PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Russische vloedgolf moet binnen zijn eigen grenzen terug! Zeeuwse boer kan vergelingsziekte de baas worden D£ BILT PRINSJESDAG IN GEVAAR? (NTERNATI0NAA1 OLIEKARTEL BESTAAT NIET 195e Jaargang-No. 200 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv. W. Leertouwer en H. A. Bossbardt ABONNEMENTSPRIJS 44 ct per week, f 5.45 p. kw., fr. p. p. t 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENQMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 26 Aug. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 3.— Ing. mededelingen driemaal tarleL Kleine advertenties (max 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. VUsslnger Walstr 50—60. telet. 2355 4 Ujnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2 telel. 16; Terneuren B-ouwerijstr Zierikzc-e: N Bogeidsti io0 teief. 26. EISENHOWER TE NEW YORK Geen vrees, maar kracht In een rede, gehouden voor de conventie van het Amerikaanse Legioen te New York, verklaarde generaal Eisenhower, de republikeinse candidaat voor het presidentschap van de Ver. Staten, o.m.: „Onze regering moet, eens en voor al, met koude beslistheid, aan het Kremlin zeggen, dat wij nooit de minste bestendigheid zullen erkennen van Ruslands positie in Oost- Europa en Azië. De dag moet komen dat de volken van de tot slaverny ge brachte landen in de gelegenheid zyn in volle vryheid en onder liet toeziend oog van de wereld hun eigen weg in de toekomst te kiezen. En meer dan dat: wy moeten de Sovvjets met even koude beslistheid vertellen, dat wij niet tevreden zullen zijn zolang de vloedgolf van agressief communisme niet binnen zyn eigen grenzen terug is". Eisenhower voegde hieraan toe, dat de Ver. Staten naar zijn mening nooit mogen ophouden hulp te verlenen aan iedere man of vrouw uit die gekluis terde landen^ die een toevlucht zoekt, die onder zijn eigen volk de fakkel van de vrijheid brandend houdt en die de bevrijding van zijn landgenoten is toegedaan. De generaal zei dat naar zijn me ning de Ver. Staten in groter gevaar verkeren dan ooit te voren. „De Sow- jets zullen niet de fatale fout maken van de vijanden, die wy in de tweede wereldoorlog overwonnen hebben. Op het ogenblik, waarop zy eventueel be sluiten dat het in hun voordeel is een wereldoorlog te beginnen, zullen zij zeer zeker de militaire, industriële en menselyke kracht heblben, die zij no dig oordelen om het conflict voor hen tot een goed einde te brengen". Naar Eisenhowers mening is dat stadium nog niet bereikt. Dit bete kent dat Amerika tijd heeft, maar het betekent óók dat het onmiddellijk het jüiste antwoord op het dringende ge vaar moet vinden. Zolang het gevaar ons boven het lïsofd hangt, zal het onze politiek op het gebied van de industrie, de landbouw, de belastin gen, ja, onze gehele economie bepa len, aldus Eisenhower. Vrees, veroor zaakt door gevaar, schept een kli maat dat bevorderlijk is voor milita risme en het maken van een land tot een arsenaal voor oorlog. Vrees is te vens bevorderlijk voor een financieel en moreel bankroet. In een tijd van chronische vrees kan men het doods gerochel van een natie horen. Van dit ogenblik af kunnen wij, Amei'ikanen, niet toestaan dat ons program wordt voorbereid en uitgevoerd in een kli maat van vrees en hysterie. Van dag Brits vliegtuig in zee gestort Vijftig inzittenden gered, zeven vermist. Een viermotorig Brits passagiers- vliegtuig met 57 personen aan boord is Maandag voor de Westkust van Sicilië in zee gestort. 50 personen zyn gered, enkelen van hen zijn licht gewond. Men vreest dat de overige zeven zijn omgekomen. Het was een viermotorig toestel type „Hermes", toebehorend aan „Air Work Charter Ltd." te Londen. De contróletoren van Trapani ver loor 's nachts omstreeks 3 uur het contact met het toestel. Reddingsbo ten en watervliegtuigen, die bij het aanbreken van de dag op onderzoek uitgingen, zagen het wrak voor de kust drijven. De overlevenden klem den zich vast aan reddingsvlotten en wrakstukken. Onder de vijftig geredden bevinden zich vijf leden van de bemanning van zes. De stewardess en zes passagiers worden vermist. Het toestel was op weg van Cam- berley in Engeland naar Chartoem in Soedan. Onder de inzittenden be vonden zich Soedanese regerings functionarissen. De meeste passa giers warén Britten. Er reisden vier babies mee. Volgens een havenbe ambte weigerden twee motoren en viel de verlichting uit. Het vliegtuig was gehuurd door de Soedanese re gering. Een woordvoerder van de maat schappij heeft meegedeeld, dat het verongelukte vliegtuig er een was van het type, waarbij de passagiers met het gezicht naar achteren zitten. Door deze methode zijn onlangs in Frank rijk, toen een troepenvliegtuig een noodlanding moest maken, vele men senlevens gered. Brandweer bouwde eigen auto. De raad van de gemeente Em_ men heeft Maandag een nieu we brandweerauto, die geheel gebouwd is door eigen perso neel van de gemeentelijke brandweer te Emmen, bezich tigd; Het is in ons land geen alledaagse gebeurtenis, dat brandweerlieden hun eigen ma terieel bouwen. Uit Rotterdam, Den Haag en vele andere plaat sen zijn brandweerdeskundigen reeds naar Emmen gekomen om de nieuwe uitrukwagen te bezichtigen. De bouw van deze brandweer auto heeft ongeveer een hall' jaar in beslag genomen. Dat het eigen personeel dit alles heeft kunnen uitvoeren was mogelijk doordat het corps alle mogelijke vaklui, die nodig zijn voor een dergelijk werk, zoals timmerlieden, schilders, electri- ciens, plaatwerkers, bankwer kers, monteurs e.d., heeft. tot dag moeten wij een politiek, vol gen, die ons gehele volk kan begrij pen en met vertrouwen kan steunen en wij moeten onze krachtsinspan ning niet verzwakken alvorens wy de laatste waarschijnlijkheid van com munistische agressie uit de vrije we reld hebben gebannen. De weg naar de vrede is het schep pen van omstandigheden, die de vrees doen verdwijnen en vertrouwen ge ven. Amerika moet militair en pro- dudetief zo sterk zyn, dat het Krem lin nachtmerries krygt van de af straffing die Rusland zal worden ge. geven als het de vrede schendt. Staking bij „De Omme landen" duurt voort. De staking bij de coöperatieve fa briek voor melkproducten „De Om melanden" te Groningen duurt nog steeds voort. Zaterdagmiddag werd door het NVV aan de stakers geld uitgekeerd. Het Chr. Nationaal Vak verbond en de Kath. Landarbeiders Bond hebben zich niet achter de sta kers gesteld. Eisenhower gaat vier Zuidelijke staten bezoeken. De republikeinse candidaat voor het presidentschap, generaal Eisen hower, zal een tweedaagse reis door vier overwegend democratisch ge oriënteerde Zuidelijke staten maken. Dit zal de eerste maal zijn, dat een republikeinse candidaat een dergelijk bezoek brengt. Eisenhower zal in zes plaatsen in de staten Georgia, Flori da, Alabama en Arkansas het woord voeren. Vliegangst onder de Amerikaanse jeugd Luchtverdedigingsprogram dreigt in de war te geraken. Een „vliegangst" onder de Ameri kaanse jeugd vormt op het ogenblik een ernstige bedreiging voor het Amerikaanse luchtverdedigingspro gram, aldus hebben hooggeplaatste officieren van de Amerikaanse lucht macht en marine tegenover een ver slaggever van het tijdschrift Look verklaard. Voor de eerste maal in de geschiedenis blijven de geschikste jonge Amerikanen in «rebreke en mel den zij zich niet als oorlogsvlieger. Wegens „vliegangst" moest verle den jaar 54 procent van de adelbor sten van het marinevliegveld Pensa- cola worden afgewezen en voor het eerst heeft zich niet 25 procent van de afgestudeerden van de militaire ecademie Westpoint gemeld als oor logsvlieger. De grondoorzaak van de vliegangst is volgens Look een „groeiende rijpheid" onder de jeugd. ROND DE KABINETSFORMATIE. De K.V.P. wil geen anti-socialistisch blok. (Van onze parlementaire redacteur). Vandaag over drie weken zal het de derde Dinsdag in September zy. Op die dag moet, zo bepaalt onze Grondwet, de gewone zitting der Stateri.' Generaal worden geopend. Het is de gewoonte, dat de Koningin dan d( Troonrede uitspreekt, waarin de hoofdlynen van het volgend jaar te volger regeringsbeleid worden uitgestippeld. Zal er dit jaar geen Troonrede en dus geen Prinsjesdag zyn? Niemand weet het nog. Ook gisteren was er geen officieel nieuws van het front. 50.000 Inwoner» tellende'stad Sakersfleld in Cnlilornlë I» door een aardbeving getroffen. Twee personen kwamen om het leven en 32 warden lend gesteente vernield werden. ond. Op de foto een aantal winkels, waarvan de voorgevels door Voor een juist begrip van de achter grond van de huidige fase van de ka binetsformatie is stellig mede van be tekenis het hoofdartikel van Maan dag in de Volkskrant van de hand van prof. Romme, de leider van de K. V.P. In zijn slotallinea schrijft prof. Romme n.l., dat de K.V.P. tot volle en hartelijke medewerking aan een spoe dige oplossing van de te lange crisis bereid blijft. Hij laat dan volgen: „Het is misschien goed, hierbij twee dingen nog eens duidelijk te stellen: evenmin als in het verleden, wil de K.V.P. in de toekomst een anti-socia listisch blok; evenmin als in het ver leden wil de K.V.P. in de toekomst in enig kabinet in de bijwagen zitten". Uit deze verklaring mag men wel afleiden, dat voorshands van een door sommigen bepleit herstel der oude rechtse coalitie K.V.P., A.R.P. en C.H.U. geen sprake kan zijn. En nog minder van een samengaan van deze drie partijen met de V.V.D. MINISTER STAF ALS EERLIJK MAKELAAR. Wij hebben trouwens bepaald ook niet de indruk, dat minister Staf de oplossing in deze richting zoekt. In tegendeel, wij hebben reden om aan te nemen, dat hij van plan is om al lereerst .te trachten de vorming van een vier-partyen-kabinet onder lei ding van dr. Drees voor te bereiden. Met onderstreping van de woorden: voor te bereiden. Want men moet de werkzaamheden van minister Staf zien als die van een eerlijk makelaar, van een wegbereider voor de komen de formateur die dan in geval van succes slechts korte tijd nodig zal hebben. Aangezien minister Staf ech ter de inzichten van mr. Donker in zake de toekomstige bewindsman voor Buitenlandse Zaken deelt, is zijn Perzië wil raffinaderijen van Abadan weer in bedrijf stellen Met behulp van Duitse technici. Perzië wil de raffinaderijen van Abadan met behulp van Duitse tech nici weer in bedrijf stellen. Aldus heeft Hoessein Makki, het hoofd van de dienst voor de nationalisatie van de Perzische olie-industrie, die op het ogenblik een reis door West-Duits- land maakt, Maandag verklaard. In een vraaggesprek met een correspon dent van A.F.P. zeide Makki, dat on geveer 300 technici nodig zijn om de raffinaderij op gang te houden. Bijna 400 Duitse technici hebben zich reeds laten inschrijven by Perzische consu laten in West-Duitsland. De nationale Perzische oliemaat schappij heeft bekend gemaakt, dat Alton Jones, directeur van de „Cities Service Corporation of America", in Teheran is aangekomen. Jones zal on derzoeken, welke steun zijn onderne ming Perzië kan geven om zijn olie industrie weer op gang te brengen. succes in deze allerminst verzekerd. Mocht hij er niet in slagen een ge schikte K.V.P.-er voor Buitenlandse Zaken te vinden, dan zal hij de overi gens evenmin gemakkelijke weg van zetel-herverdeling moeten inslaan. Als laatste „oplossing" zou minis ter Staf overwegen ons staatshoofd te adviseren het demissionnaire kabi net te handhaven door weigering van het aangeboden ontslag, met de be doeling. dat enkele ministers, die öf om persoonlijke èf om andere rede nen zich gedwongen voelen om heen te gaan, geleidelijk aan plaats zouden maken voor anderen. Al met al een ons inziens weinig aanlokkelijke gang van zaken! Koning Hoessein in Amman aangekomen. De nieuwe koning van „ordafnië, de zeventienjarige Hoessein, is Maandag vergezeld door moeder, konin gin Zain, in de Jordaanse hoofdstad Amman aangekomen. In de hoofd straten van Amman waren ere-bogen opgericht. Duizenden belangstellen den juichten de koning en de konin gin toe. Bilthovenaar trachtte ook zijn moeder te vergiftigen. En twee jonger6 broers. Het onderzoek in de Bilthovense vergiftigingszaak is thans practisch afgesloten. De 27-jarige zoon mr. \V. K. F. die op 14 Augustus gearres teerd werd, heeft een volledige be kentenis afgelegd. Nadat vergiftiging van zyn vaaer door middël van arse nicum reeds op 19 Augustus door hem was erkend, heeft hij nu ook toegegeven enige malen arsenicum door net eten van de andere gezins leden (zijn moeder en twee jongere broers) te hebben gedaan. Ten aanzien van het motief voor verdachte's daden, heeft de rechter commissaris, mr. V. J. A. van Dijk, Ïeen klaarheid gekregen. Gedurende uni en Juli heeft F. verschillende malen arsenicum door het eten van het gezin gedaan. Ook is komen vast te staan, dat hij in de ochtend van de 8ste Juli cyaankali in een poeder heeft gemengd, welke hij voor zijn vader klaar maakte, die maagklach ten had wegens de eerder toege diende arsenicum. Door deze ver menging heeft de cyaankali niet, zo als anders met dit vergif het geval is. direct zyn noodlottige uitwerking gehad, doch pas enkele uren later. Na het klaarmaken van de poeder voor zyn vader vertrok de zoon naar Hilversum, 's Middags hoorde hij bij zijn terugkomst van de dood van zijn vader. Nadien heeft hij noch de arse nicum, noch de cyaankali meer ge bruikt. Hij heeft het flesje cyaankali te Amsterdam in het water bij de Hobbemaltade gegooid, waar het jongstleden Donderdag is opgedregd. De resterende arsenicum heeft hij in de kelder van het ouderlijk huis ver stopt, waar het door een werkster is gevonden. Een onderzoek heeft tevens uitge wezen dat F. zich door zeer geraffi neerde misleiding vn een Utrechtse drogist in het bezit van beide vergif ten heeft weten te stellen. DIRECTEUR „KONINKLIJKE": 2 eheim rapport van Amerikaanse commissie thans voor publicatie vrijgegeven. Volgende maand zal een federale jury In de Ver. Staten uitspraak doen in een spectaculaire zaak tegen een zevental internationale olie-maatschap pijen die er in een rapport, uitgebracht door de Amerikaanse Federale Handelscommissie, van worden beschuldigd inbreuk te hebben gemaakt op de Amerikaanse anti-monopolie-wetten. Zy zouden door onderlinge afspra ken een te grote invloed uitoefenen op de productie van olie en op de olie prijzen. Het rapport werd reeds een jaar geleden uitgebracht, doch eerst thans voor publicatie vrijgegeven. Intussen heeft de directeur-generaal van de N.V. Kon. Ned. Petroleum- Mij., jhr. mr. J. H. Loudon, er op gewezen, dat algemeen békend mag wor den verondersteld, dat. een zekere mate van samenwerking tussen de ver schillende olie-maatschappijen noodzakelijk is geweest en dat deze in feite ook door verschillende regeringen is voorgestaan om de olieverzekering van de wereld, zowel voor civiel als voor militair gebruik, te verzekeren. Jhr. Loudon zeide echter met nadruk te kunnen verklaren,-dat een interna tionaal oliekartel niet bestaat. De concurrentie tussen de verschillende olie maatschappijen zou integendeel zeer groot zyn. Door de practijken van de verschil lende maatschappijen zou het, aldus de samenstellers van het rapport, mogelijk geworden zijn dat de maat schappijen de markten onderling ver deelden, hun eigen prijzen vaststelden en deze op het gewenste peil te hou den door de productie Uit te breiden en te beperken al naar gelang de wenselijkheid. Volgens het rapport oefenen de zeven betrokken maat schappijen (w.o. de Britse Anglo-Ira- Straaljager schoot bij ver gissing bommenwerper neer Bij een oefening boven de Golf van Mexico heeft Maandag een Ameri kaanse straaljager 80 kilometer ten Zuiden van Panama City (Florida) bij vergissing een viermotorige bom menwerper neergeschoten. De bom menwerper had een bemanning van acht koppen aan boord en leidde ra diografisch een ander vliegtuig, dat dienst had moeten doen als doelwit voor de jager. Toen de bommenwer per neerstortte kon worden waarge- nomen, dat vier inzittenden de ma chine met behulp van hun valscher men verlieten. EEN MILLIOENENZAAK Voederbietenkuilen tijdig opruimen als eerste vereiste Het jaar 1952 zal in het geheugen van de Zeeuwse boer blijven als een jaar van grote aantasting door vergelingsziekte van de suikerbieten. Mil- lioenen die eigenlyk niet verloren behoefden te gaan! Helaas leeft by de boer nog téveel de gedachte, dat hem geen middelen ten dienste staan in de stryd tegen deze ziekte. In een Maandagavond voor de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Noord Beveland te Kortgene gehouden inleiding heeft de Rïjkslandbouwconsnlent voor de Zeeuwse eilanden, dr. ir. C. W. C. van Beekom, zyn gehoor nog maals gewezen op het voornaamste middel: het opruimen van de voederbie. tenkuilen vóór 1 April. Het resultaat was, dat de vergadering eenstemmig besloot om te trachten op vrijwillige basis volgend jaar deze infectiebron op Noord Beveland tydig op te ruimen. Na het inleidend woord van de voor zitter. de heer C. v. d. Velde, die in het kort het belang van de bieten teelt voor Noord Beveland schetste, was het woord aan dr. ir. van Beekom voor zyn inleiding. De vergelingsziekte wordt veroor zaakt door een virus dat overgebracht wordt door luizen. De voederbieten- kuil, die in 'het voorjaar na 1 April nog open ligt, vormt hierbij de grote infectiebron, daar de luizen zich voe den aan de door de ziekte aangetaste bieten. Het Instituut voor Rationele Suikerproductie te Bergen op Zoom heeft op het eiland Tien Gemeten, op Overflakkee en op Beierland uitge breide Droeven genomen met het op- ruimenvan de kuilen, waarbij is aan getoond, dat de aantasting van de vergelingsziekte hierdoor sterk wordt teruggedrongen. NIET ALLEEN DE KUILEN. Het is echter ook gewenst, dat de bieten zo vroeg mogelijk worden ge zaaid, zodat vlug een volle stand wordt verkregen, waardoor de ziekte minder kans krijgt. Voorts is een juiste hoeveelheid planten (60 70.000 per ha.) alsmede bevordering van de vroege ontwikkeling van het gewas door een goed zaaibed en een goede bemesting en een tydig op-één- zetten van groot belang. Primair blyft echter het opruimen van de voederbietenkuilen vóór 1 April om het kwaad in de kiem te smoren. In Noord-Beveland als klei ne gemeenschap is het zaak, dat men hiertoe geraakt. Men zal dan wel niet voor een „buurbesmetting" uit omlig gende streken gespaard blijven, doch de ziekte wordt aanzienlijk vermin derd. Eén week later optreden van de vergelingsziekte betekent niet min der dan een opbrengst-winst van 4 De bezwaren, dat men na 1 April nog voederbieten nodig heeft, kun nen volgens het inzicht van dr. van Beekom -ondervangen worden. De ak kerbouwer kan de voederbieten na 1 April vervangen door bietenkoppen en blad van de vorige oogst, dat nog meer voedingswaarde dan voederbie ten bezit. Voor de gemengde bedrijven, die - voederbieten nodig hebben bij het con- te putten, niet meer zullen voorko- serveren van jong gras, is het iets I men. Het is de bedoeling, dat met de moeilijker. Deze kunnen echter be- uitvoering van dit nieuwe programma .....i I „„I Kno-rmno-ri in nf»f PorQfP nian, de Shell-groep en de Standard Oil-Company) toezicht uit op 92 van de geraamde oliereserves buiten de Vei-. Staten de U.S.S.R. en Mexico. Een zeer bezwarend punt uit het rap port vormt de vermelding van een contract, dat zou zijn getekend tus sen de Standard Oil, de Socony Vacuum en de Anglo-Iranian, waar in voor een periode van 20 jaar de hoeveelheid olie was bepaald, die bei de e erstgenoemde maatschappijen van de Anglo-Iranian zouden afne men. In de Venezolaanse olie-indus trie, zo vervolgt het rapport, oefenen de grote maatschappijen intense in vloed uit van de bron tot het eind product. Het ziet er echter naar uit,-dat een en ander voor de grote maatschappijen een minder prettige nasleep zou kunnen hebben. In dit ver band wordt zelfs gewag gemaakt van een eis tot terugbetaling van teveel betaalde gelden voor olie in de laatste jaren,ingesteld tegen de maatschap pijen door de regering van de V.S. Als reden voor het achterhouden van het rapport wordt genoemd, de angst om de internationale toestand, waar het olie betreft, nóg te verslech teren. Zelfs thans zijn nog enige ge deelten uit het rapport ongepubli ceerd gebleven. Door Frank Hopwood, de directeur- feneraal van de Shell Ti-ansport and rading-Company, de Engelse afde ling van de Koriinklijke-Shell-groep, is eenzelfde verklaring afgelegd als door de directeur-generaal van de .Koninklijke". Nieuw Amerikaans hulp programma voor Engeland. Van gezaghebbende zijde te Washington wordt vernomen, dat in Amerikaanse regeringskringen een geheel nieuw prograynma voor de verlening van hulp op lange termijn aan Engeland wordt overwogen, Men is van plan een geheel niéuwepoging in het werk te stellen om Engeland en het gehele sterlinggebied in staat te stellen een werkelijk en blijvend evenwicht te bereiken in hun handel met het dollargebied, zodat de aan houdende betalingstekorten, die voort durend dreigen de goud- en dollar reserves van het sterlinggebied uit smetting voorkomen of sterk terug dringen door de kuilen zo lang mo gelijk dicht te laten en na het openen de bieten in één dag te verwerken en op te ruimen. De boer kan de vergelingsziekte in elk geval de baas worden; hrj heeft het middel in de hand. Bij de uitvoerige bespreking, waar aan ook de plantenziektekunaige van het Instituut voor Rationele Suiker- Eroductie, drs. J. A. Hijner, deelnam, leek wel, dat alle aanwezigen over tuigd waren van de noodzakelijkheid. Men zegde daarom toe het bestuur van de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting te zullen steunen in zijn po gingen om de kuilen op Noord-Beve land tijdig te doen opruimen. NOG GEEN INGENIEUR. Aan het slot van de vergadexing deelde de voorzitter o.m. nog mede, dat men er tot dusver niet in ge slaagd is een landbouwingenieur aan de vereniging te verbinden. zal worden begonnen in het eerste jaar van de nieuwe regering, die in November a.s. zal worden gekozen. Men merkt op, dat uit de medede lingen, die aangaande het nieuwe-plan van gezaghebbende zijde zijn gedaan, niet blijkt, dat het programma in de eerste plaats financiële hulp voor Engeland zal inhouden. VERWACHTt IETS KOELER Geldig tot Dinsdagavond. Half tot zwaar bewolkt maar over wegend droog weer. Zwakke tot ma tige langs de waddenkust tijdelijk vrij krachtige Westelijke tot Noordweste lijke wind. Iets lagere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1