PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grotonderzoekers ongedeerd uit het „Hellegat" Brabantse dag, magistraal slot van Vlissingse feestweek 0£ BILT Mr. F. UIT BILTH0VEN BEKENT MOORD OP ZIJN VADER Vandaag RUSSEN SPANNEN HET PAARD WEER ACHTER DE WAGEN 195e Jaargang-No. 199 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B, den Bder. Adj. W. de Pagter. Hoofdred. G. Ballintijn. PL verv.: W. Leertouwer en H, A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 44 ct. per week. t 5.45 p. kw., fr. p. p. f 5.70 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 25 Aug. 1952 ADVERTENTIEPRIJS 22 cL per mm. Minimum p. advertentie t Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax 8 regelj» van 1—5 regels t L—Iedere regel meer 20 cent. „BrleveD of adres Bureau van dit Blad' 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissinger Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160). Middelburg. Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststraat 63. telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Finlandstraat 2 telef, 16; Terneuzen: Brouwerljstr. 2; Zlerikzee: N. Bogerdstr l toO teief. 1 GEEN OGENBLIK IN PANIEKSTEMMING GEWEEST Zij wisten zich zelf te bevrijden De vier Zwitsers, die reeds negen dagen in het „Hellegat", een grot in het Zwitserse Mustathal, van de buitenwereld afgesloten waren omdat door de hevige regenval aan de ingang van de grot een meer was ont staan, hebben zich Zondag geheel onverwacht en zonder hulp van bulten uit het Hellegat" weten te bevrijden. De mannen waren volkomen onge deerd en alsof er niets gebeurd was gingen zy rechtstreeks naar een her berg om een kopje thee te drinken. De vier grotonderzoekers, die men niet levend meer verwachtte te zullen aantreffen, werden daar op ontroe rende wgze verwelkomd door hun familieleden. Tien minuten voor de onderzoekers uit de grot te voorschijn kwamen was ■een reddingsploeg nog onverrichter- zake uit de grot teruggekeerd. De ploeg was met een rubberboot de grot binnengevaren, maar omdat het weer was beginnen te regenen kreeg ide reddingsploeg bevel zo spoedig mogelijk terug te keren, aangezien men vreesde, dat ook hun de terug weg zou afgesneden worden. De vier grotonderzoekers vonden het ijzeren hek, dat de ingang van de grot afsluit, gesloten. Z\j moesten het hek, dat door de politie gesloten ge houden werd, forceren, voordat zij de grot konden verlaten. De leden van de reddingsploeg, die natuurlijk stomverbaasd waren toen zij hoorden dat de grotonderzoekers gered waren, zijn van mening, dat het water in de grot plotseling ge zakt moet zijn, wellicht als gevolg van graafwerkzaamheden buiten de grot. Arbeiders hadden Zondag een bron verbreed, waaruit naar ver moed werd water uit de grot vloeide. De vier Zwitsers, professor Boegli en zijn 3 jeugdige metgezellen zagen er na hun reading bleek en vermoeid uit, maar allen verklaarden, dat hun toestand niet zo ernstig was geweest en dat er geen ogenblik onüer hen een paniekstemming heeft geheerst. OM WARM TE BLIJVEN... Professor Boegli vertelde, dat de „Amnestie voor politieke Demonstratie tijdens de Yserbedevaart. _>e Vlamingen hebben Zondag on der de leuze „Een volk zal nooit ver gaan" hun 25ste bedevaart gemaakt naar het IJzermonument te Diksmui- de, dat in 1945 door onbekende hand met dynamiet werd opgeblazen. Bij de ruïne van de oude Uzertoren was een altaar opgesteld. Een Vlaamse student sprak de duizenden bezoekers toe en verklaarde, dat alle tekenen wijzen op een voortschrijdend verval van de Vlaamse zaak. De taalgrens wordt ingedrukt en de ver-Fransing van de industrie woekert steeds ver der voort. „De wonde der repressie" spreker doelde op die Vlamingen, die als politieke delinquenten werden veroordeeldbloedt onverminderd voort", zo riep deze student uit. „Vlaanderen wordt achter de scher men geradbraakte en de Vlaamse oud strijders eisen thans de afschaffing van alle uitzonderingswetten alsmede amnestie voor de politieke delinquen ten", aldus een spreker namens deze oudstrijders. Nadat de eerste steen was gelegd van de nieuwe IJzertoren, werd de bedevaart besloten met he't afleggen van de eed van trouw aan Vlaande ren. Toen de „Vlaamse Leeuw" was gezongen, klonk het geroep „Amnes tie, amnestie!" op. Zaterdagavond werden zeven deel nemer^ aan de bedevaart gear resteerd. Zij zongen Vlaamse liede ren, voor het secretariaat van het be devaartcomité. in de grot aangetroffen levensmidde len zorgvuldig werden verdeeld. Slechts tweemaal per dag aten de mannen en zij deden gymnastische oefeningen om zich warm te houden. Tijdens hun „gevangenschap" ver richtten zij telkens metingen van de waterstand en voor de rest zongen zij veel om er de moed in te houden. Zondagmiddag bemerkten zij, dat het peil van het water in de grot was gedaald. Om 7 uur 's avonds besloten zij de „waterval der kroko dillen" te passeren, hetgeen gelukte. Zweedse massamoordenaar verdronk zich in meer. Het toffeiyk u verschot van de Zweedse massamoordenaar, Toïe He- dln, is Zaterdagmorgen vroeg in het meer Bosarp In Skaane (Schonen) gevonden. Zoals bekend heeft Hedin Vrijdag jl. zijn ouders, zijn verloofde en een directrice van een tehuis voor ouden van dagen vermoord. Door brand te stichten in het tehuis kwamen vyf oude mensen om. Zaterdagmorgen be zweek nog een zesde inwoonster van het huis, een 84-jarige vrouw. Het nieuws van de aankon»» van de vier mannen in de herberg ver breidde zich als een lopend vuur: met hun kop thee nog ln de hand werden zg bestormd door niet minder dan honderd journalisten uit veie landen. De Russen arresteerden drie Amerikanen. Na 36 uur weer in vrijheid. In het afgelopen weekeinde hebben zich in Berlijn weer eens moeilijkhe den voorgedaan tussen Amerikaanse en Russische militairen. Twee Ameri kaanse officieren, die tota de Ameri kaanse militaire missie bij het Russi sche hoofdkwartier in" Potsdam be horen, werden, tezamen met hun chauffeur, op beschuldiging van spion- nage door de Russen gearresteerd en 36 uur vastgehouden. Toen zij weer in vrijheid werden gesteld, hielden de Russen hun geloofsbrieven in. Van zelfsprekend heeft het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa bij generaal Tsjoekof tegen het ge beurde geprotesteerd. De drie Westelijke bezettende mo gendheden hebben sinds het einde van de oorlog militaire missies bij het hoofdkwartier van het Russische leger in Oost-Duitsland, terwijl de Russen soortgelijke missies hebben in de drie Westelijke zönes van Duitsland. Oor spronkelijk genoten deze missies vrij heid van beweging. Op 24 Juli j.l. werd de bewegingsvrijheid van de Amerikanen te Potsdam echter be perkt. Als reden werd hiervoor opge geven, dat ook de Russische missie te Frankfort zich niet vrij kon bewegen. Sindsdien controleerde een Russische wachtpost de bezoekers van de Ame rikaanse missie, terwijl Russische pa trouilleauto's de leden van de missie op hun tochten door Oost-Duitsland volgden. HIJ KON GEEN PASSENDE. BETREKKING VINDEN. Werkster vond fles met arsenicum in de kelder. De 26-jarlge mr. W. K. F., die gearresteerd is in verband met de moord op zgn vader, de 62-jarige oud-gemeentesecretaris van Amsterdam, mr. J. F. Franken, heeft tegenover de politie een bekentenis afgelegd. Het vergif, dat na opgraving van de stoffelijke resten van het slachtoffer tijdens de sectie werd ontdekt, is cyaankali. ...wordt Sean Th. O'Kelly, pre sident van de Ierse Republiek, 70 jaar. prees generaal Naguib. De militaire bevelhebber in het gebied van Cairo heeft Zaterdagavond de alarmtoestand afgekondigd Gemoto riseerde eenheden van het leger re den door de hoofdstraten om mogelij ke ongeregeldheden ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat Saad Zaghlul, de stichter van de Wafd- partij, 25 jaar geleden gestorven is, te voorkomen. De leider der Wafdisten, Moestafa Nahas, verklaarde in een rede te Alex- andrië, dat het parlementaire leven zo spoedig mogelijk dient te worden hersteld. Nahas ontkende, dat de Wafd ooit een „werktuig voor onder drukking" in de handen van Faroek was geweest. Voorts verklaarde hij, dat de Wafdregering de „vrijheids strijd" tegen de Britse troepen in de Suez-kanaalzöne was begonnen. Nahas prees het optreden van gene raal Naguib en verklaarde zich voor stander van de zuivering in de poli tieke partijen, waarop premier Maher heeft aangedrongen. Mr. J. F. Franken overleed 8 Juli j.l. vrij plotseling in zijn villa te Bilt- hoven. Drie dagen daarna werd het stoffelijk overschot in Den Dolder ter aarde besteld. De behandelende arts nam aan, dat hartembolie de doods oorzaak was. Aan deze doodsoorzaak is men gaan twijfelen, nadat de werkster der fa milie 'welke al reeds verontrust was door het feit, dat kort voor het overlijden gezinsleden zich na het eten van koekjes onwel hadden voeld in de kelder een fles met een kleine hoeveelheid arsenicum aantrof. Sectie op het stoffelijk overschot toonde daarvan sporen aan en inmid dels had de echtgenote van de overle dene haar oudste zoon Wim, die de laatste tijd enigszins geestelijk ont spoord leek, te utrecht in observatie doen opnemen. Dinsdag 19 Augustus werd mr. W. K. F. voorgeleid en door de justitie verhoord. Na aanvankelijke ontken ning heeft hij thans bekend schuld te hebben aan de dood van zijn vader door vergiftiging. Als motief geeft hg voor, dat hg géén passende betrek king kon vinden. Hij zou zich daarom in een betrekking met geld hebben willen inkopen. Hoewel ook de verdenking is gere- Zal Narriman een Westers badcostuum aantrekken? ONTEVREDEN OVER DE CENSUUR. Ex-koningin Narriman van Egypte is het niet eens met de handelwijze van de Egyptische censors. Een ver zoek, dat haai' moeder haar in een brief deed, n.L om geen badcostuum s van Westerse stijl te dragen, had zij eerder in een krant gelezen dan in de brief, die door de censuur was nage zien. Narriman wilde echter niet zeg gen of zij de raad van haar moeder zou opvolgen. Britten verlieten brug over Suezkanaal. Na een overdrachtplechtigheid met volledige militaire eer heeft een pe loton van het Britse leger zich terug getrokken van de strategische brug voor weg- en spoorwegverkeer te El Firdan in de Suez-kanaalzöne, die was bezet tydens de Brits-Egyptische bot singen in October van het vorige jaar. Hond viel politieagenten aan. Toen twee politieagenten in de Broe- kermeer in Amsterdam-Noord een poging deden een Mechelse herder te vangen, die achter schapen aanjoeg, vloog het dier plotseling de beide mannen aan. Een van de politieman nen legde de hond met twee schoten neer. zen, dat hij de overige gezinsleden de tweede zoon studeert in Wagenin- gen en de jongste in Utrecht zou hebben willen vergiftigen, heeft hij op dit punt nog geen bekentenis afge legd. Zijn psychische toestand doet hem somwijlen zger listige verklarin gen afleggen, zodat men er zich voor moet hoeden op een dwaalspoor te worden geleid. Nu de Oost-Duitse autoriteiten de Sovjet-zöne van West-Duitsland heb ben afgesloten door het oprichten van een Niemandsland langs de gehele grens, kunnen vluchtelingen uit Oost-Duitsland slechts ontsnappen door West Berlijn binnen te glippen. Dagelijks trekken honderden Oost-Dult- sers West-Berlyn binnen. Het stadsbestuur heeft nu vliegtuigen gehuurd, waarmede de vluchtelingen naar West-Duitsland worden gebracht. Uren voor het vertrek van de toestellen wachten vluchtelingen voor het vliegveld Tempelhof te Berlijn op hun beurt om de stad te verlaten. Stilte rond de Kabinetsformatie Intensief overleg binnenskamers? (Van onze parlementaire redacteur). Den Haag Na het onderhoud, dat LM. de Koningin Zaterdagmorgen had met de demissionnairc minister president, dr. W. Drees, zU" officieel geen bijzonderheden meer over de gang van zaken met betrekking tot de kabinetsformatie bekend gewor den. Kennelijk huldigt men liet stand punt: spreken is zilver, zwijgen goud! Een standpunt, dat in deze hijzonder moeilijke situatie zeer wel |s te be grijpen en te billijken. Uiteraard betekent deze stilte geens zins, dat er binnenskamers ook geen activiteit zou bestaan. Integendeel, de overigens schaarse aanwijzingen doen vermoeden, dat minister Staf, na de oriënterende gesprekken, welke hij met dr. Drees en de C. H. leider, de heer Tilanus voerde, zijn informatie bezigheden met de door de omstan digheden vereiste spoed heeft voort gezet. Het is echter op dit ogenblik nog onmogelijk om uit te maken waar hg naar streeft: een voortzetting van de poging van mr. Donker door het zoe ken van een geschikte K.V.P.-er voor Buitenlandse Zaken of een nieuw uit gangspunt (bgv. een drie partijen- basis). Wellicht zal de dag van vandaag op dit punt enige opheldering brengen. België komt soldaten tekort Als gevolg van de vermindering van de diensttijd. De door België in het kader van het Noord-Atlantische Pact aangegane ver plichtingen vereisen een permanente legermacht van 80.000 manschappen over een periode van 24 maanden. Het verminderen van de duur van de mi litaire dienstplicht tot 21 maanden, waartoe de Belgische regering onlangs heeft besloten, betekent dan ook een tekort van 11.000 geoefende man schappen. Om de leemte, die in October door het huiswaarts keren van 10.000 dienst plichtigen zal ontstaan, aan te vullen en de drie divisies, zgn. interventie strijdkrachten niet met 15 procent te moeten verminderen, zoals men oor spronkelijk van plan was, overweegt het Belgische ministerie van defensie thans de soldaten, die in October af zwaaien. te verzoeken een vrijwilli gerscontract voor drie maanden te on dertekenen. Voorts zouden de militai re autoriteiten enerzijds 25 pet. van de recruten die oorspronkelijk bestemd waren voor de binnenlandse strijd krachten. willen overhevelen naar de interventiestrijdkrachten en anderzijds 25 pet. willen afnemen van de getal sterkte, die normaal voorzien is voor de eenheden van de luchtafweer. Brits vrachtvliegtuig in Oost-Duitsland neergestort. Zondag is in Oost-Duitsland een Brits vrachtvliegtuig, geladen met machine-onderdelen voor de export en zeep voor West-Duitsland, neerge stort. Van de drie leden van de be manning kwam er één om het leven. De twee andere zijn waarschijnlijk on gedeerd. Het ongeval gebeurde even buiten de Britse sector van Berlijn. De Britse autoriteiten hebben de Russen verzocht het -toestel terug te geven en de bemanning terug te stu- ANTWOORDNOTA VAN MOSKOU Nieuwe voorstellen zijn voor het Westen even onaannemelijk als vroeger. In de nota-wisseling tussen de Westelgke Grote Drie en Moskou, was het Zaterdag blijkbaar weer eens de beurt van de Russen. De Russische minis ter van Buitenlandse. Zaken Wysjinsky overhandigde de drie ambassadeurs in Moskou een antwoord van zijn regering op de jongste Westelgke nota (van 10 Juli j.l.). Daarin werd toen voorgesteld zo spoedig mogelijk een vier mogendheden-conferentie te beleggen voor het instellen van een on partijdige commissie, die zou moeten onderzoeken of vrye verkiezingen in geheel Duitsland mogleijk zgn. De Westelgke Grote Drie wilden deze kwes tie van de vrije verkiezingen vóór alle andere vraagstukken behandelen omdat deze een voorwaarde vormen voor de éénwording van Duitsland. De nieuwe Russische nota biedt echter weinig uitzicht op verdere vorde ringen. De Russen komen n.l. weer met voorstellen tot het bespreken van meer punten dan het éne, dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk voor alle. andere kwesties willen behandelen. Het ziet er dus naar uit, dat het Westen ook deze Russische nota zal moeten afwjjzen. In de thans overhandigde nota stelt de Sowjet-Unie voor om niet later dan October een vier-mo^endheden- conferentie te beleggen ter bespre king van de volgende drie punten: een Duits vredesverdrag, de vorming van een regering voor geheel Duits land en de instelling van een com missie, die de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in de beide delen van Duitsland moet on derzoeken. Deze commissie zou moe ten worden samengesteld uit Duitsers, door Duitsers aan te wijzen ia over eenstemming met de vier grote mo gendheden. bijv. vertegenwoordigers van de parlementen van O.- en West- Duitsland. Het eerste, dat de commis sie zou moeten onderzoeken, zou zijn de uitvoering van de besluiten van de conferentie van Potsdam, o.m. betref fende demilitarisering, denazificering en democratisering. 15.000 BEZOEKERS. Gilden trokken met vliegende vaandels en slaande trommen door de Scheldestad De laatste dag van de Vlissingse feestweek is een aaneenschakeling geworden van glorieuze festiviteiten, die van heinde en ver bezoekers naar de Scheldestad trokken. In de middaguren marcheerden Brabantse gilden in fluwelen wambuizen, met vliegende vaandels en slaande trom men door de straten van de Scheldestad om daarna in Oud-Vlissingen 't daar verzameld publiek en niet te vergeten de velen, die van de Bou levard af de verrichtingen op het feestterrein volgden enkele uren mee te nemen in een middeleeuwse sfeer, vol zinrijke symboliek en ongekende courtoisie, 's Avonds waren bet de „Oeteldonkse kikvorsen", die met hun „tarara-boem-die-jeeV' en andere leutige wijzen de stemming in Oud. Vlissingen op een hoogtepunt brachten, was er voorts André Meurs, die deze laatste avond in top-vorm was en werd er gezellig gedanst, zodat alles bijeen de feeststemming „volkomen" was. In het Bellamy-park zorgde de Koninklijke Harmonie „Ons Genoegen" voor een uitstekend concert, terwgl in de verlichte binnenstad en in het Lunapark zich dui zenden voetje voor voetje voortbewogen. Een beter slot van deze ge slaagde feestweek had V.V.V. rich moeilyk kunnen denken. Het optreden van de Brabantse gilden werd 's middags een volledig succes, mede dank zij de bijzonder verzorgde en duidelijke toelichting van de secretaris van de Brabantse federaties van handboogschutters, de heer Jan van de Mortel uit 's-Her- togenbosch. Voordat de demonstratie begon, dankte de heer van de Mortel de Commissaris der Koningin in Zee land voor diens persoonlijke uitnodi ging aan de gilden om hem de oude vendelgroet te willen brengen. Door dat de Commissaris der Koningin verhinderd was aanwezig te zijn (oorspronkelijk was de Brabantse dag op Donderdag geprojecteerd) werd de groet echter aan de burge meester van Vlissingen gebracht. Staande op een verhoging en geflan keerd door de beide gildekoningen, bekleed met de zilveren tekenen hun ner waardigheid, nam mr. Kolff het eeuwenoude huldebetoon in ont vangst. Terwgl de trommels roffelden, ontvouwden zich de bloedrode ba nieren van het Heilig Bloedgikle uit Boxmeer en de groen-witte vendels van het St. Anthoniusgil- de uit Sam beek. In een prachtige regelmaat zwaaiden de oude dun. doeken door de lucht. Zjj bewogen zich nu eens vlak langs de grond, zonder daarby echter de aarde te raken en gingen dan weer om hoog, terwijl alle bewegingen in een strakke rhythmiek werden uitgevoerd en de vendels gehan teerd werden met een stoere ele gance. Op deze oude vendelgroet volgde een défilé voor de autoriteiten, waar na vendelaars van de St. Catharina en St. Barbara-gilden uit Vught een demonstratie gaven van acrobatisch vendelen, die terecht grote bewonde ring van de toeschouwers oogstte. KONINGSSCHIETEN. Hierna was het de beurt aan het Koningsschieten. Burgemeester Kolff loste op verzoek van de gildehoofdlie- den als hoogste autoriteit het „ver lossende schot". „Bravo burgemees ter", zo zeide de heer van ae Mor tel, „Ge hebt de vogel wel geraakt, maar naar beneden gekomen is-ie nog niet." De schoten knalden in Oud-Vlissin gen. De ene gildebroeder na de an der trachtte het meesterschot te los sen, zonder dat het echter lukte, tot dat eindelijk een koning kon worden aangewezen. De beide gildevendels werden op de grond gespreid en over deze kleurige baan begaf zich de koning naar de schuttersboom. Een meisje uit Arnemuiden kwam aan dragen met een zilveren schaal vol water, waarin de nieuwe koning zgn handen waste. Voorts werd hg met de tekenen van zgn waardigheid be kleed, terwijl inmiddels zgn bruid, die eveneens een Arnemuidse schone bleek, was gewaarschuwd om als koningin te worden begroet. Zg werd ingehuldigd, waarna het jonge paar, de gelukkige gildekoning in zgn mooie costuum en het Walcherse meisje in haar oude kleedg, naar de autoriteiten togen om te worden ge luk gewenst. (Vervolg op pag. 2.) De Sowjet-regering stelt verder voor, dat op de viermogendhedencon- ferentie de datum van de terugtrek king der bezettingssti-ijdkrachten uit Duitsland zal worden besproken. Waarnemers te Londen en te Wash ington achten het weinig waarschijn lijk dat de Westelgke mogendheden haar tot dusver ingenomen stand punt zullen wijzigen. De eerste reactie in diplomatieke kringen te Londen was, dat de Russen „het paard achter de wagen willen spannen De Nederlands-Belgische textielconcurrentie. Brussel zal besprekingen voeren met Den Haag. Het Belgische ministerie van econo mische zaken maakt in een medede ling bekend, dat, teneinde bepaalde sectoren der Belgische industrie te be schermen tegen de Nederlandse con currentie, de Belgische regering voor nemens is, zodra een nieuwe regering is gevormd in Nederland, met deze besprekingen aan te knopen. In de mededeling wordt erop gewe zen dat vooral de Belgische confectie- industrie en de industrie der breigoe deren grote concurrentie ondervinden van Nederlandse zijde. Opgemerkt wordt dat deze concurrentie te gevoe liger is omdat de gehele textielin dustrie op het ogenblik gebukt gaat onder een aanhoudende depressie. Het Belgische ministerie van econo mische zaken zal eveneens stappen in Den Haag ondernemen ter bescher ming van de dekenindustrie. Dr. Schumacher in Hannover teraardebesteld. De Woensdagavond overleden voor zitter van de West-Duitse sociaal-de mocratische partij, dr. Kurt Schuma cher. is Zondagmiddag op de be graafplaats Ricklinger in Hannover teraarde besteld. Onder de klanken van het lied van de „Goede Kamera den" zonk de kist in het graf. Het graf van Schumacher is in een halve cirkel omringd door hoge den nen. Twee oude kastanjebomen staan aan het hoofdeinde. Honderden kran sen, die vrienden, aanhangers en ver eerders uit de gehele wereld en poli tieke vertegenwoordigers van de bondsrepubliek gezonden hadden, wer den bij het graf neergelegd. Vertegen woordigers van de bondsregering, van de geallieerde Hoge Commissie, bui tenlandse diplomatieke vertegenwoor digingen, vakverenigingén en politieke partijen hadden Zaterdag in de Bonds dag een speciale rouwplechtigheid voor Schumacher bijgewoond. VERWACHTt VRIJ WARM. Droog en vrij warm weer met een zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 1