NIEUWS UIT ZEELAND WAICHTOFN DE ZEEUWEN WON MET 9-3 VAN STEENBRUGGE MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952. PROVINCIALE ZB EUW SE COURANT Gouden drukkers jubileum te Middelburg. Vandaag is de heer J Melse te Middelburg vijftig laar drukker, een jubileum, dat in het drukkersvak tot de uitzonderingen behoort. De heer Melse was in het verleden werkzaam bij de fa. G. W. den Boer en later bij de firma Smits. Ten slotte is hij voor zichzelf een druk kerij begonnen. In de bezettingstijd werden bij hem vele illegale bladen, pamfletten en andere illegale beschei den gedrukt. Hij stond daarvoor al tijd klaar. Ofschoon het de wens van de ju bilaris en van zijn echtgenote is om deze feestdag om gezondheidsrede nen niet te vieren, zal het hem on getwijfeld toch niet aan belangstel ling ontbreken. AANBESTEDING Namens mevrouw de wed. A. Cor- nelisseWisse te Middelburg be steedden de architecten Steen Tuinhof Vrijdag in het openbaar de bouw aan van een woning en schuur met bijkomende werken ge legen op een terrein te Rittherri. De inschrijvingen luidden: N Th van Doorn, St Laurens, ƒ57.588; J. M. Goedemondt, Vlissingen, 57.510; J F. Hopmans, Goes, ƒ57.330; H van Leerdam, Nieuw, en St Joosland, ƒ57.300; J. Adriaanse, St Laurens, 57.3.49; Fa Poelman en Zn., Rit- them, 55.600; M. Walraven en Zn., Middelburg, ƒ54.680; C. Faas en Zn., Souburg, ƒ54.000,50; C. Joziasse en Zn., Middelburg, ƒ53.982; A. C. Pol derdijk. Nieuw- en St Joosland, 53.530; F-a Van Schaik en Gilde Middelburg, ƒ52.585. De gunning werd aangehouden. Jaarvergadering K.N.V.B. afdeling Zeeland. De jaarvergadering van de afde ling Zeeland van de K.N.V.B., wel ke Zaterdag jl. te Middelburg werd gehouden was door slechts 48 van do 82 aangesloten verenigingen be zocht, terwijl voorts 21 commissie leden en particulieren van hun be langstelling blyk gaven. voorzitter Imanse gaf een over zicht van het afgelopen Jaar, dat weinig belangrijke gebeurtenissen bevatte, behoudens de verplaatsing van het secretariaat. Spr. hield een pleidooi voor meer intensieve trai ning, vroeg meer aandacht voor de jeugd en wees op de noodzakelijk heid van verantwoorde jeugdleiding, Gewezen werd verder op de actie van N.O.C., K.N.V.B. en D.U.W. ter verkrijging van betere sportvel den in Zeeland welke actie op ver schillende plaatsen resultaten heeft afgeworpen en nog steeds onver zwakt wordt voortgezet. Tot slot huldigde hij zijn medebe stuurder J. W. Gudde, die als ver tegenwoordiger van de verenigingen op Schouwen en Duiveland twintig jaar lang, waarvan 18 jaar als be stuurslid, de belangen van de Zeeuw- Se voetbalsport heeft helpen behar tigen Hij vroeg in zijn slotwoord aandacht voor de massa der jeugd, welke in de vereniging een toevlucht moet kunnen vinden niet alleen voor de lichamelijke ontwikkeling, maar ook voor hun mentale en geestelijke verbetering. Met een opwekking om zich spor tief te gedragen op het sportveld en met de beste wensen voor het komen de seizoen werd de vergadering ge sloten. Fessten te Souburg besloten. Zaterdag was de laatste dag van de zo uitstekend geslaagde Souburgse feesten, 's Middags werden wedstrij den gehouden voor de kinderen van de buurtverenigingen. De prijswin naars hiervan waren Blokjer rapen jongens 6—7 jaar: 1. Hans de Wolf. 2. Jos. van Soelen. 3. Wim Reinhout. 4. Leo Beks. Meisjes 6—7 jaar: 1. Nel Rooseveldt. 2. Anneke de Rijke. 3. Nelly Groene- veld. 4. Margriet Boon. 5. Janny Akda. Koekhappen jongens 8—9 jaar: 1. Maarten Vreeken. 2. Ko Meerman. 3. Hans Kloosterman. 4. Koos Knook. 5. Wim de Stoppelaar. Meisjes 89 jaar: 1. Riet de Visser. 2. Ida Jagt. 3. Koos Kasse. 4. Nel Akda. Zaklopen jongens 10—12 jaar: 1. Ge rard van Soelen. 2. Ko Meei-man. 3. Cor Raddings. Meisjes 1012 jaar: Jopie van Splun der. 2. Corry Huibregtse. 3. Thea Entinks. 4. Riet Kaljouw. 5. Julia Roelse. 6. Siska de Rijke. Touwtrekken jongens 1314 jaar: 1. Jan de Vroe. 2. Pleijte. Meisjes 13—14 jaar: 1. Nel Keule- mans. Willy de Kam. Voor de poppenkast en het gooche len bestond grote belangstelling. Van 46 uur werd In het zwembad „Luctor et Emergo" 3 x 50 meter wis selslag dames gezwommen, die ge wonnen werd door mej. S. van Eenen- naam. Tweede werd mej. M. van Bel- zen. Bij de heren gingen C. Doeleman en J. Paauwe met de eer strijken. Voorts werden onder grote hilariteit van de vele bezoekers een komisch nummer en gecostumeerd hindernis- zwemmen uitgevoerd. Ook het figuur- zwemmen door een 14-tal meisjes werd door het publiek op prijs gesteld. Het optreden van de Ambonezen met enkele dansen en het vissersspel trok honderden belangstellenden, die opgetogen waren over de prestaties van deze groepen. Inmiddels werd een voetbalwedstrijd gespeeld door een elftal van R.C.S. en Arneniuiden. Deze match werd gewon nen door R.C.S, met 41. Vanzelfsprekend ontbrak ook het ringsteken niet op het programma. Er werden hierbij hartelijke toespra ken gehouden door de voorzitter van de Oranjevereniging de heer E. van Weel en de voorzitter van de ringrü- dersvereniging de heer J. Bakker. De Oranjevereniging stelde een beker be schikbaar. De uitslag luidde: le pr. J. de Rijke, 29 r. 2e pr. J. Brasser, 3e pr. P. de Visser, 28 r. 4e pr. A. W. Bakker, 24 r. 5e pr. W. Bosschaart, 6e pr. M, Jan- se, ieder 23 r. 7e pr. J. Melse, 22 r. 8e pr. J. de Witte 19 r. 9e pr. A Kop- pejan, 18 r. 10e pr. J. Cevaal, 11e pr. J. Joziasse, 12e pr. K. Janse, ieder 17 r. 13e pr. J. van Eenennaam, 14e pr. C. Stro, ieder 15 r. 15e pr. L. Jobse, 13 r. 16e pr. M. Boone, 12 r. 17e pr. J. Ovaa, 18e pr. C. Joziasse, 19e pr. F. de Witte, ieder 11 r. 20e pr. J. Bos schaart, 9 r. 21e pr. G. Sturm, 8 ringen. Ie beker P. de Visser. 2e beker J. de Rijke. 3e beker J. Cevaal. 4e beker M. Boone. Medaille J. Brasser. De pot lepel werd gewonnen door M. Janse. De meeste volgringen (9) behaalde J. de Ryke Met een openluchtfilm en een rond gang door de muziekvereniging „Vlijt en Volharding", werd dit goed ge slaagde feest beëindigd. ZUID-BEVELAND Rilland-Bath BENOEMING De heer N. van den Houten, tij delijk onderwijzer aan de O.L. school te Rilland-Bath, is met ingang van 1 September -1952 in gelijke functie benoemd te Scherpenisse. f3-gend» MIDDELBURG. Vandaag. Electro: On Moonlight Bay, 7 en 9,15 uur, Schouwburg. Tromba, 8 uur. speeltuin Bagijnhof: openlucht bal, 8 uur. Morgen. Stadhuis: raadsvergadering, 2 uur. Electro: Aasgieren der 'woes tijn, 7 en 9.15 uur. Vlissingen DEMONSTRATIE REDDEND ZWEMMEN Zaterdagmiddag gaf de Vlissingse Vrijwillige Brigade tot Redding van Drenkelingen 'n demonstratie zwem mend redden in het kanaal door Wal cheren achter het zwemschip. Daar de voorzitter, dokter A. Sta- verman, om gezondheidsredenen niet aanwezig kon zijn, sprak de 2e voor zitter, de heer P. J. Gillissen, een woord van welkom tot de aanwezi gen. Hy wees daarbij op het doel van deze demonstratie, namelijk om be langstelling te wekken voor het zwemmend redden. Hy riep speciaal de jeugd op, lid te worden van de Vlissingse Reddingsbrigade. Hierna werd de demonstratieploeg, die onder leiding stond van de heren I. van Bel en W. J. Schouten de Jel, aan het publiek voorgesteld. Nadat eerst op het droge de verschillende vervoer- en bevrijdingsgrepen werden gedemonstreerd, waarbij de secretaris der V.R.B., de heer D. van Wolferën, uitleg gaf, sprongen de zwemmers te water. Vervolgens werd een interessant en vaak komisch programma afge werkt, waarin steeds weer tot uiting kwam, dat zwemmende redders in de meest uiteenlopende situaties de drenkelingen onder controle krijgen en zonder al te veel inspanning aan de wal brengen. Het is slechts een kwestie van oefenen en vertrouwd worden met het water. Dat het mogelijk is, in het midden van het ruim 7 meter diepe kanaal, naar de bodem te zwemmen, van 3% meter diepte een 35 kg wegende pop op te duiken en onder water het ge hele kanaal over te steken, werd door de Vlissingse Reddingsbrigade over tuigend bewezen. Uit het spontane applaus bleek, dat het talrijke publiek de demonstratie enthousiast volgde en waardeerde. Koudekerke VOORPROEFJE VAN FEEST EN WINKELWEEK. De feestweek te Koudekerke, welke heden begint en gehouden wordt ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van de muziekvereniging „Voor waarts", is reeds Zaterdag j.l. inge leid. Zaterdagavond brandde de feestverlichting en er heerste ln het dorp een gezellige drukte. Enkele winkeliers, deelnemers aan de win kelweek, hadden hun feest-étalages gereed, zodat er voor het publiek reeds het een en ander te bewonde ren was. Vanavond om 8 uur zal de winkel week geopend worden. Tevens wordt er een zangavond gehouden, met me dewerking van het Gereformeerd Evangelisatiekoor onder leiding van de heer J. Feij en van de zangvere niging „Zanglust" onder leiding van de heer M. P Ventevogel. Uit het zakenleven. OPENING DAMESKAPSALON. Zaterdag werd in de Scheldestraat te Vlissingen een dameskapsalon ge opend van de heer Jacques Corbeel. In de salon die modern is Ingericht, kunnen vyf dames tegelijk worden gekapt, waarby de ruime cabines geheel door gordijnen afgesloten kun nen worden. Van de gelegenheid om de met vele bloemstukken versierde zaak te bezichtigen, werd de gehele dag een druk gebruik gemaakt. SCHOENMAKERIJ HEROPEND. Zaterdagmorgen heeft de firma P. F. J. Tienpond en Zoon te Middel burg haar geheel gemodemiseérde electrische schoenmaker^ op feeste lijke wijze heropend. Het pand in de Dampoortstraat is volkomen ver nieuwd. De firma beschikt er over een finke winkelruimte, die modern ver licht is en een aardige étalage, die met smaak is aangekleed Achter de winkel bevindt zich de'eigenlijke electrische schoenmakerij, een model inrichting, vwaarin talrijke moderne machine's staan opgesteld, die het ouderwetse „schoenlappen" tot een vol-automatisch bedryf hebben ge maakt. Voor de heropening bestond veel belangstelling en de firmanten mochten talrijke gelukwensen en vele mooie bloemstukken in ontvangst ne men. Directeur postkantoor Zierikzee nam afscheid. Zaterdagmiddag nam de directeur van het postkantoor te Zierikzee, do heer J. M. van de Vlugt, officieel afscheid van het personeel van het ressort Schouwen en Duiveland, we gens zijn vertrek naar Umuiden. De directeur wees in zijn afscheidsrede op de goede geest en de samenwer king die onder de ambtenaren van dit ressort heersen. Daarom speet het hem na twee en een half jaar reeds afscheid te moeten nemen. Na dat een vrouwelijk lid en enige an dere leden van het personeel het woord hadden gevoerd, waarbij naar voren werd gebracht, welk een pret tig en humaan mens de scheidende chef was en dat deze de genegenheid van allen had gewonnen, werd de di recteur een ets aangeboden door de heer A. Sies en aan mevrouw een plant door mej. C. Meester namens het gehele personeel. De directeur dankte daarna de sprekers voor de hartelijke woorden en allen, die deze dag voor hem en zrjn gezin tot een onvergetelijke hadden gemaakt. Na het officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd bijeen. SLACHTOFFERTJE ONGEVAL TER AARDE BESTELD. Onder grote belangstelling is Za terdagmiddag te Nieuwdorp het ne genjarig zoontje van de heer J. de Koeyer ter aarde besteld. Zoals men zich zal herinneren, kwam het knaapje Dinsdag j.l. om het leven by een ongeval, Aan de groeve werd o.a. het woord gevoerd door de klasse-onderwijzer van de jongen, de heer P. H. van Wijnen; door het hoofd der openba re lagere schoo.l te Nieuwdorp, de heer I. W. Bakker en door de Ned. Herv. predikant, ds. A, van der Ma de. Ds van der Made sprak naar aanleiding van Thess. 4. de verzen 13 en 18. Namens de familie van de overledene dankte de heer G. de Koeyer voor het betoonde medele ven. R.E.M.E.C.-CURSUS TE GOES Bij het te Amsterdam gehouden examen voor het vakdiploma Vesti gingswet gemotoriseerd rywiel slaag den van de R.E.M.E.C-cursus te Goes de heren: J. Boonman te Ove- zande; J. J. Braam te 's Heer Abts- kerke; A. Marijs te Hoedekenskerke; J. de Regt te Kortgene; J, F. Schuer- man te Ovezande; C. de Visser te Yerseke; P. J. de Wild te Kats. Afge wezen werden 2 candidaten. Japan overweegt luchtlijn op Amsterdam. Een zeer grote Japanse luchtvaart delegatie is Zondagavond met een K. L.M.-toestel uit Tokio ln on^ land aangekomen. De delegatie vertrekt hedenochtend naar Engeland, doen Komt over enige dagen veer naar Nederland terug om zich op de noog- te te stellen van de wyze, waarop de K.L.M. reparaties en het onderhoud van vliegtuigen op Schiphol uitvoert. De reis van deze Japanse lucht vaartdelegatie moet gezien worden <üs dé inleiding tot het hervatten van de Japanse luchtvaart op Internatio naal terrein. Volgens de bepalingen van het vre desverdrag mag Japan thans weer een eigen luchtvaartmaatschappy op bouwen. Het ligt in de bedoeling van .Je Japanners in Engeland een aantal Cornet-straalvliegtuigen te bestellen Met deze en andere vliegtuigen hoopt, de Japanse luchtvaartmaatschappij „Japan Airlines" een internationaal luchtvaartnet op te bouwen. Ook een verbinding van Tokio naar Amsterdam is geprojecteerd. Het is niet onmogelijk, dat deze lijn, die op het ogenblik door do K.L. M. bevlogen wordt, door de Japan ners in de toekomst met Coniet- straalvliegtuigen zal worden geëxploi teerd. „Breda-Oran j estad" trok 700.000 bezoekers. Op de laatste avond van de feesten rond het 700-jarig bestaan van Breda heeft „Breda-Oranjestad" zijn 700.000 ste bezoeker geboekt. Dit was te on geveer half twaalf Zondagavond en hieraan was voorafgegaan de officiële sluiting van de nationale oranje-vie ring te Breda Deze plechtigheid ge schiedde op de binnenhof van het Ka steel van Breda, waar de Amsterdam se politiekapel een concert verzorgde. Toen dit concert met het Wilhelmus werd besloten, traden vertegenwoor digers van de elf provincies aan by de vlag van hun provincie en het wa pen van de hoofdstad. Na het concert was het de voorzitter van de „Stich ting Breda-Oranjestad 1952", mr, Ph. van Woensel, die de officiële slui tingsplechtigheid verrichtte. In een toespraak wees de voorzitter er op dat Breda er beter op is geworden. Hij doelde daarbij niet zozeer op het batig saldo van 140.000, maar meer op de gedachte dat de Bredanaars zich bewust zijn geworden van de kracht die in him eenheid schuilt. Tot slot deponeerde hij alle documenten betreffende de feesten in een antieke kist, die pas over 50 jaar weer mag worden geopend. GESLAAGDE SPORTMIDDAG TE SCHOONDIJKE Walter Rootsaert versloeg Dobbelaere en Bilius. In Schoondyke Is sportmlnnend Zeeuwsch. Vlaanderen Zondagmiddag weer een aantrekkelijk programma geboden: twee voetbalwedstrijden en in de pauzes daartussen een aantrekkelijk athletiekprogramma, waarbij vooral de strijd tussen Dobbelaere (die overigens ook d© organisatie van deze middag voor een belangrijk deel had verzorgd), Rootsaert en Bilius op de 2000 meter zeer de moeite waard was. Daarbij kwam nog, dat Willy Cysouw er in slaagde het onlangs door haar gevestigde record op de 80 meter (10,3 sec.) te evenaren. De eerste voetbalwedstrijd tussen De Zeeuwen II uit Vlissingen en het eerste team va-n Schoondijke, bood weinig spannende momenten. Nauwe lijks was de wedstrijd begonnen, of een fout van de Zeeuwen-keeper be zorgde Schoondijke een 10 voor sprong. Over en weer-getrap leverde voor de rust niets meer op en met dezelfde stand dronk men dan ook thee. De hele tweede helft had men nodig om tenslotte Schoondyke door een goed schot van De Groote aan het tweede doelpunt te helpen. Een gelijk opgaande, zij het wat lauwe strijd, bezorgde de Zeeuwsch- Vlamingen een 20 overwinning, die echter geenszins overtuigend mag worden genoemd. Hoe flitsend en hoe levendig de Belgische gasten uit Steenbrugge hun wedstrijd tegen het eerste elftal van De Zeeuwen ook begonnen, zij slaag den er toch niet in een boeiende strijd te leveren. Hun enthousiasme bleek spoedig uitgeput en de 93 overwinning van De Zeeuwen het publiek begon hier en daar al „tien" te roepen spreekt dan ook wel boekdelen. Na eikaars krachten ver kend te hebben, raakten de teams tenslotte slaags voor het Belgische doel waar Van Wezel een opening ontdekte en het eerste doelpunt scoorde (10). Hoewel dit aanvan kelijk niet werd verwacht, werd het langzamerhand duidelijk dat men een doelpuntenrijke wedstrijd ging aan schouwen, want met de rust was de stand al 33 door doelpunten van RomaAne (11 en 12), Leynse (22), nogmaals Romaine (23) en De Kok (3—3). Na de rust was er bij de mannen uit Steenbrugge van vuur weinig meer te bespeuren, zy werden door De Zeeuwen-spelers, die er beter en beter inkwamen, volkomen omspeeld Advertentie. VOETBAL Vlissingen met 3— 2 door Hoek van Holland verslagen In den regel blijven oefenwedstrij. den wel wat beneden de verwachtin gen, die velen daarvan hebben. Zo was het gisteren ook toen Vlissingen tegen Hoek van Holland speelde. De Vlissingers speelden kennelijk met niet veel enthousiasme en met- name aan het plaatsen ontbrak nog al wat. De bezoekers daarentegen speelden een aardige partij voetbal en vooral hun backstel was uitstekend op dreef. De overwinning was' dan ook volko men verdiend. Met betere schutters zou de score er waarschijnlijk nog heel anders zijn gaan uitzien. Hoek van Holland, dat het eerst van het windvoordeel kon profiteren, liep hard van stapel en de Vlissingse verdediging kreeg het zwaar te ver duren. Ondanks het grote overwicht van de bezoekers, kreeg Baart in het Vlissingse doel weinig moeilijk werk, daar er slecht geschoten werd. Een maal had hy geluk toen de bal bul ten zijn bereik op de paal belandde. Tweemaal wist de linksbuiten der gasten voor de rust Baart nog te pas seren, zodat deze met een 20 voor- sprong inging. Wel was de verwachting dat de thuisclub na de hervatting beter voor de dag zou komen, maar dit duurde maar kort, want het spel van Hoek van Holland tegen de wind, - was stukken beter dan dat der roodwitten voor de rust. Desondanks gelukte het Barten om uit een voorzet van d. Schraaf de achterstand tot 12 te verkleinen. Enkele minuten later speelde de Nooyer zich goed vrij en met een hard schot bracht hij de ba lans weer in evenwicht (22). Ten- slot konden de bezoekers kort voor het einde voor de derde maal Baart het nakijken geven en daarmede een volkomen verdiende 32 zege beha len. Als voorwedstrijd kwamen de re serves van beide elftallen tegen elk aar in het veld. Hier waren het de Vlissingers. die met 82 wistsen te winnen, na met de rust reeds met 30 te hebben voorgestaan. R.C.S. Overmaas eindigde in een gelijkspel In de wedstrijd R.C.S.Overmaas, die zich in niets onderscheidde van een gewone derde klasse-wedstrijd, liet Overmaas, dat pas van de 2e naar de 3e klasse degradeerde, zich niet van zijn Deste zy'de zien. Na 7 min. spelen straften de Souburgers een fout van Overmaas' doelman af met een doelpunt, gescooz'd door Pas- senier (10). Overmaas wist even later gelyk te maken door goed sa menspel tussen midvoor en rechts binnen, waaruit eerstgenoemde scoor de (11). De RCS-voorhoede tippel- hierna nog al eens in de büiten- spelval van de gasten. Nog voor de rust rende Keulemans echter door de verdediging van Overmaas heen en gaf RCS weer de leiding (21) met een beheerst schot in de hoek. Na de thee bleef de thuisclub te veel in de verdediging, waardoor Overmaas zich iets meer kon losma ken. De rechtsbinnen schoot uit een snelle aanval tegen de paal. Even la ter schoot Keulemans, alleen doorge drongen voor de Overmaas-keeper, hopeloos naast. Het was Overmaas' goedspelende rechtsbinnen die 25 min. na de rust de gelijkmaker scoorde. Bijna had Overmaas de overwinning nog uit het vuur gesleept, maar de rechtsbuiten schoot, 3 min. voor het einde, de bal niet onder maar tegen de lat. V.S.V. KAMPIOEN ZOMERAVONDVOETBAL. Door de 63 overwinning van EMVW op het elftal van Boele en Van Eesteren. werd het leidende V.S.V. (Vitrité Sportvereniging) on bereikbaar voor laatstgenoemde en werd daardoor kampioen in het rayon Middelburg van de Zomeravondcom petitie 1952. BEDRIJFS- EN ZOMERAVOND VOETBAL De be3lis3ing, welke club kampioen zal worden in de competitie van de bedrijfs- en zomeravondvoetbal in het rayon Middelburg staat voor de deur. Zoals gebruikelijk organiseert de commissie voor bedryfs- en zomer avondvoetbal nadien weer een feest avond, tijdens welke de prijzen wor den uitgereikt. Ditmaal geschiedt dit op Zaterdag 27 September. Het ama- teur-showorkest „Fiësta" uit Breda zal aan deze avond medewerken. BRIDGE Walcherse bridgers in Gent. Acht viertallen uit Vlissingen en Middelburg hebben Zondag in Gent de strijd aangeboden tegen bridgers uit de Oost-Vlaamse hoofdstad. Het werd evenals enige maanden gele den in Vlissingen, weer een neder laag, maar ditmaal toch met iets eervollere cijfers. In de A-groep ver loren de Zeeuwen met 39 punten, in de B-groep met 78 punten. De viertallen, welke de beste re sultaten behaalden, waren ln de A- groep de paren Verhoef-Van Vught en Schreuder—Ouwehand, in de B- groep de paren Menheer—de Rooy en mevr. Polderman—Blankert. De kinderen van de Zondagsschool van het Leger des Heils te Yerseke, maakten een uitstapje naar de Oosterhoutse Waran- Honderden kinderen, niet alleen uit Clinge, doch ook uit de aangrenzende ge meenten. bezoeken dagelijks de enige we ken gelecfen opgerichte speeltuin, die al dus in een grote behoefte blijkt te voor zien. Tijdens het dorsen geraakte de heer de V. uit Koewacht met een hand tussen de dorsmachine. Opname in het zieken huis was noodzakelijk; de hand werd vrij wel geheel verbrijzeld. Kok m vlammen omgekomen. GROTE BRAND IN KOOTWIJK. In de nacht van Zondag op Maan dag is in „Het Hooghuys" te Koot- wyk brand uitgebroken. „Het Hoog huys" is een dependance van hotel „Het Hilletje." De kok, W. Broer uit Zevenaar, heeft waarschynljjk in bed gerookt en is in slaap gevallen. Later vond men het verkoolde lijk van de kok. Toen het dak en de ver diepingen van „Het Hooghuys" in gestort waren, was het gevaar voor de omgeving geweken. Kinderverlamming in Friesland breidt zich uit. MASSALE JEUGDBIJEENKOMSTEN ONTRADEN. De Friese gemeentebesturen heb ben richtlijnen inzake de bestrijding van kinderverlamming ontvangen van de inspecteur voor de volksgezond heid in deze provincie. De inspecteur adviseert in zijn rondschrijven massa le jeugdbijeenkomssten, zoals sport en schoolfeesten, voorshands te ver bieden en bijeenkomsten voor ouderen te ontraden. Van 9 tot 28 Augustus jl. is het a— tal in Friesland aangegeven gevallen van kinderverlamming gestegen van 30 tot 53. Ouders sturen kinderen niet naar kleuterschool. Naar aanleiding van het ontslag van het hoofd van de Chr kleuter school te Austerlitz (Utr.) is een ge schil ontstaan tussen ouders en ker- keraad. Mej. H. Nieuwenhuis het hoofd van de kleuterschool Is door de kerkeraad der Ned. Herv. gemeen te ontslagen, omdat z\j naar de me ning van dit college „niet met het personeel wist om te gaan en verschil lende malen tegen de wensen van de kerkeraad in heeft gehandeld, het geen niet verantwoorde, hoge kosten heeft veroorzaakt". De meeste ouders z(jn het met de kerkeraad niet eens en zullen hun kinderen derhalve per 1 September niet naar school sturen. De voorzitter van de kerkeraad, ds. Koopmans, is van mening, dat de ac tie der ouders door anti-kerkelijke in vloeden wordt gedragen. Communisten op Formosa. In de nacht van 26 Augustus is op Formosa een belangrijk communis tisch centrum ontdekt. Meer dan hon derd personen zijn gearresteerd. On der de verdachten bevinden zich twee chefs van het hoofdkwartier der mi litaire verdediging van Formosa, een hoge politieke persoonlijkheid en ver schillende wetenschapsmensen. Het centrum stond in directe verbinding met communistisch China. en moesten tenslotte met een 98 nederlaag genoegen nemen; Van We zel, De Kok en Klopmeyer voerden de score met de regelmaat van de klok op. DE ATHLETIEK Bij de athletiek draaide ales om de stryd op de 2 km tussen Dobbelaere, belust op revanche, Rootsaert, vaat van plan zijn huid zo duur mogelijk te verkopen, en Bilius, die na zijn re cente successen als een emst:g con current moest worden beschouwd. Ve len ontging het hierdoor, dat Willy Cijsouw van Marathon op de 80 me ter meisjes een tyd maakte van 10,3, daarmee haar kortelings gevestigde Zeeuwse record evenarend. De 2000 meter had tegen de ver wachtingen in geen spannend ver loop Het tempo lag zo noog, dat van de 6 lopers, die gestart waren, er spoe dig drie een halve baan achterstand hadden opgelopen. Aan de kop gin gen volkomen zoals werd verwacht Rootsaert, Dobbelaere en Bilius. Het v/as de eindspurt van Walter tenslotte, die ook voor Bilius en zelfs voor „de Staf" te machtig bleek te zijn; met ruim verschil fmishte de nieuwe „Vlug en Lenig"-man als eer ste. Door dit lidmaatschap van een Haagsche club ging hem een nieuw Zeeuws record de neus voorbij. De uitslagen luiden: 60 meter meisjes 10 tot en met 11 jaar: 1. B. Toussaint 9,3; 2. E. de Lijsser 9,5; 3. H. Cysouw 10. 60 meter meisjes 12 tot en met 13 jaar: 1. H. Jansen 8,9; 2. R. van Hee 9,1; 3. D. Anthoneysz 9,3. 60 meter meisjes 14 tot en met 15 jaar: 1. T. Ross eel 8,3; 2. M. Izebout 8,5; 3. M. de Wever 8,8. 80 meter meisjes boven 16 jaar: 1. W. Cysouw 10,3; 2. A. Plompen 10,5; 3. N. Lauxens 11,7. Hoewel het ver schil tussen Anneke Plompen van EMM en Willy Cysouw van Marathon dus niet groot was, gelukte het het EMM-meisje toch 'niet om Willy Cy souw van haar plaats aan het hoofd van de lijst te verdringen. 100 yards heren: 1. A. W. Smits 11,2; 2. A. Bilius 11,3; 3. B. Walker 11,4. 2000 meter heren: 1. W. Rootsaert (buiten mededinging) 5.48,2; 2. A. Bilius 5.52,8; 3. G. Dobbelaere 5.57, 4. B. Walker 6.19,—. Het blykt dus, dat Dobbelaere ook nu weer niet in staat was het met succes tegen de jonge Rootsaert op te nemen. In de eindspurt zag Dobbelaere zich zelfs gepasseerd door Bilius, wiens tyd waarschijnlijk wel als een nieuw Zeeuws record kan worden erkend. Tenzy de sterke wind daarvoor een beletsel zou zijn natuurlijk. Ontploffingen in Saigon en op Salamis. Een benzine-opslagplaats van het Franse leger in de buurt van Saigon is Zondagochtend in de lucht gevlo gen. De blussingswerkzaamheden werden bemoeiiykt, omdat rondom de opslagplaats landmynen ter bevel- liging waren gelegd. Door de ontplof fing werd een Franse soldaat geaood. Zeven Franse en Senegalese soldaten werden gewond. De brand is ontstaan door de ont ploffing van een tijdbom. Vietnamese koelies, die bij de Franse benzine-op- slagplaats werken, zouden deze bom neergelegd hebben. By. een ontploffing in een munitie opslagplaats van de Griekse vlootba- sis op het eiland Salamis zyn acht Griekse zeelieden om het leven geko men en 33 gewond van wie vijf ern stig;. De ontploffing volgde op een begin van brand in een dynamietvoor- raad. KERKNIEUWS Politieagent Uidam bevestigd als schipperspredikant. Prof. dr. G. C. van Niftrik, hoog leraar te Amsterdam, heeft Zondag middag in de Ned. Herv. Kerk te Stevensweerd-Maasbracht de heer C. Uidam bevestigd tot schipperspredi kant. De heer Uidam as tot voor kort werkzaam als agent van politie te Amsterdam en studeerde in zijn vrije tyd theologie. Prof. dr. van Niftrik bevestigde de jonge predikant met een preek over Handelingen 20 22. In zijn eerste preek zeide ds. Uidam. sprekende over Paulus dat in elke gemeente enkele personen met de leiding en de verantwoordelykheid waren belast, maar dat het niet bete kende, dat de overige gemeenteleden geen verantwoordelijkheid hadden of minder belangryk waren. Aan het einde van zijn preek zei ds. Uidam: ,,GH hebt my geroepen in uw midden de leidinggevende werkzaam heid te verrichten. En in uw roep mocht ik ook de roeping van God ho ren. Nu ik aan die roep gehoor heb gegeven en de taak zal beginnen, die my gegeven is, betekent dit niet dat daardoor uw verantwoordelykheid ten einde is. Gy allen zyt en blyft tot de dienst geroepen in volle verant woordelykheid. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen de benoeming tot vicaris te De Kaag: L. C. Baljé, candidaat te Leiden, die voor een soortgelijke benoeming te Wieringermeer bedankte. Geref. Kerken. Beroepen te Borne: H. v. d. Plaat, candidaat te Haarlem. Ned. Hen-. Kerk. Aangenomen naar Den Hoorn (Texel)C. H. van Rhxjn. candidaat te 's Gravenhage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3