PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Breskens krijgt na jaren weer een waardig N.H.-kerkgebouw V.S. zullen in Europa vliegtuigen laten bouwen 0£ BILT TOCH ZES ZETELS VOOR DE K.V.P.? Vandaag HET JAPANS PARLEMENT WERD DONDERDAG ONTBONDEN I95e Jaargang-No. 203 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer, Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPKIJS 44 ct. per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 29 Aug. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—S regels f 1-Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vlissingen Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2. telef. 16; Ce."euzen Erouwerljstr. 2; Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160, telef. 26. RAPPORT VAN WILLIAM DRAPER. Moeilijkheden in de komende maanden moeten niet onderschat worden De Ver. Staten zyn bezig een plan op te stellen om komend jaar voor een waarde van 400 millioen dollar vliegtuigen in Europa te laten bou wen ter versterking van de N.A.T.O.-luchtstrydkrachten, zo wordt in een rapport over de N.A.T.O.-landen van de speciale vertegenwoordiger der Ver. Staten in Europa, William Draper, aan president Truman, gezegd. Volgens het rapport, dat door liet Witte Huis is gepubliceerd, zullen de gelden voor dit program door de Ver. Staten en de NA.T.O.-landen ge zamenlijk worden verschaft. De Amerikaanse regering heeft reeds in beginsel toegestemd; met andere landen wordt thans onderhandeld. Voorts wordt onderhandeld over de voerrechten te verlagen. Hij noemt productie in Engeland van centurion- J- 1 5 tanks voor bepaalde N.A.T.O.-landen, op basis van het „off-shore" aan koopstelsel. Draper geeft vervolgens een over zicht van de militaire orders, die de Ver. Staten de afgelopen zes maan den in Europese landen hebben ge plaatst. Deze orders hadden een waarde van 638.800.000 dollar, als volgt over de verschillende landen verdeeld: Frankrijk 335.500.000 dol lar, Italië 129 millioen, Engeland 69 millioen, België 46 millioen, Neder land 38 millioen, Griekenland 11 mil lioen, Denemarken en Noorwegen ieder 6 millioen, Luxemburg 300.000 en niet N.A.T.O.-landen 43 millioen dollar. Volgens Draper nemen de wapen zendingen uit de Ver. Staten naar Europa weliswaar toe, doch dit tem po zal moeten worden versneld, wil men de behoeften van de Europese verdediging dekken. In zijn rapport legt hij verband tussen de noodzaak van een Europees economisch herstel en de defensie-inspanningen van Eu ropa en dringt aan op een meer libe rale handelspolitiek der Ver. Staten. Amerika zal zijn invoer uit Europa en andere delen van de wereld „aan zienlijk" moeten verhogen, wil het zijn uitvoer op het huidige peil hand haven en tezelfdertijd hiervoor beta ling ontvangen. Draper stelt o.m. voor het investe ren van Amerikaans kapitaal in het buitenland te bevorderen, het pro gram voor wederkerige handelsover eenkomsten uit te breiden en de in- Ondertekening van de overeen komst op 9 en 10 September in Luxemburg. De Duits-Joodse besprekingen over de door West-Duitsland te betalen schadeloosstelling, werden Woensdag avond op kasteel Oud-Wasenaar be ëindigd. Zoals bekend voorzien de verdragen onder meer in de betaling van 3 milliard Mark in goederen en voorts in een bedrag van 450 millioen Mark in goederen, welker tegen waarde door Israël zal worden over gemaakt aan de organisatie van de grote Joodse verenigingen buiten Israël. De verdragen zullen op Woensdag 3 September door de West-Duitse re gering worden besproken. Het ligt in de bedoeling de ondertekening op 9 en 10 September te doen geschieden in Luxemburg, door de Israëlische minister van buitenlandse zaken Mosh'e Sharett en door bondskanse lier Adenauer. Ook werd overeengekomen onder handelingen te beginnen over de te rugbetaling van Duitse vermogens in Palestina. Het betreft hier bezittin gen van de „Deutsche Templer Ge- sellsehaft" en van de Lutherse we reldbond, welke door Israël in beslag werden genomen. de vorderingen in Europa op politiek, economisch en militair gebied „be slist bemoedigend". De moeilijkheden voor de komende maanden moeten echter niet onder schat worden. Een aantal Europese landen heeft zyn defensie-inspannin gen moeten verminderen, niettegen staande de Amerikaanse militaire en economische hulp, die op zichzelf al achter is op het program tengevolge van de oorlog in Korea. Het besluit van Januari j.L om voorrang te ver lenen aan de leveranties aan Europa acht Draper al een verbetering. Hy voorziet echter, dat de actie van het Congres om het program voor hulp aan bet buitenland te besnoeien, weer een vertraging van de opbouw van de Westelyke defensie zal betebenen. Malik wordt vervangen door Valerian Zoran. Als leider van de Russsiche delegatie bij de Ver. Naties. Functionarissen van de Ver. Naties hebben meegedeeld, dat Jacob Malik als hoofd van de Russische delegatie bij de Ver. Naties zal worden ver vangen door Valerian Zorin. Malik en Zorin hebben beiden de rang van onderminister van buiten landse zaken. Men verwacht, dat Zo rin op 15 September zijn nieuwe functie zal aanvaarden. De zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties begint een maand later, op 14 October. Zorin was van 1945 tot 1947 am bassadeur te Praag. Ook na zijn te rugkeer in Moskou, waar hij het ambt van onderminister van buiten landse zaken bekleedde, bezocht hij nog verscheidene malen Tsjecho- Slowakije. Indertijd is gezegd, dat liy nauw betrokken was bij de commu nistische staatsgreep in dit land in 1948. Politieke kringen te New York zijn van mening, dat de vervanging van Malik door Zorin wellicht samen hangt met het aanstaande congres van de Russische communistische partij. Kwestie Leclerc c.s. op hoger niveau. Een woordvoerder van het basis commando heeft Donderdag medege deeld, dat de kwestie van de in be scherming genomen Nederlanders Le clerc c.s. thans op hoger niveau ge bracht is. ROND DE KABINETSFORMATIE. Vandaag waarschijnlijk beslissende wendingen. (Van onze parlementaire redacteur) Ook de dag van gisteren was hog geheel gewjjd aan onderlinge beraad slagingen. 's Ochtends bezocht prof. Beel minister-president Drees, na drie Itwartier voegde ook minister Staf zich by hen, rond het middaguur ont ving laatstgenoemde op het ministerie van Oorlog de leider der K.V.P., prof. Romme. Later op de dag beraadden de P.v.d.A. en de K.V.P. zich in eigen kring. De Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. kwam 's avonds gedu rende twee uren in spoedvergadering byeen, om elf uur vervoegde prof. Romme zich opnieuw aan het ministerie van Oorlog, teneinde de beslissing van zyn fractie aan minister Staf mede te delen. Na afloop van deze bijeen komst deelde prof. Romme ons mee, dat hy „enig licht" zag. Minister Staf voegde hieraan toe, dat hij Vrijdagmorgen nog enkele besprekingen hoopt te hebben, waarna hy rapport aan H.M. de Koningin zal uitbrengen. me valt af te leiden, dat nog niet op alle punten betreffende de compensa tie-problemen gisteravond reeds over. eenstemming was bereikt. Mocht mi nister Staf er echter in slagen heden ochtend een oplossing, die de instem ming heeft van alle partijen, te vin den dan zou de uiteindelijke formatie van een 4-partijen-Kabinet wellicht nog deze week gereed kunnen zijn. r In tegenwoordigheid van de gouverneur van Nienw-Guinea, Z. Exc. S. L. J. van Waardenburg, vond op de Algemene Begraafplaats te Hollandia de plechtige onthulling plaats van het ere-monument ter herdenking van de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog. Vierde slachtoffertje van Gofferthaan overleden. Twee kinderen nog steeds in levensgevaar. In het ziekenhuis te Nijmegen is Donderdag de 10-jarige Paul Wolf, het vierde slachtoffer van het motor ongeluk op de Gofferthaan overleden. De 13-jarige Jan Wolf en de 10- jarige Willy Hendriks verkeren nog steeds in "levensgevaar. Enorme diefstallen van suikerriet in midden-Java. De cijfers omtrent de behaalde re sultaten bij twaalf in particuliere handen zijnde suikerfabrieken in mid- den-Java wijzen uit, dat Dij zeven fa brieken in het gebied van Tegal en Cheribon de rietdiefstallen fantasti sche afmetingen hebben aangenomen. Van de 7000 H.A. van deze zeven fa brieken werden bijna 2000 H.A. vol komen kaal geroofd. Dit is 28 pro cent van het lotale areaaL Het ver lies als gevolg van deze diefstallen loopt in de millioenen. herdenkt België het tra gisch overlijden van Koningin Astrid (1935); is het 40 jaar geleden, dat dat de in 1891 opgerichte Fa. Philips en Co. te Eindhoven werd omgezet in de N.V. Phi lips Gloeilampenfabrieken. v Protest van generaal Nam I) Over incidenten in geallieerde kampen. Op de bijeenkomst van verbindings officieren te Pan Moen Djon is een brief van generaal Nam II overhan digd, waarin de Noord-Kóreaanse de legatieleider „krachtig protesteert" tegen het feit, dat in Augustus bij in cidenten in geallieerde kampen vijf communistische gevangenen om het leven zijn gekomen en 64 gewond. Nam II eist o.m. „een gedetailleerd verslag van elk dezer ongeregeldhe den". Voorts heeft radio-Pjongjang ge meld, dat generaal Nam II op de vol tallige bijeenkomst der bestandson- derhandelaars van Woensdag heeft verklaard, dat het Y.N.-opperbevel „geheel verantwoordelijk" is voor al le ongeregeldheden, waarbij krijgsge vangenen het leven lieten of gewond raakten. 1 Een gedeelte van de fractieverga dering der K.V.P. werd ook bijge woond door prof. Beaufort en de heer A. C. de Bruijn. Algemeen had men in' politieke kringen de indruk, dat deze vergadering van beslissende betekenis zou blijken te zijn voor het verloop van de nog steeds door mi nister Staf, in samenwerking met dr. Drees en prof. Beel, ondernomen po gingen om de KVP voldoende com pensatie aan te bieden voor het ver-* lies van de portefeuille van Econo mische Zaken. Men achtte het waarschijnlijk, dat de KVP tenslotte toch 6 zetels in het t© vormen kabinet zouden zyn aan geboden. De post van „reizende" ministers van Buitenlandse Zaken zou aan een partijloos man (mr. Beijen?) komen met mr. Luns als „zittende" minis ter. De compensatie zou, zo gaf men ons te verstaan, enerzijds een zetel- ruil (Justitie tegen Wederop bouw) en anderzijds net instellen van een, niet in de vorige schema's op genomen, post omvatten (bv. een vice-minister-president zonder porte feuille, of een nieuwe post in ae so ciaal-economische sector. Uit de mededeling van prof. Rom- President van het Hoge Gerechtshof van het Plan-Schuman TEITOEN HEEFT BEDANKT De Franse politicus Teitoen, die benoemd was tot president van het hoge gerechtshof van het plan-Sehu- man, heeft in een brief aan de Franse minister van buitenlandse zaken, Ro bert Schuman medegedeeld de benoe ming als president van het hoge ge rechtshof van de kolen- en staalpool niet te kunnen aanvaarden „daar ik mij verplicht voel aan het hoofd van mijn party te blijven onder de huidige politieke omstandigheden". Teitoen is voorzitter van de M.R.P. Amsterdamse politie handelt in scheermesjes. Het lid van de Amsterdamse ge meenteraad mr H. Boekei (V.V.D.) heeft aan B. en W. vragen gesteld, naar aanleiding van het feit, dat door het hoofdbureau van politie scheer mesjes te koop worden aangeboden. Bij aankoop van 100 van deze mesjes wordt een huishoudschaar cadeau ge- feven. Mr H. Boekei acht deze han- elwijze van het hoofdbureau in hoge mate ongepast en wenst dat aan deze en soortgelijke handelingen een einde wordt'-*■ Landbouwer uit Kethel kreeg de schrik van zijn leven. De landbouwer N. G. P. van der Bosch uit Kethel kreeg Woensdag de schrik van zijn leven, toen zijn paard op hol sloeg, vlak voor de onbe waakte overweg van de Oude Dijk. Het, dier schrok van een naderende trein en van de B., die trachtte het tot stilstand te brengen, slaagde hierin niet. Teneinde raad stuurde hij het in de lichting van de bij de overweg geplaatste schrikhekken. Op liet laatste ogenblik nam het paard een sprong en wipte over het hek heen tegen de passerende trein aan. Gelukkig was de wagen achter het hek blijven steken, zodat van der B. ongedeerd bleef. Het paard moest later worden afgemaakt. Geen varkens meer voor bacon-export. PROTEST VAN STICHTING VOOR DE LANDBOUW. De Stichting voor de Landbouw heeft aan de minister van landbouw een telegram gezonden van de vol gende inhoud: „Heden ontvingen wij de mededeling, dat met ingang van Maandag a.s., ingevolge een door U genomen beslissmg, de afname van varkens voor de bacon-export zal worden stopgezet. De stichting voor de landbouw, het ten zeerste betreu rend, dat deze beslissing zonder voor afgaand overleg is genomen, verzoekt uwe excellentie dringend op deze be slissing terug te komen, daar hier door het vertrouwen in de ten deze zake gevoerde politiek wordt onder mijnd". Mosterdzaad als brandstof. Een partij van bijna duizend kilo Nederlands mosterdzaad, zal door de „Union Electric Company" te St. Louis in de Verenigde Stalen ge bruikt worden als brandstof voor haar stroomopwekkingsbediTjf. Het zaad was door het Amerikaanse ministerie van landbouw afgekeurd. Volgens de electrieiteitsmaatschappij produceert het twintig procent meer warmte dan een gelijke hoeveelheid steenkool. Nieuwe algemene verkiezingen uitgeschreven tegen 1 October. Het Japanse kabinet heeft Donderdag besloten, het parlement onmiddel lijk te ontbinden en tegen 1 October nieuwe algemene verkiezingen uit te schryven. Keizer Hirohito heeft reeds een desbetreffend decreet uitgevaar digd. Oppositiebladen hadden reeds eni ge tijd ontbinding van het parlement en het houden van nieuwe verkiezin gen geëist, terwijl in de pers was gezegd, dat bij vorige verkiezingen de kieswet was geschonden en gebruik was gemaakt van geld en familiebe trekkingen. Nu Japan weer onafhan kelijk is geworden, moet het land zo spoedig mogelyk een nieuwe regering hebben, zo meende men voorts. Het huidige kabinet van premier Josjida bestaat uit liberalen. De libe rale partij verkreeg 285 van de 446 zetels in het Lagerhuis bij de verkie zingen van Februari 1949. Volgens politieke waarnemers zul len de komende verkiezingen om twee redenen van belang zijn: wegens de wedijver vdn Hatoyama en Josjida en wegens het stemrecht van gezui- verden. Men beschouwt de verkie zingen n.l. als een toetssteen van de sterkte der beide groepen in de libe rale partij: een deel steunt de minis ter-president Josjida, een ander deel de voormalige partijvoorzitter Hato yama, die hoopt de leiding der partij te herkrijgen. Veel invloedrijke poli tici, die na de oorlog onzuiver ver klaard waren en thans zijn gezuiverd, zullen voor het eerst weer aan ver kiezingen deelnemen. In welingelichte politieke kringen te Tokio meent men, dat de zaak van de twee Britse zeelieden, die door een Japans tribunaal te Kobe tot dertig maanden gevangenisstraf zijn veroordeeld wegens diefstal van 1.700 yen, het besluit van de regering om het parlement te ontbinden ver haast- Er werden in hej parlement veel interpellaties over deze zaak verwacht. De ontbinding geschiedt op een ogenblik, dat Japan op economisch gebied moeilijkheden heeft, o.a. als gevolg van de invoerbeperkingen van bepaalde landen, in het byzon- der die van het sterlinggebied. TOELATING TOT DE V.N. De V.S. hebben bij het secretariaat van de Veiligheidsraad een resolutie ingediend, die de toelating van Japan tot de Verenigde Naties aanbeveelt. NOG IN 1952 GEREED Sinds Maart wordt er gestaag gewerkt aan kerk entoren! Aan de moderne betonweg de hartader van Breskens ligt het oude gebouw van de openbare lagere school en enigszins daar achter verscholen, wordt sinds Maart van dit jaar gestaag gewerkt aan de bouw van de nieuwe kerk der Nederlands Hervormde Gemeente- Hoewei nog verborgen door steigers, kan men toch de omtrekken van de toren onderscheiden en reeds thans is het duidelyk, dat het een uiter- mate sierlijke toren zal worden; slank van lijn en fraai van vorm. Een toren, die ongetwijfeld een harmonisch geheel zal vormen met het kerk gebouw, waarvan thans nog slechts de betonnen spanten zyn aangebracht maar dat eveneens reeds vorm krygt. Indien alles volgens de plannen verloopt, zullen de leden der Ned. Hervormde Gemeente te Breskens nog aan het einde van dit jaar voor de laatste maal bijeen komen in het tot noodkerk ingerichte jeugdgebouw om dan na byna zeven jarenweer voor het eerst een waarlijk kerkgebouw in Breskens te betreden. Zij zullen dan weer ter kerke kun nen gaan op dezelfde plaats, waar zij dat plachten te doen, voordat het oor spronkelijke kerkgebouw door oor logshandelingen grotendeels werd ver woest. Het heeft vrij lang geduurd, tot 1950, alvorens een vergunning voor het bouwen van een nieüwe kerk werd verkregen, zo vertelde ds. J. H. van Beusekom, predikant der Ned. Herv. Gemeente te Breskens. Men had destijds het jeugdgebouw tot nood kerk getransformeerd en hierdoor ver speelde men min of meer de kans op een op korte termijn te verlenen bouwvergunningDe ijver werd dus niet beloond en nog jaren zou den de gemeentenaren de diensten in het gehavende jeugdgebouw moeten houden, dat was ingericht met de ge spaard gebleven kerkbanken en met het oude orgel. PLAN VOOR KERK AAN DE HAVEN. In 1950 kon door de bouw- en restauratiecommissie der Ned. Her vormde Kerken aan de architect A. Eibink te Amsterdam opdracht wor den gegeven tot het ontwerpen van een kerkgebouw, dat geplaatst zou moeten worden aan de haven. De ste- debouwkundige dienst had namelijk bepaald, dat de kerk niet op de vroe gere plaats zou mogen verrijzen. Men was van oordeel, dat de Nederlands Hervormde Kerk te Breskens op een dominerende plaats moest staan en hiertoe had men een plek aan de ha ven gedacht, op de dijk, en wel zo danig, dat het kerkgebouw reeds van af de boten op de Westerschelde zicht baar zou zyn. Helaas stuitte dit plan op te veel be zwaren: de bouwkosten kwamen aan merkelijk hoger te liggen; de pastorie zou verplaatst moeten worden en bo vendien zou de kerk aanzienlijk gro ter van inhoud worden dan het voor malige gebouw. Het voor de aan de haven te bouwen kerk gemaakte plan was bestemd voor een gebouw met een inhoud van 9000 M3; het oude kerkge bouw had een volume van 4000 M3 enhet Rijk bepaalde naderhand, dat vergoedingen werden verstrekt aa nde hand van het volume van de oude kerken! Scheepvaart op Indonesië naar voor-oorlogs peil. Voorlopig geen tweede „Oranje". De ontwikkeling van het scheep vaartverkeer tussen Nederland en In donesië is op het ogenblik vrij sta biel en de beschikbare scheepsruimte is over het algemeen groot genoeg om aan de vraag te voldoen. Er zijn weliswaar nog wachtlijsten voor pas sagiers van Indonesië, maar deze staan toch in generlei verhouding meer tot de enorme wachtlijsten, wel ke onmiddellijk na de oorlog aange legd moesten worden. Het ziet er naar uit, dat de situatie zich weer ontwikkelt naar de voor de oorlog bestaande verhoudingen, hetgeen wil zeggen, dat het min of meer een sei- zoenvervoer begint te worden. Dit deelde mr. D. A. Delprat, oud ste directeur van de N.V. stoomvaart- maatscnapy' „Nederland" mede, na zijn terugkeer van een reis naar In donesië. De bouw van een tweede passa giersschip ter grootte van de Oranje zal waarschijnlijk voorlopig niet aan de orde komen, zo deelde de heer Del- prat verder o.m. nog mede en op een vraag, of de Mij. „Nederland" moge lijk nog aspiraties heeft in „hoger sferen", antwoordde hij: „De financi ële uitkomsten van de luchtvaart zijn niet zodanig, dat we van plan zouden zijn deze met de onze te vermengen". Ex-Nazi's vervalsten tekst van Bonn-conventies.. Voorlopig onderzoek gelast. De officier van justitie van het fe derale oppergerechtshof te Karlsru he, heeft een voorlopig onderzoek gelast tegen vier personen, die ervan worden verdacht de tekst van de contractuele overeenkomsten van Bonn. tussen West-Duitsland en de Westelijke geallieerden, te hebben vervalst en daarna aan de Oost-Duit se waarnemende minister-president Ulbricht te hebben verkocht. Het vier- Daarnaast vreesde men da« het in dYSSI i kerk, welke aan de haven zou klacht luidt: verraad, vervalsing van documenten en omkoperij. De in het Frans gestelde tekst werd 16 Januari door Ulbricht op een pers conferentie te Oost-Berlijn bekend gemaakt en verwekte toen grote sen satie. zijn gelegen des winters te koud zou zijn, terwijl men het tevens bezwaar lijk achtte, dat het gebouw te zeer na bij een druk verkeersknooppunt zou komen te liggen. Na overleg met het gemeentebestuur werd dan ook einde 1951 besloten om het plan voor een kerk aan de haven te doen vervallen en men verkreeg toestemming om op de oude, vertrouw de plaats te bouwen. NIEUW PLAN. Wederom kreeg de architect Eibink opdracht om een plan te ontwerpen, doch niet dan nadat tevoren een be groting was gemaakt. Van de gemeente Scheveningen, welke Breskens adop teerde, moch men rekenen op een bij drage van f 50.000; de gemeentenaren van Breskens zouden zelf een gelijk bedrag moeten opbrengen en het ont brekende hoopt men door het Rijk te zien aangevuld. (Vervolg op pag. 2.) VERWACHTi TOENEMENDE BEWOLKING Geldig tot Vrijdagavond. Aanvankelijk zonnig, maar geleide lijk van het Westen uit toenemende bewolking. Nog vrijwel overal droog weer. Zwakke tot matige naar Zuid- West krimpende wind. Iets warmer dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1