BURGEMEESTER KOLFF LEGDE SYMBOLISCHE EERSTE STEEN Zeeuwse Almanak CeXWC Ceta likdoorns SSSiSSfS STICHTING VAKOPLEIDING BOUWBEDRIJF NAM EXAMEN AF VERLEDEN EN HEDEN IN SINT ANNA TER MUIDEN KERKNIEUWS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952. COMPLEX VAN 93 WONINGEN Nog steeds woningnood in de Scheldestad. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten en genodigden legde Zaterdag middag de burgemeester van Vlissingen, mr B. Kolff, de eerste steen van een complex van 9S woningen, dat door de woningbouwvereniging „Ge meenschappelijk Belang" wordt gebouwd aau do Hoge weg en de Leegh- waterstraat. In de dlrectiekeet van het werk werd vooraf een korte bijeen komst gehouden, tijdens welke de voorzitter van „Gemeenschappelijk Be lang", de heer J. Marijs, een welkomstwoord sprak. De heer Marijs herinnerde er aan, hoe in 1938 voor de laatste maal voor „Gemeenschappelijk Belang" op of ficiële wijze „een eerste steen" was gelegd. Nu er een complex verrees in een ander deel van de stad, dan waar in meestal voor de woningbouwver eniging werd gebouwd, achtte het be stuur het gewenst thans ook een kor te plechtigheid te houden. Spreker dankte de burgemeester voor zijn be reidwilligheid om hierbij aanwezig te zijn en stelde in het licht, hoe mr. Kolff's belangstelling steeds uitgaat naar datgene, wat aan Vlissingen ten goede komt. In verband hiermede bracht de heer Marijs hem eveneens hartelijk dank voor zijn vele bemoei ingen 'bij de voorbereidingen, die uit eindelijk tot de bouw van dit com plex leidden. In deze dank betrok spreker ook' de ambtenaren der ge meente en van gemeentewerken. Ver volgens richtte hij zich tot de heer J. H. Buising, die de oorkonde tekende, die in het complex zou worden inge metseld, alsmede de oorkonde, be stemd voor het kantoor van „Ge meenschappelijk Belang". Hij gaf daarbij een uiteenzetting van de sym boliek dezer documenten en dankte de heer Buising voor zijn prachtig werk. Vervolgens begaf zich het gezel schap naar het werk, waar de bur gemeester de loden koker, waarin zich de door de aanwezigen gete kende oorkonde en de gangbare Nederlandse munten bevonden, in de muur inmetselde en de symboli sche „eerste steen" legde. In het Strandhotel werd tenslotte een thee aangeboden. Hiérbij werd door verscheidene sprekers het woord gevoerd. Burgemeester Kolff bracht de moeilijkheden in herinnering, die ontstaan waren bij de verdeling van Waterschapsbesturen en ruilverkaveling. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft de Centrale Cultuur technische commissie verzocht de be sturen van waterschappen, welke geheel of gedeeltelijk by een ruil verkaveling betrokken Jtujinenzijn,, mede met de aanvraag op de hoogte te stellen, alsmede hen bij gebleken noodzakelijkheid tydïg mede ïn het overleg te betrekken. Gedeputeerde Staten hebben een afschrift van deze brief gezonden aan de besturen der polders of waterschappen en der wa terkeringen van de caiamiteuze pol ders of waterschappen in Zeeland. Nieuw kunstmesipakhuis op Schouwen-Duivelarvd. Schouwen-Duiveland is in de on middellijke nabijheid van Zierikzee een gebouw rnker geworden, dat het grootste bedrijfsgebouw van het ei land kan genoemd worden. Ter plaat se is een kunstmeststoffenpakhuis van de Coöp, Aankoopvereniging verrezen, dat berekend is op een in houd van materialen van 4.500.000 kg. De oprichting van dit gebouw betekent een aanwinst voor deze landbouwstreek, omdat men door vorming van grote voorraden mest stoffen niet langer afhankelijk is van ongeregelde aanvoer bij vors^ in de winter en eventuele staking el ders in den lande. Het kwam in de praktijk nog al eens voor dat, door allerlei oorzaken, de meststoffen niet op tyd konden worden afgeleverd, hetgeen tot moeilijkheden in de be drijven aanleiding gaf. De mechanische graandrooginstal- latie aan de haven Stevensluis op Duiveland wordt overgebracht naai- het oorspronkelijke gebouw van de C.A.V., vlak by het nieuwe bedrijfsgebouw gelegen WASTAFEL Er is in Terneuzen een mevrouw, die zich mag verheugen tn de trouw, werklust en kunde van een dienstbode, die pas goed op dreef komt wanneer ze kan spreken van „toen mevrouw nog maar zo'n hummeltje was" en bij dat „zó'n" wijst ze dan meewarig tot enkele centimeters boven het kar pet Mevrouw gunt haar die vreugde- schenkende blik in het verleden gaar ne, want ze heeft er een juweel van een werkkracht aan en dat besefte ze eerst goed, toen het juweel enkele da gen met vacantie ging. Mevrouw stak toen zelf de handen uit de mouwen; „deed" zit- en slaap kamers en boende vloeren met waar lijk bewonderenswaardige ijver. Toen de gedienstige weer op haar post waskon deze dan ook volmondig verklaren, dat mevrouw de werkzaam heden zeer tot genoegen van haar de gedienstige verricht had en me vrouw glom een beetje van trots „Alleen", sprak het meisje, „alleen heeft mevrouw zeker vergeten om de wastafel in de slaapkamer te dóen". Waarop mevrouw haastig en met een lichte blos verklaarde, dat ze dat inderdaad verzuimd had. „Dacht ik al", zeide het meisje ver genoegd en stak op haar beurt een paar krachtige armen uit twee heldere mouwen. En daarmee onderging de wastafel een tweede reinigingskuur, want me vrouw had een klein beetje gejokt Want zo goed als Etentje; néé, zo kon ze het toch niet. bouwvolume en gelden. Wanneer spr. met de wethouder ende betrokken ambtenaren hiervoor bijeenkwam, werd dikwijls gesproken van de „puzz- leclub". De lof. die de heer Marijs hem had toegezwaaid, wilde hy gaar ne overhevelen op wethouder M. A. van Popering. die met name voor het onderhavige complex onvermoeid be zig is geweest. NOG STEEDS WONINGNOOD. Met nadruk betoogde de burgemees. ter, dat er in Vlissingen nog alfryd een zeer grote woningnood heerst. Met aantal gegadigden is het laatste jaar weer sterk gestegen. Spr. wees er op, dat er niet alleen woningnood in engere zin bestaat-, maar ook een gebrek aan huizen tengevolge van de uitbreiding der stad. Er wordt als gebi uitgangspunt wel eens te veel geke ken naar de cyfers, die een aantal ja ren geleden geldig waren. De hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer M. D. A. Glerum gaf een kort overzicht van "de activietït van „Ge meenschappelijk Belang", sinds haar oprichting en noemde het verheu gend, dat thans ook voor bejaarden wordt gezorgd. Tenslotte voerden nog het woord de architect, de heer J. Götzen en de aannemer L. van Loon. De laatste bood aan de burgemees ter een kleine zilveren troffel als herinnering aan. Inbreekster te Zierikzee op heterdaad betrapt Probeerde portefeuille uit slaapkamer te ontvreemden. In de nacht van Vrijdag op Za terdag werd te Zierikzee in de slaap kamer van het echtpaar H, de werk ster C. J. K.A op heterdaad be trapt, terwijl zfl een portefeuille van de neer H. met 900 wilde ontvreem den. De vrouw, die naast de heer H. woont, had de brutaliteit om met be hulp van een trapje, dat zij eerder van de familie H. had geleend, naar binnen te klimmen. Via een magazyn en een gang ging zij daarna naar de kamer, waar net echtpaar sliep. Me vrouw H. werd echter wakker en wekte haar man. Toen de inbreekster zich betrapt zag. was zij zeer ont steld en barstte in huilen uit. De po litie werd van een en ander in kennis gesteld, waarna zy een volledige be kentenis aflegde. Haar echtgenoot was niet thuis, toen zij de inbraak pleegde. Advertentie. etvHovceZ onhandige likdoornrU.gen en gevaailtfke scheermesjes. Ben nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt weg ,n 60 8econden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor- sL Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van t. 1.35 be- spaart U veel ellende. „Hajuto-hal" in Goes gearriveerd. Op het Goesse stationsemplacement arriveerde Zaterdag een trein met 12 wagons vol geladen met stalen span ten, houten wanden en wagens. Uit deze grote hoeveelheid materialen zal straks op de Grote Markt de kolos sale hal verrijzen, waarin de „Haju- to"-tentoonstelling wordt gehouden. Dinsdagavond, na afloop van de weekmarkt zal met de opbouw be gonnen worden. TIMMERLIEDEN EN METSELAARS Diploma-uitreiking zowel te Middelburg als te Goes. Zaterdagmiddag konden tijdens een bijeenkomst in de Technische School te Middelburg diploma's uitgereikt worden aan 19 van de 21 YValcherse candidaten, die in de afgelopen week het examen timmeren van het leer lingenstelsel der Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf aflegden. Deze diploma-uitreiking werd o.m. bijgewoond door wethouder J. W. Kögeler, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde. De voorzitter van de Stichting te Middelburg, de heer J. Verhagt, overhandigde de geslaagden hun brevet en wenste hen geluk, waarbij hjj er op wees, dat het diploma rechten geeft, maar ook plichten meebrengt: men zal moeten tonen, dat men het waardig Is. D;e heer Kögeler zeide met voldoe ning tijdens de examens te hebben ge constateerd, dat er met zeer veel am bitie en enthousiasme werd gewerkt; het ware te wensen, dat in alle vak ken altijd zó w.erd gearbeid. Spreker brachthulde' aan de leden van de examencommissie en feliciteerde de geslaagden, di hij op het hart bond om niet op de lauweren te gaan rus ten. Nadat nog door de heer J. M. Goedemondit als werkgever, de heer H. Koetsveld namens de Unie van bouwarbeidersbonden en enige ande ren was gesproken, werd het examen werk in ogenschouw genomen. De volgende timmerlieden werden gediplomeerd: K. Adriaans©, Zoute- lande (opleiding J. Dingemanse); C. in 't Anker, Veere (opleiding Van Schaalt en Gilde, Middelburg)J. Hou- mes, Westkapelle (opleiding J. Hou- mes); J. Kodde, Middelburg (oplei ding L P. de Kok, Vlissingen)P. G. Kouwer, Vlissingen (opleiding L. W. Goedbloed)B. de Later, Serooskerke (opleiding J. Walraven, St Laurens) Advertentie. GOLDEN VIRGINIA Cadzandse boerenbruiloft en Middeleeuws wagenspel. (Slot van 1) „LAAT 'S KIEKEN Daarna was het de beurt aan de vierjarige, in passende klederdracht gestoken Ineke de Rooj', om de Com missaris een verassing aan te bieden, v/elke jhr. de Casembroot mocht op diepen uit het „spoormandje", dat de kleine aan haar arm droeg. „Dag me neer", stamelde ze verlegen; waarop de Commissaris zich over het spoor mandje boog, terwijl hij opmerkte: „Laat 's kieken wat d'r in zit"! Het bleek een fraaie wandtegel te zijn, be schilderd met een gezicht op Sint An na ter Muiden. Gedurende al deze gebeurtenissen bevond zich in de deuropening van het voormalige raadhuis (thans stu diecentrum) een schilderachtige, blo zende en welgedane figuur, gehuld in een deftig, zwartlakens costüum. Het bleek „burgemeester" P. F. do Kaes- steclcer te zijn; een figuur uit 1852 en voorbestemd om het huwelijk te voltrekken tussen Roger Marteyn en Nelly Bodderjj, de hoofdrolspelers uit do Cadzandse Boerenbruiloft uit 1852, welke de hoofdschotel vormde van de feestelijkheden, samengesteld onder regie van do heer G. J. van Oorschot. HET VERLEDEN KWAM AANROLLEN. En tegen half vijf kwam het Ver leden aanrollen: een krakende boe- rensjees, die stilhield voor het raad huis, nadat de veldwachter (in kleu rig uniform en uitgerust met baard, snor, sabel en pijp) ruimte had ge maakt. Een Cadzandse bruid en brui degom uit 1852, geëscorteerd door de wederzijdse ouders, stegen uit en be gaven zich naar het raadhuis, gevolgd door Bevelandse en Cadzandse fami lieleden. Een tweetal andere sjezen vervoer de de in stemmige klederdracht gesto ken genodigden (ongeveer veertig in getal), die voor het stadhuis een ere haag vormden. Na het burgerlijk hu welijk, volgde de „kerkelijke inzege ning" in de aloude torenkerk en toen was het moment gekomen, waarop Hij „leende" de auto van papa... Zaterdagavond haalde de 22-jari- ge S. A, te Terneuzen, die niet in het bezit was van een rybewijs, uit een garage aldaar, de auto van zijn vader, waarmede hij zonder diens medeweten in gezelschap van een vriend naar Zaamslag toog. Na daar enige café's te hebben bezocht, waar bij een aantal glazen bier werden gedronken, keerden de beide jonge mannen later op de avond via Drie wegen weer naar Terneuzen terug. Op de Baandijk echter, ging de auto, uit de bocht en botste daarby tegen de muur van een huis. Een tegen deze muur staand rywiel van zekere G. uit Sas van Gent, werd grotendeels vernield, terwijl ook diens regenjas, die op het rijwiel was bevestigd, ernstig werd vernield. Ofschoon de auto aan de linkerachterzyde zwaar was beschadigd en een der banden was gesprongen, reed A. terug naai de garage, waar hij de auto stalde. In de loop van de nacht werd hy door de politie opgehaald en ver hoord, Nadat proces verbaal was op gemaakt, kon A. naar huis terug keren. (Oud-) ministeriële belangstelling. Onder de toeschouwers, die Zaterdagmiddag het markt plein van St. Anna ter Muiden bevolkten, bevond zich even eens de toen nog demissioh- naire minister zonder porte feuille, Zijne Excellentie prot. dr. A. H. M. Albregts. De (oud-)minister, die met zijn gezin te Brugge op vacan tie was, passeerde per auto Sint Anna en kon de verleiding niet weerstaan een gedeelte van de gebeurtenissen bij te wonen. Met grote belangstel ling volgden de heer Albregts, diens echtgenote en hun doch ter het programma van mid deleeuwse en negentiende eeuw- se spelen. Het was voor de demission- naire minister dc laatste ge beurtenis, die hij zij het on officieel als zodanig bij woonde. allen bruidspaar, familieleden, veldwachter, burgemeester en geno digden, zich aan de bruiloftsdis kon den scharen, welke werd opgediend op een lange tafel in de open lucht. Een waar negentiende eeuws eetfes tijn met als hoofdbestanddeel een mals speenvarken nam een aan vang, afgewisseld met zang en met dans op muziek, voortgebracht door een tweetal vedelaars. Voor enkele uren had toen het ver leden weer volledig bezit van het marktplein genomen en ondanks de enkele honderden lieden uit de twin tigste eeuw, domineerden de enkelen, die zich, uiterlijk en innerlijk, hadden verplaatst in de negentiende eeuw en zelfs in de middeleeuwen EEN KLTJTE Want middeleeuws was de „Clute van Nu Noch", opgevoerd door een Goudse toneelgroep, als wagenspel. Kwistig strooiden de komedianten hun grappen en grollen uit over een geboeid kijkend en luisterend publiek, dat slechts de kleding met deze eeuw gemeen had en dat ongetwyfeld niet minder vermaak schepte in de opvoe ring, dan hun verre voorvaderen ge daan zouden hebben Niet minder succesvol in hun op treden, waren de kwakzalver met zyn trawanten (gespeeld door studenten van de Studiekring St. Anna ter Mui den), die tot groot vermaak van de omstanders de wonderbaarlijkste ge nezingen verrichten en zo vierde Sint Anna dan de restauratie van z^n his torisch marktplein met beelden uit het verleden; met een „feest", dat in de middag geen feest was, maar een folkloristisch gebeuren, doch dat in de avonduren wel degelijk een feest werd, met muziek en dans en in een moderne verlichting van „floodlight'' en schijnwerpers. Ter ere van het dorpsplein, dat dankzy de goede zorgen van gemeen tebestuur, het ministerie van O., K. en W. en Monumentenzorg ook voor het nageslacht behouden zal blijven in zyn aloude, historische vorm. Gemeente-secretaris van Wissekerke jubileert. Heden (Maandag) middag zal de ge meenteraad van-Wissekerke in open bare zitting bijeenkomen, ter herden king van het feit, dat de gemeente secretaris, de heer N. D. van der Heyde, veertig jaren geleden in dienst trad van de gemeente Wissekerke. Op 1 September 1912 begon de heer Van der Heyde zyn werkzaam heden in Wissekerke namelijk als ambtenaar ter secretarie en 2 Juni 1924 volgde hy zyn vader, de heer C. v. d. Heyde, op als gemeente-secreta ris. Ook de grootvader van de heer N. D. van der Heyde was reeds als gemeente-secretaris in Wissekerke werkzaam! Het zal de huidige secretaris op de ze jubileumdag ongetwyfeld niet aan belangstelling ontbreken. Staatssecretaris Muntendam: „Ik vergiste mij niet". Van de staatssecretaris van volks gezondheid, dr P. Muntendam, verna men wy, dat hij zich niet vergist heeft, toen hij voor de N.C.R.V.-mi- crofoon over de kankerbestrijding sprak en daarby mededeelde, dat de stichting van subcentra in voorberei ding is, waarbij ondermeer gedacht is aan Middelburg. In ons blad werd daarover verwondering uitgesproken, aangezien liet subcentrum te Middel burg immers reeds werkt. Dr Muntendam verklaarde ons ech ter: „De status van de subcentra, in het bijzonder in hun verhouding tot de centra, is nog niet definitief gere geld en zo lang zulks nog niet is ge schied en derhalve ook niet bekend is in hoeverre de voorlopig gedachte subcentra hiermee accoord gaan, mag van mij hierover nog geen definitieve uitspraak verwacht worden. Ik heb daarom met zorg mijn woorden ge kozen. Dit neemt niet weg, dat wij die plaatsen, waai' wij menen, dat de sub- centra zullen komen, nu reeds in een enkel geval steunen vanwege het Koningin Wilhelmina Fonds", aldus de staatssecretaris, die tenslotte con stateert, dat hij zich dus toch niet vergiste. BENOEMING. Met ingang van 1 September a.s. is de heer G. J. C. Wouters, briga dier van de gemeente politie te Ber gen op Zoom, bevorderd tot adju dant bjj deze dienst De heer Wouters, die geruimen tijd bij de Rijkspolitie in Nieuwdorp, Heinkenszand, Overslag, Stoppeldijk en St. Jansteen diende, kwam in 1948 by de gemeentelijke politie van Bergen op zoom in dienst en be haalde in Juli j.l. het diploma voor inspecteur van gemeente politie en officier der Rijkspolitie. EXAMEN HUISHOUD- NIJVERHEIDSONDERWIJS Voor het examen huishoud-nijver- heidsonderwys slaagden voor de acte K de dames A. Gaakker uit Stave- nisse; Toos van As uit Scherpenisse; Jo Boenders uit Tholen; M. Emmer- zaei uit Bergen op Zoom; L. Nieu- wenhuijze uit Kruintngen; en T. Mol- lema uit Spui. Voor assistent-lerares mej. Van Wanrooi)Valkier uit Bergen op Zoom. Voor costumière de dames Toos Akkermans, Bergen op Zoom; T. Suijkerbuijk, Bergen op Zoom; A. Langenberg, Halsteren. Voor lingerie de dames S. van Ca- pelle en C. Schipper uit Bergen op Zoom; C. Versprille en K. Melis uit Krabbendyke. C. Lievense, Westkapelle (opleiding J. Houmes); J. W. Lijnse, Ritthem (opleiding B. Stegink, Vlissingen M. P. Meulenberg, Souburg (opleiding F. J. Petri, Vlissingen); M. de Nooyer, Vlissingen (opleiding J. A. Letzer); J. de Rijke, Vlissingen (opleiding De MuynckDe Kam)Jos. Schets, Mid delburg (opleiding F. Hollebrandse) J. Schroevers, Arnemuiden (opleiding J. de Hamer); J. C. Sturm, Aagte- kerke (opleiding J. Jobse, Oostkapel- le); J. C. Sturm, Grypskerke (oplei ding J. Jobse, Serooskerke)G. Wis se, Meliskerke (opleiding J. Gabriel- se, Zoutelande)C. M. de Witte, Vlis singen (opleiding W. F. Christiaan- sen)A. de Wolf, Grïjpskerke (oplei ding J. Mesu, St Laurens)W. Wou ters, Oostkapelle (opleiding C. Min derhout!, Aagtekerke). Afgewezen: twee candidaten. OOK IN GOES Voor de eerste maal werden vorige week ook in de Goesse Ambachts school de examens afgenomen van wege de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. De examencommissie be stond hier uit de heren C. J. Buur man, voorzitter, Th. de Waal, secre taris, Sj. Emmaneel, A. Buys en J. v. d. Weet. Voor de diploma-uitred- king, welke Zaterdagmiddag in de Ochtmanzaal van de. Ambachtsschool plaats vond, bleek goede belangstel ling te bestaan, ook van de zijde van de patroons. De voorzitter, de heer C. J. Bum-man, sprak in zijn openings woord zijn voldoening uit over deze stygende belangstelling. Na de gil- dentyd is er een periode geweest dat weinig of geen aandacht aan de vak opleiding werd geschonken. Door het in het leven roepen van de leerling stelsels is goed werk verricht, zodat men thans allerwege weer gaat be seffen, dat het ambacht mede de cul tuur helpt dragen. De gemeenschap is hiermee ten zeerste gediend. Op het examen wei'd vrij behoorlijk werk geleverd, doch spreker gaf de ge slaagden de raad verder te studeren. Wie vooruit wil, heeft hiervoor gele genheid te over. Voorts gaf de heer Buurman de jongelui enkele ernstige woorden mee, om zich naast een goed vakman, ook een mens met karakter te tonen. Na de uitreiking van de di ploma's kon hij aan de twee beste leerlingen, J. M. Clement, Wisseker ke, en J. G. Almekinders, 's Graven polder, namens de Stichting nog een nuttig geschenk aanbieden. De vertegenwoordiger van het Goesse gemeentebestuur, wethouder J. H. Roose, die hierna het woord verlcreeg, wees ook op het belang van een goede vakopleiding en het kwe ken van mensen met karakter, in de ze tyd van nivellering. Hij hoopte dat de economische toestand het nog eens mogelyk zal maken, de prestaties van de betere 1 lonen. Namens de districtsunie van de dirie bouwvakarbeidersbonden sprak de heer H. Koetsveld uit Goes, waarbij hij de goede naoorlogse samenwer king prees en het belang van een goed valtmahschap schetste. Voorts sprak nog de heer H. van Kuyk, na mens het bestuur van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, di,e een dankwoord richtte tot de examen commissie en directie en bestuur van de Ambachtsschool, verder de heer J. de Kok uit Goes namens de patroons- i vaklieden ook hoger te be- „Midzomernachtsdroom" op Hedenesse. Zaterdagavond hebben de jongeren van West Zeeuwsch-VIaanderen in het Hervormd vormingscentrum „He denesse" Shakespeare's „Midzomer- nachtsdroom" opgevoerd, in een vrije bewerking en onder regie van Frida van Witzen uit Groede. Voor dit klas sieke spel, dat opgevoerd werd tijdens een tuinfeest, bestond grote belang stelling en de jongeren van West Zeeuwsch-VIaanderen zyn er goed in geslaagd deze voor hen toch moeilijke opgave verdienstelijk te volbrengen. Er werd met veel animo en overtui ging gespeeld en de aanwezigen heb ben kunnen genieten van een niet- alledaags gebeuren. Het was de eer ste maal, dat op „Hedenesse" 'n stuk van een zo grootse opzet werd uitge voerd. In aansluiting op dit tuinfeest, waarop tevens aan volksdansen werd gedaan, werd een weekeinde gehou den. Zondag was er onder leiding, van wika M. van Vliet een kerkdienst en de heer Van Vliet hield tevens een in leiding over het onderwerp „Wan neer zijn wij volwassen?" De dag werd verder doorgebracht met discus sie en volksdansen. Expositie Brabants Edel Ambacht geopend. Zaterdag is in het gemeentehuis te Bergen op Zoom de tentoonstelling „Brabants Edel Ambacht" geopend. De expositie blijft geopend tot en met 14 September. De tentoonstelling biedt een over zicht van wat de Brabantse am bachtslieden brengen op het gebied van meubelen, schilderwerk, cera miek, koperwerk, edel smeedwerk, grafisch werk, lederwerk, kuipwerk, glazeniers, paramenten, siersmeden, vioolbouwen, gobelen en handweef werk. De tentoonstelling werd na in leidende woorden van de voorzitter dezer tentoonstelling, dr Ensink uit Halsteren, en van dr Van Aalst, de voorzitter van het centraal orgaan, voor scheppend ambacht te Delft, ge opend door de burgemeester van Ber gen op Zoom, ir H. B. J. Witte. Regeling ziektekosten overheidspersoneel. De minister van Binnenlandse Za ken heeft de gemeentebesturen be richt, .dat ook voor het jaar 1952 een z.g. interimregeling ziektekosten voor het rijkspersoneel in het leven zal worden geroepen. Bij deze rege ling zal uitgegaan worden van een verhoogd percentage van 1,9 van de bezoldiging of het loon en zullen gelijktijdig de eerder gestelde maxi mum-bedragen worden opgevoerd tot resp .60 en 30 per jaar. Het heeft detoestemming van de minis ter, dat de gemeentebesturen hun bestaande verordening voor het ge- meentepersoneel aan deze regeling aanpassen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de besturen der pol ders of waterschappen en der water keringen van de caiamiteuze polders of waterschappen verzocht eveneens met deze brief rekening te willen houden. organisaties en de heer Iz. Adriaanse als bestuurslid van de Ambachts school. DE GESLAAGDEN De namen der geslaagden zijn: Timmerlieden: P. J. Alebrechtse, ColynsplaatJ. G. Almekinders en C. Flerloos, beiden 's Gravenpolder; C. P. Bayens, Kapelle; J. M. Clement, Wissekerke; A. de Dreu en W. J. Goudzwaard, beiden Goes; L. J. Fier- loos, Hoedekenskerke; A. Flipse, 's Heer Abtskerke; M. A. Geelhoed, Kamperland; L. Geus en P. Ryk, bei den Kwadendamme; H. Goedegebure, 's Heer Arendskerke; A. I. J. Hoog- strate, Kloetinge; K. A. Saaman, Le- wedorp; J. L. Schipper en J. J. Stake, beiden Wolf aartsdijk; J. Welleman, Kortgene. Afgewezen: 1 candidaat. MetselaarsP. T. van Balen en J. Schrijver, beiden Goes; L. M. Hi 11e- man en W. Mansbergen, beiden Mid delburg; J. Roelse, Westkapelle; L. Sandeè, Nieuwdorp; L. P. Visser, Breskens; D. Burgers, Tholen. AFSCHEID DS. A. J. v. d. HAM TE HANSWEERT. Zondag nam ds. A. J. van den Ham. Ned. Hervormd predikant te Hans- weert, afscheid van zijn gemeente. Als tekstwoord voor zijn afscheids- ediking had ds. Van den Ham ge- zen Mattheus 9, de verzen 37 en „De oogst is wel groot, maar de arbeiders zyn weinige; bidt dan den Heere des oogstes, dat Hij Zijn arbei ders in Zyn oogst uitstote". Het kerkgebouw was geheel ge vuld en met grote aandacht volgden de aanwezigen de prediking. Hierna bracht dominee Van den Ham een ieder dank voor de medewerking, die hy altyd had mogen ondervinden. De predikant werd toegesproken door een vertegenwoordiger van het mode- ramen en toegezongen met Psalm 121, vers 4. Tenslotte spraken nog de burgemeester van Hansweert, de heer M. Vogelaar, de president-kerkvoogd en ds. E. P. J. Jebbink, Ned. Herv. predikant te KapelleBiezellnge, die gedurende de vacature als consulent voor de Ned. Herv. Gemeente te Hansweert zal optreden. INTREDE DS. S. A. VIS TE AARDENBURG. Zondagmiddag werd te Aarden burg ds. S. A. Vis als predikant van de Doopsgezinde gemeente bevestigd door ds. W. F. Holterman uit Rotter dam. Hierby waren o.a. tegenwoordig de léden van de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente en leden van de Doopsgezinde gemeenten uit Vlissin gen en Middelburg. Als tekstwoord had ds. Holterman gekozen Handelin gen 20, vers 24. Na zyn bevestiging predikte ds. Vis naar aanleiding van Johannes 15, vers 12 en tenslotte •.verd nog gesproken door de heer P. H. Beun, namens de Doopsgezinde ge meenten, door ds. L. S. Blom, Ned. Herv. predikant te. Aardenburg en door da. M. de Boer. Doopsgezind pre dikante te Vlissingen. Ds. Vis werd door de gemeente toegezongen met Lied 173, de verzen 1 en 2, uit de lie derenbundel der Doopsgezinde ge meente. CANDIDAAT H. W. BUININK BEVESTIGD TOT VICARIS. Aangezien ds. D. v. d. Werf, Ned. Herv. predikant te 's Heer Abtskerke, met ingang van 1 September gedu rende 1 jaar zal optreden als reserve- legerprcdikant, werd Zondag als vi caris der Ned. Herv. Gemeente beves tigd, candidaat H. W. Buinink te Rheden. Na een prediking over Jo hannes 4 vers 42 „Wy geloven niet meer om wat gy zegt, want wij zelf hebben Hem gehoord en weten, dat deze waarlijk de Heiland der wereld is", verrichte ds. v. d. Werf de beves tiging. De gemeente zong de vicaris toe met Gezang 263 vers 1. In de mid- dagdienst deed vicaris Buinink zyn intrede naar aanleiding van Johannes 2, de bruiloft te Kana, ,,Wat Hy U ook zegt, doe dat". Na de preek sprak hij een persooniyk woord, waar in hy zyn vreugde uitte, zyn werk op Zuid-Beveland te mogen beginnen, het eiland, waaraan zyn vader ds. Buinink, vroeger te 's Heerenhoèk Nieuwdorp zulke buitengewoon pret tige herinneringen heeft bewaard. Hy sprak een afscheidswoord tot ds. v. d Werf, waarna de gemeente deze toezong: Psalm 121 vers 2 enl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2