COEBERGH'S Amerika's landbouwvoorlichting heeft boeiende aspecten Zeeuwse Almanak DIEVEN- EN DIEFJESPARADE WEK DE GAL IN UW LEVER OP BURGEMEESTER VAN KERKWERVE BENOEMD ETALAGEWEDSTRIJD WERD DOOR PUBUEK GEWAARDEERD 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1952. m Z.L.M.-SECRETARIS BEZOCHT DE STATES. Nederland kan daar nog wel iets van leren De „Westerdam" bracht Maandag een groep van zes Nederlandse land bouwdeskundigen in ons land terug, die vier maanden lang een aantal Amerikaanse staten hebb'en mogen doorkruisen om de landbomwoorllch- tlngsdiensfc aldaar te bestuderen, tezamen met een veertigtal vertegen woordigers van zeven andere West-Europese landen. De Zeeuwse deelne. mer, mr. J. F. G. Schlingemann, secretaris van de vertelde ons een en ander over de rijke schat van ervaringen cn indrukken, welke hy heeft opgedaan. Enthousiast was h0 over de hartclUke ontvangst van de Ameri kanen en de grote bereidwilligheid waarmee z.y hun Europese gasten een inzicht gaven In de diverse landbouwvraagstukken, zonder te beweren dat dit de juiste methode is. Haal er uit, wat U er van gebruiken kunt", was steeds de eerste opmerking van de Amerikaanse gastheren. Na een bezoak aan Washington, verbleef het gezelschap eerst negen weken in de staat Montana. Hier werd aan de landbouwhogeschool een zevenweelise cursus in ae methodes van voorlichting gevolgd, zoals deze ook aan de landbouwconsulenten wordt gegeven. De voorlichting- vormt in de Ver. Staten een onderdeel van het werk der landbouwhogescho len, waaronder ook de voorlichting zoals hier door de boerinnenbonden wordt gegeven en het bekende jeugd werk van de 4 H's-clubs is begrepen. ,,En juist van deze methode van voor lichting heb ik veel geleerd", vertel de de heer Schlingemann. zy is veel wetenschappelijker uitgewerkt dan in ons land. De voorlichters krijgen hier bijv. een opleiding in omgang met de boeren, zij leren artikelen schrijven, vergaderingen leiden, vlot spreken enz. De boeren hebben in de Ver. Staten zelf ook meer invloed op de gang van zaken bij de voorlichting doordat hun vertegenwoordigers te zamen met de werkers in de voorlich ting jaarlijks plannen voor de streek opmaken. Verder kunnen de boeren invloed uitoefenen op de aanstelling van de werkers, terwijl zij tevens fi- nanciëel bijdragen aan het werk van de voorlichting. Uiteraard bracht de bestudering van dit vraagstuk de bezoekers ook in contact met de practijk op proefboer- deryen, landbouwbedrijven, enz. Be halve Montana, werden hierby de staten Wyoming, Colorado, Kansas en Missouri doorkruist. In een hitte golf met temperaturen van 110 gra den werd een zeer bezet programma afgewerkt, hetgeen op zichzelf buiten gewoon interessant was, doch niette min veel Inspanning vergde. STERK DOORGEVOERDE MECHANISATIE. Voor de Nederlandse bezoeker val len steeds weer de sterk doorgevoer de mechanisatie in de landbouw en de grote omvang van de bedi-yven op. In de staat Montana, die twaalfmaal zo groot als Nederland is, bedraagt de gemiddelde grootte van de bedrijven 1600 gemeten. In de zeer vruchtbare Gallatin-vallei werd daar een Neder landse kolonie van 300 gezinnen aan getroffen, die het buitengewoon goed maken en de bezoekers uit het moe derland een gastvry onthaal bereid den. Specifieke landarbeiders treft men in de Ver. Staten weinig aan. De Ame rikaan houdt van veranderingen. Na een half jaar in de landbouw te heb ben gewerkt, trekt de arbeider bijv. weer eens naar een myn of fabriek. De ionen bedragen 1 dollar per uur, terwijl een vaste landarbeider in Montana 200 dollar per maand plus kost en inwoning kreeg. Voor Neder landse begrippen lijkt net wel wat lu xueus dat de landarbeider met een ei gen auto naar zfn werk rijdt. De gro te afstanden welke echter vaak moe ten worden afgelegd, maakt dit bezit niet tot een overbodige luxe. Wat nu de indrukken over de Ame rikaanse landbouw zelf zijn? Op ver schillend gebied is men zeer ver, doch dit wil niet zeggen dat de Nederland se landbouw hierby achter staat, al- Rumoer tijdens voetbalmatch. Voor de politierechter te Middel burg stond Dinsdag de wegwerker J. T. uit Krabbendyke terecht, die tij dens een voetbalwedstrijd tussen Ar- nemuiden n en Krabbendyke n, wel ke op 28 Juli in Nieuw- en St. Joos- land werd gespeeld, de scheidsrechter had mishandeld. T. was het niet eens met een door de arbiter genomen be slissing en liet dit biyken door hem een harde klap in het gezicht te ge ven. Verdachte, die zeide in drift te hebben gehandeld, werd veroordeeld tot een boete van 40 of 20 dagen hechtenis. NOG STEEDS In de Vlissingse kapperswinkel was het eerbiedig stil geworden na de laatste woorden van de doorgewinter de hengelaar. Hy had op imposante wijze verhaald van de grote dingen die hy al hengelende tot stand had gebracht, zoals tal van overwinnin gen op kanjers van zeebeesten („van hier tot aan de spiegel daar"). Hel gehele scheer- en knlpauditorium was door deze 'vertéllingen met stomheid geslagen, want het reageerde niet. Doch de man ging onverdroten ver der met zijn latijn en behandeleni ge bijzonderheden van zijn materiaal. „Vorige week", zo meldde hy, „raakte ik eens twee lijntjes plus ze ven haakjes kwijt. Mensen, wat had ik de pee in. Ik kreeg er zelfs ruzie met mijn vrouw over. Daarom ging ik de andere dag nog, maar-es aan de dijk zoeken ...En nu ku-je-me gelove of niet, maar daar vond ik tussen een hoop krabben en wier m'n lijntjes en m'n haakjes. Was dat even grijst" Weer zweeg iedereen, totdat een beschuimde scheerklant de kans zag tussen twee zeepklodders even lucht te happen: ,J2ie had je vrouw daar zéker gelegd", zei hij hatelijk. De hengelaar ging er ernstig op in: at geloof ik niet" zei hy droe vig, «ae ia nog kwaad dus onze zegsman. Er is een groot verschil in opzet. Met de beperkte hoeveelheid landbouwgronden tracht men in ons land een zo hoog mogeiy- ke opbrengst per h.a. te verkrygen, waarmee het aantal werkkrachten in verhouding wordt gebracht. In Ame rika wordt echter gewerkt voor een zo groot mogelijke opbrengst per man uur. De landbouw is zeer exte-sief en de opbrengsten per h.a. zijn dan ook veelal belangryk minder. Op dit laat ste zijn echter ook uitzonderingen. In Colorado heeft het gezelschap veel irrigatiewerken gezien. De boeren kunnen hier de watertoevoer voor de plantengroei precies regelen zoals zg dit wensen. Hierdoor worden op brengsten verkregen, waarvan men in Nederland zou watertanden. Zo was er een boer, die aan een gemiddelde suikerbietenoogst van 48 50 ton per h.a. kwam. „MONSTER"-BEDRIJVEN Zeer interessante bedrijven werden ook bezocht. Om er enkele te noe men: een tarwebedryf van 55.000 ac res, waar met 42 combines wordt ge oogst! Een machtig gezicht wa3 het om 15 combines op één rg over de ko lossale velden te zien trekken. Toch werken op dit bedrijf in de zomer- J"04 70 me maanden slechts mensen. De opbrengsten, 600 kg. per acre, waren voor Nederlandse begrippen ook hier weer laag, doch de massa maakt het hier goed. Wat zou verder een Zeeuwse vee houder denken van een mestveebe- drijf, waarop 40.000 stuks vee per jaar wordt gemest, zoals de Z.L.M.- seeretaris een bedrijf.iri de buurt van Denver (Colorado) zag? De vracht auto's rijden hier langs de 75 geme ten kralen en vullen automatisch de voerbakken! Buitengewoon interes sant om dit alles te aanschouwen. Zo is er nog veel meer te zien in dit rijke land, waar een machtig, jong volk de bewondering van de Europeaan wekt. Het toont veel meer ondernemings lust, mede omdat de mogelijkheden er froter zijn, doch anderzgds ontdekt e bezoeker van de oude wereld tel kenmale dat het leven van dit jonge volk ook nadelen kent. Het mist een achtergrond van geschiedenis en cul tuur! Belgische landbouwers bezochten Zeeland. Een vijftigtal Belgische landbouwers uit Lier en omgeving heeft Dinsdag een excursie naar Zeeland gemaakt. Deze trip werd georganiseerd door de landbouwkundig ingenieur Allaeijs uit Antwerpen in samenwerking met de gebroeders De Bruyn uit Hulst. Allereerst werden in Zeeuwsch- Vlaanderen enkele met mais en kla vers bebouwde percelen bezocht, waar na het gezelschap aan de Reuzenhoek nabij Zaamslag landbouwwerktuigen bezichtigde. Na een bezoek aan de Braakman reisde men via Terneuzen naar Hulst, waar de lunch werd ge bruikt. Nadien bezocht men het koelhuis in Goes en de hofstede „Zeeduin" te Oostkapelle. Tenslotte werd nog een rondrit over Walcheren gemaakt, waarna men via Vlissingen naar huis terugkeerde. Politierechter Middelburg. De houthandelaar E. B. uit Clinge. die met een met paard bespannen wa gen door Hulst reed, terwijl hij dron ken was, werd bij verstek veroordeeld tot f 20 of 10 dagen. Eenzelfde straf, eveneens bij verstek, kreeg E. M. v. d. H.-V. uit Waterlandkerkje, die twee ambtenaren van de Rijkspolitie bele digd had toen deze haar een dagvaar ding wilde uitreiken om voor de po litierechter te verschijnen.. Wegens dronken fietsen werd de Vlissingse be drijfsleider A. V. tot f 40 of 20 dagen en de Souburgse kok A.S. tot f 30 of 15 dagen veroordeeld. BESSENJENEVER Voor s/oorti/r/ertoCes? f TUuuoe oogst f5.70 POLITIERECHTER MIDDELBURG. Het „dijn" werd „mijn", maar de politie sliep niet. De zittingen van de politierechter te Middelburg bestaan voor een niet onbelangrijk deel bij de gratie van de lieden, die, hetzy sporadisch, hetzjj periodiek met de begrippen „mijn" en ,,dyn" in de war zitten en zich, wan neer zij hun kans schoon zien, eensklaps gedrongen voelen om zich aan de eigendommen van een ander te vergrypen. Ook Dinsdag had het eerbied waardige Middelburgse gerechtsgebouw weer een parade van dieven en diefjes binnen zyn muren, variërende van een man, die zgn oude karretje il legaal voor een gloednieuwe fiets had ingeruild tot een stoepenbouwer, die wat oude stenen van een opslagplaats bij een vuilnisbelt had ontvreemd en verbaasd was te horen, dat dit niet mocht. men, want zg moeten een boete van f 60 (of 30 dagen hechtenis) betalen.. De los werkman M. A. D. uit Sluis had van een opslagplaats bij een vuil nisbelt een hoeveelheid oude stenen weggehaald om hiervan een stoep bij zijn huis te fabriceren. Verdachte ver klaarde in de mening te hebben ver keerd, dat deze stenen niemand meer enig nut konden opleveren, maar kreeg niettemin een tientje boete. Een schoenmakersknecht P. H. uit Raamsdonkveer die zich waarschgn- lgk noodgedwongen niet by ziin leest had kunnen houden en in het D.U.W.- kamp te Aagtekerke verzeild was ge raakt, nam op een ochtend, toen hg dit kamp verbet om naar huis terug te keren, een wollen deken als souve nir mee. De politie was hem evenwel al spoedig op het spoor, want reeds de volgende dag reisde de deken naar Aagtekerke terug., By verstek werd de man veroordeeld tot f 25.of 10 dagen. Eenzelfde straf (eveneens by verstek) kreeg de kraanmachinist J. J. S. uit Axel die, samen met de mon teur S. F. L. uit Biervliet, pakjes 0. roomboter had gestolen uit een doos, reerde die van een open terrein ach-1 welke van een vrachtauto was afgf ter zijn tuin, maar aangezien de kei- 1 vallen. De zaak tegen de verdacht tjes aan de gemeente toebehoorden, was de politie er snel bij om een ver baaltje te schrgven. Twintig gulden of tien dagen. rg werd geopend door de 22-ja- rige D.U.W.-arbeider J. W. B. uit Standaardbuiten, die op een Juni avond door Souburg fietste en in een tuintje een nieuw herenrywiel ont dekte, waar hg wel zin in had. Snel reed hy daarmee weg, na zijn oude damesfiets als tegenprestatie tegen het tuinhekje te hebben geplaatst. De volgende dag zette hy zyn nieuw ver worven „bezit" op de trein, die het in de richting van zgn woonplaats moest vervoeren. B. vond het een gemakkeiyke dief stal, maar de politie was hem toen nog te vlug af, want toen hg in Roo sendaal het gestolen voertuig wilde ophalen, werd hij bij de kraag gegre ien met als gevolg, dat hy nu al se- lert ^1 Juni in voorarrest zucht. Con form de eis werd hij Dinsdag veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelyk met twee jaar proeftijd. De Vlissingse chauffeur C. A. de B. kwam op het idee om een paadje door zyn tuin te maken en had daar voor wat klinkers nodig. Hij requi- SPECIALITÊ DE LA MAISON Ook de Middelburgse havenarbei der B. S. had een diefstal op zyn kerfstok. Hg wilde wat extra's ver dienen en daarom haalde hg enkele flinke brokken lood van het dak van zijn huis en verkocht deze aan een op koper. Om lekkage te voorkomen, smeerde hg de plekken, waar het lood had gezeten, in met cement. De huis eigenaar was over dit alles weinig te spreken en toen S. weigerde de scha de te vergoeden, volgde aangifte. De man werd nu gestraft (by verstek) met twee weken gevangenisstraf. Maar liefst zes chauffeurs uit de omgevmg van Breslcens moesten zich verantwoorden voor diefstal van oud ijzer. Zij waren in dienst van de fir ma V., die werkzaamheden verricht aan de Vlissingse sluizenj waar by de afbraak veel oud ijzer vrij kwam. Dit namen zij weg, verstopten het in hun vrachtauto's en deden het van de hand by opkopers in de buurt van Vlissingen. De enige verdachte, die geen verstek had laten gaan, C. S. uit Groeae, werd veroordeeld tot f 40 boete of 20 dagen hechtenis. De an deren, P. J. C., M. C. T. en T. den D. uit Breskens en I. A. de P. en J. J. S. uit Schoondyke, kunnen er spijt van hebben, dat zy niet de moeite hebben genomen om naar Middelburg te ko- Reddingsboot voer uit VUURPIJLEN GERAPPORTEERD. Maandagavond werden te Vlissin gen, o.a. door het Nederlands 'Loods wezen. in N.-W, richting enkele rode vuurpijlen gerapporteerd, zodat men aanvankelijk vermoedde, dat er sche pen in gevaar verkeerden. Ook in Hoek van Holland was het verschhn- sel opgemerkt, met het gevolg, dat de daar gestationneerde reddings- boot ter assistentie uitvoer. Later kwam echter vast te staan, dat de bewuste pylen afkomstig waren van oefeningen tussen Engelse oorlogs schepen en vliegtuigen. De reddings boot keerde naar Hoek van Holland vallen. De zaak tegen de L. werd voor enige tyd aangehouden. U zult 's n>e*rens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LBVERPH.- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea. Knaapje te Nieuwdorp overreden en gedood. Klom óp disselboom van rijdende wagen. Een tragisch ongeval heeft het 9- jarige zoontje van de familie de K. te Nieuwdorp Dinsdagmiddag het le ven gekost. Toen een traetor met twee aanhangwagens, beladen met traan, de openbare school te Nieuw- orp passeerde, is de jongen op de disselboom tussen de twee aanhang wagens geklommen. Even later wil de hij weer van 2yn gevaarlijke zit plaats afspringen en daarbij is hy, waarschynlijk doordat hij struikelde, onder de wielen van de laatste Wagen terecht gekomen, waardoor hy deer- lyk werd verwond. De bestuurder van de tractor, de heer B. V. uit 's-Hee- renhoek, had van dat alles niets ge merkt. Een dokter die, gewaarschuwd door de omwonenden spoedig op de plaats van het ongeval arriveerde, zag de toestand van het slachtoffertje al di rect ernstig in en liet het naar het ziekenhuis Oostwal te Goes overbren- meer baten; in de loop van de namid dag bezweek het aan de bekomen verwondingen. EEN KORTSTONDIGE VACATURE. De heer S. Francke te St. Laurens. Kerkwerve krygt weer een eerste burger. Met ingang van 16 September a.s. is de heer S. Francke, thans werkzaam op de secretarie van St. Lau rens, benoemd tot burgemeester van deze gemeente, waar hy de heer W- Baas opvolgt, die enige tyd geleden tot burgemeester van St. Laurens werd aangesteld. De benoeming van de heer Francke geschiedde by koninklijk besluit van 25 Augustus. Aangezien in de combinatie van betrekkingen van burgemeester en secretaris geen wijziging is gebracht, zal hy naast het bur gemeestersambt tevens het secretariaat van Kerkwerve vervullen. Simon Francke werd op 16 April 1921 in Oostkapelle geboren en is thans dus 31 jaar oua. In 1939 be haalde hg het einddiploma-A van de Middelburgse R.R.B.S., waarna hg van 1 September 1939 tot 1 Maart 1940 als volontair ter secretarie van de gemeente Arnemuiden werkzaam was. Van laatstgenoemde datum af tot 16 Augustus 1941 vervulde hy de gecombineerde functies van adminis trateur en controleur der werkver schaffing en steunverlening aldaar. De heer Francke was hierna enige tyd in Zeeuwsch-Vlaanderen werk zaam, nameiyk als tweede ambtenaar ter secretarie van Schoondyke als hoedanig hg met ingang van 16 Au gustus 1941 werd benoemd. Op 1 April 1944 keerde hij terug naar Wal cheren, waar hy met ingang van die datum werd aangesteld als eerste ambtenaar ter secretarie van de ge meente St. Laurens. Van 1 Juli 1944 tot 1 November 1945 fungeerde hy als waarnemend secretaris van deze ge meente. Gedurende het tijdvak van 1 Febru ari 1945 tot 1 October van dat jaar was hy tevens waarnemend secreta ris-ontvanger der gemeente Seroos- kerke (W.). De waarneming van het ambt van ontvanger duurde voort tot 1 Januari 1946, op welke datum hij tot ontvanger dier gemeente werd benoemd. In 1942 behaalde de nieuw benoem de burgemeester het diploma Gemeen te-administratie en in 1948 het di ploma Gemeentefinanciën. De heer Francke is gehuwd en heeft twee kinderen. Hij is lid van de Gere formeerde Kerk en behoort politiek tot de Anti-Revolutionnaire Partij. In het verenigingsleven van St. Laurens neemt hij een belangrijke plaats in. Zo fungeert hij als penningmeester der plaatselyke afdelingen van de Stichting 19401945 en het Neder lands Bijbelgenootschap en is hg on dermeer bestuurslid van de Vereni-' op contactpersoon voor de vereniging „Koningin Wilhelminafonds". De nieuwe burgemeester van Kerk werve, die Dinsdagmorgen het be noemingsbesluit ontving, was daar over vanzelfsprekend zeer verheugd. „Ik ken Kerkwerve nog niet", zo verklaarde hij tegenover ons, maar ik weet, dat ik in een typische plat telandsgemeente kom en waar ik zelf geboren en getogen ben op het platte- and, ben ik er zekeV van, dat ik mij er- goed thuis zal voelen". Uiteraard neemt de heer Francke met enige weemoed afscheid van de gemeente, waar hy acht jaar, naar hij ons ver telde, zeer prettig heeft gewerkt en een niet minder prettige omgang met de bevolking heeft gehad. „Ilc moet mij natuurlyk nog. volko men inwerken in de plaatselyke pro blemen van Kerkwerve", zo zeide hg. Het is wel aangenaam, wanneer men by zyn benoeming tot burgemeester VLISSINGSE FEESTWEEK. Prijswinnaars werden Dinsdagavond aangewezen. Dagenlang heeft de commissie voor de Vlissingse etalagewedstrijd nodig gehad om de talloze wedstrijdformulieren te selecteren, die door het pu bliek waren ingeleverd Dinsdagavond werd de laatste hand aan deze om- vangryke arbeid gelegd en konden de prijswinnaars worden aangewezen. Voorts Herstelde kerk in St. Laurens in gebruik. Voorlopig is als datum voor het in- gebruiknemen van de gerestaureerde Ned. Hervormde kerk te St. Laurens vastgesteld Woensdag 1 October a.s. Des avonds om 7 uur zal dan in het geheel herstelde gebouw een spe ciale dienst worden gehouden. Najaarskadervergaderingen C.N.V. De najaarskadervergaderingen van het Chr. Nat Vakverbond zullen dit jaar in de provincie Zeeland wor den gehouden te Middelburg op Za terdag 20 September, te Zierikzee op 27 September en te Goes op 4 October. Geval van kinderverlamming in Westkapeile. In Westkapeile heeft zich bij het tienjarig zoontje van de fam. R. een licht geval van kinderverlamming voorgedaan. Het patiëntje is naar een zikenhuis overgebracht. EEN REUSACHTIGE AARDAPPEL Een zoon van mevrouw de wedu we N. Smits te Stavenisse raapte ty. dens het aardappelrooien een Eigen heimer met een gewicht van maar liefst één kilogram. By de selectie is overigens gebleken dat vele winkeliers-prijswinnaars, die vorige week door de deskundige jury werden gekozen, door het publiek eveneens als de beste etaleurs werden opgegeven. In totaal waren er 21 inzenders, die zeven van de tien beste jury-eta lages op hun formulier vermeldden, hetgeen voor de commissie aanlei ding was om in plaats van 20 prij zen voor het publiek er 21 toe te kennen. Om de juiste volgorde vast te stel len werd gewerkt met een punten waardering, waarvan het maximum 55 bedroeg. Dit aantal kon worden gehaald, wanneer de inzending gelijk was aan de uitspraak van de jury. Geen enkele inzender behaalde deze 55 punten: het hoogst aantal, dat door twee deelnemers werd verkre gen, was 36. De twee eerste prgzen werden onder hen verloot. De hon derd gulden gingen naar C. Kluijfhout en de vyf en zeventig gulden naar F. van Nunen beiden te Vlissingen. De derde pry's, vyftfg gulden, was Staatssecretaris dr Muntendam vergiste zich. HET SUBCENTRUM VOOR KANKER. BESTRIJDING IN MIDDELBURG. In een telefonisch onderhoud, dat wij met dr. J. J. Olcker te Middelburg, hadden, toonde deze zich verbaasd over de mededeling van de staatsse cretaris van volksgezondheid, dr. P. Muntendam, voor de N.C.R.V.-micro- foon, dat plannen worden uitgewerkt voor de stichting in ons land van sub centra voor de kankerbestrijding en dat daarbij o.a. wordt gedacht aan Middelburg. Dit subcentrum in de Zeeuwse hoofdstad is Immers reeds gesticht en werkt al geruime tijd. Er is ook reeds radium toegezegd. voor S. Burgers Vlissingen. waren er nog pryzen van 25, 10 en 5 gulden. Deze bedragen worden uit gekeerd in waardebonnen. Uit de animo, waarmede het pu bliek aan deze etalagewedstrijd heeft deelgenomen, is opnieuw gebleken, dat deze sportieve strijd in de V.V.V.- feestweek een succes is geworden. Dat bovendien de fraaie etalages werden gewaardeerd kwam onder meer vast te staan uit rijmpjes enz., die de commissie op de formulieren aantrof. Ongetwijfeld zal de Vlissing se middenstand en het grootwinkel bedrijf ook een eventuele volgende keer weer met een attractieve wed- stryd voor de dag komen. Carillonconcert te Vlissingen Hedenavond geeft de stadsbeiaar- dier van Bergen op Zoom, de heer A. J. de Groot van 20.30 tot 21.30 uur een concert op het carillon van de St. Jacobstoren te Vlissingen. Het pro gramma luidt: 1. Praeludium en Fuga, B. J. Frans- sen; 2a. Koraal: Jesu Joy of man's desering, J. S. Bach; b. Ceciliana, T„l. ,1 - O Tf r. 1 Joh. de Gruyter; 3. Italiana-Sonata, Géo Clément; 4. a. Waak op Neder land, A. Diepenbrock; b. Klokke Roe land, J. Destoop; c. Naar Zee, J. J. Viotta; d. Een Draaiersjongen, R. Holl: e. Klokkenlied „Zing o Toren", B, vereyeken; 5. Caland-Sulte, Ger. Boediin; I, Arbeid; n. Haven en Stad: 311. Hymne, (Geschreven in opdracht der Rotterdamse beiaard-commissie 1951); 6a. Intermezzo, A. de Groot; b. Andante Cantabile, A. de Groot; 7a. Sangvals Fran Angermanland, Zweedse Volksdans; b. Det Giek en Jungfru uti en Hage, Zweeds Volks lied; 8. Fantasie op het Ned. Volks lied, Fr. Marriott. „Dat men eens van drincken sprack". (Bekroond in de compositiewedstrijd 1951 te Meche- len). op een gespreid bedje komt, maar nog aangenamer, wanneer men direct zijn aandacht kan concentreren op datgene, wat verbeterd kan worden en mede kan werken aan de oplossing van eventuele problemen, die de ge meente en de burgerij aangaan... Het staat nog niet vast wanneer de heer Francke als burgemeester zal worden geïnstalleerd. Kerkwerve is, zoals bekend, één van de gemeenten op Schouwen-Duiveland, welke vol gens de grenswijzigingsplannen op den duur opgeheven zullen worden. De benoeming van de heer Francke schynt er op te duiden, dat van deze opheffing de eerstvolgende paar ja ren nog geen sprake zal zyn. Belangrijk werk in Oost- Zeenwsch-Vlaanderen. Uitvoering van kostbaar ontwateringsplan. Naar wij vernemen heeft de Cultuur technische Dienst aan het calamiteuze waterschap Walsoorden een subsidie toegekend van 81 in de kosten, wel ke de verbetering van dit waterschap vergt. Het plan, waarvan de kosten op f 639.840— worden geraamd, is een onderdeel van het ontwateringsplan, dat ir. K. Drok te Terneuzen voor het Oostelijk deel van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft ontworpen. De uitvoering geschiedt als „vrij werk" en zoveel mogelijk in hand kracht. In verband met de toenemende werkloosheid in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren moet de uitvoering van dit werk van grote betekenis voor deze streek worden geacht Advertentie. Lang gezocht doch thans gevonden is hei aLLes overvrejjenae nudcta ter verwijdering van likdoorns eksterogen, eeltknobbets. wratten enz. Voorbij is de tijd van pleister zalf of tinctuur. Bij het gebruik van Mda-stifl zult U verbaasd zijn over het verrassende resultaat. Slechts 90 ets. Verkrijgb. by Uw apoth. of drog. Middelburg kan half millioen lenen De gemeente Middelburg heeft een geldlening van f 500.000 aangeboden gekregen en wel op onderhandse schuldbekentenis tegen een rente van 4Vi per jaar, met een looptijd van dertig jaar. Gedurende de eerste tien jaren behoeft niets afgelost te wor den; daarna is gedurende twintig ja ren een gelykmatige aflossing van f 25.000 per jaar verschuldigd. De ge middelde looptyd van deze lening be draagt twintig en een half jaar. Zy voldoet geheel aan de regeringsvoor- sehriften. B. en W„ die het geld willen ge bruiken voor consolidatie van vlot tende schuld (aangegaan ten behoeve van de woningbouw) en van investe ringen by de bedrijven, stellen de raadsleden voor tot het aangaan van deze lening te besluiten. Besluit van de raad van Hulst vernietigd In het staatsblad van Dinsdag is opgenomen een Kon. Besluit van 6 Augustus 1.1. tot vernietiging van het besluit van de raad van Hulst van 29 Februari 1952, waarby aan G. L. Weemaes aldaar, in beroep tegen een besluit van Burgemeester en Wethou ders, vergunning is verleend voor de bouw van een werkplaats. B. en W. hadden de vergunning ge weigerd aangezien het bouwplan van Weemaes afweek van het goedge keurde plan van uitbreiding voor Hulst. In het Kon. Besluit wordt over wogen, dat de raad de vergunning heeft verleend omdat naar zyn me ning het uitbreidingsplan ontwor pen in de onderstelling, dat het grondgebied der gemeente spoedig door grenswyzïging zou worden ver ruimd, welke wyziging echter tot dus ver is uitgebleven niet meer doel matig is voor zover het de oprichting van bedrijfsgebouwen in het hierbe- doelde deel der gemeente niet toelaat. 's Raads oordeel over de doelma tigheid van het plan van uitbreiding kan echter niet in aanmerking komen bij de beslissing over bouwvergunning ingevolge artikel 6, tweede lid der woningwet, welke uitsluitend wordt bepaald door toetsing van het bouw plan aan de aldaar bedoelde voor schriften. Verder wordt overwogen, dat de werkplaats, welke een opper vlakte heeft van 6 bij 17.5 meter, veel groter is dan voor bijgebouwtjes by woonhuizen is toegelaten volgens art. 22 der bebouwingsverordening, van welk voorschrift geen vrijstelling kan worden verleend. Naar het oordeel van de kroon hebben B. en W. de ver gunning derhalve terecht geweigerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 2