IVÖROL LEESZAAL KRIJGT VERHOGING VAN SUBSIDIE Zeeuwse Almanak Z.-BEVELAND TEELT BLOEMEN TER WILLE VAN DE BOLLEN 0M0 slaat a Ie zuinigheidsrecords 2 PR0V1K01 ALE ZEEUWSE COÜRANÏ ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952 RAAD VLISSINGEN. Discussie over de wijziging van de begraafplaats-verordening. Oe raad van Vlissingen, die Vrijdagmiddag in openbare zitting bijeenkwam nam de meeste voorstellen Van het college van B. en W. zonder enige dis cussie en zonder hoofdelijke stemming aan. Slechts over twee punten werd op uitvoerige wijze van gedachten gewisseld, namelijk over de nieuwe rege lingen voor de Noorderbegraafplaats en de subsidieverhoging voor de Open bare Leeszaal en Bibliotheek. B. en W. stelden ten aanzien van de Noorderbegraafplaats voor oan in het vervolg over te gaan tot een nieuw systeem van grafindeling, tot het uit voeren van een beplantingsplan en tot wijziging van de verordeningen op de begraafplaatsen en begrafenisrechten. De heer J. Post wilde in tegenstelling tot B. en W. het aanbrengen van foto's op de grafmonumenten niet verbieden en ook de heer J. P. Ventevogel (CH) verzette zich tegen dit verbod. Deze spreker wilde bovendien zwarte pla ten enz., die eveneens door het col lege werden afgewezen, toelaten. De heer M. J. Corveleijn (K.V.P.) was het evenmin met de voorgestelde beper kingen eens en stelde voor het col lege de bevoegdheid te verlenen om in bepaalde omstandigheden van de ver bodsbepalingen af te wijken. De wet houder van openbare werken, de heer M. A. van Popering, verdedigde het voorstel van B. en W., waarna de wet houder L. P. van Oorschot de woor den van zijn collega nog eens op een persoonlijke wijze onderstreepte. Ook de heer J. Marijs gaf te kennen, dat het voorstel van B. en W zijn volle dige instemming had. Daarna werden de voorstellen van de heren Corveleijn en Post verworpen, terwijl dat van de heer Ventevogel niet werd onder steund. De voorstellen van het colle ge werden tenslotte aanvaard. DE LEESZAAL. Ten aanzien van de leeszaal stelden B. en W. voor de subsidiëring te reke nen met ingang van 1 Januari 1952, aldus te regelen, dat de gemeentelijke subsidie jaarlijks tenminste gelijk is aan het volgens de rijkssubsidievoor waarden verplichte plaatselijke mini mum. terwijl deze ten hoogste 75% van de uitgaven volgens de jaarrekening van de leeszaal bedraagt, verminderd met de rijks- en provinciale subsidie. Voor 1952 zou dit een subsidieverho ging van f 657.50 betekenen. Over deze kwestie voerde de heer J. P. Ventevogel als eerste spreker het woord, waarbij hij o.m. zijn erkente lijkheid uitsprak voor de waardering van het college voor het werk van de leeszaal. De heer M. J. van Poelje (P.v.d.A.) meende echter, dat het voorstel van B. en W. niet in overeen stemming was met de „gloed", die uit de toelichting van het college sprak. Spreker wilde B. en W. machtigen om dit jaar ten hoogste f 1000.aan het leeszaalbestuur te verstrekken boven het verplichte plaatselijke minimum. Wethouder W. Poppe wees er bij de verdediging van het voorstel van B. en W. op, dat bjj elke subsidie-regeling steeds de vraag een rol speelt, welke activiteiten het bestuur verricht. In de onderhavige regeling komt dit sterk tot uiting, aldus spr., die verklaarde goede verwachtingen van deze sub sidieverlening te hebben Het is mak kelijk om het vorstelijk gebaar te ma ken, zoals de heer van Poelje voorstel de, maar men moet daarvoor geld heb ben. Langzamerhand wordt de ge meentebegroting weer voorbereid en uit gesprekken met ambtenaren was spreker gebleken, dat de toestand er werkelijk niet zo rooskleurig uitziet Enkele raadsleden wezen er nog op. dat een subsidie van ten hoogste 75 der uitgaven inhoudt dat de gemeente grote bedragen beschikbaar moet stel len, wanneer het leeszaalbestuur grote sommen ter beschikking zou krijgen en deze ook zou uitgeven. Voor dit laatste behoefde, volgens de burge meester, mr. B. Kolff en de wethou der geen ongerustheid te bestaan. Het is dikwijls een zoeken en tasten naai de juiste regeling, zodat zonodig de regeling kan worden herzien. Boven dien moet de rekening van de leeszaal door B .en W. worden goedgekeurd. Nadat d^ wethouders L. P. van Oor schot en M A van Popering het voor stel van de heer van Poelje hadden ontraden, trok deze het voorstel in en werd dat van B. en W. aangenomen. SCHOONHEÏDSEISEN. Bij het voorstel om te bepalen, dat weer herziening van het uitbreidings plan wordt voorbereid, vroeg de heer J. Marijs of er ftiet meer op gelet kan worden, dat aan sóhoonheidseisen bij TRAGISCH OVERLIJDEN Waarschijnlijk tengevolge van dui zeligheid kwam mevrouw V., in het buurtschap Heikant bij St. Jansteen, plotseling te vallen. Korte tijd later overleed het slachtoffer ter plaatse. PUBLIEK Een dame in de raadzaal blijft nog altijd een min of meer bijzondere ge beurtenis en Vlissingens vroede vade ren blikten dan ook een weinig ver wonderd op, toen er Vrijdagmiddag tijdens hun vergadering een lid van het vrouwelijk geslacht de raadzaal betrad. Onmiddellijk rechtten zich de ruggen van de raadsleden en het debat kreeg een wat vuriger karakter, want zelfs raadsleden doen wel eens een concessie aan het publiek De dame had zich intussen behaag- lyk op de publieke tribune ge-instdl- leerd en bezag het besturen van de ge meente wat afwezig; met iets onzekers in haar houding en plotseling kwam zij hoorbaar tot een verbijsterende ontdekking: „Alle mensen, ik zit in de raad En ik dacht, dat er trouwen was!" En met gezwinde pas verliet zij de vergadering. De raadsleden bleven wat beduusd lachend achter... nieuwbouw wordt voldaan. Zo noem de spreker het nieuwe complex van twee verdiepingswoningen op de Sin gel ontsierend naast de drieverdie- plngsbouw. Wethouder' van Popering gaf tóe, dat de toestand aldaar niet fraai was,' maar er was geen andere mogelijkheid: drieverdiepingsbouw was uitgesloten, omdat dan de lager gelegen huizen in de Leliënstraat te weinig toevoer van licht- en lucht zouden krijgen. Objecten van nieuwbouw worden overigens aan het oordeel van de supervisor en de nieu we provinciale commissie onderwor pen. De heer Marijs meende, dat som mige deskundigen «e opvatting ten opzichte van licht- en luchttoevoer bestreden. VERKEERSPROBLEMEN. Een crediet van f 1250 werd aan B. en W. verleend voor het treffen van een verkeersregeling voor het kruis punt Singel—Paul Krugerstraat. De heer C. J. Gillissen Verschage (P.v. d.A.) vroeg in dit verband aandacht voor het punt ScheldestraatPaul Krugerstraat en de heer van Poelje vroeg zo mogelijk bij het eerste kruis punt een regeling voor wielrijders zo als b.v. op het Betje Wolffplein. Bur gemeester Kolff deelde ten aanzien van de ScheldestraatPaul Kruger straat mede dat het in de bedoeling ligt, dit punt te regelen op grond van de nieuwe verkeerswet. Deze gehele zaak zal eind September in de raad behandeld kunnen worden. Van de zaken, die z.h.s. werden aan genomen, noemen wij tenslotte het aangaan van een geldlening van f 150.000 met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten, het verlenen van medewerking aan diverse onder wijsinstellingen overeenkomstig de voorstellen van B. en W., de herbe noeming van de heer J. A de Haas als leraar aan de gemeentelijke mid delbare handelsavondschool en va., mevrouw G. B. LuteAkkerman tot onderwijzeres aan de openbare. Ulo, tot het verlenen van diverse aanvul lende credieten voor openbare wer ken en tot verkoop van verscheidene percelen grond. Advertentie. Walcherens rundvee-fokkerij (Slot van pag. 1) Wat de 32 groepen betreft: er zijn drie groepen verenigingsstieren met minstens acht fokkoeien uit de ver eniging, zes groepen van acht vol- bloedafstammelingen van één stier, tien groepen van minstens vijf stuks vrouwelijk rundvee, ouder dan één jaar van één eigenaar en elf van min stens drie volbloed-afstammelingen. De keuringen van stieren, jongvee en koeien zullen zoveel mogelijk in de ochtenduren geschieden; 's mid dags worden de kampioenen uitge roepen, worden de groepskeuringen gehouden en worden alle prijswinnen de dieren aan het publiek getoond, hetgeen een spectaculair schouwspel zal worden. In de jury hebben de volgende heren zitting: M. de Bruij- ne en A. T. Kloek, inspecteurs N. R. S., ir. S. G. Brummel, leraar te Mid delburg en R. J van Waes uit Oost burg, C. F. Vercraije uit Aardenburg, Iz. van Cruyningen uit Zuidzande en P. Lampert Pz. uit Biggekerke, keur meesters. In totaal zijn 78 fokkers ingeschreven, sommige van hen met vrij veel vee. Dat ook bet gemeente bestuur belang stelt ln deze fokvee- dag, bewijst het feit, dat de burge meester, mr dr. N. Bolltestein, zit ting wilde hemen in het ere-comité, waarvan o.a, ooit de oud-zuivelcon- sulent, de heer C. Zwagerman, deel uitmaakt. GEITEN EN VARKENS Het gemekker van geiten en het geknor van varkens zal zich op 18 September op het veilfngterrein met het koeiengeioei mengen, want ook deze dieren komen op de fokdag aan bod. Voor de geitenkeuringen is een aparte regelingscommissie in het le ven geroepen, waarvan de heer J. M. Cevaal uit Ritthem, voorzitter van de Kring van Geitenfokverenigingen op Walcheren, het voorzitterschap bekleedt. Een jury van drie deskun digen, de heren A. Blikman uit Velp W. Sietema uit Ivliddelburg en J. Versluys uit Serooskerke, heeft tot taak 45 geregistreerde en 26 niet-ge- registreerde geiten (beide groepen onderverdeeld in vrjf rubrieken) te beoordelen. Ook by de geiten is een productieklasse aanwezig. Bokken zyn niet van de party. Voor de gei- tenfokdag is de belangstelling even- is groot en er zijn mooie prijzen schikbaar gesteld. Jammer genoeg de geitenhoudery over het alge- Jig< wel te verwonderen is, want ae geit is niet alleen een lief en aanhanke lijk dier maar biedt de eigenaar ook een economisch voordeel, want de melkgift is niet zelden groot. Zo komt op de fokdag „Margaretha" van de heer M. Janse uit Seroosker- ke, welk dier gedurende een periode van 368 dagen een melkgift vertoon de van 1178 kg, met een vetgehalte van 4.28%! Zoiets Bpreekt boekdelen. Het aantal inschrijvingen voor de af deling varkens is zeer gering in ver band met het optreden van de var kenspest. Afscheid bij de Belastingen te Middelburg. DE HEER M. J. GEUZE MET PENSIOEN. Vrijdagmiddag hebben de ambtena ren van de administratieve en van de actieve dienst der Belastingen van geheel Walcheren in het inspectiekan toor aan de Lange Noordstraat te Middelburg afscheid genomen van de hoofdassistent titulair-dienstgeleider in het stationnement Middelburg, de heer M. J. Geuze, die in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd zijn werk neerlegde. De scheidende ambtenaar werd ach tereenvolgens toegesproken door hoofdinspecteur tit. de heer H. W. Colmjon, die hem tevens een staande schemerlamp, en mevrouw Geuze bloemen aanbood, de ontvanger der Directe Belastingen, de heer M. A. Romijn, de chef de bureau, de heer A. K. Louws, die namens het adminis tratieve personeel afscheidswoorden sprak, de hoofdassistent-chef dienst- geleider de heer J. H. Drioel, de con troleur de heer A. D. Grims, de hoofdassistent titulair dienstgeleider in het stationnement Vlissingen de heer M. Quist, die als collega sprak. Allen gewaagden van de grote vakbe kwaamheid die de heer Geuze sierde en stelden zijn persoonlijke kwalitei ten eveneens in het licht. De heer Geuze, die op 1 Augustus 1911 bij de Belastingen werd aangesteld en alle 41 jaar in de actieve dienst werkzaam is geweest, dankte tenslotte voor de hartelijke woorden en het fraaie ge schenk. Goede bietenopbrengst voor dit jaar verwacht. Beetwortelsuikerfaöriek hield jaarvergadering. Onder voorzitterschap van de heer H. A A. baron Collot d'Escury, werd Vrijdag in hotel Rotterdam te Ter- neuzen de druk bezochte jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent gehouden, In zijn openings woord wees baron Collot „d'Escury, er o.m. op, dat in tegenstelling me^i de laatste twee jaren verwacht mag' worden, dat dit jaar zowel wat ge wicht als gehalte betreft, de bieten opbrengst goed zal zijn. Tot lid van het bestuur werd in verband met het overlijden van de heer S. van Hoeve Jz. gekozen de heer P. van Hoeve Lz. te Axel en tot plaatsvervangend lid van de financiële commissie, de heer W. de Feyter Wz. te Axel. Nadat de salarissen van dë voorzitter en de onder-voorzitter evenals het maxi mum-salaris voor de secretaris wa ren vastgesteld, werd nog besloten tot het verstrekken van een voor schot voor het jaar 1951-1952 van 4 gulden per 1000 kg, waardoor 44 per duizend kg voorlopig zal zijn be taald. De directeur van de fabriek, ir. R. van Krevelen, gaf vervolgens een uiteenzetting over de vernieuwingen en vervangingen, welke in de fabriek plaats vonden, waardoor de capaci teit aanmerkelijk is vergroot. Uit het hierna uitgebrachte jaarverslag over het boekjaar 1950-1951, dat werd goedgekeurd, bleek o.m. dat in de campagne 1950 139.658.767 kg bieten werden verwerkt. Het gemiddelde gehalte bedroeg. 16.9%. Verdere me chanisering van het ketelhuis vond plaats en er werden diverse moderni sering en verbeteringen in de fabriek, aangebracht. Er werd per ton bieten in de campagne 1950-1951 43.45 be taald (inclusief bewaarpremie), op gemiddeld gehalte. In verband daar mede merkte de voorzitter op, dat met de uitbetaling van 43.45 een aanmerkelijk bedrag overblijft voor afschrijving, waarvoor met een ge rust hai"t eventueel moeilijke komen de jaren kunnen worden tegemoet gezien. Ten slotte blijkt uit het jaarver slag, dat het ledental der vereni ging op het einde van het boekjaar 862 bedroeg" met 3300 aandelen. Na vaststelling van de verlies- en winst rekening voor het jaar 1950-1951 met balans en het rapport der finan ciële commissie, welk rapport werd goedgekeurd, volgde de rondvraag,. Waarna sluiting door de voorzitter. Aandeelhouders vergadering Stoomvaart-Mij „Zeeland". In de Vrydag te 's-Gravenhage ge houden gewone algemene vergade ring van aandeelhouders van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" werden het verslag van 1951 en de laaratukken over dit jaar ongewij- igd vastgesteld. Het voorstel tot het uitkeren van net dividend op de 4^ preferente winstdelende aandelen, alsmede een dividend van 5 op de gewone aan delen, serie A, B en C, werd goedge keurd. De aftredende commissarissen, de heren ir. F. G. den Hollander en B. E. Ruys Jr. werden met algemene stem men herbenoemd, terwijl ter aanvul ling van de raad van commissarissen, mr. A. Schadee te Rotterdam tot commissaris werd benoemd. Televisie-opnamen in St. Anna ter Mniden. De feestelijkheden, welke vandaag Zaterdag te St. Anna ter Mui- den gepaard gaan met de overdracht van het gerestaureerde dorpsplein, hebben zich ten dele reeds Vrijdag middag afgespeeld! De televisiedienst van de K.R.O. maakte namelijk reeds een aantal op namen; onder meer van een Cadzand- se bruiloft en van het landschap in de omgeving. Voor de televisielens trokken de oude sjezen over de hob belige keien en men heeft zorgvuldig de nistorische sfeer, zowel in beeld als geluid gehandhaafd. Slechts paar dengetrappel en het kraken van de sjezen in ae bochtige straatjes mocht op de geluidsband worden vastgelegd en de moderne vervoermiddelen, zoals auto's en rijwielen, werden geweerd. Zoals bekend, zal de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, vanmiddag het dorps plein officieel overdragen, waarna een Cadzandse bruiloft zal worden gevierd en een Middeleeuws wagen spél zal worden opgevoerd. BLOEIENDE GLADIOLEN. Stijgende belangstelling voor de gladiolenteelt. Het Zuid-Bevelandse landschap heeft er voor de natuurliefhebbers een attractie by gekregen. Wie deze maand eens een fietstochtje heeft gemaakt zal vooral in de omgeving van Waarde-Krabbendijke en in de „Zak" tus sen Baarland, Ovezande, 's-Heerenhoek en Heinkenszand vele velden met bloeiende gladiolen hebben kunnen bewonderen. En wanneer de teler er juist aan het werk was, is wellicht menige dame verrijkt met een prachtig bouquet van deze bloemen, want de teler is het alleen maar om de bollen te doen. In- Zeeland zijn dit jaar ruim 400 gladiolentelers geregistreerd, waar van alleen in Zuid-Beveland 150, Ve len van hen hebben vorig jaar reeds kennis gemaakt met de teelt, doch de belangstelling hiervoor neemt vooralop de kléinere bedrijven nog steeds toe. Terwijl in 1951 rüirn 30 ha. met gladiolen in Zeeland werd be- teeld, nam deze Oppervlakte dit jaar tot ruim 60 ha. toe. Gemiddeld neb ben de telers dus een oppervlakte van 15 are of ruim. 100 roeden gladiolen. Aanbesteding Gedeputeerde Staten van Zeeland. Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland besteedde de hoofdingenieur- directeur van de Provinciale Water staat van Zeeland Vrijdag in het kan toorgebouw Londensekade 13 te Mid delburg in het openbaar aan de aanleg van het verbindingsweg vak tussen de Singel te Tholen en de provinciale weg Tholen-Scherpenisse (deel van weg no. 4 van het provin ciaal wegenplan. lang ongeveer 293 meter). Er werd als volgt ingeschreven L. van Popering, Bruinisse 41.500; M. van der Velde, Bruinisse 39.780, J. van Vossen en K. J. Moerland, St. Annaland 39.700; A. van der Werf te St. Maartensdijk eii D. C. van der Werff te Scherpenissè, 38.400; J. Moerland St. Annaland 37.900; fa W, van Vossen en Zonen, St. Amia- lahd 37.685. Gunning aangehouden. spoor met (hcflei>€H£ Voor Middelburgs kerken. Reeds f 1650.- bijeen; het begin is er dus. De actie tot' het bijeenbrengen van gelden voor de aankleding van de bijna volledig gerestaureerde Nieuwe Kerk en Koorkerk in Middelburg is uitstekend ingezet. Na de eerste week van deze grootscheepse inzamelings campagne is er reeds een bedrag van f 1650.— binnen. Als men in aanmer king neemt, dat nog velen met vacan- tie zijn en daardoor niet in staat on middellijk hun steentje bij te dragen, mag het eerste resultaat zeker niet onbevredigend worden genoemd. Het is prettig, dat onder degenen, die hun bijdrage reeds stortten zovele oud-Middelburgers zijn. Dat is ook eigenlijk niet te verwonderen, want deze kerkenactie is een prachtige ge legenheid de liefde voor de stad te to nen! v Het bedrag, waarnaar het Gecombi neerd Kerkelijk en Burgerijk Comité streeft, is f 10.000.—. Het begin is er nu. Maar er moet nog heel wat volgen, voordat enige geschenken kunnen wor den aangekocht, welke een waardige aankleding zullen vormen van Mid delburgs prachtige monumenten. Giro 97721 van de Amsterdamse Bank te Middelburg is het centrale verzamelpunt. En de kaarten waarop het bedrag kan worden ingevuld, zijn verkrijgbaar bij het Kerkcentrum, Koorkerkhof; de Amsterdamse Bank en de P.Z.C. op de Markt en ook bij het Zeeuwsch Dagblad, Korte Noord straat 35. Alle handtekeningen op de kaarten (die gezonden moeten worden aan mevr. S. C. de CasembrootVan der Feltz, Abdij) worden verzameld in een Gulden Boek dat bij de inge bruikname der kerken aan de Herv. Gemeente van Middelburg zal worden overgedragen. Een eenvoudig rekensommetje is voldoende. (OMO-Nieuwsdienst) Vlissingen, 30 Aug. - Het kan niet genoeg onder de aandacht van de Nederlandse huisvrouw worden ge bracht, dat het nieuwe, wonderlijke wasmiddel OMO zich van hard water totaal niets aantrekt. In Groningen, in Middelburg, in Amsterdam, op het platteland of waar ook in Nederland zijn 21 lepels OMO beslist voldoende voor een wasketel van rond 30 liter. Wij nemen dit voorbeeld omdat in Nederland volgens statistische gege vens de doorsnee wekelijkse grote gezinswas in een ketel, teil of tobbe van dertig liter wordt gedaan. Aangezien elk pak OMO 28 behoor lijke (d.w.z. niet afgestreken) lepels kostelijke OMO-korrels bevat, is het een eenvoudig rekensommetje, dat er in het gemiddelde Nederlandse huisgezin iedere wasdag tenminste zeven lepels - dat is een-vierde pak - over is, voldoende voor vele andere doeleinden, zoals het wassen van wol of z\jdc en niet te vergeten de dage lijkse afwas, enz. enz. Dè.t is nu het grote, handen met geld besparende, voordeel, waaraan OMO haar onweerstaanbaar succes dankt en waarmee het alle zuinigheids-re cords op wasgebied glansrijk heeft geslagen. Geen ander wasmiddel ver dient zozeer zijn plaats in de keuken kast of onder het aanrecht. Gooi dus nimmer ondoordacht of uit vastge roeste gewoonte een héél pak kost bare OMO-korrels in ketel, teil of tobbe. Kostbaar, omdat haar was kracht onovertroffen is, kostbaar vooral ook omdat U er meer, véél meer mee kan doen. In OMO's devies is het woord „zui nig" met goud omrand. O. 27 Hier volgt de gedetailleerde verant woording der ontvangen giften: fierste al rekening: A., Muideroerg, t 5. A., Alkmaar, f 1.Alg. Z. Verz. Mij. f 250.—; Drukk. J. C. en W. A. f 20.—; B. f 2.50; v. B. f 5.B., Den Haag, f 5. Boekh. v. B. J. t 10.—; B. f 25.—; Mevr. B, Velsen, f 2.50; B. f 10.—B., Arnhem, f 5.Bouwm D. M, B. f 20.B. f 5.—; lVfcjB. f 10.—; MeJ. B. f 10.—; B 2.—; B.. Nieuw. Amstel, f 10.B„ Amster dam, 10.—; C. f 10; C. f 250: C. f 2.50, v. D. f 25.—D. f 1.—; D. f 2.—D t 2.50. D., Amsterdam. 10.—: D f 2.50; D. f 20,—. v. D.. Amsterdam, 2.50; Mevr. v.. D., Koudekerke, f 2.—D. 1.—; Mag. D .D f 50.—; Mevr. E. 5.—; F. f 10.—; V. G. f 10.—; v. G. (fa. B. Co.) f 25.—; v. G. f 10.—; Mej. L G. f 10.—; H. f 2.50; v. d. H. f 25.—:"H. f 10.—; H. 1 10.—; H. 25.—; fa. W. M. H. 10.—; Mevr. H. 2.50; H. f 5.—: fa. W. F. v. d. H. Zrr. t 5.—; d. H. f 250; d. J., Goes, £10.—; J. f 25.—d. J. f 2.50; J. f 5.—; Mèj. J. 1.—; K. 2.50; K., Amsterdam, f 5.Mevr. K., Amster dam, f 5.—; K. 2.60; Mevr. K. f 5.—; d. K. 10.—; K. f 10.—; K, f 1.60; IC 25.—; v. d. K. f 10.—; L. f 5.—; fa. L. O. 5.—; L. 5.—; M. f 10.—; M. f 20.—; Me vrouw M. f 2.50; M., Vlissingen, f 10.—; Mej. d. M. 5.—; d. M., Baairn, 2.—; M. f 250; M. f 25.—; Midd. Schouwb. f 10.— Mevr. v. d. M. 5.—; M. 6.—; M. f 6.— Mevr. M_, Groningen, 25.M. 50.—; v. M. 10.—; M. 1.—; M. f'2.50; N.. St. Laurens, I 10.—; N. 10.Apoth. N. I 10.—; v. O. 1 10.—; P. 15.—; Pr. Z. Crt. 100.—; Mevr. P., Apeldoorn, f 2.50. v. d. P. f 5.Mej. Q„ Amersfoort. 1.—; R. f 5.—; R. f 10.—; R. f 25.—; v. R. f 10.S. 10.S., Amsterdam, f 1, S. 10.—; S., Arnhem, f 25.—S. 100.—; S. f 5.—; fa. S. T. f 5.—; S. 10.—; Me vrouw V. d. S. 10.—; v. d. S. 10.—; S. f 20.—; S. f 25.—; S. f 10.—; Mevr. S., Bakkeveen, f 1.—; S., Ede, f 5.—Mevr. S. 5.—; S. f 10.—; U. f 2.50; U. i 5.— v. d. V. f 10.—; v. d. V. (fa. H. Zn.) 25.—; V. f 5.—; v. V. 10.—; V. f 10.—; d. W. f 2.50; Gebr. W. f 2.50; W., Gronin gen. 5.—; v. t. W. f 25.—; Mevr. v. W. 10.—; W. f 5.—; W.. Blaricum, f 10.—; d, W. f 250; Z. 10.—. Totaal f 1650.—. De gevers/geefsters, achter wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Middelburg. Smokkelaars zagen hun plannen verijdeld. In de nacht van Donderdag op Vrijdag hebben de ambtenaren van de dienst der Invoerrechten en Ac cijnzen te St. Jansteen weer een goe de slag geslagen. Op het juiste mo ment doken zy op in de buurt van de hoeve van een zekere O., in de onmiddellijke omgeving van de grens toen smokkelaars daar bezig waren een vijftal koeien uit de stal te ha len, met het doel, deze frauduleus naar België over te brengen. De koeien waren reeds tevoren in de hoeve van O. gestald om het vervoer later te vergemakkelijken. Uiteraard werden de plannen van de smokke laars verydeld en werden de koeien in beslag genomen. De eigenaar Van de hoeve, O., en diens zoon werden in verband met het verdere onder zoek in verzekerde bewaring gesteld. De smokkelaars wisten echter, ge holpen door de duisternis, te ontko men en hoewel men twee van hen heeft zien wegrennen, ontbreekt tot nu toe nog elk verder spoor. Rassen als o.m. de Alfred Nobel, Palet, Abu Hassan, Ravel zijn schit terend en de bloem doet zelfs den ken aan een orchidee. Zy worden dan ook zeer hoog gewaardeerd. Zo ver wierf de „Palet in 1951 de kampi oensbeker op de Internationale ten toonstelling te Parijs en de „Alfred Nobel" won deze prijs in 1952 te Haarlem. En juist met deze rassen vindt men op Zuid-Beveland vele per celen beplant. BELANGRIJK MOMENT. Binnen enkele weken zullen de vroegste rassen gerooid worden, waar mee voor de telers het belangryke moment aanbreekt. Wat zal de oogst brengen? Tegelijkertijd komen de te lers ook voor belangryke problemen, zoals het veilingklaar maken en de afzet der bollen, te staan. Vorig jaar hebben velen hun oogst „groen", dus zo van het veld verkocht. Men heeft toen echter wel geleerd dat dan hier mee tevens een groot deel van de winst uit handen gegeven wordt. Om nog maar niet te spreken over de te lers, die hun bollen verkochten en nu nog op de uitbetaling wachten. Er is op het laatste ogenblik toen nog wel een poging gedaan om langs collec tieve weg een oplossing te vinden, maar hoewel het idee goed was, bleek het geen oplossing die voor dit jaar ook zou kunnen dienen. Intussen wordt ijverig gedokterd aan het probleem van veilingklaar maken en van de afzet. De P.Z.E.M. heeft, zoals bekend, reeds een instal latie geconstrueerd, die elke teler kan gebruiken om zijn product te drogen. Hierna komen echter nog verschil lende andere bewerkingen, als by- voorbeeld het sorteren dat ook ma chinaal dient te geschieden. Er zul len nu dit jaar drie goed uitgeruste inrichtingen in bedrijf worden gesteld die samen de gehele Zuid-Bevelandse oogst zullen kunnen verwerken. In Oudelandé komt een particuliere in richting, welke wordt geïnstalleerd op aanwijzingen van het I.T.T. De beide andere inrichtingen worden door de afdelingen Oost Zuïd-Beve- land en West Zuid Beveland van de Gladiolentelersvereniging „Zeeland" geëxploiteerd. In deze inrichting wor den de bollen vakkundig gedroogd, gepeld, gesorteerd en in manden vei lingklaar gemaakt. Het is dus nu niet meer verantwoord om de bollen „groen" te verkopen. In de inrichtin gen van de G.V. „Zeeland" worden bovendien de deelnemers in de gele genheid gesteld zelf de kosten van het pellen te verdienen, hetgeen dus nog een belangryke besparing kan betekenen. Indien de telers thans reeds de hari. den ineen slaan en samen de moei lijkheden van de afzet oplossen, zul len ongetwijfeld ook volgend jaar weer mooie percelen in Zuid-Beveland te bewonderen zyn. de beste tandpasta die men U raden kan KUNST Concert in de Oostkerk te Middelburg. Jan Rijn, orgël. In het begin van dit jaar publiceerde de blinde organist Helmut Walcha in het tijdschrift „Musik und Kirche" een uiterst critische beschouwing over Max Reger als orgelcomponist. Reac ties op dit artikel bleven niet uit en daarbij bleek, dat er zich met name onder organisten vele hartstochtelijke verdedigers van Regers kunst bevon den. Wellicht is de Middelburgse orga nist Jan Rijn één van hen, want hij besloot het concert, dat hij gister avond op het orgel van de Oostkerk gaf, met een uitstekende vertolking van de Toccata in d klein van Reger. Daarbij was het interessant om in dit programma na de polyphonie van Bux- tehude en Bach en niet te vergeten die van Hugo Distier de meerstemmige schrijfwijze van Reger te horen. In sterke mate viel daarbij op, dat de op ponenten van Walcha er wel zeer te recht op wezen dat de beoordeling van Regeris polyphonie niet mag en niet kan geschieden van de gezichts hoek der oude meesters uit, doch dat rekening gehouden dient te worden met de aard van orgel en van meer stemmigheid zoals die in Reger's da gen algemeen werden aanvaard. Door registratie en interpretatie bewees Jan Rijn dat hij dit terdege besefte waar door deze Reger-toeeata qua spel en opvatting een uitstekend slot vormde van dit orgelconcert. Van het overige programma zij voorts met waardering genoemd Swee- linck's „Hexachordfantasie" en enkele fijnzinnige klankminiaturen van de vroeg gestorven Hugo Distier: drie voorspelen op „Christe du Lamm Got- tes". Bij Bach's koraalvoorspel „Valet will ich dir geben" ging het doorzich tig karakter van dit preludium tenge volge van een minder scherpe articu latie in de vlugge zestiende figuren en door het gebruik van dik-klinkende tongwerken enigszins verloren. Boven dien reageerde het tongwerk in het pedaal (Bazuin 16' af en toe wat traag, zodat de cantus-firmus niet al tijd gaaf klonk. Overigens komt dit gebrek eerder voor rekening van het instrument, dan van de organist. De belangstelling voor dit concert was helaas gering. de K.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2