Ook in Zeeland werkt men hard aan uitbreiding maisteelt Zeeuwse Almanak DE MEESTE HAZENSCHADE KOMT IN ZEELAND VOOR MATR0ZEHSHAG BIJ HET ST.JOSEPH-ZIEKENHUIS WERD PAVILJOEN GEOPEND 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1952. DE MAIS BURGERT ZICH IN Goede vooruitzichten voor 1952 Areaal bleef echter te klein Sinds 1949 Is de mais-zetmeelverwerkende industrie !n Zeeland, ver tegenwoordigd door de Stijfsel--en Glucosefabriek te Sas van Gent, zich Intensief gaan bemoeien met d« teelt en de verwerking van inlandse mals en op verschillende wjjzen heeft men dan ook deze teelt zoveel mogelijk gestimuleerd. De aanleiding daartoe vormde het feit, dat ge durende de laatste wereldoorlog de mals-zetmeelindustrie door het ont breken van de benodigde grondstoffen kwam stil te liggen en men naar mogelijkheden zocht om, indien zich onverhoopt nog eens moeilijkheden zouden voordoen, deze geheel of gedeeltelijk te kunnen ondervangen. In samenwerking met de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst werd om. op verschillende wyzen, zoals door voor lichtingsbulletins, niais-films, aanleg van proefvelden, excursies enz., het verbouwen van mais gepropageerd en, naar reeds gebleken is, met steeds groeiend succes. Zo werd b.v. in 1949 door de fabriek te Sas van Gent hoofdzakelijk in Zeeland 50 H.A. mais gecontracteerd, met een gemiddelde opbrengst per H.A. van ruim 4000 kg. In 1950 bedroegen deze cijfers respectievelijk 150 H.A. en 4250 kg., in 1951 250 H.A. en 3900 kg., terwijl voor 1952 werden gecontracteerd 350 H.A. met een waarschijnlijke op brengst van 4500 5000 kg. per H.A. 225 van deze 350 H.A. liggen in Z. Vlaanderen. In totaal werd in 1952 in Zeeland ruim 2000 H.A. met mais bebouwd en in geheel Nederland circa 14.000 H.A. Vorig jaar waren deze cijfers respectievelijk 1300 en 11.000 H.A. De mais, die niet werd gecontrac teerd, is hoofdzakelijk bestemd voor gebruik als veevoeder, voor verkoop, enz. Hierbij kan worden opgemerkt, dat niet-gecontracteerde mais dooi de industrie niet wordt aangekocht daar deze uitsluitend langs natuur lijke weg gedroogde mais verwerkt. CAPACITEIT 30.000 H A. In totaal bedraagt de capaciteit van de in Nederland bestaande mais- zetmeelindustrie de Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent en de „Byenkorf" te Koog aan de Zaan de opbrengst van circa 30.000 H.A. mais, waarvan nog slechts een klein gedeelte door het eigen land wordt geleverd. Wel bestaat de gerecht vaardigde verwachting, dat in de tóe komst de maiscultuur zich hier te lande in sterke mate zal uitbreiden, in hoofdzaak omdat het verbouwen van mais op contract gunstige finan ciële resultaten afwerpt en zekerheid van afzet biedt aan de landbouwers. Daarnaast komt deze verbouw tege moet aan de noodzakelijkheid van vruchtwisseling en bovendien zijn door het gemechaniseerde oogsten minder arbeidskrachten nodig. Dezer dagen brachten wy in gezel schap van de heer J. A. Lindenbergh, assistent-landbouwkundige bij de Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent, een bezoek aan een in samen werking met de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst aangelegd proefveld te Zaamslag Zeeuwsch-Vlaanderen telt er nog zo twee, n.l. te Sluiskil Bouw Kraagbrug werd te Middelburg aanbesteed Namens de minister van Verkeer en waterstaat heeft de hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswater staat in Zeeland Woensdag in het kantoorgebouw St. Pieterstraat 52 te Middelburg in het openbaar aanbe steed de bouw van een brug in ge wapend beton over de Othense kreek in de gemeente Zaamslag. Het be treft hier de bekende Kraagbrug, ge legen in de provinciale weg 26, ge deelte St. AnnapolderTerhole. Er werd als volgt ingeschreven: P. Mollet en L. Martens, Hoofdplaat, f 139.000; A. J. Blylevens, Breda, f 134.944; Th. P. Cambier, Breskens, f 134.600; Kortewegs Bouwmij., Bre da, f 130.500; A. v. d. Straaten jr., Hansweert, f 130.250; fa. A. Verha- ?en, Breda f 129.300; V. J. de Bruijn, erneuzen, f 126.000; G. A. v. d. Straaten, Terneuzen, f 125.500; L. v. d. Klippe, Vlissingen. f 122.800; C. v. d. Klippe, Vlissingen, f 121.000; L. J. Dekker, Vlissingen, f 119.900. Het werk zalb innenkort gegund worden. en te Biervliet en aan enkele met mais bebouwde percelen in Oost- Ze euwsch-VI aanderen 1952 EEN GUNSTIG JAAR. Hierbij bleek dat de vooruitzichten voor de oogst van dit jaar uitste kend genoemd mogen worden en dat b.v. de Wisconsin 240, de meest ver bouwde soort, het zeer goed doet. Daarnaast verdienen ook de Goud ster, een hybride van Nederlandse afkomst, die vroeger rypt doch iets onregelmatiger is, de Nodak 301, (zeer stevig doch wat later rijp) en de Funk 19 (van Italiaanse her komst) vermelding. De drie laatst genoemde hybriden staan in Zuid- West-Nederland, wat kilogram-op brengst betreft, bovenaan. Andere vermeldenswaardige hybri- HUIS. Op ons verlanglijstje staan vele za ken: een bromfiets en een Uitstapje naar de Rivièra, een nieuwe vulpen en een goed foto-toestel, het boek, dat we gisteren bij de boekhandelaar in de etalage zagen liggen en nog een paar van die dingsigheidjes, die het leven soms zo'n plezierig kantje ge ven. Bovenaan dit lijstje staat echter de hartewens: een eigen huisje. Hoe heerlijk moet het niet zijn om een eigen logeerkamertje te kunnen be hangen en om het eigen onkruid in het eigen tuintje te wieden. Hoe leuk zou het niet zijn om de huisbaas de deur voor zijn neus dicht te gooien en om met de schoonmaak het eigen plafondje te witten. Ach, ach, wat een heerlijkheden! Daarom bedroeft het ons, dat we niet in Axel wonen, want dan was er hoop geweest om nummer één van ons lijstje nog eens waar te maken. Daar heeft namelijk candidaat-notaris Langenhorst een huis verkocht voor geen twee duizend, geen duizend, geen negen, geen acht, geen zeven, geen zes, geen vijfhonderd, maar voor slechts vierhonderd zilverbons van één gulden! Wij hadden ons spaarvarken voor de bromfiets graag opengebroken. Die tuf-tuf komt immers later wel. Maar dat huisje,Das kommt nur einmal Nachtelijke galapremière van film te Middelburg In de nacht van Donderdag 4 op Vrydag 5 September, aanvangende om kwart voor twaalf, wordt in de Electro-bioscoop te Middelburg een gala-filmvoorstelling gegeven, waar voor talrijke autoriteiten zijn uitge nodigd. In deze voorstelling wordt de première gegeven van de Engelse „ciné-opera" naar het gelijknamige werk van Jacques Offenbach „Hoff mann's vertellingen'' en van twee korte Nederlandse films, Kermesse phantastique" van Joop Geesink en „Napoleon contra Venus" van Rudi Horneoker. den zijn nog de KJE. Hl, die zeer pro ductief is en een goede plaats waar dig, de Wisconsin 255 die veel met de K.E. m overeenkomt en de Funk G 185. TJjdens het onderhoud dat wy na afloop van dit bezoek met de heer Lindenbergh hadden, bleek wel dat het doel van de mais-zetmeel ver werkende industrie, n.l. om de mais in Nederland vaste voet te doen kry- gen, zeker ook in Zeeuwsch-Vlaande- ren, waar dit jaar in totaal 900 HA. met mais zyn bebouwd, steeds meer verwezenlijkt wordt. Daarby speelt natuuriyk het feit, dat elke In Ne derland met mais bebouwde hectare een deviezenbesparlng van circa f 250 betekent, een belangryke roL Gevaarlijke situatie op weg Middelburg-Souburg Nu de definitieve bestrating van de Nieuwe Vlissingse weg is begon nen en deze weg tussen Middelburg en Souburg voor alle verkeer is afge sloten, komt het herhaaldelijk voor, dat automobilisten en motorrijders ge bruik maken van de zogenaamde ventweg. Hierdoor is een uiterst ge vaarlijke situatie voor de wielrijders ontstaan, want hoewel hier voor het snelverkeer een inhaalverbod geldt, is de snelheid niet aan beperking onder hevig. Het ware te wensen, dat, in dien het niet mogelijk of wenselijk wordt geacht om ook de ventweg voor het snelverkeer af te sluiten, toch in ieder geval een maximum snelheid van b.v. 40 km. per uur wordt voor geschreven. Gebeurt dit niet, dan is het gevaar van ernstige ongelukken zeker niet denkbeeldig! Loopbrug over Zwingeul De minister van Verkeer en Water staat heeft de hotelhouder P. Faas te Cadzand vergunning verleend tot het leggen van een loopbrugje over de geul nabij Retranchement. De minis ter heeft daarby bepaalde voorwaar den gesteld om te voorkomen, dat dit brugje stoort in het landschap. Het zal het internationaal strandtoerisme zeker ten goede komen, zo wordt in Cadzand gemeend. Geen reden tot ongerustheid voor Zeeuwse mosselkwekers Aldus Aan- en Verkoopkantoor voor mosselen Toen onlangs bleek, dat van de to tale hoeveelheid mosseten, die de laatste tyd naar België en andere landen werd verzonden, slechts een gering percentage uit Zeeland af komstig was, heeft de vissersvereni- ging. „Algemeen Vissersbelang" te Bruinisse een adres verzonden naar de directeur van het Aan. en Ver koopkantoor voor mosselen te Ber gen op Zoom waarin de ongerustheid werd geuit over dit alarmerende ver schijnsel. Thans heeft de directeur van dit kantoor zich over deze kwestie tot de Zeeuwse mosselvissers gericht. In liet begin van het; seizoen, aldus dit ant woord, was de hoeveelheid aangebo den leverbare Zeeuwse mosselen zo klein, dat men reeds direct zijn toe vlucht moest nemen tot mosselen uit de Waddenzee, teneinde te voorko men, dat de export zou komen stil te liggen. Het visgewicht van de Waddenzeemosselen bleek dat van de Zeeuwse aanzienlijk te overtreffen en bovendien werden in het buitenland alleen mosselen van de beste kwali teiten gevraagd, zodat men min of meer volkomen was aangewezen op levering van het product uit de Wad denzee. De toestand is echter thans bezig zich te wyzigen. De kwaliteit van de Zeeuws.9 mosselen verbetert hand over hand en het gevolg is, dat meer en meer Zeeuwse mosselen worden gevraagd. Reden tot ongerustheid be staat er dus in geen geval; de belan gen van de handel en van de kwe kers worden geenszins uit het oog verloren. Op net ogenblik is het zo, dat de aflevering van Zeeuwse mos selen sterk toeneemt, terwyl daarte genover die van mosselen uit de Wad denzee belangrijk is afgenomen en nog steeds minder wordt. GEVREESDE KNAGELIJNTJES. Jaarlijks ruim 2% ton strop voor Nederlandse fruitteelt. Al mogen dan de haasjes vele dichters geïnspireerd hebben tot zoete ge dichtjes terwyl de Paashaas zich in een grote populariteit by de jeugd mag verheugen, b{j de fruittelers en de landbouwers zyn deze vraatzuchtige knaagdieren geen graag geziene gasten, tenzy in gebraden toestand op een feestdis. In de loop der jaren heeft dit diertje reeds téveel schade aangericht. De Nederlandse Fruittelers Organisatie heeft eens een onderzoek naar de om vang van de schade doen instellen. Hoewel de enquête door gebrek aan voldoende medewerking van de fruit telers niet op grote schaal kon wor den gehouden, zijn er toch wel vol doende gegevens verkregen, die enig inzicht verschaffen. Dat Zeeland in het rapport als enige provincie met name wordt genoemd, kan ditmaal niet tot verheugenis stemmen. Zee land heeft namelijk het twijfelachtige genoegen een grote hazenstand te bezitten, zodat hier de meeste hazen- schade in de boomgaarden voorkomt. De enquêtes léren verder, dat de kleine bedrijven per ha. veel grotere financiële lasten van de hazenschade ondervinden dan de grotere bedrijven. De meeste interesse blijken de hazen te hebben voor bedrijven met jonge aanplant, daar 75 van de bij het onderzoek betrokken bedrijven die tussen 1945 en 1950 schade hadden, beplant waren met bomen jonger dan 6 jaar. Het meest wordt er aan de stammetjes gevreten in de winter maanden van December tot en met Maart. De gewassen zijn dan van het veld, zodat de schade aan de vrucht bomen moet worden gezien als een schade tengevolge Van voedseltekor ten. Bij strenge vorst en sneeuwval neemt de schade nog toe. In de stren- VAN ROSSEMS %/>C£LES^ Het veer Vlissingen-— oBreskens PASSAGIERS VAN TE VOREN UITSTAPPEN. Aangezien de inzittenden van (gro te) auto's die in de regel in de zij gangen van de veerboten tussen Vlis singen en Breskens worden opgesteld, niet of slechts met zeer veel moeite tydens de vaart kunnen uitstappen, raadt de K.N.A.C. de reizigers, die niet in hun auto wensen te blijven, J ringend aan reeds voor het oprijden op de boot uit te stappen en even tueel te voet de boot by aankomst te verlaten. Het staat namelijk niet met zeker heid vast dat, eenmaal op de boot, de portieren nog voldoende kunnen worden geopend. De Abdijrestauratie te Middelburg Poortgebouw wordt in oude vorm hersteld (Slot van pag. 1) Naast de bibliotheek is een beton nen kolenbunker gebouwd, van waar uit de brandstof direct door stookga ten gestort kan worden in de drie ketels, welke reeds opgesteld zijn in de onder deze bunker gelegen ver warmingskelder. Ook de pompen- ruimte is al ingericht, want de ver warmingsinstallatie, waarvan voor lopig nog maar één ketel in gebruik zal komen, moet in October a.s. kun nen werken in verband met de inge bruikneming van de Nieuwe- en Koorkerk. De as uit de ketels be landt in wagentjes, die door een luik omhoog worden gehesen. Eerdaags zal de werkplaats voor de machinist naast de ketelruimte gebouwd wor den. Ook is men begonnen met de bouw van de hoge schoorsteen, die echter van buiten af niet te zien zal zijn. Hij zal rusten op een betonnen balkenconstructie, welke temidden van de ruïnes een wel wat zonder linge indruk maakt en zal bestaan uit twee gedeelten, die by de zolder van de bibliotheek samenkomen. Eén gedeelte is al klaar; de enorme schoorsteenelementen met vier rook kanalen voor het andere liggen ge reed. De expansievaten van deze cen trale verwarming dienen uiteraard hoog geplaatst te worden, reden waarom op de nog zeer soliede „wit te toren" met het poortje, dat toe gang geeft tot de kloostergang, thans een dak wordt gebouwd: daarna zal men de zolder van deze toren voor dit doel kunnen gebruiken. Op het ogenblik wordt het Zuide lijk poortgebouw, waarvan vrijwel niets meer over was, herbouwd; de zolder en de kamer, die daardoor be schikbaar komen, worden bij de nieu we kantoorruimte van de Rijkswater, staat getrokken. Het open gat tussen deze poort en het Notarishuis wordt gedicht met een by dit huis aanslui tend pand. Men is al bezig de fun dering te maken. Met het herstel van het poortgebouw en deze nieuwbouw zal men volgens de verwachtingen ca. tien maanden bezig zijn. „Streefkerkse Huis" te Zoutelande verkocht. Ten overstaan van notaris R. Bat ten uit Middelburg is Woensdag in „De Rode Leeuw" te Zoutelande het bekende „Streefkerkse Huis", de zeer fraai gelegen villa op één der duinen bij Zoutelande, in het openbaar ver kocht. De villa, welke m opdracht van de vorige eigenaar, ir. Stoop, werd verkocht, werd voor een som van f 24.000.eigendom van de heer L. J. van 't Westende te Middelburg. Johannes-Passion uitvoering te Middelburg Naar wij vernemen zal te Middel burg op 2 en 3 Maart a.s. de Johan- nes-Passion van Joh. Seb. Bach wor den uitgevoerd door de Koninklijke Zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg met me dewerking van de „Vereniging voor Instrumentale Muziek". De zangver eniging, waarvan het ledental zich nog steeds tussen de 135140 be weegt, is er in geslaagd om instru mentale medewerking te krijgen van het Residentie-orkest, terwijl met enige belangrijke vocale solisten nog wordt onderhandeld, o.a. met Lau rens Bogtman en de bariton David Hollestelle. Van de sopraan Dora van Doorn-Lindeman werd reeds de me dedeling ontvangen, dat zij haar me dewerking zal verlenen. Stadsbeiaardier van Goes concerteert in Culemborg. De stadsbeiaardier van Goes, de heer W. L Harthoorn die onlangs te Culemborg een carillonconcert gaf ter gelegenheid van de Van Rie- beeckfeesten, ontving een uitnodiging om Zondag a.s. wederom een concert in Culemborg te geven. ZIEKENZORG TE VLISSINGEN Dokter G. J. W. Petten knipte het lint door In tegenwoordigheid van vele autoriteiten en genodigden werd Woens dagmiddag het nieuwe Maria-paviljoen voor zenuwzieken van het St. Joseph-ziekenhuls te Vlissingen geopend. De voorzitter van het bestuur, de heer A. W. van Nieuwland, sprak een welkomstwoord, waarna hy de voorgeschiedenis van de bouw releveerde. Hierby bracht hy de moeilijke oorlogsjaren in herinnering, waarin de zusters op zo voortreffelijke wyze van him opofferingsgezindheid biyk gaven. Na de bevrijding werd titanenar beid verzet door de heren E. Andries- sen en J. de Mooij, onder wier lei ding de eerste herstel- en opbouw- werkzaamheden werden verricht. Het aantal zenuwpatiënten was na de oorlog sterk toegenomen, terwijl het evenwel niet mogelyk was om hen apart onder te brengen, zodat zij tussen de andere patiënten moesten worden verpleegd deze toestand was echter in hoge mate ongewenst De heer Van Nieuwland noemde enkele feiten, waaruit bleek hoe zeer de inrichting van een paviljoen voor zenuwzieken noodzakelijk was. Spre ker dankte allen, die aan de totstand koming hadden medegewerkt, waar- by hij o.m. het gemeentebestuur en de kerkelijke instanties noemde. In het bijzonder richtte de heer Van Nieuwland zich nog tot de ze nuwarts, die in dit nieuwe paviljoen gaat werken, dokter G. J. W. Petten en diens assistente, mejuffrouw dok ter Boerman, die met zuster Mathilde R.K. school te Breskens werd aanbesteed. Door de architect J. Loonen uit Breskens werd Woensdag aanbesteed het bouwen van een R.K. lagere school in de gemeente Breskens. Voor het metselwerk werd ingeschre ven als volgt: fa. Souliman, Hoofd plaat 17.200; fa Daansen, Breskens 17.151; fa gebr. Vergouwe, Bres kens 15.899. De inschrijvingen voor het timmer werk luidden: fa Mollet, Hoofdplaat 8.568; fa Burgers, Breskens 7.692; fa Frezer, Terhole f 7.575; fa Rose- velt, Breskens 7.320; fa Cruson Brevet 6.888, Inschrijvingen lood- en zinkwerk: fa Schippers Nauta, Breskens 2.857; fa Izeboud, Breskens 2.748; fa Leenhouts, Breskens 2.700; fa gebr Rookus, Breskens 2.379. Inschryvingen electra: fa. Schippers Nauta. Breskens 515; fa A. Bre vet, Breskens 495; fa I. de Visser, Breskens 494; fa W. v. d. WaUe, Breskens 440. Inschrijvingen schilderswerk: fa W. Keymel, Breskens 1638, fa van Ha- neghem, Breskens 1573; fa Carels, Breskens 1539. Voor perceel I en H tezamen (met sel- en timmerwerk) luidden de in schrijvingen als volgt: fa Vic. Ver- straete. Hoofdplaat 27.400; fa P. Simpelaar, Oostburg 26.850; fa van Steenbergen, Philippine 26.600; fa de Ruyscner, Hoofdplaat 26.500; fa gebr. Vissers, Breskens 25.568; fa gebr. Maas, Breskens 24.300. Voor de massa werd als volgt in- feschreven; fa de Boever, Biervliet 34.900; fa Van de Sande en Den Exter 32.666; fa gebr. Vissers, Bres kens 29.980; fa gebr. Maas, Bres kens 29.320. De gunning werd aan gehouden. eveneens bijzonder veel werk hadden verzet. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat Gods zegen op het paviljoen zou mogen rusten. DE OPENING. Dokter Petten verrichtte daar na de officiële opening met het doorknippen van een lint in de vestibule, waarna een rondgang door het nieuwe gebouw werd ge maakt. Nadat in een der recreatiezalen verversingen waren aangeboden, voerden nog enkele sprekers het woord. Burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen roemde de moed en het doorzettingsvermogen van het bestuur. „Wy weten, dat uw weg niet over rozen is gegaan", aldus de bur gemeester, „met behulp van de zo toegewijde zusters is U er evenwel in geslaagd om deze zware weg te volbrengen". Namens het bestuur van het Chr. Ziekenhuis ;,Bethesda" sprak ds. L. D. van Dy! Ned. Herv. predikant van Koudekerke. Ook deze spreker wens te het bestuur geluk en hoopte, dat niet alleen de medische, maar ook de godsdienstige zielszorg tot gene zing van de patiënten zou bijdragen. Dokter Petten bracht de vele en langdurige voorbereidingen in her innering, die aan de bouw voorafgin gen en dankte de bouwers voor het onuitputtelijk geduld, waarmede zy de „eeuwige veranderingen" hadden aangehoord. Dokter Petten richtte vervolgens dankwoorden tot het be stuur, tot de zusters, die de laatste hand aan het paviljoen hebben ge legd met hun „poetsen en wrijven" en tenslotte tot zijn assistente, dokter Boerman, die eveneens veel werk voor het paviljoen had verricht. Met het uitbrengen van een dronk op het bestuur besloot deze spreker zyn toe spraak, waarna tenslotte de heer E. Andriessen nog een kort dankwoord AARDBEIEN VAN TWEEDE TEELT. Op de vruchtenveiling te Terneuzen werd Woensdag door ae kweker J. van Fraayenhoven te Zaamslag een partijtje aardbeien van de tweede teelt aangevoerd, zy brachten f 2. per kg. op. ge winter van 1946-1947 was de ha zenschade n.l. twee en half maal zo groot als in de voorafgaande winter. Natuurlijk worden door afrastering e.d. afweermaatregelen getroffen, doch ook dat kost géld. Berekend is, dat voor het keren van de schade 1,7 maal meer uitgegeven wordt dan de schade bedraagt, die men desondanks ondervindt. GEEN GERINGE BEDRAGEN.... Berekend werd, dat jaarlijks gemid deld aan wildafweermiddelen, afras tering enz. minstens f 160.000 wordt besteed om de hazenschade te voorko men. Desondanks doen de hazen jaar lijks gemiddeld nog minstens voor f 100.000 schade aan de fruitbomen. De werkelijke kosten moeten hoger liggen. Daarby komt dan verder de hazenschade aan landbouw, bosbouw en overige tuinbouw, zodat het tota le financiële nadeel door "deze dieren veroorzaakt, wel op 3 4 ton per jaar berekend kan worden. Verder werd by de enquête nog ge ïnformeerd naar de andere dieren, die ook schade aan de fruitteelt deden. Wanneer het aantal gevallen waarin de haas als schadelijk dier genoemd is, gesteld wordt op 100 dan volgt het konijn met 22, de muis met 13, ae rat met 10 de ree met 3 en het wilde varken met 1. Ook de schade door vo- f els is in vele gevallen zeer hoog. Het otale aantal klachten van de spreeuw (aanpikken en vreten van fruit) op 100 gesteld, dan blijkt dat de kraaien evenveel schade aanrich ten. Hierna volgen de eksters met 65, de duif met 43, de Vlaamse gaai met 39, de fazant met 22, de huismus met 17 en de merel met 9 gevallen. DE VREEMDE VERSCHIJNING. Voor het raadsel van het vreemde lichtverschijnsel, dat een Middelburgs echtpaar Zondagavond in de lucht waarnam, blijkt een zeer prozaïsche oplossing te bestaan. Vele andere mensen hebben het verschijnsel name lijk ook gezien, doch herkenden het. Er was hier geen sprake van een vliegende schotel" of een ander mys terieus voorwerp, dochvan een doodgewoon vliegtuig, dat zich op zeer grote hoogte voortspoedde en een condensstreep als lichtend spoor achter zich liet. MUTATIE BIJ DE PLANTENZIEK TE-KUNDIGE DIENST. De heer A. J. Veerman, tot dusver ambtenaar van de Plantenziektekun- dige dienst met standplaats Goes, heeft deze dienst verlaten. Hy zal zich voor een particulier bedrijf aan het bloembollenvak in Zeeland gaan wyden. Als zijn opvolger by de Planten ziekte-kundige Dienst is met ingang van 1 September a.s. aangewezen de heer J. Hertgers, thans bij deze dienst te Apeldoorn werkzaam. LEZERS SCHRIJVEN COLLECTE VOOR DE KANKERBESTRIJDING. My werd gevraagd een aanbeveling te schryven voor de collecte, waar van de opbrengst dient voor de be- stryding van kanker. Natuurlijk doe ik dit van ganser harte. Dit verzoek bestond echter uit twee delen: Ik moest niet alleen een aanmoediging geven voor deze col lecte, maar ook een aanmoediging voor het zich melden als collectanf(e). Het kan toch niet anders, of er zyn talrijke mensen, die zich een dag of een middag beschikbaar kunnen stel len voor het inzamelen van geld voor dit belangryke doe! Wanneer zy hier voor him genoegens of een deel van het werk moeten laten wachten, dan moeten zy bedenken, dat kanker niet naar tyd en genoegens vraagt. Deze ziekte gaat door en breidt zich uit. Gelukkig breiden ook de mogelijk heden tot genezing zich uit, zodat wy tegen de meesten der patiënten kun nen zeggen, dat hen een toekomst met goede gezondheid wacht. Deze resultaten worden echter alleen be reikt, door voortdurend te werken, de patiënten te behandelen en de proble men te bestuderen. Zeeland bezit nu een sub-centrum voor kankerbestrij ding, hetwelk gesteund wordt door subsidie van het Koningin Wilhelmi- na-fonds. Dagelyks worden patiënten behandeld, die de resultaten plukken van het werk van dit fonds. Nu moet Zeeland ook zijn plicht doen. Dat een groot aantal collectanten zich melden, is in myn ogen van zelf sprekend. Wellicht heeft U in uw naaste omgeving meegemaakt, hoe erg het kan zijn als iemand aan kan ker lijdt. Helpt daarom mede, om dit ïyden te genezen en te verzachten en ^eeft met ruime hand aan deze eollee* DR. J. J. OKKER.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2