NIEUWS UIT ZEELAND z Tweehonderd jaar geleden stierf een beminde Ambachtsvrouwe WISSEL SCHOUWEN SCHOIIWFN EN DUIVELAND MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Gouden drukkersjubileum te Middelburg. Vandaag is de heer J. Melse te Middelburg vijftig jaar drukker, een jubileum, dat in het drukkersvak tot de uitzonderingen behoort. De heer Melse was in het verleden werkzaam bij de fa. G. W. den Boer en later bij de firma Smits. Ten slotte is hij voor zichzelf een druk kerij begonnen. In de bezettingstijd werden bij hem vele illegale bladen, pamfletten en andere illegale beschei den gedrukt. Hy stond daarvoor al tijd klaar. Ofschoon het de wens van de ju bilaris en van zijn echtgenote is om deze feestdag om gezondheidsrede nen niet te vieren, zal het hem on getwijfeld toch niet aan belangstel ling ontbreken; AANBESTEDING Namens mevrouw de wed. A. Cor- nelisseWisse te Middelbui'g be steedden de architecten Steen Tuinhof Vrijdag in het openbaar de bouw aan van een woning en schuur met bijkomende werken ge legen op een terrein te Ritthem. De inschrijvingen luidden: N Th. van Doorn, St Laurens. ƒ57.588; J. M. Goedemondt, Vlissingen, 57.510; J. F. Hopmans, Goes, ƒ57.330; H van Leerdam, Nieuw, en St Joosland, ƒ57.300; J. Adriaanse St Laurens, ƒ57.149; Fa Poelman en Zn., Rit them, 55.600; M. Walraven en Zn., Middelburg, ƒ54.680; C. Faas en Zn., Souburg, 54.000,50; C. Joziasse en Zn., Middelburg, ƒ53.982; A. C. Pol derdijk. Nieuw- en St Joosland ƒ53.530; Fa Van Schaik en Gilde' Middelburg, 52.585. De gunning werd aangehouden. Jaarvergadering K.N.V.B. afdeling Zeeland. De jaarvergadering van de afde ling Zeeland van de K.N.V.B., wel ke Zaterdag jl. te Middelburg werd fehouden was door slechts 48 van e 82 aangesloten verenigingen be zocht, terwijl voorts 21 commissie leden en particulieren van hun be langstelling blijk gaven. Voorzitter Imanse gaf een over zicht van het afgelopen jaar, dat weinig belangrijke gebeurtenissen bevatte, behoudens de verplaatsing van het secretariaat. Spr. hield een pleidooi voor meer intensieve trai ning, vroeg meer aandacht voor de jeugd en wees op de noodzakelijk heid van verantwoorde jeugdleiding. Gewezen werd verder op de actie van N.O.C., K.N.V.B. en D.U.W. ter verkrijging van betere sportvel den in Zeeland welke actie op ver schillende plaatsen resultaten heeft afgeworpen en nog steeds onver zwakt wordt voortgezet. Tot slot huldigde hij zijn medebe stuurder J. W. Gudde, die als ver tegenwoordiger van de verenigingen op Schouwen en Duiveland twintig jaar lang, waarvan 18 jaar als be stuurslid, de belangen van de Zeeuw se voetbalsport heeft helpen behar tigen. Hij vroeg in zijn slotwoord aandacht voor de massa der jeugd, welke in de vereniging een toevlucht moet kunnen vinden niet alleen voor de lichamelijke ontwikkeling, maar ook voor hun mentale en geestelijke verbetering. Met een opwekking om zich spor tief te gedragen op het sportveld en met de beste wensen voor het komen de seizoen werd de vergadering ge sloten. RAAD ZONNEMAIRE Begroting 1953 van Maatschappelijke Zorg. De raad der gemeente Zonnemaire vergaderde onder voorzitterschap van de waarnemend burgemeester de heer Jac. van Splunder die in zijn ope ningswoord de hoop uitsprak, dat de burgemeester spoedig van zijn ziekte hersteld mag zijn. Blijkens beschikking van de minis ter van financiën werd een bedrag van f 19.638.59 toegekend wegens ver goeding oorlogsschade van de haven. Ten aanzien van de onbewoonbaar verklaring van de panden A 117 en B 147, besloot de raad deze kwestie aan te houden, totdat de woningen door de huidige bewoners worden ver laten. Naar aanleiding van een van de Provinciale Directie voor de Volks huisvesting in Zeeland ontvangen schrijven inzake exploitatie der in de ze gemeente onteigende gronden, be sloot öe'raad unaniem de door hem vastgestelde grondprijzen te handha ven. Bij monde van de heer Van der Bijl bracht de commissie tot nazien van de gemeenterekening over 1951 verslag uit. Nadat de begrinding van de begraafplaats was besproken, ad viseerde de commissie over te gaan tot voorlopige vaststelling op de na volgende cijfers: Gewone dienst: in komsten f 112.542.79, uitgaven f 105.473.68, batig slot derhalve 7.069.11. Kapitaaldienst: inkomsten f 111.522.60, uitgaven f 125.584.85, na delig slot derhalve f 14.062.35. Aldus werd door de raad besloten. Met algemene stemmen werd goed gekeurd een begrotingswijziging 1952 en de begroting 1953 van de Burger lijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg. De begroting 1953 geeft de vol gende cijfers aan: Gewone dienst: in komsten f 5522.49, uitgaven f 5514.96, batig slot derhalve f 7.53. Kapitaal- dienst in ontvang en uitgaaf f 3600.99. THOLEN St. Annaland SCHIETWEDSTRIJDEN De schietvereniging Prinses Julia na" te St Annaland zal. Zaterdag 6 September a.s. schietwedstrijden houden en wel le en 2e klas schijf schieten en een vrije baanwedstrijd. Tholen ORANJEFEEST. Door de Thoolse Oranjevereniging werd Zaterdag een feest georgani seerd, dat 's morgens 9 uur door de herauten te paard werd aangekon digd. Mede dank zij het mooie weer slaagde deze feestdag uitstekend. In de voormiddag werden kinder spelen uitgevoerd en des namiddags waren er voor de ouderen wedstrij den in Zwemmen, hardlopen, fietsen met hindernissen en een ronde van Tholen op gewone fietsen. De plaat selijke Harmonie verleende des mid dags haar medewerking. 's Avonds was er op het speel terrein een stoelendans en op de Markt een concert van het Bergen op Zoomse Muziekgezelschap „Kunst na Arbeid", onder leiding van de directeur Jos. Jimkes, welk corps de feestdag sloot met een muzikale tap toe. Scherpenisse WEDVLUCHT „DE REISDUIF". De postduivenihoudersvereniging ,,De Reisduif' te Scherpenisse nam deel aan een wedvlucht uit Ciney. Onderstaande eigenaren behaalden met hun duiven de volgende prijzen: jonge duiven 1 en 2 G. M. Larooij, Scherpenisse; 3, 8, 10, 14 en 19 I. Hage, Poortvliet; 4 en 15 A. de Koek, Poortvliet; 5 en 6 J. v. d. Hoek, St. Maar tensdijk; 7, 12, 13 en 18 J. Bevelander, Scherpenisse; 9 M. K. Speijer, Poortvliet; 11 P. van Driel, St. Maartensdijk; 16 A. v. d. Rhee. St. Maartensdijk; 17 J. Hage, Poortvliet; 20 B. Suurland, Scherpenisse. Met de oude duiven werden1 de volgende prijzen behaald: 1, 6 en 11 P. v. Driel, St. Maartensdijk; 2 B. Suurland, Scherpe nisse; 3. 4, 7 en 10 M. K. Speijer, Poort vliet; 5 en 8 K. Lisseveld, Poortvliet; 9 J. Hage, Poortvliet, 12 G. de Jonge, Poortvliet. BENOEMING. De heer N. van den Houten, tij delijk onderwijzer aan de O.L. school te RiUand-Bath. is met ingang van 1 September 1952 in gelijke functie benoemd te Scherpenisse. Opnieuw werd vastgesteld een ver ordening op de heffing en invorde ring van rechten voor het ophalen van huisvuil. Aan mej. A. J. C Schouten werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere schooL Tot leden van de commissie als bedoeld in de Woon- ruimtewet, werden met algemene stemmen herbenoemd de heren L. C. Berman, J. P. van der Wekken, W. van Nieuwenhuijze en L C. Braber. In de vacature J. Stoel werd als be stuurslid van de Burgerlijke Instel ling voor Maatschappelijke Zorg be noemd de heer P. van de Velde. In de vacature P. van Dijke, die wegens gevorderde leeftijd niet meer herkies baar was en gedurende 30 jaren be stuurslid van genoemde instelling was, werd benoemd de heer M. D. van der Bijl. Eveneens in de plaats van de heer van Dijke die het voorzitterschap 23 jaar lang vervulde, werd tot voor zitter benoemd de heer L. C. Ber man. De voorzitter dankte de raad voor het rook- en inktstel voor de raadszaal. Hij deelde voorts mede, dat de spui- kom door dë aannemer e.a. keurig was opgeleverd en sprak zijn bewon dering uit voor het doorzettingsver mogen. dat door betrokkenen aan de dag is gelegd. De raad sloot zich bij de woorden van de voorzitter aan. Voor het uitdiepen van de Kerk- gracht werd door de raad aan burge meester en wethouders machtiging verleend om de uitvoering ter hand te nemen. Met betrekking tot een vraag van de heer Van der Bijl, deelde de voorzitter mede, dat tot het schilderen van de woning, bewoond door het hoofd der school, reeds opdracht werd gegeven. ST. PHILIPSLAND RAAD ST. PHILIPSLAND. On cl erwijs-be.sluiten. Onder voorzitterschap van burge meester L. J. de Jonge, vergaderde de raad van St. Philipsland. De voorzitter deelde mede. dat hij voor zijn tweede ambtsperiode was her benoemd. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school I werd be noemd mej. H. R. Winkler Prins te Heerenveen. Besloten werd toe te treden tot het borgstellingsfonds te Goes. Door de bijzondere school te Anna Jacobapolder was een aanvra ge gedaan om medewerking by de aanschaffing van leermiddelen tot een bedrag van 653,50, van meu bilair 1470, voor banken, kasten en borden 6024,65 in totaal 8148,15 Het bestuur van de Chr. school té St. Philipsland had verzocht om tus sen 2 lokalen een afscheiding aan te brengen. Besloten werd een dub bele deur als afscheiding te doen plaatsen. De kosten van deze werk zaamheden bedroegen 150. Bij de rondvraag werd door de heer J. Ver wijs de aandacht er op gevestigd, dat de bomen van de heer Cappelle aan de hoek Julianastraat het uit zicht belemmeren. Spreker verzocht de uomen te laten snoeien of rooi en. Verder verzocht spreker om het verkeersbord in de Achterstraat ver der van het trottoir t.e plaatsen. Spr. verzocht ook rijwlelblokken bij het postkantoor aan te doen brengen. WEDVLUCHT „DE REISDUIF", De poslduivenhoudersvereniging „De Reisduif" te St. Philipsland nam deel aan een wedvlucht uit Arlow. Onderstaande eigenaren behaalden1 met hun duiven de volgende prijzen. 1 en 9 M. Geuze; 2, 3, 4 en 6 J. Reijngoudt; 5 A. Faasse; 7," 8 en 11 J. Quaak; 10 en 12 A. Fonteyne; 13 W. Reijngoudt. .VAN "TOT WIN IJPE" De opbrengst van het Verjaringsfonds der Ned. Herv. Kerk te Tholen bedroeg de laatste maal f 27.75. De opbrengst voor het restauratiefonds der Ned. Herv. Kerk te Scherpenisse be- :g f 6625. De heer C. Kooman te EUemeet slaagde te Roosendaal voor het theore tisch gedeelte van het examen voor broodbakker, afgenomen door de Stich ting Vakopleiding voor brood- en ban- kétèxamen. Directeur postkantoor Zierikzee nam afscheid. Zaterdagmiddag nam de directeur van het postkantoor te Zierikzee, de heer J. M. van de Vlugt, officieel afscheid van het personeel van het ressort Schouwen en Duiveland, we gens zyn vertrek naar Umuiden. De directeur wees in zijn afscheidsrede op de goede geest en de samenwer king die onder de ambtenaren van dit ressort heersen. Daarom speet het hem na twee en een half jaar reeds afscheid te moeten nemen. Na dat een vrouwelijk lid en enige an dere leden van het personeel het woord hadden gevoerd, - waarbij naar voren werd gebracht, welk 'een pret tig en humaan mens de scheidende chef was en dat deze de genegenheid van allen had gewonnen, werd de di recteur een ets aangeboden door de heer A. Sies en aan mevrouw een plant door mej. C. Meester namens het gehele personeel. De directeur dankte daarna de sprekers voor de hartelijke woorden en allen, die deze dag voor hem en zijn gezin tot een onvergetelijke hadden gemaakt. Na het officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd bijeen. SLACHTOFFERTJE ONGEVAL TER AARDE BESTELD. Onder grote belangstelling is Za terdagmiddag te Nieuwdorp het ne genjarig zoontje van de heer J. de Koeyer ter aarde besteld. Zoals men zich zal herinneren, kwam het knaapje Dinsdag j.l. om het leven by een ongeval. Aan de groeve werd o.a. het woord gevoerd door de klasse-onderwijzer van de jongen, de heer P. H. van Wijnen; door het hoofd der openba re lagere schoo.l te Nieuwdorp, de heer I. W. Bakker en door de Ned. Herv. predikant, ds. A. van der Ma de. Ds. van der Made sprak naar aanleiding van Thess. 4, de verzen 13 en 18. Namens de familie van de overledene dankte de heer G. de Koeyer voor het betoonde medele ven. De assistenten van de veiligheids dienst van de Compagnie Neerlandaise de 1' Azöte uit Sluiskil, maakten onder leiding van de beer de Roos een excursie naar het veiligheidsmuseum te Amster dam. Communisten op Formosa. In de nacht van 26 Augustus is op Formosa een belangrijk communis tisch centrum ontdekt. Meer dan hon derd personen zijn gearresteerd. On der de verdachten bevinden zich twee chefs van het hoofdkwartier der mi litaire verdediging van Formosa, een hoge politieke persoonlijkheid en ver schillende wetenschapsmensen. Het centrum stond in directe verbinding met communistisch China. Het me rendeel der verdachten komt van het Chinese vasteland. Dit complot wordt belangrijker geacht dan het vorige, dat 1 Mei 1950 werd ontdekt en leidde tot de veroordeling van de ondermi nister van defensie, die een radiozen der in zijn kantoor had. Japan overweegt luchtlijn op Amsterdam. Een zeer grote Japanse luchtvaart delegatie is Zondagavond met een K. L.M.-toestel uit Tokio in ono land aangekomen. De delegatie vertrekt hedenochtend naar Engeland, doen Komt over enige dagen veer naar Nederland terug om zich op de hoog te te stellen van de wijze, waarop ae K.L.M. reparaties en het onderhoud van vliegtuigen op Schiphol uitvoert. De reis van deze Japanse lucht vaartdelegatie moet gezien worden als de inleiding tot het hervatten van de Japanse luchtvaart op internatio naal terrein. Volgens de bepalingen van het vre desverdrag mag Japan thans weer een eigen luchtvaartmaatschappij op bouwen. Het ligt in de bedoeling van de Japanners in Engeland een aantal Cornet-straalvliegtuigen te bestellen. Met deze en andere vliegtuigen hoopt de Japanse luchtvaartmaatschappij „Japan Airlines" een internationaal luchtvaartnet op te bouwen. Ook een verbinding van Tokio naar Amsterdam is geprojecteerd. Het is niet onmogelijk, dat deze lyn, die op het ogenblik door de K.L. M. bevlogen wordt, door de Japan ners in de toekomst met Comet- straalvliegtuigen zal worden geëxploi teerd. „Breda-Oranjestad" trok 700.000 bezoekers. Op de laatste avond van de feesten rond het 700-jarig bestaan van Breda heeft „Breda-Oranjestad" zijn 700.000 ste bezoeker geboekt. Dit was te on geveer half twaalf Zondagavond en hieraan was vooraf gegaan de officiële sluiting van de nationale oranje-vie ring te Breda Deze plechtigheid ge schiedde op de binnenhof van het Ka steel van Breda, waar de Amsterdam se politiekapel een concert verzorgde. Toen dit concert met het Wilhelmus werd besloten, traden vertegenwoor digers van de elf provincies aan by de vlag van hun provincie en het wa pen van de hoofdstad. Na het concert was het de voorzitter van de „Stich ting Breda-Oranjestad 1952", mr. Ph. van Woensel, die de officiële slui tingsplechtigheid verrichtte. In een toespraak wees de voorzitter er op dat Breda er beter op is geworden. Hij. doelde daarbij niet zozeer op het batig saldo van 140.000, maar meer op de gedachte dat de Bredanaars zich bewust zijn geworden van de kracht die in hun eenheid schuilt. Tot slot deponeerde hij alle documenten betreffende de feesten in een antieke kist, die pas over 50 jaar weer mag worden geopend. Ontploffingen in Saigon en op Salamis. Een benzine-opslagplaats van het Franse leger in de buurt van Saigon is Zondagochtend in de lucht gevlo gen, De blussingswerkzaamheden werden bemoeilijkt, omdat rondom de opslagplaats landmijnen ter bevel- liging waren gelegd. Door de ontplof fing werd een Franse soldaat gedood. Zeven Franse en Senegalese soldaten werden gewond. De brand is ontstaan door de ont ploffing van een tijdbom. Vietnamese koelies, die bij de Franse benzine-op slagplaats werken, zouden deze bom neergelegd hebben. Bij een ontploffing in een munitie opslagplaats van de Griekse vlootba- sis op het eiland Salamis zijn acht Griekse zeelieden om het leven geko men en 33 gewond van wie vijf ern stig. De ontploffing volgde op een begin van brand in een dynamietvoor- raad. Ouders sturen kinderen niet naar kleuterschool. Naar aanleiding van het ontslag van het hoofd van de Chr kleuter school te Austerlitz (Utr.) is een ge schil ontstaan tussen ouders en ker keraad. Mej. H. Nieuwenhuis het hoofd van de kleuterschool is door de kerkeraad der Ned. Hèrv. gemeen te ontslagen, omdat zij naar de me ning van dit college „niet met het personeel wist om te gaan en verschil lende malen tegen de wensen van de kerkeraad in heeft gehandeld, het geen niet verantwoorde, hoge kosten heeft veroorzaakt". De meeste ouders zijn het met de kerkeraad niet eens en zullen hun kinderen derhalve per 1 September niet naar school sturen. De voorzitter van de kerkeraad, ds. Koopmans, is van mening, dat de ac tie der ouders door anti-kerkelijke in vloeden wordt gedragen. Kinderverlamming in Friesland breidt zich uit. MASSALE JEUGDBIJEENKOMSTEN ONTRADEN. De Friese gemeentebesturen heb ben richtlijnen inzake de bestrijding van kinderverlamming ontvangen van de inspecteur voor de volksgezond heid in deze provincie. De inspecteur adviseert in zijn rondschrijven massa le jeugdbijeenkomssten, zoals sport en schoolfeesten, voorshands te ver bieden en bijeenkomsten voor ouderen te ontraden. Van 9 tot 28 Augustus jl. is het aan tal in Friesland aangegeven gevallen van kinderverlamming gestegen van 30 tot 53. Kok in vlammen omgekomen. GROTE BRAND IN KOOT\\77k. In de nacht van Zondag op Maan dag is In ,,Het Hooghuys" te Koot wijk brand uitgebroken. „Het Hoog huys" is een dependance van hotel ,,Het Hilletje." De kok, W. Broer uit Zevenaar, heeft waarschijnlijk in bed gerookt en is in slaap gevallen. Later vond men het verkoolde lijk van de kok. Toen het dak en de ver diepingen van „Het Hooghuys" in gestort waren, was het gevaar voor de omgeving geweken. Marktberichten VEILING BERGEN OP ZOOM. 29 Augustus. Sla 29. andijvie 58, savoye kool 67. staak prlncessebonen 44 —66, snijbonen 27—52, stamboon dubbe le princesse bonen 2240, bospeen 814, waspeen 8—13; kroten 5—9; prei 11—13; spinazie 8—11, bloemkool AA 2633. idem A 12—29. idem B 8—15, idem C 8—10, to maten 16—29, natuur tomaten 16—17, kom kommer 8—13, witte kool 37, rode kool 4—8. Druiven 76—90. kas perzik 6—20. natuur perziken 5—12, suikermeloen 73, net me loen 2743, ananasmeloen 2148. B de Louvain 1118. Reine Claudes 16 24, Jefferson 11—25, R. Victoria 10—22, eierpruim 1621. Peren: Magriet Marielat 16, B. Hardy 17 25; Triumph de Vienne 10—35. Appelen. James Grieve 1529, Manks Codlin 718, Transparant de Cronsel 7 20. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 29 Augustus. Pruimen 1537. Perziken 622. Bramen 3244. Druiven 76100. Manks O. gew. 1618. J. Grieve, gew. 21—29. Zigeunerin los 1516. Manks C. los, 15. Manks C. 10—17. Ellison O. 30— 44. J. Grieve 26—30. Zigeunerin 15—21. Benoni 45. Transp. de Cr. 20—29. Peren export: Beurré d. Amanlis, los 15. Triumph verp. 2331. Peren binnenland. Triumph y741. Claps 1430. Beurré d' Amanlis 1621. Bloemkool 1441. Boerenkool 35—71, Snijbonen 3048. Stamprincessn 28—36. Pronkbonen 8—23. Komkommers 9—12. Kroten 9—12. Rode kool 9—15. Gele kool 8—13. Bospeen 812. Waspeen 8—15. Grote peen 2325. Stokpr. 4362. Groene kool 811. Spekbonen 4653. Selderij 2.10 —5.10. Knolselderij 16—18. Stoofsla 10— 17. Sla 4.60—9.70. Spinazie 10-21. To maten A 21—35, id, B 21—34, id. C 16— 17, id. CC 9—12. Augurken 24—98. SUSANNA MARIA LONCQUE Oosterland en Sirjansland waren haar zeer lief In de kerk te Oosterland, eens gewijd aan Sint Jodocus, is voor de preekstoel een plak beton of cement te zien, over een hoek van een kleine hardstenen plaat. Deze steen sluit de toegang af van de grafkelder in deze kerk. Wanneer deze steen verwijderd wordt, komt men via enige trap. treden voor een grote zerk, die na afgenomen te zijn, doorgang biedt tot de eigenlijke grafkelder, welke gelegen is onder de eerste vrouwen- banken aan de evangeliezijde der kerk. De 2,50 meter brede doorgang voert naar een tongewelf, waarin zich een uitgebouwde beenderennis be vindt. Zover bekend, is deze grafkelder voor het laatst open geweest in 1898, tijdens de verbouwing van de kerk. Er werden wat roestige, ijzeren voetstukken voor lijkkisten, wat vermolmd hout en een weinig doods beenderen aangetroffen. Ook lagen er enkele plankjes, beslagen met ko peren nagels, die vroeger waarschijnlijk de namen en sterfdata van de overledenen hebben vermeld. Bevond zich onder deze resten ook het stof felijk overschot van de Ambachtsvrouwe? gang va.n de oprijlaan draagt het jaartal 1735. Eenmaal aan de ver fraaiing begonnen, werd zij door een grote bouwlust bezield. In 1730 liet zij haar huis te Zierikzee bouwen, met de voorgevel naar de tuinzyde en daarna begon zij grote werken op het buitengoed. Er werd o.m. een vierkant gebouw aan het bestaande huis toegevoegd, hetgeen een grote aanwinst voor het landgoed beteken de. Dit gebouw werd in 1945 door de oorlogshandelingen vernield. Een an der belangrijk bouwwerk is wel de korenmolen. Op de zeer nauwkeurige kaai-t van de Heerlijkheid Oosterland, daterend van 1629. zien we op de plaats van de tegenwoordige molen een houten standaardmolen. Waar schijnlijk zal deze molen in staat van verval hebben verkeerd, zodat de Ambachtsvrouwe tekening en bestek heeft laten maken van de thans nog bestaande stenen molen. Tragisch is het, dat de opleveringsdatum van dit bouwwerk, 1 September 1752, de sterfdatum van de opdrachtgeefster blijkt te zijn. ZIJ BRACHT WELVAART. Op het „hof" heeft zy niet alleen bouwwerken, maar ook grote grond werken doen uitvoeren. Voordien was er ten Oosten en Westen van het dorp een strookje bos, waar thans het landbouwbedrijf van C. Stouten is en waar de huizen aan de Achterweg staan. Ten Zuiden liep de tegenwoor dige weg, de „Groene Poort", door over „het Hof", tot aan de tegen- Het testament van de overledene, opgemaakt te Middelburg, 30 Sep tember 1745, ten overstaan van nota ris Johan Evertsen, geeft daarop het antwoord. Zij wenste begraven te worden in de kerk te Oosterland, by haar ouders, teiwijl een graftombe gemaakt moest worden naar het ont werp van Bourchet van Antwerpen, welk ontwerp reeds te Oosterland ge reed was. Voor deze datum schijnt het een geheel gewoon graf te zyn geweest. Het testament vermeldt na melijk ook, dat de ingang of trap naar de kelder vervaardigd moest worden door Jacob Swaan. Het kel dergraf is waarschijnlijk gemaakt op last van haai' ouders, Charles Lon- cque en Quirina Verheye, die respec tievelijk in 1715 en 1731 hierin wer den werden begraven. Haar man, mr. Johan Cau van Domburg, overleed te Zierikzee, in hun huis aan de Zuid zijde van het Kerkhof C 70 (nu Bur gerweeshuis) op 10 December 1720 en werd acht dagen later in Zierik zee begraven in Sint Lieven Monster. De twee kinderen uit dit huwelijk, Quirina Suzanna en Maria Magdale- na, respectievelijk overleden 16 April 1722 en 12 Mei 1720, zijn waarschijn lijk te Oosterland bygezet, althans de klappers op de begraafplaats te Zie rikzee vermelden hun namen niet. 'e kinderloze weduwe vertoefde heel vaak op het „Herenhof" te Oos terland en besteedde de haar nog res terende levensjaren aan de verbete ring en verfraaiing van haar land goed. Het gesmede hek aan de in- woordige begraafplaats, op de hoek NieuwewegStoofdreef. Waar nu het „Leugenputbos" is, was vroeger slechts een kavel bouw- en weiland. Mevrouw Cau-Loncque heeft naar al le waarschijnlijkheid het goed, dat als „Herenhof" bekend is, de vorm gegeven, die het tot voor de inunda tie heeft behouden. Ook de wandel dreven en de grote vijvers zouden op haar gezag gemaakt zijn- Hierdoor is de bovengenoemde weg van de „Groene Poort" komen te vervallen. Tegelijk met de uitvoering dezer grondwerken, zijn ook de wandeldre ven, tuinen en bossen geplant, die de ouderen nog gekend hebben. De Ambachtsvrouwe heeft daar door een grote welvaart gebracht op Oosterland. Zjj bezorgde het dorp een 9terke werkverruiming, niet alleen op bouwkundig terrein, maar ook door de grote grondwerk-u itvoeringen en later door het onderhoud van al deze werken. De dorpen Oosterland en Sirjans land hadden een grote plaats in haar hart ingenomen. Zij investeerde een deel van haar geld in de vishoekers „Oosterland" en „Sirjansland". Zij be zat hiervan een vierde deel, hoewel deze hoekers doof de. dorpelingen van Zierikzee werden bemand. Ook haar aandringen by de Staten van Zeeland, om de dorpstoren te verfraaien, geeft blyk van haar grote genegenheid. Hoewel het haar niet mocht geluk ken, blijkt uit haar testament, dat zy deze gedachte tot het laatste toe heeft vast gehouden, daar zy voor dit doel een bedrag van 500 pond of 3000 gulden had vastgelegd. Ook het bou wen van een Gasthuis was testamen tair geregeld, waarvoor zij een be drag van 1000 pond, of 6000 gulden had gereserveerd. De vermogende vrouwe beschikte ook een belangrijk bedrag voor de aankoop van kerk- zilver voor de beide dorpskerken en nog aanmerkelijke bedragen voor de bestaande predikanten. Ook na haar dood kwam haar bouwlust nog tot uiting in een legatie van 1000 gul den voor het verbeteren van huizen van de armen van Oosterland. ALS EEN SCHREIEND KIND. Heel veel heeft zy bijgedragen tot verbetering van de sociale toestan den en tot verfraaiing van haar Am bacht en nog heden heeft de naam van deze vrouwe in de oren van de dorpelingen een goede klank. Nog KERKNIEUWS Politieagent Uidam bevestigd als schipperspredikant. Prof. dr. G. C. van Niftrik, hoog leraar te Amsterdam, heeft Zondag middag in de Ned. Herv. Kerk te Stevensweerd-Maasbracht de heer C. Uidam bevestigd tot schipperspredi kant. De heer Uidam was tot voor kort werkzaam als agent van politie te Amsterdam en studeerde in zijn vrije tijd theologie. Prof. dr. van Niftrik bevestigde de jonge predikant met een preek over Handelingen 20 22. In zyn eerste preek zeide ds. Uidam, sprekende over Paulus dat in elke gemeente enkele personen met de leiding en de verantwoordelijkheid waren belast, maar dat het niet bete kende, dat de overige gemeenteleden geen verantwoordelijkheid hadden of minder belangrijk waren. Aan het einde van zijn preek zei ds. Uidam: ,,Grj hebt mij geroepen in uw midden de leidinggevende werkzaam heid te verrichten. En in uw roep mocht ik ook de roeping van God ho ren. Nu ik aan die roep gehoor heb gegeven en de taak zal beginnen, die mij gegeven is, betekent dit niet dat daardoor uw verantwoordelijkheid ten einde is. Gij allen zyt en blijft tot de dienst geroepen in volle verant woordelijkheid. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen de benoeming tot vicaris te De Kaag: L. C. Baljé, candidaat te Leiden, die voor een soortgelijke benoeming te Wieringermeer bedankte. Geref. Kerken. Beroepen te Borne: H. v. d Plaat, candidaat te Haarlem. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Den Hoorn (Texel)C. H. van Rhijn. candidaat te 's Gravenhage. elke Zondag staren de kerkgangers op het sierlijke gevormde en in zwart en wit marmer uitgevoerde monu ment, aangebracht aan de binnenzijde van de Zuidmuur der kerk, ter na gedachtenis aan de Ambachtsvrouwe en hare voorgeslachten. Het geheel heeft zij zelf met zorg uitgekozen en de bedoeling van de voorstelling, na melijk een schreiend kind, is voor het nageslacht moeilijk te verklaren. Heeft de vrouw, die in haar om geving slechts te gebieden had, na een zeer kort huwelijksleven en na het verlies van haar beide dochter tjes, waarmede haar geslacht ten onder ging, zich de laatste jaren als een hulpeloos en schreiend kind ge voeld? Men weet het niet. Maar wel staat vast, dat by het vernemen van de doodstijding van Vrouwe Susanna Mara Loncque, vele harten werden ontroerd en menige traan is gelaten. Heden twee eeuwen later kan nog niet zonder ontroering over haar worden gesproken, omdat zij getracht heeft het leed van de mensen te ver zachten, waar zij maar kon, waar door zij vorm en kleur heeft gegeven aan al wat om haar leefde. Meer dan ooit is op haar van toepassing het bekende Bijbelwoord: „De gedachte- nis des rechtvaardigen zal tot zege ning zijn".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11