Hoewel dit aanvan kelijk niet werd verwacht, werd het langzamerhand duidelijk dat men een doelpuntenrijke wedstrijd ging aan schouwen, want met de rust was de stand al 33 door doelpunten van Romaine (11 en 12), Leynse (22). nogmaals Romaine (23) en De Kok (3—3). Na de rust was er bij de mannen uit Steenbrugge van vuur weinig meer te bespeuren, zij werden door De Zeeuwen-spelers, die er beter eri beter inkwamen, volkomen omspeeld Het gevaarlijke kruispunt bij Potjes. Voor het kantongerecht te Oost burg, dat j.l. Donderdag zitting hield, hadden zich ook deze keer weer tal rijke zondaars tegen de regelen van het verkeer te verantwoorden. C. J. Li. L.. landbouwarchïtect te Terneuzen, reed in een auto zonder achterlicht. Hij beweerde echter, dat dit bij zijn vertrek nog in orde was. Zoiets is evenwel nooit te'bewijzen en wordt, volgens de ambtenaar O.M., altijd als mptief gebruikt. De eis was dan ook 6 boete su'bs. 2 dagen hechtenis. De kantonreGhtpr maakte er 15 subs. 8 dagen vari. J. A. Q., kapper te Oostburg, reed met een nieuwe auto op de weg SchoondijkeOostburg, toen een por tier openging. Hij wilde dit sluiten, maar dit lukte niet direct,qok a.1 doordat hij de nieuwe wagen nog niet zo goed kende, en hi&rdppr raakte hij aan het slingeren, waar.door een te genligger 'tpt stilstand gedwpngeq \vevd en een bromfietser uit moest wijken. Na nog een geparkeerde auto geraakt te hebben, kwam de auto tot stilstand. De kapper werd zelf ge- woncl, tpen' hij door de open deur naar binten viel. Het ging nu om de vraag, of pr sprake Icon zijn van dronkenschap. Dit was beslist niet bewezen, al had de rijder wel iets ge dronken. De ambtenaar merkte op, dat, hoewel hier beslist geen sprake was van dronkenschap, toch door het gebruik van enige alcohol het reac tievermogen aanzienlijk was vermin derd. Nu kwam alleen het verkeers delict ter tafel. De eis luidde ƒ250 boete subs. 60 dagen en het verbod om te rijden gedurende 6 maanden. Mr Mql, de verdediger, voerde aan, dat dé weg door het slechte weer zeer glad was en' dat bij snel stoppen be slist slipgevaar bestond. De kanton rechter vonniste voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar tot 3 weken hechtenis en 6 maanden rijverbod, ter wijl bovendien een boete werd opge legd van 250 subs. 2 maanden. M. S., ingenieur uit Zelzate, had bij het inmiddels berucht geworden kruispunt te Potjes geen voorrapg aan het rechtse verkeer gegeven, waardoor hii één botsing veroorzaak te. Hij voerde aan, de van rechts ko mende auto niet gezien te hébben. De eis luidde ƒ40 subs. 20 dagen. De kantonrechter zei, dat het, eigen aardige van dit kruispunt was, dat 't vólkomen overzichtelijk is van alle kanten, en dat men er toch niet op bedacht is, dat lüer een wegkruising is. Herhaaldelijk komen hier dan ook botsingen voor, gelukkig veelal niet goede afloop, maar de overheid dient bier toch maatregelen tp treffen om dit te yoorkorije». Hiermede liield hy rekening by zijn uitspraak, welke luidde 25 subs. 10 'dagen, ZONDER RIJBEWIJS J. J. J„ veehandelaar te Oostburg, had 2 maal op een motor gereden zonder geldig rijbewijs. Hij zeide haast te hebben gph^d. De eis luidde 2 x 15 subs. 10 dagen en het vonnis 2 x 10 subs. 5 dagen. W. M. R., garagehouder te Groede, had op een vrachtauto 20 kinderen vervoerd op losse banken. De eis luidde 10 subs. 4 dagen. De kanton rechter hield er rekening mee, dat gedaagde de kinderen e'en plezier had willen doen en vonniste ƒ6 subs. 3 dagen. J. A. M., brouwersknecht te Aar denburg, had zyn auto geparkeerd 4 m van een snijpunt van wegen en bovendien links van de weg. Eis en vonnis luiden 2 x ƒ6 subs. 3 dagen. H. F. V., loonsproeier uit'Sluis, had zonder rijbewijs met een auto gere den. Eis en vonnis luidden 15 subs. 10 dagen. M. G., landbouwer te Nieuwvliet, was gaan feesten in een danstent. Maar hij was dronken en ïok'te her haaldelijk ruzie yit. Gedaagde was reeds verschillende malen verbaliseerd wegens dronken schap en ook wegens mishandeling. De ambtenaar Ö.M. eiste dan'ook als laatste waarschuwing 50 boete subs. 25 dagen en een voorwaardelijke hechtenis van 14 dagen met een proeftijd van 2 jaar en 50 subs. 14 dagen. J. B. G., landarbeider te St Mar griet (B.), werd wegens dronken schap veroordeeld tot 6 subs. 1 dag, terwijl de eis luidde 6 subs. 2 dagen! Over de grens komen zonder een doorlaatpost te passeren mag nu een maal niet. Hier staan in België straf fen op van ƒ100. Zo duur'is het in Nederland nog niet- Voor P. R B chauffeur te Ledeberg (België)' luid de de eis ƒ10 subs. 4 dagen en het vonnis 10 subs. 5 dagen. Voor D, S. v. H., bediende te Eede- Munster, waren eis en vonnis ƒ10 subs. 4 dagen. Ook op het gebied van de veeteelt en de landbouw mag niet gezondigd worden. Dit. ondervond Wï J. R„ landbouwer te Groede. in wiens wei land runderen met bulten lieperi. De ze waren veroorzaaktdoor horzel- vliegen. Gedaagde beweerde de die ren zelf behandeld te hebben. Dit was blijkbaar niet goed of niet voldoende en eis en vonnis luidden 30 siibs. 15 dagen. A D., landbouwer te Groede, werd wegens hetzelfde feit veroordeeld tot 30 subs. 15 dagen. G. de B„ landbouwer te Middel burg (België), (die op een bouwland van 135 m lang, 32 rijen aardappelen gepoot had, werd eveneens gestraft. Uit een willekeurige rij werden 33 struiken" met coloradokevers gehaald. Het spuitpn was onvoldoende ge weest. Els en vonnis luidden ƒ25 Rpetë subs. 40 dagen. L. J. B., landbouwer te Moerkerke (België), die PP een terrein van 25Q m 29 rijen aardappelen had staan, had zich ook te verantwoorden om? dat in een willekeurige rij 37 struiken rriet coloradokevers warén ontdekt. Hier was helemaal nog niet gespoten. Ook hier eis en vonnis ƒ40 subs- 20 dagen. TE BREED GELADEN Door de vlasoogst hebben de Zeeuwsch-Vlaamse wegen weer veel te lijden van de veel te breed geladen wagehs. De kantonrechter zeidé, dat er nu zware straffen zouden komen. Een paar jaar geleden werd er zo ongeveer 3 boete opgelegd. Hiervan trokken de vervoerdërs zich niets aan. Deze boete rekenden ze gewoon bij de onkosten per vracht. Nadat de straffen verzwaard werden, is het een tydje goed gegaan. Maar nu is het weer mis. Alleen deze dag ston den er aL 12 zaken op de rol. Hier van kwamen er 3 voor. Voor ëen a'utq met aanhangwagen is een breedte toègestaan van 2,50 in. Voor een tractor met aanhangwagen 3 m. J. A. M. de S„ vlasser te Aarden burg, reed "met een jeep piet aan hangwagen met vlas, die 3,40 breed was opgeladen. Eis en vonnis lqi'dden 30 subs. 10 dagep. L B., lapdRotiwer te Oostbprg, reed met een tractor, met aanhang wagen met vlas, breed 3,|Q in. De eis was 15 subs. 6 dagen, vonnis 15 subs. 8 dagen. A. de S., landbouwer te Aarden? burg, peed liefst met een aanhang wagen van 3,70 breed. Eis en' vónnis luidden 40 subs. 20 dagen De kantonrechter irierkté nog op, dat hij van plan is de straffen aan merkelijk te verzwaren, omdat het pnyerantwoord is met zulke brede la dingen op de smalle wegen in West Zeeuwsch-Vlaanderen te rijden. Marktberichten VEILING TpRNEUZEN. loenen 40—53. Selderij 1—13. Peen 14. Kroten 3. Aardappelen: Eerstelingen 8.40 11.60. Bintjes 8.50. Meeriander 7. Eigen heimers 7.20. Andijvie 914. Augurken 9 35. Stoksyijbonen 3046. Stamsnijbonen 20—29. Prineessebonen 2449. Saxa 43. Prqnkbonen 25. Kroten 13. Rode kool 6—8. Sayoye kool 10—14- Witte kool 3. Peen 16.'Prei 22—26. Knolselderij 5, Spi nazie 35—37. Tomaten"16—28. Uien 6. Druiven 59—67. Bramen 44. Appelen: James Grieve A 22. BC 20.50— 21.10. huish. grof 21.40. huish. I 18.40. keukenkw. 18—18.20.' Manks CodliAr A 15.30, BC 14, Hl 10.30—12, H H 4.10, keu ken 3.80. Transparant de Croncels A 15.20, BC 14. H I 11.10, keuken 6. Zigeu nerin A 18.20—19. BC 15.10, H grof 15.8O, Hl 13.10, keuken 9, fabrieks 6- Peren: Clapps favorite HI 2i. N.H. sui kerpeer 9. Triomphe de Vienne A 28.10, BC 24.50, H grof 24.50. Hl 21.50, HII 19.10, keukpn 16—19, fabrieks 11—15.10. Pruimen: Reine Cl. d'Altban 17—21. Reine Cl. violet 13—18. Victoria 7—24. en moesten tenslotte met een 9—3 nederlaag genoegen nemen; Van We zel, De Kok en Klopmeyer voerden de score mét de regelmaat van de klpjt op.' DE ATHLETIEK By de athletieK draaide ales om de strijd op de 2 km tussen Dobbelaere, belust op revanche, Róótsaért, vast van plart zijn huid zo duur mogelyjc te verkopen, en Bilius, die na zijn re cente successen als een ernstig con current moest worden beschouwd. Ve len ontging het hierdoor, dat Willy Cijsouw yan Marathon op de 80 me ter meisjes een tijd maakte van 10,3, daarmee haar kortelings gevestigde Zeeuwse record evenarend. De 2000 meter had tegen de ver wachtingen ip geen spannend yep- loop! Het tempo lag zo hóóg, dat van de 6 lopers, dié gestart warén, er spoe dig drie een halve baan achterstand hadden ppgelopey. Aan dp kop gin gen volkomen zoals werd verwach£ Rootsaert, Dobbelaere en Bilius. Het was de eindspurt van Walter tenslotte, die ook voor Bilius en zelfs voor „de Staf" te machtig bleek te zijn; met ruim verschil finishte de nieuwe „Vlug en Lénig"-man als eer? ste. Door dit lidmaatschap van een Haagsche club ging hem een nieuw Zeeuws record de neus voorbij. De uitslagen luiden: 60 meter meisjes 10 tot en met 11 jaar: 1. B. Toussaint 9,3: 2. E. de Lijsser 9,5; 3. H. Cijsouw 10. 60 meter meisjes 12 tot en met 13 jaar: 1. H. Jansen 8,9; 2. R. van Hee 9,1; 3. D. Anthoneysz 9,3. 60 meter meisjes 14 tot en met 15 jaar: 1. T. Rosseel 8,3; 2. M. Izebout 8,5; 3. M. de Wever 8,8. 80 meter meisjes boven 16 jaar: 1. W. Cijsouw 10,3; 2. A. Plompen 10,5; 3. N. Laurens 11,7. Hoewel het ver schil tussen Anneke Plompen van EMM en \Villy Cysouw van Marathon dus niet groot was, gelukte het het EMM-meisje toch niet om Willy Cij souw van haar plaats jaan het hoofd van de lijst te verdringen.' 100 yards heren: 1. A. W. Smits 11,2; 2. A. Bilius 11,3; 3. B. Walker 11,4. 2000 meter heren: 1. W- Rootsaert (buiten mededinging) 5.48,2; 2. A. Bilius 5.52,8; 3. G. Dobbelaere 5.57, 4. B. Waljcer 6.19,Het blijkt dus, dat Dobbelaere ook nu weer niet in staat was het piet sqcces tegen de jonge Rootsaert op te riemen; In de eindspurt zag Dobbelaere zich zelfs gepasseerd door Biliqs, wiens tijd waarschijnlijk wel als een nieuw Zeeuws record kan worden erkefad. Tenzij de sterke wind daarvóór een beletsel zou zijn natuurlijk. Kok in vlammen omgekomen. GROTE BRAND IN KOOTWIJK. In de nacht van Zondag op Maan dag is in „Het Hooghuys" te Koot wijk brand uitgebroken. „Het Hoog huys" is een dependance van hotel „Hét Hilletje." De kok, W. Broer uit Zevenaar, heeft waarschijnlijk in bed gerookt en is in slaap gevallen. Lal :er vond men het verkoolde lijk van de kok. Toen het dak en de ver diepingen van „Het Hooghuys" in-, gestort waren, was het gevaar voor ae omgeving geweken. Kinderverlamming in Friesland brejdt ziek uit. MASSALE JEUGDBIJEENKOMSTEN ONTRADEN. De Friese gemeentebesturen heb ben richtlijnen inzake de bestrijding van kinderverlamming ontvangen van de inspecteur voor de volksgezond heid in dezp provincie. De inspecteur adviseert in zijn rondschrijven massa le jeugdbijeenkomssten, zoals sport en schoolfeesten, voorshands te ver bieden en byeenkomsten voor ouderen te ontraden. Van 9 tot 28 Augustus jl. is het aan tal in Friesland aangegeven gevallen van kinderverlamming gestegen van 30 tot 53. Communisten op Formosa. In de nacht van 26 Augustus is op Formosa een belangrijk communis tisch centrum ontdekt. Meer dan hon derd personen zijn gearresteerd. On der de verdachten bevinden zien twee chefs van het hoofdkwartier der mi litaire verdediging van Formosa, een hoge politieke persoonlijkheid en ver schillende wetenschapsmensen. Het centrum stond in directe verbinding met communistisch China. Het me rendeel der verdachten komt van het Chinese vasteland. Dit complot 'wordt belangrijker geacht dan het vorige, dat 1 Mei 1950 werd ontdekt en leiaqe tot de veroordeling van dé Ondermi nister van defensie, die een radiozen der in zyn kantoor npd. De assistenten van de veiligheids dienst van de Compagnie Neeri^ndaise de 1' Azóte uit Sluiskil, maakten onder leiding van de heer de Roos een excursie naar het velligheidsmuseiun te Amster dam. De pollecte ten bate van de ER.B.O. Oostburg, gehouden op 24 Aug. J.l. RracRt f 92,60 op. Honderden kinderen, niet alleen uit Clinge, doch ook pit de aangrenzende ge meenten. bezoeken dagelijks de enige we ken geleden opgerichte speeltuin, die al dus in een grote behoefte blijkt te voor zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 9