NIEUWS UIT ZEELAND WALCHFRKN Sport en wedstrijden -genda KERKNIEUWS WOENSD AG 27 AUGUSTUS 1952. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Raad voor de Scheepvaart behandelde aanvaring op de Schelde. KAPITEIN VAJN DE „MEER KERK" MAAKTE GEEN FOUT In de avond van de 23ste April Jl. is het bijna 8000 brt. metende vracht schip ss „Meerkerk" van de N.V. Ver. Ned. Scheepvaart-Mij. in Den Haag, op de Schelde even buiten Antwerpen in aanvaring gekomen met de kleine Engelse kustvaardei „Holdernile" Beide schepen zouden elkaar aan Bakboord gepasseerd zijn als niet onverwachts de „Holdernile" bakboord was uitgegaan voor de boeg langs van de „Meerkerk". Het gevolg was, dat de „Meerkerk" het achter schip van de kustvaarder aanvoer, tengevolge waarvan het scheepje zonk. De 27-jarige Engelse stoker Franck Race verdronk. Dinsdag werd de kapitein van de „Meerkerk" door de Raad van de Scheepvaart gehoord. De kapitein vertelde, dat hij noch zijn bemanning twee stoten, die bij de manoeuvre be horen, van de „Holdernile" had ge hoord. Terstond n de aanvaring had hij alle maatregelen genomen, o.m. een sloep gestreken om de drenkelin gen op te pikken. De „Meerkerk" zeli werd slechts licht beschadigd. De Engelse kustvaarder had een Belgi sche loods aan boord wiens tweede reis dit was. de „Meerkerk" een oude re loods. De inspecteur-generaal zeide van oordeel te zijn, dat de kapitein van de „Meerkerk" alles had gedaan wat goed zeemanschap vereist, zodat de schuld van de aanvaring niet aan hem doch aan de navigatie van het Britse schip te wijten was. Hieruit kan alleen de lering worden getrok ken, dat men altijd, ook al is er ogen schijnlijk niets bijzonders aan de hand scherp op moet letten. De Raad zal later schriftelijk uit spraak doen Diploma-uitreiking aan Zeeuwse vlassersschooi. In aanwezigheid van vele vooraan staande persoonlijkheden uit agrari sche- en vlasserskringen werden in Koewacht diploma's uitgereikt aan de feslaagde leerlingen van de Eerste eeuwse Vlassersschooi aldaar. Burgemeester P. H. Geirnaerdt van St. Jansteen, voorzitter van het schoolbestuur, wees er in zijn ope ningswoord op, dat de school steeds betere resultaten weet te bereiken, hetgeen niet alleen te danken is aan het feit, dat het daar gegeven onder wijs uitstekend genoemd mag wor den, doch ook aan de belangstelling voor de school Steeds meer wordt be seft, dat een grondige voorbereiding voor de toekomstige vlassers onont beerlijk is. Vervolgens wenste de heer Geir naerdt de 99 gediplomeerden met het door hen bereikte resultaat geluk; hij sprak de hoop uit, dat zij met de vergaarde kennis hun voordeel zui len weten te doen. De directeur van het Vlasinstituut te Wageningen, ir. J. I. C. Butler, de voorzitter van de Ned. Vlassersfede ratie, de heer J. Akkerbout en de rijksconsulent voor landbouwonder- wijsaangelegenheden ir L. van Dijlt, reikten vervolgens de diploma's aan de geslaagde leerlingen van de dag school en de zwingel-, root- boek houd- en motorcursussen uit. bit ge schiedde met een toepasselijk woord. De heer Akkerbout verklaarde, dat Zeeuwsch Vlaanderen wat de ont wikkeling van de vlassers betreft te genover andere gebieden een uitste kend figuur slaat, hetgeen een gevolg is van het verheugende feit, dat men er in Zeeuwsch Vlaanderen naar streeft zich. verder in zijn werk te bekwamen. De heer Van Dijk bracht hulde aan de leerkrachten en daarbij in het byzonder aan de directeur, de heer R. Martinet. Middelburg BEGROTING 1952 GOED GEKEURD. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de gemeentebegroting van Middelburg voor 1952 goedgekeurd. GESLAAGD. Bij het te Rotterdam gehouden examen van de Stichting vakoplei ding en vakexamens voor de schoen makerij slaagden voor het diploma rijksgediplomeerd schoenhersteller de heren F. J. Tienpond en S. A. van Boven te Middelburg. GEDEELTE VOORMALIGE CENTRALE KEUKEN VERHUURD Overeenkomstig de machtiging, welke het college werd verleend, heb ben B. en W. van Middelburg de middenhal met kantoortje van de voormalige centrale keuken op het Molenwater verhuurd aan de Kring Bescherming Bevolking Walcheren Z 1. Naar wij vernemen zal deze ruimte gebruikt worden voor de op stelling van het materiaal en de vrachtauto's, benodigd voor de mo biele reddingsploeg en de mobiele bom-demonteerplo eg. TOT KLEUTERONDERWIJZERES BENOEMD Met ingang van 1 September a.s. is mej. A. S. Doets uit Middelburg be noemd 'tot kleuteronderwijzeres aan de school van de vereniging „Volks onderwijs" te Maarssen. VREEMDE VERSCHIJNING IN DE LUCHT. Toen de heer en mevrouw Eekman uit Middelburg Zondagavond om streeks kwart voor acht op de Nieuwe Haven wandelden zagen zij eensklaps een merkwaardig lichtverschijnsel in de lucht dat zich snel in rechte baan voortbewoog en geen vallende ster was. De wandelaars zagen gedurende enkele seconden een ronde bal van licht met een geelachtig witte staart die in de richting zee ging. Vlissingen VERMINDERDE SCHOOLGELDHEFFING De minister van O., K. en W. heeft te kennen gegeven, dat hij de zg. „gezinsreductieregeling" Vermin derde schoolgeldheffing bü schoolbe zoek van meer dan één kind uit het zelfde gezin ook ingevoerd wenst te zien voor de nijverheidsscholen (dagonderwijs)In de onlangs door de gemeenteraad van Vlissingen vastge stelde schoolgeldverordening voor de gemeentelijke dagschool voor de nij verheid en de gemeentelijke indus trie- en huishoudschool werd met de ze regeling nog geen rekening ge houden. In verband hiermee stellen B. en W. thans voor een ontwerp-be- sluit vast te stellen, waarbij dit als nog met ingang van 1 September 1951 geschiedt. BENOEMING Mej. M. E. Blankert te Vlissingen werd benoemd tot onderwijzeres te Emmen. VLISSINGEN. Vandaag Alhambra: Mensen die men schuwt". (14 J.), 7 en 9 uur; Luxor. „Vallei der adelaars", (14 j.), 8 uur; Cosy Corner: Trio Poljoni, 3—6 en 8 —11.30 uur. Morgen Alhambra: „De zevende sluier", (14 j.), 7 en 9 uur; Luxor: als vandaag, 8 uur; Cosy Corner Trio Pol joni 3—6, 8—11.30 en 12—4 uur (Club): Concertgebouw: Afscheidsavond Scar borough-party, 8 uur. MIDDELBURG. Vandaag: Electro: Het laatste duel (14 j.), 7 en 9.15 uur. Morgen: Electro: De vreemde passa gier (18 j.j, 7 en 9.16 uur; Velling: Tuinbouwbeurs, 10.30—5 uur. CONCERT „ONS GENOEGEN". De koninklijke harmonie „Ons Ge noegen" te Vlissingen geeft Donder dagavond, onder leiding van de direc teur, de heer P. de Rooij, haar negende concert in dit seizoen. Het programma dat ditmaal geheel uit marsen en ou vertures bestaat, luidt als volgt: 1. Triumph Sylva Ducis, mars, Spiers; 2. Britanicus, ouverture, Scassola; 3. Si j'étais roi, ouverture, Adam 4. Fridolin, ouverture, Van Mever; 5. Mandora, mars, S. W. Ord Hume; 6. Telefunken, mars, Evert; 7. Morgenrood, ouvertu re, Dreissen; 8. Preciosa, ouverture. Von Weber 9. Stars and Stripes For ever, mars, Sousa. „OUD-VLISSINGEN" NOG STEEDS IN DE BELANGSTELLING. Ook Dinsdagavond mocht het lijden lijk cèntrum van vermaak te Vlissin gen, het oude stadsgedeelte, dat uit jute en latten zo kunstoig werd op getrokken, zich in een grote belang stelling verheugen. Sportliefhebbers hebben er hun hart opgehaald aan de judo- en jiu jitsudemonstratie met grote vaardigheid gegeven door een tweetal beoefenaren van deze sporten uit Middelburg en verder bood het oude Vlissingen voor de niet-liefheb- bers van dit lenige geweld aan elk wat wils. Daar waren de Wama's die door hun grappen en grollen zelfs de grootste nurks een lach op het gelaat wisten te toveren, daar was de pianist Jan Groenwoud, die voor een passen de begeleiding zorgde en daar was verder natuurlijk het huis-orkest, dat lustige dansmuziek tussen de oude ge veltjes rondstrooide. De belangstelling voor de stad zelf, nu de verlichting zo langzamerhand geheel werd afgebroken, was aanmer kelijk kleiner dan de voorgaande da gen. FILMS IN ZEELAND Première; „Vallei der adelaars" (Valley of eagles), een Engelse film van Terence Young in Luxor-theater te Vlissingen. Deze grotendeels in Scandinavië opgenomen rolprent zou weldra weer vergeten zijn, ware het niet, dat er een exceptionele scène in voorkomt, die buitengewoon spectaculair en adembenemend ls: het wonderlijke, verbluffend goed verfilmde gevecht tussen een troep uitgehongerde wol ven en een aantal jachtarenden. Voor het overige heeft dit Engel se werk weinig te betekenen. Een Zweedse geleerde, die een revolution- naire uitvinding heeft gedaan, doch daarvoor zijn vrouw heeft verwaar loosd, komt op een kwade dag tot de ontdekking, dat zij er met zijn assistent van door is en dat het twee tal zyn documenten met gegevens over de uitvinding heeft meegeno men. Om deze papieren en enpassant ook zijn wettige echtgenote weer in zijn bezit te krijgen, zet de geleerde, samen met een politie-inspecteur, 'n wanhopige achtervolging in, welke door onherbergzame toendra's leidt. Tenslotte treft het tweetal de vluch telingen aan in een Laplanderskolo nie, doch deze doen een laatste po ging om zich in veiligheid te stel len en komen daarbij jammerlijk om het leven. Jack Warner en John McCallum zyn de met duffels, truien en ver beten gezichten uitgeruste politie man en geleerde en Nadia Gray een schone Laplandse, maar hoe se rieus zij ook hun rollen vertolken, de aandacht wordt toch rneer gevangen door de wolven en arenden. Reeds eerder besproken: „Het laat ste duel", een Amerikaanse film in Electro te Middelburg, een groots ge monteerde „Western" in technicolor, waarin Randolph Scott en Zachary Scott een spannend avonturenverhaal tot leven brengen en waarin fraaie buitenopnamen voorkomen. „Mensen die men schuwt", een be wonderenswaardige Deense film in Alhambra te Vlissingen, waarin een groot en actueel probleem de be handeling van voormalige T.B.C.- patiënten na hun terugkeer ln de maatschappij op waardige en over tuigende wijze wordt behandeld. Geen gunstige mosselexpori De export van mosselen is niet zo groot als werd verwacht. De kwa liteit van de mosselen is echter goed te noemen een visgewicht tot 30 kg. is geen uitzondering. Het is evenwel jammer, dat Noord Frankrijk nog steeds niet open is voor de export. België neemt tamelijk af, doen in hoofdzaak Waddenmosselen waar door de Zeeuwse kwekers zich ach teruit voelen gezet. Van Belgische zijde wordt bovendien geklaagd over de hoge prijzen, zodat alles bij elkaar tot op heden niet van een uitgespro ken gunstige verzending kan worden gesproken, In de week van 18 tot 23 Augus tus werden door Bruinisser kwekers afgeleverd te Tholen en Yerseke 775 tonnen mossels. In dezelfde week van 1951 was dit cijfer 3710 tonnen. Walcherse kunstenaars exposeren te Middelburg Op 20 September wordt in de kunstzaal Van Benthem en Jutting te Middelburg een expositie geopend van schilderyen van twee schilderes sen en drie schilders uit Domburg en Oostkapelle, te weten de dames M. Elout-Drabbe en V. P. Hammacher en de heren L. J. Braams, Jim Fra ter en mr. J. C. van Schagen. Albert Vogel declameert te Middelburg Op 17 September zal de bekende declamator Albert Vogel op uitno diging van de boekhandel Van Ben them en Jutting in Middelburg op treden. Hij zal „Salammbó" van Gustave Flaubert en „Maumaohie"1 van Louis Couperus voordragen. Des middags declameert Vogel voor de leerlingen uit de hoogste klassen van de middelbare scholen. FILMVOORSTELLING OUD. VERZETSTRIJDERS. De Vereniging van Oud-Verzetstrij ders organiseert op Donderdagavond 4 September in de Schouwburg te Middelburg een filmvoorstelling met vertoning van een rolprent over het ghetto van Warschau. Zaterdagavond 12 uur wordt de zelfde film in het Alhambra-theater te Vlissingen vertoond. De theaters en film zijn gratis ter beschikking ge- RAAD VROUWENPOLDER Het ophalen van huisvuil Te Vrouwenpolder kwam de raad in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van de loco-bur gemeester N. Mesu. Van de Vleeskeuringsdienst Oost kapelle was rekening en verantwoord ding uitgebracht. Een goed slot van f 124,21 komt in de gemeentekas. De heer W. Duvekot had verzocht om van 1 Januari 1952 f100 meer te ontvangen voor het ophalen van het huisvuil, zulks in verhand met het zomerwoningenterrein. B. en W. stel den voor om f 30 tegemoet te komen. Aldus werd besloten. De beplanting van het zomerwo- ningenterrein en de riolering werd uitvoerig besproken. Besloten werd het jachtterrein in het duinterrein publiek te verpach ten voor de duur van 3 jaar. Bij de rondvraag vestigde de heer Anth. Sturm de aandacht op het nieuwe weggedeelte, waar geen of nagenoeg geen berm aanwezig is. De heer J. Janse vond de vergoeding voor het stembureau te laag. Dit zal nu gebracht worden op f10. Ver dei- vroeg hij naar de voorziening in de vacature-gemeente-ontvanger. Hier in kon nog niet worden voorzien. De voorzitter deelde nog mede, dat er 3 aanvragen waren binnengekomen voor de bouw van een zomerwoning. RAAD SEROOSKERKE. Behandeling verordening winkelsluiting uitgesteld. Dinsdag k>vam de gemeenteraad van Serooskerke bijeen onder voor zitterschap van burgemeester P. Dregmans Het voorstel van B. en W. om toe' te treden tot het Borgstel lingsfonds voor de- Zeeuwse eilanden werd goedgekeurd, evenals de voor stellen tot het vaststellen van de ver goeding ais bedoeld in artikel 101 der L.O.-wet 1920 en tot vaststelling van de voor vergoeding ln aanmerking komende uitgaven over 1951 voor de school der Vereniging voor Chr. on derwijs. Het bedrag der vergoeding werd vastgesteld op 1782 en het be drag van de voor vergoeding in aan merking komende uitgaven op 2176,o2. De raad besloot het oude contract voor de straatverlichting met de P. Z.E.M. te handhaven. Tevens werden de branduren van de straatlantaarns vastgelegd op: een half uur na zons ondergang tot 23.30 uur. Een nieuwe ziektekostenregeling voor het ge- meentepersoneel werd vastgesteld, aangepast aan de voor het rijksper soneel geldende normen. Op voorstel van B. en W. besloot de raad om het bedrag per leerling voor 1922 te verhogen van 25 tot 28. De oude gemeenschappelijke re geling met betrekking tot het hulp ziekenhuis „Westhove" werd inge trokken; de nog in kas zijnde gelden, voor zover dit het aandeel van Se rooskerke betreft, werden overge maakt aan de stichting „Westhove". Een concept verordening voor de winkelsluiting, waarbij toegestaan wordt kapperszaken tot 20 uur open te houden, werd nog niet in behan deling genomen. Wel besloot de raad de opbrengst te aanvaarden van het voorkeursbedrag der Nationale Le ning voor de Woningbouw; het be treft hier een totaal van 3450. De geldleningsovereenkomst werd vast gesteld. Ook werd besloten de reke ning van de Vleeskeuringsdienst Oostkapelle over 1951 goed te keu ren. Het aandeel van Serooskerke in het batig saldo bedraagt 211,90. Aan de op te richten E.H.B.O.-cur- sus werd voor één maal een subsidie verleend van 100. Een verzoek van het bestuur der school voor Chr. ge woon lager onderwijs tot verandering van de ramen in het schoolgebouw, werd ingewilligd. By de rondvraag werd gesproken over de aanschaffing van een zand- strooier. Hierover zal in een volgen de vergadering een nadere medede ling worden gedaan. Marktberichten VISMIJN VEERE. 25 Aug.: Export garnalen 1046 kg 89— 1.30. Handels garnalen 170 kg 79—81. Schar 130 kg 28—38. Bot 354 kg 18-40. Schol 5 kg 28. Wijting 28 kg 17. Middel tong 259 kg 91—1.74. Rog 263 kg 1841. Visiever 2 kg 1.37. Sardijn 3 bg 16. Alles per kg. VEILING STAVENISSE. 26 Aug.: Aardappelen: Witte Eigenhei mers 9.30—850. id bonken 7.30; Blauwe eigenheimers 9.40; Bintjes 8.30. idem bon ken 820. Aanvoer' pl.m. 20 ton. Sciiïepvaartberichten Vlissingen aangekomen. 25 Aug.: Van Brakel vair Zeebru^ge. Friedi van Ant werpen. Vlissingen vei-trokken. 25 Aug.: Van Brakel naar Zee. 26 Aug.: Friedi naar Ahus. Gepasseerd naar Antwerpen. 25 Aug.: Aöm. Nelson van Londen. Alblreo van Las-Palmas. Alhena van Hamburg. 26 Aug.: Ridderkerk van Bremen. Afiena van Denemarken. Gepasseerd van Antwerpen, 25 Aug. Oranjefontein naar Amsterdam. Borneo naar Dublin. Jorina naar Rostock. Reno vatie naar Stockholm. Hertha naar Karls- hamn. Fen naar Rotterdam. Arnoudspol- der naar Lissabon. Kenitra naar Droghe- da. 26 Aug. Jacoba naar Dublin MEVR. DA A. J. MEERDINK- VAN DEN BAN TE BAARN EEN KWART EEUW PREDIKANTE. Donderdag 4 September a.s. zal het een kwart eeuw zijn geleden, dat mevr. da A. J. Meerdink-van den Ban te Baarn werd bevestigd als Doopsgezind predikante. Mevr. Meerdink-van den Ban werd 16 Mei J898 geboren te Haarlem, waar haar vader een bekende archi tect was, bezocht het gymnasium te Haarlem en studeerde vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Leiden en aan het Doopsgezind seminarium te Am sterdam. Nadat mevr. Meerdink-van den Ban in 1924 proponente was ge worden bij de Algemene Doopsgezin de Sociëteit was zij eerst enige tijd werkzaam by de N.C.S.V. en het stadszendingswerk te Utrecht en te Rotterdam. Op 4 September 1927 werd propo nente Van den Ban door wijlen dr. A. IC. Kuiper van Amsterdam bevestigd alspredikante van de Doopsgezinde gemeente van Staveren en Molkwe- rum. In 19* verwisselde de jubila- resse deze gemeente met die van Vlissingen, waar zij in 1935 in het hu welijk trad met ir. P. Th. Meerdink, hoofd-ingenieur bij de Kon. Paket- Maatschappij te Amsterdam. Op ver zoek van de gemeente bleef zy toen predikante van de Doopsgezinde ge meente te Vlissingen, eerst bij wijze van proef. Tot op heden is zy steeds predikante bij de Algemene Doops gezinde Sociëteit gebleven. Naar me vrouw Meerdink-van den Ban ons vertelde meende zij dat zy momen teel de enige getrouwde predikante in Nederland is. In 1939 vertrok de jubllaresse van Vlissingen naar Amsterdam, waar zij tot 1948 hulppredikster van de Doopsgezinde gemeente is geweest. Op 15 Februari 1948 deed mevrouw Meerdink-van den Ban haar intrede bij de Doopsgezinde gemeente te Baarn en Soest. In de loop der jaren heeft de ju- bilaresse vele bestuursfuncties ver vuld en zitting gehad in tal van col leges. Zo was zy vele jaren bestuurs lid van de Doopsgezinde Zendings vereniging, de laatste 6 jaar was zij daarvan voorzitster en werden door haar uit naam van de Doopsgezinde Broederschap drie zendelingen tot hun werlt afgevaardigd. Verder was zij lid van het hoofdbestuur van de N.C.S.V.; bestuurslid van de Christen Jongevrouwen Federatie; voorzitster van de Vrouwenbond tot verhoging van het zedelijk bewustzijn (tegen woordig „Zeden-opbouw"). Momen teel is zij nog bestuurslid van de plaatselijke afdeling van het Neder lands Bijbelgenootschap. Van de hand van mevr. Meerdink- van den Ban verschenen artikelen in diverse bladen. Verder was zij redac trice van „Onze Zending" en ver zorgde in 1926 het Dagboekje „Uit Zijne Volheid". Tenslotte deelde de jubilaris ons nog mede, dat zij geen herdenkings rede zal uitspreken. Toevalligerwijze zal zij 7 September a.s. in haar oude gemeente Staveren een preekbeurt vervullen. Naar zij ons uitdrukkelijk verklaarde, zal dit een gewone dienst zyn. ZILVEREN JUBILEUM DS. DAMSTÊ. Op 4 September a,s. hoopt ds. E. R. Damsté, Ned. Herv. predikant te IJs- selstein, vroeger te Stavenisse, zijn 25-jarig ambtsjubileum te vieren. Ds. Damste werd op 1 Juli 1903 geboren en werd op 4 November 1925 candi- daat tot de H. Dienst. Achtereenvol gens was hy hulpprediker te Zierik- zee, Windesheim en te Zwolle. Op 4 September 1927 werd hij in zijn eer ste gemeente Huisduinen-Jullanadorp bevestigd. In 1932 vertrok hij naar Ransdorp-Schellingwoude, in welke gemeente hij tot de Geref. Bond over ging. Van Schellingwoude vertrok hij op 24 November 1935 naar Sluipwijk. Op 22 Juni 1941 volgde zijn intrede te Stavenisse en op 14 Juli 1946 te Groot-Ammers. Sinds 20 October 1949 staat de jubilaris in IJsselstein. Vlissingse tennissers door Scarborough verslagen. Middelburgs voetbalelftal iklopte Engelse gasten (5 1). Op de feestelijke met Engelse en Nederlandse vlaggen versierde tennis banen te Vlissingen hebben de tennis- spelende Scarborough-mensen hun Vlissingse collega's goed partij gege ven. In het stralende Augustus-zon- netje flitsen de ballen heen en weer over het rode gravel dat het een aard had en het enthousiasme van beide partijen werd groter naarmate de laat ste en spannendste partij tussen dr. Spuyman met de heer A. Bode en mr. W. Wilson met mr. Wilson naderde. De uitslagen van de verschillende partijen luiden als volgt: Mixed dubbel: Mej. N. Bouraa en dr. Spuyman tegen mrs. P. A. Ma- nyara en mr. T. D. Manyard, 06, 1 —6; mevr. C. den Hamer en de heer A. Bode tegen miss J. Mitchell en mr. B. Morley, 6—1, 57, 6—3; mevr. C. Braak en de heer M. Braak tegen miss P. Criddle en mr. W. Wilson 1—C KERKELIJKE BENOEMINGEN. Tot kapelaan te Lamswaarde werd benoemd kapelaan de Kerff uit uit Graauw. Kapelaan H de Kort Uit Hulst werd overgeplaatst naar Steenber. gen. KORFBAL COMPETITIE S.D.K-B, De uitslagen van de competitie S.D.K.B. luiden: le Klasse: StrandvogelsO WK 6 2; VelocitasUnitas 34. Stand: Burgh 14-25; Unitas 13-17: Zeemeeuwen 13-15; Die Gouwe 14- 14; Strandvogels 14-12; OWK 13-10; Velocitas 13-8; DSS 14-7. 2e Klasse: DoskoBurgh 71. EINDSTAND. Brouwershaven DES Dosko Burgh II Zwaluwen Stormvogels Res. 2e Klasse A: Strandvogels II Velocitas H 142 (Strandvogels H kampioen). 10 9 0 1 40-25 18 10 5 1 4 37-21 11 10 5 1 4 T 11 10 4 1 5 30-44 10 3 0 7 24-30 6 10 1 3 6 24-38 5 Programma. 29 Aug, Unitas UI Noad I; 30 Aug. OWK I—Unitas I; Velocitas IZ -".uwen I; Unitas HNoad II; DSS-juniorenBr'ha- venjunioren A; OWK-juniorenr haven junioren B. STRANDVOGELS I— S.V.O.W.K I 6—2. Te Renesse werd een korfbahved- strijd gespeeld tussen de Strandvo gels I en S.V.O.W.K. I. Strandvogels wist deze ontmoeting met 62 te winnen nadat de ruststand met 41 was ingegaan. Speelclub-exploitant won kapitale bedragen. „Ik deed het alleen voor wat ontspanning". De Amsterdamse politierechter heeft een geruchtmakende zaak be handeld tegen de lompenkoopman H. B. uit de hoofdstad, indertijd betrok ken by een smokkel van horloges in het groot en thans beschuldigd van het op ongeoorloofde wijze exploite ren van een speelhol in Amsterdam op een wJjjze die alle beschrijvingen tart. Door talrijke malversaties was het mogelijk dat 'n gewezen Utrechts advocaat in deze „clnb" het kapitale bedrag van f 150.000 verloor, voor een derde gedeelte waarvan h(| thans nog steeds in het kryt staat, en dat ook anderen, onder wie collega's-ex- ploitanten van B., gevoelige verlie zen leden. Op één avond streek B f 24.000 op. Ondanks alles bleef B. echter te genover de politierechter volhouden dat zijn club volkomen „bona fide" was en dat op de wijze van doen in „De Komeet" zoals de club deftig werd genoemd, niets viel aan te mer ken. Hijzelf nam alleen aan het spel deel „voor een beetje ontspanning". Aanvankelijk ontmoetten de leden van de club elkaar in het speelhol ,De Amstelclub" doch dit moest door B. worden opgegeven toen bleek dat verschillende leden er niet voor voel den met allerlei misdadigers om de speeltafels verenigd te zijn. Bij het onderzoek was komen vast te staan, dat de reglementen en sta tuten van de club en ook de boekhou ding volkomen camouflage waren; achter alles stond de geslepen lom penkoopman die wekelijks f 7000. tot f 8000.opstreek. Van een kas waarover de" club zou moeten be schikken was dan ook in het geheel geen sprake, alle baten vloeiden in de zak van B. die ook de schaarse beta lingen zelf verzorgde. Van aandelen in de winst zagen de „aandeelhouders" die alweer in schijn .bestonden geen cent. De Officier "van Justitie, mr. W. K. baron van Deden, was van oordeel dat duidelijk was aangetoond, hoe verdor ven de praktijken van B. zijn ge weest. Tegen vijf bestuursleden en croupiers, onder wie de Utrechtse ex- advocaat. werd vier maanden geëist. De verdediger mr. S. Bottenheim achtte een onvoorwaardelijke straf hier niet op zijn plaats. Hij verzocht om een schriftelijk vonnis. Fabricage van oorlogsmateriaal in Zuid-Afrika Voor de eerste maal gaat Zuid- Afrika in vredestyd oorlogsmateriaal vervaardigen voor export. Het mate riaal (speciale benzineblikken voor het Britse leger) wordt binnenkort in een fabriek nabij Johannesburg ver vaardigd. Tegelij leertijd is bekend ge maakt, dat de Unie-regering een fa briek voor anti-tank raketten, ge- weer- en mitrailleur-lopen gaat op richten met behulp van deskundigen uit Engeland. Een aantal van deze lopen, vervaardigd uit Zuid-Afrikaans staal, wordt op het ogenblik in Enge land getest. 06. Voordat men de lunch gebruikte werd ook nog een partij heren enkel gespeeld tussen de heren A. Bode en T. D. Manyard, die door de heer Man yard met 6—3, 1—6, 5—7 werd gewon nen. Na de lunch werden de heren-enkel spelen voortgezet met de volgende re sultaten: dr. Spuyman—mr. W. Wil son, 64, 3—6, 4—6; de heer Deoda- tus—mr. B. Morley, 2—6, 61, 7—5. De hierop volgende dames-enkelspe len gaven de volgende uitslagen te zien: mr. C. den Hamer—miss J. Mit chell, 16, 68; mevr. C. Braak—mrs. P. A. Manyard 0—6, 2—6. Uitslagen dames-dubbel: mevr. C. Beun en mej. N. Bouma tegen miss P. Criddle en miss P. Dixon, 75. 46, 57; mevr. C. den Hamer en mevr. C. Braak tegen miss J. Mitchell en mrs. P. A. Manyard 36. 36. Heren-dubbel: Dokter H. de Vries en dokter Deodatus tegen de heren B. Morley en B. Peacock, 64, 75; dr. Spuyman en de heer A. Bode tegen de heren W. Wilson en T. D. Manyard 63 57, 1—6. De einduitslag werd 94 in het voordeel van de Engelse gasten. VOETBALLERS NAAK MIDDELBURG. Dinsdagavond trokken de Engelse voetballers naar Middelburg, om daal de strijd aan te binden met een elftal, samengesteld uit spelers van Middel burg II, met enkele eerste-elftalspe lers. Evenals tegen Vlissingen werd het nu ook een nederlaag voor Scar borough. De Middelburgers v/onnen met 51 en verdiend daar zij voor doel veel gevaarlijker waren dan de Engelsen die het teveel in de breedte zochten. Na ongeveer 20 minuten bemachtig de v. d. Klink de bal, snelde er mee door de Engelse verdediging en het was 1—0. Deze speler maakte er even later met een kopbal via de onder kant van de lat 2—0 van, nadat hij eerst tegen de lat had gekopt. Ver scheidene andere aanvallen werden gekeerd door de uitstekende doelman Coates. De rust ging in met 2—0. Reeds een minuut na de hervatting verkleinde rechtsbuiten Mills met een schuiver in de hoek de achterstand (21). Scarborough wist deze stand lange tijd te handhaven, maar naar mate de tijd verstreek werd Middel burg sterker. Linksbuiten Sandberg zond een hard schot in. dat een dei- Engelse backs vergeefs trachtte te ke ren (31) en een kwartier voor het einde, toen de duisternis reeds begon in te vallen, kopte v. d. Klink fraai een goed door Gillissen genomen cor ner in (41). Scarborough gaf de moed niet op, maar bleef aanvallen. Het baatte echter niet, maar wel kwam er nog een doelpunt aan de andere kant, toen midvoor Vinke een pass van v. d. Klink benutte (5—1). Nau welijks was weer afgetrapt, of het eindsignaal klonk, zodat Middelburg met een 51 zege het veld kon ver laten. WIELRENNEN Franse renners gingen in „biefstuk-staking" Dinsdagmorgen waren voor de 5e étappe van de ronde van Groot-Brit- tanië van Brery Stwihh in Wales naar Blackpool de Franse en Italiaanse renners niet aan de start verscnenen. Bij navraag zeiden de Fransen, dat him de Engelse keuken niet beviel. „Wij kunnen niet eerder starten voor wij het eten krijgen, wat wij nodig hebben voor een dergelijke wedstrijd, nl. biefstuk e.a.", aldus een Franse renner. De Italianen hebben nog geen reden voor hun houding opgegeven, maar mogelijk is het spaghetti en macaronie, waarnaar zy heimwee heb ben. ATHLETIEK Gaston Reiff verbeterde wereldrecord 2 mijl. De Belg Gastof Reiff is er in Parijs in geslaagd het wereldrecord op de 2 mijl (3218 meter) te verbeteren. Met 8 min. 40,4 sec. bleef hij 2,4 sec. onder de tijd van 8 min. 42.8 sec waarmee de Zweed Gunder Haegg op 4 Augustus 1944 te Stockholm het wereldrecord op zijn naam bracht. VOETBAL DISTRICT ZUID I, 4e ..AS H. In de publicatie door de „Sport kroniek" van het wedstrydprogram- ma van de 4e klas H van district Zuid I is een fout geslopen. De com petitie vangt niet aan op 7 SeDtem- ber, doch op 14 September 1952. In verband hiermede moeten alle data een week opschuiven. Aannemer bestal invalide kostganger. In Zwanenburg aan de rand van de Haarlemmermeer is 'n 63-jarige aan nemer gearresteerd, die op bijzonder laaghartige wijze een bij hem inwo nende invalide oude man een flink bedrag ontstal. De aannemer wist, dat de oude baas, hoewel liij steun van sociale zaken kreeg, een flinke spaarpot had. Hij slaagde er eerst in 4500 gulden te lenen en tijdens afwe zigheid van zijn kostganger haalde hij ook nog 6000 gulden uit een bus je dat deze als spaarpot gebruikte. De benadeelde durfde aanvankelijk geen aangifte te doen, doch vertelde een en ander ten slotte aan een amb tenaar van sociale zaken, die het ge val doorgaf aan de politie De aan nemer bekende het geld aan fuifjes e.d. te hebben opgemaakt. De Europese kolen- en staalgemeenschap EEN K.B. VOOR AANWIJZING NEDERLANDSE AFGEVAARDIGDEN Verschenen is een Koninklijk Be sluit van 23 Augustus tot regeling van de aanwijzing van afgevaardig den van Nedeiland in de gemeen schappelijke vergadering van de Europese Gemeenschan voor Kolen en Staal. Daarin wordt bepaald, dat de aanwijzing van de afgevaardigden van Nederland eenmaal 's jaars zal feschieden door de beide Kamers der taten-Generaal. De wijze van aan wijzing wordt door beide Kamers in onderling overleg vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 3