Jaap de Ronde uit Goes heeft nu genoeg van Korea BOEK HET KLIMAAT WAS ONGUNSTIG VOOR MR. DONKER IN EEN NACHT ACHT MENSEN VAN HET LEVEN BEROOFD De Nïcutvs Sn een ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 PROVINCIALE ZEBÜWSB COURANT 5 HET AVONTUUR LOKTE „Liefst maar zo vlug mogelijk een burgerbaan" Jaap de Ronde, een Goesse jongeman, trok vorig jaar zomer met de „Mac Ray" als vrijwilliger naar Korea, Dezer dagen is hg na dertien maan den behouden uit deze hel van dood en verderf in Goes teruggekeerd, waar zijn huisgenoten, de familie Saaman aan de 's Heer Hendrikskinderendijk hem een feestelijk welkom bereidden. Belust op een beetje avontuur, was Jaap vertrokken, doch nu heeft hjj schoon genoeg van Korea. „De meesten van mijn kameraden willen terug, maar ik ben bljj weer thuis te zijn. Het liefste heb ik nu maar zo gauw mogelijk een burgerbaan en als dat niet gelukt, dan proberen beroepsmilitair te worden." groep van 20 man per vliegtuig naar Japan overgebracht, waar zjj van schone uitrusting werden voorzien en enkele dagen een onbezorgd leventje konden leiden. De mooiste dag was echter, toen men zich in Juli op een Amerikaans troepenschip kon insche pen, om via Yokohama met Turken, Grieken, Ethiopiërs en Belgen de thuisreis te aanvaarden. Het leven op het schip was door het ontbreken van ventilatie geen onverdeeld pretje, doch dit nam men voor lief, met de blijde thuiskomst in het vaderland in het verschiet. Jaap heeft nu nog tot 19 September verlof om daarna ge demobiliseerd te worden. Toch doemt. Dy hem reeds de vraag op wat de toekomst zal brengen. Zal hjj een baan kunnen vinden? Een vraag, welke ongetwijfeld ook zgn andere kameraden, die in het bur. gerieven terug willen, zal bezig houden „Niet zo best" vond Jaap de tijd, welke hij in Korea doorbracht. Hij praat niet vlot over de belevenissen van onze jongens, doch toen hij ons in het kort enkele voorvallen uit zijn Koreaanse tijd vertelde, was dit vol doende om te beseffen, dat.de moei lijke omstandigheden waaronder hier voor de vrijheid moet worden gestre den, schier bovenmenselijke inspan ning vergen. Jaap, die eerst als matroos bij de marine heeft gediend, kwam als mitrailleur-schutter in de B-compag nie van het Nederlandse detachement. Na debarkatie in Poesan, kreeg hij eerst nog een maand opleiding in Chuju; daarna op 8 October naar het front. Het begin was voor Jaap verre van gelukkig. Reeds op de eerste dag, toen zijn compagnie bij Heartbridge tot de aanval overging, kreeg hij een schampschot boven de rechterknie, dat hem voor 14 dagen in een hospi taal achter de frontlijn bracht. Fana tiek sloegen de communisten terug, die als wilde hordes bleven aanstor men. Twee dagen later telde het Ne derlandse bataljon 12 doden en 75 gewonden De zwaarste tijd vormden de win termaanden. Acht en zestig dagen Het is duidelijk, dat iemand die een raadsel of een probleem aan IJ voor legt, waarvan de oplossing hem be kend is, het liefst ziet dat U in een onontwarbare knoop geraakt, waar door U het spoor bijster wordt, zodat U niets anders overblijft dan met een verlegen lachje tegen de triomfante lijk kijkende vriend te bekennen dat U het opgeeft. Ja, is het eigenlijk nog wel een vriend, deze man die U wel willend een eind op weg helpt, op weg naar het moeras wel te verstaan, waaruit geen ontkomen mogelijk is? U kent de geschiedenis: drie meis jes kopen een klok van f 30.-, doch achteraf vindt de winkelier die prijs te hoog en hij geeft zijn bediende op dracht 5.- te restitueren. De bedien de geeft ieder der drie meisjes I.- trug en behoudt zelf 2.-. De meisjes hebben dus gezamenlijk 27.- be taald; de knecht heeft f 2.-, zodat dit bedrag 29.- wordt. En waar blijft nu die éne gulden? Daar zijn we dan mët een vriende lijk praatje tot de nek in het moeras gelokt! Laten we eens proberen er uit te komen. „Welke éne gulden bedoelt U ei genlijk", zo zouden we vragen. „Natuurlijk die gulden, die aan de dertig ontbreekt", I*tidt het korzeli ge antwoord. „Aan welke dertig?" zo vragen we weer. We raken aan de Minnende hand, want nu wordt onze probleem steller verlegen. „Nou ja, die dertig gulden die de meisjes hadden". Hoort U het, hij gei: hadden. Dus dan is het duidelijk aat we gaan spre ken over de koopsom plus het aan de klant gerestitueerde bedrag. Dat moest samen 30.- zijn. En inderdaad, zon der zoeken vinden we dat bedrag, n.l. 25.- in de kas van de winkelier, f 2.- bij de winkelbediende f 3.- bil de meisjes. Hier is dus geen enkele gulden zoek (tenzij er nog een derde dief in het spel is, maar die mag op dit moment niet meedoen). „Maar als we die 27.- van de meis jes optellen bij de 2.- van de win kelbediende, dan is dat samen toch geen 1 30.-?" zo houdt onze vriend nog zwakjes aan. Nee, natuurlijk is dat geen f Stel eens dat de baas in een royale bui had gezegd: „Geef die meisjes de klok cadeau" en de knecht had even eens f 3 - gerestitueerd en f 27.- in de zak gestoken, dan zoty volgens boven staande redenering de 27- van de meisjes en de f 27.- van de knecht samen 30.- moeten zijn. U ziet, hier ioorden dingen bij elkaar opgeteld, die niet bij elkaar behoren. Willen we weten, wat er gebeurd is met het bedrag, waarmee twe van huis gingen, dan tellen we de kas, plus de inhoud-van-de-broekzak-van-de-win- kelbediende, plus het terug ontvangen bedrag bij elkaar en komen zodoende aan 30.-. Willen we daarentegen we ten waar de koopsom (f 27.-) geble ven is, dan kijken we de kas en de zakken van de bediende na. Maar om te veronderstellen dat het door ons van huis meegenomen bedrag precies gelijk is aan koopsom plus het bedrag dat de winkelbediende in zijn zak steekt, dat is wel wat veel gevergd. Dat is alléén het geval wanneer de be diende juist zoveel steelt als hu ons terug geef. Rekent U maar na. Overigens heb ik bezwaren tegen de bediende, die drie meisjes een bedrag door de neus boort. En als vanzelf belanden we dan bij de boormossel die door sommige vloot- bases méér gevreesd wordt dan een vijandelijke duikboot in hun wateren. aan één stuk moesten Jaap en zijn kameraden toen in de frontlijn door brengen. Er woedden hevige sneeuw stormen en de laagste temperatuur, welke zij meemaakten, was 42 gra den onder nul! „Dan valt het niet mee om je wachtje te moeten kloppen." Soms kwamen zij in vier weken niet uit de kleren en moesten zij met drie man in een blinkertje verblijven en om de twee uur patrouille lopen. En dan maar van de Amerikaanse nood rantsoenen leven, waarover Jaap nu niet bepaald enthousiast was. Achter het front, in het eigen kamp met Ne derlandse koks, ging het beter! Het was ook in die barre winter, op 18 Februari, dat de Nederlanders op dracht kregen een heuvel te nemen. De Amerikanen zouden de aanval met artillerievuur ondersteunen. Helaas was het vuur niet goed gericht en kregen de mannen een artilleriebom bardement van tien minuten van de eigen troepen te verduren. Twaalf van de twee en veertig manschappen konden de heuvel stormenderhand nemen. Vijf kameraden werden door eigen vuur gedood en de rest werd ge wond 'n Zware tijd, verzucht Jaap, doch de geest in onze compag nie onder commando van de Ambon- nese luitenant Manusama was goed. De laatste maanden verbleef het Ne. derlandse detachement op het eiland Koje, voor de bewaking van de com munistische krijgsgevangenen. Zjj hebben er ook de opstand in Juni meegemaakt. EINDE Oud-secretaris van Amsterdam werd vermoord Vergiftigde zoon zijn vader? In Amsterdam is jongstleden Za terdag gearresteerd de 26-jarige mr, W. C. F. uit Bilthoven, die er al dus de Volkskrant van wordt ver dacht zijn 62-jarige vader met vergif van het leven te hebben beroofd. Het slachtoffer, mr. J. F. Franken, was in de oorlogsjaren gemeentese cretaris te Amsterdam. Mr. Franken overleed op 8 Juli in zijn woning in Bilthoven en werd drie dagen later op het kerkhof bij Den Dolder begraven. Niet lang daarna rezen tegen de oudste zoon van mr. F. ernstige vermoedens, die tot ge volg hadden, dat de stoffelijke res ten van de oud-gemeente-secretaris begin Augustus werden opgegraven. Er werd onmiddellijk sectie verricht door enkele deskundigen, wier onder zoek nog niet is geëindigd. Zij troffen in het lichaam sporen aan van een vergif, waarvan de samenstelling nog niet geheel bekend is, aldus genoemd blad. Op last van de rechter-commissa- ris werd de verdachte opgesloten in het huis van bewaring te Utrecht, waar hij reeds enige malen door de politie werd gehoord. Jongstleden Dinsdag werd hg voor de officier van Justitie geleid. Omtrent het motief van de daad is nog niets bekend. De verdachte woonde bij zijn ouders in hun villa te Bilthoven. Hier Hiermee kwam voor Jaap en zijn werd een uitgebreide huiszoekin,' kameraden een eind aan de zware Koreaanse tgd, welke slechts onder broken werd door een vijfdaagse va- cantie in Tokio. Om beurten werd een verricht, welke bezwarend bewijsma teriaal schijnt te hebben opgeleverd. Het onderzoek zal nog geruime tijd in nemen. DE KABINETSFORMATIE Kunnen de K.V.P. en de P.v.d.A. verzoend worden (Vervolg van pag. 1.) Het gevolg was toenemende onbe haaglijkheid in kringen van de K.V.P., die er tenslotte toe heeft geleid de van socialistisch standpunt uit toch waarlijk niet geringe concessie om de portefeuille van wederopbouw en daarmede tevens de getalsverhouding in de R.E.A. belangrijk ten ongunste van de P.v.d.A. te wijzigen, van de hand te wijzen. Het is nog een open vraag of de kwestie van de R.E.A.-be- zetting ook niet voor enkele der bo vengenoemde prominenten van de K.V.P. een rol heeft gespeeld bij hun bedanken voor de portefeuille van Buitenlandse Zaken. ONGUNSTIG KLIMAAT Wèl staat vast, dat het klimaat, waarin mr Donker zijn besprekingen met leden van de K.V.P. voerde, voor het welslagen van zyn poging aller minst gunstig was. Het mislukken van de opzet van prof. Beel toch heeft kennelijk by de K.V.P. nogal wat kwaad bloed gezet, hetgeen tot enige humeurigheid aanleiding heeft gege ven. Een uiting van de weinige inte resse van deze zijde voor de pogingen van mr Donker ziet men in politiek* klingen ook in het feit, dat slechts 13 van de leden Woensdag j.l. de beslis sende fractievergadering bijwoonden. Men vraagt zich af of deze gang van zaken wel te rijmen is met de grote ernst van de situatie. PROCEDURE-PROBLEMEN Het gehele verloop tot nu toe van deze formatie is koren op de molen van hen, die menen dat het kabinet niet gevormd moet worden in nauw overleg met de fractie. De voorstan ders van een zgn. extra-parlementair kabinet hopen dan ook, dat de nieuwe formateur ook in dit opzicht nieuwe wegen zal inslaan. Op een andere ma- nipr dan mr Donker, wiens poging te gen zijn bedoeling in tenslotte toch verzandde in fractievergaderingen, zy, die aldus redeneren, zullen één ding wel dienen te bedenken: Het is uitermate twyfelachtig. of de P.v.d.A. bereid zal zijn haar leden toestem ming te geven tot een dergelijk extra parlementair kabinet toe te treden. Men kan deze situatie betreuren, ja zelfs afkeuren, dat individuele partij leden him oordeel laten afhangen van de beslissingen van de daartoe be voegde organen van deze partij, maar men zal met deze realiteit ten volle rekening moeten houden. RIJKSPLUIMVEETEELT- CONSULENT VERDRONKEN. Bij het baden in zee is Vrijdagmid dag te Scheveningen verdronken ir. J. J. Janssen uit Venlo, Rijkspluim- veeteeltconsulent. De heer Janssen, die de zwemkunst niet machtig was, ging te ver in zee. Kunstmatige adem haling werd nog toegepast, doch ver geefs. Ir. Janssen is 55 jaar geworden. In dit licht gezien, kan men moei lijk zijn hoop stellen op een „natio naal" extra-parlementair kabinet, waarin leden van de vjjf grote de mocratische partijen zitting zouden hebben. Wat dan wel Het aantal mogelijk heden is niet groot meer. De vorming van een kabinet, gelijk drie forma teurs thans hebben nagestreefd, is op parlementaire basis een onmogelijk heid. Ook op extra-parlementaire ba sis lijken ons de mogelijkheden wel. haast uitgeput, al zouden wij hele maal niet verbaasd zijn, indien men dit nogmaals zou proberen, met als uitgangspunt een drie partijen-con structie met enige franje, gelijk ook mr Donker aanvankelijk voor ogen stond. Zo men er niet in mocht slagen op de een of andere manier de P.v.d.A. en de K.V.P. alsnog met elkaar te verzoenen, dan zou een formatie zich wel in een geheel andere richting moeten gaan bewegen. In dat geval zou ook de V.V.D. tenslotte een woordje kunnen gaan meespreken, aangezien een formatie alleen steu nend op de K.V.P., de A.R. partij en de .C.H.U. wel een uiterst riskante zaak zou zijn! Alvorens nader in te gaan op an dere mogelijkheden, zoals het aanblij ven van het thans demissionaire ka binet met de daaraan verbonden moeilijkheden, of het vormen van een interim-zakenkabinet, willen wij de gebeurtenissen van de komende da gen eerst eens afwachten. De 25-jarige Tore Hodin heeft door moord en brandstichting in de Zuid- Zweedse provincie Skaane acht mensen van het leven beroofd. Op de foto zien we onder de pijl Tore Hodin als politieagent bij het onderzoek naar de verleden jaar door hem zelf gepleegde moord. AFGRIJSELIJK DRAMA IN ZWEDEN Politie zoekt naar ontslagen politieagent; De Zweedse politie is een grote klopjacht begonnen op de 25-jarige Tore Hedin, die in de nacht van Don derdag opVrijdag door moord en brandstichting In de Zuidzweedse provincie Skaane (Schonen) acht mensen van het leven heeft beroofd Eerst stak hg de woning van zijn ouders in brand, waardoor zij in de vlammen omkwamen, daarna ver moordde hij zijn 24-jarige verloofde en de 54-jarige directrice van een te huis voor ouden van dagen. Tenslotte stak hy ook het tehuis in brand. Bij De kabinetscrisis bij de A.V.R.O. Verlof en ontslag De voorzitter van de A.V.R.O. heeft aan drs. H. J. Jonker, hoofd van de afdeling „gesproken woord" dezer omroepvereniging, medegedeeld, dat de commissie van gedelegeerden heeft besloten, hem met verlof te zenden. Dit verlof is onmiddellijk ingegaan en duurt voorlopig drie maanden. Daarna zal men in overleg treden over de verdere gang van zaken. Desgevraagd bevestigde de heer G. de Clercq het bestuursbesluit, doch hij wenste over de motieven geen inlichtingen te ge ven, omdat hij deze zaak van zuiver interne aard acht. Wel deelde de heer De Clercq mede, dat dit verlof in geen enkel verband staat met de gerezen moeilijkheden met de heren Vogt en mr. Den Daas. Inmiddels heeft het A.V.R.O.-be- stuur de verbintenis beëindigd met de heer J. Simons die werkzaam was bij de televisiestaf. Deze heeft na de va- cantie zijn taak niet behoeven te her vatten hoewel zijn contract tot De-, cember van kracht was. Mede als uitvloeisel van de reor ganisatie heeft de A.V.R.O. het plan tot benoeming over te gaan van een assistent-administrateur die belast zal worden met de leiding der administra tieve. organisatorische en represen tatieve werkzaamheden in de Hilver- sumse studio. Nederlandse kabinetscrisis bemoeilijkt N.A.T.0.-werk Bezorgdheid in Parijs Het feit dat er na twee maanden nog geen regering gevormd is in Ne derland, heeft onder leidende N.A.T. O.-functionarissen te Parijs bezorgd heid gewekt, zo is Vrijdag vernomen. In N.A.T.O.-kringen wees men er op, dat de Atlantische Raad bezig is met het opstellen van het verdedigings program voor het volgend jaar. Bin nenkort zullen besluiten van de leden, regeringen worden gevraagd en als een lid zonder regering is, zullen deze besluiten mogelijk worden vertraagd. Voorts zou de kabinetscrisis in Ne derland waarschijnlijk de bekrachti ging van het verdrag over het Euro- pese leger vertragen en een bijeen komst van de N.A.T.O. op ministe rieel plan moeilijk maken. deze brand zyn drie vrowuen en een man om het leven gekomen. Na het plegen van zijn gruwelda den nam Hedin de vlucht met een auto, die men later te Fogdorp terug vond. n de auto had Hedin een brief achtergelaten, waarin hy bekent de misdaden te hebben bedreven en ook een moord op een molenaar, die on geveer een jaar geleden in Tjoenarp (Schonen), waar Hedin toen politie agent was, is gepleegd. Hedin had indertyd aan het onderzoek naar de moord op de molenaar als veldwach ter deelgenomen. De molenaar kwam in zijn woning, die in brand gestoken was. om. In de brief zegt Hedin voorts, dat hy zijn ouders heeft vermoord omdat hij niet wilde, dat zij zouden weten, dat hq een moordenaar was. Twee dagen geleden is Hedin ont slagen bij de politie, omdat hy zgn verloofde had bedreigd en mishan- 1. Algemeen wordt geloofd, dat Hedin zich verdronken heeft in het meer waarbij zijn auto werd aange troffen. Volgens zijn buren was hij een aardige en vriendelijke jonge man. 9 Britse oorlogsvliegtuigen zullen vol gende maand een vlucht van 6000 KM. over de Noordpool naar Canada maken. Graaf Felix Luckner, de „Kaper" in dienst van de Duitse marine tijdens de eerste wereldoorlog, die de „zeeduivel" werd genoemd, heeft een contract met een Amerikaanse filmmaatschappij ge sloten. die zijn kapersloopbaan zal uit beelden. Een rechtbank te München heeft bevonden dat Margarete Himmler, de weduwe van de beruchte Duitse SS- leider, mede schuldig is aan de wanda den van het Naziregiem. Haar vermogen wordt in beslag genomen. 119 personen zijn Vrijdagochtend ge wond geraakt, van wie 19 ernstig, bij een botsing, die zich heeft voorgedaan tussen 2 treinen te Tokio. Zondag a.s. zullen de Vlamingen voor de 25ste keer hun be devaart naar het IJzermonument te Diks- muide ondernemen. Te Poesan is het proces begonnen tegen 12 leden van de oppositiepartij, onder wie 2 leden van de Nationale Vergadering, die verdacht wor den van de mislukte moordaanslag op de president, Alajas Saleh, voormalig Perzisch minister van binnenlandse ken gn oud-voorzitter van de Perzische oliecommissie, is tot ambassadeur te Washington benoemd. Op het terrein van- de N.V. Machinefabriek en construc tiewerkplaatsen J. C. van Rijswijk aan de Waalhaven te Rotterdam is Vrijdag een z.g, topkraan, waaraan een hijs ijzeren balken van ongeveer 3800 kg. hing, top zwaar geworden en omgevallen. De kraan kwam met de kop op een fabrieksgebouw terecht, waardoor aan het dak ernstige sohade werd toegebracht. De 31-jarige kraanmachinist J. K. liep een hoofdwond' en een hersenschudding op. 9 Opnieuw zijn twee Urker vissers uit Argentinië op Urlc teruggekeerd. Thans zijn zes van de 18 emigranten weer in het vaderland. De overigen proberen het op het ogenblik nog met de riviervisserij. Wanneer dit mocht mislukken, zullen al len voor het einde van het jaar naar Urk terugkomen. De grootste vliegboot van Engeland, tevens het grootste passa giersvliegtuig van de wereld, heeft de eerste proefvlucht gemaakt. Het toestel heeft 30 millioen gulden gekost en kan ruim 100 passagiers vervoeren. Het 25- jarig bestaan der Tilburgse katholieke Economische Hogeschool zal officieel ge vierd worden op 21 November a.s. Koopman kocht schoolfoto van de koningin Op een onlangs gehouden veiling heeft een handelaar in tweedehands joederen te Laren (N.-H.) een par- ;ijtje foto's, lijsten, platen enz. ge kocht. Bg nadere bezichtiging merk te hy, dat zich onder de gekochte goederen een ingelijste foto van Ko ningin Juliana bevond, genomen in de schoolklas toen zij elf jaar was. Deze foto droeg het eigenhandig door de koningin geschreven onderschrift „opgedragen aan mijn lieve vader by zijn terugkeer in 1920 en een vrolijk Pasen", gevolgd.door een aanduiding wie van de klasgenoten op de foto zichtbaar waren. De ondertekening luidde „Juliana van Oranje". Aangezien de eigenaar vermoedde, dat de koningin wel prijs zou stellen op deze jeugdfoto deelde de koopman zijn vondst schriftelijk aan Soestdijk mede. Reeds de volgende da°; ver voegde zich iemand van het paleis te zijnen huize. Deze bekeek het portret en nam het, na verkregen toestem ming, mee om het de vorstin te laten zien. Uit een schrijven van de parti culiere secretaris van H.M. vernam de koopman, dat de koningin big was de foto weer in haar bezit te heb ben. De plaat was op onverklaarbare wijze op de veiling terecht gekomen. Men heeft nog een onderzoek naar de herkomst ingesteld, omdat men meende, dat niet deze foto ook het spoor was gevonden van een aantal tijdens de oorlog uit het Huis ten Bosch verdwenen en nimmer terug gevonden schilderijen. Salonboot voer tegen opgeklapte brug TWEE PASSAGIERS LEVENS GEVAARLIJK GEWOND. Een salonboot op weg van Amster dam naar Avifauna te Alphen aan de Rijn is Donderdagmiddag bij het pas seren van de klapbrug te Woubrugge in aanraking gekomen met de klap van de brug. De boot, die een accommodatie biedt voor 500 passagiers vervoerde, deze middag slechts 90 personen, van wie het merendeel beneden zat. Enige passagiers, die op het bovendek aan wezig waren, kwamen door de aan varing met de klap in aanraking en werden ernstig gewond. Zij werden naar een ziekenhuis vervoerd. Vrij dagochtend was de toestand van twee gewonde passagiers levensgevaarlijk. Na de aanvaring ontstond een pa niek. Ongeveer tien personen spron gen over boord .De bemanning van de salonboot wierp hen snel enkele red dingsboeien toe. Stakers bij Groningse zuivelfabriek ontslagen. De directie van de coöperatieve melkfabriek ,.De Ommelanden" te Groningen heeft 171 arbeiders, die Donderdag in staking waren gegaan, ontslagen. Zoals bekend is, was de staking uitgebroken in verband met eisen van de arbeiders ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden. De zuivelfabriek heeft, gedwongen door de staking en het daarop ge volgde ontslag, getracht haar melk by een melkfabriek te Beilen te laten verwerken, maar daar werd de door de staking „besmette" melk niet aan genomen. Het wereldgebeuren Mossadeq als onderhandelaar e tragiek van de positie van Per- zie's premier Mossadeq ligt in de omstandigheid, dat hij er voorlopig wèl in is geslaagd de natio nalisatie van de oliebronnen in de na tionale bodem door te zetten, maar faalde toen het er om ging deze bronnen zodanig te laten vloeien, dat het Perzische volk er de voordelen van zou plukken. En toch heeft hij de Perzen dat belooft, toen hij tegen veel verzet en weerstand in zijn plan nen doorzette. Dkt het tot dugver niet is gelukt deze belofte in\* lossen, is na tuurlijk koren op de molen van de :ommunisten (de Toedeh-party), die Je laatste weken steeds roeriger be ginnen te worden en Mossadeq nog al wat moeilykheden bezorgen. Vooral de telkens weer terugkerende strub- lingen met de fanatieke Mohame- daanse nationalisten van uiterst- rechts hebben deze week in de Per zische hoofdstad enige onrust ver wekt, welke overigens geen ernstige gevolgen hebben gehad. Intussen zoekt Mossadeq onver moeid naar een mogelgkheid om uit de moeilijkheden te geraken en het lijdt geen twijfel of hg ziet heel goed in, dat hij in de eerste plaats hoe dan ook de „natio nale" olie-Jndustrie weer op gang moet brengen. In dit licht moeten wij ongetwijfeld ook zijn aanbiedingen aan Engeland zien om de besprekin gen over het olie-geschil te hervatten. Mossadeq sprak meer dan eens met de Engelse zaakgelastigde in Tehe ran, Middleton, en deed zelfs offi cieus enige voorstellen, maar in Lon den heeft men tot dusver nog weinig bereidheid getoond op deze voorstel len in te gaan. Dat is tot zekere hoogte ook wel begrijpelijk. De En gelsen zgn immers uitstekende za kenlieden en zg hopen, dat Mossadeq wanneer Londen zich niet al te „hap pig" toont, wellicht nog verder over de brug zal komen. Daar tegenover staat echter, dat de Amerikanen niets liever zouden zien, dan dat het geschil binnen de Kortst mogelijke tijd uit de weg werd ge ruimd. Zg oefenen dan ook reeds ge ruime tijd op bqide partijen druk uit. De Ver Staten en met deze eigen lijk toch ook de gehele Westerse we reld hebben grote oliebelangen in het Midden-Oosten en in deze belan gen vormt de Perzische olie een schakel, welke nu eenmaal moeilijk gemist kan worden. Bovendien ziet Washington Mossadeq als de enige man. die met een redelyke kans op succes- het communisme in Perzië een halt zou kunnen toeroepen. Ook dat is heel belangrgk, vooral wanneer het om een oliegebied gaat! Op dit laatste punt ligt overigens een merk waardig verschil van inzicht tussen Londen en Washington. In Londense 'regeringskringen is men nl. veelal van oordeel, dat het communisme in Perzië pas doeltreffend zou kunnen worden bestreden, wanneer Mossadeq het veld zou hebben geruimd. Terwgl de wereld dus nog steeds in het onzekere verkeert over een eventuele hervatting van de Brits-Perzische besprekingen, hebben zich op binnenlands terrein in Perzië nog enige verschijnselen voorgedaan, welke ook aandacht verdienen omdat er weer een merkwaardige overeen komst in vait te onderkennen met hetgeen de laatste weken bijv. in Egypte is geschied. Juist als gene raal Naguib, heeft premier Mossa deq nl agrarische hervormingen aan gekondigd. Het gaat hier wel niet om een herverdeling van het grondbezit, maar de boeren Krijgen toch bepaalde voordelen ten koste van de landeige naren, welke hun een meer lonende opbrengst van hun arbeid moet ver zekeren. Mossadeq heeft met deze maatre- jelen ongetwijfeld een dubbele bedoe ling. In de eerste plaats wil hij de communisten natuurlijk wat wind uit de zeilen nemen, maar bovendien heeft hn er kennelgk naar het ver trouwen, <(at de Amerikanen reeds in hem stellen, nog te vergroten. Wanneer hij daarin zou slagen, zou dit zijn onderhandelingspositie tegen over Engeland ongetwijfeld ook ten goede komen. Drijvende mijn gesignaleerd Volgens een opgevangen radiobe richt is Vrgdagmiddag ongeveer 30 mijl ten Noorden van Oostende een drijvende mgn gesignaleerd. EEN VAN: CHARLES DICKENS Als zevende deel verscheen in de Prisma-boekenreeks van de uitgeverg „Het Spectrum" te Utrecht/Antwer pen in de serie „De werken van Charles Dickens" de roman „Grote Verwachtingen" (Great Expecta tions), in een Vertaling van Hein de Bruin en geïllustreerd met de oor spronkelijke prenten van Marcus Stone. „Grote Verwachtingen" behoort met „David Copperfield" en de „Pick wick Club" wel tot de meest gelezen wérken van Dickens; de schrijver, die de factoren humor en sentiment zo meesterlijk wist te „hanteren" het geen vooral ook in de „Grote Ver wachtingen" zo duidelijk naar voren treedt. Voorts verschenen als achtste en negende uitgaven het eerste en twee de deel van „Dombey Zoon", in een vertaling van Emmy van Lokhorst en ook deze boeken werden geïllustreerd met de oorspronkelijke prenten,dit maal van Phiz (Hablöt K Browne). Dickens noemde „Dombey Zoon" een studie over trots, de trots van koopman Dombey en van diens twee de vrouw Edith. Ook in deze werken schiep hy weder om een ganse wereld vol menselgke figuren, waarin het ook voor de mens van thans nog goed dwalen is. De vertaling van „Grote Verwachtingen" en van „Dombey Zoon", voldoen aan... de verwachtingen, zodat aan deze belangwekkende serie wederom enkele waardevolle exemplaren wer den toegevoegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1952 | | pagina 5