NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden ZEEUWSCH-VLAANDFREN KERKNIEUWS Wissel Zeeuws-Vlaanderen WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1952. PBOV1NCI ALE ZEEUWSE OOUBAUT Raad voor de Scheepvaart behandelde aanvaring op de Schelde. KAPITEIN VAN DE „MEER KERK" MAAKTE GEEN FOUT In de avond van de 23ste April jl. is het bgna 8000 brt. metende vracht schip ss „Meerkerk" van de N.V. Ver. Ned. Scheepvaart-Mij. in Den Haag, op de Schelde even buiten Antwerpen in aanvaring gekomen met de kleine Engelse kustvaardei „Holdernile". Beide schepen zouden elkaar aan bakboord gepasseerd zijn als niet onverwachts de „Holdernile" bakboord was uitgegaan voor de boeg langs van de „Meerkerk". Het gevolg was, dat de „Meerkerk" het achter schip van de kustvaarder aanvoer, tengevolge waarvan het scheepje zonk. De 27-jarige Engelse stoker Franck Race verdronk. Dinsdag werd de kapitein van de „Meerkerk" door de Raad van de Scheepvaart gehoord. De kapitein vertelde, dat hg noch zijn bemanning twee stoten, die bij de manoeuvre be horen, van de „Holdernile" had ge hoord. Terstond iv de aanvaring had hij. alle maatregelen genomen, o.m. een sloep gestreken om de drenkelin gen op te pikken. De „Meerkerk!' zelt werd slechts licht beschadigd. De Engelse kustvaarder had een Belgi sche loods aan boord wiens tweede reis dit was. de „Meerkerk" een oude re loods. De inspecteur-generaal zeïde van oordeel te zijn, dat de kapitein van de „Meerkerk" alles had gedaan wat goed zeemanschap vereist, zodat de schuld van de aanvaring niet aan hem doch aan de navigatie van het Britse schip te wijten was. Hieruit kan alleen de lering worden getrok ken, dat men altijd, ook al is er ogen- schg'nlijk niets bijzonders aan de hand scherp op moet letten. De Raad zal later schriftelijk uit spraak doen. Diploma-uitreiking aan Zeeuwse vlassersschooi. In aanwezigheid van vele vooraan staande persoonlijkheden uit agrari sche. en vlasserskringen werden in Koewacht diploma's uitgereikt aan de feslaagde leerlingen van de Eerste eeuwse Vlassersschooi aldaar. Burgemeester P. H. Geirnaerdt van St. Jansteen, voorzitter van het schoolbestuur, wees er in zijn ope ningswoord op, dat de school steeds betere resultaten weet te bereiken, hetgeen niet alleen te danken is aan het feit, dat het daar gegeven onder wijs uitstekend genoemd mag wor den, doch ook aan de belangstelling voor de school. Steeds meer wordt be seft, dat een grondige voorbereiding voor de toekomstige vlassers onont beerlijk is. Vervolgens wenste de heer Geir naerdt de 99 gediplomeerden met het door hen bereikte resultaat geluk; hij sprak de hoop uit, dat zij met de vergaarde kennis hun voordeel zul len weten te doen. De directeur van het Vlasinstituut te Wageningen, ir. J. I, C. Butler, de voorzitter van de Ned. Vlassersfede ratie, de heer J, Akkerbout en de rijksconsulent voor landbouwonder- wijsaangelegenheden, ir L. .van Dijk, reikten vervolgens de diploma's aan de geslaagde leerlingen van de dag school en de zwingel-, root- boek houd- en motorcursussen uit. Uit ge schiedde met een toepasselijk woord. De heer Akkerbout verklaarde, dat Zeeuwsch Vlaanderen wat de ont wikkeling van de vlassers betreft te genover andere gebieden een uitste kend figuur slaat, hetgeen een gevolg is van het verheugende feit, dat men er in Zeeuwsch Vlaanderen naar streeft zich verder in zijn werk te bekwamen. De beer Van Dijk bracht hulde aan de leerkrachten en daarbij in het bijzonder aan de directeur, de heer R. Martinet. CONTACTAVONDEN. Door de R.K. Bond van Muziek verenigingen in Zeeuwsch Vlaande ren werden in samenwerking met de provinciale bond contactavonden ge houden te Terho"., Kloosterzande Hulst, St. Jansteen, N Namen' Westdorpe en Sluiskil. Op 'deze avon den werd het woord gevoerd door de secretaris van het hoofdbestuur de heer Th. v. Osta uit Lage Zwa- luwe, die o.a. de concoursen onder de loupe nam en de mogelijkheden bekeek om tot betere resultaten en betere verhoudingen te komen Er volgde overal een vruchtbare ge- dachtenwisseling, ERNSTIGE AANRIJDING. De heer J. F. A. uit Koewacht kwam Zondagavond uit de Evertsen- stvaat de Kanaalkade te Axel inge- fiest. Door een voorbijrijdende jeep werd hij aangeredën, waardoor zijn rijwiel totaal werd vernield. Het slachtoffer zelf werd met een hersen schudding per taxi naar huis ge bracht. De chauffeur ging bij dit on geluk vrjj uit. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. ERNSTIGE VAL. Tijdens een fietstochtje naar Koe wacht kwam mevr. E.*R. uit Sluiskil te vallen, toen zij een aan het stuur hangende tas raakte. Zij liep enkele verwondingen op aan armen en voor hoofd en bleef bewusteloos aan de kant van de weg liggen. Toevalliger wijs passeerde een arts uit Terneu- zen. Hij verleende eerste hulp en ver voerde het slachtoffer naar haar wo ning te Sluiskil. RAAD HONTENISSE Verbetering Clooslerslraat In een spoedeisende vergadermg besloot de raad van Hontenisse een bedrag van 45.520 te voteren voor de verbetering van de Cloosterstraat, welk werk gegund werd aan de fa. Hol. Geprotesteerd werd tegen het feit, dat G. S. de provinciale bijdra ge van 18.850 hadden ingetrokken, omdat het bier een verbetering- van een tertia.re weg betrof Men be sloot het materiaal met uitzondering van de klinkerstenen bij de fa. J. Bleyenbergh aan te kopen. Met de Boerenleenbank van Lams- waarde werd een geldlening van 35.000 aangegaan. Van de gemeente Hulst was een schrgven ontvangen, dat geen ver gunningen voor festiviteiten meer in Hulst zullen worden afgegeven, wan neer in de nabuurgemeenten kermis sen en feestelijkheden worden geor ganiseerd. Door de heer Adriaansens werd de aandacht gevestigd op het onoor deelkundig uitbaggeren van de haven in Walsoorden. De heer Baart Klaag de over de trage gang van zaken bij de betaling van de havenwerk zaamheden Volgens de voorzitter lag de schuld bij het Hoofd van Bouw- en Woningtoezicht. Hg zal op bespoediging aandringen. Door de heer de Meyer werd gepleit voor meer lantaarnpalen. Door de rari werd een grasmaaimachine aange schaft voor 't gemeentelijk sportter rein, opdat dit terrein aan de eisen van de K.N.V.B. zal kunnen vol doen, St Jansteen ERNSTIGE AANRIJDING. In de Hemelstraat te St. Jansteen gebeurde er een aanrijding tussen een motorrijder en een auto. De motorrijder, de heer A. B. alhier, werd ernstig aan hoofd en be nen gekwetst. Hij moest in een huis worden binnengebracht. Door de po litie wordt een onderzoek naar de schuldvraag ingesteld, „SMASH" OPENT TENNISBANEN Op Zaterdag 30 Augustus zal de tennisclub „Smash" te St. Jansteen haar nieuwe tennisbanen in gebruik nemen. Ter gelegenheid van de open stelling zullen op de nieuwe banen een serie enkelspelen voor dames en heren worden gespeeld en verder staan ook gemengde dubbelspelen op het programma. ONGEVAL. Een zekere mej. v. d. K. uit Os- senisse, die te St. Jansteen onver wacht de weg overstak, werd door een motor gegrepen. Zg werd naar het ziekenhuis in Hulst overgebracht. Cadzand STRANDBEZOEK. Het mooie weer gedurende het afgelopen weekeind bracht velen er toe de koelte van de zee op te zoe ken. Vooral Zondagmiddag trok een stroom van wielrijders en auto's naar Cadzand en het was voorna melijk aan het optreden van de rijkspolitie te danken, dat zich geen verkeersstagaaties voordeden en ie der vlot een parkeerplaats voor zijn voertuig kon vinden. WIELERKOERS. Het bestuur van de Wielerclub „De Wielingen" te Cadzand is bezig met de voorbereiding van de kermis- koers op 6 Sept. a.s. Het parcours loopt vanaf de molen over de Ring dijk, langs de Erasmusweg en door het dorp via de provinciale weg weer naar de molen van de Voogdt. Er zgn reeds een groot aantal aan meldingen binnengekomen. Groede AANBESTEDING. Door het architectenbureau J. C. P. Loonen te Breskens. werd aanbe steed het bouwen van een landbouw- schuur met stalling; en voederber ging te Groeivoor reker ng van Graaf C. de Hemp tinne te Pinte (België.) De inschrijvingen waren als volgt: C. A. de Ruijscher, Hoofdplaat 35.0c.u-, R. Verstrc ten, Oostburg 35.600; Gebr. Visser, Breskens 36.627; V. Verstaeten, Hoofdplaat 36.840; Simpelaar, Oostburg 37.800; E. A. de Boever, Biervliet 38.400; J. van Róseveldt, Breskens 40.900; Gebr. Vergouwe, Breskens 41.055. Hulst JUBILEUM-JA"MARKT. de Korenbeurs te Hulst werd een bijeenkomst gehouden van het Jaarmarktcomité. Men besloot de derde Maandag in November een ju bileum jaarmarkt te organiseren, waarvoor bereids voorbereidingen zullen worden getroffen. Men zai zich van de medewerking van het gemeentebestuur verzekeren. HET SOLISTENCONCOURS Zoals bekend zal op 25 en 26 Oc tober in Hulst een solistenconcours georganiseerd worden. De leiding berust bij de heren Aug, Eeckhout, oud-directeur van de Nieuwe Har monie en ere-directeur van de Kon. Sted. Harmonie, Hugo Metsers en G. Eeckhout, oud-bestuursleden van de Nieuwe Harmonie, drs L Locke- feer, lid van de Cultuurraad en A. Groen. De bedoeling van de organisatoren is een andere richting voor solisten concoursen te propageren, door af delingen te bepalen, waarin ver plichte nummers moeten gespeeld wórden, waardoor vermeden kan worden, dat steeds met „afgezaag de" tot in den treure geoefende stuk ken, bepaalde resultaten behaald worden, die geen enkele waarborg van enige muzikale prestatie geven. GEVOLGEN VAN RUZIE. Een zekere W. te Hulst, wiens vrouw al enige dagen bg haar doch ter vertoefde, ging er op uit om zijn vrouw in ae Trumanlaan terug te halen. Hg wond zich zo op, dat hij met zijn arm door een ruit sloeg, waardoor een slagader geraakt werd. Overbrenging naar het ziekenhuis was noodzakelijk. ferneuzen AANRIJDING. Dinsdagmiddag deed zich op de Schut- tershofweg te Terneuzen ter hoogte van de uitrit van „De Hoop" een aan rijding voor lussen twee personen auto's, resp. bestuurd door M. P. H. uit Hontenisse en J. van D. uit Ter- neuzen. Beide wagens werden bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Goen gunstige mosselexport De export van mosselen is niet zo groot als werd verwacht. De kwa liteit van de mosselen is echter goed te noemen een visgewicht tot 30 kg. is geen uitzondering. Het is evenwel jammer, dat Noord Frankrijk nog steeds niet open is voor de export. België neemt tamelijk af, doen in hoofdzaak Waddemnosseien. waar door de Zeeuwse kwekers zich ach teruit voelen gezet. Van Belgische zijde wordt bovendien geklaagd over de hoge prijzen, zodat alles bij elkaar tot op heden niet van een uitgespro ken gunstige verzending kan worden gesproken. In de week van 18 tot 23 Augus tus werden door Bruinisser kwekers afgeleverd te Tholen en Yerseke 775 tonnen mossels. In dezelfde week van 1951 was dit cijfer 3710 tonnen. Axel KLEUTERSCHOOL. De Kleuterschool aan de Nieuw- straat te Axel is th herschapen in een twee-lokalig gebouw, waar door de leerlingen een verdeling krijgen in een hoge- en een lage klasse. Ook de wanden zijn opge knapt en vormen nu met hun frisse kleuren een aantrekkelijk geheel. De verbetering en vernieuwing is voltoo zodat de kinderen na de vacantie in hun nieuwe omgeving kunnen beginnen met hun studies. 55-JARIGE BRUILOFT. Het echtpaar M. Verstraeten-Boeye te Axel vierde Dinsdag zijn 55-jari- ge bruiloft. ONVOORi CHTIGHEID. Bij het aansteken van een primus verwondde de 14-jarige zoon van de winkelier J. G. M. in de Noordstraat te Axel zich dermate, dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk was. BRANDWONDEN. De eigenaar van speeltuin „Zo- merlust" te Axel, de heer C. F., pro beerde in zijn zaak de pas gelegde gasverwarming. Een kvlam ver wondde hem vrij ernstig aan het ge laat. Doktershui" werd ingeroepen, doch het slachtoffer kon thuis ver der behandeld worden. HET JONGE KERK-WEEKEND. Naar wij vernemen zullen de deel nemers aan het Jonge Kerk-weekend, dat op 20 en 21 September te Axel gehouden zal worden, niet worden ondergebracht in de Axelse jeugd herberg. Particulieren uit Axel heb ben aangeboden de deelnemers te huisvesten. AARDIGE ATTENTIE. De tien jonge Friezen en Friezin nen, die van de „Leeuwarder Cou rant" een week in „Bleye Haghe", de nieuwe Axelse jeugdherberg mochten doorbrengen, stuurden dezer, dagen aan de heer en mevrouw Van de Rée ;een groot pakket, inhoudende Fries roggebrood, zoete (Friese) broden,' koek en diverse andere echt Friese lekkernijen als dank voor het aange name vei-blijf, Het hoeft niet gezegd te worden, dat ook de gasten in deze gulle gaven meedeelden. IJzendijke UITSLAG BOLLING. Ter gelegenheid van de opening van 't gerestaureerde Raadhuis te IJzen dijke gaf de plaatselijke boldersclub met medewerking van het gemeente bestuur een prijsbolling. Ie prijs L. de Betue en P. Martens, welke tevens beslag legden op het souvenir, 2e prijs A. van Looij en G. Baute, 3e prrjs A. Martens en J. Henneke, 4e prijs P. Mussche en C. Mussche, 5e prijs Th. Ocké en A. Mussche, 6e prijs de Looze en J. Willemsen, 7e prijs ZWEMMEN Successen van Terneuzense zwemmers in België. Waterpolo-team won de „Coupe de Profondeville". In het Belgische plaatsje Profonde ville In liet Maasdal tussen Namen en Dinant, waar de Terneuzense zwem- en poloclub „De Schelde" het afgelopen week-einde te £ast was, heeft ueze club op waardige wijze de eer van de Zeeuwse zwemwereid hooggehouden. In een internationaal zwemtournooi waaraan werd deelge nomen door R. Namur uit Namen, A. S. Mohon uit Charleville in Frankrijk en door de Terneuzense club wist „De Schelde" Sn de zwemwedstrgden be slag te leggen op de tweede plaats met 110 punten achter Namen dat eerste werd en 131 punten behaalde. De waterpolowedstrgd tegen Na men werd gewonnen door de Terneii- zenaars, die hierdoor in het bezit kwamen, van de „Coupe de Profonde ville". de beker die voor de winnaar was beschikbaar gesteld. De uitslag van deze wedstrijd tegen een sterk spelend Namen was 62 in het voor deel van Terneuzen. Met de rust was de stand 21. Voor de aanvang van de wedstrijden werden de verschillende clubs in het gemeentehuis ontvangen en werden alle leden op de gebruikelijke ere-wijn getracteerd. Diverse sprekers voer den hier het woord; de heren M. van Kerkvoort en L. de Jong spraken na mens „De Schelde" tot hun Belgische en Franse sportvrienden. In de zwemwedstrgden boekten de Terneuzense jongens en meisjes de volgende resultaten: Op de 50 meter schoolslag heren werd J. Smit uit Terneuzen 3e; de 50 meter vrije slag heren leverde een tweede plaats op voor J. Acke uit Terneuzen. Verder waren de uitslagen: 50 meter rugslag heren; 3. J. de Smit; 50 meter school slag jongens tot en met 17 jaar: 1. L. Baert. en 3. C. van Akkeren; 50 meter vrije slag jongens tot en met 17 jaar: 1. M. Bareman en 3. J. v. d. Meer; 50 meter schoolslag meisjes tot en met 17 jaar: 2. L. Boers; 3. R. Cattoir en 4. C. de Bruin. 100 meter schoolslag heren: 2. J. de Smit; 100 m. vrije slag heren: 1. M. Vink; 2. H. Spaas; 50 meter rugslag jongens tot en met 17 jaar: 2. L. Boersma en 4. K. van Akkeren; 50 meter schoolslag dames; 1. L. Boers; estafette 3 x 50 meter wisselslag heren: 2. Terneuzen; 3 x 50 meter wisselslag jongens tot en met 17 jaar: 1. Terneuzen; 3 x 50 meter wisselslag dames: 1. Terneuzen en 3. Terneuzen II; 4 x 50 meter schoolslag heren: 2. Terneuzen. Marktberichten VEILING KRABBENDIJKE. 26 Aug. Exportveffing: Triumph A 33.70—34.30, BC 28.40—30. huishoud I 28.40—29.50, id. I 26.70—27.60. id. II 18.80. James Grieve A 24.10, B 23.10. C 20.60, huishoud I'20.10-^25.30, huishoudIï 10.10. Manks Codlin A 17.30, B 15.50, BC 15.90, huishoud I 16.70, huishoud II 4.60. Tr. de Ct-onsel A 23, B 18, BC 16.10, huishoud I 10—15.80. Zigeunerin A 20.70, B 21. BC 21.10, huishoud I 19—22.10, huishoud II 16. Kleine Veiling: Triumph verpakt 28 37, id. los 1324. Clapps Favourite 15—16. Zigeunerin verp. 23—28. James Grieve 4— 23. Manies Codlin 310. Reine Victoria 312. Reine Claude d'Althan 413. Dubb. bonen 2934. Bramen 48. VEILING STAVENISSE. 26 Aug.: Aardappelen: Witte Eigenhei mers 9.30—8.90, id bonken 7.30; Blauwe eigenheimers 9.40; Bintjes 8.30. idem bon ken 820. Aanvoer pl.m. 20 ton. VISMIJN VEERE. 25 Aug.: Export garnalen 1046 kg 89— 1.30. Handels garnalen 170 kg 79—81. Schar 130 kg 28—38. Bot 354 kg 18—40. Schol 5 ue uuuic eii j. vv memseii, <e Ulllö A. Vermeulen en A. de Smet, 8e prijs 8 g 17- MlddeI tonS 259 L. Veld en E. Anker, 9e prijs Joh. I icg. 9i—1j'4: Rog 263 k& Visiever Ocké en A. van. Vlaanderen. 2 kg 1.37. Sar dijn 3 kg 16. Alles per kg. MEVR. DA A. J. MEERDINK- VAN DEN BAN TE BAARN EEN KWART EEUW PREDIKANTE. Donderdag 4 September a.s. zal het een kwart eeuw zijn geleden, dat mevr. da A J. Meerdink-van den Ban te Baam werd bevestigd als Doopsgezind predikante. Mevr. Meerdink-van den Ban werd 16 Mei 1898 geboren te Haarlem, waar haar vader een bekende archi tect was, bezocht het gymnasium te Haarlem en studeerde vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Leiden en aan het Doopsgezind seminarium te Am sterdam. Nadat mevr. Meerdink-van den Ban in 1924 proponente was ge worden bij de Algemene Doopsgezin de Sociëteit was zij eei-st enige tijd werkzaam bij de N.C.S.V. en het stadszendingswerk te Utrecht en te Rotterdam. Op 4 September 1927 werd propo nente Van den Ban door wijlen dr. A. K. Kuiper van Amsterdam bevestigd als predikante van dp Doopsgezinde gemeente van Staveren en Molkwe- rum. In 19' 1 verwisselde de jubila- resse deze gemeente met die van Vlissingen, waar zij in 1935 in het hu welijk trad met ir. P. Th. Meerdink, hoofd-ingenieur bij de Kon. Paket- Maatschappij te Amsterdam. Op ver zoek van de. gemeente bleef zij toen predikante van de Doopsgezinde ge meente te Vlissingen, eerst bij wgze van proef. Tot op heden is zg steeds predikante bij de Algeméne Doops gezinde Sociëteit gebleven. Naar me vrouw Meerdink-van den Ban ons vertelde meende zij dat zg momen teel de enige getrouwde predikante in Nederland is. In 1939 vertrok de jubilaresse van Vlissingen naar Amsterdam, waar zg tot 1948 hulppredikster van de Doopsgezinde gemeente is geweest. Op 15 Februari 1948 deed mevrouw Meerdink-van den Ban haar intrede bg de Doopsgezinde gemeente te Baarn en Soest. In de loop dér jaren heeft de ju bilaresse vele bestuursfuncties ver vuld en zitting gehad in tal van col leges. Zo was zij vele jaren bestuurs lid van de Doopsgezinde Zendings- i vereniging, de laatste 6 jaar was zij daarvan voorzitster en werden door haar uit naam van de Doopsgezinde Broederschap drie zendelingen tot hun werk afgevaardigd. Verder was zij lid van het hoofdbestuur van de N.C.S.V.; bestuurslid van de Christen Jongevrouwen Federatie; voorzitster van de Vrouwenbond tot verhoging van het zedelijk bewustzijn (tegen woordig ,,Zeden-opbouw"). Momen teel is zij nog bestuurslid van de plaatselijke afdeling van het Neder= lands Bijbelgenootschap. Van de hand van mevr. Meerdink- van den Ban verschenen artikelen in diverse bladen. Verder was zij redac trice van „Onze Zending" en ver zorgde in 1926 het Dagboekje „Uit Zijne Volheid". Tenslotte deelde de jubilaris ons nog mede, dat zij geen herdenkings rede zal uitspreken. Toevalligerwijze zal zij 7 September a.s. in haar oude gemeente Staveren een preekbeurt vervullen. Naar zij ons uitdrukkelijk verklaarde, zal dit een gewone dienst zijn. ZILVEREN JUBILEUM DS. DAMSTÉ. Op 4 September a.s, hoopt ds. E. R. Damsté, Ned, Herv. predikant te IJs- selstein, vroeger te Stavenisse, zijn 25-jarig ambtsjubileum te vieren. Ds. Damsté werd op 1 Juli 1903 geboren en werd op. 4 November 1925 candi- daat tot de H. Dienst Achtereenvol gens was hg hulpprediker te Zierilt- zee, Windesheim én te Zwolle. Op 4 September 1927 werd hij in zijn eer ste gemeente Huisduinen-Julianadorp bevestigd. In 1932 vertrok hg naar Ransdorp-Schellingwoude, in welke gemeente hg tot de Geref. Bond over ging. Van Schellingwoude vertrok hij op 24 November 1935 naar Sluipwijk. Op 22 Juni 1941 volgde zgn intrede te Stavenisse en op 14 Juli 1946 te Groot-Ammers. Sinds 20 October 1949 staat deï jubilaris in IJsselstein. KERKELIJKE BENOEMINGEN. Tot kapelaan te Lamswaarde werd benoemd kapelaan de Kerff uit Graauw. Kapelaan H de Korc uit Hulst werd overgeplaatst naar Steenber gen. Vlissingse tennissers door Scarborough verslagen. Middelburgs voetbalelftal klopte Engelse gasten (5 1). Op de feestelijke met Engelse en Nederlandse vlaggen versierde tennis banen te Vlissingen hebben de tennls- spelende Scarborough-mensen hun Vlissingse collega's goed partij gege ven. In het stralende Augustus-zon- netje flitsen de ballen heen en weer over het rode gravel dat het een aard had en het enthousiasme van beide partijen werd groter naarmate de laat ste en spannendste partij tussen dr. Spuyman met de heer A. Bode en mr. W. Wilson met mr. Wilson naderde. De uitslagen van de verschillende partijen luiden als volgt: Mixed dubbel: Mej. N. Bouma en dr. Spuyman tegen mrs. P. A. Ma nyard en mr. T. D. Manyard, 06, 1 —6; mevr. C. den Hamer en de heer A Bode tegen miss J. Mitchell en mr. B. Morley, 6—1, 5—7, 6—3; mevr. C. Braak en de heer M. Braak tegen miss P. Criddle en mr. W. Wilson 16, KORFBAL COMPETITIE S.D.K.B. De uitslagen van de competitie S.D.K.B. luiden: le Klasse: StrandvogelsOWK 6 2; VelocitasUnitas 3—4. Stand: Burgh 14-25; Unitas 13-17; Zeemeeuwen 13-15; Die Gouwe 14- 14; Strandvogels 14-12; OWK 13-10; Velocitas 13-8; DSS 14-7. 2e Klasse: DoskoBurgh 71. EINDSTAND. Brouwershaven 10 9 0 1 40-25 18 DES 10 5 1 4 37-21 11 Dosko 10 5 1 4 :i 11 Burgh H 10 4 1 5 30-44 9 Zwaluwen 10 3 0 7 24-30 6 Stormvogels 10 1 3 6 24-38 5 Res. 2e Klasse A: Strandvogels II Velocitas II 142. (Strandvogels II kampioen). Junioren Groe- B: DSSBrouwers haven B 21. Programma. 29 Aug. Unitas III Noad li 30 Aug. OWK I—Unitas I; Velocitas IZ- cuwen I; Unitas -Noad II; DSS-juniorenBriha- venjunioren A; OWK-juniorenBr'- havenjunioren B. STRANDVOGELS I— SV.O.W.K. I 6—2. Te Renesse werd een korfbalwed strijd gespeeld tussen de Strandvo gels I en S.V.O.W.K. I. Strandvogels wist deze ontmoeting met 62 te winnen nadat de ruststand met 4—1 was ingegaan. Speelclub-exploitant won kapitale bedragen. „Ik deed het alleen voor wat ontspanning". De Amsterdamse politierechter heeft een geruchtmakende zaak be handeld tegen de lompenkoopman H. B. uit de hoofdstad, indertijd betrok ken bij een smokkel van horloges in het groot en thans beschuldigd van het op ongeoorloofde wijze exploite ren van een speelhol in Amsterdam op een wgze die alle beschrijvingen tart. Door talrijke malversaties was het mogelijk dat 'n gewezen Utrechts advocaat in deze „club" het kapitale bedrag van f 150.000 verloor, voor een derde gedeelte waarvan liü thans nog steeds in het krijt staat, en dat ook andereu, onder wie collega's-ex- ploitanten van B., gevoelige verlie zen leden. Op één avond streek B. f 24.000 op. Ondanks alles bleef B. echter te genover de politierechter volhouden dat zijn club volkomen „bona fide" was en dat op de wijze van doen in „De Komeet" zoals de club deftig werd genoemd, niets viel aan te mer ken. Hijzelf nam alleen aan het spel deel „voor een beetje ontspanning". Aanvankelijk ontmoetten de leden van de club elkaar in het speelhol ,De Amstelclub" doch dit moest door B. worden opgegeven toen bleek dat verschillende leden er niet voor voel den met allerlei misdadigers om de speeltafels verenigd te zijn. Bij het onderzoek was komen vast te staan, dat de reglementen en sta tuten van de club en ook de boekhou ding volkomen camouflage waren; achter alles stond de geslepen lom penkoopman die wekelgks i 7000. tot f 8000.opstreek. Van een kas waarover de club zou moeten be schikken was dan. ook in het geheel geen sprake, alle baten vloeiden in de zak van B. die ook de schaarse beta lingen zelf verzorgde. Van aandelen in de winst zagen de „aandeelhouders" die alweer in schijn bestonden geen cent. De Officier van Justitie, mr. W. K. baron van Deden, was van oordeel dat duidelijk was aangetoond, hoe verdor ven de praktijken van B. zijn ge weest. Tegen vijf bestuursleden en croupiers, onder wie de Utrechtse ex- advocaat, werd vier maanden geëist. De verdediger mr. S. Bottenheim achtte een onvoorwaardelijke straf hier niet op zgn plaats. Hg verzocht om een schriftelijk vonnis. Fabricage van oorlogsmateriaal in Zuid-Afrika Voor de eerste maal gaat Zuid- Afrika in vredestijd oorlogsmateriaal vervaardigen voor export. Het mate riaal (speciale benzineblikken voor het Britse leger) wordt binnenkort in een fabriek nabij Johannesburg ver vaardigd. Tegelijkertijd is bekend ge maakt, dat de Unie-regering een fa briek voor anti-tank raketten, ge weer- en mitrailleur-lopen gaat op richten met behulp van deskundigen uit Engeland. Een aantal van deze lopen, vervaardigd uit Zuid-Afrikaans staal, wordt op net ogenblik in Enge land getest. 0—6. Voordat men de lunch gebruikte werd ook nog een partij heren enkel gespeeld tussen de heren A Bode en T. D. Manyard, die door de heer Man yard met 6—3, 1—6, 5—7 werd gewon nen. Na de lunch werden de heren-enkel spelen voortgezet met de volgende re sultaten: dr. Spuyman—mr. W. Wil son, 6—4, 3—6, 4—6; de heer Deoda- tusmr. B. Morley, 26, 61, 75. De hierop volgende dames-enkelspe len gaven de volgende uitslagen le zien: mr. C. den Hamermiss J. Mit chell, 16, 6—8; mevr. C. Braakmrs. P. A. Manyard 06, 26. Uitslagen dames-dubbel: mevr. C. Beun en mej. N. Bouma tegen miss P. Criddle en miss P. Dixon. 75. 46, 57; mevr. C. den Hamer en mevr. C. Braak tegen miss J. Mitchell en mrs. P. A. Manyard 3—6, 3—C. Heren-dubbel: Dokter H. de Vries en dokter Deodatus tegen de beren B. Morley en B. Peacock, 6—4, 75; dr. Spuyman en de heer A. Bode tegen de heren W. Wilson en T. D. Manyard 6—3 57, 1—6. De einduitslag werd 94 in het voordeel van de Engelse gasten. VOETBALLERS NAAR MIDDELBURG. Dinsdagavond trokken de Engelse voetballers naar Middelburg, om daar de strijd aan te binden met een elftal, samengesteld uit spelers van Middel burg II, met enkele eerste-elftalspe- lers. Evenals tegen Vlissingen werd het nu ook een nederlaag voor Scar borough. De Middelburgers wonnen met 51 en verdiend daar zij voor doel veel gevaarlijker waren dan de Engelsen die het teveel in de breedte zochten. Na ongeveer 20 minuten bemachtig de v. d. Klink de bal, snelde er mee door, de Engelse verdediging en het was 10. Deze speler maakte er even later met een kopbal via de onder kant van de lat 20 van, nadat hij eerst tegen de lat had gekopt. Ver scheidene andere aanvallen werden gekeerd door de uitstekende doelman Coates. De rust ging in met 2—0. Reeds een minuut na de hervatting verkleinde rechtsbuiten Mills met een schuiver in de hoek de achterstand (21). Scarborough wist deze stand lange tijd te handhaven, maar naar mate de tijd verstreek werd Middel burg sterker. Linksbuiten Sandberg zond een hard schot in, dat een der Engelse backs vergeefs trachtte te ke ren (31) en een kwartier voor het einde, toen de duisternis reeds begon in te vallen, kopte v. d. Klink fraai een goed door Gillissen genomen cor ner in (41). Scarborough gaf de moed niet op, maar bleef aanvallen. Het baatte echter niet, maar wel kwam er nog een doelpunt, aan de andere kant, toen midvoor Vinke een pass van v. d. Klink benutte (5—1). Nau welijks was weer afgetrapt, of het eindsignaal klonk, zodat Middelburg met een 5—1 zege het veld kon ver laten. WIELRENNEN Franse renners gingen in „biefstuk-staking" Dinsdagmorgen waren voor de 5e étappe van de ronde van Groot-Brit- tanië van Brery Stwihh in Wales naar Blackpool de Franse en Itaxiaanse renners niet aan de start verscuenen. Bij navraag zeiden de Fransen, dat hun de Engelse keuken niet beviel. „Wij kunnen niet eerder starten voor wij het eten krijgen, wat wij nodig hebben voor een dergelijke wedstrijd, nl. biefstuk e.d.", aldus een Franse renner. De Italianen hebben nog geen reden voor hun houding opgegeven, maar mogelijk is het spaghetti en macaronie, waarnaar zij heimwee heb ben. ATHLETIEK Gaston Reiff verbeterde wereldrecord 2 mijl. De Belg Gastof Reiff is er in Parijs in geslaagd het wereldrecord op de 2 mijl (3218 meter) te verbeteren. Met 8 min. 40,4 sec. bleef hij 2,4 sec. onder de tijd van 8 min. 42.8 sec., waarmee de Zweed Guilder Ha egg op 4 Augustus 1944 te Stockholm het wereldrecord op zijn naam bracht. VOETBAL DISTRICT ZUID I, 4e kiAS H. In de publicatie door de „Sport kroniek" van het weastrijdprogram- ma van de 4e klas H van district Zuid I is een fout geslopen. De com petitie vangt niet aan op 7 Septem ber, doch op 14 September -1952. In verband hiermede moeten alle data een week opschuiven. Aannemer bestal invalide kostganger. In Zwanenburg aan de rand van de Haarlemmermeer is 'n 63-jarige aan nemer gearresteerd, die op bijzonder laaghartige wgze een bij hem inwo nende invalide oude man een flink bedrag ontstal. De aannemer wist, dat de oude baas. hoewel hij steun van sociale zaken kreeg, een flinke spaarpot had. Hij slaagde er eerst in 4500 gulden té lenen en tijdens afwe zigheid van zijn kostganger haalde hij ook nog 6000 gulden uit een bus je. dat deze als spaarpot gebruikte. De benadeelde durfde aanvankelijk geen aangifte te doen, doch vertelde een en ander ten slotte aan een amb tenaar van sociale zaken, die het ge val doorgaf aan de politie. De aan nemer békende het geld aan fuifjes e.d. te hebben opgemaakt. De Europese kolen- en staal gemeensch ap EEN K.B. VOOR AANWIJZING NEDERLANDSE AFGEVAARDIGDEN Verschenen is een Koninklijk Be sluit van 23 Augustus tot regeling van de aanwijzing van afgevaardig den van Nederland in de gemeen schappelijke vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Daarin wordt bepaald, dat de aanwijzing van de afgevaardigden van Nederland eenmaal 's jaars zal geschieden door de beide Kamers der Staten-Generaal. De wijze van aan wijzing wordt door beide Kamers in onderling overleg vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 11