Piet van Heusden wereldkampioen achtervolging amateurs x; Finse film waarschuwt meisjes voor emigratie naar Zweden leuras Sn een NcleJcp JIMMY BROWN a/s diepzeeduiker BOEKEN VRUDAG - 29 AUGUSTUS 1952 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN OP DE BAAN. Patterson onttroonde Bevilacqua Gisteravond weerklonk in het Paryse „Pare des Princes" het Wilhelmus. Het was voor de jonge Amsterdammer Piet van Heusden, die zegevierend uit een enerverende rit tegen de titelhouder, de Italiaan De Rossi, te voor schijn was gekomen en daarmede het wereldkampioenschap achtervolging by de amateurs op zyn naam had gebracht. De nieuwe wereldkampioen werd door de 4000 toeschouwers harteiyk toegejuicht. De dolgelukkige Van Heusden werd van alle kanten gefeliciteerd. Camera's klikten toen pre sident Joinard Van Heusden de regenboogtrui aantrok. Van Heusden, die in de finale tegen De Rossi nerveus aan de start ver scheen, had na twee ronden 25 meter achterstand en na vier ronden was het verschil nog even groot. Maar toen begon de Nederlander op volle toe ren te draaien en slonk zyn achterstand zienderogen. Na zes ronden haal de men in het Nederlandse kamp ruimer adem, want Van Heusden lag nu voor. En toen hy in de zevende ronde, steeds even soepel rydend, meer dan 20 meter uitliep was de stryd beslist, want De Rossi kreeg een geweldige inzinking en werd byna nog ingehaald. Zegevierend ging hy door de finish. Zyn tijd was 5 min. 9.8 sec. De Italiaan Campana klopte de. En gelsman Newton voor de derde plaats, in een rit die enige malen wegens ban- denpech was onderbroken. In de strijd voor de finale had Piét.' Van Heus den in de tweede halve finale de Ita liaan Campana geslagen. Van Heus den maakte met zijn 5.09.8 de snelste tijd in deze series. De Australiër Patterson onttroon de in de finale van de achtervolging voor professionals een andere we reldkampioen, ook een Italiaan, Be vilacqua. Deze finale leek ln grote ly. nen veel op die by de amateurs. Be vilacqua had een snelle, te snelle start en kreeg bijna 80 meter voor sprong, die hy echter weer verloor toen Patterson na zes ronden een te- Êenaanval inzette. Een ronde voor et einde lagen beide renners geiyk waarna, de Italiaan, aan het eind van zyn krachten, afzakte en met 80 me ter achterstand over de streep ging. De derde plaats viel ten deel aan Gillen, dank zjj een overwinning op Glörièux. Ook. deze rit werd enige malen wegens bandenpech onder broken. In de repechage van het stayers kampioenschap kwalificeerdén Le- moine, Lesueur en Diggelmann zich voor de finale. Bakker werd zesde en De Best werd uit de strijd genomen toen hij een grote achterstand had. 329. Sprekend over een succesrijk uit- vinder, moeten we onwillekeurig den ken aan Edison, die in het totaal een 1400 patenten op zijn naam had staan. Dat is een record dat de gemiddelde mens, die zich op geen enkele uitvin ding kan beroepentot stomme ver bazing brengt. Een record ook, dat moeilijk door enig genie zal kunnen worden overtroffen. Toch is Carleton Ellis, die ongeveer tien jaar geleden stierf, een goede tweede in de rij der kampioenen, want hij was eigenaar van 810 patenten en er zijn weinig Amerikanen die niet dagelijks met de producten van zijn vernicft in aanraking komen. Evenals Edison, vias Ellis een noeste werker die dagelijks met slechts weinige uren slaap kon volstaan en rusteloos zocht naar problemen die hij zichzelf ge steld had. In tegenstelling tot Edison, wiens schoolopleiding wel zeer sli mier was geweest, had Ellis echter een wetenschappelijke vorming achter de rug die hem als zodanig een grote voorsprong bezorgde. Vooralsnog bleek'echter uit niets dat in hem een uitvindersgeest school, want. hij kwam na voltooiing van zijn studies voor de klas van. een technisch instituut te Massacl \isets te staan en alles scheen er op te wijzen dat hij daar zijn pen sioen wel zou verdienen. Maar op een dag zag hij een meubelmaker de verf van een meubelstuk verwijderen. Eerst werd de verf met alcohol week ge maakt. waarna zij door moeizaam en langdurig krabben van het hout kon worden gescheiden. Het hout behield een vuil-bruine kleur en moest met een zuur worden opgebleekt. De mees te toeschouwers zouden geen critiek op deze methode hebben gehad, doch Ellis ergerde zich over de tijdsduur die met dit werk gemoeid was, en overwoog dat er beslist chemische op losmiddelen moesten bestaan die deze arbeid aanzienlijk zouden bespoedi gen. Hij ging naar zijn laboratorium, waar hij onophoudelijk proeven nam met de meest vreemdsoortige meng sels en ziet, tenslotte vond hij zijn eerste patent dat hem reeds na korte tijd voldoende inkomsten verschafte om zijn leraarsbaan er aan te geven. Hier dus geen flitsende invallen en geen zolderkamertjeswérk, maar sys tematische wetenschappelijke proef nemingen, gepaard aan nuchter koop manschap. Hij vond een soldeermid- del voor aluminium, een procédé voor het winnen van benzine uit petro leum, een methode om harde vetten uit plantaardige oliën te vervaardigen, enz. enz. In zijn laboratoria werden meer dan 100.000 kunstharsen vervaar digd, waarvan er tenminste 12 grote siLccessen werden, maar daarnaast be moeide hij zich eveneens met honden voer uit slachthuis-afvallen en met 'n goedkoop hars voor minderwaardige kaxfwgum. Hij werd „de man met een millioen ideeën" genoemd, maar. naar onze smaak was zijn werkzaamheid, hoe geniaal ook, wel erg nuchter en volkomen gespeend van iedere roman tische noot. Toch ontbreekt de romantiek ook in de moderne wetenschap niet. Voor al niet als zij gaat bèwijzeh welke waarheden er verscholen lagen in eeuwenoude legenden. T Pétillon. Hijzelendoorn heeft het in zijn her- kansingsrit by de amateurs-sprinters slechts tot. een tweede plaats kunnen brengen, achter de Itahaan Pinarello. Hij was daarmee uitgeschakeld Jan Derksen daarentegen won zijn rit te gen Bergomi en Gillen, zodat hij in de halve finale uitkomt. Bij de profs hebben zich hiervoor Harris. Van Vliet, Sentleben, Patter son. Plattner en Derksen gekwalifi ceerd. Bij de amateurs komen Sacchi, Pinarello, Morettini, Mockridge, Cox en Peacock in de kwarteindstrijden. Regeringscrisis op komst in België Volgens de correspondent te Brus sel van een Westduits persbureau zou België voor een nieuwe regeringscri sis staan. Aanleiding hiervoor zou zyn de gratieverlening aan de „Beul van Breendonck", een besluit, dat by de socialisten, voormalige verzetslie den en personen, die in Duitse con centratiekampen gezeten hebben, een storm van verontwaardiging heeft verwekt. De Belgische minister van justitie Pholien zou door de waarnemende eerste minister Van Zeeland drin gend naar Brussel ontboden zijn. Mi nister Pholien bevindt zich op het ogenblik met vacantie in Mexico. Hij zou zich moeten verdedigen tegen de beschuldigingen, die in verband met de gratie van Belgische oorlogsmis dadigers en collaborateurs tegen hem zijn ingebracht. Van officiële zijde is tot dusver van een en ander geen be vestiging ontvangen. 100.000ste bezoeker in Sonsbeek. Omstreeks 1 September wordt de honderdduizendste bezoeker op de internationale tentoonstelling van beeldhouwkunst „Sonsbeek" 1952" verwacht. De tentoonstelling zal niet tot 15 maar tot en met 17 September geopend blyven in verband met de Airborne Pilgrimage naar Arnhem. Van de bezoekers, die tot nu toe de expositie bezochten, waren 15 pro cent buitenlanders, en wel 4 pet. Duitsers, 3 pet. Engelsen, 2 pet. uit Frankrijk, Scandinavië en België. 1 pet. Amerikanen en 1 pet. andere Vreemdelingen. Prof. Bogli opzettelijk in de grot achtergebleven? Leeftocht voor weken. De Zwitserse grotonderzoeker, pro fessor Bögli, die met zijn drie metge zellen twee weken geleden afdaalde in het Hellegat, de diepste en groot ste grot van Zwitserland, zou volgens de Franse journalist Maurice Josco. die in het Algemeen Dagblad een ar tikel over dit onderwerp schreef, het gehele avontuur deugdelijk hebben voorbereid! Zoals men zich zal her inneren, kwamen de grotonderzoekers na een verblijf van negen dagen weer ongedeerd te voorschyn, terwijl de ge hele wereld in spanning de reddings pogingen volgde. Zijn bedoeling was, de Zwitserse vereniging voor grot- onderzoek. waarbij hij niet aangeslo ten was en waarmee hij een verschil van mening had, te bewijzen dat hij in het gelijk stond. Toen de professor de afgelopen winter in de grot was, heeft hy daar leeftocht achtergelaten, voldoende voor vier personen gedurende enkele weken. Wanneer dit aan de Zwitser se vereniging voor grotonderzoek be kend was geweest, had men zich over het wegblyven van de vier grotonder zoekers zeker niet zo bezorgd ge maakt. Uit het feit, dat professor Bögli, bij zijn terugkeer uit de grot, er minder vermoeid uitzag dan de le den van de reddingsploegen, blijkt wel, dat de professor zijn avontuur goed had voorbereid, aldus de Franse journalist. De plaats waar te Pan Moen Djon de wapenstilstandsbesprekingen ge voerd werden, ondergaat een belangrijke verandering. Tot dusver werden de besprekingen in legertenten gevoerd. Thans zijn de Noordelyken bezig een gebouw op te trekken van hout met betonnen funderingen. (Op de ach tergrond achter de witte tent). Het schijnt nog steeds niet gemakkelijk te zyn een duurzame vrede te verkrygenen weer staat een barre Koreaan se winter voor de deur. 0 De Söwjet-autoriteiten in Duitsland hebben er in toegestemd, dat het Zondag jL even buiten Berlijn neergestorte Britse vrachtvliegtuig naar West-Berlijn wordt overgebracht. De twee overlevenden en het lijk van de omgekomen bestuurder zijn reeds in West-Berlijn. f In de eer ste helft van 1952 zijn in Engeland bij verkeersongevallen 2090 personen om het leven gekomen en 93.067 gewond, dat is resp. 248 en 2060 minder dan in de eerste helft van 1951. De kisten met de stof felijke overschotten van de Pruisische ko ningen Friedrich-Wilhelm I en Frederik dé Grote, die aan het eind van de twee de wereldoorlog van de Garnizoenskerk te .Potsdam naar een mijn te Maagden burg warén gebracht en daarna in de Eliaabethkerk te Marburg waren geplaatst, zijn naar het. oude kasteel der Hohenzol- lerris te Hechingen in de Pruisische pro vincie Sigmaringen overgebracht. Twee leiders van de Amerikaanse vakbond A. FJl... John Acropolis en Joseph Gribler. zijn Woensdag resp, te New York en St. Louis vermoord gevonden. In een zwa- velmijn te Caltanisetta op Sicilië is een brand uitgebroken, die naar schatting twee weken zal duiren. De Amerikaanse republikeinse party heeft twee millioen dollar en de democra tische partij andérhalf millioen dollar uit getrokken voor het doen optreden der HET IS NIET ALLES GOUD WAT ER BLINKT dan is een bedrag van Kr. 140, niet overdreven hoog. Spoedig zal de Nederlandse mer ken, dar zij evenals haar Zweedse medezusters, veel aandacht aan haar uiterlijk moet besteden En alweer wordt een grote hap uit het budget gedaan. Ook waarschuwende stem voor Nederlandse meisjes (Van onze correspondent) STOCKHOLM, Augustus. Toen de Zweedse Koning enkele maanden geleden een bezoek bracht aan Helsinki, werd beleefdheidshalve een fUm uit de roulatie genomen, die de zo.iu.. verstevigde vriendschapsban den met één ruk had kunnen verbre ker Deze film liet namelijk zien, Köë het drie Finse meisjes kan vergaan, die in den vreemde trachten hun brood te verdienen. Al wordt in de film Stockholm ten onrechte voorgesteld als het Sodom van Scandinavië, f.och is een waarschuwende stem ook voor Nederlandse meisjes wel op zjjn plaats. Het is in de laatste maanden nog al eens voorgekomen, dat jonge dames met niet te veel geld op zak naar Zwe den kwamen, om liier van de hoge Ion die in alle beroepen worden be taald, te profiteren. Inderdaad zyn velen in hun opzet geslaagd, maar er zyn er toch ook by, die bly zyn de weg naar huis terug te hebben ge vonden. Aangezien men voor Zweden geen visum nodig heeft, komt men 't land zonder moeite binnen; men mag er dan drie maanden blyven. Voor werk is echter een speciale vergunning vereist. Deze wordt voor bepaalde beroepen gemakkelyk gegeven, hoe wel daarin ook werk is, dat feitelijk door geen buitenlander mag worden gedaan, omdat er voldoende Zweed se krachten voor aanwezig zijn. Ten slotte heeft ook de vakvereniging iets te zeggen. Al geeft de staat toestemming, dan heeft men nog teen. zekerheid, dat men het begeer- e werk mag verrichten, omdat geen werkgever iemand zonder toe stemming van de vakvereniging zal accepteren. Het werk in de huishouding is voor menige Nederlandse de eerste stap. geweest. Als men de taal mach tig is, begint eigenlijk eerst de klim op de maatschappelijke ladder. Men kan trachten in het ziekenhuis het beroep van verpleegster te leren, hétgeen echter jaren duurt. Men kan ook verlangend naar een kan toorbaan uitkijken, om de geleerde talen tot een goede bron van inko men te maken. Vele meisjes met doorzettingsvermogen zyn hierin ge slaagd. Zelfs hun manlijke collega's hebben een goed bestaan als corres pondent gevonden en er zijn ons en kele gevallen bekend, dat landgeno ten een vertrouwens-functie bekle den.. WONINGPROBLEEM. Maar niemand ia dit in de schoot gelegd. Iedere Nederlander, dienaar Zweden komt, ziet eerst tegen over het grote woningproblèem ge- «laatst, waardoor een deel van de nusie, om hier rijk te worden, in rook vervliegt. Wie niet als intern dienstrpejsje onder dak .komt, zal ongeveer 85 Kronen per maand voor een slecht gemeubileerde ka mer moeten neertellen. Wil men met z'n tweeën op een kamer wonen, Tenslotte werkt men niet alleen voor het geld en voor een hap eten dat in Zweden aanmerkelijk duur der is dan in Nederland maar wil men nog wel iets anders dan uit sluitend werken. Doch een eenvou dig bioscoopje kost al gauw twee gulden. Zo is het te- begrijpen, dat het zakcentje van 150 gulden, dat een intern dienstmeisje krijgt en de 450,tot 600 voor de steno typiste, of correspondente in vreem de talen als boter voor de zon ver dwijnt. En de gevaren, die in de Finse film worden behandeld? Het ant woord is vlug gegeven. Wie dit soort leven zoekt, wie de schoonheid van zijn lichaam aan een fotograaf ver kopen wil, wie naar avontuur ver langt.zal het in Stockholm ze ker vinden. Maar dan is het een voudiger, om wat dichter bij huis te blijven. Na het middernachtelijk uur zyn nog tientallen jonge mannen en meisjes in het hartje van de stad te vinden. Maar in dit gezelschap zal een Nederlands meisje zich slechts bij uitzondering thuis gevoe len. (Nadruk verboden). candidaten voor het presidentschap voor radio en televisie. Het Griekse kabinet heeft besloten het leger in te krimpen om de uitgaven te verminderen. De opperbevelhebber van het leger heeft opdracht gekregen te on derzoeken. hoe groot de vermindering moet zijn om vijfhonderd millioen drach men te besparen. In Augustus zyn ruim 15.000 Oost-Duit sers naar West-Berlijn uitgeweken, het geen een nieuw record' betekent. In Juli weken 13.000 Oost-Duitsers naar het Wes ten- uit. 0 In de afgelopen week is in de Verenigde Staten een recordaantal (3503) nieuwe gevallen van kinderverlamming gemeld. 9 Bij de Engelse Zuidkust heb ben duikers tot op heden zestig auto's geborgen, die tien dagen geleden bij de overstromingen in zee waren gespoeld. Oliemaatschappijen weigeren beschuldiging te bestrijden. Namens de senaatscommissie voor de kleine bedrijven is vandaag mede gedeeld, dat geen der 7 grote olie maatschappijen, welke zijn beschul digd van monopolistische praktijken, is ingegaan op het aanbod om te ver schijnen voor de genoemde commissie, om de beschuldiging te bestrijden. Door een woordvoerder van de com missie is nog medegedeeld, dat men het zeer goed kan begrijpen, dat de maatschappijen weigeren op de be schuldigingen in te gaan, terwijl een onderzoek door de grand jury en eni ge processen hangende zijn. Arbeiders op de bres voor Krupp. Zeventienduizend arbeiders van de Kruppfabrieken hebben Donderdag geprotesteerd tegen een artikel in Welt der Arbeit", het blad van het Westduitse vakverbond, waarin Krupp een oorlogsmisdadiger werd genoemd. De door de arbeiders gekozen be drijfsraad ontkende dat Krupp een nieuwe „villa Hügel'' bouwt in Essen. De oude „Villa Hügel" waar Krupps grootvader keizers en koningen ont ving en die per jaar ongeveer 330.000 gulden kostte aan onderhoud, is door ae geallieerden te koop aangeboden. „Alfred Krupp is van plan een een voudig huis buiten het park van de „Villa Hügel" te bouwen, aldus deze verklaring van de bedrijfsraad, Ook sprak de bedrijfsraad zijn teleurstel ling uit ovèr het geallieerde plan, dat uitgewerkt is in samenwerking met Krupps advocaten, om de kolen- en staalfabrieken van Krupp over te nemen tegen een schadeloosstelling van ongeveer 400 millioen mark, 33i millioen gulden. Twee eeuwen Leeuwarder Courant. Ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Leeuwarder Courant heeft dit dagblad een boekwerkje uït- "egeven „Twee eeuwen Leeuwarder !ourant". Het boekje bevat een korte geschiedenis van het blad en een be schouwing over zijn plaats in het cul tuurhistorische beeld van LTiesland. 53. Geen vyf minuten, nadat Jimmy Brown de woning van Krelis Kroosduiker had verlaten, bel de Bonkie Biezebijter aan. „Goeie middag", zed hij tegen Krelis, die hem zelf open deed. „Ik zou je graag even willen spreken. Kan dat?" Kroos- duiker die nog steeds in een goed humeur verkeer de vanwege de twee lapjes van honderd, die hij zojuist had ontvangen, nodigde zijn nieuwe be zoeker uit binnen te komen. „De kwestie is", zei Bonkie Biezebijter, „dat ik graag die duikershelm met toebehoren van je zou willen huren voor een dag of drie". „Wou je soms ook al gaan vissen?" vroeg Krelis, wiens goede humeur plotseling, om sloeg in een gevoel van achterdocht. „Ja", ant woordde Bonkie Biezebijter. „Dat wou ik inder daad. Hoe weet jij dat?" Krelis keek de ander argwanend aan. ,,'t Was alleen maar een veron derstelling", zei hij. „Overigens kan ik je niet helpen. He hèb m'n spulletjes al verhuurd. Als je een half uur eerder was gekomen, had jij ze kun nen krijgen. Nu is er een ander mee uit vissen ge gaan". Bonkie Biezebijter begon te grijnslachen. „Dat dacht ik al", zei hij vals. „Ik zag iemand met een groot pak onder zijn arm je huis veria ten. Iemand die wou gaan vissen, zei je toch, hè Hei wereldgebeuren Antwoord zonder perspectief Het Russische antwoord in de nu reeds enige maanden durende notawisseling tussen het Wes ten en Moskou over de hereniging van Duitsland heeft natuurlijk geen enkel nieuw perspectief geopend. Nie mand had dat trouwens ook verwacht en iedereen weet, dat dit zelfs niet eens de bedoeling van de Russen is. De Russen hebben de kwestie zelf dit voorjaar aangesneden met als enig doel een doorkruising van de plannen van het Westen om West-Duitsland en hun defensie-organisatie in te schakelen. Zij wisten, dat er in Duits land zelf een niet-onaanzienlijke weerstand op dit punt bestaat, met name in de kringen van de socialis ten, en de Russen waren er dus van meet af aan op uit die weerstand in hun voordeel uit te buiten. Deze opzet van de Russen hebben de Westelijke geallieerden op hun beurt weer doorbroken toen zij door een vier mogendhedenconferentie voor te stellen de Russen dwongen een paar troeven op tafel te leggen. Op bedoelde conferentie zou immers gesproken moeten worden over de voorbereiding van vrye en algemene verkiezingen in geheel Duitsland, op dat een nieuwe regering in vrijheid zou kunnen beslissen over de plaats van het land in de koude oorlog tus sen Oost en West. Dit betekende, dat van de Russen gevraagd zou worden zich uit Oost-Duitsland terug te trek ken, waarmede zij tevens metterdaad een bydrage zouden leveren tot de zo zeer begeerde internationale ontspan ning. En de Westelijke Grote Drie konden volkomen terecht vaststellen, dat een weigering van de Russen om op hun voorstel in te gaan. niet an ders kan worden uitgelegd dan als een duidelijke demonstratie van on wil. De Russen hebben intussen gewei gerd, maar weer met de gebrui kelijke omslag en vaagheid, waarbij zij hun oude voorstellen, n.l. om terstond ook de kwestie van het vredesverdrag en de eventuele terug trekking van troepen aan de orde te stellen, vrijwel herhaalden. En daar mede zit men weer op precies hetzelf de punt vast als enige maanden gele den. Het Westen wenst eerst een vrije regering gekozen te zien, om daar mede dan te kunnen onderhandelen over een vredesverdrag en de Russen trachten telkens opnieuw door de zaak juist andersom te keren tijd te winnen. Dat zij daarbij o.m. pogen een beslissing uit te stellen tot byv. de Amerikaanse verkiezingen achter de rug zijn en zij dus iets meer kunnen weten over de ontwikkeling van hun betrekkingen met de Westelijke we reld, ligt voor de hand. De Russische nota is overigens meer gericht tot de Duitsers dan tot degenen aan wie zij is ge adresseerd. De Duitsers worden er in gewaarschuwd, dat de Westelijke plannen, zoals die in Bonn zijn opge steld, zo ze mochten worden verwe zenlijkt, de kans op een hereniging practisch nihil maken. Bovendien om zeilt Moskou de klip van het „kleur- bekennen", door niet „neen" en niet „ja" te zeggen en het „neen" aan de tegenpartij over te laten, die dan de schuld zou krijgen van de blijvende scheiding van Duitsland, Het ant woord van die tegenpartij zal echter zeker ook geen volmondig „neen" zijn. En zo sukkelt men aan maar verder De enige hoop is nu, dat de Duitse weifelaars zo langzamerhand het Russische spelletje gaan doorzien. Er faar reeds geruchten, dat Adenauer e verkiezingen wil vervroegen en een nieuwe (socialistische?) regering wil laten beslissen over de ratificatie. De socialisten zouden hun afwijzende houding dan willen laten varen in ruil voor belangrijke concessies van de zijde der Grote Drie (vooral wat be treft het Saargebied). Ollenhauer zou daarover reeds tot overeenstemming zijn gekomen met de nieuwe Ameri kaanse Hoge Commissaris Donally. Blijken deze geruchten op waarheid te berusten, dan is er tenminste kans, dat er tenslotte enig resultaat uit de bus zal komen. Ook al zal dit t.a.v. de éénwording van Duitsland nega tief zijn. Atomische luchtmacht in de Verenigde Staten. Op het jaarlijks congres van het Amerikaanse Legioen, de organisatie van oudstryders heeft Finlctter mi nister voor de luchtmacht, verklaard, dat de Verenigde Staten een plan voor atomische luchtstrijdkrachten hebben uitgewerkt, die „de meest verwoestende" iu de geschiedenis van de luchtvaart zouden kunnen zijn. „Wij bouwen een atomische lucht macht op om anderen te overtuigen ons nooit te verplichten hiervan ge bruik te moeten maken", aldus Fin- letter. VAN: CHARLES DICKENS. Als tiende deel in „De Werken van Charles Dickens", uitgegeven door ..Het Spectrum" in haar reeks Pris- maboeken, verscheen „Moeilijke Tij den", waaraan werd toegevoegd „Schetsen uit Italië", in de vertaling van G. J. Weremeus Buning-Ensink. Als illustratiemateriaal voor dit deel werden de oorspronkelijke teke ningen van Fred Walker en A. B. Houghton gebruikt, teiwrjl voor de „Schetsen uit Italië" prenten uit de zelfde periode werden opgenomen. „Moeilijke Tijden' is grotendeels ge- wyd aan het industriële kapitalisme en de daaruit voortvloeiende klassen strijd. Volgens John Ruskin wees dit boek, beter dan vele theoretische uit eenzettingen, de werkelijke sociale misstanden aan. „Schetsen uit Italië" bevat Dic kens' reisschetsen van zijn tocht door Italië in de jaren 1844/1845.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5